Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις γιατι δεν μπορει να εκκινισει το wi-fi ???

Αγορασα το κινιτο προχτες και δοθλεπσε για 10 λεπτα το wi-fi και το GPS !!!

Απο τοτε και μετα δεν ξαναδοθλεψε:cry::cry::cry:

Μπορει καποιος να βοηθηση !!

 

Αυτο το προβλημα εχω και εγω

Φαινεται πως μερικα κομματια εχουν προβλημα

Αν πατησεις το κουμπι του wifi να ανοιξει...παραμενει αχνο-πρασινο και δεν ανοιγει ποτε...ενω αν μπεις στο μενου απο τις ρυθμισεις λεει καθαρα οτι δε μπορει να ανοιξει το wifi !!! μερικες φορες με reboot λυνεται...τρελο προβλημα ομως

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το barcode scanner έχει δουλέψει σε κανέναν;

 

Ναι μου εχει δουλεψει..με το τελευταιο ομως update (3.51) crasharei στο 100% των περιπτωσεων

Απο εδω φερε το ποιο καινουριο που εχει βγει με ονομα Barcode Scanner -- Wildfire test 3 και δουλευει μια χαρα

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Πώς να γλιτώσετε από τις αχρηστίες της vodafone (aka 360 mail, music shop κτλ)

(όσοι δεν έχουν ρουτάρει το κινητό να γυρίσουν λίγο πίσω που αναφέρομαι στ z4root)

 

Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε το root explorer

http://www.mobilism.org/viewtopic.php?t=145138

Το οποίο είναι απλά ένας file manager ο οποίος όμως σε ροουταρισμένα κινητά δείχνει και τα αρχεία συστήματος.

Στην συνέχεια πάμε στο directory /system/app/

από όπου και σβήνουμε τα ανάλογα .apk και .odex

 

(vodafone360people.apk, vodafone360musicshop.apk, vodafonecustomize.apk, email.apk και email.odex κτλ)

 

(για την ακρίβεια αντί να τα σβήσουμε μπορούμε να τα κάνουμε move σε κάποιο φάκελο στην sd μην τυχόν αλλάξουμε ποτέ γνώμη και θελήσουμε να τα ξαναέχουμε)

 

Ξερω οτι θα ακουστει ηλιθια η ερωτηση,αλλα εχω κρασαρει,το κατεβαζουμε οκ και το εγκαθιστουμε που?Στο pc ?Σε τι λειτουργικο ?win ?

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι θα ακουστει ηλιθια η ερωτηση,αλλα εχω κρασαρει,το κατεβαζουμε οκ και το εγκαθιστουμε που?Στο pc ?Σε τι λειτουργικο ?win ?

 

Δεν υπάρχουν ηλίθιες ερωτήσεις.. ;) Στο κινητό το εγκαθιστάμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται το PC suite.. Το περνάς στην SD σου, πηγαίνεις Διαχείριση Αρχείων, το ανοίγεις και το εγκαθιστάς! :)
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ηλιθια ερωτηση ειναι αυτη που θα κανω εγω... ειμαι τοσο ντορβανελι που δεν ξερω πουειναι οι ρυθμισεις για ιντερνετ. μου ηρθε μια προσφορα απο την betfair για 500mb internet με 5euro. που πρεπει να παω για να κανω οτι ρυθμισεις χρειαζοντε; μεχρι τωρα το ειχα μονο με wi-fi συνδεσει. επισεις θα χρειαστει σιγουρα μια εφαρμογη που να μην αφηνει τιποτα να συνδεεται στο ιντερνετ χωρις τη αδεια μου. ενα παιδι ειχε πει να βαλουμε λαθος ρυθμισεις αλλα και αυτο δεν ειναι λυση να πρεπει να τις αλαζουμε καθε φορα....

 

Sent from my mobile using Tapatalk

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα......, ηθελα να κανω μια ερωτησει και αμα μπορει να με βοηθησει καποιος! Την Παρασκευη πηρα το κινητο Vodafone Joy 845 και εχθες εβαλα στο κινητο καρτα μνημης! Τη πρωτη φορα οταν εβαλα την καρτα μνημης ολα πηγαν καλα και μου εβγαλε το κινητο σαν αφερουμενο δισκο! οταν το εκανα αφαίρεση απο το PC και προσπαθησα να το ξαναβαλω το κινητο μου εκανε κατι περιεργα πραγματα...., δηλαδη μου εβγαζε "Ελεγχος Καρτας SD για σφαλαματα" και μετα "Απενεργοποιηση αποθηκευτικου χωρου USB" και δεν μου εβγαζε την καρτα μνημης πλεον στο "Υπολογιστης μου" σαν αφαιρουμενο δισκο, αλλα σαν μοναδα CD-R χωρις δισκο! Τι μπορει να συμβαινει παιδια? Σκεφτομαι να παω τη Δευτερα στη Vodafone και να ζητήσω αλλαγη! Απαραδεκτο!
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται το PC suite.. Το περνάς στην SD σου, πηγαίνεις Διαχείριση Αρχείων, το ανοίγεις και το εγκαθιστάς! :)

 

Τελικα το βρηκα με τα πολλα:).Αλλα εκανα μια πατατα.:( Αφαιρεσα ολες τις γλωσες στελνοντας τες με zip στην καρτα εκτος απο Ελλ και Αγγλ! ΟΚ,μετα πηγα για τα κοκκινα αφαιρεσα v360, vmusic,mail κλπ και τα εστειλα zip στην καρτα! ΟΚ.Κλεινω και βλεπω εχει μεινει το vodafone menu:wacko:.Ξαναμπαινω ψαχνω και ο μ@@@ς zipαρω και στελνω στην καρτα το VpnServices.apk .Κλεινω και το vodafone menu ,μου κλεινει το ματι:blink:.

Εβγαλα το Virtual Private Network app ο χαζος.Το εχω το αρχειο στην sd αλλα οταν μπαινω και του δινω εγκατασταση απο την sd ξεκιναει μεν αλλα δεν εγκαθισταται:O:O.

Δεν ειναι βεβαια βασικο αλλα για το γ@@@@@ο,και μουμεινε και το βοδαφον μενου.

Καμμια καλη ιδεα ,οταν ξυπνησετε με το καλο ,και τωρα που πηραμε φορα να βγαλουμε το βοδι και απ'το μπουτ,και να δουμε πως μπορουμε να βαλουμε και φωνητικα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα......, ηθελα να κανω μια ερωτησει και αμα μπορει να με βοηθησει καποιος! Την Παρασκευη πηρα το κινητο Vodafone Joy 845 και εχθες εβαλα στο κινητο καρτα μνημης! Τη πρωτη φορα οταν εβαλα την καρτα μνημης ολα πηγαν καλα και μου εβγαλε το κινητο σαν αφερουμενο δισκο! οταν το εκανα αφαίρεση απο το PC και προσπαθησα να το ξαναβαλω το κινητο μου εκανε κατι περιεργα πραγματα...., δηλαδη μου εβγαζε "Ελεγχος Καρτας SD για σφαλαματα" και μετα "Απενεργοποιηση αποθηκευτικου χωρου USB" και δεν μου εβγαζε την καρτα μνημης πλεον στο "Υπολογιστης μου" σαν αφαιρουμενο δισκο, αλλα σαν μοναδα CD-R χωρις δισκο! Τι μπορει να συμβαινει παιδια? Σκεφτομαι να παω τη Δευτερα στη Vodafone και να ζητήσω αλλαγη! Απαραδεκτο!

 

Αν θυμαμαι καλα και στα Win πρεπει παντα να κανεις ασφαλη αφαιρεση.Οτι και ναναι θελω να πιστευω οτι εχει να κανει με την καρτα και οχι με το κινητο.Κανε 1. ασφαλη αφαιρεση της sd απο το μενου- ρυθμισεις- καρτα αποθ του κινητου 2.ενεργοποησε τον εντοπισμο σφαλματων usb ,απο ρυθμισεις-εφαρμογες-αναπτυξη 3.ενεργοποιησε τη sd για mass storage και δοκιμασε ξανα αλλα μην ξεχνας και στο pc ασφαλη αφαιρεση:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν ηλίθιες ερωτήσεις.. ;) Στο κινητό το εγκαθιστάμε. :)

 

:)Συμφωνώ και επ'αυξανω :)

 

Χρονια τωρα το κινητο μου χτυπουσε απο κατι "φιλους" που με θυμουνταν μονο αν ειχαν προβλημα με το PC τους. Αν και τους το εκοψα πλεον λεγοντας οτι παιρνω 30€ την ωρα :lol::lol: (Gipsys are still running) :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα εχω και εγω

Φαινεται πως μερικα κομματια εχουν προβλημα

Αν πατησεις το κουμπι του wifi να ανοιξει...παραμενει αχνο-πρασινο και δεν ανοιγει ποτε...ενω αν μπεις στο μενου απο τις ρυθμισεις λεει καθαρα οτι δε μπορει να ανοιξει το wifi !!! μερικες φορες με reboot λυνεται...τρελο προβλημα ομως

 

ναι ακριβως ετσι !!! οταν λες reboot εννοεις επαναφορα τον εργοστασιακων ριθμισεων ??? αν ειναι αθτο το εκανα 5-6 φορες και τιποτα :cry::cry::cry:

εστειλε email στην vodafone και ανταποκριτηικαν αμεσως αλλα αργησα να το δω και δουλευουν καθημερινα μεχρι τις 17:00 εκτος σαββατοκυριακα!!! αυριο θα δουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

η συσκευη πως στελνει με bluetooth?:O

απλα τελειο το κινητο αυτο και ειδικα στην τιμη του :D

 

edit:οκ το βρηκα thanks

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Είμαι σε αναζήτηση κινητού μιας και το Cookie Fresh που αγόρασα αποδείχτηκε μία ηλιθιότητα και μισή. Το 845 φαίνεται πολύ καλό.

Ο σημαντικότερος λόγος που θέλω κινητό τηλέφωνο είναι το tethering. Υπάρχει κάποια εφαρμογή/ρύθμιση που να υποστηρίζει o kernel του τηλεφώνου tethering? Δοκιμασμένη είναι;

Και κάτι τελευταίο. Μπορώ να βάλω την 2.1 καθαρή ROM;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθεια όποιου γνωρίζει κατι σχετικά με το πρόβλημα μου.

Προχθές αγόρασα το Joy το πήρα το εγκατέστησα όλα καλα.

Σήμερα το ανοίγω μόλις ξύπνησα και διαπιστώνω ότι χωρίς κανένα λόγο δεν δουλεύει το κεντρικό κουμπί όσο αφορά τις κινήσεις δεξια αριστερα και πανω κάτω. Δουλεύει μόνο σαν κλικ. και επίσης δεν δουλεύει η κάμερα.

Το έκανα Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμήσεων βέβαια χάνοντας τα πάντα με την ελπίδα να διορθωθεί αλλά τίποτα.

Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει.

David
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα και στα Win πρεπει παντα να κανεις ασφαλη αφαιρεση.Οτι και ναναι θελω να πιστευω οτι εχει να κανει με την καρτα και οχι με το κινητο.Κανε 1. ασφαλη αφαιρεση της sd απο το μενου- ρυθμισεις- καρτα αποθ του κινητου 2.ενεργοποησε τον εντοπισμο σφαλματων usb ,απο ρυθμισεις-εφαρμογες-αναπτυξη 3.ενεργοποιησε τη sd για mass storage και δοκιμασε ξανα αλλα μην ξεχνας και στο pc ασφαλη αφαιρεση:)

 

παντα κανω ασφαλης καταργηση...., Ενεργοποιηση εντοπισμου σφαλματων εκανα αλλα και παλι τιποτα!, για mass storage την καρτα SD την ειχα κανει..... και παλι τιποτα, τα ιδια! τι αλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

παντα κανω ασφαλης καταργηση...., Ενεργοποιηση εντοπισμου σφαλματων εκανα αλλα και παλι τιποτα!, για mass storage την καρτα SD την ειχα κανει..... και παλι τιποτα, τα ιδια! τι αλλο μπορω να κανω?

 

Βγαλε την καρτα και δοκιμασε την χωρις να ειναι στο τηλεφωνο.

Με καποιον ανταπτορα καντην sd και βαλτην σε ενα netbook η laptop η οπου μπορεις.

Αν κανει τα ιδια ειναι η καρτα.

Αν οχι ειναι το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την καρτα και δοκιμασε την χωρις να ειναι στο τηλεφωνο.

Με καποιον ανταπτορα καντην sd και βαλτην σε ενα netbook η laptop η οπου μπορεις.

Αν κανει τα ιδια ειναι η καρτα.

Αν οχι ειναι το τηλεφωνο.

 

οταν την βαζω σε adaptor ειναι ολα οκ.... στο laptop δηλαδη!

οταν την βγαζω απο το κινητο και το συνδεω το κινητο συνδεεται κανονικα αλλα οταν την βαζω μεσα παλι τα ιδια....! αρα απ' οτι φαινεται εχει προβλημα το κινητο! :/

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν 3 μέρες φόραγα την Vodafone 845 Mr Edition v1.9.5, η οποία όμως είχε overclocked kernel στα 633mhz το οποίο εγώ προσωπικά ΔΕΝ το θέλω.

 

Τώρα ξαναπέρασα την εργοστασιακή, την οποία την rootara, έσβησα τις μλκιες apps της vodafone και κάτι εργοστασιακά widgets που δεν ήθελα, έσβησα και docs2go, έσβησα και όλα τα πληκτρολόγια εκτός από αγγλικά και ελληνικά, άλλαξα και το bootanimation στο startup από αυτό με το logo της voda σε αυτό εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=696193

Και το κινητάκι είναι κομπλέ, ειδικά τώρα που δεν φορτώνει τα progs της voda στο startup ;) Έτσι θα το χρησιμοποιήσω για λίγο καιρό..

 

Γενικά ψήνομαι να δοκιμάσω και αυτήν εδώ που βγήκε πρόσφατα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=786118

αλλα πάλι ο overclocked kernel με "χαλάει". Είδομεν..

 

 

 

Μήπως έκλεισες από το widgetaki το wifi και το gps ?:P Πήγαινε μία οθόνη δεξιά απ το main desktop και πες από την μπάρα που είναι πάνω ποια εικονιδιάκια έχει πράσινα..

 

 

GPRS Member

 

 

 

Εγγραφή: Σεπ. 2003

 

Περιοχή: θεσσαλονίκη

Μηνύματα: 321 Αρχικό μήνυμα από IordanisI

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις γιατι δεν μπορει να εκκινισει το wi-fi ???

Αγορασα το κινιτο προχτες και δοθλεπσε για 10 λεπτα το wi-fi και το GPS !!!

Απο τοτε και μετα δεν ξαναδοθλεψε

Μπορει καποιος να βοηθηση !!

Αυτο το προβλημα εχω και εγω

Φαινεται πως μερικα κομματια εχουν προβλημα

Αν πατησεις το κουμπι του wifi να ανοιξει...παραμενει αχνο-πρασινο και δεν ανοιγει ποτε...ενω αν μπεις στο μενου απο τις ρυθμισεις λεει καθαρα οτι δε μπορει να ανοιξει το wifi !!! μερικες φορες με reboot λυνεται...τρελο προβλημα ομως

 

 

αυτο επαθα και εγω!!παντως ευχαριστω για τιν συμβουλη:):)

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το έκανε αυτό με το WiFi από το διακόπτη στην οθόνη την πρώτη φορά και πλέον σταμάτησα να τον χρησιμοποιώ.έβαλα στην οθόνη συντόμευση της ρύθμισης WiFi και είμαι οκ.είναι βέβαια ένα κλικ επιπλέον για το άνοιγμα-κλείσιμο αλλά σημασία έχει ότι λειτουργεί άψογα

 

Sent from my U8100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος προλαλήσαντας μου είπε οτι τo Android 2.1 δεν μπορεί να συνδεθεί αν δεν πειράξεις κάποια αρχεία συστήματος σε ad hoc δίκτυα.

Ξέρει κανείς ποιές ρυθμίσεις?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το έκανε αυτό με το WiFi από το διακόπτη στην οθόνη την πρώτη φορά και πλέον σταμάτησα να τον χρησιμοποιώ.έβαλα στην οθόνη συντόμευση της ρύθμισης WiFi και είμαι οκ.είναι βέβαια ένα κλικ επιπλέον για το άνοιγμα-κλείσιμο αλλά σημασία έχει ότι λειτουργεί άψογα

 

Sent from my U8100 using Tapatalk

 

εσβησες αθτα που προυπηρχαν και εβαλεσ μονο τιν συντομευση αυτη??

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χρησιμοποιώ launcher pro.Εβγαλα την συντόμευση έλεγχος ισχύος(έτσι λέγεται αυτή η μπάρα με τα 5 εικονίδια) και πατώντας και κρατώντας σε ένα κενό σημείο πάνω στην οθόνη από το αναδυόμενο μενού επέλεξα συντομεύσεις--->ρυθμίσεις--->ρυθμίσεις wifi
Link to comment
Share on other sites

http://www.wissamidrissi.com/2010/02/how-to-connect-android-phone-to-your-ad.html

Με μια αναζήτηση στο google μπορείς να βρεις πολλά αποτελέσματα.

Life is just a razorblade salvation...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...