Jump to content

Vodafone 845 (Huawei Joy)


demolition22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό λογικά θα σου έπαιζε και σε mac http://code.google.com/p/android-wired-tether/

αλλά απαιτεί rootarisma. Από κει και πέρα το utility που δίνει η voda τρέχει μόνο σε windows, αλλά προφανώς μπορείς να παίξεις με virtual machines, και θα βάλεις bridged to connection που θα πάρεις απ το vm

 

ε τότε καλύτερα να κάνω root.απλά θα είναι η πρώτη επαφη με android και φοβάμαι να κάνω παρεμβάσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ε τότε καλύτερα να κάνω root.απλά θα είναι η πρώτη επαφη με android και φοβάμαι να κάνω παρεμβάσεις..

 

Πάντως το rootarisma είναι απλά η προσθήκη ενός superuser (όπως είναι ο admin χρήστης σε windows/mac, ή ο root σε linux) και (τώρα πια) γίνεται και ξε-γίνεται με ένα μόνο κλικ με ένα απλό application.

 

Επίσης υπάρχει μέχρι και η δυνατότητα temporary root που ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ τίποτα στο filesystem σου, και μετά το restart όλα επανέρχονται σε "μαμά" κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑΤΟΣ

ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ

 

-πρωτα κατεβαζουμε τη επισημη vodafone(δεν ξερω αν ειναι ακριβως η ιδια με αυτη που εχουν τα κινητα μας στην ελλαδα -παντως ελληνικα εχει σαν γλωσσα και ειναι 2.1)

http://www.mediafire.com/?cksinfeibiw8yuz

-αντιγραφω οπως τα εχω βρει

Install Superboot (via Windows PC)

* Download Superboot:

http://www.mediafire.com/download.php?omdqymgnoej

and extract to a directory

 

* Enter recovery mode by turning your device on while holding down 'volume down' and 'End call' (red) then powering on your device.

Note: The hourglass (zandloper) stays on the home screen

 

* WINDOWS - double click 'superboot-windows.bat'

 

* Phone will startup, seems to hang and eventually reboots itself.

μετα το κανουμε root Root the V845 (via Windows PC)

 

* Download AmonRA Recovery 1.6.2:

http://www.mediafire.com/download.php?wmwmjwwbecj

and extract the zip file

 

* Enter recovery mode by turning your device on while holding down 'volume down' and 'End call' (red) then powering on your device.

Note: The hourglass (zandloper) stays on the home screen

 

* WINDOWS PC - (ensure the V845 is connected via USB) double click 'install-recovery-windows.bat'

 

* Remove battery and start phone (not sure how to do this otherwise)

και μετα παιρναμε οποια ρομ θελουμε

Custom ROM install

 

* Download your custom ROM: Of course you choose Prologic’s ROM 

 

* Add the sd card in a card reader and copy the Custom ROM zip file to SD card (FAT32 partition).

 

* Again enter recovery mode by turning your device on while holding down 'volume up' and 'Start call' (green) then powering on your device.

 

* Go to “wipe” where you select:

-> Wipe data/factory reset

-> Wipe Dalvik-cache

-> Wipe SD:ext partition

Confirm each step above via DPAD

-> Volume Down to go to main menu

 

* Choose “Flash zip from sdcard” and if everything is okay you can select the Custom ROM zip file. Confirm via DPAD twice to install (just wait 2 minutes to finish)

-> Choose Power off

 

* Restart Phone and that’s it

(μπορουμε πριν να κανουμε Recovery Mode Backup SD card-εγω δεν τοκανα )

οι πληροφοριες αυτες υπαρχουν εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=741643

οι ROM που εχω δοκιμασει ειναι

[ROM]V8 Rom,light and fast Rom for V845,(Huawei 8120) 1.6.5 (24.10.2010)

Froyo @ Vodafone 845 (Huawei U8120)

[ROM]

Vodafone 845 Mr. Edition

 

-Σε εμενα δουλεψαν ολα και δεν ειχα κανενα προβλημα

(καρτα εβαλα μια 2 GB με fat 32)

ολες οι ρομ εχουν και ελληνικα αλλα δεν εχουν ελληνικο πληκτρολογιο

 

 

 

αυτός ο οδηγός αναφέρεται και σε root και σε αλλαγή rom έτσι?

 

ποιο κομμάτι του είναι αυτό που αναφέρεται μόνο στο root?

αν το κάνω root θα μπορέσω να αφαιρέσω τα vodafone εικονίδια η χρειάζεται αλλαγή rom?

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο οδηγός αναφέρεται και σε root και σε αλλαγή rom έτσι?

 

ποιο κομμάτι του είναι αυτό που αναφέρεται μόνο στο root?

αν το κάνω root θα μπορέσω να αφαιρέσω τα vodafone εικονίδια η χρειάζεται αλλαγή rom?

 

Ναι αναφέρεται σε ρουτ και αλλαγή ρομ. ΑΛΛΑ!

 

Αναφέρεται στην παλιά μέθοδο ρουταρίσματος (πριν βγει exploit για android).

 

Η νέα μέθοδος είναι αυτή εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3391076#post3391076

 

Κατευάζεις απλά το application z4root από το market, το τρέχεις και κάνεις κλικ στο "permanent root"

Αυτό ήταν όλο.

 

Ναι αφού το κάνεις root μπορείς να σβήσεις τις εφαρμογές της voda, και ότι άλλο θες, έχω ποστάρει οδηγούς σε προηγούμενες σελίδες για όλα αυτά :)

Edited by sqlinj
Link to comment
Share on other sites

και αν θελήσω να αλλάξω την ρομ (έστω οτι έχω κάνει root με τον ένα η τον άλλο τροπο)

απο ποιο σημέιο του οδηγού που παρέθεσα πρέπει να πιάσω και να συνεχίσω?

Link to comment
Share on other sites

και αν θελήσω να αλλάξω την ρομ (έστω οτι έχω κάνει root με τον ένα η τον άλλο τροπο)

απο ποιο σημέιο του οδηγού που παρέθεσα πρέπει να πιάσω και να συνεχίσω?

 

Ο παραπάνω οδηγός έχει κάποιες ανακρίβιες και σ αυτό φταίει ο δημιουργός του τόπικ απ τους xda, και φυσικά δεν φταίει σε τίποτα ο hellas200 που μπήκε στον κόπο και τον μετέφρασε.

 

Δεν στα έγραψα πριν για να μην σε μπερδέψω, αλλά ορίστε:

 

Εκεί που λέει:

 

μετα το κανουμε root Root the V845 (via Windows PC)

 

* Download AmonRA Recovery 1.6.2:

 

Η διαδικασία που περιγράφει ΔΕΝ είναι για root, αλλά για εγκατάσταση του amonra recovery. (καμία σχέση με root!)

 

Η διαδικασία για το root είναι αυτή που λέει στην αρχή ως:

 

Install Superboot (via Windows PC)

 

η οποία τώρα πια είναι outdated και χρησιμοποιούμε το z4root που σου είπα πριν..

 

Οπότε συνοψίζοντας, αν θελήσεις να βάλεις άλλη ρομ στο ήδη rootarismeno κινητό σου, θα άρχιζες να κάνεις τα βήματα από το:

* Download AmonRA Recovery 1.6.2:

http://www.mediafire.com/download.php?wmwmjwwbecj

and extract the zip file

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα,ωραίος,ευχαριστώ..

ΑΛΛΆ.αγχώθηκα,μπερδεύτικα και δεν έχω καταφέρει να βρώ ακόμη κάπου έναν οδηγό που να αναφέρει με λεπτομέρεια τα βήματα για την εγκατάσταση μιας custom rom.

 

το root το λύσαμε,πάλι καλά δηλαδή.

 

με βλέπω να παραμένω στο symbian και για αυτή τη διετία.

αλλίως μόνο root το κινητό και τη rom της vodafone.

 

σας έπρηξα πάντως,ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγκαθιστάτε το AmonRA Recovery, δεν χρειάζεται να βγάζετε την μπαταρία που λέει ο οδηγός του xda.

 

Μετά το batch, δώστε την εντολή "fastboot-windows reboot" και θα ξεκινήσει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που γίνομαι ενοχλητικός, Αλλα αν κατάλαβα καλά για να μπορέσω να δώ την φωτογραφία του ατόμου που με καλεί το άτομο αυτό πρέπει να έχει λογαριασμό στην google και ουσιαστικά η φωτογραφία του να μου έρχετε μέσω google??
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που γίνομαι ενοχλητικός, Αλλα αν κατάλαβα καλά για να μπορέσω να δώ την φωτογραφία του ατόμου που με καλεί το άτομο αυτό πρέπει να έχει λογαριασμό στην google και ουσιαστικά η φωτογραφία του να μου έρχετε μέσω google??

 

Όχι απαραίτητα. Μπορείς να προσθέσεις μια δική σου φωτογραφία για το κάθε άτομο που είναι στις επαφές σου. Απλά αν κάποιες από τις επαφές σου είναι google και έχουν προσθέσει φωτογραφία στο google profile τους, τότε αυτή η φωτογραφία τους, θα εμφανίζεται αυτόματα στο κατάλογο των επαφών σου, χωρίς εσύ να χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση αν χρησιμοποιησω το z4root και μολις γινω διαχειρ. τοτε θα εμφανιστουν στην διαχειρηση εφαρμογων τα vodafone εστω να τα απεγκαταστησω και μετα μπορω να το κανω παλι unroot?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση....κριμα ομως...τεσπα αφου παιζει κ αυτα π παιζει παλι καλα...

Παρεπιπτωντος πρεπει να εχω ανακαλυψει κατι σαν "bug"...στα καλα του καθουμενου το κινητο ανοιγει τον media player και παιζει συνεχεια το "facebook pop"!?...δεν κλεινει παρα μονο αν τερματισω την εφαρμογη απο το "υπηρεσιες που εκτελουνται"...το εκανε 1-2 φορες κ για γλυτωσω εσβησα το fb application αλλα αυτο παλι το εκανε!!...τλκ εσβησα κ τον ηχο "fb pop" απο την sd card και ελπιζω να μην το ξανακανει....

Τελος επειδη αποτι καταλαβα ουτε η vodafone ουτε η huawei σκοπευουν συντομα να δωσουν το froyo για το joy εψαξα να βρω τι updates υπαρχουν και βρηκα αυτο:

http://www.my********.com/f15/huawei-u8150-vodafone-845-update-file-402/

http://www.mygsm forum.com/f15/huawei-u8150-vodafone-845-update-file-402/ (εβαλα κενο γτ δεν το δεχοταν)

ξερει κανεις τι παιζει?...η εκδοση η αρχικη π εχουμε ειναι νεωτερη η οχι?..

 

ευχαριστω!

 

αν είναι αυτή που νομίζω και έχω δει δεν δουλεύει το dpad (κεντρικό κουμπί) όπως και το wifi και μάλλον και το ράδιο. το wifi λόγω διαφορετικού τύπου με το 8150 που έχει φτιαχτεί αυτή η ρομ.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση αν χρησιμοποιησω το z4root και μολις γινω διαχειρ. τοτε θα εμφανιστουν στην διαχειρηση εφαρμογων τα vodafone εστω να τα απεγκαταστησω και μετα μπορω να το κανω παλι unroot?

 

μπορείς με το root explorer απλά να διαγράψεις ότι δεν χρειάζεσαι. από εφαρμογή μέχρι ότι πιστεύεις ότι περισσεύει.

Link to comment
Share on other sites

τα vodafone συγκεκριμένα όμως θα βγούν χωρίς προβλήματα?

(αυτό είναι ένα απο τα δύο θέματα που με κρατάν απο το να πάρω το κινητό αυτό.)

 

 

ότι να΄ναι,τώρα πρόσεξα οτι απαντήθηκε νωρίτερα αυτό για τις εφαρμογές,

άρα ναι σβήνονται.thanks.

Edited by mightyr
Link to comment
Share on other sites

μπορείς με το root explorer απλά να διαγράψεις ότι δεν χρειάζεσαι. από εφαρμογή μέχρι ότι πιστεύεις ότι περισσεύει.

 

 

http://www.androlib.com/android.application.com-speedsoftware-rootexplorer-Fiq.aspx

αυτον λες εισαι σιγουρος γιατι πολλοι απο προηγουμενα τοπικς μονο z4root και μετα

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση αν χρησιμοποιησω το z4root και μολις γινω διαχειρ. τοτε θα εμφανιστουν στην διαχειρηση εφαρμογων τα vodafone εστω να τα απεγκαταστησω και μετα μπορω να το κανω παλι unroot?

 

Όχι, ΔΕΝ θα εμφανιστούν στην διαχείριση εφαρμογών, με άλλο πρόγραμμα τις σβήνεις (root explorer, έχω δώσει οδηγίες πιο πίσω)

 

Ναι, μετά (αφού τις σβήσεις με το root explorer) μπορείς πάλι να το κάνεις unroot.

 

αν είναι αυτή που νομίζω και έχω δει δεν δουλεύει το dpad (κεντρικό κουμπί) όπως και το wifi και μάλλον και το ράδιο. το wifi λόγω διαφορετικού τύπου με το 8150 που έχει φτιαχτεί αυτή η ρομ.

 

Δεν είναι το custom froyo, είναι signed αυτό το firmware άρα είναι επίσημο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι παντού στα links λέει U8150, ενώ το 845 είναι το 8120. Από το filename πάντως V100R001GBRC02B226SP02 φαίνεται σαν να είναι η rom από το κινητό που κυκλοφορεί στην Αγγλία, και ίσως αν κυκλοφόρησε εκεί το κινητό μετά από μας να έχει κάποιο fix ή κάποιο update στις προεγκατεστημένες εφαρμογές. Τέλος πάντως, αν θέλετε το ψάχνω παραπάνω.. Σημειώνω ότι η Ελληνική rom που έχουμε εμείς είναι η V100R001GRCC02B233

 

 

τα vodafone συγκεκριμένα όμως θα βγούν χωρίς προβλήματα?

(αυτό είναι ένα απο τα δύο θέματα που με κρατάν απο το να πάρω το κινητό αυτό.)

 

Ναι, μια χαρά χωρίς προβλήματα φεύγουν. Ψήσου να σε καλωσορίσουμε στο android.

Edited by sqlinj
Link to comment
Share on other sites

πρέπει τώρα απλά να το πάρω απόφαση..

αφου το αισθητικό κομμάτι το λύσαμε.

το ιδανικό θα ήταν αν υπήρχε κάποιος που το έκανε με επιτυχία tether σε mac γιατί είναι θέμα ζωτικής σημασίας!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήρα το κινητό πρίν λίγες μέρες. καταρχάς για να μεταφέρετε αρχεία απο pc πρέπει να αγοράσετε κάρτα micro sd. εγώ την αγόρασα σήμερα, πέρασα εικόνες κτλ. πήγα να ορίσω εικόνες επαφών, αλλά όταν πχ σε καλεί η επαφή, δε σου βγάζει την εικόνα στην οθόνη. αντιμετώπισε κανείς το ίδιο πρόβλημα και βρήκε λύση; ή όποιος άλλος ξέρει ας μου δώσει τα φώτα του! ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήρα το κινητό πρίν λίγες μέρες. καταρχάς για να μεταφέρετε αρχεία απο pc πρέπει να αγοράσετε κάρτα micro sd. εγώ την αγόρασα σήμερα, πέρασα εικόνες κτλ. πήγα να ορίσω εικόνες επαφών, αλλά όταν πχ σε καλεί η επαφή, δε σου βγάζει την εικόνα στην οθόνη. αντιμετώπισε κανείς το ίδιο πρόβλημα και βρήκε λύση; ή όποιος άλλος ξέρει ας μου δώσει τα φώτα του! ευχαριστώ!

 

προηγουμενη σελιδα

Link to comment
Share on other sites

http://www.androlib.com/android.application.com-speedsoftware-rootexplorer-Fiq.aspx

αυτον λες εισαι σιγουρος γιατι πολλοι απο προηγουμενα τοπικς μονο z4root και μετα

 

καλή έκδοση είναι η 2.1.0.3

 

Όχι, ΔΕΝ θα εμφανιστούν στην διαχείριση εφαρμογών, με άλλο πρόγραμμα τις σβήνεις (root explorer, έχω δώσει οδηγίες πιο πίσω)

 

Ναι, μετά (αφού τις σβήσεις με το root explorer) μπορείς πάλι να το κάνεις unroot.

 

σωστότατα...

 

Δεν είναι το custom froyo, είναι signed αυτό το firmware άρα είναι επίσημο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι παντού στα links λέει U8150, ενώ το 845 είναι το 8120. Από το filename πάντως V100R001GBRC02B226SP02 φαίνεται σαν να είναι η rom από το κινητό που κυκλοφορεί στην Αγγλία, και ίσως αν κυκλοφόρησε εκεί το κινητό μετά από μας να έχει κάποιο fix ή κάποιο update στις προεγκατεστημένες εφαρμογές. Τέλος πάντως, αν θέλετε το ψάχνω παραπάνω.. Σημειώνω ότι η Ελληνική rom που έχουμε εμείς είναι η V100R001GRCC02B233

 

δεν κάνει πάντως. το λέω με εγγύηση.

δεν παίζει λέμε τίποτα. διάβαζα τις προάλλες 6 σελίδες. καμία συμβατότητα γιατί ακόμα δεν υπάρχει kernel του froyo επίσημο για το δικό μας και τα μισά δεν λειτουργούν. γι' αυτό το είπα κι εγώ. U8150 <> του U8120

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα. Μπορείς να προσθέσεις μια δική σου φωτογραφία για το κάθε άτομο που είναι στις επαφές σου. Απλά αν κάποιες από τις επαφές σου είναι google και έχουν προσθέσει φωτογραφία στο google profile τους, τότε αυτή η φωτογραφία τους, θα εμφανίζεται αυτόματα στο κατάλογο των επαφών σου, χωρίς εσύ να χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

 

εγω φορτωσα εικονες, τις εθεσα ως εικονες επαφης, αλλα στη κληση δε μου τις εμφανιζει...

Link to comment
Share on other sites

εγω φορτωσα εικονες, τις εθεσα ως εικονες επαφης, αλλα στη κληση δε μου τις εμφανιζει...

 

Δώσε περισσότερες πληροφορίες. Επαφές της sim κάρτας; Επαφές google;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερες πληροφορίες. Επαφές της sim κάρτας; Επαφές google;

 

στις επαφες της sim, ορισα εικονες, αλλα στη κληση δε μου τις εμφανιζει..

Link to comment
Share on other sites

στις επαφες της sim, ορισα εικονες, αλλα στη κληση δε μου τις εμφανιζει..

 

Βαλε το full screen caller id και κανε τη δουλεια σου

Link to comment
Share on other sites

στις επαφες της sim, ορισα εικονες, αλλα στη κληση δε μου τις εμφανιζει..

 

Εγώ έχω όλες τις επαφές στο google account μου και ΕΚΕΙ άλλαξα τις φωτογραφίες κάθε επαφής και όλα λειτουργούν ρολόι στις εισερχόμενες κλήσεις (φαίνεται η φωτογραφία αυτό που καλεί). Μεταξύ μας, αφού έχεις android κινητό, γιατί δεν κάνεις ένα google account;

 

Βαλε το full screen caller id και κανε τη δουλεια σου

 

Ε, θεωρώ λίγο υπερβολικό να πρέπει να εγκαθιστά ο κάθε χρήστης την κάθε application που υπάρχει για μια τόσο βασική λειτουργία όπως την εμφάνιση της φωτό αυτού που καλεί.

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι.

Edited by navi55
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 845 (Huawei Joy)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...