Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Εγκατάσταση App2SD για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα!να ρωτησω κ εγω κατι..το partition πρεπει να γινει πριν βαλουμε την καρτα στο κινητο?αν δεν εχω cardreader δεν μπορω να την βαλω στη συσκευη κ να τη συνδεσω με το pc για να την κανω αποκει?ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest ieremias

Γεια σας και απο εμενα,

 

 


  • Έκανα format τη 2gb SD Card του κινητού και έφτιαξα 2 partitions. Το 1ο Primary,Fat32 και το 2ο Primary,ext2

  • Έκανα επιτυχη εγκατασταση του xrecovery συμφωνά με τις οδηγίες στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294476. Στο reboot πάταγα το πλήκτρο "πίσω" όπως υποδείκνυε ο οδηγός για να μου αρχίσει το xrecovery άμεσα κατά την εμφάνιση του 1ου λογότυπου.

  • Έκανα επιτυχή εγκατάσταση του App2SD για ext2 σύμφωνα με τις οδηγίες του παρόντος thread και σύμφωνα με τα μηνύματα του xrecovery όταν εγκατέστησε το App2SDext2.zip, αλλά το reboot έκανε τον κανονικό χρόνο και όχι 5 λεπτά.

 

Και τώρα τι;

 

- Στο "Ρυθμίσεις κάρτας SD & αποθηκευτικού χώρου" βλέπω μόνο το FAT32 partition και όχι και το ext2.

- Όταν εγκαθιστώ μια εφαρμογή αυτή αποθηκεύεται πάλι στη μνήμη του κινητού και όχι στην SD.

 

Τι έχω παραλείψει;

 

Ενημέρωση 1η: Τελικά χρειάζοταν και 2ο reboot. Αυτή τη φορά πήρε πολύ ώρα το reboot. Χαθήκαν σχεδόν όλες οι εφαρμογές, τις είχα αντιγράψει στο PC, όλο το SD πριν κάνω οτιδήποτε. Τις αντιγράφω πίσω τώρα να δούμε. Επίσης στο "Ρυθμίσεις κάρτας SD & αποθηκευτικού χώρου" επιμένει να βλέπει μόνο το 1ο partition FAT32 και την εσωτερική μνήμη κινητού και καθόλου το ext2

 

Ενημέρωση 2η: Δεν επαναφέρθηκαν τα προγράμματα, ουτε καν το Android Market δεν εμφανίζεται, καμιά ιδέα που πήγαν όλα;

 

Ενημέρωση 3η: Με 2ο reboot μετά την αντιγραφή των αρχείων από τον pc όπως τα είχα πάρει backup, τα εικονίδια επανήλθαν (ανακατεμένα) και σχεδόν σε όλα τα προγράμματα βγάζει "Λυπούμαστε! Υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης....

 

Ενημέρωση 4η: Ξαναέκανα reboot και τα προγράμματα χάθηκαν πάλι... παιδιά θα τρελαθώ!!

Edited by ieremias
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια καρτα 8 GB την χωρισα σε fat32 primary και ext2 primary 1GB.! κατεβασα το App2SDext2.zip το εβαλα οπως ειναι χυμα στην καρτα πηγα απο το xrecovery στο install custom .zip και μετα τι κανω?? τι ενοητε φλασάρουμε?? ας μου πει καποιος λιγο αναλυτικα! Edited by MaNoS-7-
Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

@ieremias:

 

Σου παραθέτω ακριβώς την απάντηση που έδωσα και στον MaNoS-7- μιας και η περίπτωσή σας είναι ίδια.

 

Υποθέτω πως κάνεις το install σε 2.1 έτσι? Αν και τα σκριπτάκια του συγκεκριμένου app2sd είναι κάμποσο παλιά, δουλεύουν ακόμη καλά, υπό τις εξής προϋποθέσεις:

 

-Κάποιοι ανέφεραν "θεματάκια" με κάρτες της Toshiba και ένας με Kingston (στα ext partitions). Δεν ξέρω τι ρόλο παίζει απλά στο αναφέρω.

-Καλό είναι να βάζεις το App2SD σε clean install (δλδ να μην έχεις εγκαταστήσει άλλες εφαρμογές πέραν των stock)

-Τέλος θα πρέπει να έχεις σβήσει την ενημέρωση του market (εφαρμογές-διαχείριση, πας market και κατάργηση ενημερώσεων + εκκαθάριση δεδομένων) και δεν ξαναμπαίνεις μαρκετ πριν να κάνεις την εγκατάσταση του App2sd).

 

Όπως είπα είναι παλιό σκριπτάκι και έχει κάποιες απαιτήσεις για να δουλέψει σωστά.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση του 2.2.1 CM Floyo v0.20.

 

Με το App2SD που έχω ήδη εγκαταστήσει τι κάνω;

Re format της κάρτας για να έχω 8GB διαθέσιμα, αφού πριν κάνω full wipe του κινητού μέσω Xrecovery και πιο πριν backup? (είχα 1 partition 1GB για τις εφαρμογές και τα υπόλοιπα για άλλη χρήση). Αν χρειαστεί format, σε FAT32 εκ νέου;

 

Σορρυ για τις ερωτήσεις, αλλά τις θεωρώ αναγκαίες και δεν έχω βρει άκρη:

 

1. όλες οι εφαρμογές που θα κάνω εγκατάσταση μετά θα πηγαίνουν στην SD αυτόματα ή π.χ. μέσω Titanium Backup?

2. Αν κάνω reformat της κάρτας και σβηστεί το app2sd, θα χρειαστεί να ξανακάνω root?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, το ext2 και ext3 τι ακριβώς είναι? Έχω την συσκευή routed, xrecovery και 2.2.1 Froyo.

Nokia N95

Sony Ericsson C905

Samsung SGH-i900 OMNIA

Sony Ericsson W995

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
να ρωτησω κατι γιατι εχω μπερδευτει τις εφαρμογες τις αποθηκευω στο fat ή στο ext2;;

 

Αποθηκεύονται αυτόματα στο ext2.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω προβλημα , εβγαλα την καρτα μνημης απο το κινητο για να περασω κατι απο τον υπολογιστη και τωρα που την εβαλα στο κινητο μου λεει αναγκαστικο κλεισημο σε καθε εφαρμογη γιατι??? τι πρεπει να κανω βοηθεια!!

iPhone 4s - Jailbroken 6.1.2

Xperia Mini Pro//Rooted//xRecovery//Android 4.1//Overclocked 1,4GHZ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας παιδια. Να ρωτήσω : έκανα ακριβως οτι γράφουν οι οδηγίες και στην συνέχεια εγκατεστησα το πρόγραμμα link2sd και όταν κάνω επανακείνιση στο x10 mini pro διαγράφονται όλα τα προγράμματα απο το κινητο. Γιατί γίνετε αυτό??? Κάνω κατι λάθος????
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Να ρωτήσω : έκανα ακριβως οτι γράφουν οι οδηγίες και στην συνέχεια εγκατεστησα το πρόγραμμα link2sd και όταν κάνω επανακείνιση στο x10 mini pro διαγράφονται όλα τα προγράμματα απο το κινητο. Γιατί γίνετε αυτό??? Κάνω κατι λάθος????

 

εβαλες και το app2sd και το link2sd?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΚΑλησπέρα παιδιά!

Ευχαριστώ για το ωραίο άρθρο...

 

Έχω όμως ενα πρόβλημα... Τα κάνω ολα καλά... κάνω εγκατάσταση το App2SD κάνει την μεγάαααλη του επανεκκίνηση.... και μετα... ΤΙΠΟΤΑ!

 

σαν να μην έγινε τπτ... δεν μεταφερθηκαν εφαρμογές... δεν υπάρχει καποιο εικονίδιο APP2SD... σαν να μην εκανα τιποτα...

 

Τι πηγε στραβα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έβαλα (προσπάθησα μάλλον) το app2sd απ'ο αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=804574 λόγω του ότι δεν μπορώ να βρω πουθενά το xrecovery αλλά λογικά δεν έκανα κάτι καλά γιατί με βάση τα λεγόμενα του darkdog απ αυτό το post δεν υπάρχει φάκελος app.

Υπάρχει τρόπος να βρω το xrecovery κάπως ή αν ξέρει κάποιος να μου πει γιατί δεν ολοκληρώθηκε απο τον άλλο οδηγό; Συγκεκριμένα δεν μου έκανε αυτό το βήμα

rm /etc/mount_sd.sh
mv /system/bin/sh /system/bin/sh_bak
cat /sdcard/sh.sh > /system/bin/sh
chmod 777 /system/bin/sh
busybox cp /sdcard/mount_sd.sh /etc/mount_sd.sh
echo "
+________________________________+
|********************************|
| finished going reboot now |
|********************************|
+--------------------------------+
"
sleep 1
reboot

 

 

edit: τελικά υπάρχει αυτός ο φάκελος και υπάρχουν εφαρμογές μέσα αλλά εξακολουθεί να μου τρώει χώρο σε κάθε εγκατάσταση. Αν έχω παρατηρήσει καλά μου τρώει γύρω στο 1mb σε κάθε εγκατάσταση

Edited by bloodlessz
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
To xrecovery παιδες που το βρισκω και απο που το τρεχω????

 

Με ένα ψάξιμο στους οδηγούς θα το έβρισκες ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294476

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΜΙΠΩΣ ΒΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΜΕ ΤΟ APP2SD. Εχω x10 mini pro rooted με το τελευταιο μαμισιο λογισμικο και xrecovery. Εκανα κανονικα το partition (ειναι σιγουρα σωστο καθως το εκανα ενω εβλεπα το video παραλληλα και ελεγχοντας συνεχεια τα βηματα μου) αφου πρωτα εκανα backup ολα τα αρχεια της sd card μου (San Disk 16GB τωρα για class θα σας γελασω,δεν γνωριζα οτι υπαρχουν κλασεις οταν την αγορασα :P) στον σκληρο του PC. Στην συνεχεια μετα το partition περασα ξανα ολα τα αρχεια που ειχα πριν στην καρτα μνημης συν το app2sd.zip χυμα και οχι σε καποιο φακελο οπως λεει ο Dark Dog. Ανοιξα το τηλεφωνο,μπηκα στο μενου του xrecovery και εκανα κανονικα flash το app2sd.zip . Εκανα reboot και το κινητο κολλησε στο πρωτο SE logo περιπου μιση ωρα με 40 λεπτα. Δεδομενου οτι στις οδηγιες αναφερει οτι διαρκει γυρω στα 5 λεπτα απελπιστηκα και εβγαλα την μπαταρια γιατι αλλιως δεν γινοταν κατι. (μεγα λαθος μαλλον). Ξανανοιξα το κινητο και αυτη την φορα ανοιξε μεσα στα 5 λεπτα που αναφερουν οι οδηγιες. Βαζω πιν κανονικα και τι να δω. Κανενα ενεργοποιημενο widget. Και οι μονες εφαρμογες που υπηρχαν στο μενου ηταν μερικες εργοστασιακες χωρις το market και αλλη μια μη εργοστασιακη :P η τελευταια μαλλον εμεινε γιατι την ειχα κανει εγκατασταση με το Terminal Emulator γιατι με τον κανονικο installer δεν εμπαινε λογω μεγεθους. Σιγουρα εχω κανει καποια λαθη απτο partition και μετα και θα χαιρομουν πολυ αν μου τα επισημαινατε. Ευχαριστω εκ των προτερων!:):):)

 

PS: Δεν εχω το Titanium Backup, εκανα backup μεσω του XRecovery πριν αρχισω την διαδικασια για να σωσω τα ασωστα σε περιπτωση Fatal Fail.:P Επισης στο partition εκανα ενα FAT32 και ενα ext2 με μεγεθος 600ΜΒ. Μετα την ολη διαδικασια επισης εχω 115ΜΒ εσωτερικη μνημη (ισως το μονο καλο :P) και οι εφαρμογες που ειχα φαινονται κανονικα (αλλα χωρις τα logos τους αριστερα) μονο αν παω στην διαχειριση εφαρμογων στις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εκανα root το SE X10 Mini PRo με το SuperOneClick.

Με το MiniTool Partition Wizard Home Edition εκανα ενα FAT32 και ενα ext2 με μεγεθος 500ΜΒ στην μαμισια καρτα 2GB.

Κατεβασα απο το πρωτο post το App2SDext2.zip χύμα στην sd

Kανω επανεκινηση με το ClockworkMod Recovery(αντι τοu xRecovery) και επιλεγω

install zip φρομ sd card

 

και......

Amend scripting(update-script) is no longer supported.

Amend scripting was deprecated by google in Android 1.5

 

Please switch to Edify scripting

(updater-script and update-binary) to create working update zip packges

Installation aborted

 

στοιχεια συσκευης

μοντελο

U20i

firmware

2.1-update1

kernel

2.6.29

Baseband:

M76XX-TSNCJOLYM-53404015

εκδοση

2.1.1.A.0.6

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
γεια σας!!επειδη ειμαι ασχετος με αυτο το θεμα μπορειτε να μου εξηγησετε τι ειναι το android.sdk που το βρισκουμε και πως το βαζουμε στο κινητο?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τα εκανα ολα σωστα και φτανω στο τελευταιο βημα οπου ο φακελος αντι για App2SD.zip ειναι App2SDext2.zip και μετα δεν κανει μονο του flash ουτε εχει ξεχωριστη επιλογη και ετσι μενω μεχρι εκει. Μηπως ειναι αλλη διαδικασια για flash? Μια εξηγηση θα ηταν βολικη :happy:

 

 

Φτιαχτηκε αλλα μετα απο 2ο reboot οτι ειχα πανω χαθηκε! Μαζι και το market

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

 


  • Έκανα format τη 2gb SD Card του κινητού και έφτιαξα 2 partitions. Το 1ο Primary,Fat32 και το 2ο Primary,ext2

  • Έκανα επιτυχη εγκατασταση του xrecovery συμφωνά με τις οδηγίες στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294476. Στο reboot πάταγα το πλήκτρο "πίσω" όπως υποδείκνυε ο οδηγός για να μου αρχίσει το xrecovery άμεσα κατά την εμφάνιση του 1ου λογότυπου.

  • Έκανα επιτυχή εγκατάσταση του App2SD για ext2 σύμφωνα με τις οδηγίες του παρόντος thread και σύμφωνα με τα μηνύματα του xrecovery όταν εγκατέστησε το App2SDext2.zip, αλλά το reboot έκανε τον κανονικό χρόνο και όχι 5 λεπτά.

 

Λιγη βοηθεια παιδια σας παρακαλω. Τα ιδια εκανα και εγω sto χ8 αλλα φαινεται οτι κατι δεν εγινε σωστα γιατι στο titanium δεν βλεπω το a2sd. Τι μπορει να πηγε στραβα?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα παιδια!!ακολουθησα τα βηματα ακριβως και μου βγαζει αυτο ακριβως στο xrecovery

 

--Installing: SDCARD: App2SDext2.zip

Finding update package...

Opening update package...

Installing update...

Copying files...

E:Can't chown/mod/system/bin/su

(No such file or directory)

E:Failure at line 13:

set_perm 0 0 06755 SYSTEM:bin/su

Installation aborted

 

αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα!!

 

EDIT: εκανα reboot το κινητο μπησα "ρυθμισεις καρτας SD & αποθηκευτικου χωρου" και μου λεει οτι ο συνολικος και διαθεσιμος χωροσ της sd ειναι 1.34gb και ο εσωτερικος αποθηκευτικος χωρος ειναι 184mb.να ενημερωσω οτι η sd ειναι η "μαμα". μπορει κανεις να μου εξηγησει τι εγινε??

Edited by Dimitris9_1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά και σε εμένα το έβγαλε το ίδιο σφάλμα με τον παραπάνω μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει είναι μεγάλη ανάγκη...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...