Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Εγκατάσταση App2SD για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

minasc ποιο πακέτο έχεις εγκαταστήσει? Ext3 ή Ext2?

 

Τις τελευταίες ημέρες μετά από κάποια πειράματα παρατήρησα οτι το App2SD μου παρουσίαζε "μη επαρκή χώρο" για την εγκατάσταση, μετά από εγκατάσταση σεβαστού αριθμού εφαρμογών.

 

Είχες κάμποσες εφαρμογές κατά την εγκατάσταση του App2SD?

 

Δοκίμασε να κάνεις διαγραφή του περιεχομένου της dalvik-cache και στα καπάκια reboot (θα πάρει λίγο χρόνο) και πές μου αποτελέσματα.

 

Αλλιώς δοκίμασε να επαναφέρεις τις εφαρμογές με Titanium και αν κάτι πάει στραβά έχεις πάντα το backup του xrecovery οπότε επαναφέρεις τα πάντα πίσω και τσεκάρουμε ξανά να δούμε τι πήγε στραβά με το App2SD.zip.

 

σε ext3 το εκανα με το αντιστοιχο πακετο. δεν εχω προβλημα χωρου αλλα βεβαια δεν εχω επαναφερει καμια εφαρμογη ακομα μεσω του titanium backup (δεν ξερω να σου πω ακριβως ποσες ειχα εγκαταστησει, πανω απο 30 νομιζω), κι αυτο γιατι δεν ξερω τι να κανω στα θεματα που ρωταω και σε προηγουμενο ποστ:

 

 

1) οι περισσοτερες εφαρμογες δεν ανοιγουν αλλα αυτο φανταζομαι ειναι αναμενομενο, ε?

2) τωρα πως τις επαναφερω? μεσω του titanium backup που ειχα κανει? (θα μπουν στο ext3 partition πλεον, σωστα?)

3) επαναφερω ολες τις εφαρμογες (μανισιες και μη) ή μονο αυτες που ειχα κανει εγκατασταση μετα το root? (ρωταω γιατι βλεπω πως μανισιες εφαρμογες οπως το mail παιζουν κανονικα οποτε ισως να μη χρειαζονται επαναφορα)

4) με το titanium επαναφερω μονο την εφαρμογη, μονο τα δεδομενα της εφαρμογης, ή και τα 2? (λογικα παταω batch και επιλεγω κατι, αλλα ποια επιλογη απ'ολες πρεπει να εκτελεσω?)

 

αν ξερεις βοηθησε στα παραπανω ωστε να δουμε αν τελικα κατι παει στραβα. για την ωρα εχω 159mb διαθεσιμη εσωτερικη μνημη αλλα καμια εφαρμογη να δουλευει (εκανα εγκατασταση το contact remover και η μνημη απο 163 πηγε στα 159, εχει καμια σχεση αυτο με αυτο που λες?)

 

οσο για το market εκανα καταργηση των ενημερωσεων και επαιξε κανονικα, ενω οι επαφες δεν εμφανιζονταν σωστα απο δικο μου λαθος (διορθωθηκε).

 

λογικα λοιπον πρεπει να επαναφερω πρωτα τις εφαρμογες με το titanium (αφου βεβαια πρωτα μου πειτε πως), να δουμε αν υπαρχει προβλημα (λογικα δεν πρεπει να μειωθει η εσωτερικη μνημη, σωστα?), και μετα αν χρειαζεται να κανω διαγραφή του περιεχομένου της dalvik-cache (που ουτε τι ειναι ξερω ουτε πως γινεται). πρωτα ομως το titanium, σωστα?

Edited by minasc
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μετα απο 1 ωρα δραστικης επεμβασης του dark μπορω να πω οτι το προβλημα λυθηκε (για τους τυπους λεω πως χρειαστηκε διαγραφη περιεχομενων της dalvik-cache και επαναφορα εφαρμογων και των δεδομενων τους που δεν λειτουργουσαν).

 

βασικα η παραπανω ενημερωση ειναι απλα προσχημα για να ποσταρω. ο πραγματικος λογος ειναι οτι νιωθω πως πρεπει να ευχαριστησω και απο το φορουμ (για αλλη μια φορα) τον dark για το χρονο και τη διαθεση που βρισκει καθε φορα οταν καποιος εχει προβλημα (κι εγω το παθαινω συχνα)! γιατι καποια πραγματα ΠΡΕΠΕΙ να λεγονται!!!

 

Γιωργο σ'ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

DaRk_dOg,σκεφτομαι και εγω να κανω το βημα και να περασω το app2cd,να ρωτησω,τα αρχεια που εχει η καρτα μεσα ηδη τι να τα κανω?τα σβηνω όλα?και μετα ξεκιναω την διαδικασια που περιγραφεις αναλυτικοτατα στην αρχη?

Και κατα ποσο θα ειμαι τυχερος-ικανος να το κανω με την πρωτη φορα σωστα?Γιατι μετα ποιον θα βρω να το ξαναστησω απο την αρχη?

Αυτα για αρχη λεω να ξεκινησω να περασω το xrecovery και ελπιζω να πανε ολα καλα!!!!!

 

Παιδια καλημερα,να ρωτησω κατι ακομα το formarisma στην καρτα γινεται απευεθειας,πανω στο κινητο να ειναι η καρτα ή πρεπει να εχει βγει και να την εχουμε σε καποιο ανταπτορα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,να ρωτησω κατι ακομα το formarisma στην καρτα γινεται απευεθειας,πανω στο κινητο να ειναι η καρτα ή πρεπει να εχει βγει και να την εχουμε σε καποιο ανταπτορα?

 

Μπορείς να το κάνεις και με την κάρτα πάνω στο κινητό.:)

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα επιτελους,ακολουθησα πιστα τα βήματα του DaRk_dOg,και ολα εγιναν πιστευω καλα,τωρα μου εβγαλε μια οθονη και λεει:

Instaling:SDCARD:App2CDext3.Zip

Finding update package....

Opening update package....

Installing update....

Copying files......

Installation complete.

 

Instal from sdcard complete.

 

Τωρα εχει περασει περιπου κανα 5λεπτο και εχει μεινει εκει κολλημενο

Χρειαζεται να κανω κατι περαιτερω?

 

Εχει περασει πανω απο 10λεπτο και εχει μεινει εκει κολλημένο!

Να πατησω τπτ κανα κουμπι,να εκκινησει? μπορει καποιος να πει?

 

 

Τωρα παρατηρησα οτι εχει δυο επιλογες εκει πανω

-Instal /sdcard/update.zip

-Choose custom zip from sdcard

Να πατησω καποια απο αυτες τις ειλογες που εχει?

Τι να κανω ρε παιδια εχει μεινει στην οθονη που ειπα ποιο πανω εδω και ποση ωρα!!!!!

Edited by duc
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα επιτελους,ακολουθησα πιστα τα βήματα του DaRk_dOg,και ολα εγιναν πιστευω καλα,τωρα μου εβγαλε μια οθονη και λεει:

Instaling:SDC

[...]

Τι να κανω ρε παιδια εχει μεινει στην οθονη που ειπα ποιο πανω εδω και ποση ωρα!!!!!

 

 

:confused:

 

Πατάς το "back" και μετά reboot (και περιμένεις άλλα 10 λεπτά να κάνει την εγκατασταση)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου DaRk_dOg,δλδ πρπει να περιμενω ακομα ενα 10λεπτο?Φανταζομαι μενει στο logo της SE ετσι δεν ειναι?Να μην ανησυχω δλδ!!!

Επιτελους ανοιξε και ολα δουλευουν απο οσα ειδα τουλαχιστον κανονικοτατα,πλεον εχω και ελευθερη μνημη περιποιυ 150 mb,τωρα να παω με το Titanium,και να κανω διαγραφη στα αρχεια που εχει η dalvikcase?Για ελευθερωση ακομα περισσοτερου χωρου?

Απο εδω και περα οτι προγραμματα και να περναω θα περνιουνται απευθειας στην καρτα μνημης?

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου DaRk_dOg,δλδ πρπει να περιμενω ακομα ενα 10λεπτο?Φανταζομαι μενει στο logo της SE ετσι δεν ειναι?Να μην ανησυχω δλδ!!!

 

Ναι μετά το reboot θέλει κανα 10 λεπτο μέχρι να κάνει την μεταφορά των αρχείων.

 

Αν έχεις κάνει σωστά το partitioning όλα θα ειναι οκ.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Θα πρέπει να πω πως μετά την εγκατάσταση του script, πρέπει να κάνουμε διαγραφή όλων των περιεχομένων του φακέλου /data/appbak, καθώς και "Εκκαθάριση της Μνήμης dalvik" μέσα από την ομώνυμη εφαρμογή που δίνει το Titanium Backup και τέλος ένα reboot.

 

Μετά από τα παραπάνω θα δούμε μια καλή αύξηση στην διαθέσιμη εσωτερική μας μνήμη. Απλά για κανέναν λόγο από δω και πέρα, δεν πρέπει να αφαιρέσουμε την sd όσο η συσκευή είναι ενεργοποιημένη.

 

Ο φακελος /data/appbak που θα τον βρω για να κανω διαγραφη,οπως λεει ο φιλος DaRk_dOg

Ακομα να πω οτι πλεον παει σφαιρα,δεν κολλαει καθολου,ανοιγει τα παντα σε χρονο μηδεν.

Τα αρχεια που εχει μεσα στην καρτα μνημης και ειναι απο το app2cd τα χρειαζομαστε ?Η τα διαγραφουμε?

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ο φακελος /data/appbak που θα τον βρω για να κανω διαγραφη,οπως λεει ο φιλος DaRk_dOg

Ακομα να πω οτι πλεον παει σφαιρα,δεν κολλαει καθολου,ανοιγει τα παντα σε χρονο μηδεν.

Τα αρχεια που εχει μεσα στην καρτα μνημης τα χρειαζομαστε?Η τα διαγραφουμε?

 

duc στο καινούριο πακέτο App2SD (αυτό που πέρασες δλδ) δεν υπάρχει πλέον αυτός ο φάκελος.

 

Είναι έτοιμη λύση.

 

*EDIT*: Αν εννοείς το App2SD.zip που χρησιμοποίησες, ναι μπορείς να το σβήσεις άφοβα

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου εισαι Ο κορυφαιος,εχασα πασα ιδεα για το ποσο χρήσιμο ηταν αυτο το προγραμματακι που κανατε,Τα αρχεια του app2cd που εχουν μεινει στην καρτα τα χρειαζεται η τα διαγραφω?

Ενα αρχειο lost.dir

app2cdext3.zip

default-capability.xml

people.log.0.lck

people.log.0

αυτα ειναι να τα σβησω οκ?

Και κατι ακομα εμενα τωρα λεει ελευθερη μνημη 150 mb υπαρχει περιπτωση να υπαρχει κατι περριτο ακομα το οποιο πρπει να το σβησω? Η ειναι πλεον η πραγματικη μνημη που θα εχω ελευθερη?

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου εισαι Ο κορυφαιος,εχασα πασα ιδεα για το ποσο κορυφαιο ηταν αυτο το προγραμματακι που κανατε,Τα αρχεια του app2cd που εχουν μεινει στην καρτα τα χρειαζεται η τα διαγραφω?

Ενα αρχειο lost.dir

app2cdext3.zip

default-capability.xml

people.log.0.lck

people.log.0

αυτα ειναι να τα σβησω οκ?

 

Τώρα το είδα το PM σου, και απ' ότι βλέπω όλα καλά πήγαν. Μπορείς να τα σβήσεις όλα ναι, αλλά θα ξανά δημιουργηθούν τα lost.dir και default-capability.xml.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το PM σου, και απ' ότι βλέπω όλα καλά πήγαν. Μπορείς να τα σβήσεις όλα ναι, αλλά θα ξανά δημιουργηθούν τα lost.dir και default-capability.xml.

 

Ναι μια χαρα αν και καποια στιγμη φοβηθηκα οτι εγινα ολα μανταρα,γιατι ειχε μεινει αρκετη ωρα σε ενα σημειο και δεν ηξερα τι να κανω,εσυ δεν απαντησες,αλλα ευτυχως απαντησε ο Dark,και ολα καλα,τωρα πεταει το τηλ.

Ερωτηση περασα κανα 2 προγραμματακια και παρατηρησα οτι εχει μειωθει η μνημη του τηλ. και απο 150 mb που ηταν πηγε στα 141,πρπει να γινεται αυτο?η πρεπει να κανω εγω κατι ακομα για να μην γινεται?

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά την εγκατάσταση xrecovery και App2cd παρατήρησα τα εξής:

1ον κάποιες εφαρμογές από το market ενώ τις εγκαθιστά και ενώ εμφανίζεται το εικονίδιό τους όταν πατάς πάνω τους λέει ότι η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη,ξέρει κάποιος γιατί γίνεται αυτό?Το θέμα είναι όμως ότι δεν γίνεται σε όλες τίς εφαρμογές!

2ον εμένα όλα μετά την εγκατάσταση δουλεύουν κανονικότατα εκτός από το Navigon το οποίο το έκανα επαναφορά με το Titanium και μετά δούλευε και αυτό μια χαρά.

3ον έκανα την μα@@@ία και δεν έκανα backup με το xrecovery,οπότε ήμουν μάλλον πολύ τυχερός που όλα πήγαν καλά και δεν χρειάστηκε το xrecovery.

4ον τώρα να πάρω ένα backup με το xrecovery,για να μην υπάρξει κάνα πρόβλημα στην συνέχεια.

5ον θα συνεχίζει κάθε φορά που θα περνάω κάποιο πρόγραμμα να τρώει και μνήμη απο την μνήμη του τηλεφώνου?Και γιατί γίνεται αυτό? Η αλλιώς πρέπει να γίνεται?

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι μετά το reboot θέλει κανα 10 λεπτο μέχρι να κάνει την μεταφορά των αρχείων.

 

Αν έχεις κάνει σωστά το partitioning όλα θα ειναι οκ.

 

Καλησπέρα, έχω μια 4άρα κάρτα και θέλω να κάνω τη διαδικασία για να τρέξω το link2sd (το app2sd το φοβάμαι για να μην κάνω λάθος). Η κάρτα έχει αρκετά αρχεία πάνω καθώς είναι αυτή που δουλεύω σχεδόν από την αρχή. Πρέπει να τα σβήσω ή μπορώ να κάνω το partitioning έτσι? Αν πρέπει να τα σβήσω τί θα πρέπει να κρατήσω οπωσδήποτε με backup?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια 4άρα κάρτα και θέλω να κάνω τη διαδικασία για να τρέξω το link2sd (το app2sd το φοβάμαι για να μην κάνω λάθος). Η κάρτα έχει αρκετά αρχεία πάνω καθώς είναι αυτή που δουλεύω σχεδόν από την αρχή. Πρέπει να τα σβήσω ή μπορώ να κάνω το partitioning έτσι? Αν πρέπει να τα σβήσω τί θα πρέπει να κρατήσω οπωσδήποτε με backup?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Φίλε μου πιστεψε με ποιο εύκολη διαδικασία απο αυτη που υπαρχει εδω (app2sd) δεν θα βρείς,και εγω το ψιλοφοβόμουν αλλα τελικά ακολούθησα πιστα τα βήματα του DaRk_dOg και ολα εγιναν πανευκολα σε μερικα μόλις λεπτά,τωρα οσοαν αφορά την κάρτα σου και τo partition σ εμενα τουλάχιστον διαγράφηκαν όλα,οπότε καλό είναι να κάνεις μια αντιγραφή στον υπλόγιστή σου όλων των αρχείων,για δύο λόγους.

1ον γιατι ειναι κρίμα να χάσεις τα πάντα!

20ν γιατι μετα το περασμα του προγράμματος,οι περισσότερες εφαρμογές που έχεις περάσει στο τηλ σου εχουν φτιάξει καποιους φακέλους μέσα στην sd,οπότε δεν θα δουλευουν,μόλις τα ξαναπεράσεις όλα θα δουλευουν όπως ηταν και πριν.

 

Ερώτηση στους γνώστες,εγω εκανα την λαλακία και δεν ειχα πάρει backup πρίν περάσω app2sd,αλλα ευτυχώς όλα πήγαν καλά και δεν ειχα θέματα με την εγκατάσταση,τώρα να κάνω ένα backup με το xrecovery,για να ειμαι οκ σε περίπτωση που μεταγενέστερα δημιουργηθεί κάτι?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στους γνώστες,εγω εκανα την λαλακία και δεν ειχα πάρει backup πρίν περάσω app2sd,αλλα ευτυχώς όλα πήγαν καλά και δεν ειχα θέματα με την εγκατάσταση,τώρα να κάνω ένα backup με το xrecovery,για να ειμαι οκ σε περίπτωση που μεταγενέστερα δημιουργηθεί κάτι?

 

Φυσικά, γιατί να μην κάνεις; Να σημειώσω πάντως ότι το backup του xrecovery δεν ακουμπάει καθόλου τα αρχεία της SD, οπότε δεν είστε καλυμμένοι με τα εκεί αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, γιατί να μην κάνεις; Να σημειώσω πάντως ότι το backup του xrecovery δεν ακουμπάει καθόλου τα αρχεία της SD, οπότε δεν είστε καλυμμένοι με τα εκεί αρχεία.

 

Όχι μόνο δεν ακουμπάει τα αρχεία της SD (πράγμα φυσιολογικό) αλλά το όλο backup του recovery αποθηκεύεται στην SD!

Επομένως έχετε και ένα backup της SD κάπου στο PC σας just in case!

 

A! Και ένα backup του PC στον εξωτερικό σας ... :lol: :lol: :lol:

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως γνωριζει καποιος αν το app2sd δουλευει με την νεα εκδοση του λογισμικου που βγαλανε στη φορα?

και κατι ακομα... τι ακριβως κερδιζζουμε με dalvick στην καρτα?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως γνωριζει καποιος αν το app2sd δουλευει με την νεα εκδοση του λογισμικου που βγαλανε στη φορα?

και κατι ακομα... τι ακριβως κερδιζζουμε με dalvick στην καρτα?

 

ευχαριστω

 

Καλησπέρα mitsos16x,

 

Φυσικά και δουλεύει, οι αλλαγές του καινούριου λογισμικού είναι απειροελάχιστες.

 

Με την μεταφορά της dalvik-cache στην κάρτα, απλά κερδίζουμε περισσότερο χώρο στην internal.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,ξέρει κανείς να μου πεί γιατί μετά το app2sd στο μάρκετ δν μου εμφανίζει τίς εφαρμογές ή τα παιχνίδια που εχω κατεβάσει,θα ήμουν ευγνωμων αν απαντούσε καποις.

 

Sent from my U20i using Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Έχω το xperia x8.

 

Το έκανα root αλλά προσπαθώ προσπαθώ και δεν μπορώ να βάλω το xRecovery για να βάλω και το πολυπόθητο για μένα App2SD που το θέλω τοοοσο πολύ! Μπορεί να με βοηθήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Έχω το xperia x8.

 

Το έκανα root αλλά προσπαθώ προσπαθώ και δεν μπορώ να βάλω το xRecovery για να βάλω και το πολυπόθητο για μένα App2SD που το θέλω τοοοσο πολύ! Μπορεί να με βοηθήσει κανείς;

 

jmiliad ο φίλος BMW116i έχει φτιάξει έναν πολύ καλό οδηγό σχετικά με το xrecovery εδώ

 

 

Ρίξε μια ματιά, προφανώς θα λύσει το πρόβλημά σου. ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πέρασα και εγώ στο Χ10 της κοπέλας μου, όλα ΟΚ. Μετά όμως, κάθε εφαρμογή που εγκαθιστώ μου τρώει και άλλα λίγα ΜΒytes από της συσκευής, αν και αυτές εγκαθίστανται στην κάρτα μνήμης, τις βλέπω.

 

Θα γίνεται συνέχεια αυτό;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...