Jump to content

Xperia X10 mini / mini pro : Εγκατάσταση App2SD για συσκευές με 2.1


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά δεν είχα κάνει και τα δύο partition primary.

Όλα ok, αλλά μετά από τρεις επανεκκινήσεις μου χάνει όλες τις εγκαταστημένες εφαρμογές.

Το έχετε ξανακούσει?

Έχετε τρόπο επίλυσες?

Ξέρετε τι φταίει?

 

Αυτο ειναι ενα πολυ μεγαλο ερωτηματικο αδερφε... τι να σου πω... εδω εμενα μετα απο βδομαδες εκανα επανεκκινηση και μετα ελλειπαν εφαρμογες... και δεν ητανε η πρωτη επανεκκινηση που του εκανα, ειχα ξανακανει αλλες τοσες αλλα αυτο βρηκε σ εκεινη να σκαλωσει και να διαγραψει τις εφαρμογες...

Εγω το ξανακανα το script και δουλευει κομπλε.. αλλα ποιος ξερει τι θα του ερθει να κανει παλι στο μελλον...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά δεν είχα κάνει και τα δύο partition primary.

Όλα ok, αλλά μετά από τρεις επανεκκινήσεις μου χάνει όλες τις εγκαταστημένες εφαρμογές.

Το έχετε ξανακούσει?

Έχετε τρόπο επίλυσες?

Ξέρετε τι φταίει?

 

Και εγω αυτο το προβλημα εχω..και αφου πραγματικα εκανα ΤΑ ΠΑΝΤΑ,αποφασισα να βαλω το link2sd.

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οκ! Το εκανα κι εγω κ δουλευει ρολοϊ. Ευχαριστώ πολύ! Αυτο που δεν έκανα ήταν επαεκκίνηση του κινητού μετά τον χωρισμό της κάρτας :O
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει backup μέσω xrecovery ποιός είναι ο τρόπος να επαναφέρω την συσκευή στην προ App2SD κατάσταση? Να αφαιρέσω δηλαδή όλο το script κλπ.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει backup μέσω xrecovery ποιός είναι ο τρόπος να επαναφέρω την συσκευή στην προ App2SD κατάσταση? Να αφαιρέσω δηλαδή όλο το script κλπ.

 

Υπαρχει τροπος με το να κανεις hard reset δηλαδη επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων Ρυθμισεις>Απορρητο>Επαναφορα εργοστασιακων αλλα προσοχη με αυτο γιατι το κινητο επανερχετε στην εργοστασιακη του κατασταση δηλαδη οπως οταν το προτοπηρες, χανεις οτι ρυθμισεις και προγραματα ειχες περασμενα (Δεν χανονται τα δεδομενα της καρτας μνημης).

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος με το να κανεις hard reset δηλαδη επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων Ρυθμισεις>Απορρητο>Επαναφορα εργοστασιακων αλλα προσοχη με αυτο γιατι το κινητο επανερχετε στην εργοστασιακη του κατασταση δηλαδη οπως οταν το προτοπηρες, χανεις οτι ρυθμισεις και προγραματα ειχες περασμενα (Δεν χανονται τα δεδομενα της καρτας μνημης).

 

Ναι το φαντάστηκα... Μήπως παίζει και κάποιος τρόπος απεγκατάστασης χωρίς απώλεια δεδομένων μήπως?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

χμμμ αδερφε αυτος ειναι ο τροπος που το ειχα κανει εγω για να βγαλω το σκριπτ... τωρα αν καποιος αλλως μπορει να βοηθησει περαιτερω δεν ξερω... αλλα νομιζω οτι αυτος ειναι ο μονος τροπος που μπορεις να το επαναφερεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Φλάσαρα χτες από την αρχή το κινητό, πέρασα στην καθαρή αυτή εγκατάσταση και το app2sd, όλα καλά.

Κάποια στιγμή ενώ κατέβαζα κανονικά εφαρμογές, το μάρκετ δεν ξεκινούσε με τίποτα να κατεβάζει εφαρμογές άνω των 10mb ενώ στις μικρότερες τις κατέβαζε κανονικά.

Ψάχνοντας λοιπόν στο φόρουμ βρήκα ότι με σβήσιμο της dalvik cache επανέρχεται, πράγμα που έγινε κι όλα λειτουργούν άψογα.

Παρέα όμως με την επαναφορά της dalvik ήρθαν και κάτι .dex αρχεία που αφορούν τα trial games της stock rom (gold rush, rollercoaster και η εφαρμογή της uefa) τα οποία εμφανίζονται και στο μενού σαν εικονίδια.

Δοκίμασα και:

1) Τα απεγκατέστησα μέσω της διαχείρησης εφαρμογών

2) Απεγκατάσταση μέσω titanium backup

3) Απευθείας διαγραφή των .dex μέσω root explorer

Παρόλα αυτά κι ενώ σβήνονται, με την πρώτη επανεκκίνηση, βρίσκονται και πάλι στο μενού...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα αφαιρέσω και να μην εμφανιστούν ποτέ ξανά?

Έψαξα όλους τους φακέλους με το root explorer μήπως βρω κάτι άλλο σχετικό με αυτά να το διαγράψω άλλα δεν βρήκα κάτι.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο ολη αυτη τη διαδικασια αν κλεισω το κινητο μου θα ανοιξει απο μονο του μολις το βαλω να φορτισει. Φταιει τελικα αυτο ή κατι αλλο??
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο ολη αυτη τη διαδικασια αν κλεισω το κινητο μου θα ανοιξει απο μονο του μολις το βαλω να φορτισει. Φταιει τελικα αυτο ή κατι αλλο??

 

"Φταίει" η εγκατάσταση του xRecovery. Δεν γίνεται να δουλέψει αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σε μενα εχει ενα θεμα με τις εφαρμογες το app2sd, παλιοτερα που ειχα βαλει και την ιριντιουμ νομιζα οτι εφταιγε αυτο. Αλλα τελικα φταει το app2sd, μια συγκεκριμενη εφαρμογη την Χ10 led light την κατεβαζει αλλα δεν την τρεχει, μερικες δεν τις κατεβαζει καθολου και αλλες τις κατεβαζει αλλα δεν τις τρεχει. Το link2sd τι ειναι? αυτο δεν το εχω κανει.
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

"Φταίει" η εγκατάσταση του xRecovery. Δεν γίνεται να δουλέψει αλλιώς.

 

Επειδη τλκ δεν εχω βαλει το App2SD αλλα το link2SD μπορω να το βγάλω το xRecovery?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τλκ δεν εχω βαλει το App2SD αλλα το link2SD μπορω να το βγάλω το xRecovery?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Μπορείς, αν αντικαταστήσεις τα αρχεία του xRecovery με τα κανονικά (stock) αρχεία του λειτουργικού. Δες στους xda αν τα έχει ανεβάσει κάποιος. Κατ' εμέ πάντως χάνεις πάρα πολλά και δεν κερδίζεις και τίποτα αν το βγάλεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Αφού με το app2sd παρατηρούνται αρκετά προβληματάκια ενώ με το link2sd όχι, ποιος ο λόγος να μη βάλουμε το δεύτερο; Τι διαφορά έχει το ένα με το άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Αφού με το app2sd παρατηρούνται αρκετά προβληματάκια ενώ με το link2sd όχι, ποιος ο λόγος να μη βάλουμε το δεύτερο; Τι διαφορά έχει το ένα με το άλλο;

 

Αδερφε η διαφορα ειναι οτι με το app2sd μεταφερονται αυτοματα ολες οι εφαρμογες μαζι με τις εφαρμογες του συστηματος στην sd, με το link2sd μεταφερεις μονο οποιες εφαρμογες θες εσυ. Δηλαδη με το app2sd το ξεφορτωνεις εντελως το κινητο και γινετε αυτοματα ενω με το link2sd μεταφερεις χειροκινητα τις εφαρμογες που εχεις περασει εσυ στο κινητο και δεν γινετε να περασεις τις εφαρμογες του συστηματος στην sd. Επισης δεν ειναι στανταρ οτι θα βγαλει προβλημα με το app2sd... Αλλα η επιλογη ειναι δικια σου στο τι θα προτιμησεις...

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν ειναι στανταρ οτι θα βγαλει προβλημα με το app2sd... Αλλα η επιλογη ειναι δικια σου στο τι θα προτιμησεις...

 

Προς Θεού δεν είπα ότι το app2sd θα βγάλει σε όλους πρόβλημα απλώς παρατηρούνται προβληματάκια σε αρκετούς σε αντίθεση με όσους εγκατέστησαν το link2sd κι αναρρωτιώμουν ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σ'αυτά τα δύο, αλλά και γιατί θα έπρεπε να προτιμήσω το app2sd παίρνοντας ένα ρίσκο κατά κάποιο τρόπο..;)

 

Eγώ κατέληξα στο link2sd πάντως και μέχρι στιγμής όλα πάνε ρολόι..!:p

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού δεν είπα ότι το app2sd θα βγάλει σε όλους πρόβλημα απλώς παρατηρούνται προβληματάκια σε αρκετούς σε αντίθεση με όσους εγκατέστησαν το link2sd κι αναρρωτιώμουν ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σ'αυτά τα δύο, αλλά και γιατί θα έπρεπε να προτιμήσω το app2sd παίρνοντας ένα ρίσκο κατά κάποιο τρόπο..;)

 

Eγώ κατέληξα στο link2sd πάντως και μέχρι στιγμής όλα πάνε ρολόι..!:p

 

Ναι αδερφε, γι αυτο σου λεω ειναι στη δικια σου κριση και στις δικες σου αναγκες το ποιο θα προτιμησεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
που θα βρω το xrecovery και πως θα επιλεξω ποια εκδοχη διαμορφωσης θα κανω?
Δεν υπάρχουν κακοί άνθρωποι,υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύονται την καλοσύνη σου.
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το app2sd εδώ και κανένα μήνα περίπου και δουλεύουν όλα μια χαρα (εκτός ίσως από την εγγραφή video που κάνει κάτι μικροδιακοπές κατά την εγγραφή).

 

Παρατήρησα όμως οτι όταν συνδέσω με το pc μέσω usb το τηλέφωνο κλείνει (για την ακρίβεια μάλλον κάνει restart αλλά κολλάει στην οθόνη που ζητάει το ΡΙΝ, οπότε στην ουσία παραμένει κλειστό), ενώ αν το ανόιξω χάνεται η σύνδεση usb με το pc.... είναι φυσιολογικό αυτό ή μπορώ να κάνω κάτι να το αντιμετωπίσω???

 

Ξέρει κάποιος αν με το link2sd υπάρχει το ίδιο θέμα (δηλαδή αν συνδεθείς με usb το τηλέφωνο δεν θα λειτουργεί)?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το app2sd εδώ και κανένα μήνα περίπου και δουλεύουν όλα μια χαρα (εκτός ίσως από την εγγραφή video που κάνει κάτι μικροδιακοπές κατά την εγγραφή).

 

Παρατήρησα όμως οτι όταν συνδέσω με το pc μέσω usb το τηλέφωνο κλείνει (για την ακρίβεια μάλλον κάνει restart αλλά κολλάει στην οθόνη που ζητάει το ΡΙΝ, οπότε στην ουσία παραμένει κλειστό), ενώ αν το ανόιξω χάνεται η σύνδεση usb με το pc.... είναι φυσιολογικό αυτό ή μπορώ να κάνω κάτι να το αντιμετωπίσω???

 

Ξέρει κάποιος αν με το link2sd υπάρχει το ίδιο θέμα (δηλαδή αν συνδεθείς με usb το τηλέφωνο δεν θα λειτουργεί)?

 

ευχαριστώ

 

Εγω το link2sd που εχω,ολα δουλευουν ρολοι..:)

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εκανα βημα βημα partition στην sd οπως εγραφε στο ποστ και μετα της εβαλα το App2SDext3 αντι μαλλον του App2SDext2.εκανα τα υπολοιπα βηματα με το x-recovery και το κινητο(x10i)εχει κολλησει στη boot screen sony ericsson και τα πληκτρα και το κινητο δεν ανταποκρινεται.ουτε αν το βαλω στο usb του η/υ ουτε τιποτα.την μπαταρια δν ξερω και δεν μπορω να τη βγαλω.τι να κανω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εκανα μικρη την a2sd (216mb)...:wacko:

μπορω να την μεγαλωσω χωρις να χαλασω ολα;;:

Edited by harisalex
Link to comment
Share on other sites

Help boys and girls!

Κινητό: SONY ERICSSON X8

Εβαλα νέα κάρτα 8GB σε format EXT2 και έκανα όσα λέει ο οδηγός. Προχώρησα στην εγκατάσταση εφαρμογών, κράτησα Backup με το Backup & Restore και με το XRecovery.

 

Εκτός από τον default launcher της Sony, έβαλα και το Launcher Pro Plus. TYXAIA τέλειωσε η μπαταρία στο κινητό και με το restart άρχισε το μαρτύριο.. ΧΑΘΗΚΑΝ από το αρχικό menu όλες οι εφαρμογές που έχω κατεβάσει, δεν ανοίγει ο Launcher Pro Plus..

H μόνη λύση είναι WIPE με το Xrecovery και μετά restore με το Backup & Restore. Αλλά αυτό δεν είναι λύση κάθε φορά που τελειώνει η μπαταρία!! (το ίδιο γίνεται κι αν κάνω απλό restart - "χάνονται" οι εφαρμογές και η μόνη λύση είναι αυτή που περιέγραψα)

 

Τα φώτα σας please!!!:cry:

Edited by Passenger1
edit
Link to comment
Share on other sites

Help boys and girls!

Κινητό: SONY ERICSSON X8

Εβαλα νέα κάρτα 8GB σε format EXT2 και έκανα όσα λέει ο οδηγός. Προχώρησα στην εγκατάσταση εφαρμογών, κράτησα Backup με το Backup & Restore και με το XRecovery.

 

Εκτός από τον default launcher της Sony, έβαλα και το Launcher Pro Plus. TYXAIA τέλειωσε η μπαταρία στο κινητό και με το restart άρχισε το μαρτύριο.. ΧΑΘΗΚΑΝ από το αρχικό menu όλες οι εφαρμογές που έχω κατεβάσει, δεν ανοίγει ο Launcher Pro Plus..

H μόνη λύση είναι WIPE με το Xrecovery και μετά restore με το Backup & Restore. Αλλά αυτό δεν είναι λύση κάθε φορά που τελειώνει η μπαταρία!! (το ίδιο γίνεται κι αν κάνω απλό restart - "χάνονται" οι εφαρμογές και η μόνη λύση είναι αυτή που περιέγραψα)

 

Τα φώτα σας please!!!:cry:

 

Την καλησπέρα μου Passenger1,

 

Δοκίμασε να κάνεις full wipe (factory reset) με το xrecovery και μετά, θα πας backup & restore - advanced restore - <O_ΑΡΙΘΜΟΣ_ΤΟΥ_BACKUP_ΣΟΥ> - restore data

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

EDIT: το πρόβλημα εμφανίζεται ΜΟΝΟ όταν τελειώνει η μπαταρία. Σε restart όλα είναι ΟΚ. Κάτι δεν πάει καλά με την κάρτα μνήμης (8GB Toshiba) όταν τελειώνει η μπαταρία ή μου φαίνεται;; Χρειάζεται να αλλάξω το format σε ext3 ή όχι;;

 

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση φίλε μου.

 

Το θέμα είναι πως έκανα ακριβώς αυτό που αναφέρεις (δεν είχα περιγράψει με ακρίβεια βέβαια τα βήματά μου, γράψε λάθος).

 

Το πρόβλημα είναι πως όταν τελειώνει η μπαταρία ή γίνεται restart χάνονται οι εφαρμογές και δεν ανοίγει ο Launcher Pro. Δεν εμφανίζονται και default εφαρμογές, όπως το market.

 

Κάποια λύση έλεγα μήπως υπάρχει που να μη χρειάζεται κάθε φορά full wipe το κινητό και μετά restore.

 

Thanks in advance :)

Edited by Passenger1
EDIT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...