Jump to content

[Symbian^3] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τη μεταφορά του προηγούμενου post μου σε αυτό το thread που δεν είχα δει.

Διαβάζοντας προηγούμενα posts είδα ότι ήταν επιλογή της Nokia η κατάργηση του κεντρικού μενού των χαρτών και η εμφάνιση ένα σωρό εικονιδίων. Δε μου αρέσει σαν ιδεά, αλλά μπορεί και να το συνηθίσω.

Πάντως έτσι για να πειραματιστώ, διέγραψα μερικά που δε με ενδιέφεραν. Θέλω να δω αν η υπόλοιπη σουίτα θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά. Πριν μου την πείτε ότι πάω γυρεύοντας να το κολλήσω κλπ, έχω να αντιγυρίσω ότι αν δεν πρέπει να διαγράφουμε κομμάτια της σουίτας τότε η εφαρμογή δε θα έπρεπε να μας επιτρέπει να το κάνουμε. ;)

 

Έχω 2 ερωτήσεις τώρα:

1. Το check-in στο Facebook δε μου λειτουργεί από όταν έβαλα το νέο Maps Suite, ενώ δούλευε άψογα πριν το κάνω. Στους υπόλοιπους λειτουργεί;

2. Θυμάμαι ότι πριν λίγο καιρό έκανα από το κινητό δημιουργία ενός νέου σημείου και από ο,τι βλέπω έχει περαστεί κανονικά στους χάρτες (mobile και web). Πλέον δε μπορώ να βρω από που γίνεται η δημιουργία. Και πάντως μέσα από το νέο Nokia Suite βλέπω ότι υπάρχει σχετικό app κατεβασμένο:

http://dl.dropbox.com/u/26168440/scrsht.png

Ξέρει κανείς που έχει καταλήξει το σχετικό εικονίδιο ή η σχετική λειτουργία για να κάνουμε δημιουργία σημείων;

Edited by stendor

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως έτσι για να πειραματιστώ, διέγραψα μερικά που δε με ενδιέφεραν. Θέλω να δω αν η υπόλοιπη σουίτα θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά. Πριν μου την πείτε ότι πάω γυρεύοντας να το κολλήσω κλπ, έχω να αντιγυρίσω ότι αν δεν πρέπει να διαγράφουμε κομμάτια της σουίτας τότε η εφαρμογή δε θα έπρεπε να μας επιτρέπει να το κάνουμε. ;)

 

 

Ποιος σου ειπε οτι η σουιτα σου επιτρεπει να απεγκαταστησεις κομματια της?

Μηπως να εκανες εγκατασταση της official release στη θεση της BETA που εχεις???

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ειπε οτι η σουιτα σου επιτρεπει να απεγκαταστησεις κομματια της?

Μηπως να εκανες εγκατασταση της official release στη θεση της BETA που εχεις???

Πάντως οι χάρτες δουλεύουν για την ώρα.

 

Μπορεί να εξαφάνισα μόνο τα εικονίδια. Αν θέλεις γράψε μια λίστα με όλα τα εικονίδια του Maps Suite για να σου πω ποια πέταξα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πριν μου την πείτε ότι πάω γυρεύοντας να το κολλήσω κλπ, έχω να αντιγυρίσω ότι αν δεν πρέπει να διαγράφουμε κομμάτια της σουίτας τότε η εφαρμογή δε θα έπρεπε να μας επιτρέπει να το κάνουμε. ;)

 

Πάντως οι χάρτες δουλεύουν για την ώρα.

Μπορεί να εξαφάνισα μόνο τα εικονίδια. Αν θέλεις γράψε μια λίστα με όλα τα εικονίδια του Maps Suite για να σου πω ποια πέταξα.

 

Εγω λεω να αφησουμε τις εξυπναδες περι του symbian γενικοτερα

ειδικοτερα αν δεν γνωριζουμε τι κανουμε

γιατι μετα βγαινουμε και φωναζουμε οτι φταιει το Symbian και η Nokia

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Και στην καινουρια εκδοση δεν εχει να επιλεξεις αρχικο σημειο και μετα προορισμο ετσι δεν ειναι ?

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να αφησουμε τις εξυπναδες περι του symbian γενικοτερα

ειδικοτερα αν δεν γνωριζουμε τι κανουμε

γιατι μετα βγαινουμε και φωναζουμε οτι φταιει το Symbian και η Nokia

Κάτσε, δηλαδή αν μου επιτρέπει να αρχίσω να σβήνω κρίσιμα πράγματα μετά φταίω εγώ; Χωρίς να δώσει μια προειδοποίηση ότι αυτό που πάω να κάνω δεν ενδείκνυται;

Η διαγραφή έγινε απλούστατα, όπως θα διέγραφα και ένα οποιοδήποτε παιχνίδι ή οποιαδήποτε εφαρμογή 3rd party developer.

 

Πάντως σοβαρά, μπορείς να μου πεις μια τα εικονίδια που εμφανίστηκαν;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο καιρος δεν λεει να ανοιξει με τιποτε απο χτες το βραδυ που εκανα αναβαθμιση στο 700 μου.
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Παντως ο καιρος δεν λεει να ανοιξει με τιποτε απο χτες το βραδυ που εκανα αναβαθμιση στο 700 μου.

 

Θέλει ενημέρωση με WiFi. Από το δίκτυο δεν κάνει ενημέρωση με τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ενημέρωση με WiFi. Από το δίκτυο δεν κάνει ενημέρωση με τίποτα....
To Wifi το εχω συνεχως ανοιχτο φιλε μου και μου βγαζει συνεχως λυπουμαστε και οτι η προγνωση αλλαζει.Καμμια ιδεα για το πως φτιαχνει?
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το έχεις σαν πρώτη επιλογή στις συνδέσεις.
Για βοηθα λιγο πως γινεται γιατι με την Belle η αληθεια ειναι οτι τα εχω βρει λιγο μπαστουνια.
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

To Wifi το εχω συνεχως ανοιχτο φιλε μου και μου βγαζει συνεχως λυπουμαστε και οτι η προγνωση αλλαζει.Καμμια ιδεα για το πως φτιαχνει?

 

αφησε πρωτα να βρει στιγμα(στην εφαρμογη των χαρτων) και μετα δεν θα εχεις προβλημα με τον καιρο

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

αφησε πρωτα να βρει στιγμα(στην εφαρμογη των χαρτων) και μετα δεν θα εχεις προβλημα με τον καιρο
Thanks.Εγινε οπως το ειπες με ανοιχτο το wifi στο γραφειο.Μπορει να μπει σαν wiget ή οχι στην αρχικη οθονη?
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το έχεις σαν πρώτη επιλογή στις συνδέσεις.

Στο κινητό γενικά ή μέσα στην συγκεκριμένη εφαρμογή;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό γενικά. Ρυθμίσεις --> Συνδεσιμότητα --> Ρυθμίσεις --> Προορισμοί --> Διαδίκτυο και βάλε πρώτη προτεραιότητα το WiFi
Link to comment
Share on other sites

Έχεις cosmote τι?

Αν έχεις καρτοκινητό ή καρτοσυμβόλαιο δε πρόκειται να κλειδώσει με το AGPS (πάει να συνδεθεί με WAP και δυστυχώς κάπου κολλάει).

Μόνο με data πακέτο θα κάνεις κάτι.

 

Εχω cosmote συνδεση απεριοριστα και εχω επιλεξει ως προταιρεοτητα τις ρυθμισεις wap χρειαζεται καποια αλλη ρυθμιση??? κανει τουλαχιστον 3-4 λεπτα να βρει δορυφορο!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω cosmote συνδεση απεριοριστα και εχω επιλεξει ως προταιρεοτητα τις ρυθμισεις wap χρειαζεται καποια αλλη ρυθμιση??? κανει τουλαχιστον 3-4 λεπτα να βρει δορυφορο!!

 

Βάλε το cosmote internet και άσε το wap.

Είπαμε, με το wap δεν κάνει δουλειά και ουσιαστικά είναι σαν να μην έχει AGPS.

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό γενικά. Ρυθμίσεις --> Συνδεσιμότητα --> Ρυθμίσεις --> Προορισμοί --> Διαδίκτυο και βάλε πρώτη προτεραιότητα το WiFi

Μα έτσι το έχω ήδη.

 

 

ΥΓ. Η ερώτηση μπορεί να φαίνεται χαζή, αλλά ρώτησα επειδή είχα κατεβάσει μια άλλη εφαρμογή για τον καιρό (όχι της Nokia, άλλου developper) και η πανέξυπνη αντί να θεωρεί δεδομένο ότι πρέπει να παίρνει data από όποια σύνδεση έχει ενεργή το κινητό, ήθελε να πηγαίνω στις δικές της ρυθμίσεις και να αλλάζω κάθε φορά την προτεραιότητα, δηλαδή αν σήμερα ήθελα να συνδεθεί με WiFi, αύριο με το GPRS και μεθαύριο πάλι με Wifi θα έπρεπε να το αλλάζω κάθε φορά. Οπότε φυσικά πήρε πόδι. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω: μπορεί κάποιος να γράψει μια λίστα με τα εικονίδια που εμφανίστηκαν κατά την αναβάθμιση των χαρτών σε 3.08;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω: μπορεί κάποιος να γράψει μια λίστα με τα εικονίδια που εμφανίστηκαν κατά την αναβάθμιση των χαρτών σε 3.08;

 

Για την απεγκατάσταση λέει να βγάλεις τα παρακάτω...

 

Check In

Check In Agent

Check In Data

Check In Widget

Create a Place

Drive

Guides

Headless Map and Navigation

Map and Navigation

Map Apps

Maps Settings Plugin

ODML Commons Repository

Nokia (Ovi) Maps

Nokia (Ovi) MapsEngine

Nokia (Ovi) Maps Installer

Nokia (Ovi) Maps ODML

Weather

 

Οπότε οι εφαρμογές που βάζει είναι Nokia Maps,Drive,Weather,Check In,Guides και ένα εικονίδιο για τις ενημερώσεις χαρτών.

Link to comment
Share on other sites

Για την απεγκατάσταση λέει να βγάλεις τα παρακάτω...

 

 

 

Οπότε οι εφαρμογές που βάζει είναι Nokia Maps,Drive,Weather,Check In,Guides και ένα εικονίδιο για τις ενημερώσεις χαρτών.

Ευχαριστώ. Τότε ίσως δε μου λείπει κανένα εικονίδιο, άρα είτε δεν έκανε την απεγκατάσταση είτε τα ξαναεμφάνισε.

 

Έχω τα εξής τώρα:

Maps

Weather

Check In

Here and Now

Drive

Guides

Map Loader

 

Και από το Maps Suite:

Places

Public Transport

(έχω διαγράψει το Pulse και το Live View)

 

βλέπεις να μου λείπει κάποιο σε σύγκριση από το δικό σου εκτός από το Pulse και το Live View;

Ευχαριστώ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Τότε ίσως δε μου λείπει κανένα εικονίδιο, άρα είτε δεν έκανε την απεγκατάσταση είτε τα ξαναεμφάνισε.

 

Έχω τα εξής τώρα:

Maps

Weather

Check In

Here and Now

Drive

Guides

Map Loader

 

Και από το Maps Suite:

Places

Public Transport

(έχω διαγράψει το Pulse και το Live View)

 

βλέπεις να μου λείπει κάποιο σε σύγκριση από το δικό σου εκτός από το Pulse και το Live View;

Ευχαριστώ.

Παιδια προσπαθω να σβησω τα εικονιδια ειτε απο την διαχειρηση εφαρμογων ειτε απο τισ κυριες οθονεσ και δεν γινεται στην διαχειρηση εφαρμογων δεν τα βρισκω και στισ κυριες οθονης εχει μονο την επιλογη αλλαγη φακελου

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα εξής τώρα:....

 

Εγώ έχω διαγράψει τα Places, Pulse & το Check In. Τα υπόλοιπα είναι όπως και σε εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...