Jump to content

[Symbian^3] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα απο χτες την 3.07 (150) εκδοση και αν και δεν την εχω δουλεψει πολυ δειχνει μια χαρα!!!Το δοκιμασα στο να μου βρει το στιγμα μου και σταθερος και εν κινηση με το αμαξι και ολα οκ,πλοηγηση να βαλω μια οδο και να με παει δεν εβαλα!!!Αυτο που με απασχολει και δεν εχω καταλαβει ειναι οτι εχει μεσα και μου δειχνει τους χαρτες που ειχα στην 3.06 κανονικα ενω νομιζα οτι θα ηθελαν ξανα εγκατασταση ετσι τουλαχιστον ελεγε απο εκει που κατεβασα την νεα εκδοση!!!Μηπως παιζει ρολο που ενω δεν ειχα σβησει την παλια την εκανα εγκατασταση απο πανω??Τελικα θελουν ξανα φορτωμα οι χαρτες απο το ovi maps η οχι???Οποιος ξερει πληζ ας βοηθησει!!!;)

 

δεν χρειαζεται να βαλεις καινουργιους. ουτως η αλλως οι ιδιοι χαρτες ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 962
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψαχνω την Κυπρο, αλλα δεν την βρισκω μεσα στους χαρτες...

 

Σε εσας υπαρχει!?

 

Δεν υπαρχει εδω και καιρο σαν επιλογη.ειχε δημιουργηθει ενα θεμα και τους αποσυρανε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει εδω και καιρο σαν επιλογη.ειχε δημιουργηθει ενα θεμα και τους αποσυρανε.

 

κατι ειχε γινει με την τουρκια και την αποσυρανε και η κυπρος διαμαρτυρηθηκε κλπ

Link to comment
Share on other sites

κατι ειχε γινει με την τουρκια και την αποσυρανε και η κυπρος διαμαρτυρηθηκε κλπ

 

ναι κατι τετοιο ειχα διαβασει. εχει αρκετο καιρο που αποσυρανε την κυπρο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η 3.07 (150) εκδοση παρολο που ειχα μια μικρη επιφυλαξη στην αρχη με τα ξεχωριστα εικονιδια τελικα δουλευει αψογα!!Το εβαλα χωρις το υποβηθουμενο gps και σε 13 sec κλειδωνει κανονικα και στιγμα φουλ!!!Αυτο που μου αρεσε ιδιαιτερα και νομιζω οτι δεν υπηρχαν στην 3.06 ειναι 2 πραγματα.

Ενα ειναι η λειτουργια πυξιδας η οποια αν την εχεις ενεργοποιημενη ακομα και αν εισαι σταματημενος και σταθερος και κανεις περιστροφη γυρω απο τον εαυτο σου και χωρις αμαξι γυρναει και ο χαρτης στο κινητο και σου δειχνει σε ποια κατευθυνση εισαι ακριβως!!!Και το αλλο ειναι οτι οταν εχεις βαλει μια οδο για πλοηγηση και πας να ξεκινησεις αν πατησεις στο κατω μερος της οθονης στο κεντρο το μεσαιο-μικρο εικονιδιο σου αλλαζει 4 οθονες.απλη οθονη-διαδρομη.οθονη 3d.εμφανιση χαρτη ολοκληρης της διαδρομης με μπλε γραμμη και αποσταση επομενης στροφης!!!

Μπραβο στην nokia εχει φτιαξει εναν πολυ καλο πλοηγο το προτεινω ανεπιφυλακτα!!!;)

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η 3.07 (150) εκδοση παρολο που ειχα μια μικρη επιφυλαξη στην αρχη με τα ξεχωριστα εικονιδια τελικα δουλευει αψογα!!Το εβαλα χωρις το υποβηθουμενο gps και σε 13 sec κλειδωνει κανονικα και στιγμα φουλ!!!Αυτο που μου αρεσε ιδιαιτερα και νομιζω οτι δεν υπηρχαν στην 3.06 ειναι 2 πραγματα.

Ενα ειναι η λειτουργια πυξιδας η οποια αν την εχεις ενεργοποιημενη ακομα και αν εισαι σταματημενος και σταθερος και κανεις περιστροφη γυρω απο τον εαυτο σου και χωρις αμαξι γυρναει και ο χαρτης στο κινητο και σου δειχνει σε ποια κατευθυνση εισαι ακριβως!!!Και το αλλο ειναι οτι οταν εχεις βαλει μια οδο για πλοηγηση και πας να ξεκινησεις αν πατησεις στο κατω μερος της οθονης στο κεντρο το μεσαιο-μικρο εικονιδιο σου αλλαζει 4 οθονες.απλη οθονη-διαδρομη.οθονη 3d.εμφανιση χαρτη ολοκληρης της διαδρομης με μπλε γραμμη και αποσταση επομενης στροφης!!!

Μπραβο στην nokia εχει φτιαξει εναν πολυ καλο πλοηγο το προτεινω ανεπιφυλακτα!!!;)

 

ειναι εμφανες οτι η νεα εκδοση ειναι σημαντικα βελτιωμενη ανεξαρτητα αν το μενου σε πολλους δεν αρεσει. εχω την εντυπωση οτι η πυξιδα δουλευε και στη 3.06. γενικα εχει αρκετα νεα καλουδια τα οποια οταν βγει η κανονικη θα κατσω να τα γραψω ενα πληρες rewiew το οποιο ηδη ετοιμαζω. νομιζω οτι το νεο ovimaps αφηνει πια πισω πολλα και καλα προγραμματα πλοηγησης

Link to comment
Share on other sites

εχω πάντως δοκιμάσει όλα τα προγράμματα πλοήγησης. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι το igο8 σε κινητά με windοws με τα τρισδιάστατα γράφικα ,βουνά κτλ. Μετά τα γκαρμιν και το sygic. Καλό το οβι αλλά ειδικά στην πλοήγηση άχρωμο και αδιάφορο. Ούτε υψόμετρο λέει-ακριβές μεν αλλά βαρετό. Μακάρι να βάλει η νοκια το sygic aura για symbian που μοιάζει στο ιgο. Θα δούμε!
Link to comment
Share on other sites

εχω πάντως δοκιμάσει όλα τα προγράμματα πλοήγησης. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι το igο8 σε κινητά με windοws με τα τρισδιάστατα γράφικα ,βουνά κτλ. Μετά τα γκαρμιν και το sygic. Καλό το οβι αλλά ειδικά στην πλοήγηση άχρωμο και αδιάφορο. Ούτε υψόμετρο λέει-ακριβές μεν αλλά βαρετό. Μακάρι να βάλει η νοκια το sygic aura για symbian που μοιάζει στο ιgο. Θα δούμε!

 

δεν υπολογιζεις εναν πολυ σημαντικο παραγοντα το δωρεαν γιατι ολα οσ αναφερεις δεν ειναι δωρεαν - ασχετα με το πως τα χρησιμοποιει ο περισσοτερος κοσμος

Link to comment
Share on other sites

εχω πάντως δοκιμάσει όλα τα προγράμματα πλοήγησης. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι το igο8 σε κινητά με windοws με τα τρισδιάστατα γράφικα ,βουνά κτλ. Μετά τα γκαρμιν και το sygic. Καλό το οβι αλλά ειδικά στην πλοήγηση άχρωμο και αδιάφορο. Ούτε υψόμετρο λέει-ακριβές μεν αλλά βαρετό. Μακάρι να βάλει η νοκια το sygic aura για symbian που μοιάζει στο ιgο. Θα δούμε!

 

Το igo8 δεν το ξερω αλλα και εγω εχω το γκαρμιν που εχει ωραια γραφικα και σχεδιασμο στους χαρτες το θεμα ειναι οτι το ovi maps δεν κολλαει πουθενα ζουμ-αναζητηση στον χαρτη κλπ οπως το γκαρμιν και για μαμιασιο πλοηγο με φουλ υποστιριξη και ειδικα τωρα με υην αναβαθμιση ειναι πολυ καλο μιας και δυστυχως στο γκαρμιν σταματησαν.Αν φτιαξουν και λιγο τους χαρτες σταγραφικα οχι οτι με πειραζει ιδιαιτερα θα ειναι τελειο!!!;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω βοηθεια! Εγκατεστησα σε ενα c05-3 την εκδοση 3.06 αλλα μου βγαζει λαθος χιλιομετρικες αποστασεις.Μηπως μπορει να μου πει κανεις πως <καλιμπραρεται> και να ρυθμιστει;
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω βοηθεια! Εγκατεστησα σε ενα c05-3 την εκδοση 3.06 αλλα μου βγαζει λαθος χιλιομετρικες αποστασεις.Μηπως μπορει να μου πει κανεις πως <καλιμπραρεται> και να ρυθμιστει;

 

Φιλε χαλαρωσε!!!Χωρις να ειμαι ειδικος και επειδη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα θα σου πω το εξης!!!Καπου διαβασα προσφατα κολλαει το μυαλο το που οτι οταν βαζεις να βρεις μια διευθυνση η μια πολη στην απλη αναζητηση στον χαρτη σου υπολογιζει-δειχνει την χλμ αποσταση σε μια ευθεια απο το μερος που βρισκεσαι και μονο οταν κανεις κανονικα πλοηγηση και ξεκινησεις τοτε μονο σου δειχνει την κανονικη αποσταση!!!Μακαρι να ειναι ετσι!!!;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

το igo8 ειναι δωρεαν και φοβερο στην πλοηγηση,εφετζιδικο και ευχαριστο.κατι αντιστοιχο ειναι και το sygic aura που δουλευει για την ωρα στο μηλοφωνο.αντε να δουμε μηπως βγει και για συμβιαν.
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να κανει σε πηγαινει σωστα,κ να μην κολαει!τι να τα κανω τα εφε αν ειναι να σερνεται σε ενα πιο παλιο κινητο!πχ το Garmin απο τα πολλα δεδομενα (με 2 χαρτες μεσα δλδ) σερνεται στο Ν79...

Για μενα, και μονο το GPS της NOKIA ειναι λογος να παρεις symbian κινητο...(εφοσον σου χρειαζεται,ειδικα αν το χρησιμοποιεις αραια και που,οπου το να επενδυσεις σε συσκευη GPS ειναι ανουσιο).και με ενα Garmin μεσα εχεις τα παντα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το igo8 ειναι δωρεαν και φοβερο στην πλοηγηση,εφετζιδικο και ευχαριστο.κατι αντιστοιχο ειναι και το sygic aura που δουλευει για την ωρα στο μηλοφωνο.αντε να δουμε μηπως βγει και για συμβιαν.

 

εισαι σιγουρος για το δωρεαν? δεν νομιζω. ασε που το βρισκεις.

Link to comment
Share on other sites

το δωρεαν ειναι σιγουρο γιατι το ειχα δουλεψει σε htc και gps αυτοκινητου,δυστυχως ομως παιζει σε windows μονο και οταν εδωσα το htc για τα καλυτερα οπτικα του νοκια το εχασα<καπου θα κανουμε πισω>....μετα απο το igo τα αλλα φαινονται καλα μεν αλλα ανιαρα.θα δουμε στο μελλον το aura.....ελπιζω!
Link to comment
Share on other sites

το δωρεαν ειναι σιγουρο γιατι το ειχα δουλεψει σε htc και gps αυτοκινητου,δυστυχως ομως παιζει σε windows μονο και οταν εδωσα το htc για τα καλυτερα οπτικα του νοκια το εχασα<καπου θα κανουμε πισω>....μετα απο το igo τα αλλα φαινονται καλα μεν αλλα ανιαρα.θα δουμε στο μελλον το aura.....ελπιζω!

 

θα στο ξαναπω οτι δεν υπαρχει αλλο προγραμμα πλοηγησης με πληρη υποστηριξη (δηλαδη νεους χαρτες φωνες κλπ) που να ειναι δωρεαν. μην υπολογιζεις τα σπασμενα που βαζουν ολοι αυτα ειναι παρανομα

Link to comment
Share on other sites

στο ovi maps δεν είναι που βλέπουμε τα κτήρια σαν το google earth?Και αν ναι εγώ γιατι δεν τα βλέπω?

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

στο ovi maps δεν είναι που βλέπουμε τα κτήρια σαν το google earth?Και αν ναι εγώ γιατι δεν τα βλέπω?

 

πηγαινε στο γραναζι και βαλε αντι για χαρτης δορυφορικη εικονα νομιζω, αλλα αυτο θελει ιντερνετ για να παιξει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον τελευταίο καιρό άρχισε να μου κάνει διάφορα....μου ζητάει συνέχεια να κάνει σύνδεση όταν μπαίνω στους χάρτες ενώ το έχω σε επιλογή "Εκτός σύνδεσης" ....πως μπορώ να το διορθώσω?

 

Επίσης αργεί να κάνει αναζήτηση...δηλαδή πατάω να με βρει ακόμα και στο αυτοκίνητο όταν είμαι αλλά δεν με βρίσκει ή με βρίσκει μετά από πολύυυ ώρα, μπορεί και 20 λεπτά μετά....Όταν πέρασα την 3.07 των Ovi Maps απεγκατέστησα την παλιά όπως έλεγε στο Nokia Beta Labs....Μήπως πρέπει να ξαναπεράσω τους χάρτες?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες,εχω μια απορια για το nokia ovi maps 3.07. σκεφτομαι να το βαλω και ηθελα να ρωτησω το εξης:αν μετα βγει κανονικη εκδοση,θα χρειαζεται απεγκατασταση?ειδα οτι για να γυρισεις στην 3.06 πρεπει να κανεις uninstall ενα καρο αρχεια,κ επειδη γενικως δεν μαρεσει να εγκαθιστω κ απεγκαθιστω συνεχεια,ουτε να κανω ρεσετ τη συσκευη κ να ξανα εγκαθιστω εφαρμογες κτλ,ποσο πιθανο το θεωρειτε?επισης αξιζει να το βαλω τωρα ή να περιμενω να βγει κανονικα?(θα βγει ομως?κ ποτε?) εξαλλου κ το υπαρχον συστημα μια χαρα λειτουργει,πουθενα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα κ με εξυπηρετει,αλλα παντα το νεο ολοι το θελουμε..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες,εχω μια απορια για το nokia ovi maps 3.07. σκεφτομαι να το βαλω και ηθελα να ρωτησω το εξης:αν μετα βγει κανονικη εκδοση,θα χρειαζεται απεγκατασταση?ειδα οτι για να γυρισεις στην 3.06 πρεπει να κανεις uninstall ενα καρο αρχεια,κ επειδη γενικως δεν μαρεσει να εγκαθιστω κ απεγκαθιστω συνεχεια,ουτε να κανω ρεσετ τη συσκευη κ να ξανα εγκαθιστω εφαρμογες κτλ,ποσο πιθανο το θεωρειτε?επισης αξιζει να το βαλω τωρα ή να περιμενω να βγει κανονικα?(θα βγει ομως?κ ποτε?) εξαλλου κ το υπαρχον συστημα μια χαρα λειτουργει,πουθενα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα κ με εξυπηρετει,αλλα παντα το νεο ολοι το θελουμε..

 

Βαλε την αφοβα! ειναι καλυτερη κ δεν χρειαζετε απεγκατασταση.επανω στην αλλη θα παει μεσω ovi suite.πας στους χαρτες κ περνας την Ελλαδα -φωνη -ηχο απο την αρχη.Εγω παντως δεν εχω προβλημα κ λοκαρει ποιο γρηγορα.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την αφοβα! ειναι καλυτερη κ δεν χρειαζετε απεγκατασταση.επανω στην αλλη θα παει μεσω ovi suite.πας στους χαρτες κ περνας την Ελλαδα -φωνη -ηχο απο την αρχη.Εγω παντως δεν εχω προβλημα κ λοκαρει ποιο γρηγορα.

 

beta δεν είναι αυτή;Οταν βγει η κανονική θα μου τη βγάλει το OVI suite οταν κάνω έλεγχο για ενημερώσεις έτσι δεν είναι;Την 3.07 που τη βρίσκω(link);

Γενικά βάζετε beta στο κινητό σας;

Link to comment
Share on other sites

beta δεν είναι αυτή;Οταν βγει η κανονική θα μου τη βγάλει το OVI suite οταν κάνω έλεγχο για ενημερώσεις έτσι δεν είναι;Την 3.07 που τη βρίσκω(link);

Γενικά βάζετε beta στο κινητό σας;

 

ούτε κάν beta δεν είναι, Experimental είναι, εγώ θα πρότεινα τουλάχιστον να περιμένουμε την beta εκδοση

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

beta δεν είναι αυτή;Οταν βγει η κανονική θα μου τη βγάλει το OVI suite οταν κάνω έλεγχο για ενημερώσεις έτσι δεν είναι;Την 3.07 που τη βρίσκω(link);

Γενικά βάζετε beta στο κινητό σας;

 

Εμένα δε μου αρέσει κάτι που βρίσκεται σε δοκιμαστική φάση (beta) στο κινητό μου. Περιμένω πάντα τις τελικές εκδόσεις. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως εφαρμογές που τις βάζουν χιλιάδες χρήστες χωρίς κάποιο πρόβλημα, θα πρέπει να μας αποθαρρύνουν. Απλά εγώ τις αποφεύγω...

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...