Jump to content

Tεντα


FREAK_OF_NATURE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι πολυ σοβαρα να βαλω στο πισω μπαλκονι του σπιτιου μου τεντα,οχι την κλασικη, αλλα απο αυτες τις καθετες σε διαφανες πλαστικο.

 

εχει κανεις υποψην του θετικα και αρνητικα της συγκεκριμενης τεντας?

οι τιμες που περιπου κυμαινονται για καθε τ.μ??

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Θετικά.

 

1. Προστατεύει την βεράντα από το νερό της βροχής.

 

Αρνητικά

 

1. Δεν προστατεύει καθόλου από την ηλιακή ακτινοβολία.

2. Μεγαλύτερη θέρμανση το καλοκαίρι σε σχέση με μια κλασσική τέντα επειδή αφενός θα διέρχεται η ηλιακή ακτινοβολία το διαφανές υλικό με αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας εντός της βεράντας αλλά των εξωτερικών τοίχων των δωματίων και αφετέρου δύσκολο να αποριφθεί η θερμότητα του χώρου από τον άνεμο το καλοκαίρι.

3. Θα υπάρχει οπτική επαφή από άλλες βεράντες.

 

Τιμές δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

για το αρνητικο νουμερο 2: προκειμενου πως την θελω καθαρα για προστασια απο αερα και βροχη,το καλοκαιρι μπορω καλλιστα να την σηκωνω...

 

λογικα γινεται αυτο,θα ειναι σα να μην εχω καν τεντα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και με μια κλασσική τέντα προστεύεσαι από αέρα και βροχή,αρκεί να είναι από πλαστικό γιατί το ύφασμα εμποτίζεται με νερό..... το πλαστικό αν είναι άσπρου χρώματος κάνει καλή δουλειά για την προστασία από τον ήλιο,αν είναι διαφανές δεν σε συμφέρει καθόλου για τους καλοκαιρινούς μήνες,θα γίνει το μπαλκόνι σχεδόν σαν θερμοκήπιο.... Οι τιμές πρέπει να είναι ίδιες,τουλάχιστον για τοποθέτηση εγκατάσταση,μόνο στο είδος του υλικού είναι που μπορεί να κάνει διαφορά,πχ διαφανές πλαστικό από πλαστικό συγκεκριμένου χρώματος ή από ύφασμα,αλλά δε ξέρω πόσο μεγάλες μπορεί να ειναι οι διακυμάνσεις στις τιμές των υλικών αυτών. Edited by George_1987
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκήπιο δε θα γίνει γιατί ανοιγει.

Αρνητικά, πέρα από τον αισθητικό τομέα δεν έχω να βρω κάτι. Δεν ξέρω κατά πόσο αρνητικό θα είναι το κόστος.

 

Θετικά είναι τόσο η προστασία από νερό και τον αέρα, καθώς και το ότι αν βάλεις μια μικρή θερμάστρα, μπορείς άνετα να καπνίζεις εκεί χωρίς να μυρίζει το σπίτι και χωρίς να κρυώνεις.

 

Καιρός να αρχίσεις το κάπνισμα !!! :p:lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου, κοίτα όμως μια κατασκευή που έχει φτιάξει κάποιος στη γειτονιά μου. Και δεν πιστεύω να είναι παράνομη... (δεν το έχω ψάξει, όμως)

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php?photo=22659&cat=500

Η ασπρη τέντα είναι πάντα κατεβασμένη, από επιλογή του υποθέτω. Περιφεριακά έχει διαφανείς πλαστικές τέντες που το χειμώνα είναι κάτω και το καλοκαίρι τις μαζεύει.

Όχι, δεν μπορώ να τον ρωτήσω πληροφορίες σχετικά με το θέμα αυτό :lol:

Link to comment
Share on other sites

@Tseapis αυτος στη γειτονια σου εχει καμια κορη να παντρευτουμε?

 

@Freak εμεις εχουμε μια τετοια διαφανη τεντα και δεν εχουμε κανενα προβλημα ουτε ζεστης ,γιατι δεν κλεινει αεροστεγως το χωρο ,ουτε αισθητικης γιατι με ενα λαστιχο αν πιασει λιγο βρωμια την πλενεις.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

το σκεπτικο μου ειναι να τοποθετησω μια τετοια τεντα στο πισω μπαλκονι μου.εκει δεν εχει καν τεντα και οταν βρεχει ή πιανει αερας, τρεχω να ξαναπλυνω τα ρουχα που τυχον εχω στην απλωστρα.

αφηστε που γεμιζει φυλλα κτλ.

οποτε σκεφτηκα να βαλω αυτου του ειδους την τεντα για να "κλεισω" το μπαλκονι.

απο εκει και περα το καλοκαιρι θα το σηκωνω, καθω εχω δει πως εχει κατι σα γατζακια για να σκαλωνει.συνεπως το καλοκαιρι ή οποτε την ανεβαζω θα ειναι σα να μην εχω καν τεντα,σωστα??

αυτα που δεν ξερω ειναι κατα ποσο ειναι ανθεκτικα και αν καθαριζονται ευκολα

 

@μαρρας.εγω να το αρχισω δεν παιζει.παιζει ομως να το κοψουν αλλοι...οι οποιοι ξεροσταλιαζουν στο μπροστινο μπαλκονι για να καπνισουν!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Λογικα η τιμη θα παιζει αναλογα με το υλικο (εγω δεν θα ελεγα διαφανο, πλαστικο μεν αλλα οχι διαφανο.. εμενα δεν θα μου αρεσαι να με βλεπουν φατσα καρτα), το μαγαζι που θα απευθυνθείς (εργατικα κτλ) και βεβαια το μηκος, δηλαδη ποσο μεγαλο ειναι το μπαλκονι που θελει να καλυψεις. Εγω θυμαμαι ενα συγγενικο προσωπο που ειχε βαλει τεντα , με πανι βεβαια .. Βγηκε περιπου στα 250 ευρω.

 

Υ.Γ Δεν χρειαζεσαι καμια αδεια για κατι τετοιο. Δεν ειναι κατι το σημαντικο το οποιο να πρεπει να το μαθει ο κρατος :p Ελεος δηλαδη... Τοσα κανανε.. Ας μην μαθουν για την τεντα ! :P

Link to comment
Share on other sites

Άδειες για τέτοια πράγματα δεν χρειάζεσαι. Εκεί που χρειάζονται άδεις είναι όταν αφαιρούν τα κάγκελα του μπαλκονιού και τοποθετούν συρώμενα παράθυρα,οπότε η βεράντα μετατρέπεται σε δωμάτιο και αν εντοπιστεί από πολεοδομία θα υπάρχει πρόβλημα,θεωρείται σαν ημιυπαίθριος.
Link to comment
Share on other sites

το σκεπτικο μου ειναι να τοποθετησω μια τετοια τεντα στο πισω μπαλκονι μου.εκει δεν εχει καν τεντα και οταν βρεχει ή πιανει αερας, τρεχω να ξαναπλυνω τα ρουχα που τυχον εχω στην απλωστρα.

αφηστε που γεμιζει φυλλα κτλ.

οποτε σκεφτηκα να βαλω αυτου του ειδους την τεντα για να "κλεισω" το μπαλκονι.

απο εκει και περα το καλοκαιρι θα το σηκωνω, καθω εχω δει πως εχει κατι σα γατζακια για να σκαλωνει.συνεπως το καλοκαιρι ή οποτε την ανεβαζω θα ειναι σα να μην εχω καν τεντα,σωστα??

αυτα που δεν ξερω ειναι κατα ποσο ειναι ανθεκτικα και αν καθαριζονται ευκολα

 

@μαρρας.εγω να το αρχισω δεν παιζει.παιζει ομως να το κοψουν αλλοι...οι οποιοι ξεροσταλιαζουν στο μπροστινο μπαλκονι για να καπνισουν!

 

Για τα νόμιμα-παράνομα κλπ που αναφέρθηκαν... παράνομο (τυπικά-πολαιοδομικά) είναι οτιδήποτε κρέμεται στο μπαλκόνι χωρίς άδεια, είτε είναι τέντα, είτε είναι μπλουζάκι που στεγνώνει !!! Αυτό για όσους δεν γνωρίσουν, μιας και η Freak σίγουρα το ξέρει ήδη.

 

Freak σου απαντώ χωρίς επιχειρήματα (περισσεύουν) ...

Και όμως έχεις άδικο !!!

Με μια τέτοια τέντα παίζει πολύ περισσότερο να μην το κόψουν !!!

Οπότε, αν έχεις τέτοιο σκοπό καλύτερα να μη βάλεις την τέντα !!! :p

Πληροφοριακά... και εγώ την σκέφτομαι. Θα σε πάρω τηλ. να σου πω...

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

βρε δε την βαζω για να καπνιζουν..αλλωστε το καπνιστηριο ειναι στο μπροστα μπαλκονι.εμεις λεμε για το πισω μπαλκονι τωρα.

 

καθε φορα που βρεχει και εχω απλωμενα ,αναγκαζομαι να τα ξαναπλυνω μετα.

γεμιζει φυλλα το μπαλκονι και γινεται χαλια.

οποτε περιμενω τηλεφωνο ή σμς :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επειδη ο marras ακομα παιρνει τηλεφωνο, εκανα μια μινι ερευνα αγορας.

18,22,25 ευρω που ειπαν οι περισσοτεροι, με καποιες εξαιρεσεις που μουζ ητουσαν 80 ευρω το μετρο!!!

το θεμα τωρα ειναι το παχος.

οι περισσοτεροι μου λενε πως το 22 ε και το 25 ειναι το καλυτερο .μονο αυτο

 

γνωριζει κανεις το ιδανικο παχος ωστε να ειναι αντοχης η τεντα?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

επειδη ο marras ακομα παιρνει τηλεφωνο, εκανα μια μινι ερευνα αγορας.

18,22,25 ευρω που ειπαν οι περισσοτεροι, με καποιες εξαιρεσεις που μουζ ητουσαν 80 ευρω το μετρο!!!

το θεμα τωρα ειναι το παχος.

οι περισσοτεροι μου λενε πως το 22 ε και το 25 ειναι το καλυτερο .μονο αυτο

 

γνωριζει κανεις το ιδανικο παχος ωστε να ειναι αντοχης η τεντα?

 

Συγνώμη, έχεις απόλυτο δίκιο. Το αμέλησα τελείως αυτό το θέμα, αλλά έτσι κι αλλιώς για να σε ρωτήσω θα σε πάρω !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...