Jump to content

Acer Liquid Metal


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτή την τιμή πάντως το expansys ξεπούλησε!!! Την παρασκευή ήταν διαθέσιμα 12 κομμάτια και τώρα λέει "αναμένεται σε 4 ημέρες περίπου"

Eλπίζω να το έχουν πάρει και άτομα που ασχολούνται με android roms και να δούμε το κινητάκι να απογειώνεται

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 150
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια χαρά συμβατό είναι.Στο δικό μου metal με καρτοκινητή wind,δε χρειάστηκε να βάλω κάποιες ρυθμίσεις χειροκίνητα.Τις πήρε αυτόματα με το που έβαλα την sim

Παρόλα στις γράφω παρακάτω στην περίπτωση που η δική σου sim δεν τις βγάζει

Settings--->wireless and networks--->mobile networks--->access point names

new apn

Name Greece Wind Internet

Apn type Default

Apn gint.b-online.gr

authentication type pap or chap

και τα υπόλοιπα πεδία τα αφήνεις κενά

Για τα mms θα φτιάξεις ένα ακόμη apn

Name Greece Wind mms

apn type mms

apn mnet.b-online.gr

username mms

password mms

authentication type pap or chap

mmsc http://192.168.200.95/servlets/mms

mms proxy 192.168.200.11

mms port 9401

και τα υπόλοιπα κενά

Link to comment
Share on other sites

βασικα το κινητο το εχω αγορασει απο ebay αγγλιας....και δοκιμασα κανονικα ολα οσα μου ειπες αλλα δεν μπορω να συνδεθω!

Πηρα τηλεφωνο και στην WIND μου ειπαν τις ρυθμισεις χειροκινητα αλλα και παλι τιποτα

 

βασικα το κινητο το εχω αγορασει απο ebay αγγλιας....και δοκιμασα κανονικα ολα οσα μου ειπες αλλα δεν μπορω να συνδεθω!

Πηρα τηλεφωνο και στην WIND μου ειπαν τις ρυθμισεις χειροκινητα αλλα και παλι τιποτα

 

και μηπως καποιος ξερει πως μπορω να αλλαξω την γλωσσα(λογισμικο) στο κινητο....επειδη ειναι απο Αγγλια το κινητο και εχει το λογισμικο.Μηπως πρεπει να το παω στην αντιπροσωπεια (αν υπαρχει) για να μου το αλλαξουν?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

To κινητό δεν προορίζεται επίσημα για την ελληνική αγορά.δεν υπάρχει τρόπος να βάλεις ελληνικά στα μενού.μόνη λύση για ελληνικά θα είναι αν πετύχει το porting της custom ρομ από cyanogenmod

 

Sent from my Liquid MT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ρε παιδια τι γινετε που το Acer μου τρωει συνεχεια χωρο στη μνημη του τηλεφωνου?οσο και να εχω μεταφερει προγραμματα και αρχεια παλι μου βγαζει οτι δεν υπαρχει επαρκης χωρος στη μνημη του τηλεφωνου...

Καμια ιδεα...καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Aπόλυτη λύση για παρα πολλες εφαρμογές δεν υπάρχει για το μεταλ.Ημίμετρο που θα σου επιτρέψει να φορτώσεις καμμια 80-100+ (ανάλογα το μέγεθος των δεδομένων των εφαρμογών) υπάρχει και λέγεται είτε link2sd http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294953

που δουλεύει και στην επίσημη ρομ της acer,είτε βάζεις την gingerouney http://android.modaco.com/topic/342252-rom-gingerounay-301-05112011/

Σε κάθε περίπτωση πρέπει η συσκευή να γίνει τουλάχιστον root (στην περίπτωση της επίσημης ρομ) ή να το προχωρήσεις παραπέρα να βάλεις άλλη ρομ (gingerouney) πράγμα που σημαίνει απώλεια της εγγύησης που έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει στην Ελλάδα.Από εκεί και πέρα,επανέρχεσαι και πάλι στην stock κατάσταση,αν ξαναφλασάρεις την επίσημη ρομ.Εγώ τώρα είμαι με την τελευταία επίσημη ρομ 2.3.6 στην οποία έχω κάνει root και χρησιμοποιώ το link2sd.Και περιμενω μέχρι να ετοιμαστεί μια πλήρως λειτουργική cm7 rom http://android.modaco.com/topic/348545-build-cm7/

Αν σε ενδιαφέρει σχετικά με το root και το link2sd,πες μου να γράψω οδηγίες ή να βρω τα κατάλληλα λινκ στο modaco

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα! μόλις πήρα στα χέρια μου και γω το κινητό. θα μπορούσες να γραψεις λίγο τις διαδικασίες ρουταρίσματος και link2sd; Επίσης , μιας και είμαι άσχετος από android και δεν έχω ψάξει καθόλου το κινητό βαθύτερα, δεν έχω βρει ακόμα πως να χρησιμοποιήσω το gps...έχω την 2.3.6 και σε όποια εφαρμογή και να πάω (πχ πλοήγηση), μου βγάζει ότι η εφαρμογή απαιτεί σύνδεση δεδομένων εργασίας... και το navigon να κατεβάσω, δεν υπάρχει χώρος να το εγκαταστήσω... το χρειάζομαι απελπισμένα το gps λόγω δουλείας... please help!!!! :-)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα! μόλις πήρα στα χέρια μου και γω το κινητό. θα μπορούσες να γραψεις λίγο τις διαδικασίες ρουταρίσματος και link2sd;

 

http://android.modaco.com/topic/346043-how-to-install-a-custom-rom-partition-your-sd-root/

 

Επίσης , μιας και είμαι άσχετος από android και δεν έχω ψάξει καθόλου το κινητό βαθύτερα, δεν έχω βρει ακόμα πως να χρησιμοποιήσω το gps...έχω την 2.3.6 και σε όποια εφαρμογή και να πάω (πχ πλοήγηση), μου βγάζει ότι η εφαρμογή απαιτεί σύνδεση δεδομένων εργασίας... και το navigon να κατεβάσω, δεν υπάρχει χώρος να το εγκαταστήσω... το χρειάζομαι απελπισμένα το gps λόγω δουλείας... please help!!!! :-)

 

Τα προγράμματα πλοήγησης που κυκλοφορούν δεν είναι free και δεν μας επιτρέπεται η διακίνησή / συζήτηση για παράνομο λογισμικό. Περισσότερες πληροφορίες για αυτά εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το root και custom rom έδωσε ήδη λινκ ο athanaso77.Η τελευταία 2.3.6 ρομ δουλεύει μια χαρά και δε χρειάζεται αν δε θες να μπεις στην διαδικασία αλλαγής ρομ.Θα περάσεις πρώτα το recovery,θα την κάνεις root με την διαδικασία που περιγράφει στο ανωτέρω λινκ στην ενότητα How to Root Non-Rooted ROM's

αφού το κάνεις αυτό,κάνεις το ext partition στην sd και μετά μπουτάρεις στο λειτουργικό.Κατεβάζεις από το market το Link2sd,το ανοίγεις και σε ρωτάει τι ext partition έχεις.Επιλέγεις ext2 και κάνεις reboot.Μετά το reboot ξανανοίγεις το link2sd και μεταφέρεις τις εφαρμογές σου.Οσο για το gps ανοίγει από settings--->location & security.Tα offline προγράμματα πλοήγησης δεν ειναι free.παρόλα αυτά αν θες να δοκιμάσεις στο μάρκετ υπάρχουν trial εφαρμογές.δες το mireo dontpanic και το sygic

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, το δοκίμασα και ο οδηγός για root, δεν μου δουλεύει... κάνω εγκατάσταση το recovery 3, αλλά μετά, ούτε ο συνδυασμός πλήκτρων που προτείνει για recovery λειτουργεί, ώστε να κανω εγκατάσταση μέσω ClockworkMod, ούτε το αρχείο adb.exe κάνει τίποτά. καμμία βοήθεια?τοχει πετύχει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρότατος δυστυχώς ... κολάω με το adb.exe αρχείο. όταν το πατάω να κάνει εγκατάσταση, ώστε να κάνω reboot recovery, για να κάνω unzip το αρχείο superuser στην κάρτα sd (όπως λέει και στις οδηγίες), ανοίγει και κλείνει γρήγορα το παράθυρο του command prompt, χώρις να προλαβω να κάνω τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Δε τρέχεις απευθείας το adb.exe αλλά το αρχείο με την κατάληξη .bat

 

Sent from my HD2

 

το αρχείο με την κατάληξη bat είναι το install recovery. αυτό το έχω κάνει. μετά όμως ο οδηγός σου ζητάει να κάνεις ξανά reboot πατώντας τον συνδυασμό πλήκτρων, έτσι ώστε να κανεις από κάπου install το άλλο αρχείο στην κάρτα sd. ο συνδυασμός όμως δεν λειτουργεί. και έτσι κάποιος στο thread αυτό, είπε πως αντί αυτού, τρέχεις το αρχείο adb.exe (που υπάρχει στο φάκελο που είναι και το install recovery.bat), ώστε να δώσεις την εντολή "adb reboot recovery". έχω χαθειειειειεί!!!!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

O συνδυασμός λειτουργεί αλλά θέλει λίγο εξάσκηση.Για τον τρόπο με το adb πρέπει να το κάνεις από την γραμμή εντολών των windows,αφού πρώτα έχεις περάσει τους adb drivers http://www.multiupload.com/RPU1A03Q93

κατεβάζεις και αποσυμπιέζεις το φάκελο android στο c

μετά πας έναρξη--->εκτέλεση--->cmd.exe για να ανοίξει η γραμμή εντολών και γράφεις

cd c:\android\tools

συνδέεις το καλώδιο και πληκτρολογείς adb reboot recovery

αν με το που συνδέσεις το καλώδιο σου ζητήσει drivers το βάζεις να ψάξεις στο φάκελο C:\android\tools\google-usb_driver

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

O συνδυασμός λειτουργεί αλλά θέλει λίγο εξάσκηση.Για τον τρόπο με το adb πρέπει να το κάνεις από την γραμμή εντολών των windows,αφού πρώτα έχεις περάσει τους adb drivers http://www.multiupload.com/RPU1A03Q93

κατεβάζεις και αποσυμπιέζεις το φάκελο android στο c

μετά πας έναρξη--->εκτέλεση--->cmd.exe για να ανοίξει η γραμμή εντολών και γράφεις

cd c:\android\tools

συνδέεις το καλώδιο και πληκτρολογείς adb reboot recovery

αν με το που συνδέσεις το καλώδιο σου ζητήσει drivers το βάζεις να ψάξεις στο φάκελο C:\android\tools\google-usb_driver

 

Σευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου μετά από αρκετές προσπάθειες το κατάφερα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Για να μην παιδεύεσαι από εδώ και στο εξής βάλε από το μαρκετ το quick boot και μπορείς από αυτό να μπαίνεις στο recovery
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Για να μην παιδεύεσαι από εδώ και στο εξής βάλε από το μαρκετ το quick boot και μπορείς από αυτό να μπαίνεις στο recovery

 

πέρασα την TL rom από το site και την είχε ήδη εγκατεστημένη την εφαρμογή. επιτέλους φυσάει το κακόμοιρο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα μετά απο καιρό! Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

Αποφάσισα να πάρω το πρώτο android μου και διάλεξα λόγω τιμής/απόδοσης το συγκεκριμένο (150Ε απο expansys!).

Ηθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Ελληνική Υποστήριξη έχει στα sms και address book?

2. Διάβασα στο φορουμ της ACER ότι το UI στην τελευταία ΡΟΜ δεν βγαίνει ώστε να μείνει το Gingerbread. Ισχύει;

3. Υπάρχει κάποια RΟΜ που προτείνετε για το πρώτο μου φλασαρισμα, και οδηγίες;:p

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Aν και δεν το έχω πλέον,θεωρώ ότι πρόκειται για μια από τις τίμιες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα

1.Ελληνικό μενού δεν έχει.Ελληνικά μπορείς να διαβάζεις κανονικά αλλά για να γράψεις sms ή να έχεις ελληνικά στον dialer,πρέπει να βάλεις έξτρα (δωρεάν) εφαρμογες από το market.Πλήρη ελληνικά έχει η cm7 rom αλλά χάνεις το ραδιόφωνο

2.Mπορείς να βάλεις άλλον launcher αλλά μένει η notification bar,η οποία δεν είναι άσχημη σαν υλοποίηση.Eκτός και αν βάλεις άλλη custom rom που δεν έχει καθόλου το acer ui όπως π.χ. η cm7 και αν θυμάμαι καλά με την t & l http://android.modaco.com/topic/336646-rom-236-tl-metal/ μπορεις να επιλέξεις μεταξύ του acer ui και του απλού του android

3.Καταρχήν πρέπει να το κάνεις root.Δες λίγο τις προηγούμενες σελίδες στο παρών θέμα.

Βασικά από την στιγμή που έχει μόλις 120mb για την αποθήκευση εφαρμογών,το root ειναι η μόνη λύση για να έχεις επαρκή χώρο για αρκετές εφαρμογές σε συνδυασμό με το link2sd (δοκιμασμένο από μένα ότι λειτουργεί) ή με κάποια script που έχουν βγει στο modaco http://android.modaco.com/topic/349727-script-ad2sdx-modified-by-technolover-11-19122011/ αλλά δεν τo έχω δοκιμάσει προσωπικά

επίσης οδηγίες για root,φλασάρισμα κτλ υπάρχουν και εδώ http://android.modaco.com/topic/346043-guide-how-to-install-a-custom-rom-partition-your-sd-root/

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ φίλε μου!!!:bow:

 

'Εχετε να προτείνετε απο το μαρκετ καποια εφαρμογη για support ελληνικών σε sms/dialer;

 

Aν και δεν το έχω πλέον,θεωρώ ότι πρόκειται για μια από τις τίμιες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα

1.Ελληνικό μενού δεν έχει.Ελληνικά μπορείς να διαβάζεις κανονικά αλλά για να γράψεις sms ή να έχεις ελληνικά στον dialer,πρέπει να βάλεις έξτρα (δωρεάν) εφαρμογες από το market.Πλήρη ελληνικά έχει η cm7 rom αλλά χάνεις το ραδιόφωνο

2.Mπορείς να βάλεις άλλον launcher αλλά μένει η notification bar,η οποία δεν είναι άσχημη σαν υλοποίηση.Eκτός και αν βάλεις άλλη custom rom που δεν έχει καθόλου το acer ui όπως π.χ. η cm7 και αν θυμάμαι καλά με την t & l http://android.modaco.com/topic/336646-rom-236-tl-metal/ μπορεις να επιλέξεις μεταξύ του acer ui και του απλού του android

3.Καταρχήν πρέπει να το κάνεις root.Δες λίγο τις προηγούμενες σελίδες στο παρών θέμα.

Βασικά από την στιγμή που έχει μόλις 120mb για την αποθήκευση εφαρμογών,το root ειναι η μόνη λύση για να έχεις επαρκή χώρο για αρκετές εφαρμογές σε συνδυασμό με το link2sd (δοκιμασμένο από μένα ότι λειτουργεί) ή με κάποια script που έχουν βγει στο modaco http://android.modaco.com/topic/349727-script-ad2sdx-modified-by-technolover-11-19122011/ αλλά δεν τo έχω δοκιμάσει προσωπικά

επίσης οδηγίες για root,φλασάρισμα κτλ υπάρχουν και εδώ http://android.modaco.com/topic/346043-guide-how-to-install-a-custom-rom-partition-your-sd-root/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Acer Liquid Metal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...