Jump to content

Acer Liquid Metal


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Στο 1.2/1.4 το έχετε μέσα απο την ROM που λέγατε;

 

Ναι, βασικά το έχω στα 1.6 και δουλεύει απροβλημάτιστα.

 

Η' υπάρχει και κάποιο πρόγραμμα για overclocking που μπορεί να δουλέψει με την υπάρχουσα;

 

Η υπάρχουσα/stock δεν υποστηρίζει overclocking, είναι θέμα kernel.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 150
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο 1.2/1.4 το έχετε μέσα απο την ROM που λέγατε; Η' υπάρχει και κάποιο πρόγραμμα για overclocking που μπορεί να δουλέψει με την υπάρχουσα;

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι οτι στο Wi FI του σπιτιού μου μπαίνει μόνο μετα απο restart το router. Δηλάδη μπαίνει κανονικά και αν βγω πάντα την δεύτερη φορά θέλει restart αλλιώς βγάζει disconnect αμέσως μόλις πάει να συνδεθεί. Δε ξέρω αν φταίει το router αν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αλλο smartphone. Κοίταξα και τις ρυθμίσεις στο κινητό και δεν βρήκα κάτι που μπορεί να αλλάξει. Τις παίρνει σωστά αυτόματα.

 

Δείτε και ένα άλλο της ACER που ελπίζω να έρθει εδώ. http://www.techgear.gr/acer-cloudmobile-android-smartphone-to-be-unveiled-at-mwc-2012-38913/

 

Αν δεν το δεις στα ραφια των καταστηματων (εστω των ηλεκτρονικων), μην περιμενεις απο την acer (εδω και να το δεις, δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι για πολυ - βλεπε iconia smart. Κυκλοφορησε σε λιγα κομματια, ηταν αψογα κατασκευασμενο χωρις προβληματα και εξαφανιστηκε και μετα απο τοσους μηνες ακομα δεν εγινε κανονικο release).

Οσο για το metal, οπως σου λεει κι ο Γιαννης ειναι καθαρα θεμα kernel.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τους νέους kernel έχει λυθεί το θέμα με το ποσοστό της μπαταρίας,χωρίς άλλες συνέπειες; όπως π.χ. να το έχεις για φόρτιση και να δείχνει 80% μετά από 2 ώρες και μετά από reboot να δείχνει 97% ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τους νέους kernel έχει λυθεί το θέμα με το ποσοστό της μπαταρίας,χωρίς άλλες συνέπειες; όπως π.χ. να το έχεις για φόρτιση και να δείχνει 80% μετά από 2 ώρες και μετά από reboot να δείχνει 97% ;

 

Με kernel με το ποστοστο σε increments των 5% ναι, δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την cm7 7.23 έκδοση και μετράει το ποσοστό της μπαταρίας ανά 1%. Το πρόβλημα που δε δείχνει πλήρως φορτισμένο συνεχίζει να υπάρχει αλλά μετά από reboot μετράει σωστά και μου κρατάει 2,5 μερες.Με wifi routers δεν έχω κάποιο πρόβλημα.Συνδέομαι κανονικά σε όσα δοκίμασα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με kernel με το ποστοστο σε increments των 5% ναι, δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα...

 

Ομοίως αυτούς του 1%.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί μου εμφανίζει το εικονίδιο με το E συνέχεια ενώ έχω απενεργοποιήσει το mobile internet?Ευχαριστώ:)
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι εμφανίζει πάντα για να ξέρεις σε τι δίκτυο είσαι αλλά έχει και ένα μικρό χ δίπλα που σημαίνει ότι δε πιάνει data

 

Sent from my NexusHD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι εμφανίζει πάντα για να ξέρεις σε τι δίκτυο είσαι αλλά έχει και ένα μικρό χ δίπλα που σημαίνει ότι δε πιάνει data

 

Sent from my NexusHD2 using Tapatalk

Ναι το έχω παρατηρήσει ότι έχει το χ από δίπλα απλά έλεγα μήπως μπορούσα να το κάνω να μην φαίνεται,ευχαριστώ για την απάντηση:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι το έχω παρατηρήσει ότι έχει το χ από δίπλα απλά έλεγα μήπως μπορούσα να το κάνω να μην φαίνεται,ευχαριστώ για την απάντηση:)

 

Όχι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό και κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει και λόγος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό και κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει και λόγος.

Ναι εντάξει συνήθεια είναι,απλά στις άλλες android συσκευές που είχα έβγαινε το εικονίδιο για αυτό και ρώτησα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι εντάξει συνήθεια είναι,απλά στις άλλες android συσκευές που είχα έβγαινε το εικονίδιο για αυτό και ρώτησα

 

Η συσκευή έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες που την ξεχωρίζουν από τις υπόλοιπες. Κατά τη γνώμη μου ο home launcher της Acer είναι μακράν ο καλύτερος των υπολοίπων εταιριών (εξαιρώντας το Sense της HTC) με πανέξυπνο top bar drop down menu και λειτουργικότατο lock screen.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έχεις φορτώσει το recovery; Αν ναι μπαίνεις στο recovery και επιλέγεις backup and restore
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω.και κατι αλλο.αν βαλω cm 7 πρεπει να εχω και την καρτα μνημης μετα μεσα η θα περασει πανω απο την ρομ της συσκευης?
Link to comment
Share on other sites

Θα περάσει πάνω απο την ρομ της συσκευης και θα χάσεις την ήδη υπάρχουσα ρομ.Αλλωστε την κάρτα μνημης πρέπει να την έχεις μέσα μιας και σε αυτή θα βρίσκεται το zip αρχείο ρομ της cm7,ώστε να φλασάρεις από το recovery
Link to comment
Share on other sites

Αν μετά την εγκατάσταση χρειάζεται κάρτα μνήμης; Ναι χρειάζεται κανονικά

Η cm7 έχει κανονικά ελληνικά.Στα μηνύματα 70 χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά,ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για το κινητό μιας και είμαι στρατό αυτήν την περίοδο και δεν είχα την ευκαιρία να το ψάξω πολύ.Το κινητό το πήρα μεταχειρισμένο και μάλλον έχει περασμένη μέσα Stock rom 2.3.6 και kernel από TechnoLover's Kernel Edition 2.6.35.7.Όλα λειτουργούν μια χαρά είμαι τρομερά ευχαριστημένος απλά το μόνο θέμα μου με την συσκευή είναι ότι είναι φορτωμένη με άχρηστα για εμένα προγράμματα από την acer και δεν μένει σχεδόν καθόλου χώρος για εφαρμογές.Καμία βοήθεια για αυτό το θέμα ή αν γίνεται να περνάνε όλες οι εφαρμογές στην κάρτα sd?Ευχαριστώ προκαταβολικά:D
Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα της acer ειναι περασμένα στο /system και δεν επηρεάζουν τον χώρο που έχεις για την αποθήκευση εφαρμογών χρήστη και δε μετακινούνται στην sd.Ομως από την στιγμή που έχεις πάνω technolover kernel σημαίνει ότι είσαι rooted,οπότε μπορείς να κάνεις ext partition στην κάρτα μνήμης και με τον οδηγό από http://android.modaco.com/topic/349727-script-ad2sdx-modified-by-technolover-12a-28032012/ να μεταφέρεις στην κάρτα τις εφαρμογές χρήστη και έτσι να έχεις περισσότερο χώρο
Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα της acer ειναι περασμένα στο /system και δεν επηρεάζουν τον χώρο που έχεις για την αποθήκευση εφαρμογών χρήστη και δε μετακινούνται στην sd.Ομως από την στιγμή που έχεις πάνω technolover kernel σημαίνει ότι είσαι rooted,οπότε μπορείς να κάνεις ext partition στην κάρτα μνήμης και με τον οδηγό από http://android.modaco.com/topic/349727-script-ad2sdx-modified-by-technolover-12a-28032012/ να μεταφέρεις στην κάρτα τις εφαρμογές χρήστη και έτσι να έχεις περισσότερο χώρο

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα το δοκιμάσω,αν και με το Link2SD μάλλον κάνω την δουλειά μου:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας παιδιά! Είναι το πρώτο post που κάνω εδώ στο φόρουμ και ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που έχω με το συγκεκριμένο κινητό. Ενώ γενικά δε μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα στους 5 μήνες που το έχω τον τελευταίο μήνα παραπονιούνται αυτοί που μου μιλάνε ότι ακούνε τον εαυτό τους. Αυτό τώρα είναι πρόβλημα του τηλεφώνου ή του δικτύου; Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φοβάμαι ότι είναι θέμα της συσκευής. Μπορείς να κάνεις και κάποιο hard reset. Το έχεις σε κάποια θήκη σιλικόνης / gel;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άλλαξα τη θήκη με μια σιλικόνης. Λες να φταίει αυτό; Θα βάλω την παλιά πάλι να δω τα αποτελέσματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πρόσφατα άλλαξα τη θήκη με μια σιλικόνης. Λες να φταίει αυτό; Θα βάλω την παλιά πάλι να δω τα αποτελέσματα.

 

Άστο καλύτερα χωρίς θήκη και κάνε τις δοκιμές σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Acer Liquid Metal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...