Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποια από τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει ευθύνεται για το θέμα σου.

 

Και εγώ αυτο σκέφτηκα, αλλά καμία από τις εφαρμογές δεν σχετίζεται με volume ή profiles για το κινητό.

Δεν είναι περίεργο που δεν το κάνει πάντα;

Γιατί μετά από reboot φτιάχνει προσωρινά;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό ενισχύει το ενδεχόμενο να οφείλεται σε κάποιο conflict που δημιουργεί κάποιο process που σηκώνεται και τρέχει στο background κατά τη διάρκεια της λειτουργίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ενισχύει το ενδεχόμενο να οφείλεται σε κάποιο conflict που δημιουργεί κάποιο process που σηκώνεται και τρέχει στο background κατά τη διάρκεια της λειτουργίας.

 

Εχεις καμια ιδεα πως μπορω να το διορθωσω η να βρω τι μου προκαλει το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, εχω το συγκεκριμένο κινητό περίπου ενάμιση μήνα ακούω συνέχεια για την αναβάθμιση 2.2.1, σχεδόν κάθε μέρα πηγαίνω από τις ρυθμίσεις και κάνω έλεγχο για τις ενημερωσεις και δεν έχει έρθει ακόμα μήπως πρέπει να κάνω κατι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, εχω το συγκεκριμένο κινητό περίπου ενάμιση μήνα ακούω συνέχεια για την αναβάθμιση 2.2.1, σχεδόν κάθε μέρα πηγαίνω από τις ρυθμίσεις και κάνω έλεγχο για τις ενημερωσεις και δεν έχει έρθει ακόμα μήπως πρέπει να κάνω κατι άλλο?

 

Απ'ότι διαβάζω σε ξένα forums, η HTC έχει αποσύρει το OTA update σε 2.2.1 (απ' ότι γράφεται λόγω bugs). Oπότε φίλε μου αναγκαστικά αναμένεις την 2.3.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι υπάρχει δυνατότητα να διαγράψουμε κάτι αρχειακεια από την μπαταριά και να γίνει ξανά όπως την βάλαμε πρώτη φορά στο κινητό παίζει κάποιο προγραμματακι?
Link to comment
Share on other sites

Εχεις καμια ιδεα πως μπορω να το διορθωσω η να βρω τι μου προκαλει το προβλημα;

 

Εγω λεω να ριξεις κληρο και να αποφασισεις.

Κανεις hard reset και βλεπεις αν στο εμφανιζει το προβλημα με φρεσκια ρομ

Μετα βαζεις 1 προς 1 τα προγραμματα σου , μεχρι να διαπιστωσεις ποια εφαρμογη σου προκαλει προβλημα

 

κοινη λογικη

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι υπάρχει δυνατότητα να διαγράψουμε κάτι αρχειακεια από την μπαταριά και να γίνει ξανά όπως την βάλαμε πρώτη φορά στο κινητό παίζει κάποιο προγραμματακι?

 

Δε μπορει καμμια μπαταρια να επανελθει στην αρχικη κατασταση με το τροπο που λες...Αυτο που αναφερεις ειναι calibraρισμα της μπαταριας μετα απο εγκατασταση καποιας rom..Ενας αλλος τροπος ειναι να διαγραφουμε battery stats απο recovery καθε φορα που περναμε custom rom και να εχουμε γεματη τη μπαταρια.

 

 

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με το Titanium backup αν και προτιμώ να τα γράφω σε ένα αρχείο .doc με το quickoffice στην κάρτα μνήμης και όταν χρειαστεί κάνω ένα copy paste.

 

Eγώ αυτη τη στιγμή εχω περιπου 30 δικτια αποθηκευμενα χωρις να εχω σημειωσει τους κωδικους.Υπαρχει καποιος τροπος να δω τους κωδικους ή να μπορω να τους αποθηκευω καπου?Το desire hd moy δεν ειναι root

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αυτη τη στιγμή εχω περιπου 30 δικτια αποθηκευμενα χωρις να εχω σημειωσει τους κωδικους.Υπαρχει καποιος τροπος να δω τους κωδικους ή να μπορω να τους αποθηκευω καπου?Το desire hd moy δεν ειναι root

 

Νομίζω μπορεις να πας στο μενου του wifi και να βγαλεις την απόκρυψη.Αλλιώς δε νομίζω πως γίνεται.Βασικά μη σου λέω παπάτζες δε πρέπει να γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Eγώ αυτη τη στιγμή εχω περιπου 30 δικτια αποθηκευμενα χωρις να εχω σημειωσει τους κωδικους.Υπαρχει καποιος τροπος να δω τους κωδικους ή να μπορω να τους αποθηκευω καπου?Το desire hd moy δεν ειναι root

 

Οι κωδικοί σου βρίσκονται σε αυτό το αρχείο...

 

/data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf

 

αλλά για να έχεις πρόσβαση χρειάζεται να είσαι root.

 

Επίσης και όλες οι άλλες λύσεις που μου έρχονται στο μυαλό απαιτούν πάλι να είσαι root.

 

πχ. https://market.android.com/details?id=com.nevercertain.wifipasswords&feature=search_result

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορει καμμια μπαταρια να επανελθει στην αρχικη κατασταση με το τροπο που λες...Αυτο που αναφερεις ειναι calibraρισμα της μπαταριας μετα απο εγκατασταση καποιας rom..Ενας αλλος τροπος ειναι να διαγραφουμε battery stats απο recovery καθε φορα που περναμε custom rom και να εχουμε γεματη τη μπαταρια.

 

 

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

αυτό που λες πώς μπορώ να το κάνω το calibraρισμα η τα battery stats σε official rom γίνετε η είναι μονόδρομος σε custom rom?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες πώς μπορώ να το κάνω το calibraρισμα η τα battery stats σε official rom γίνετε η είναι μονόδρομος σε custom rom?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3536176#post3536176

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατάφερα και απεγκατέστησα τις εφαρμογές που δεν ήθελα στο κινητό μου όπως stock, tweeter, flickr, tlp....Τελικά, μπορείς να κάνεις τα πάντα σε ένα rooted κινητό με custom rom....και πραγματικά το χαίρεσαι! :D

 

Κ.

S8+
Link to comment
Share on other sites

Ενας αλλος τροπος ειναι να διαγραφουμε battery stats απο recovery καθε φορα που περναμε custom rom και να εχουμε γεματη τη μπαταρια.

Nαι, αλλά άμα προχωρήσεις στο link του kollatos θα δεις εδώ στο νούμερο 7 το εξής από τον stinger:

 

"ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Μετά από αρκετές δοκιμές και ψάξιμο του θέματος βαθύτερα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα battery stats πρέπει να σβήνονται ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΓΕΜΑΤΗ που ξέραμε μέχρι σήμερα. ΆΡΑ: Αφήνουμε το κινητό να σβύσει από μπαταρία, το βάζουμε να φορτίσει ανοίγουμε και σβήνουμε τα battery stats, ΕΠΑΝΕΚΚΊΝΗΣΗ και τέλος".

 

Μόλις κατάφερα και απεγκατέστησα τις εφαρμογές που δεν ήθελα στο κινητό μου όπως stock, tweeter, flickr, tlp....Τελικά, μπορείς να κάνεις τα πάντα σε ένα rooted κινητό με custom rom....και πραγματικά το χαίρεσαι! :D

Κ.

Κι εγώ σκεφτόμουν να το κάνω αυτό, αλλά διάβαζα στο xdaπως πολλοί πολλές φορές μετά από κάτι τέτοιο έχουν προβλήματα. Εσύ με ποιον τρόπο τα έβγαλες;

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλά άμα προχωρήσεις στο link του kollatos θα δεις εδώ στο νούμερο 7 το εξής από τον stinger:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Μετά από αρκετές δοκιμές και ψάξιμο του θέματος βαθύτερα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα battery stats πρέπει να σβήνονται ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΓΕΜΑΤΗ που ξέραμε μέχρι σήμερα. ΆΡΑ: Αφήνουμε το κινητό να σβύσει από μπαταρία, το βάζουμε να φορτίσει ανοίγουμε και σβήνουμε τα battery stats, ΕΠΑΝΕΚΚΊΝΗΣΗ και τέλος.

 

Κι εγώ σκεφτόμουν να το κάνω αυτό, αλλά διάβαζα στο xdaπως πολλοί πολλές φορές μετά από κάτι τέτοιο έχουν προβλήματα. Εσύ με ποιον τρόπο τα έβγαλες;

 

 

Εγκατέστησα το Super Manager (το οποίο είναι σαν το root explorer). Μετά πήγα στο /system (από το file expolrer του super manager) και με το που επιλέγεις το folder "system" σε ρωτάει αν θες να τον κάνεις r/w (για να μπορείς να επέμβεις στα αρχεία του συστήματος). Επιλέγεις "ναι", μπαίνεις στο φάκελο και πας στον υπο-φάκελο app. Εκεί ψάχνεις όποια εφαρμογή θες να απεγκαταστήσεις, την τικάρεις και μετά πατάς τον κάδο (delete). Αυτό είναι. Εγώ έβγαζα αυτές που δεν ηθελα μια-μια για να βρω αν κάποια θα μου δημιοργούσε πρόβλημα, αλλά μέχρι τώρα όλα μια χαρά! Εννοείται όμως, ότι δεν έβγαλα κάτι που δεν ήξερα τι ήταν.

S8+
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα CostasChem.

Παίδες μπορεί και κάποιος άλλος να μου συστήσει έναν αναλλακτικό τρόπο για να απεγκαταστήσω stock εφαρμογές με ασφάλεια;

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μάλιστα CostasChem.

Παίδες μπορεί και κάποιος άλλος να μου συστήσει έναν αναλλακτικό τρόπο για να απεγκαταστήσω stock εφαρμογές με ασφάλεια;

 

https://market.android.com/details?id=com.danesh.system.app.remover&feature=search_result

 

Εντούτοις να σε ενημερώσω ότι η "ασφάλεια" που ζητάς δεν είναι δεδομένη μιας και δεν προβλέπεται επίσημα κάτι τέτοιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

https://market.android.com/details?id=com.danesh.system.app.remover&feature=search_result

 

Εντούτοις να σε ενημερώσω ότι η "ασφάλεια" που ζητάς δεν είναι δεδομένη μιας και δεν προβλέπεται επίσημα κάτι τέτοιο.

 

Ε καλά "επίσημα" δε προβλέπεται το root, το S-OFF, το ENG S-OFF, οι custom ROMS, η αλλαγή Radio, κ.α. Δε νομίζω να είναι θέμα για εμάς που είμαστε εδώ αυτό.

Απλά ήθελα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη.

Στα σχόλια της εν λόγω εφαρμογής θαρρεί κανείς πως μιλάνε για διαφορετικά πράγματα.

Άλλος λέει πως είναι κορυφή κι άλλος πως χάλασε το σύστημα τελείως.

Προφανώς θα πρόκειται για χρήστες με διαφορετικές συσκευές.

Οπότε όσον αφορά τη δική μας συσκευή σίγουρα κάποιοι από εμάς θα έχουν δοκιμάσει κάποιες λύσεις με θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά "επίσημα" δε προβλέπεται το root, το S-OFF, το ENG S-OFF, οι custom ROMS, η αλλαγή Radio, κ.α. Δε νομίζω να είναι θέμα για εμάς που είμαστε εδώ αυτό.

Απλά ήθελα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη.

Στα σχόλια της εν λόγω εφαρμογής θαρρεί κανείς πως μιλάνε για διαφορετικά πράγματα.

Άλλος λέει πως είναι κορυφή κι άλλος πως χάλασε το σύστημα τελείως.

Προφανώς θα πρόκειται για χρήστες με διαφορετικές συσκευές.

Οπότε όσον αφορά τη δική μας συσκευή σίγουρα κάποιοι από εμάς θα έχουν δοκιμάσει κάποιες λύσεις με θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα.

 

Μια κάπως πιο ανορθόδοξη μέθοδος:

 

Πήγαινε με root explorer στον /system/app, κάνε τον R/W και με multiselect μετέφερε τις εφαρμογές που θέλεις στο /data/app.

Κάνε reboot και μετά κάνε τους κανονική απεγκατάσταση σαν οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή χρήστη από την "Διαχείριση Εφαρμογών".

 

Για ποιο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα κάνε μετά και με το Titanium Backup μια "εκκαθάριση dalvik-cache" και είσαι άρχοντας.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά...

Θέλω να με βοηθήσετε σε δύο πραγματάκια αν είναι εύκολο. 1ον το htc desire HD χρειάζεται κάποιο unlock για να του περάσω εφαρμογές και 2ον υπάρχει κάποιος τρόπος Free για SIM Unlock ώστε να λειτουργεί σε ελληνικά δίκτυα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά...

Θέλω να με βοηθήσετε σε δύο πραγματάκια αν είναι εύκολο. 1ον το htc desire HD χρειάζεται κάποιο unlock για να του περάσω εφαρμογές και 2ον υπάρχει κάποιος τρόπος Free για SIM Unlock ώστε να λειτουργεί σε ελληνικά δίκτυα;

Για το πρώτο που ξέρω να σου απαντήσω, δε χρειάζεται τίποτα. Μπορείς να εγκαταστήσεις ότι τραβάει η όρεξή σου από το market, ή με έναν file explorer μπορείς να εγκαταστήσεις οποιαδήποτε εφαρμογή που δεν έχεις από το market. Αρκεί να έχεις ενεργοποιήσει από ρυθμίσεις-εφαρμογές την εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές :happy:

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Eγώ αυτη τη στιγμή εχω περιπου 30 δικτια αποθηκευμενα χωρις να εχω σημειωσει τους κωδικους.Υπαρχει καποιος τροπος να δω τους κωδικους ή να μπορω να τους αποθηκευω καπου?Το desire hd moy δεν ειναι root

 

Δοκίμασε ένα temproot με το Visionary, η διαδικασία είναι ένα πάτημα κουμπιού και πλήρως αναστρέψιμη.

 

Οι κωδικοί σου βρίσκονται σε αυτό το αρχείο...

 

/data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf

 

Ωραίο :)

Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοί σου βρίσκονται σε αυτό το αρχείο.../data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf

Γιατί εμένα ο data φάκελος είναι άδειος; :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...