Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως πολύ σωστά απάντησε ο φίλος ddr2, οι εφαρμογές που είναι στην μνήμη δεν καταναλώνουν όλες μπαταρία. Καταναλώνουν μπαταρία μόνο όσες είναι φορτωμένες στην μνήμη και συγχρόνως χρησιμοποιούν την cpu.

Από εκεί και πέρα θα σας εξηγήσω με λίγα λόγια πως λειτουργεί το λειτουργικό android και γιατί δεν χρειάζεται να αγχώνεσται με task managers και task killers.

 

Το λειτουργικό android αποθηκεύει μία τιμή για κάθε εφαρμογή που ανοίγουμε. Η τιμή αυτή υποδηλώνει δύο πράγματα :

1) την παλαιότητα της εφαρμογής αυτής, όσο αφορά το πόση ώρα είναι φορτωμένη στην μνήμη.

2) το πόσο χρόνο έχουμε χρησιμοποιήσει την εφαρμογή αυτή, στο διάστημα που είναι φορτωμένη στην μνήμη.

 

Η τιμή αυτή την πρώτη φορά που ανοίγουμε μία εφαρμογή είναι μικρή και κάτω από το μηδέν (αρνητική). Όσο χρησιμοποιούμε την εφαρμογή αυτή, η τιμή της είναι αρνητική. Για παράδειγμα αν έχουμε ανοιχτή την εφαρμογή του facebook αυτή όσο την χρησιμοποιούμε έχει αρνητική τιμή. Όταν βγούμε από μία εφαρμογή πατώντας το πλήκτρο που μας επιστρέφει στην κεντρική οθόνη, η εφαρμογή δεν κλείνει αλλά στην πραγματικότητα λειτουργεί στο παρασκήνιο. Αν η εφαρμογή αυτή χρησιμοποιεί κάποια υπηρεσία που κάνει αυτόματη ενημέρωση ανά κάποιο διάστημα, τότε το λειτουργικό καταλαβαίνει ότι αυτή η εφαρμογή μας χρειάζεται, και συνεχίζει να της δίνει μία αρνητική τιμή.

 

Αν όμως μία εφαρμογή δεν χρησιμοποιεί κάποια αυτόματη ενημέρωση η κάποιο συγχρονισμό η κάτι παρεμφερές, τότε όσο περνάει ο χρόνος και δεν την χρησιμοποιούμε, το λειτουργικό σιγά σιγά αυξάνει την τιμή της εφαρμογής και κάποια στιγμή η τιμή αυτή γίνεται θετική και συνεχίζει να μεγαλώνει.

 

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι εμείς έχουμε ανοιχτές πολλές εφαρμογές στην μνήμη και αποφασίζουμε να ανοίξουμε μία εφαρμογή κάποια στιγμή η οποία δεν χωράει στην μνήμη. Το λειτουργικό βλέπει ότι πρέπει να ελευθερώσει μνήμη και αυτό που κάνει είναι να διαγράψει η αλλιώς να «σκοτώσει» από την μνήμη μερικές εφαρμογές που έχουν θετική και υψηλή τιμή, δηλαδή εφαρμογές που υπάρχουν πολύ ώρα στην μνήμη αλλά δεν τις χρησιμοποιεί ο χρήστης, δηλαδή εμείς.

 

Εδώ τώρα έρχεται το πιο σημαντικό κομμάτι του android. Όταν αποφασίσει το λειτουργικό να διαγράψει μία εφαρμογή από την μνήμη, δηλαδή να την σκοτώσει όπως είπα παραπάνω, αυτό που κάνει στην πραγματικότητα είναι το εξής :

 

Πρώτα αποθηκεύει την ακριβή κατάσταση που βρίσκεται εκείνη την στιγμή η εφαρμογή και μετά την σκοτώνει. Οπότε όταν εμείς αποφασίσουμε κάποια στιγμή να την ανοίξουμε πάλι, την φορτώνει ξανά αλλά φορτώνει και την κατάσταση που έχει αποθηκεύσει οπότε μας την επαναφέρει ακριβώς εκεί που την είχαμε αφήσει. Οπότε σε μας φαίνεται σαν να μην έκλεισε πότε αυτή η εφαρμογή !!!!

 

Έτσι ακριβώς λειτουργεί με συνοπτικά λόγια το λειτουργικό android, γι' αυτό και δεν χρειάζεται να σκοτώνουμε από μόνοι μας τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές στην μνήμη με κάποιον task killer.

Προσπάθησα να σας το εξηγήσω με λίγα λόγια. Αν κάποιος έχει κάποια απορία μπορεί να ρωτήσει οτιδήποτε.

 

Υπάρχουν κάποια πολύ καλά άρθρα που εξηγούν αυτό που είπα παραπάνω. Αν ψάξετε στο google για "why we must not use task killer in android", θα βρείτε να διαβάστε πολύ όμορφα άρθρα και υπάρχουν και βίντεο αρκετά που το εξηγούν επίσης.

 

Τα είπες υπέροχα και απολαυστικά

σε ευχαριστώ από καρδιάς....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν ρωτω αν συνεργαζεται με το hd,ρωτω αν λειτουργει στην ελλαδα.

Αν καποιος δλδ εχει το hd,μολις μπει στο σαιτ htcsence.com πως κανει εγγραφη αφου δεν εχει την ελλαδα αναμεσα στις χωρες που πρεπει να διαλεξεις?

Αν κοιτάξεις καλά κάτω αριστερα θα δεις και την ελλάδα

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μου εκανε και εμενα κατι παρομοιο, απλα αντι να λεει καποια αλλη περιοχη οπως εσενα, ελεγε current location. Απο mobile data εβγαζε κανονικα περιοχη οπου και αν ημουν. Εγω το ελυσα πηγαινοντας σπιτι με κλειστα τα παντα (wifi, mobile internet) εκανα ενα restart το modem μου και αφου συνδεθηκε ξανα ανοιξα το wifi του κινητου εκανε κανονικα sync και εβγαλε την περιοχη χωρις κανενα προβλημα.

Αυτο συνεβη την περασμενη βδομαδα και εκτοτε λειτουργει τελεια.

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου το εκανα και διορθωθηκε ;)

Galaxy note2,iPad air,iPhone 7plus 128GB,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα αυτήν και περιμένω να έρθει την επόμενη εβδομάδα , νομίζω είναι κρίμα να μην βάλεις Screen protector.

 

Αυτό το ακουστικό μπορώ να το συνδέσω στο Desire HD? Δοκίμασα αλλά δεν μου το βράσκη στη λίστα με τα Bluetooth...

 

Όταν το κινητό είναι κλιστώ το ξυπνητήρι δεν κτυπάει?

 

Καμία καλή εφαρμογή για τον καιρώ έχει βρει κάνεις έστω και επί πληρωμή, να δείχνει στατιστικά βροχής, άνεμου, θερμοκρασίας, χιονοπτώσεων.

Πως μπορώ να δημιουργήσω φάκελους ώστε να ταχτοποιήσω της εφαρμογές σε κατηγορίες game, multimedia κ.τ.λ.

για bluetooth handsfree σας προτεινω ενα απο τα καλυτερα, το sony ericsson mw600.

μιλαω για το συγκεκριμενο :

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0453421&catid=100503

 

το εχω αγορασει απο multiramma πριν μια εβδομαδα και μου εχει αφησει αριστες εντυπωσεις. να πω επισης οτι δεν το εχω φορτισει ακομα, και μου δειχνει οτι ειναι η μπαταρια στη μεση(εχει οθονουλα που δειχνει πληροφοριες). εχω μιλησει περιπου 4-5 ωρες εισερχομενες και εξερχομενες κλησεις.

για οποιον ενδιαφερεται, διαβαστε παρακατω τις εντυπωσεις μου για το συγκεκριμενο :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3399087#post3399087

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς Parrot CK3100 ΒΤ ?

Με το TYTN II μου έπαιζε κανονικά.

Με το Desire HD πολλές φορές δεν συνδέεται, άλλες φορές, δεν γυρίζει τη φωνή σε κανονική ένταση και γενικά έχει προβλήματα.

Εφόσον λειτουργούσε κανονικά με το TYTN II μου, το πρόβλημα είναι στη συσκευή ;

 

 

Ευχαριστώ.

http://users.altecnet.gr/dwc/DW.jpg

I am the end of time !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Βρεθηκε στα χερια μου ενα desire hd κι εχω ενα αξιοπεριεργο να αναφερω.

Ανοιγοντας το βρηκα καποιες εφαρμογες, οπως advanced task killer, dropbox, jorte και καποιες αλλες. Απο αυτο θα ελεγα κατευθειαν οτι η συσκευη εχει χρησιμοποιηθει. Υπαρχουν ομως τα εξης δεδομενα, που δε μπορουν να με πεισουν για αυτο:

- Υπηρχε ταινια ασφαλειας

- Υπηρχε η ασφαλεια της μπαταριας

- Ολα τα παρελκομενα σφραγισμενα

- Μετα την τοποθετηση της σιμ, εκανα κανονικα τις αρχικες ρυθμισεις που κανεις μετα απο επαναφορα ρυθμισεων

 

Γενικα, τιποτα δεν πιστοποιει οτι η συσκευη εχει χρησιμοποιηθει, παρα το γεγονος οτι υπηρχαν εγκατεστημενες καποιες εφαρμογες. Δοκιμασα στη συνεχεια εγω να κανω μια επαναφορα κι αυτες χαθηκαν, αρα να υποθεσω πως προκειται για μια καλοσυσκευασμενη μεταχειρισμενη συσκευη (μετα απο τοσα χρονια ομολογω πως για πρωτη φορα πεφτω σε περιπτωση που δε μπορω να κρινω αν ισχυει κατι τετοιο).

Τι γνωμη εχετε?

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γενικα, τιποτα δεν πιστοποιει οτι η συσκευη εχει χρησιμοποιηθει, παρα το γεγονος οτι υπηρχαν εγκατεστημενες καποιες εφαρμογες. Δοκιμασα στη συνεχεια εγω να κανω μια επαναφορα κι αυτες χαθηκαν, αρα να υποθεσω πως προκειται για μια καλοσυσκευασμενη μεταχειρισμενη συσκευη (μετα απο τοσα χρονια ομολογω πως για πρωτη φορα πεφτω σε περιπτωση που δε μπορω να κρινω αν ισχυει κατι τετοιο).

Τι γνωμη εχετε?

 

Δυστυχώς... μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου. Έχω ξανακούσει παρόμοιες περιπτώσεις. :ninja:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδία ναι ναι μετά από 1 μήνα περίπου κυκλοφορίας του κινητού κατάφερα με μεγάλη τύχη και κόπο να το έχω στα χέρια μου .

Και ως γκαντέμης της υπόθεσης όπως είναι γνωστό στον κύκλο μου μόλις το άνοιξα έλεγξα την οθόνη …..

Εεεεεε ναι είπα .. :wacko::wacko:

Καμένο pixel ακριβός στην μέση της οθόνης δεν φαίνετε είναι σαν κεφάλι από καρφίτσα , έμενα όμως μου έβγαλε το μάτι … :blink:

????::shock: :hypno: :lost:

Λοιπόν το θέμα είναι ότι στην βόρεια Ελλάδα δεν έχει κυκλοφορήσει και αναμένετε μετά τα Χριστούγεννα ,,, δεν κάνω πλακά ένα κομμάτι μπόρεσα και βρήκα και εκείνο μόλις το φέρανε πέσαμε όλοι Πάνω του .

:cry:Έχω 2 χρόνια εγγύηση , μπορώ να περιμένω 1-2 μήνες που θα βγει για τα καλά εδώ και να μου δώσουν άλλο αμέσως ??

Η πρέπει να πάω μέσα σε 14 εργάσιμες μέρες ??

Ξέρει κανείς ??

Και κάτι τελευταίο το htc sense στην Ελλάδα δουλεύει κανονικά ??:worry:

Περιμένω νέα σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Βρεθηκε στα χερια μου ενα desire hd κι εχω ενα αξιοπεριεργο να αναφερω.

Ανοιγοντας το βρηκα καποιες εφαρμογες, οπως advanced task killer, dropbox, jorte και καποιες αλλες. Απο αυτο θα ελεγα κατευθειαν οτι η συσκευη εχει χρησιμοποιηθει. Υπαρχουν ομως τα εξης δεδομενα, που δε μπορουν να με πεισουν για αυτο:

- Υπηρχε ταινια ασφαλειας

- Υπηρχε η ασφαλεια της μπαταριας

- Ολα τα παρελκομενα σφραγισμενα

- Μετα την τοποθετηση της σιμ, εκανα κανονικα τις αρχικες ρυθμισεις που κανεις μετα απο επαναφορα ρυθμισεων

 

Γενικα, τιποτα δεν πιστοποιει οτι η συσκευη εχει χρησιμοποιηθει, παρα το γεγονος οτι υπηρχαν εγκατεστημενες καποιες εφαρμογες. Δοκιμασα στη συνεχεια εγω να κανω μια επαναφορα κι αυτες χαθηκαν, αρα να υποθεσω πως προκειται για μια καλοσυσκευασμενη μεταχειρισμενη συσκευη (μετα απο τοσα χρονια ομολογω πως για πρωτη φορα πεφτω σε περιπτωση που δε μπορω να κρινω αν ισχυει κατι τετοιο).

Τι γνωμη εχετε?

 

Αν πριν είχες άλλο κινητό Android (ή είχες χρησιμοποιήσει κάποιου φίλου σου για λίγες μέρες), είναι πολύ πιθανό όταν έκανες log in με το Google account σου το κινητό να κατέβασε εφαρμογές που είχες εγκαταστήσει παλιότερα. Εμένα ας πούμε όταν το ανοιξα κατέβασε καμία πενηνταριά εφαρμογές που είχα στο magic.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Βρεθηκε στα χερια μου ενα desire hd κι εχω ενα αξιοπεριεργο να αναφερω.

Ανοιγοντας το βρηκα καποιες εφαρμογες, οπως advanced task killer, dropbox, jorte και καποιες αλλες. Απο αυτο θα ελεγα κατευθειαν οτι η συσκευη εχει χρησιμοποιηθει. Υπαρχουν ομως τα εξης δεδομενα, που δε μπορουν να με πεισουν για αυτο:

- Υπηρχε ταινια ασφαλειας

- Υπηρχε η ασφαλεια της μπαταριας

- Ολα τα παρελκομενα σφραγισμενα

- Μετα την τοποθετηση της σιμ, εκανα κανονικα τις αρχικες ρυθμισεις που κανεις μετα απο επαναφορα ρυθμισεων

 

Γενικα, τιποτα δεν πιστοποιει οτι η συσκευη εχει χρησιμοποιηθει, παρα το γεγονος οτι υπηρχαν εγκατεστημενες καποιες εφαρμογες. Δοκιμασα στη συνεχεια εγω να κανω μια επαναφορα κι αυτες χαθηκαν, αρα να υποθεσω πως προκειται για μια καλοσυσκευασμενη μεταχειρισμενη συσκευη (μετα απο τοσα χρονια ομολογω πως για πρωτη φορα πεφτω σε περιπτωση που δε μπορω να κρινω αν ισχυει κατι τετοιο).

Τι γνωμη εχετε?

 

οτι είναι μεταχειρισμένο το θεωρώ δεδομένο και η εκδοχή μου είναι μια λίγο τραβηγμένη.

Το κινητό κατά πάσα πιθανότητα στο παρελθόν ήταν ελαττωματικό, στάλθηκε πίσω για επισκευή

Το σενιάρανε και το στείλανε για πούλημα.

Απλά λόγικά κάποιος φλάσαρε λάθος ρομ, ίσως μία που είχανε για δοκιμές.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Αν πριν είχες άλλο κινητό Android (ή είχες χρησιμοποιήσει κάποιου φίλου σου για λίγες μέρες), είναι πολύ πιθανό όταν έκανες log in με το Google account σου το κινητό να κατέβασε εφαρμογές που είχες εγκαταστήσει παλιότερα. Εμένα ας πούμε όταν το ανοιξα κατέβασε καμία πενηνταριά εφαρμογές που είχα στο magic.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Αυτο το σεναριο περασε κι εμενα απο το μυαλο μου, γιατι ολες οι εφαρμογες που βρηκα τις χρησιμοποιουσα στο προηγουμενο android κινητο μου (κι επειδη παιζει και το motoblur -milestone 2- υποψιαστηκα οτι απο εκει εγινε η δουλεια). Δεν το εχω ξαναδει ομως αυτο το πραγμα (restore εφαρμογων με την εισαγωγη του google account), απο την αλλη ομως θεωρω πως εχω την εμπειρια μετα απο τοσες συσκευες που περασαν απο τα χερια μου να ξεχωριζω την καινουρια απο τη μεταχειρισμενη (και πιο καινουρια απο αυτη δεν εχω ξαναδει).

Εγω καταληγω σε δυο συμπερασματα (η ειχε γινει λαθος φλασαρισμα απο εκει που εφυγε η συσκευη) η πραγματι με καποιο τροπο εκανε restore καποιων εφαρμογων (και βλεπω κι αλλους να το λενε αυτο - αν μη τι αλλο εντυπωσιακο). Σε καθε περιπτωση θα το αφησω ως εχει, γιατι το συγκεκριμενο κομματι ειναι υποδειγματικο (μετα απο 3 desire hd που εχω δει, με "στραβοκουμπωμενα" πλαστικα).

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Χαίρεται παιδία ναι ναι μετά από 1 μήνα περίπου κυκλοφορίας του κινητού κατάφερα με μεγάλη τύχη και κόπο να το έχω στα χέρια μου .

Και ως γκαντέμης της υπόθεσης όπως είναι γνωστό στον κύκλο μου μόλις το άνοιξα έλεγξα την οθόνη …..

Εεεεεε ναι είπα .. :wacko::wacko:

Καμένο pixel ακριβός στην μέση της οθόνης δεν φαίνετε είναι σαν κεφάλι από καρφίτσα , έμενα όμως μου έβγαλε το μάτι … :blink:

????::shock: :hypno: :lost:

Λοιπόν το θέμα είναι ότι στην βόρεια Ελλάδα δεν έχει κυκλοφορήσει και αναμένετε μετά τα Χριστούγεννα ,,, δεν κάνω πλακά ένα κομμάτι μπόρεσα και βρήκα και εκείνο μόλις το φέρανε πέσαμε όλοι Πάνω του .

:cry:Έχω 2 χρόνια εγγύηση , μπορώ να περιμένω 1-2 μήνες που θα βγει για τα καλά εδώ και να μου δώσουν άλλο αμέσως ??

Η πρέπει να πάω μέσα σε 14 εργάσιμες μέρες ??

Ξέρει κανείς ??

Και κάτι τελευταίο το htc sense στην Ελλάδα δουλεύει κανονικά ??:worry:

Περιμένω νέα σας

 

Πήγαινε το πίσω τώρα που είναι καινούργιο και άμεσα. Αν το κρατήσεις δεν θα σου το αντικαταστήσουν αλλά θα σου αλλάξουν οθόνη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σεναριο περασε κι εμενα απο το μυαλο μου, γιατι ολες οι εφαρμογες που βρηκα τις χρησιμοποιουσα στο προηγουμενο android κινητο μου (κι επειδη παιζει και το motoblur -milestone 2- υποψιαστηκα οτι απο εκει εγινε η δουλεια). Δεν το εχω ξαναδει ομως αυτο το πραγμα (restore εφαρμογων με την εισαγωγη του google account), απο την αλλη ομως θεωρω πως εχω την εμπειρια μετα απο τοσες συσκευες που περασαν απο τα χερια μου να ξεχωριζω την καινουρια απο τη μεταχειρισμενη (και πιο καινουρια απο αυτη δεν εχω ξαναδει).

 

Μην ανησυχείς. Κατά πάσα πιθανότητα, όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω, έγινε restore των εφαρμογών μετά την εισαγωγή του λογαριασμού. Γινόταν αρκετά συχνά αυτό σε μένα έπειτα από full wipes, και στο Desire HD αλλά και στο Desire!

HTC Desire HD // Updated 11.02.2011 > CyanogenMod 7 PNK "Crispy Duck (Personal modified CM7 build) (http://goo.gl/OsItD) :shock:
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Κατά πάσα πιθανότητα, όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω, έγινε restore των εφαρμογών μετά την εισαγωγή του λογαριασμού. Γινόταν αρκετά συχνά αυτό σε μένα έπειτα από full wipes, και στο Desire HD αλλά και στο Desire!

 

Λοιπον το μυστηριο με τις εφαρμογες, λυθηκε εν μερει. Εγκατασταθηκαν οι δωρεαν εφαρμογες που ειχα στο προηγουμενο κινητο (Milestone 2) αμεσως μετα το πρωτο bootαρισμα. Τωρα το πως αυτο υλοποιηθηκε παραμενει αγνωστο...

Edit: Ναι ετσι ειναι, αλλα μετα απο καμποσες android συσκευες για πρωτη φορα το συναντω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το μυστηριο με τις εφαρμογες, λυθηκε εν μερει. Εγκατασταθηκαν οι δωρεαν εφαρμογες που ειχα στο προηγουμενο κινητο (Milestone 2) αμεσως μετα το πρωτο bootαρισμα. Τωρα το πως αυτο υλοποιηθηκε παραμενει αγνωστο...

Edit: Ναι ετσι ειναι, αλλα μετα απο καμποσες android συσκευες για πρωτη φορα το συναντω...

υπαρχει επιλογη οταν μπαινεις για πρωτη φορα σε ενα android τηλεφωνο κ σε ρωταει να θα γινει back up των εφαρμογων στο gmail.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει επιλογη οταν μπαινεις για πρωτη φορα σε ενα android τηλεφωνο κ σε ρωταει να θα γινει back up των εφαρμογων στο gmail.

 

Ναι, αυτο το εχω δει εδω και καιρο, το θεμα ειναι πως προσωπικα 2 φορες που ειχα αποπειραθει στο παρελθον να το χρησιμοποιησω δεν ειχε αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 10 μερες αρκετης χρησης του Desire HD δινω καποιες πληροφοριες για το κινητο που αφορουν μαλλον περισσοτερο οσους θελουν να μεταπηδησουν για πρωτη φορα απο τα "κλασσικα" κινητα σε ενα hi-end τηλεφωνο.

Λοιπον η οθονη ειναι τελεια. ΔΕΝ πιξελιαζει καθολου, μπορεις να δεις απροβληματιστα την οθονη σε συνθηκες ηλιου και με οποιαδηποτε κλιση. Τα χρωματα ειναι φυσικα και ωραια. Δεν ειναι τοσο εντονα οσο στο iphone4 αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι καλυτερο να βλεπεις ζωηρα χρωματα. Καλυτερο ειναι να βλεπεις τα πραγματικα χρωματα. Με λιγα λογια, αν σκεφτω και το μεγεθος της οθονης, τοτε θα πω οτι ειναι απλα εντυπωσιακη. Οταν εξοικιωθεις με τις 4,3 ιντσες δε γυρνας με τιποτα σε ...οθονουλες-ημιμετρα.

 

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι αψογη χωρις τριξιματα και με τελεια εφαρμογη στα καπακια. Τα καπακια μαλιστα εκτος οτι εφαρμοζουν αριστα ειναι και πολυ σκληρα στο ανοιγμα. Τη πρωτη φορα που τα εβγαλα για να βαλω sim κτλ τρομαξα οτι θα ...σπασει. Δεν τα ξαναβγαζω παρα μονο οταν αλλαξω μπαταρια.

 

Η μπαταρια λοιπον ειναι ενα θεμα. Κραταει σκαρτα μια μερα με μονιμα ανοιχτο το ΒΤ, full συχγρονισμους με facebook, google κτλ, γεματες 2 με 2,30 ωρες σερφαρισμα, 2-3 μηνυματα και γυρω στη 1 ωρα κλησεις.

 

Σαν λειτουργια δεν παρατηρησα κανενα κολλημα αντιθετα μαλιστα ειναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ πολυ γρηγορο. Παρολα αυτα τσεκαρα και το usb debugging. Δεν ειδα καμια διαφορα, απλα το εκανα ...για καλο και για κακο.

 

 

 

Απο θεμα εφαρμογων ερχεται με αρκετα "προσοντα" το κινητο αλλα κατεβαζεις ανετα και απο market.

 

Η πλοηγηση στο ιντερνετ ειναι απλα ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ. Ταχυτατη και ανοιγει ολα τα sites, συννημενα σε mails κτλ. Εχω κλεισει πια το laptop γιατι δε μου χρειαζεται (...που λεει ο λογος!).

 

Ενταση ringer στις κλησεις ειναι απροβληματιστη και δεν διαπιστωσα οτι ειναι χαμηλο το ηχειο. Ισως εχω βαλει δυνατο ringtone, αλλα ακουγεται μια χαρα.

 

Ενταση ακουστικου πολυ καλη και με ποιοτητα ηχου αν και χρησιμοποιηω πολυ το Bluetooth.

 

Το μονο που μου σπαει τα νευρα ειναι το button για το on-of. Το ηθελα να προεξεχει ελαφρως για να μη το ψαχνεις μια ωρα!!!!!

 

 

 

Για οποιον λοιπον θελει να το παρει "Τρεξε και παρτο με τα χιλια...ΤΕΛΟΣ!!!":w00t::yahoo::up::clap::respect:

Link to comment
Share on other sites

Εάν αναφέρεσαι για Button on/off, σε wi-fi δεδομένα κλπ, κάνε το εξής. Προσθήκη γραφικού στοιχείου-->ρυθμίσεις--> εκεί έχει ότι χρειάζεσαι ;)

 

Απλά μια ερώτηση. Με το GPS είστε ευχαριστημένοι ;. Σε εμένα αργεί αρκετά

Link to comment
Share on other sites

αναλυτικότατη και πολυ καλη η παρουσιαση σου!!

εξοικειωνεσαι εύκολα με τις 4,3?καθως και με το μέγεθος-βαρος του κινητου?

 

Μετα απο 10 μερες αρκετης χρησης του Desire HD δινω καποιες πληροφοριες για το κινητο που αφορουν μαλλον περισσοτερο οσους θελουν να μεταπηδησουν για πρωτη φορα απο τα "κλασσικα" κινητα σε ενα hi-end τηλεφωνο.

Λοιπον η οθονη ειναι τελεια. ΔΕΝ πιξελιαζει καθολου, μπορεις να δεις απροβληματιστα την οθονη σε συνθηκες ηλιου και με οποιαδηποτε κλιση. Τα χρωματα ειναι φυσικα και ωραια. Δεν ειναι τοσο εντονα οσο στο iphone4 αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι καλυτερο να βλεπεις ζωηρα χρωματα. Καλυτερο ειναι να βλεπεις τα πραγματικα χρωματα. Με λιγα λογια, αν σκεφτω και το μεγεθος της οθονης, τοτε θα πω οτι ειναι απλα εντυπωσιακη. Οταν εξοικιωθεις με τις 4,3 ιντσες δε γυρνας με τιποτα σε ...οθονουλες-ημιμετρα.

 

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι αψογη χωρις τριξιματα και με τελεια εφαρμογη στα καπακια. Τα καπακια μαλιστα εκτος οτι εφαρμοζουν αριστα ειναι και πολυ σκληρα στο ανοιγμα. Τη πρωτη φορα που τα εβγαλα για να βαλω sim κτλ τρομαξα οτι θα ...σπασει. Δεν τα ξαναβγαζω παρα μονο οταν αλλαξω μπαταρια.

 

Η μπαταρια λοιπον ειναι ενα θεμα. Κραταει σκαρτα μια μερα με μονιμα ανοιχτο το ΒΤ, full συχγρονισμους με facebook, google κτλ, γεματες 2 με 2,30 ωρες σερφαρισμα, 2-3 μηνυματα και γυρω στη 1 ωρα κλησεις.

 

Σαν λειτουργια δεν παρατηρησα κανενα κολλημα αντιθετα μαλιστα ειναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ πολυ γρηγορο. Παρολα αυτα τσεκαρα και το usb debugging. Δεν ειδα καμια διαφορα, απλα το εκανα ...για καλο και για κακο.

 

 

 

Απο θεμα εφαρμογων ερχεται με αρκετα "προσοντα" το κινητο αλλα κατεβαζεις ανετα και απο market.

 

Η πλοηγηση στο ιντερνετ ειναι απλα ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ. Ταχυτατη και ανοιγει ολα τα sites, συννημενα σε mails κτλ. Εχω κλεισει πια το laptop γιατι δε μου χρειαζεται (...που λεει ο λογος!).

 

Ενταση ringer στις κλησεις ειναι απροβληματιστη και δεν διαπιστωσα οτι ειναι χαμηλο το ηχειο. Ισως εχω βαλει δυνατο ringtone, αλλα ακουγεται μια χαρα.

 

Ενταση ακουστικου πολυ καλη και με ποιοτητα ηχου αν και χρησιμοποιηω πολυ το Bluetooth.

 

Το μονο που μου σπαει τα νευρα ειναι το button για το on-of. Το ηθελα να προεξεχει ελαφρως για να μη το ψαχνεις μια ωρα!!!!!

 

 

 

Για οποιον λοιπον θελει να το παρει "Τρεξε και παρτο με τα χιλια...ΤΕΛΟΣ!!!":w00t::yahoo::up::clap::respect:

Link to comment
Share on other sites

αναλυτικότατη και πολυ καλη η παρουσιαση σου!!

εξοικειωνεσαι εύκολα με τις 4,3?καθως και με το μέγεθος-βαρος του κινητου?

Εξοικειωνεσαι περιφημα με το μεγεθος. Μεχρι και με το ενα χερι μπορεις να γραψεις μηνυμα. Μπαινει στη τσεπη πουκαμισου ανετα και το βαρος δε προβληματιζει.

Link to comment
Share on other sites

Εάν αναφέρεσαι για Button on/off, σε wi-fi δεδομένα κλπ, κάνε το εξής. Προσθήκη γραφικού στοιχείου-->ρυθμίσεις--> εκεί έχει ότι χρειάζεσαι ;)

 

Απλά μια ερώτηση. Με το GPS είστε ευχαριστημένοι ;. Σε εμένα αργεί αρκετά

 

Φιλτατε δε μου γραφεις το path στα αγγλικα να το δω...:confused:

Link to comment
Share on other sites

164g και δεν προβληματίζει!!πολύ καλό αυτο!!

2.1 σε σχέση με το 2.2? σημαντικες αλλαγες?

Εξοικειωνεσαι περιφημα με το μεγεθος. Μεχρι και με το ενα χερι μπορεις να γραψεις μηνυμα. Μπαινει στη τσεπη πουκαμισου ανετα και το βαρος δε προβληματιζει.
Link to comment
Share on other sites

Τα 20 παραπανω γραμμαριακια στο πουκαμισο ή στο χερι ειναι ψιχουλα. Μη σε φοβιζει τιποτα. Ισα-ισα στο χερι δινει μια αισθηση στιβαροτητας και οχι παιχνιδακι απο ...jumpo.
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση να κανω παιδια, γιατι εχει σημασια. Εχω διπλα διπλα ενα desire hd παραγωγης (δικο μου - ελληνικο) κι ενα pre-release για σκοπους παρουσιασης. Η οθονη του πρωτου ειναι πολυ καλυτερη (με ανωτερη απεικονιση λευκου-μαυρου), οποτε ετσι δικαιολογουνται εν μερει οσα ασχημα γραφτηκαν σε πολλα reviews για την οθονη του. Σαφως ειναι κατωτερη απο αυτη του iphone 4, αλλα σε καμια περιπτωση τοσο μετρια οσο αναφερεται στην πλειοψηφια των διαφορων παρουσιασεων... Ευτυχως, φαινεται πως η HTC μεριμνησε κι εδωσε καλυτερο τελικο προϊον στην κυκλοφορια.
Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε δε μου γραφεις το path στα αγγλικα να το δω...:confused:

 

Στα αγγλικά δεν μπορώ γατί έχω ελληνικό κινητό. Κάνε add shortcut και απλά κάνε add αντί για εφαρμογή την άλλη επιλογή που αναφέρει γραφικό στοιχείο (είναι πάνω από το application). Έπειτα settings και διάλεξε από εκεί ότι διακόπτη θέλεις

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...