Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire HD


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Οι εφαρμογές που έχω αγοράσει από το μάρκετ είναι "δεμένες" με τον λογαριασμό μου στον γούγλη, σωστά;

 

Αυτό ακριβώς. Όσες συσκευές και να αλλάξεις δεν έχει σημασία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες δυο γρήγορες ερωτήσεις μιας και σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση Desire -> Desire HD σύντομα :)

 

Οι εφαρμογές που έχω αγοράσει από το μάρκετ είναι "δεμένες" με τον λογαριασμό μου στον γούγλη, σωστά; Αυτό σημαίνει πως με το που κάνω login στο νέο κινητό αυτόματα θα εμφανιστούν ως αγορασμένες/για κατέβασμα στο μάρκετ; Αυτό, σε περίπτωση που δεν το rootάρω ισχύει και για τις αγορασμένες;

 

Λόγω αυξημένου χώρου, δεν με ενδιαφέρει πια το a2sd+ και ο μόνος λόγος που θέλω να το ρουτάρω είναι (πέραν από την πιθανότητα να περάσω κάποια rom στο μέλλον) το marketenabler και ισως backup μέσω cm. Ψάχνοντας, βρήκα σχετικά με το VISIONary, χρησιμοποιώντας το ρυθμισμένο στο "Temproot on boot", και στη συνέχεια αφού φλασάρω το clockwork recovery θα είμαι κομπλέ, δεν θα χρειάζομαι κάτι παραπάνω, όπως π.χ. S-Off και τα ρέστα, σωστά;

 

bonus: το temproot έχει καμία επίδραση στις ενημερώσεις από HTC; Μπορώ, για παράδειγμα, όποτε υπάρχει ενημέρωση (και είμαι με την μαμά rom χωρίς να έχω s-off) απλά να απενεργοποιώ το temproot, να περνάω την ενημέρωση, και μετά να το ξαναενεργοποιώ χωρίς πρόβλημα;

 

Much appreciated :D

 

Εισαι καλα διαβασμενος για καποιον που δεν εχει τη συσκευη...Μπραβο akpe...;)

Λοιπον,τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λες με μια μικρη,αλλα συμαντικη διαφορα...Η εκδοση λογισμικου που μπορουμε να το ρουταρουμε ειναι η 1.32.ΧΧΧ...Πλεον ομως οι συσκευες κυκλοφορουν με τις νεοτερες εκδοσεις (στην Ελλαδα κυκλοφορει με 1.72 συνηθως), αρα πρωτα θα πρεπει να κανεις downgrade και μετα root.Με αυτη τη διαδικασια δηλαδη, το τελευταιο ερωτημα σου δε μπορει να γινει δυστυχως....

 

Υ.Γ.:Kι εγω απο απλο desire εκανα τη μεταβαση...;)..Μακαρι καποια στιγμη οι διαδικασια root να γινει τοσο απλη οσο στο desire (respect!)...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω πως βάζουμε ηχο κλησης σε ομάδες καλούντων

Ευχσριστώ.

 

Κανένας ?

Μήπως τελικά δεν υπάρχη τέτοια επιλογή ?

Link to comment
Share on other sites

Κανένας ?

Μήπως τελικά δεν υπάρχη τέτοια επιλογή ?

Οταν το ειχες postαρει το κοιταξα κι εγω και νομιζω οτι δεν υπαρχει τετοια επιλογη...Μεμονωμενα λοιπον θα πρεπει να περασεις τον ηχο που θες σε καθε επαφη της ομαδας σου...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μια πολυ καλη λυση για αυξηση των χαμηλων ηχων (speaker & handset) για οσους ειναι root και δε θελουν να βαλουν καποια custom rom με sound booster!!(αλλα ακομα και υπολοιποι με οποιαδηποτε custom rom θα δειτε διαφορα!)

 

1)Κατεβαζουμε ενα app απο market με την ονομασια ''gscript lite''

2)Κανουμε εγκατασταση και αφου το ανοιξουμε παταμε menu και μετα add script

3)Στο name βαζουμε οτι θελουμε (πχ εγω εβαλα sound booster) και

4)Στο απο κατω,μεγαλο κενο πληκτρολογουμε: α)για sense rom ''snd3254 -dspmode 07'' καλυτερη ποιοτητα speaker β)''snd3254 -dspmode 11'' για καλυτερη ποιοτητα headset.

Για οσους εχουν cm7-miui πληκτρολογουμε: α)''snd3254 -dspmode 04'' και β)''snd3254 -dspmode 08'' αντιστοιχα.

5)Παταμε save (μας πηγαινει στην αρχικη σελιδα) και τικαρουμε πανω στο script που εχουμε δημιουργησει για να τρεξει.

 

Ειστε ετοιμοι...;)

 

Δοκιμασμενο απο εμενα σε 2 HDH με επιτυχια...Παρακαλω οποιος το δοκιμασει να πει εντυπωσεις...

 

Υ.Γ.:Προσεξτε κατι μη τη πατησετε!πχ σε αυτο το script ''snd3254 -dspmode 08'' ,μετα το 4 εχει κενο και στη συνεχεια παυλα(-) ...Αυτο ισχυει σε ολα!

 

edit: Ειναι πολυ πιθανον να ΜΗ λειτουργει σε froyo!Αρα μπορειτε να το δοκιμασετε οσοι εχετε custom gingerbread rom...Θα κανει καποια τεστ πανω στη froyo και θα δουμε...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εισαι καλα διαβασμενος για καποιον που δεν εχει τη συσκευη...Μπραβο akpe...;)

Λοιπον,τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λες με μια μικρη,αλλα συμαντικη διαφορα...Η εκδοση λογισμικου που μπορουμε να το ρουταρουμε ειναι η 1.32.ΧΧΧ...Πλεον ομως οι συσκευες κυκλοφορουν με τις νεοτερες εκδοσεις (στην Ελλαδα κυκλοφορει με 1.72 συνηθως), αρα πρωτα θα πρεπει να κανεις downgrade και μετα root.Με αυτη τη διαδικασια δηλαδη, το τελευταιο ερωτημα σου δε μπορει να γινει δυστυχως....

 

Υ.Γ.:Kι εγω απο απλο desire εκανα τη μεταβαση...;)..Μακαρι καποια στιγμη οι διαδικασια root να γινει τοσο απλη οσο στο desire (respect!)...

 

Χμμμ περίμενα μετά από τόσο καιρό να υπήρχε κάτι a'la Unrevoked3... εντάξει δεν νομίζω να χάνω και πολλά πράγματα όμως :)

 

Με τις custom ROM που βασίζονται στην 1.72 (π.χ. LeeDroid -> 1.72.405.3) φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν μετά το downgrade και root (και S-OFF;...).

 

Ερώτηση: με την stock ROM 1.32 PD98IMG.zip (στο guide των xda της υπογραφής σου) θα έχω κανονικά Ελληνικό πληκτρολόγιο και 160 χαρακτήρες;

 

Ευχαριστώ :)

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ περίμενα μετά από τόσο καιρό να υπήρχε κάτι a'la Unrevoked3... εντάξει δεν νομίζω να χάνω και πολλά πράγματα όμως :)

 

Με τις custom ROM που βασίζονται στην 1.72 (π.χ. LeeDroid -> 1.72.405.3) φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν μετά το downgrade και root (και S-OFF;...).

 

Ερώτηση: με την stock ROM 1.32 PD98IMG.zip (στο guide των xda της υπογραφής σου) θα έχω κανονικά Ελληνικό πληκτρολόγιο και 160 χαρακτήρες;

 

Ευχαριστώ :)

 

1)Δε θα υπαρχει προβλημα μετα το downgrade να βαλεις οποιαδηποτε.Αλλα γιατι να πας στην 1.72 αφου οι 2.3 ειναι σχεδον τελειες;

2)Φυσικα και ολες οι WWE εκδοσεις εχουν ελληνικα...;)

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ :)

 

Εντάξει, ενδεικτικά είδα πως η leedroid έχει μείνει στο 1.72, από την εμπειρία που είχα στο desire λεω να μείνω με αυτήν μέχρι να κυκλοφορήσει κάποια μεγαλύτερη έκδοση :cool:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μια πολυ καλη λυση για αυξηση των χαμηλων ηχων (speaker & handset) για οσους ειναι root και δε θελουν να βαλουν καποια custom rom με sound booster!!(αλλα ακομα και υπολοιποι με οποιαδηποτε custom rom θα δειτε διαφορα!)

 

1)Κατεβαζουμε ενα app απο market με την ονομασια ''gscript lite''

2)Κανουμε εγκατασταση και αφου το ανοιξουμε παταμε menu και μετα add script

3)Στο name βαζουμε οτι θελουμε (πχ εγω εβαλα sound booster) και

4)Στο απο κατω,μεγαλο κενο πληκτρολογουμε: α)για sense rom ''snd3254 -dspmode 07'' καλυτερη ποιοτητα speaker β)''snd3254 -dspmode 11'' για καλυτερη ποιοτητα headset.

Για οσους εχουν cm7-miui πληκτρολογουμε: α)''snd3254 -dspmode 04'' και β)''snd3254 -dspmode 08'' αντιστοιχα.

5)Παταμε save (μας πηγαινει στην αρχικη σελιδα) και τικαρουμε πανω στο script που εχουμε δημιουργησει για να τρεξει.

 

Ειστε ετοιμοι...;)

 

Δοκιμασμενο απο εμενα σε 2 HDH με επιτυχια...Παρακαλω οποιος το δοκιμασει να πει εντυπωσεις...

 

Υ.Γ.:Προσεξτε κατι μη τη πατησετε!πχ σε αυτο το script ''snd3254 -dspmode 08'' ,μετα το 4 εχει κενο και στη συνεχεια παυλα(-) ...Αυτο ισχυει σε ολα!

 

Το δοκίμασα αλλά δεν δουλεύει..μου λέει snd3254 -dspmode 11 not found...

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά δεν δουλεύει..μου λέει snd3254 -dspmode 11 not found...

 

Του εδωσες su (superuser) δικαιωματα;;Κι εμενα αυτο μου ειχε βγαλει τη 1η φορα αλλα ειχα ξεχασει να αφησω το κενο ;)

Κατι φταει,γιατι το δοκιμασα και σε αλλη συσκευη και λειτουργησε κανονικα...Και στο thread που το βρηκα λειτουργει σε ολους...Α!Δε λειτουργουσε σε κατι παιδια με τη revolution,αγνωστο για ποιο λογο!Αργοτερα θα postαρω το thread γιατι ειμαι δουλεια τωρα...

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Του εδωσες su (superuser) δικαιωματα;;Κι εμενα αυτο μου ειχε βγαλει τη 1η φορα αλλα ειχα ξεχασει να αφησω το κενο ;)

Κατι φταει,γιατι το δοκιμασα και σε αλλη συσκευη και λειτουργησε κανονικα...Και στο thread που το βρηκα λειτουργει σε ολους...Α!Δε λειτουργουσε σε κατι παιδια με τη revolution,αγνωστο για ποιο λογο!Αργοτερα θα postαρω το thread γιατι ειμαι δουλεια τωρα...

 

Sent from my Desire HD

Δεν έχω πειράξει καθόλου το κινητό εκτός από το να το κάνω root...Άφησα και κενό...του έδωσα και δικαιώματα...το δοκίμασα και με τα "" και χωρίς αλλά δεν λειτουργεί...κανονικά τι πρέπει να μας γράφει?

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ :)

 

Εντάξει, ενδεικτικά είδα πως η leedroid έχει μείνει στο 1.72, από την εμπειρία που είχα στο desire λεω να μείνω με αυτήν μέχρι να κυκλοφορήσει κάποια μεγαλύτερη έκδοση :cool:

 

Nομίζω οτι η rom της ημέρας είναι η Coredroid 5.1, ο Lee πάντως ετοιμάζει update απ'οτι είπε στο thread της LeeDroiD.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πειράξει καθόλου το κινητό εκτός από το να το κάνω root...Άφησα και κενό...του έδωσα και δικαιώματα...το δοκίμασα και με τα "" και χωρίς αλλά δεν λειτουργεί...κανονικά τι πρέπει να μας γράφει?

 

Χωρις τα " " το γραφουμε...Σου γραφει

need su :true στην αρχικη σελιδα της εφαρμογης;Στην αρχικη επισης το βλεπεις το script που δημιουργησες;Θα προσθεσω εικονες αν χρειαστει αλλα ειναι ευκολο...

 

+1 spyrOs....Η coredroid τα σπαει για οσους θελουν themed rom...

Μπορεις να μου κανεις μια χαρη Σπυρο να δοκιμασεις το παραπανω;Ετσι κι αλλιως μετα απο ενα reboot πρεπει να τρεξεις παλι αλλιως χανεται.Στη coredroid που εχω λειτουργει...

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Χωρις τα " " το γραφουμε...Σου γραφει

need su :true στην αρχικη σελιδα της εφαρμογης;Στην αρχικη επισης το βλεπεις το script που δημιουργησες;Θα προσθεσω εικονες αν χρειαστει αλλα ειναι ευκολο...

 

Sent from my Desire HD

Ναι μου λέει true και μου το εμφανίζει στην αρχική...

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

+1 spyrOs....Η coredroid τα σπαει για οσους θελουν themed rom...

Μπορεις να μου κανεις μια χαρη Σπυρο να δοκιμασεις το παραπανω;Ετσι κι αλλιως μετα απο ενα reboot πρεπει να τρεξεις παλι αλλιως χανεται.Στη coredroid που εχω λειτουργει...

 

Sent from my Desire HD

 

Η coredroid έχει το DSP Manager εγκατεστημένο, μπορείς να κάνεις το ίδιο ανεβάζοντας τα sliders στο equalizer.

 

Aυτη τη στιγμή κατεβάζω με Aura Downloader αλλα τέλος πάντων θα το δοκιμάσω, όμως έχω την εντύπωση οτι δουλεύει λόγω DSP Manager.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...Εδω ειναι το thread...μπορειτε να διαβασετε λεπτομερειες...;)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1022967

 

 

Edit:οχι Σπυρο...λειτουργει διαφορετικα...Αλλωστε το εχω απεγκαταστησει το DSP γιατι ειναι λιγο battery killer...

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...Εδω ειναι το thread...μπορειτε να διαβασετε λεπτομερειες...;)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1022967

 

 

Edit:οχι Σπυρο...λειτουργει διαφορετικα...Αλλωστε το εχω απεγκαταστησει για ειναι λιγο battery killer...

Sent from my Desire HD

 

 

Nαι έπιασαν και τα δύο,

 

configure minidsp to mode 7

configure minidsp to mode 11

Link to comment
Share on other sites

@elthis Τώρα μου βγάζει αυτό:

cannot open codec aic3254 device -1

 

Τα υπολοιπα script που ειχε εξ αρχης στα τρεχει;Να σου πω...θα σου στειλω αργοτερα pm να δουμε τι γινεται για να μη κουραζουμε τα παιδια εδω...Αν θες διαβασε και το thread και δοκιμασε το παλι...Αν λειτουργησει στειλε μου pm...

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

εμεις που δεν ειμαστ root καμια συμβουλη για το ηχειο?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εμεις που δεν ειμαστ root καμια συμβουλη για το ηχειο?

 

Συσκευή χωρίς root είναι εκ των πραγμάτων πολύ περιορισμένη στα "πειράγματα".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα υπολοιπα script που ειχε εξ αρχης στα τρεχει;Να σου πω...θα σου στειλω αργοτερα pm να δουμε τι γινεται για να μη κουραζουμε τα παιδια εδω...Αν θες διαβασε και το thread και δοκιμασε το παλι...Αν λειτουργησει στειλε μου pm...

 

Sent from my Desire HD

Τα υπόλοιπα λειτουργούν ναι...Διάβασα και το thread και είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα απλά δεν απάντησε κάποιος με λύση...θα περιμένω pm..ευχαριστώ!

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δειτε τις φωτο πως πρεπει να γινουν τα βηματα:

 

[ATTACH]19409[/ATTACH]

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχω τώρα μια εβδομάδα που διαβάζω ασταμάτητα κάθε βράδυ, για να καταλάβω τι πρέπει να κάνω για να περάσω custom rom, αλλά αυτό δεν το βρίσκω απαντημένο και είπα να ρωτήσω αν ξέρετε.

 

1.Μπορώ να χρησιμοποιήσω το SuperOneClick v1.7 που βρήκα στο xda?

2.Κάνει και S-OFF ή μόνο root?

 

Φάινεται πιο εύκολο αλλά βλέπω ότι όλοι αναφέρεστε στον άλλο τρόπο με visionary...

Link to comment
Share on other sites

Έχω τώρα μια εβδομάδα που διαβάζω ασταμάτητα κάθε βράδυ, για να καταλάβω τι πρέπει να κάνω για να περάσω custom rom, αλλά αυτό δεν το βρίσκω απαντημένο και είπα να ρωτήσω αν ξέρετε.

 

1.Μπορώ να χρησιμοποιήσω το SuperOneClick v1.7 που βρήκα στο xda?

2.Κάνει και S-OFF ή μόνο root?

 

Φάινεται πιο εύκολο αλλά βλέπω ότι όλοι αναφέρεστε στον άλλο τρόπο με visionary...

 

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε ο μονος τροπος να γινει root το DHD ειναι με το visioary και μονο στην εκδοση 1.32.ΧΧΧ...

s off γινεται με το επομενο βημα που θα βρεις στον οδηγο στην υπογραφη μου...

 

Sent from my Desire HD

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...