Jump to content

Blackberry Bold 9780


thief
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις κανείς εξήγηση για το παραπάνω; Συμβαίνει και σε άλλον πέρα από μένα;

 

O μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρος είναι να κοιτάξεις στον λογαριασμό. Εαν κατα τη διάρκεια που πληκρολογείς περάσεις σε 2ο ή σε 3ο sms ( 160/ 1 of 7> 2 of 7 > 3 of 7 κλπ) τοτε χρεώνεσαι στο παράδειγμα 3 sms.

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 437
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

O μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρος είναι να κοιτάξεις στον λογαριασμό. Εαν κατα τη διάρκεια που πληκρολογείς περάσεις σε 2ο ή σε 3ο sms ( 160/ 1 of 7> 2 of 7 > 3 of 7 κλπ) τοτε χρεώνεσαι στο παράδειγμα 3 sms.

Όχι, δεν περνάει καθόλου σε 2 ή σε 3 κτλ. Το προσέχω αυτό. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί πριν συνέβαινε αυτό που λες, ενώ τώρα όχι. Και δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση. Πρώτα μάλιστα όταν πήγαινα να γράψω μήνυμα με μικρά, αποθηκευόταν (και στελνόταν) με κεφαλαία. Τώρα, κανονικά, με μικρά.

Δεν συμβαίνει σε κανέναν; Πώς γίνεται να συμβαίνει μόνο σε μένα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρα από 3G, bluetooth, wifi, όταν είναι ανοικτά, τι άλλο μπορεί να τρώει την μπαταρία (πέρα από κλήσεις, μηνύματα ή περιήγηση στο μενού) ;

 

Γιατί ενώ με χαλαρή χρήση μου κρατούσε 3 μέρες γεμάτες τις πρώτες 15 μέρες, τώρα μετά από 1μιση μήνα που έχω το κινητό, κρατάει 1μιση μέρα με το ζόρι (με την ίδια χαλαρή χρήση με πριν). Π.χ: το είχα βάλει να φορτίζει το βράδυ κλειστό, το άνοιξα στις 8.00 το πρωί και χωρίς να κάνω τίποτα μέχρι τις 9.30 είχε πάει στο 85%...

 

Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ανοικτή εφαρμογή ίσως φαντάζομαι. ΝΑ σιγουρευτείς ότι δεν έχεις ανοικτά προγράμματα να τρέχουν και τα social apps (twittter κλπ) να μην ενημερώνονται αυτόματα για νέα tweets. Εχω παρατηρήσει ότι πέραν του 3G όπου καταναλώνει αρκετό μέρος της μπαταρίας (ειδικά αν είναι επελεγμένο το 3G/2G και σε σημεία που δεν πιάνει αρκετά και μία γυρνάει σε 3G και μία σε 2G αυτό κατα την άποψη μου γονατίζει την μπαταρία. Μπορείς να ενημερώσεις επίσης το λογισμικό με κάποια έκδοση που κάνει καλύτερη διαχείρηση της μπαταρίας.
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ μόνο το twitter. Μπαίνω, βλέπω, και όταν είναι να βγω κάνω sign out πάντα. Τα social apps που λες, ποια είναι; Facebook κτλ. Αν ναι, δεν χρησιμοποιώ τίποτε πέρα από το twitter.

Επίσης, το δουλεύω μόνο σε 2G.

Έκδοση για καλύτερη διαχείριση μπαταρίας; Έχεις κάποια υπόψη σου;

 

ΕDIT:

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω ποιες εφαρμογές είναι ανοικτές; (Για την απίθανη περίπτωση που υπάρχει κάποια και μου ξεφεύγει...)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ μόνο το twitter. Μπαίνω, βλέπω, και όταν είναι να βγω κάνω sign out πάντα. Τα social apps που λες, ποια είναι; Facebook κτλ. Αν ναι, δεν χρησιμοποιώ τίποτε πέρα από το twitter.

Επίσης, το δουλεύω μόνο σε 2G.

Έκδοση για καλύτερη διαχείριση μπαταρίας; Έχεις κάποια υπόψη σου;

 

ΕDIT:

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω ποιες εφαρμογές είναι ανοικτές; (Για την απίθανη περίπτωση που υπάρχει κάποια και μου ξεφεύγει...)

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις sign out απο το twitter κάθε φορά.Αρκεί ένα κλείσιμο απο το μενού του βατόμουρου. Social apps όπως facebook κλπ. Η έκδοση που χρησιμοποιώ είναι η v6.0.0.600 Είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο τη διαχείρηση της μπαταρίας. Ο πιο εύκολος τρόπος να δεις πια προγράμματα τρέχουν είναι να πατήσεις συνεχόμενου το πλήκτρο του βατόμουρου. (Οι εφαρμογές Home BBM, messages και phone τρέχουν πάντα στο Background). Επίσης ενας πιο διεξοδικός τρόπος (για περισσότερες πληροφορίες) είναι να πας απο το application management. Εκεί όπου με το trackpad δεξία - αριστερά μεταφέρεσαι σε στοιχεία όπως CPU , memory -για τα προγράμματα που τρέχουν και μη-Usage, Application storage.

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Με το πάτημα του βατόμουρου, μου βγάζει τα εξής: Οικία, Τηλέφωνο, Ρολόι, Blackberry Messenger, Περιήγηση και Μηνύματα.

1. Πώς γίνεται να μην τρέχει το Blackberry messenger; Το έχω κατεβάσει αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δεν έχω βρει ούτε καν πώς να το κάνω uninstall... Υπάρχει τρόπος;

2. Η περιήγηση γιατί λειτουργεί; Δεν έχω κάποιο site ανοιχτό. Άσε που χρησιμοποιώ το mini Opera συνήθως (ακόμα κι από 'κει βγαίνω από το κουμπί έξοδος που έχει πάνω δεξιά). Γίνεται να κλείσει η περιήγηση;

Link to comment
Share on other sites

Με το πάτημα του βατόμουρου, μου βγάζει τα εξής: Οικία, Τηλέφωνο, Ρολόι, Blackberry Messenger, Περιήγηση και Μηνύματα.

1. Πώς γίνεται να μην τρέχει το Blackberry messenger; Το έχω κατεβάσει αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Δεν έχω βρει ούτε καν πώς να το κάνω uninstall... Υπάρχει τρόπος;

2. Η περιήγηση γιατί λειτουργεί; Δεν έχω κάποιο site ανοιχτό. Άσε που χρησιμοποιώ το mini Opera συνήθως (ακόμα κι από 'κει βγαίνω από το κουμπί έξοδος που έχει πάνω δεξιά). Γίνεται να κλείσει η περιήγηση;

 

Δεν γινεται να μην τρεχει το blackberry messenger, εκτος αν το απεγκαταστησεις. Ειναι μια διαδικασια που δεν συνηθιζεται αλλα αν ψαξεις στο google κατι θα βρεις. Γνωμη μου ειναι να μην ασχοληθεις

Η περιηγηση λειτουργει διοτι ετσι το εχει αποφασισει η RIM για εμας. Θεωρει οτι συχνα τη χρειαζομαστε οποτε την εχει μονιμα ανοιχτη για να ερχεται στο προσκηνιο αμεσα οταν υπαρχει αναγκη

Παντως ειδικα στα νεα blackberry δεν υπαρχει θεμα μνημης οποτε ειτε τρεχουν αυτα μονιμα ειτε οχι εσυ δεν το καταλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μου έχει γονατίσει η μπαταρία και δεν καταλαβαίνω το λόγο. Να φανταστείτε το βράδυ το έκλεισα στο 60% (το προηγούμενο βράδυ την είχα φορτίσει και δεν το χρησιμοποίησα ιδιαίτερα - υπο νορμάλ συνθήκες άντε να είχε πάει 80%) και το πρωί, με το που το το άνοιξα, ήταν 40%!

 

Και η πλάκα είναι ότι μέχρι πριν 2 εβδομάδες, μου κρατούσε σχεδόν 4 μέρες με αυτήν τη χρήση... Και δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση, ούτε έχω προσθέσει ή αφαιρέσει κάποια εφαρμογή, από τότε.

 

Τι μπορεί να φταίει, ρε παιδιά;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μου έχει γονατίσει η μπαταρία και δεν καταλαβαίνω το λόγο. Να φανταστείτε το βράδυ το έκλεισα στο 60% (το προηγούμενο βράδυ την είχα φορτίσει και δεν το χρησιμοποίησα ιδιαίτερα - υπο νορμάλ συνθήκες άντε να είχε πάει 80%) και το πρωί, με το που το το άνοιξα, ήταν 40%!

 

Και η πλάκα είναι ότι μέχρι πριν 2 εβδομάδες, μου κρατούσε σχεδόν 4 μέρες με αυτήν τη χρήση... Και δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση, ούτε έχω προσθέσει ή αφαιρέσει κάποια εφαρμογή, από τότε.

 

Τι μπορεί να φταίει, ρε παιδιά;

 

Έχεις εγκαταστήσει άλλη έκδοση του λειτουργικού αυτήν την περίοδο;

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει άλλη έκδοση του λειτουργικού αυτήν την περίοδο;

Είχα την τελευταία, έβαλα μια άλλη (δεν θυμάμαι ποια) και έβαλα πάλι την τελευταία. Αυτό πριν κάνα μήνα (όταν είχα το κινητό περίπου 2 εβδομάδες, γιατί αντιμετώπιζα -και αντιμετωπίζω- πρόβλημα με το msn, όπως και 2-3 άλλα μικροπροβληματάκια).

 

Το θέμα είναι ότι μου έχει γονατίσει η μπαταρία και δεν καταλαβαίνω το λόγο. Να φανταστείτε το βράδυ το έκλεισα στο 60% (το προηγούμενο βράδυ την είχα φορτίσει και δεν το χρησιμοποίησα ιδιαίτερα - υπο νορμάλ συνθήκες άντε να είχε πάει 80%) και το πρωί, με το που το το άνοιξα, ήταν 40%!

Και η πλάκα είναι ότι μέχρι πριν 2 εβδομάδες, μου κρατούσε σχεδόν 4 μέρες με αυτήν τη χρήση... Και δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση, ούτε έχω προσθέσει ή αφαιρέσει κάποια εφαρμογή, από τότε.

 

Τι μπορεί να φταίει, ρε παιδιά;

Και τωρα (3.30 το μεσημέρι), ύστερα από ένα μήνυμα και 2 mails που έστειλα, έχει φτάσει στο 25%. Δεν είναι κατάσταση αυτή... Έχω απελπιστεί. Οποιαδήποτε βοήθεια, ευπρόσδεκτη.

 

Παιδιά, βοηθήστε λίγο εδώ σας παρακαλώ:

Μου ήρθε ο λογαριασμός και κάθισα και τον μελέτησα καλά. Στα sms με χρεώνει διπλό μήνυμα αν είναι πάνω από 70 χαρακτήρες και τριπλό αν είναι 160. Το θέμα είναι ότι αυτό γίνεται είτε πρόκειται για μικρούς χαρακτήρες είτε για κεφαλαία. Το είχα ψυλλιαστεί επειδή έμπαινα κάθε μέρα στο myaccount, αλλά τώρα επιβεβαιώθηκε στο λογαριασμό.

 

Στις επιλογές έχω:

Αποστολή μηνύματος κειμένου ως: Πάντα SMS

Τικαρισμένα τα: Συνδυασμός διαδοχικών μηνυμάτων, Εμφάνιση ονομάτων, Αυτόματη κλίμακα εικόνων, Εμφάνιση ειδοποιήσεων για τη λειτουργία SMS/MMS, Αναφορά παράδοσης.

Περίοδος ισχύος: 1 εβδομάδα

Αποστολή ως: Κείμενο

Κωδικοποίηση δεδομένων: UCS2

Δίκτυο για αποστολή: Δίκτυο μεταγωγής κυκλώματος

Επαναλήψεις: 3

 

Όποιος γνωρίζει ή έχει μια ιδέα τι μπορεί να φταίει, ας βοηθήσει παρακαλώ.

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

το Κωδικοποίηση δεδομένων μηπως εχει αλλη επιλογη??

για δες το

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

UCS2 και 7bit είναι οι δύο επιλογές στην κωδικοποίηση δεδομένων. Υποτίθεται ότι το σωστό είναι το UCS2***.

Το έχω δοκιμάσει πάντως κι αυτό (μήπως και μπέρδευε τις 2 επιλογές το κινητό). Πάλι με 70 χαρακτήρες ανά μήνυμα με αφήνει να στέλνω.

 

Το Δίκτυο για αποστολή, πέρα από την επιλογή που έχω διαλέξει (Δίκτυο μεταγωγής κυκλώματος), έχει άλλες τρεις: Προτιμώμενο δίκτυο μεταγωγής κυκλώματος, Προτιμώμενο δίκτυο μεταγωγής πακέτων, Δίκτυο μεταγωγής πακέτων. Υπάρχει περίπτωση να έχει πειραχτεί κάτι απ' αυτά και να έχω επιλέξει το λάθος;

 

EDIT:

Μόλις πήρα τη vodafone και αφού τσεκάραμε τις ρυθμίσεις αν είναι όλες σωστές (ήταν), ο υπάλληλος μου απάντησε ότι είναι θέμα κινητού και δεν μπορεί να γίνει τίποτα, αναγκαστικά θα στέλνω το ένα μήνυμα με όριο 70 χαρακτήρων (αν θέλω να χρεώνεται ένα).

Του είπα ότι σε άλλους με το ίδιο κινητό λειτουργεί κανονικά σ' αυτό το θέμα, αλλά μου απάντησε ότι δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει τίποτα, είναι θέμα του πώς λειτουργεί η blackberry.

Εσείς που το έχετε, αντιμετωπίζετε αυτό το πρόβλημα;

Θα το πήγαινα σε κατάστημα, αλλά είμαι από επαρχία και είναι ολόκληρο ταξίδι.

Αν ήξερα ότι θα είχα αυτό το ζήτημα, δεν θα έπαιρνα blackberry από την αρχή, αλλά ειλικρινά δεν το ήξερα.

 

 

EDIT 2:

***Μήπως τόσο καιρό κάνω λάθος και για να μπορείς να στείλεις 160 χαρακτήρες (έστω κεφαλαία γράμματα) και να χρεωθούν ένα μήνυμα, πρέπει να επιλέξεις το 7-bit;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Πως μπορώ να βγάλω την αυτόματη συμπλήρωση στην ελληνική γλώσσα ώστε να μην μου εμφανίζονται αυτα τα γνωστά με τις παρενθέσεις και τις επιπλέον λέξεις.Πιο παλιά στο πρώην bb Μου το είχα καταφέρει,αλλά τώρα έχει περάσει καιρός και έχω ξεχάσει τον τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πως μπορώ να βγάλω την αυτόματη συμπλήρωση στην ελληνική γλώσσα ώστε να μην μου εμφανίζονται αυτα τα γνωστά με τις παρενθέσεις και τις επιπλέον λέξεις.Πιο παλιά στο πρώην bb Μου το είχα καταφέρει,αλλά τώρα έχει περάσει καιρός και έχω ξεχάσει τον τρόπο!

 

Επιλογές > Πληκτρολόγηση και Εισαγωγή > Πληκτρολόγηση > Στυλ: Άμεσο

ενώ τώρα είναι Στυλ: Προγνωστικό

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Επιλογές > Πληκτρολόγηση και Εισαγωγή > Πληκτρολόγηση > Στυλ: Άμεσο

ενώ τώρα είναι Στυλ: Προγνωστικό

Έχω ήδη την επιλογή "άμεσο" επιλεγμένη αλλά παρ όλα αυτα όταν πληκτρολογώ ελληνικά στο BBM και στα mail μου βγάζει τα γνωστά σπαστικά με τις παρενθέσεις όπως π.χ. (επικεφαλής), (τον) κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το blackberry μου κάποια στιγμή ξεκίνησε να κολλάει αρκετά και μετά από λίγο άσπρισε η οθόνη και έβγαλε πάνω της app error 606.

 

Το επανεκκίνησα βγάζοντας την μπαταρία, αλλά πάλι τα ίδια, δεν ανοίγει πλέον. Φορτώνει η μπάρα που έχει στην οθόνη έναρξης και αμέσως μετά μου βγάζει πάλι την άσπρη οθόνη και το μήνυμα που σας έγραψα παραπάνω.

 

Το κινητό είναι το 9780. Τι κάνουμε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το blackberry μου κάποια στιγμή ξεκίνησε να κολλάει αρκετά και μετά από λίγο άσπρισε η οθόνη και έβγαλε πάνω της app error 606.

 

Το επανεκκίνησα βγάζοντας την μπαταρία, αλλά πάλι τα ίδια, δεν ανοίγει πλέον. Φορτώνει η μπάρα που έχει στην οθόνη έναρξης και αμέσως μετά μου βγάζει πάλι την άσπρη οθόνη και το μήνυμα που σας έγραψα παραπάνω.

 

Το κινητό είναι το 9780. Τι κάνουμε τώρα?

Να καθαρίσεις το τηλ δηλ format που λέγεται wipe και γίνετα από το BBSAK

Μετά να βάλεις από την αρχή το λειτουργικό, συνιστώ την 6.0.0.706 είμαι σε vodafone και είναι απίστευτη..η κλαύτερη που έχω δοκιμάσει στα 2 χρόνια...

Αν θέλεις βοήθεια, στείλε μου pm

Link to comment
Share on other sites

Να καθαρίσεις το τηλ δηλ format που λέγεται wipe και γίνετα από το BBSAK

Μετά να βάλεις από την αρχή το λειτουργικό, συνιστώ την 6.0.0.706 είμαι σε vodafone και είναι απίστευτη..η κλαύτερη που έχω δοκιμάσει στα 2 χρόνια...

Αν θέλεις βοήθεια, στείλε μου pm

 

Τι είναι το BBSAK;

 

Και εγώ σε vodafone είμαι, οπότε θα δοκιμάσω την έκδοση που αναφέρεις.

 

Με ποιον τρόπο περνάω πάλι το λειτουργικό?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Όλο και περισσότεροι συνομιλητές μου, μου έχουν παραπονεθεί ότι την ώρα που μιλάμε κάποιες στιγμές ακούνε κάτι σαν αέρα, σαν να βρίσκομαι έξω (ενώ δεν βρίσκομαι). Δεν συμβαίνει συχνά, αλλά αν μια κλήση διαρκέσει αρκετά, θα το κάνει, και είναι πολύ σπαστικό γι' αυτόν που σε ακούει. Αν μάλιστα μιλήσω πολλή ώρα, είναι φορές που αυτός ο "αέρας" το παρακάνει. Εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα, αλλά οι συνομιλητές μου αρχίζουν τα "που είσαι; είσαι έξω;", "ωχ, αρχισε πάλι τα δικά του, δεν ακούω τίποτα", "τι; τι είπες; τι;" κλπ...

Δεν είναι θέμα σήματος, έχω φουλ σήμα. Επίσης δεν μου έχει πέσει ποτέ κάτω το κινητό, εκτός από μία φορά που βρισκόταν στη θήκη και αυτό ήταν από εξαιρετικά μικρό ύψος, λιγότερο από μέτρο.

Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Όλο και περισσότεροι συνομιλητές μου, μου έχουν παραπονεθεί ότι την ώρα που μιλάμε κάποιες στιγμές ακούνε κάτι σαν αέρα, σαν να βρίσκομαι έξω (ενώ δεν βρίσκομαι). Δεν συμβαίνει συχνά, αλλά αν μια κλήση διαρκέσει αρκετά, θα το κάνει, και είναι πολύ σπαστικό γι' αυτόν που σε ακούει. Αν μάλιστα μιλήσω πολλή ώρα, είναι φορές που αυτός ο "αέρας" το παρακάνει. Εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα, αλλά οι συνομιλητές μου αρχίζουν τα "που είσαι; είσαι έξω;", "ωχ, αρχισε πάλι τα δικά του, δεν ακούω τίποτα", "τι; τι είπες; τι;" κλπ...

Δεν είναι θέμα σήματος, έχω φουλ σήμα. Επίσης δεν μου έχει πέσει ποτέ κάτω το κινητό, εκτός από μία φορά που βρισκόταν στη θήκη και αυτό ήταν από εξαιρετικά μικρό ύψος, λιγότερο από μέτρο.

Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω;

 

Τετοια προβληματα που ειναι πολυ σχετικά συνηθως αντιμετωπιζονται με μια αναβαθμιση λογισμικου. Αν ειναι software το προβλημα τότε θα διορθωθει. Ελπιζω να μην ειναι hardware. Κάτι αλλο που θα δοκιμαζα απλα απο περιεργεια ειναι αν παρουσιαζει το προβλημα και σε GPRS και σε 3g.

Link to comment
Share on other sites

Τετοια προβληματα που ειναι πολυ σχετικά συνηθως αντιμετωπιζονται με μια αναβαθμιση λογισμικου. Αν ειναι software το προβλημα τότε θα διορθωθει. Ελπιζω να μην ειναι hardware. Κάτι αλλο που θα δοκιμαζα απλα απο περιεργεια ειναι αν παρουσιαζει το προβλημα και σε GPRS και σε 3g.

Θα δοκιμάσω την αναβάθμιση.

Μόνο GPRS το χρησιμοποιώ. 3G δεν το χρησιμοποιώ καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το BBSAK;

 

Και εγώ σε vodafone είμαι, οπότε θα δοκιμάσω την έκδοση που αναφέρεις.

 

Με ποιον τρόπο περνάω πάλι το λειτουργικό?

 

Κάποια βοήθεια κάποιος σχετικά με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει το εξής παράδοξο. Κατ' αρχάς είχα προβλήματα με τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Αφού πέρασα ένα άλλο λειτουργικό, η μπαταρία λειτούργησε μια χαρά, σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα. Όταν μπήκα στο Blackberry App World (και αφού έβαλα τον κωδικό και το username), η μπαταρία άρχισε πάλι να γονατίζει - τελειώνει σε μιάμιση μέρα με ελάχιστη λειτουργία. Είχα τις υποψίες μου από την πρώτη φορά γιατί θυμάμαι ότι κάπου τότε άρχισε η μπαταρία μου να τα παίζει - όταν μπήκα στο app world.

 

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει ή τι μπορεί να κάνω λάθος εγώ; Αλλιώς θα περάσω πάλι το λειτουργικό και δεν θα μπω καθόλου, ούτε μία φορά, στο app world, αλλά έλεγά μήπως το γλίτωνα αυτό και μήπως μπορώ να μπαίνω και εκεί κιόλας, πού και πού χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει το εξής παράδοξο. Κατ' αρχάς είχα προβλήματα με τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Αφού πέρασα ένα άλλο λειτουργικό, η μπαταρία λειτούργησε μια χαρά, σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα. Όταν μπήκα στο Blackberry App World (και αφού έβαλα τον κωδικό και το username), η μπαταρία άρχισε πάλι να γονατίζει - τελειώνει σε μιάμιση μέρα με ελάχιστη λειτουργία. Είχα τις υποψίες μου από την πρώτη φορά γιατί θυμάμαι ότι κάπου τότε άρχισε η μπαταρία μου να τα παίζει - όταν μπήκα στο app world.

 

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει ή τι μπορεί να κάνω λάθος εγώ; Αλλιώς θα περάσω πάλι το λειτουργικό και δεν θα μπω καθόλου, ούτε μία φορά, στο app world, αλλά έλεγά μήπως το γλίτωνα αυτό και μήπως μπορώ να μπαίνω και εκεί κιόλας, πού και πού χρειάζεται.

 

Πραγματικα υπαρχουν αναφορες οτι το app world επηρεαζει αρνητικα τη μπαταρια. Οταν θελεις να βγαινεις απο το app world να χρησιμοποιεις το blackberry key και να πατας close. Με λιγα λογια να μην το αφηνεις να τρεχει στη μνημη χωρις λογο. Αυτο μπορεις να το ελεγχεις ανα πάσα στιγμη κρατωντας πατημενο το blackberry key και βλεποντας ποια προγραμματα εχεις ανοιχτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...