Jump to content

Blackberry Bold 9780


thief
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πραγματικα υπαρχουν αναφορες οτι το app world επηρεαζει αρνητικα τη μπαταρια. Οταν θελεις να βγαινεις απο το app world να χρησιμοποιεις το blackberry key και να πατας close. Με λιγα λογια να μην το αφηνεις να τρεχει στη μνημη χωρις λογο. Αυτο μπορεις να το ελεγχεις ανα πάσα στιγμη κρατωντας πατημενο το blackberry key και βλεποντας ποια προγραμματα εχεις ανοιχτα

 

Η αλήθεια είναι ότι τώρα που πάτησα το bb key, "έτρεχε" το app world. Μπήκα μέσα και το έκλεισα με τον τρόπο που μου είπες. Λες αυτό να λύσει το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 437
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι τώρα που πάτησα το bb key, "έτρεχε" το app world. Μπήκα μέσα και το έκλεισα με τον τρόπο που μου είπες. Λες αυτό να λύσει το πρόβλημα;

 

Ναι θα το λυσει και γενικοτερα να ελεγχεις καπου καπου τις εφαρμογες που τρεχουν και να κλεινεις αυτες που δε χρειαζεσαι εκεινη τη στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα το λυσει και γενικοτερα να ελεγχεις καπου καπου τις εφαρμογες που τρεχουν και να κλεινεις αυτες που δε χρειαζεσαι εκεινη τη στιγμη

Κι όμως δεν το έλυσε. Μέσα σε 30 ώρες και μετά από 5 κλήσεις του ενός λεπτού, 3-4 mails που έλαβα και άλλα τόσα sms (χωρίς καθόλου χρήση ίντερνετ ή παιχνίδια ή περιήγηση στο μενού) έφτασε στο 35%. Από εφαρμογές τρέχουν μόνο οι 5 βασικές που βάζει το ίδιο το τηλέφωνο.

 

Κάτι άλλο: Τις δύο τελευταίες φορές που το φόρτισα και μου συνέβη αυτό με την μπαταρία, το φόρτιζα ανοιχτό. Μάλιστα αρκετές φορές μιλούσα ενώ φόρτιζε - για πολλή ώρα μάλιστα. Αλλά μετά το έκλεισα και το άφησα ολόκληρο βράδυ να φορτίζει (πάνω από 6 ώρες συνεχόμενες). Απλά το έγραψα μήπως θα μπορούσε να φταίει αυτό, που δεν νομίζω.

 

Πάντως, όπως είπα και προηγουμένως, μου έχει ξαναπαίξει αυτό το παιχνίδι με την μπαταρία και διορθώθηκε με μια αναβάθμιση (μέχρι πριν κάνω sign in στο app world, μετά το οποίο άρχισε πάλι να γονατίζει η μπαταρία).

 

Τι μου προτείνεις να κάνω ή να δοκιμάσω;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν το έλυσε. Μέσα σε 30 ώρες και μετά από 5 κλήσεις του ενός λεπτού, 3-4 mails που έλαβα και άλλα τόσα sms (χωρίς καθόλου χρήση ίντερνετ ή παιχνίδια ή περιήγηση στο μενού) έφτασε στο 35%. Από εφαρμογές τρέχουν μόνο οι 5 βασικές που βάζει το ίδιο το τηλέφωνο.

 

Κάτι άλλο: Τις δύο τελευταίες φορές που το φόρτισα και μου συνέβη αυτό με την μπαταρία, το φόρτιζα ανοιχτό. Μάλιστα αρκετές φορές μιλούσα ενώ φόρτιζε - για πολλή ώρα μάλιστα. Αλλά μετά το έκλεισα και το άφησα ολόκληρο βράδυ να φορτίζει (πάνω από 6 ώρες συνεχόμενες). Απλά το έγραψα μήπως θα μπορούσε να φταίει αυτό, που δεν νομίζω.

 

Πάντως, όπως είπα και προηγουμένως, μου έχει ξαναπαίξει αυτό το παιχνίδι με την μπαταρία και διορθώθηκε με μια αναβάθμιση (μέχρι πριν κάνω sign in στο app world, μετά το οποίο άρχισε πάλι να γονατίζει η μπαταρία).

 

Τι μου προτείνεις να κάνω ή να δοκιμάσω;

 

Κάτι αλλο παίζει με το κινητο σου. Δεν φταει το sign in στο app world.Πιθανως εχεις πέσει σε κακη μπαταρια. Αν ημουν στη θεση σου θα αγοραζα αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι αλλο παίζει με το κινητο σου. Δεν φταει το sign in στο app world.Πιθανως εχεις πέσει σε κακη μπαταρια. Αν ημουν στη θεση σου θα αγοραζα αλλη.

Μα το θέμα είναι ότι και τις δύο φορές πριν κάνω sign in, η μπαταρία δούλευε εξαιρετικά. Για πάνω από δύο μήνες.

(Εκτός αν φταίει αυτό που είπα προηγουμένως: το ότι το φόρτισα ανοιχτό και μίλησα πολλή ώρα κατα τη διάρκεια της φόρτισης, αν και μετά το άφησα να φορτίζει κλειστό για κανα 6ωρο - αφού είχε βγάλει πράσινο λαμπάκι).

 

Επίσης: αν γνωρίζεις, θα με βοηθούσε να μου στείλεις κάνα λινκ από πού θα πάρω αυθεντική μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα είναι ότι και τις δύο φορές πριν κάνω sign in, η μπαταρία δούλευε εξαιρετικά. Για πάνω από δύο μήνες.

(Εκτός αν φταίει αυτό που είπα προηγουμένως: το ότι το φόρτισα ανοιχτό και μίλησα πολλή ώρα κατα τη διάρκεια της φόρτισης, αν και μετά το άφησα να φορτίζει κλειστό για κανα 6ωρο - αφού είχε βγάλει πράσινο λαμπάκι).

 

Επίσης: αν γνωρίζεις, θα με βοηθούσε να μου στείλεις κάνα λινκ από πού θα πάρω αυθεντική μπαταρία.

 

http://www.batteryupgrade.gr/shopBrowser.php?shopGroupId=42006145&tracker=adwords_gr_PDA&langId=10&gclid=CLGNqPqwrLACFUdO3godUXHuWQ#/shopGroupId/42006145

 

Εστι οπως περιγραφεις το προβλημα συνεχιζει και μου φαινεται παραξενο, διοτι λες οτι ξαφνικα επειδη μπαινεις σε ενα application σου διαλύει τη μπαταρια. Δεν ειναι λογικο αυτο. Αφου εκανες update στο λειτουργικο και τωρα ελεγχεις να μην αφηνεις ανοιχτα στη μνημη τα applications να τρεχουν, δοκιμασε και μια νεα μπαταρια. Απλως οι πρωτες 2-3 φορτισεις να γινουν αφου εχει παει στο κιτρινο η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ψάχνω αρκετό καιρό να βρω πρόσοψη για το 9780 αυθεντική στην Ελλάδα, αλλά οι τιμές είναι όχι απλά υπερβολικές, είναι σχεδόν γελοίες σε σχέση με το πραγματικό κόστος των πλαστικών...

Δεν έχω το περιθώριο να ψάξω στο εξωτερικό γιατί δεν έχω τόσο χρόνο για να περιμένω να γίνει η αποστολή. Οπότε αν κάποιος φίλος ξέρει κάποιο κατάστημα με ανταλλακτικά Blackberry στην Ελλάδα που να έχει πρόσοψη για το 9780 θα το εκτιμούσα πολύ αν με ενημέρωνε.

Να σημειώσω ότι για το 9700 έχω βρει αρκετά μαγαζιά, αλλά για την μαύρη του 9780 όχι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω ενα 9780 μεταχειρισμενο και ξαφνικα η μπαταρια χωρις καθολου χρηση αρχισε να τελειωνει μεσα σε 10,χρειαζεται αλλαγη μπαταριας η μπορει να εχει προβλημα η συσκευη?
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε 10; Λεπτά; Ή ώρες;

 

Ίσως εμφανίστηκε battery drain, δοκίμασε μία φορά να το φορτίσεις πλήρως με σβηστή συσκευή, αλλιώς αναβάθμιση λογισμικού και θα φτιάξει.

 

Αν τελειώνει σε 10 λεπτά, μάλλον καταστράφηκε η μπαταρία σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Και την ίδια έκδοση να περάσεις, αν κάνεις πρώτα backup και wipe, το πιο πιθανό είναι να φτιάξει.

Μπορείς όμως να δοκιμάσεις κάποια πιο νέα, αν υπάρχει.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα . Έχω το 9780 ενός φίλου ο οποίος βλακωδώς δοκίμασε να το ξεκλειδώσει με ότι κωδικούς βρήκε τυχαία στο διαδίκτυο. Το αποτέλεσμα είναι το εξής : μου το έδωσε, του έκανα αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση λογισμικού, έβαλα μέσα μια Cosmote sim που έχω (δοκιμαστικά) και μου έβγαλε αυτή την εικόνα . Τι μπορώ να κάνω να ξεκλειδώσει? Όταν ανοίγει μου βγάζει λογότυπο της Ο2 .

 

532177_10151960121610525_2089312245_n.jpg

 

συμπληρώνω το τελευταίο μου ποστ

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τρόπο να το ξεκλειδώσει αυτό από το σπίτι του. Ίσως σε κάποιο service center να μπορούν να κάνουν κάτι, αλλά στην Ελλάδα δεν γνωρίζω τέτοια υπηρεσία. Ψάξε για dm3 unlock στο google μήπως και βγάλεις άκρη.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Η κλεψυδρα εχει την λογικη με τα windows , κατι τρεχει στην μνημη καποια επεξργασια ή κατι αλλο που δεν ειναι καλο , δοκιμασες να το περασεις απο πανω παλι λογισμικο ? και προσπαθησε να παρεις back up μονο απο μηνυματα και επαφες , ωστε να μην σου φερει μετα στο restore και αλλα πραγματα , εχεις κατεβασει και εγκαταστησει πολλα app ? απο μνημη πως παει ?
Link to comment
Share on other sites

αν θελεις πατα το πληκτρο με τα μουρα για να δεις τι εφαρμογες τρεχουν απο πισω και κλεισ'τες
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο σημείο που εμφανίζονται οι ειδοποιήσεις (νέα μηνύματα, αναπάντητη κλήση κτλ) έχει εμφανιστεί ένα αστέρι..

 

Τι ακριβώς είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

ψαξε στα εμαιλ σου , σου εχει στειλει καποιο application ειδοποιηση για να κατεβασεις μαλλον καμια καινουργια εκδοση ή καποιο διαφημιστικο για καποιο app.Αυτο ειναι το αστερακι
Link to comment
Share on other sites

ειναι σαν διαφημιση/ενημερωση για να κατεβασεις/αγορασεις εφαρμογες απο το blackberry world.τιποτα σημαντικο βασικο.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλημέρα.

Το 9780 το έχω παρατημένο εδώ και καιρό.

Μήπως ξέρετε αν λειτούργησε το Viber και με κλήσεις (εκτός από τα μηνύματα)?

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Λοιπον καλησπερα φιλοι μου,προσφατα αγορασα ενα μεταχειρισμενο 9780..ως εδω καλα...λοιπον να πω οτι ειμαι συνδρομητης κοσμοτε συμβολαιο(απεριοριστα 80 με 1.5 giga δεδομενα) γνωριζω οτι το συγκεκριμενο προγραμμα δεδομενων ειναι αχρηστο για το blackberry καθως θελει δικο του προγραμμα(bis)...εγω δεν θελω να βαλω...απλως αυτο που θελω ειναι να μπορει να μπαινει μεσω wifi οποτε θελω στο ιντερνετ για μια απλη περιηγηση κ τιποτα αλλο πιο εξιδεικευμενο...εχω απενεργοποιηση τα δεδομενα στο κινητο,εχω ενεργοποιηση το wifi..βρισκει τα διαθεσιμα αλλα ΔΕΝ!!!..ο προηγουμενος κατοχος μου ειπε οτι για να γινει αυτο πρεπει να ενεργοποιηθη το τηλεφωνο μεσω κοσμοτε και μετα να μου στειλει η καναδεζικη εταιρια στο ειμαιλ μου το id (καπως ετσι) ...εγω πηρα χθες κυριακη την εξυπηρετηση πελατων αλλα λογω ημερας πειτε το δεν ηξεραν να μου απαντησουν,και μου ειπαν θα το προωθησουν στο αρμοδιο τεχνικο τμημα..μεχρι τωρα τιποτα...πηγα απο Γερμανο περιοχης μου που και αυτοι δεν ηξεραν,πηραν και αυτοι με την σειρα τους την κοσμοτε..αλλα και παλι ειπαν θα το προωθησουν στο τεχνικο τμημα....υπαρχει κατι που μπορω να κανω εγω ? καποια ρυθμιση? να τους πω κατι στο τηλ να το καταλαβουν καλυτερα? δεν ξερω...να πω παντως οτι το τηλ δουλευει μια χαρα κατα τα αλλα(κλησεις μυνηματα κ.α)...οποια βοηθεια παιδια ειναι καλοδεχουμενη ...σας ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

ζητα να σε συδεσουν απο τηνcosmote στο τμημα εξυπηρετησης πελατων blackberry.

αυτο που σου ειπε ο προηγουμενος κατοχος του bb ειναι να κανεις registered την συστευη σου με την blackberry με το PIN.αν θυμαμε καλα με της συσκευεες97χχ για να μπεις με wifi πρεπει να εχεις ενεργοποιησει το BIS και δρομολογει το data μεσω wifi οταν εισαι σε wifi.(αν θυμαμε καλα κ με παση επιφυλαξη)

παντως BIS και cosmote ειναι ασυμβιβαστα πραγματατα.δες το thread με τις νεες χρεωσεις cosmote για bis της cosmote εγιναν τα πραματα καπως καλυτερα.

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

τι να πω βρε φιλε μου δεν ξερω...δηλαδη εαν καταλαβα καλα θα πρεπει αμα θελω wifi να εχω bis ασχετος αν δεν τραβαω δεδομενα απο αυτο..? ναι αλλα πρεπει να πληρωνω καθε μηνα 15 ευρω για να εχω bis (που δεν θα το χρειαζομαι);
Link to comment
Share on other sites

δρομολογει τα δεδομενα στο wifi και δεν καταναλωνει data απο το προγραμμα σου.νομιζω μπορεις να κανεις bis on the go στην cosmote χωρις να πληρωνεις τα 15ε.

δοκιμασε με την εξυπηρετηση πελατων bb στην cosmote.

ειμαι πρωην χρηστης bb και μολις αλλαξα εταιρια απο vodafone σε cosmote αλλαξα και συσκευη..τοσο καλα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...