Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλησπερα σε ολους :) να ρωτησω,μηπως μπορει να μου πει ρυθμισεις για να κανω μετατροπη καποιο βιντεο,η dvd ετσι ωστε να μπορει να παιζει στο blade με αναλυσει 800χ480 σε οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα....και αν γινεται και καποιο προγραμμα που δοκιμασμενα να κανει τετοια μετατροπη ;) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! οποιον ασχοληθει να μου δωσει μια απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... πηρα την καινουρια R12, ανοιξα το zip, εσβησα το wavesecure (που μου ζητουσε εγγραφη σε καθε reboot), εσβησα το touchpal (που ειναι μονο αγγλικα) και εβαλα το HTC-IME απο το zip της R11. Εκανα install, ξεκινησε κανονικα αλλα το HTC_IME μου πεταει συνεχως λαθη...

 

(μετα απο μιση ωρα)

 

Δεν το καταφερα με τιποτα... Τελικα το ξηλωσα και το HTC_IME και ολα ΟΚ. Το ξαναεγκατεστησα στην κανονικη μνημη οποτε πανε τα 5ΜΒ στραφι. Το θετικο ειναι πως πλεον μετα το reboot παραμενει το HTC ως το default πληκτρολογιο, ενω πριν εβγαινε το touchpal. Οποτε κατι εγινε...

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... πηρα την καινουρια R12, ανοιξα το zip, εσβησα το wavesecure (που μου ζητουσε εγγραφη σε καθε reboot), εσβησα το touchpal (που ειναι μονο αγγλικα) και εβαλα το HTC-IME απο το zip της R11. Εκανα install, ξεκινησε κανονικα αλλα το HTC_IME μου πεταει συνεχως λαθη...

 

(μετα απο μιση ωρα)

 

Δεν το καταφερα με τιποτα... Τελικα το ξηλωσα και το HTC_IME και ολα ΟΚ. Το ξαναεγκατεστησα στην κανονικη μνημη οποτε πανε τα 5ΜΒ στραφι. Το θετικο ειναι πως πλεον μετα το reboot παραμενει το HTC ως το default πληκτρολογιο, ενω πριν εβγαινε το touchpal. Οποτε κατι εγινε...

Παρόμοιο πρόβλημα (συνεχόμενα fc) είχα όταν επιχείρησα στο "μαγείρεμα" να βάλω μέσα στη rom το swype. Όποτε επέλεγα swype ως μέθοδο εισαγωγής μου πετούσε συνέχεια errors, ενώ με τα άλλα keyboards δούλευε κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

το audioboost το εχει δοκιμασει κανενας? εχει διαφορα με τα ακουστικα?

 

Το είχα δοκιμάσει και δε παρατήρησα καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα (συνεχόμενα fc) είχα όταν επιχείρησα στο "μαγείρεμα" να βάλω μέσα στη rom το swype. Όποτε επέλεγα swype ως μέθοδο εισαγωγής μου πετούσε συνέχεια errors, ενώ με τα άλλα keyboards δούλευε κανονικά.

 

Κατι δεν ξερουμε λοιπον συναδελφε :) Το θεμα ειναι πως εγω εβαλα το πακετο που ειχε η προηγουμενη εκδοση και ως εκ τουτου περιμενα να δουλεψει. Και ειναι μεγαλη υποθεση για μενα τουλαχιστον, εφοσον υπαρχει χωρος μεσα στο system partition και για αλλες εφαρμογες. Τεσπα, καποιος που ξερει περισσοτερα ας μας διαφωτισει.

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους :) να ρωτησω,μηπως μπορει να μου πει ρυθμισεις για να κανω μετατροπη καποιο βιντεο,η dvd ετσι ωστε να μπορει να παιζει στο blade με αναλυσει 800χ480 σε οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα....και αν γινεται και καποιο προγραμμα που δοκιμασμενα να κανει τετοια μετατροπη ;) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! οποιον ασχοληθει να μου δωσει μια απαντηση.

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Xvid4PSP επιλέγοντας το format "MP4 iPhone or Touch" και παίζουν ακόμα και με τον stock player του blade εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα (συνεχόμενα fc) είχα όταν επιχείρησα στο "μαγείρεμα" να βάλω μέσα στη rom το swype. Όποτε επέλεγα swype ως μέθοδο εισαγωγής μου πετούσε συνέχεια errors, ενώ με τα άλλα keyboards δούλευε κανονικά.

 

Κατι δεν ξερουμε λοιπον συναδελφε :) Το θεμα ειναι πως εγω εβαλα το πακετο που ειχε η προηγουμενη εκδοση και ως εκ τουτου περιμενα να δουλεψει. Και ειναι μεγαλη υποθεση για μενα τουλαχιστον, εφοσον υπαρχει χωρος μεσα στο system partition και για αλλες εφαρμογες. Τεσπα, καποιος που ξερει περισσοτερα ας μας διαφωτισει.

 

βαλτε αυτο ρε παιδες να μην εχετε προβληματα, μια χαρα δουλευει το HTC_IME:

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/318710/06-dec-v27-2-1-2-2-htc-ime-mod-by-jonasl-repacked-for-the-blade/

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει εδώ και κανένα μήνα το blade και όταν ανοίγω κάποιες εφαρμογές μου κολλάει (freezarei). (π.χ. angry birds)

Όταν κολλάει δεν δουλεύει κανένα πλήκτρο.

Μετά από λίγο πατάω παρατεταμένα το home button μου βγάζει τα apps , μπαίνω στο advanced task killer , κλείνω την app και το τηλ. σαν να ξεκολλάει τελικά σιγά σιγά.

Α πρέπει να πω ότι τρώει κολλήματα συνέχεια όταν μπαίνω στην συλλογή σαν να μου καταναλώνει όλη την ram μου.

Τι μπορώ να του κάνω? Έχετε κάποια ιδέα?

Πρέπει να πω ότι έχω κάνει την διαδικασία για τα 512 ram , έχω stock rom , και δεν έχω την απόδειξη αγοράς

Βοηθήστε γιατί θα τρελαθώ καμιά ώρα με αυτό το θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

βαλτε αυτο ρε παιδες να μην εχετε προβληματα, μια χαρα δουλευει το HTC_IME:

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/318710/06-dec-v27-2-1-2-2-htc-ime-mod-by-jonasl-repacked-for-the-blade/

Το πρόβλημα παρουσιάζεται στην προ-εγκατάσταση στο /system, όχι αν εγκατασταθεί εκ των υστέρων.

 

Έχω αγοράσει εδώ και κανένα μήνα το blade και όταν ανοίγω κάποιες εφαρμογές μου κολλάει (freezarei). (π.χ. angry birds)

Όταν κολλάει δεν δουλεύει κανένα πλήκτρο.

Μετά από λίγο πατάω παρατεταμένα το home button μου βγάζει τα apps , μπαίνω στο advanced task killer , κλείνω την app και το τηλ. σαν να ξεκολλάει τελικά σιγά σιγά.

Α πρέπει να πω ότι τρώει κολλήματα συνέχεια όταν μπαίνω στην συλλογή σαν να μου καταναλώνει όλη την ram μου.

Τι μπορώ να του κάνω? Έχετε κάποια ιδέα?

Πρέπει να πω ότι έχω κάνει την διαδικασία για τα 512 ram , έχω stock rom , και δεν έχω την απόδειξη αγοράς

Βοηθήστε γιατί θα τρελαθώ καμιά ώρα με αυτό το θέμα. :)

Γιατί δε βάζεις μια 2.2 rom;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζεις μια 2.2 rom;

 

Δεν έχω ψαχτεί πολύ με αυτό το θέμα και είδα ότι βγαίνει το official update στο τέλος Μαρτίου και δεν ξέρω τι να κάνω.

Εσύ μου προτείνεις custom rom? Και αν ναι ποία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ψαχτεί πολύ με αυτό το θέμα και είδα ότι βγαίνει το official update στο τέλος Μαρτίου και δεν ξέρω τι να κάνω.

Εσύ μου προτείνεις custom rom? Και αν ναι ποία?

Προτείνω japanese jellyfish rls9 + hw_ui addon, την είχα από τη μέρα που βγήκε και δούλευε απροβλημάτιστα. Τώρα έβαλα την modaco custom r12, αλλά δε βρήκα ακόμα χρόνο να ασχοληθώ ιδιαίτερα για να βγάλω συμπεράσματα. Οι περισσότεροι πάντως μία από αυτές τις δύο βάζουν, δε χάνεις τίποτα να τις δοκιμάσεις και να κρατήσεις όποια σου φανεί καλύτερη.
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω japanese jellyfish rls9 + hw_ui addon, την είχα από τη μέρα που βγήκε και δούλευε απροβλημάτιστα. Τώρα έβαλα την modaco custom r12, αλλά δε βρήκα ακόμα χρόνο να ασχοληθώ ιδιαίτερα για να βγάλω συμπεράσματα. Οι περισσότεροι πάντως μία από αυτές τις δύο βάζουν, δε χάνεις τίποτα να τις δοκιμάσεις και να κρατήσεις όποια σου φανεί καλύτερη.

 

Επειδή δεν ξέρω που να ψάξω για να βρώ την διαδικασία μήπως έχεις κανένα πρόχειρο link να μου δώσεις πώς βάζω τις rom?

Φυσικά δεν θέλω να σε βάλω να ψάχνεις απλά αμα έχεις τίποτα κατατοπιστικό θα με βοηθούσες πάρα πολύ.

Α και δεν ξέρω τι είναι αυτό το (hw_ui addon). :P

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω που να ψάξω για να βρώ την διαδικασία μήπως έχεις κανένα πρόχειρο link να μου δώσεις πώς βάζω τις rom?

Φυσικά δεν θέλω να σε βάλω να ψάχνεις απλά αμα έχεις τίποτα κατατοπιστικό θα με βοηθούσες πάρα πολύ.

Α και δεν ξέρω τι είναι αυτό το (hw_ui addon). :P

 

Αν ξερεις αγγλικα διαβασε εδω (και τα 2 με την σειρα):

  1. How to install a Custom Rom (ειναι Work in progress)

 

Μπορεις να βρεις οδηγιες σε αυτο το topic απο παλιοτερα post ή στο Modaco

 

ps: Δεν ειχα πολυ χρονο για να ετοιμασω τους οδηγους τελεια γιατι ειμαι λιγο ψωφιος (μολις τελειωσα την εξεταστικη και εχω και αρκετη δουλεια :S )

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερεις αγγλικα διαβασε εδω (και τα 2 με την σειρα):

  1. How to install Clockworks Recovery
  2. How to install a Custom Rom

 

Μπορεις να βρεις οδηγιες σε αυτο το topic απο παλιοτερα post ή στο Modaco

 

ps: Δεν ειχα πολυ χρονο για να ετοιμασω τους οδηγους τελεια γιατι ειμαι λιγο ψωφιος (μολις τελειωσα την εξεταστικη και εχω και αρκετη δουλεια :S )

 

Να σαι καλά για την βοήθεια.

Έχω κάνει την διαδικασία για τα 512 ram οπότε έχω χρησιμοποιήσει το Clockworks Recovery.

Πρέπει να ξανακάνω την διαδικασία ή είμαι οκ ?

Εσύ τι rom μου προτείνεις να βάλω? Έτσι για να έχω μια άποψη παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαλες το clockworks recovery αφου εκανες το fix για 512ram τοτε δεν χρειαζεται το step 1

-Οταν βαζεις τα 512 σου κανει flash και το recovery partition οπου υπαρχει το clockworks mod δηλαδη το σβηνει και αυτο.

 

υπαρχουν 3 custom rom που αξίζει να βαλεις:

JJr9, FLB Froyo, Modaco r12 (τυχαια σειρα, και οχι σειρα προτιμησης)

 

Εγω χρησιμοποιω την Japanese Jellyfish r9 και ειμαι 99% ευχαριστημένος με την αποδοση και τον εξτρα χωρο που εχω (αφου εκανα το repartition), αλλα να ξερεις πως ο τυπος που εκανε develop το JJr9 το σταματησε.

Η FLB Froyo και το Modaco custom rom ειναι ακομα "ενεργα project".

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαλες το clockworks recovery αφου εκανες το fix για 512ram τοτε δεν χρειαζεται το step 1

-Οταν βαζεις τα 512 σου κανει flash και το recovery partition οπου υπαρχει το clockworks mod δηλαδη το σβηνει και αυτο.

 

υπαρχουν 3 custom rom που αξίζει να βαλεις:

JJr9, FLB Froyo, Modaco r12 (τυχαια σειρα, και οχι σειρα προτιμησης)

 

Εγω χρησιμοποιω την Japanese Jellyfish r9 και ειμαι 99% ευχαριστημένος με την αποδοση και τον εξτρα χωρο που εχω (αφου εκανα το repartition), αλλα να ξερεις πως ο τυπος που εκανε develop το JJr9 το σταματησε.

Η FLB Froyo και το Modaco custom rom ειναι ακομα "ενεργα project".

 

Ok κατάλαβα την διαδικασία πιστεύω. Για αρχή λέω να βάλω την JJ r9 που είδα σε κάτι poles ότι είναι αυτή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι.

Έχω μια απορία ακόμα όμως.

Μπορώ να κάνω backup τα προγράμματά μου για να τα βάλω πάλι στην καινούρια? Και αν ναι πως?

Είμαι root και σήμερα έβαλα το titanium backup το pro αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα καθόλου.

Και για το τέλος... :P έχεις μήπως κάποιο link για να την κατεβάσω? Βρήκα ένα αλλά έχει 6 διαφορετικά jjr9.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω θα το κατεβασεις:

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/327579/rom-froyo-japanese-jellyfish-rls9-2011-01-24-oled-tft/

 

Το πρωτο αρχειο ειναι η normal ρομ (λογικα αυτο θες, εκτος αν θες να κανεις repartition).

Το δευερο αρχειο ειναι η ρομ αν θες να κανεις repartition.

 

Απο εδω και περα τα υπολοιπα δεν ειναι ρομς αλλα addons (προσθετα).

 

  • ahb_overclocked.zip για overclock
  • hw_ui.zip για hardware acceleration

 

Για την Συγκεκριμενη ρομ πρεπει να κανεις wipe data και cache.

 

 

Για backup τα apps σου χρησιμοποιησε το Titanium Backup (αλλα οταν το βαλεις στην καινουρια ρομ μην κανεις restore τα system apps [κανε restore μονο τα user apps])

 

Για backup sms δες τις τελευταιες σελιδες πρεπει να το ειχαμε συζητηση πριν 1-2 μερες.

 

Link to comment
Share on other sites

Απο εδω θα το κατεβασεις:

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/327579/rom-froyo-japanese-jellyfish-rls9-2011-01-24-oled-tft/

 

Το πρωτο αρχειο ειναι η normal ρομ (λογικα αυτο θες, εκτος αν θες να κανεις repartition).

Το δευερο αρχειο ειναι η ρομ αν θες να κανεις repartition.

 

Απο εδω και περα τα υπολοιπα δεν ειναι ρομς αλλα addons (προσθετα).

 

  • ahb_overclocked.zip για overclock
  • hw_ui.zip για hardware acceleration

 

Για την Συγκεκριμενη ρομ πρεπει να κανεις wipe data και cache.

 

 

Για backup τα apps σου χρησιμοποιησε το Titanium Backup (αλλα οταν το βαλεις στην καινουρια ρομ μην κανεις restore τα system apps [κανε restore μονο τα user apps])

 

Για backup sms δες τις τελευταιες σελιδες πρεπει να το ειχαμε συζητηση πριν 1-2 μερες.

 

Thanks φίλε μου. Κάτι τελευταίο τώρα και τέλος ελπίζω. χεχε

Είπες για (Απο εδω και περα τα υπολοιπα δεν ειναι ρομς αλλα addons (προσθετα).)

Αυτά αν τα θέλω πως τα βάζω?

 

Λέω να κάνω τελικά το repartition. Επίσης λέει κάτι για ένα άλλο Clockworks Recovery ειδικά για το Blade. Πρέπει να βάλω αυτό η το απλό που έχω κάνει την ίδια δουλειά?

Edited by andreas1991
Link to comment
Share on other sites

Γεια & χαρά σε όλους καταρχάς!! Παιδιά Ένα φιλαράκι μου έχει το ZTE-BLADE Grey και μετά από μακακία του στο μοτίβο κλείδωσε το κινητό, και το απίστευτο είναι ότι δεν θυμάται το e-mail που είχε βάλει στο market!! Lol :confused: Ψάχνοντας για κάποιο τρόπο να το επαναφέρει είδε στο youtube κάτι σχετικά με συνδυασμούς κουμπιών & το πάλεψε αλλά τίποτα. Είδα όλα όσα γράφτηκαν στο παρόν θέμα αλά έχω μπερδευτεί αρκετά. Κάνοντας τα εξής Volume Up + Power On κολλάει στο σηματάκι

του Android. Volume Down + Power On κολλάει στο FTM...:( Μπορεί κάποιος να μας δώσει τα φώτα του..? Αυτός θέλει να το ανοίξει & ας χαθούνε τα αρχεία του, ούτως η άλλος είναι καινούριο και δεν έχει βάλει πολλά. Sorry για το μεγάλο κείμενο :O

Link to comment
Share on other sites

Thanks φίλε μου. Κάτι τελευταίο τώρα και τέλος ελπίζω. χεχε

Είπες για (Απο εδω και περα τα υπολοιπα δεν ειναι ρομς αλλα addons (προσθετα).)

Αυτά αν τα θέλω πως τα βάζω?

 

Λέω να κάνω τελικά το repartition. Επίσης λέει κάτι για ένα άλλο Clockworks Recovery ειδικά για το Blade. Πρέπει να βάλω αυτό η το απλό που έχω κάνει την ίδια δουλειά?

 

Υπαρχει clockworks mod για ΖΤΕ Βlade και X880 (το κινεζικο 'αδελφακι' του blade), τεσπα εσυ θες αυτο του ZTE Blade

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια & χαρά σε όλους καταρχάς!! Παιδιά Ένα φιλαράκι μου έχει το ZTE-BLADE Grey και μετά από μακακία του στο μοτίβο κλείδωσε το κινητό, και το απίστευτο είναι ότι δεν θυμάται το e-mail που είχε βάλει στο market!! Lol :confused: Ψάχνοντας για κάποιο τρόπο να το επαναφέρει είδε στο youtube κάτι σχετικά με συνδυασμούς κουμπιών & το πάλεψε αλλά τίποτα. Είδα όλα όσα γράφτηκαν στο παρόν θέμα αλά έχω μπερδευτεί αρκετά. Κάνοντας τα εξής Volume Up + Power On κολλάει στο σηματάκι

του Android. Volume Down + Power On κολλάει στο FTM...:( Μπορεί κάποιος να μας δώσει τα φώτα του..? Αυτός θέλει να το ανοίξει & ας χαθούνε τα αρχεία του, ούτως η άλλος είναι καινούριο και δεν έχει βάλει πολλά. Sorry για το μεγάλο κείμενο :O

 

Όλα εντάξει παιδιά :D Πέρασα το ClockworkMod Recovery v3.0.0.5 και έκανα wipe data/factory reset και όλα good!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εγω πω τωρα πως την κουβεντα του andreas1991 με τον linkinpark4175 την εχουμε δει πεντηντα χιλιαδες φορες θα ειμαι κακος ???

 

Τελικα καλα ειχα γραψει παλιοτερα (και σβηστηκε, οπως θα σβηστει μαλλον κι αυτο): ο ελληναρας θελει να κανει τη δουλεια του γρηγορα και χωρις κοπο, αδιαφορωντας για τους υπολοιπους.

 

Και δεν ειναι απλα θεμα να μην του απαντησω εγω ας πουμε, να τον αγνοησω. Καποιος αλλος θα εχει το φιλοτιμο να του απαντησει. Σκεφτειτε λοιπον οτι μια ολοκληρη σελιδα του φορουμ, που θα μπορουσε να εχει ΝΕΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΕΣ πληροφοριες, εχει τελικα ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΑΧΡΗΣΤΕΣ, διοτι οποιος εκανε τον κοπο να διαβασει την πρωτη σελιδα δεν θα ρωτουσε αυτα που ρωταει ο andreas1991 και του απαντησε ο linkinpark4175.

 

Να ηταν και καμμια διαδικασια θανατου, παει στο διαολο! ΔΥΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙΑ ΠΑΤΑΣ ΟΛΑ ΚΙ ΟΛΑ!

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστώ... αυτό έψαχνα...

 

 

Kαλησπερα σε ολους :) να ρωτησω,μηπως μπορει να μου πει ρυθμισεις για να κανω μετατροπη καποιο βιντεο,η dvd ετσι ωστε να μπορει να παιζει στο blade με αναλυσει 800χ480 σε οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα....και αν γινεται και καποιο προγραμμα που δοκιμασμενα να κανει τετοια μετατροπη ;) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! οποιον ασχοληθει να μου δωσει μια απαντηση.

 

εγώ χρησιμοποιώ το Format Factory...

 

 

Παιδιά ξέρετε κάποιον τρόπο να βγάλουμε το WaveSecure από την R12 ?

και κάποιο add-on που να σου δείχνει τις επαφές όταν γράφεις ένα νούμερο στον dialer...

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο παιδες πρεπει να ετοιμασουμε καπου guides ετσι ωστε να μην καθομαστε να γραφουμε ολοκληρες ιστοριες καθε φορα. Αρχισα να ετοιμαζω καποια guides απο προχθες στο blog μου αλλα αυτες τις μερες θα εχω πολυ δουλεια.

 

Καλο ειναι να εχουμε μαζεμενη πληροφορια καπου και ετσι να κρατησουμε 'καθαρο' το topic, τεσπα αν θελει καποιος να βοηθησει ας μου στειλει pm.

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...