Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποτε ακριβως ειπε καποιος πως δεν δουλευει το fastboot στις καινουργιες συσκευες?

Το μονο που ειδα ειναι καποιοι να λενε πως εχουν προβλημα με το οτι δεν μπορουν να μπουν στο (debug/developer mode) με Vol up + power on.

 

Μα αν δεν μπορείς να μπεις εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με το Fastboot. Αλλά ακόμα και να μπορείς, είναι ο χειρότερος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι ιδιοκτητες καινουριας φουρνιας Blade εχετε καταφερει να εγκαταστησετε το HTC IME;Γιατι ενω εχω κανει εγκατασταση και παω να το επιλεξω , κρατωντας πατημενο στο textbox , σαν "μεθοδο εισοδου" μου βγαζει το παρακατω μηνυμα:

 

"Λυπουμαστε!

 

Υπηρξε μη αναμενομενη

διακοπη της εφαρμογης

HTC_IME mod( διαδικασια

jonasl.ime).Προσπαθηστε ξανα."

 

Οσο και αν προσπαθησα ομως δεν τα καταφερα.Καμια ιδεα;

 

Ανάλογα με την έκδοση android που έχεις 2.1 η 2.2 φρόντισε να έχεις και το ανάλογο htc_ime :)

 

 

Επίσης χρήσιμο θα ήταν ανα μερικές σελίδες να υπάρχει το sticky του SteveHarperUK περι custom ROMS

 

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/329864/26-feb-guide-how-to-install-a-custom-rom-on-the-zte-blade/

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλεις καποιο ringtone απο αυτα που εχει προεγκατεστημενα το Blade δεν εχει προβλημα οντως.Ομως αν παιξεις mp3 στο τερμα εχει μια παραμορφωση.Εγω συνηθως το εχω μια-δυο σκαλες πιο κατω και ειναι οκ.

 

Εχω για ringtone mp3 τραγουδι Μetal και δεν κανει κανενα τριξιμο παντως.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειχα καταλαβει πως γινεται και οντως μπορει να εχω κανει καποια λαθη δεν σημαινει οτι δεν εχω διαβασει ουτε σημαινει οτι μπορεις να αναφερεσαι σε μενα χωρις να με ξερεις με εκφρασεις "παιδικη χαρα" γιατι μπορει να ειμαι αρκετα μεγαλυτερος απο σενα. Οτι αφορα το κολλημα τελικα δεν ειχα κανει flash το recovery και πλεον εχω περασει την r12b. Σε ευχαριστω παντως για την βοηθεια.

 

Παιδιά με συγχωρείτε για τον εκνευρισμό, δεν ήθελα να θίξω άτομα αλλά συμπεριφορές.

Είναι πάρα πολύς κόσμος εδώ που βαριέται να διαβάσει και ποστάρει τις ίδιες ερωτήσεις και μπορώ να πώ ότι υπάρχουν και οι ίδιες απαντήσεις πολλές φορές.

Αυτό ακριβώς εννοώ με τον όρο παιδική χαρά, ότι χωρίς προσπάθεια περιμένουμε όλα να λυθούν και δε νομίζω ότι τίθεται θέμα ηλικίας αν και είμαι σίγουρος ότι είμαι μεγαλύτερος σου επίσης :P

 

Εγώ πέρασα τη ROM με τον πρώτο τρόπο που ανέφερα:

Εδώ

 

Παρόλα αυτά το πρόβλημα εξαρχής ήταν ότι δεν μπορούσαμε να εγκαταστήσουμε το ClockWordMod για να ακολουθήσουμε τον οδηγό του techblog.

Οπότε περνώντας το universalroot και το ROM Manager περνάμε το ClockwordMod και παίρνουμε backup τη δική μας ROM.

 

Σύμφωνα με τον οδηγό του techblog λοιπόν έχουμε παραλείψει τα βήματα Backup:1-7 και είμαστε στο βήμα 8 χωρίς την όλη διαδικασία με το fastboot.

Απ ότι βλέπω και παρακάτω το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι backup την ROM μας, extract το image.zip στην SD, power on με το Menu και το + πατημένα και όταν τελειώσει το flash, reboot χωρίς την SIM, σβήσιμο του φάκελου image απ την SD και restore το backup μας απ το ClockWordMod.

 

Εξηγείστε μου λοιπόν γιατί και σε πιό σημείο αναφέρεται ότι πρέπει να φλασάρουμε ολόκληρη την ουγγρική ROM, γιατί το image.zip του techblog στα links που δόθηκαν ΔΕΝ σβήνει το ClockWordMod και άρα υπάρχει μετά το patch κ έτσι δεν καταλαβαίνω πώς βρεθήκατε με την ούγγρικη ROM περασμένη.

 

Ούτε εγώ στο δεύτερο πόστ ούτε ο Οδηγός στο techblog αναφέρουν flash ή repartition με την ούγγρικη.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την έκδοση android που έχεις 2.1 η 2.2 φρόντισε να έχεις και το ανάλογο htc_ime :)

 

 

Επίσης χρήσιμο θα ήταν ανα μερικές σελίδες να υπάρχει το sticky του SteveHarperUK περι custom ROMS

 

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/329864/26-feb-guide-how-to-install-a-custom-rom-on-the-zte-blade/

 

 

Εννοειται ρε συ IVietaCreatoR οτι κατεβασα την αναλογη εκδοση.Εχω 2.2 FLB 10.Τσεκαρα και με το md5 και ηταν μια χαρα.Τι αλλο μπορει να παει στραβα;

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν μπορείς να μπεις εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με το Fastboot. Αλλά ακόμα και να μπορείς, είναι ο χειρότερος τρόπος.

Δοκιμασε λιγο αυτους τους τροπους και πες μου αν δουλεψει καποιο:

Με ανοιχτο το κινητο ενεργοποιησε το debug mode (settings-->applications-->Development-->usb debugging). Μετα δοκιμασε την εντολη:

fastboot reboot-bootloader

 

Αν δεν δουλεψει αυτο, δοκιμασε να κανεις install το Rom Manager ή το Recovery manager και να κανεις απο εκει install το clockworks mod (θελει root).

 

Αν δεν δουλεψει ουτε αυτο, δοκιμασε να κατεβασεις το "terminal Emulator pro" (θελει root) και δοκιμασε να τρεξεις τις εντολες:

su
reboot bootloader

 

Το su ειναι για δικαιωματα superuser και το reboot bootloader για να μπει στον bootloader

 

Για να μπεις στον recovery (clockworks) ειναι οι ιδιες εντολες αλλα αντι για reboot-bootloader θα τρεξεις την εντολη

reboot recovery

 

 

 

Αν δουλεψει καποιος απο αυτους τους τροπους σε καινουργιο blade πειτε το και σε εμας για να ξερουμε τι να προτεινουμε σε παρομοιες περιστασεις.

 

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει στο blade την flb-froyo-blade-r10b,και απο τοτε δεν μπρει να το συνδεσω με το υπολογιστη μου

 

Εγώ την έχω δοκιμάσει αυτήν και δουλεύει κανονικά.

Μήπως να δοκίμζες ένα wipe data - factory reset? και wipe system cache?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον οδηγό του techblog λοιπόν έχουμε παραλείψει τα βήματα Backup:1-7 και είμαστε στο βήμα 8 χωρίς την όλη διαδικασία με το fastboot.

Απ ότι βλέπω και παρακάτω το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι backup την ROM μας, extract το image.zip στην SD, power on με το Menu και το + πατημένα και όταν τελειώσει το flash, reboot χωρίς την SIM, σβήσιμο του φάκελου image απ την SD και restore το backup μας απ το ClockWordMod.

 

Εξηγείστε μου λοιπόν γιατί και σε πιό σημείο αναφέρεται ότι πρέπει να φλασάρουμε ολόκληρη την ουγγρική ROM, γιατί το image.zip του techblog στα links που δόθηκαν ΔΕΝ σβήνει το ClockWordMod και άρα υπάρχει μετά το patch κ έτσι δεν καταλαβαίνω πώς βρεθήκατε με την ούγγρικη ROM περασμένη.

 

Ούτε εγώ στο δεύτερο πόστ ούτε ο Οδηγός στο techblog αναφέρουν flash ή repartition με την ούγγρικη.

 

Δεν ξέρω τι σε μπερδεύει οπότε τα παίρνω ένα ένα.

 

Πρώτον, για να ξεκλειδώσεις τα 512 πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις την ουγγρικη rom. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει να γίνεται με άλλη rom.

 

Δεύτερον, αν βάλεις το image.zip στην SD και κάνεις reboot όπως λέει στο techblog με τα κουμπιά πατημένα κλπ, φλασάρει την rom και πλέον το Clockwork παύει να υπάρχει.

 

Τρίτον, ο οδηγός του techblog το λέει στο σημείο 4. Ενεργοποιούμε το κινητό πατώντας ταυτόχρονα πλήκτρο Power και Menu και Volume up (ήχος +) οπότε και στη συνέχεια θα ξεκινήσει η αναβάθμιση.

Μετά από αυτό βρίσκεσαι με την ουγγρική ROM. Γι' αυτό και σου λέει μετά να κάνεις επαναφορά του backup σου.

 

Αυτά. Δεν ξέρω πως το έκανες εσύ χωρίς να περάσεις την ουγγρικη πάντως όταν λες "ακολουθήστε τον οδηγό του techblog" αυτό σημαίνει ότι θα βάλεις την ουγγρικη rom.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω δοκιμάσει αυτήν και δουλεύει κανονικά.

Μήπως να δοκίμζες ένα wipe data - factory reset? και wipe system cache?

 

αμα θέλεις μπορείς να γίνεις ποιο αναλυτικός γιατί είμαι αρχάριος

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε λιγο αυτους τους τροπους και πες μου αν δουλεψει καποιο:

Με ανοιχτο το κινητο ενεργοποιησε το debug mode (settings-->applications-->Development-->usb debugging). Μετα δοκιμασε την εντολη:

fastboot reboot-bootloader

 

Αν δεν δουλεψει αυτο, δοκιμασε να κανεις install το Rom Manager ή το Recovery manager και να κανεις απο εκει install το clockworks mod (θελει root).

 

Αν δεν δουλεψει ουτε αυτο, δοκιμασε να κατεβασεις το "terminal Emulator pro" (θελει root) και δοκιμασε να τρεξεις τις εντολες:

su
reboot bootloader

 

Το su ειναι για δικαιωματα superuser και το reboot bootloader για να μπει στον bootloader

 

Για να μπεις στον recovery (clockworks) ειναι οι ιδιες εντολες αλλα αντι για reboot-bootloader θα τρεξεις την εντολη

reboot recovery

 

 

 

Αν δουλεψει καποιος απο αυτους τους τροπους σε καινουργιο blade πειτε το και σε εμας για να ξερουμε τι να προτεινουμε σε παρομοιες περιστασεις.

 

To Rom Manager καθώς και το Recovery Manager δουλεύουν μια χαρά. Το Fastboot δουλεύει μόνο εαν περάσεις την ούγγρικη rom (πριν από αυτό δεν μένει στο android logo πατώντας power+vol up).

 

To θέμα είναι ότι δεν μπορείς να περάσεις clockwork και μετά να ακολουθήσεις τον οδηγό του techblog γιατί θα βρεθείς χωρίς clockwork. Πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία androot -> manager -> clockwork -> reboot & recover backup/install νέα rom. Γενικώς το Fastboot δημιουργεί πιο πολλά προβλήματα απ' όσα λύνει.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι οι περισοτεροι νεοι κατοχη blade συμπεριλαμβανομενου και εμενα δεν εχουν ιδεα απο android και smartphones και οχι πως ειναι λαθος των επιξιγιτων αλλα τα λενε ολα πολυ μπερδεμενα και ο καθενας με τον δικο του τροπο και ο ενας διορθωνει τον αλλο και εγω ο αμοιρος ξεκιναω να κανω κατι, σκαλωνω ρωταω κατι ακομα μου απανταει αλλος μου λεει οχι κανε εκεινο, μετα ξανασκαλωνω γιατι δεν τεριαζει ξαναρωταω και μου ξαναπανταει αλλος λεγοντας μου αλλα. Το πιο πιθανο ειναι ο καθενας να εχει δικιο στον τροπο του και ουτε υποχρεομενος ειναι να καθετε να μου εξηγει κι ολας. χαρη μου κανει. απλα αν ηταν ευκολο απ τη μερια μου ας κανει καποιος ενα πολυ προχειρο guide περνοντας το blade απο το 0 πως θα γινει να ξεκληδωσουμε αυτη τη ρημαδα την ram να την κανουμε 512 γιατι απ οσο προσεξα μ'αυτο πεδεβονται οι περισοτεροι
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι οι περισοτεροι νεοι κατοχη blade συμπεριλαμβανομενου και εμενα δεν εχουν ιδεα απο android και smartphones και οχι πως ειναι λαθος των επιξιγιτων αλλα τα λενε ολα πολυ μπερδεμενα και ο καθενας με τον δικο του τροπο και ο ενας διορθωνει τον αλλο και εγω ο αμοιρος ξεκιναω να κανω κατι, σκαλωνω ρωταω κατι ακομα μου απανταει αλλος μου λεει οχι κανε εκεινο, μετα ξανασκαλωνω γιατι δεν τεριαζει ξαναρωταω και μου ξαναπανταει αλλος λεγοντας μου αλλα. Το πιο πιθανο ειναι ο καθενας να εχει δικιο στον τροπο του και ουτε υποχρεομενος ειναι να καθετε να μου εξηγει κι ολας. χαρη μου κανει. απλα αν ηταν ευκολο απ τη μερια μου ας κανει καποιος ενα πολυ προχειρο guide περνοντας το blade απο το 0 πως θα γινει να ξεκληδωσουμε αυτη τη ρημαδα την ram να την κανουμε 512 γιατι απ οσο προσεξα μ'αυτο πεδεβονται οι περισοτεροι

 

Κι εγώ που το κανα διαφορά δεν είδα να σου πω την αλήθεια. Μην πολυσκας και περίμενε ώσπου να βρεις έναν σαφέστερο οδηγό που να χρησιμοποιεί μόνο clockwork και recovery manager.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω το προβλημα ειναι στην χρηση του fastboot και μονο?

Δηλαδη μπορειτε να κανετε εγκατασταση του TPT?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι σε μπερδεύει οπότε τα παίρνω ένα ένα.

 

Πρώτον, για να ξεκλειδώσεις τα 512 πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις την ουγγρικη rom. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει να γίνεται με άλλη rom.

 

Δεύτερον, αν βάλεις το image.zip στην SD και κάνεις reboot όπως λέει στο techblog με τα κουμπιά πατημένα κλπ, φλασάρει την rom και πλέον το Clockwork παύει να υπάρχει.

 

Τρίτον, ο οδηγός του techblog το λέει στο σημείο 4. Ενεργοποιούμε το κινητό πατώντας ταυτόχρονα πλήκτρο Power και Menu και Volume up (ήχος +) οπότε και στη συνέχεια θα ξεκινήσει η αναβάθμιση.

Μετά από αυτό βρίσκεσαι με την ουγγρική ROM. Γι' αυτό και σου λέει μετά να κάνεις επαναφορά του backup σου.

 

Αυτά. Δεν ξέρω πως το έκανες εσύ χωρίς να περάσεις την ουγγρικη πάντως όταν λες "ακολουθήστε τον οδηγό του techblog" αυτό σημαίνει ότι θα βάλεις την ουγγρικη rom.

 

Άρα υπονοείς ότι ο οδηγός του techblog δε δουλεύι έτσι?

Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι με το image.zip δεν περνιέται η ούγγρικη ROM αλλά δε σβήνεται το ClockwordMod.

Γιατί στα βήματα του techblog μετά την εγκατάσταση του Image.zip δεν αναφέρει πουθενά ότι λείπει το ClockWordMod και ότι πρέπει να το ξαναπεράσεις.

Απλά αναφέρει ότι κάνεις restore το backup σου μέσα από το CWM.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι ειναι ολα αυτα που λετε :p αλλα κολαμε στο οτι δεν μενει το ανδροιδακι με το κουμπι εκινησης και το + πατημενα αλλα μπουταρει κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Άρα υπονοείς ότι ο οδηγός του techblog δε δουλεύι έτσι?

Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι με το image.zip δεν περνιέται η ούγγρικη ROM αλλά δε σβήνεται το ClockwordMod.

Γιατί στα βήματα του techblog μετά την εγκατάσταση του Image.zip δεν αναφέρει πουθενά ότι λείπει το ClockWordMod και ότι πρέπει να το ξαναπεράσεις.

Απλά αναφέρει ότι κάνεις restore το backup σου μέσα από το CWM.

 

Δεν υπαρχει το clockworks recovery στο image.zip.

Επειδη κανει flash και το stock recovery.img, της ουγγρικης ρομ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει το clockworks recovery στο image.zip.

Επειδη κανει flash και το stock recovery.img, της ουγγρικης ρομ.

 

Ωραία τότε κάποιος πρέπει να διορθώσει την πρώτη σελίδα με σωστές οδηγίες και να ξεκαθαριστεί ότι ο οδηγός του techblog δε δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις εγκατασταση το clockworks recovery mod αφου εχει τελειωσει το TPT install.

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα υπονοείς ότι ο οδηγός του techblog δε δουλεύι έτσι?

Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι με το image.zip δεν περνιέται η ούγγρικη ROM αλλά δε σβήνεται το ClockwordMod.

Γιατί στα βήματα του techblog μετά την εγκατάσταση του Image.zip δεν αναφέρει πουθενά ότι λείπει το ClockWordMod και ότι πρέπει να το ξαναπεράσεις.

Απλά αναφέρει ότι κάνεις restore το backup σου μέσα από το CWM.

 

Ο οδηγός του techblog με μέθοδο fastboot δουλεύει σωστά, απλά μερικοί τον ερμηνεύουν λάθος. Αναλυτικότερα ο οδηγός θα 'πρεπέ να έλεγε:

 

Backup

1. Κλείνουμε το τηλέφωνο, βγάζουμε μπαταρία και τυχον συνδεδεμένο καλώδιο USB.

2. Βάζουμε μπαταρία και ανοίγουμε το τηλέφωνο πατώντας το πλήκτρο ενεργοποίησης και ταυτόχρονα το πλήκτρο volume up (ήχου +) – πλάγια δεξιά στο κινητό. Θα εμφανιστεί το πράσινο «Android» και θα πρεπει να παραμεινει εκει χωρίς να αλλάξει η εικόνα.

3. Συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή με καλώδιο USB.

4. Εξάγουμε (unzip) τα αρχεία του fastboot.zip σε ένα φάκελο του υπολογιστή και στον ίδιο φάκελο βάζουμε και το αρχείο recovery-clockwork-2.5.1.3-blade.img.

5. Για υπολογιστές με Windows: Από την γραμμή εντολών command (CMD), μεταβαίνουμε στον φάκελο που δημιουργήσαμε πριν και γράφουμε «fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.1.3-blade.img» (χωρίς τα αποσιοποιητικά » «).

6. Όταν ολοκληρωθεί γράφουμε «fastboot-windows reboot» (χωρίς τα αποσιοποιητικά » «).

7. Μετά από αυτά το τηλέφωνο θα κάνε επανεκίνηση οπότε απόσυνδεουμε το καλώδιο USB και αυτή τη φορά πατάμε το κουμπί volume down (ήχου -). Θα ξεκινήσει το ClockWorkMod.

8. Από το μενού του επιλέγουμε την επιλογή για Backup και δίνουμε ένα οποιοδήποτε όνομα αρχείου. Μετά από μερικά λεπτα εχουμε επιτυχώς ολοκληρώσει τη διαδικασία Backup και από το μενου του προγράμματος κάνουμε reboot.

 

Patch

1. Συνδέουμε το κινητό με τον υπλογιστή με καλώδιο USB.

2. Εξάγουμε (unzip) τα περιεχόμενα του image.zip στο φάκελο image της κάρτας μνήμης microSD (αν δεν υπάρχει, τον δημιουργούμε).

3. Κλεινουμε κινητο, βγάζουμε μπαταρία και – σημαντικό – την κάρτα SIM. Δεν ξαναβάζουμε την κάρτα SIM αλλά μόνο τη μπαταρία.

4. Ενεργοποιούμε το κινητό πατώντας ταυτόχρονα πλήκτρο Power και Menu και Volume up (ήχος +) οπότε και στη συνέχεια θα ξεκινήσει η αναβάθμιση.

5. Όταν ολοκληρωθεί η αναβάθμιση το τηλέφωνο κάνει αυτόματα επανεκκίνηση και πλέον έχουμε 512 RAM. ΠΡΟΣΟΧΗ, Δεν βάζουμε ακόμα την κάρτα SIM.

 

Επαναφορά

Σβήνουμε τον φάκελο image από την κάρτα μνήμης microSD. Κάνουμε πάλι τη διαδικασία του Backup αλλά αυτή τη φορά κάνουμε Restore από το μενού του ClockWorkMod

Που αναλυτικότερα σημαίνει:

1. Κλείνουμε το τηλέφωνο, βγάζουμε μπαταρία και τυχον συνδεδεμένο καλώδιο USB.

2. Βάζουμε μπαταρία και ανοίγουμε το τηλέφωνο πατώντας το πλήκτρο ενεργοποίησης και ταυτόχρονα το πλήκτρο volume up (ήχου +) – πλάγια δεξιά στο κινητό. Θα εμφανιστεί το πράσινο «Android» και θα πρεπει να παραμεινει εκει χωρίς να αλλάξει η εικόνα.

3. Συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή με καλώδιο USB.

4. Εξάγουμε (unzip) τα αρχεία του fastboot.zip σε ένα φάκελο του υπολογιστή και στον ίδιο φάκελο βάζουμε και το αρχείο recovery-clockwork-2.5.1.3-blade.img.

5. Για υπολογιστές με Windows: Από την γραμμή εντολών command (CMD), μεταβαίνουμε στον φάκελο που δημιουργήσαμε πριν και γράφουμε «fastboot-windows flash recovery recovery-clockwork-2.5.1.3-blade.img» (χωρίς τα αποσιοποιητικά » «).

6. Όταν ολοκληρωθεί γράφουμε «fastboot-windows reboot» (χωρίς τα αποσιοποιητικά » «).

7. Μετά από αυτά το τηλέφωνο θα κάνε επανεκίνηση οπότε απόσυνδεουμε το καλώδιο USB και αυτή τη φορά πατάμε το κουμπί volume down (ήχου -). Θα ξεκινήσει το ClockWorkMod.

8.Επιλέγουμε Backup/Restore μετά Restore και επιλέγουμε το αρχείο Backup που έχουμε πάρει προηγουμένως.

Μόλις τελειώσει το Restore θα έχουμε το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση και με 512MB μνήμη RAM.

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός του techblog με μέθοδο fastboot δουλεύει σωστά, απλά μερικοί τον ερμηνεύουν λάθος...

 

Άψογα!

Να προσθέσω ότι το url του market είναι https://market.android.com/ και μπορείτε να ψάξετε τις εφαρμογές κ από Pc.

 

Αν και δεν έχω βρεί τρόπο να τις κατεβάσω από εκεί ακόμη, μπορείτε να εγκαταστήσετε το MyBackup Pro root και να παίρνετε backup links,apk και settings από αυτά που έχετε εγκαταστήσει μέσω market.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σχολιασω περισσοτερα για το θεμα των γκουρου,των αρχαριων οπως εγω,τους εξυπνους,τους χαζους και τους μαγκες των πληκτρολογιων αλλα με κανει και γελαω πολυ... Υπαρχουν μελη που συμπεριφερονται σαν mods και βοηθανε χωρις να σκεφτουν οτι εχει απαντηθει ήδη... Ειναι καθαρα στο ποσο θες να βοηθησεις.

Οσο το συγκεκριμενο νημα μενει μπερδεμενο και οσο αλλαζουν τα πραγματα με νεες εκδοσεις,φουρνιες τηλεφωνων, εφαρμογων κλτ τοσο θα μπερδευεται περισσοτερο. Αν θες να απαντησεις βοηθα τον αρχαριο, αν δεν θες απλα μην τον προσβαλεις και διαβασε το παρακατω thread,υπαρχουν και οι mods...

 

Οτι αφορα το δικο μου blade της νεας φουρνιας, δεν καταφερε ποτε να ξεκλειδωσει η μνημη του με το fastboot του τροπου του techblog γιατι με την rom της wind που ειχε δεν εμενε το drοιd πρασινο. Χρησημοποιησα το universal androot και το rom manager, πηρα backup, περασα την ουγγρικη. Ξανακατεβασα το androot και το rom manager και εκανα restore το backup που πηρα πριν και ξεκλειδωσε. Με τον ιδιο τροπο εχω βαλει τωρα την r12b κανοντας install rom from sd αφου ειχα προσθεσει το zip στην καρτα μου. Ολα αυτα απο το κινητο χωρις εντολες απο cmd κτλ... Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι ο πιο ευκολος τροπος για καποιον αρχαριο σαν και εμενα χωρις να θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου.

 

Αυτα... και παλι ενα ευχαριστω σε αυτους που βοηθανε γιατι απλα θελουν να βοηθησουν.:)

Link to comment
Share on other sites

πσιδια πως μπορω να διαγραψω απο την αρχικη οθονη τα εικονιδια απο τις εφαρμογες η να τα μετακινησω πανω κατω,δεξια αριστερα?υπαρχει προγραμμα?
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

μα μου ξανακανετε copy paste τον οδηγο του techblog και οταν μου δινουν εναν οδηγο ξεκιναω απ το 1 και κατεβαινω. Στο 2 λεει πατηστε το κουμπι εκινησης και το + για να παραμεινει το ανθρωπακι. Αυτο δεν μπορω προσωπικα να προσπερασω και δεν μπορω να συνεχισω να πηγαινω προς το 8 που μου λετε να κανω κατι διαφορετικο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...