Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία θα την δοκιμάσω να έχω μια καλύτερη εικόνα αλλα ελπίζω να μην έχει το μισό market προεγκατεστημένο μέσα από εφαρμογές.

 

Latest version r9b - 17th February 2011

Πολύ φρέσκια την βλέπω.

Edited by billerr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας

 

Εψαξα το φορουμ αλλα δεν βρηκα κάτι αντιστοιχο. Πήρα το zte blade από γνωστό μου και θέλω να το κάνω factory reset για να σβήσει ο λογαριασμός google γιατί έχω πρόβλημα να βάλω τον δικό μου.

Αφού κάνω όμως το factory reset επανεκινεί και μένει επ απειρον σε μία οθόνη με το σήμα του Android και τπτ άλλο. Δυστυχώς όταν βγάλω την μπαταρία και την ξαναβάλω για να ξεκολλήσει τίποτα δεν έχει γίνει.

Καμία ιδέα κανείς;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Εψαξα το φορουμ αλλα δεν βρηκα κάτι αντιστοιχο. Πήρα το zte blade από γνωστό μου και θέλω να το κάνω factory reset για να σβήσει ο λογαριασμός google γιατί έχω πρόβλημα να βάλω τον δικό μου.

Αφού κάνω όμως το factory reset επανεκινεί και μένει επ απειρον σε μία οθόνη με το σήμα του Android και τπτ άλλο. Δυστυχώς όταν βγάλω την μπαταρία και την ξαναβάλω για να ξεκολλήσει τίποτα δεν έχει γίνει.

Καμία ιδέα κανείς;;

 

Κατεβασε την stock Wind Rom [WIND_P729BV1.0.0B02] και κανε την install.

 

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε για την FLB R9b, ποιες δοκιμάσατε πριν και λέτε πως είναι καλύτερη; Γιατί τώρα είμαι με JJ RLS7 και άρχισαν να με κουράζουν κάποιες αστάθειες της
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε για την FLB R9b, ποιες δοκιμάσατε πριν και λέτε πως είναι καλύτερη; Γιατί τώρα είμαι με JJ RLS7 και άρχισαν να με κουράζουν κάποιες αστάθειες της

 

Εγω προσωπικα εχω βαλει JJ RLS6-9,modaco r11-r12,CM7 RC1 και FLB R8 και R9.Για την χρηση που κανω εγω στο κινητο μου βρηκα την FLB R9 πιο σταθερη και πιο πληρεις απο τις αλλες.Σε λεπτομερειες βεβαια μην φανταστεις..Ολες οι τελευταιες custom 2.2 froyo πανω κατω ιδιες ειναι σε ταχητυτα,σταθεροτητα.Ολες καλες αν εξαιρεσεις την JJ Rls9 που σε μενα δεν ελεγε να "κατσει" με τιποτα.Μολις ομως η CM7 γινει final την εχω βαλει στανταρ!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μολις ομως η CM7 γινει final την εχω βαλει στανταρ!

Τι παραπάνω έχει δηλαδή αυτή; Να περιμένω δηλαδή να γίνει αυτή final προτείνεις; Γιατί δεν προτίθεμαι να βάζω-βγάζω κάθε 3 και λίγο ROMs

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αποφάσισα να βοηθήσω για όσους θέλετε να βάλετε μια καινούργια ROM μέσω του Zte Blade Recovery Manager.

Οι οδηγίες υπάρχουν παντού, εγώ απλά το έκανα μετάφραση και προσπάθησα να το εξηγήσω με τον δικό μου τρόπο. Όσοι θέλετε το δοκιμάζετε. Θεωρώ ότι είναι πιο εύκολος τρόπος, αλλά ο καθένας επιλέγει ότι θέλει. Εάν πιστεύετε ότι πρέπει να μπει σαν οδηγός στην 1η σελίδα καλώς. Απλά δίνω οδηγίες και ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του :)

 

 

Εγκατάσταση Clockwork μέσω του Zte Blade Recovery Manager

 

Υπάρχει το πολύ καλό Zte Blade Recovery Manager. (http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/329772/app-recovery-manager-v0-34-beta/)

Βέβαια πριν αλλάξουμε μια ROM ή είναι η πρώτη μας φορά πρέπει το κινητό να' ναι root. (Εάν είστε ήδη root, μην δώσετε σημασία στις συγκεκριμένες οδηγίες για root).

Γι' αυτό κάνουμε εγκατάσταση το UniversalAndroot.

Λοιπόν αυτά είναι τα εξής βήματα:

 

1.βάζουμε στην κάρτα του κινητού μας:

 

- Βάζουμε το Universal Androot. (Εάν είστε ήδη root, δεν χρειάζεται).

- Το Zte Blade Recovery Manager.

- To Clockwork 2.5.1.8 (recovery-clockwork-blade-2.5.1.8.img).

 

 

2. Τσεκάρουμε εάν τα αρχεία μας είναι εντάξει:

 

- Κάνουμε εγκατάσταση το Astro File Manager απ' το Μάρκετ.

- Ανοίγουμε το Astro File Manager και βρίσκουμε το recovery-clockwork-blade-2.5.1.8.img

- Πατάμε πάνω του μέχρι να μας βγάλει ένα παραθυράκι και πατάμε στο details. Τσεκάρετε να δείτε εάν το MD5 Sum είναι cae9935b88359dc96859d39f20d8a821 (εάν όχι ξανα-κατεβάσετε το αρχείο).

 

3. Ενέργειες:

 

- Κάνετε εγκατάσταση το Universal Androot απ' το apk που κατεβάσατε (εάν είστε root δεν χρειάζεται)

- Επιλέξτε το Universal Androot και πατήστε go root (εάν είστε root δεν χρειάζεται)

- Κάνετε εγκατάσταση το Zte Blade Recovery Manager απ' το apk που κατεβάσατε

- Μπείτε στο Zte Blade Recovery Manager και επιτρέψτε να έχει Superuser Rights

- Πατήστε στην καρτέλα Recovery και επιλέξτε Install Recovery.

- Εάν έχετε παραπάνω από 2 img, επιλέξτε απ' την λίστα το recovery clockwork-blade-2.5.1.8.img

 

 

Έτσι βάλαμε το clockwork και τώρα θα πάμε να βάλουμε μια ROM.

 

 

 

 

Πως να κάνουμε εγκατάσταση μια ROM μεσω Clockwork μέσω του Recovery Manager

 

 

Θα χρησιμοποιήσουμε το Zte Blade Recovery Manager για να πούμε τι θα κάνει το Clockwork. (http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/329772/app-recovery-manager-v0-34-beta/)

 

1. Διαλέγουμε μια ROM:

 

Πρώτα διαλέξτε μια ROM που υποστηρίζει clockwork. Θα' ναι ένα zip αρχείο περίπου 90mb.

 

 

2. Τσεκάρουμε να δούμε ότι το αρχείο δεν είναι κατεστραμμένο:

 

- Ανοίγουμε το Astro File Manager και επιλέγουμε το zip αρχείο της ROM που επιλέξατε.

- Κρατήστε το δάκτυλο σας στο αρχείο και επιλέξτε Details. Τσεκάρετε το MD5 Sum να' ναι είναι το ίδιο μ' αυτό που επιλέξατε απ' την ROM. Εάν όχι την ξανα-κατεβάζετε.

 

3. Εγκατάσταση της ROM:

 

- Επιλέξτε το Zte Blade Recovery Manager

- Πηγαίνετε στην καρτέλα Firmware

- Εάν θέλετε να κάνετε ένα πλήρες back up όλου του τηλεφώνου σας: χρησιμοποιείστε την επιλογή Back up Current Firmware - αυτό θα κάνει πλήρες back up της συσκευή σας στην κάρτα σας (σε έναν φάκελο που θα λέγεται clockwork). ΣΑΣ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ!

- Επιλέξτε Install Firmware - Όχι το Firmware update

- Εάν έχετε παραπάνω απ' ένα zip αρχείο στην κάρτα σας θα δείτε μια λίστα, διαλέξτε την ROM που κατεβάσατε (μεγάλο αρχείο zip). - Επιλέξτε οκ

- Το κινητό θα κάνει reboot σε Clockwork και αυτόματα θα κάνει αυτές τις διεργασίες:

1. Εγκατάτασταση της ROM

2. wipe data και cache

3. Θα κάνει reboot στην νέα ROM.

 

Και είστε έτοιμοι. Θα κάνει αρκετή ώρα (μέχρι και 6 λεπτά) μέχρι να φορτώσει η καινούργια ROM.

 

 

 

ΠΙΘΑΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

 

Εάν επιλέξετε να χρησιμοποιήσετε νεότερη έκδοση του Recovery Manager ή νέα ROM ΠΡΕΠΕΙ να τρέξετε το update στο Recovery Manager πριν κάνετε την εγκατάσταση. (Αλλιώς θα δείτε ένα μήνυμα ότι κάτι είναι λάθος).

 

Ανοίξτε το Recovery - Πηγαίνετε στην καρτέλα Firmware

Τώρα είτε πατήστε το update απ' την λίστα - ή στις νεότερες εκδόσεις πατήστε το κουμπί MENU στην συσκευή σας και επιλέξτε το update.

Τώρα μπορείτε να κάνετε εγκατάσταση χρησιμοποιώντας το install firmware.

 

Βοήθεια δεν κάνει επανεκκίνηση

Ας δοκιμάσουμε περίπου 6 λεπτά πριν εγκαταλείψουμε.

 

 

Εάν δεν κάνει και αυτό τότε ίσως η ROM που κατεβάσετε να είναι κατεστραμμένη.

Θα χρειαστεί να κατεβάσετε ξανά την ROM και να κάνετε copy το αρχείο στην κάρτα του κινητού σας και να το κάνετε ξανά εγκατάσταση.

 

- Βγάλτε την μπαταρία

- Βάλτε ξανά την μπαταρία

- Κρατήστε το κουμπί volume down (το κουμπί του ήχου πατάμε κάτω) και ανοίξτε το κινητό σας

- Χρησιμοποιείστε το κουμπί για τον ήχο για να μετακινηθείτε στις επιλογές

- Πατήστε το κουμπί home για να επιλέξετε

- Χρησιμοποιείστε το κουμπί back για να πάτε πίσω

- Απ' το μενού του clockwork επιλέξτε το "mounts".

- Aπ' το μενού του clockwork επιλέξτε το "mount USB Drive".

- Βάλτε το καλώδιο στο κινητό, αντιγράψτε την νέα ROM, unmount στον υπολογιστή

- Διαλέξτε τώρα απ' το κυρίως μενού το install zip from sdcard

- Διαλέξτε το choose zip from sdcard

- Επιλέξτε τώρα την νέα ROM που κατεβάσατε

- Απ' το κυρίως μενού πατήστε reboot

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Τι παραπάνω έχει δηλαδή αυτή; Να περιμένω δηλαδή να γίνει αυτή final προτείνεις; Γιατί δεν προτίθεμαι να βάζω-βγάζω κάθε 3 και λίγο ROMs

 

Οχι δεν θα σου προτεινα για την ωρα να περιμενεις γιατι δεν εχω ιδεα ποτε θα γινει final.Εχει ακομα καποια σοβαρα θεματακια που ομως λυνονται σιγα σιγα.Ειναι custom 2.3 gingerbread κι οχι custom 2.2 froyo που ειναι οι αλλες.Ειναι ομως πανεμορφη η ατιμη...Αν θες την γνωμη μου βαλε μια εκ των JJ rls9,modaco r12 ή flb r9.Οποια κι αν επιλεξεις ικανοποιημενος θα μεινεις! :)

 

Ενα μπραβο στην κοπελια για τον οδηγο της και κυριως για τον κοπο της!Καποια στιγμη θα ερθει καινουρια φουρνια Blade στα καταστηματα της wind και θα αρχισουν παλι οι κλασσικες ερωτησεις...Λογικα ο οδηγος θα βοηθησει αρκετους.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

...Καποια στιγμη θα ερθει καινουρια φουρνια Blade στα καταστηματα της wind και θα αρχισουν παλι οι κλασσικες ερωτησεις...

 

Μα αφου εχω εγκαταστησει το handcent sms γιατι με ειδοποιει δυο φορες οταν μου ερχεται μηνυμα?? :lol::lol:

 

Πλακα πλακα πολυ εχει ηρεμησει το θεμα τελευταια!!

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που λέτε για την FLB R9b, ποιες δοκιμάσατε πριν και λέτε πως είναι καλύτερη; Γιατί τώρα είμαι με JJ RLS7 και άρχισαν να με κουράζουν κάποιες αστάθειες της

 

Εγω εχω δοκιμασει JJRLS8-9, r11-12, CM7-rc1, FLB R8-R9a, τωρα FLB r9b και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την διαχειριση της μπαταριας που εχει η συγκεκριμενη ROM.

 

Μολις ομως η CM7 γινει final την εχω βαλει στανταρ!

 

Συμφωνο μαζι σου πολυ εντυπωσιακη ROM.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
HTC DESIRE 825
Link to comment
Share on other sites

Η χαμηλη τιμη που οφειλεται?

αρχεια flash παιζει?

 

Διαβασε την πρωτη σελιδα...

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει το μάτι σας πουθενά πρόγραμμα ραδιοφώνου που επιτρέπει να παίζει στο ηχείο;

 

όχι μόνο να παίζει απ το ηχείο αλλά να έχει και rds και αποθήκευση σταθμών με ονόματα και ένα ανθρώπινο interface.

έχω ψάξει παντού και δεν βρίσκω τίποτα καλό.

Μου κάνει εντύπωση να υπάρχουν καλές εφαρμογές για την κάθε βλακεία και να μην υπάρχει μια αξιοπρεπής εφαρμογή για να ακούς ραδιόφωνο. (όχι μέσω wifi ε)

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια. Εκανα ένα απλό restart το κινητό μου και ξαφνικά δεν βλέπει τις εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες στην sd. Την sd την βλέπει κανονικά όμως.

 

Απο τότε έχω κάνει 3-4 restart αλλά δεν στρώνει.

Τι να κάνω??????

 

Επίσης δεν μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές από το market...

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos μωλισ περασα περασα τηνrls9 με τον οδηγο τισ πρωτησ σελιδας και μετα απο την διαδικασια μου λεει 2.1uptade.μπορειτε να μου πειτε τι εκανα λαθος?
Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθεισα να εγκαταστησω μια custom rom (εχω προσπαθισει με 3 διαφορετικες)για πρωτη φορα και καθε φορα μου λεει οτι δεν βρισκει την rom απο την sd και δεν κανει εγκατασταση.σας παρακαλω οποιος μπορει ασ με βοηθησει.
Link to comment
Share on other sites

Την περνας απο clockworkmod μεσω update.zip ?...

Αν ναι τοτε μηπως εχεις ονομαζει τη ρομ update.zip ....?

(Οσο χαζο και αν ακουγεται , εγω την ειχα πατησει ετσι...

Την ειχα ονομασει update.zip και οχι update (Σκετο) , και ετσι δεν εβρισκε το update αρχειο....)

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθεισα να εγκαταστησω μια custom rom (εχω προσπαθισει με 3 διαφορετικες)για πρωτη φορα και καθε φορα μου λεει οτι δεν βρισκει την rom απο την sd και δεν κανει εγκατασταση.σας παρακαλω οποιος μπορει ασ με βοηθησει.

 

Σήμερα ανέβασα και έναν πιο εύκολο τρόπο μέσω recovery manager. Εάν δεν μπορείς να τα καταφέρεις manual που το έχεις κάνει έως τώρα δοκίμασε και αυτόν

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=286533&page=382

 

Επίσης δεν χρειάζεται να μετατρέψεις το αρχείο σου σαν update.zip, άφησε την ονομασία όπως είναι της ROM και όταν μπεις στο menu του clockwork πάτα το

-install zip from sdcard, πατάς το κουμπί menu του κινητού σου(το σπιτάκι) και απ' την λίστα που έχει, επιλέγεις το - choose zip from sdcard και εκεί θα δεις ότι ROM έχεις μέσα στην sdcard σου και την επιλέγεις.

 

Αποτι ειδα στο twitter το clockworks recovery για το ZTE Blade πλεον ειναι διαθεσιμο και μεσω του Rom Manager (Rom Manager, οχι Recovery Manager)

 

Εγώ που έχω την έκδοση Rom Manager 3.0.0.7 δεν είναι συμβατη με το Zte Blade. Το έψαξα λίγο και δεν βρήκα ενημέρωση. Ξέρεις καμία πιο συγκεκριμένη πληροφορία;

 

Τότε ας αναμένουμε...!

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Αποτι ειδα στο twitter το clockworks recovery για το ZTE Blade πλεον ειναι διαθεσιμο και μεσω του Rom Manager

@clockworkmod Koushik Dutta

ZTE Blade recovery is now on ROM Manager.

 

edit: τελικα για την ωρα ειναι μονο στο Rom Manager που υπαρχει μεσα στην Nightly 2 του CM7

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει αναφερει κανενας (ακομα) κατι τετοιο (ή τουλαχιστον δεν το εχω ακουσει/δει εγω προσωπικα απο καποιον).

Αν θες να βαλεις την 2.2 και δεν το δεχονται απο την Wind (επειδη ειναι "πειραγμενο"), μπορεις απλα να περιμενεις να κανει romdump καποιος που το πηρε απο την Wind και να το κανεις install απο εκει.

Εκτος απο αυτο μπορεις να βρεις τo recovery.img image (απο το κινητο σου με romdump [το romdump θα πρεπει να το κανεις φυσικα πριν βαλεις κατι στο recovery partition] ή απο καποιον αλλον) και να το κανεις flash στο κινητο σου μεσω fastboot (θα σβησει το clockworksmod και πλεον θα σου δειχνει το "FTM").

 

to clockworks mod, ειναι recovery software που μπανει στο recovery partition του κινητου.

Με αυτο μπορεις να κανεις wipe data (factory reset), wipe cache, mount partitions ή mount sdcard στο pc, install roms και patches (δεν χρειαζεται signed .zips) και καποιες ακομα advanced λειτουργιες.

 

(αν εχεις κανει root) Δοκιμασε να ακολουθησεις αυτον τον οδηγο (το μονο "δυσκολο", ειναι το root)

αλλιως δοκιμασε αυτον

 

Sorry, για την ωρα ειναι μονο αγγλικα. (πιο μετα που δεν θα εχω πολυ δουλεια και θα ειμαι και λιγο ξεκουραστος θα κατσω να τα μεταφρασω).

 

έχει αναφερθεί κανά μήνα πριν, ίσως με πιο κατανοητές διευκρινήσεις και για όσους είναι νέοι στα android... Για περισσότερο διάβασμα, να τα παλιά post:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3474939#post3474939

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3475207#post3475207

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3475101#post3475101

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3474872#post3474872

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3475389#post3475389

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3485978#post3485978

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3482632#post3482632 <--

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3487504#post3487504 <--

 

Μιας και οργανώνεις και το site σου με πληροφορίες για το blade, πάρε ότι πληροφορία θες από ποστ δικά μου ελεύθερα, να μαζευτούν όλες οι πληροφορίες σε ένα σημείο...

 

P.S.: απ'ότι βλέπω το download link για την stock wind είναι άκυρο... θα το ξανανεβάσω αν το θέλει κάποιος, αν και όπως θα διαβάσετε και στα ποστ, και η stock wind που έχετε πάρει με το CWM κάνει μια χαρά την δουλειά της... ουσιαστικά μόνο το recovery.img θέλετε.

 

P.S.2: Προσπαθώ να βρω την ουγγρική ROM με τα 256ΜΒ, πριν ακόμα τους δώσουν το upgrade για τα 512MB, γιατί προσπαθώ εδώ και καιρό να κάνω μία stock με repartition ώστε να επαναφέρει και τα 256MB που ήταν με την αγορά, μπας και κάποιος έχει πρόβλημα service. Οι προσπάθειές μου μέχρι τώρα έχουν πέσει στο κενό (1 blade έχει πάει για πέταμα είδη), αλλά αν καταφέρω να βρω την παλιά ουγγρική ROM μπορώ να χρησιμοποιήσω το δικό τους τρόπο για repartition με την wind stock... αν κάποιος την έχει, ας στείλει σήμα.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

kogos, δες αν ειναι αυτη:

Hungary | T-Mobile | TM_P729TV1.0.0B07 | http://www.megaupload.com/?d=P9765BL3

 

Αυτο που ελεγα αν εχει ξανααναφερθει ειναι περιστατικο που να μην παρεχει η Wind service επειδη βρηκαν το clockworksmod στο recovery partition.

 

Thanks για την αδεια, θα αρχισω σιγα σιγα να τα μαζευω. Ειναι πολλα και εχω πολλες δουλειες αυτον τον καιρο :wacko:

ps: προσπαθω να μαζεψω και ολες τις stock rom του Blade αλλα δεν ξερω αν τα καταφερω, λινκ

ps2: που χαθηκε ο μαφιοζος, εχει να εμφανιστει αρκετες μερες :ninja:

Edited by linkinpark4175

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...