Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιος στο modaco ανέφερε οτι δεν κάθονταν καλά.

 

Άρα κρατάμε την λύση των αντίστοιχων για το Samsung i900.

Ερώτηση από όσους τα έχουν βάλει καλύπτει όλη την μαύρη επιφάνεια του τηλεφώνου;

Επίσης θέλουν κοψίματα κτλ ?

Το καλύτερο τηλέφωνο που είχα ήταν το 1998 το Philips Genie
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά αυτό με την μπλε γραμμή στο γκρι φόντο κατά την κλήση ίσως και να είναι πρόβλημα. Παρατήρησα ότι το τηλέφωνο σε μερικές αποχρώσεις του γκρι κάνει κάτι μπλε σκιές. Το πέτυχα σε μερικές ασπρόμαυρες φωτογραφίες.

Δεύτερο και πιο σοβαρό είναι ότι σε αρκετές αποχρώσεις του μπλε στην οθόνη τα Pixel τρεμοπαίζουν. Το κάνει πολύ συχνά σε μπλε χρώματα, σε συγκεκριμένες περιοχές της κάθε φωτογραφίας ακόμα και σε μερικά προεγκατεστημένα wallpapers.

 

Το πήγα στη wind και ο πωλητής μου είπε κάτι κουλά ότι πρέπει πρώτα να το στείλει στο service και μετά να έρθει άλλο τηλέφωνο πίσω.

 

Πήρα τηλέφωνο στο service της wind (κεντρικά) και μου είπαν ότι έχει 14 μέρες DOA και το κατάστημα είναι υποχρεωμένο να μου το αντικαταστήσει με καινούργιο. Αν δεν έχει τότε το παραγγέλνει και μετά γίνεται η αντικατάσταση. Προφανώς ο τύπος δεν ήθελε να δώσει το απόθεμα που είχε. Αύριο θα πάω να του πω καλημέρα...

Link to comment
Share on other sites

Άρα κρατάμε την λύση των αντίστοιχων για το Samsung i900.

Ερώτηση από όσους τα έχουν βάλει καλύπτει όλη την μαύρη επιφάνεια του τηλεφώνου;

Επίσης θέλουν κοψίματα κτλ ?

 

Του i900 οχι δεν καλύπτει ολο το μάυρο, υπερκαλύπτει την οθόνη όμως,δεν θέλει κόψιμο.

Υπάρχουν πλέον πολλά ειδικά για blade που καλύπτουν πλήρως την επιφάνεια, random links:

1 2 3 4 5

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και γω για τον ιδιο λογο θα παω αυριο το πρωι στην wind να μου το αλλαξουν. Πηρα τηλεφωνο χθες και δεν ειχε αποθεμα και θα ερθει αυριο ειπε ή το πολυ παρασκευη. Μεχρι την δευτερα ειναι το DOA μου. Επειδη ειχα διαβασει αρκετα εδω μεσα, ημουν ετοιμος για ολα αυριο. Ακομη και καβγα αν ηθελε. Χθες που πηρα προσπαθουσε να με πησει οτι το DOA ειναι 7 μερες και οχι 14.

 

Μπορεις μηπως να μου δωσεις το τηλεφωνο που πηρες στα κεντρικα;; Σκεφτομαι να τους ζητησω να μου στειλουν με μαιλ την αποφαση οτι ειναι υποχρεωμενοι να μου το αντικαταστησουν επιτοπου για να μην εχω προβληματα.

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθα και γω.. Πολυ προβληματησμενος ειμαι καθως το κινητο λεει εκει στην πηγη πληροφοριων

Μνημη 62%

χρησ. μνημη 101,52 Μ

ελευθερη 59,55 Μ

συνολικη 161 Μ

 

Ρε παιδια γτ ετσι? τπτ δεν τρεχω!!!!!

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Του i900 οχι δεν καλύπτει ολο το μάυρο, υπερκαλύπτει την οθόνη όμως,δεν θέλει κόψιμο.

Υπάρχουν πλέον πολλά ειδικά για blade που καλύπτουν πλήρως την επιφάνεια, random links:

1 2 3 4 5

 

WOW! Φοβερός, thanx, θα παραγγείλω για το δικό μου κάποια από αυτά.

Το καλύτερο τηλέφωνο που είχα ήταν το 1998 το Philips Genie
Link to comment
Share on other sites

Και γω για τον ιδιο λογο θα παω αυριο το πρωι στην wind να μου το αλλαξουν. Πηρα τηλεφωνο χθες και δεν ειχε αποθεμα και θα ερθει αυριο ειπε ή το πολυ παρασκευη. Μεχρι την δευτερα ειναι το DOA μου. Επειδη ειχα διαβασει αρκετα εδω μεσα, ημουν ετοιμος για ολα αυριο. Ακομη και καβγα αν ηθελε. Χθες που πηρα προσπαθουσε να με πησει οτι το DOA ειναι 7 μερες και οχι 14.

 

Μπορεις μηπως να μου δωσεις το τηλεφωνο που πηρες στα κεντρικα;; Σκεφτομαι να τους ζητησω να μου στειλουν με μαιλ την αποφαση οτι ειναι υποχρεωμενοι να μου το αντικαταστησουν επιτοπου για να μην εχω προβληματα.

 

 

Στην συνομιλία με το service μου ξεκαθάρισε τα ακόλουθα:

Αν ήταν να το στέλνουν πίσω το τηλέφωνο και να περιμένεις άλλο από το service τότε δεν λέγεται DOA αλλά απλή εγγύηση.

Αν σου πούνε οτιδήποτε πες τους να καλέσουν το 1234 που είναι το νούμερο εξυπηρέτησης των καταστημάτων γιατί πιθανόν να μην γνωρίζουν τη διαδικασία!

Αν συνεχίσουν να σου λένε λαλακίες τότε καλείς 1260 και κάνεις παράπονα για το συγκεκριμένο κατάστημα.

Το DOA δεν το χάνεις από τη στιγμή που σου άνοιξε καρτέλα βλάβης εντός των 14 ημερών.

(Φοβερός ο τεχνικός????)

 

Το τηλέφωνο στο service το βρήκα καλώντας την εξυπηρέτηση πελατών και με συνδέσανε.

 

Επίσης πρόσεξε όταν παραλάβεις το καινούργιο να βεβαιωθείς ότι είναι σφραγισμένο. Αν δεν είναι σφραγισμένο τότε το ανοίγεις επι τόπου και το ελέγχεις μιας και το παραμύθι ότι δεν μπορεί να το ανοίξει δεν θα ισχύει και μετά αν θες το αποδέχεσαι.

(Αυτό δεν το είπε στο service, το γράφει στο κουτί :p)

 

Τώρα βέβαια διερωτώμαι τι είναι καλύτερο? Να πάρεις ένα κουτί που πάλι δεν θα ξέρεις τι θα βρεις μέσα (μιας και ορισμένα προβλήματα είναι κοινά σε πολλές συσκευές) ή να στο στείλει στο service οπού τουλάχιστον θα ξέρεις ότι για αυτό το οποίο το πήγες θα έχει διορθωθεί?

Link to comment
Share on other sites

το DOA δεν θα ισχυει και για την καινουργια συσκευη για αλλες 14 μερες;;; Το κινητο αυτο που εχω μου το ανοιξε απευθειας η πωλητρια και δεν προλαβα να δω αν ηταν σφραγισμενο. Αυτο που θα παρω παντως, θα καθησω σε μια γωνιτσα μεσα στο καταστημα, θα το ελενξω και αν ειναι παλι ετσι η οθονη, θα το αλλαξω επιτοπου.
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγκατεστησα το igo και το βγαζει στην μιση οθονη.. καμια ιδεα??

επισης γ το θεμα της μνημης ας μου απαντησει καποιος.. ειναι φυσιολογικο που χρησημοποιει το 62% χωρις να τρεχω τπτ??

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγκατεστησα το igo και το βγαζει στην μιση οθονη.. καμια ιδεα??

επισης γ το θεμα της μνημης ας μου απαντησει καποιος.. ειναι φυσιολογικο που χρησημοποιει το 62% χωρις να τρεχω τπτ??

 

για την μνημη ram σε ολους ετσι ειναι και στο δικο μου εχω max ram 162 καΙ FREE ram ~30mb

Link to comment
Share on other sites

το DOA δεν θα ισχυει και για την καινουργια συσκευη για αλλες 14 μερες;;; Το κινητο αυτο που εχω μου το ανοιξε απευθειας η πωλητρια και δεν προλαβα να δω αν ηταν σφραγισμενο. Αυτο που θα παρω παντως, θα καθησω σε μια γωνιτσα μεσα στο καταστημα, θα το ελενξω και αν ειναι παλι ετσι η οθονη, θα το αλλαξω επιτοπου.

 

Να σου πω δεν το ρώτησα τι γίνεται με το καινούργιο. Ας ελπίσουμε όμως ότι δεν θα υπάρχει διπλή ατυχία σε κανέναν...

 

btw σου κάνει και σένα τρεμοπαίξιμο στα Pixel σε μερικά μπλε? Αν ναι ρίξε και μια ματιά και στο Ροζ wallpaper που είναι τελευταίο στη λίστα των προεγκατεστημένων. Το είδα και εκεί αλλά μόνο σε αυτό με χρώμα ροζ κάτι άλλες εικόνες με ροζ που έψαξα στο internet δείχνουν καλά.

 

Επίσης καλό θα είναι όταν λέμε προβλήματα να αναφέρουμε και την έκδοση μας... Ισως μερικά προβλήματα είναι θέμα έκδοσης ή παρτίδας

 

Εμένα είναι

 

firmware:2.1-update1

Baseband: P729BB01

Kernel: 2.6.29

Built Number: ZTE_P729BV1.0.0B02

Link to comment
Share on other sites

απλα τραγικο! εφοσον ειναι 256 ραμ, που ειναι τα υπολοιπα?

επισης 100 μβ μονο και μονο για να τρεχουν το ανδροιδ, μου φαινονται πολλα!! τα win xp οταν τα προτοεγκαταστεις με βασικους drivers σε ενα πισι χρησιμοποιουν γυρω στα 92 μβ.. αν ειναι δυνατον!!

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγκατεστησα το igo και το βγαζει στην μιση οθονη.. καμια ιδεα??

επισης γ το θεμα της μνημης ας μου απαντησει καποιος.. ειναι φυσιολογικο που χρησημοποιει το 62% χωρις να τρεχω τπτ??

Τι αναλυση ειναι το igo???:)........στο txt θα δεις τι ειναι ακριβως.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω δεν το ρώτησα τι γίνεται με το καινούργιο. Ας ελπίσουμε όμως ότι δεν θα υπάρχει διπλή ατυχία σε κανέναν...

 

btw σου κάνει και σένα τρεμοπαίξιμο στα Pixel σε μερικά μπλε? Αν ναι ρίξε και μια ματιά και στο Ροζ wallpaper που είναι τελευταίο στη λίστα των προεγκατεστημένων. Το είδα και εκεί αλλά μόνο σε αυτό με χρώμα ροζ κάτι άλλες εικόνες με ροζ που έψαξα στο internet δείχνουν καλά.

 

Επίσης καλό θα είναι όταν λέμε προβλήματα να αναφέρουμε και την έκδοση μας... Ισως μερικά προβλήματα είναι θέμα έκδοσης ή παρτίδας

 

Εμένα είναι

 

firmware:2.1-update1

Baseband: P729BB01

Kernel: 2.6.29

Built Number: ZTE_P729BV1.0.0B02

Την ιδια εκδοση εχουμε..

 

 

χαχαχαχα...Γελαω γιατι εχω βαλει το ροζ για φοντο ωστε οταν παω να τους το δειξω..Ηταν το πρωτο που προσεξα και μετα την μπλε γραμμη. Αν το βαλεις για φοντο και πιεσεις την οθονη και την πηγαινεις δεξια αριστερα για να αλλαξεις οθονες, θα δεις τρελο τρεμοπαιξιμο τα πιξελ.

 

Στο μονο μερος που το προσεξα εκτος απο αυτα που ειπα ειναι στην συλλογη, οταν φορτωνει τις φωτογραφιες και φαινονται γκρι κουτακια, Εκει κανει διαφορες παραμορφωσεις στο χρωμα.

 

Δεν το εψαξα παραπανω για να βαλω αλλα χρωματα. Μου φτανουν αυτα για να το αλλαξω.

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Τι αναλυση ειναι το igo???:)........στο txt θα δεις τι ειναι ακριβως.

 

με το ματι το κοβω για 320x480

txt δεν βρισκω πουθενα.. να πω οτι ειναι "σπασμενο" οχι original.. :(

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εχω γραψει και πιο παλια,με το που θα γινει update σε 2.2 πολλα απο τα μικροθεματακια θα λυθουν..........το blade απο οτι καταλαβα ειναι στημενο για froyo...:)Kαι τοτε θα φανουν η πραγματικες δυνατοτητες του Κινεζου....

Τελος οσοι εχεται το παραμικρο προβλημα μην σκατε εχεται 2 χρονια εγγυηση

απο την wind Ελλαδος οποτε πατε και σας λυνουν τα οποια προβληματα

παρουσιαστουν.Kαι το doa ειναι 14 μερες ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!

Τωρα σχετικα με τις amoled οσοι ημασταν τυχεροι πηραμε..........:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

με το ματι το κοβω για 320x480

txt δεν βρισκω πουθενα.. να πω οτι ειναι "σπασμενο" οχι original.. :(

 

Ε τοτε βρε συ μιση οθονη θα τρεχει.......:)

Εαν ψαξεις λιγο καλυτερα βα βρεις και στην μεγαλη αναλυση..........:D

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε βρε συ μιση οθονη θα τρεχει.......:)

Εαν ψαξεις λιγο καλυτερα βα βρεις και στην μεγαλη αναλυση..........:D

 

Μα πουθενα δεν λεει αναλυσεις.. δλδ πρεπει να εγκαθηστω καθε φορα για να πετυχω την αναλυση? κανονικα δεν θα πρεπε να κανει αυτοματο ζουμ και να προσαρμοζει στην οθονη η καθε εφαρμογη? οπως με τα βιντεο παραδειγμα.. στα win mo ετσι ηταν... :mad:

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια εκδοση εχουμε..

 

 

χαχαχαχα...Γελαω γιατι εχω βαλει το ροζ για φοντο ωστε οταν παω να τους το δειξω..Ηταν το πρωτο που προσεξα και μετα την μπλε γραμμη. Αν το βαλεις για φοντο και πιεσεις την οθονη και την πηγαινεις δεξια αριστερα για να αλλαξεις οθονες, θα δεις τρελο τρεμοπαιξιμο τα πιξελ.

 

Στο μονο μερος που το προσεξα εκτος απο αυτα που ειπα ειναι στην συλλογη, οταν φορτωνει τις φωτογραφιες και φαινονται γκρι κουτακια, Εκει κανει διαφορες παραμορφωσεις στο χρωμα.

 

Δεν το εψαξα παραπανω για να βαλω αλλα χρωματα. Μου φτανουν αυτα για να το αλλαξω.

 

Ναι το γκρι και το μπλε τα παίζουν συχνά. Το ροζ wallpaper τώρα ήταν λίγο ξεκάρφωτο αλλά έχεις δίκιο είναι το πιο έντονο μαζί με το live wallpaper grass όταν γίνεται νύχτα.

 

Πολύ φοβάμαι ότι αν είναι πρόβλημα παρτίδας τότε πιθανόν να πέσουμε πάλι στην ίδια περίπτωση. Άντε μετά να πείσεις τον πωλητή ότι έχεις δίκιο. Θα βρει πάτημα και θα σου την πει κιόλας ότι έτσι είναι το τηλέφωνο και οτι το ψάχνεις πολύ.

 

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι είμαστε beta testers των εταιριών ώστε να βγάζουν γρήγορα στην αγορά συσκευές και να τις πουλάνε πριν προλάβουν να γίνουν αντίκες έτσι γρήγορα που τρέχει η τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε δίλημμα... :confused:

ZTE Blade από Wind ή Orange San Francisco από UK?

Δεν με νοιάζει η εγγύηση. Έχω άνθρωπο Αγγλία.

Το μοναδικό χαρακτηριστικό που με έβαλε σε αυτό το δίλημμα, είναι η RAM.

Βρε παιδιά, είναι αρκετή η 256 RAM?

Θα το φορτώσω σίγουρα με αρκετές εφαρμογές.

Επομένως ρωτάω εσάς που το έχετε φορτώσει μπόλικα καλούδια, πως συμπεριφέρεται? Kολλάει? Είναι smooth γενικά?

Θα επιθυμούσα απαντήσεις και από χρήστες με την custom 2.2 froyo.

Αναζητώ έξοδο από αυτό το δίλημμα! (και σύντομα γιατί θέλω να το ψωνίσω! :))

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γκρι και το μπλε τα παίζουν συχνά. Το ροζ wallpaper τώρα ήταν λίγο ξεκάρφωτο αλλά έχεις δίκιο είναι το πιο έντονο μαζί με το live wallpaper grass όταν γίνεται νύχτα.

 

Πολύ φοβάμαι ότι αν είναι πρόβλημα παρτίδας τότε πιθανόν να πέσουμε πάλι στην ίδια περίπτωση. Άντε μετά να πείσεις τον πωλητή ότι έχεις δίκιο. Θα βρει πάτημα και θα σου την πει κιόλας ότι έτσι είναι το τηλέφωνο και οτι το ψάχνεις πολύ.

 

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι είμαστε beta testers των εταιριών ώστε να βγάζουν γρήγορα στην αγορά συσκευές και να τις πουλάνε πριν προλάβουν να γίνουν αντίκες έτσι γρήγορα που τρέχει η τεχνολογία.

Αν ειχαμε καποιον γνωστο που να εχει blade και να μην του εμφανιζει προβλημα, θα ηταν καλα. Πηγαιναμε μαζι του και τελειωνε η υποθεση. Τωρα σε μενα θα δειξει. Εγω το πηρα την προηγουμενη δευτερα 6/12. Στο μαγαζι μου ειπε οτι αυριο θα ερθει η παραγγελια, οποτε ισως να μην ειναι η ιδια παρτιδα

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε δίλημμα... :confused:

ZTE Blade από Wind ή Orange San Francisco από UK?

Δεν με νοιάζει η εγγύηση. Έχω άνθρωπο Αγγλία.

Το μοναδικό χαρακτηριστικό που με έβαλε σε αυτό το δίλημμα, είναι η RAM.

Βρε παιδιά, είναι αρκετή η 256 RAM?

Θα το φορτώσω σίγουρα με αρκετές εφαρμογές.

Επομένως ρωτάω εσάς που το έχετε φορτώσει μπόλικα καλούδια, πως συμπεριφέρεται? Kολλάει? Είναι smooth γενικά?

Θα επιθυμούσα απαντήσεις και από χρήστες με την custom 2.2 froyo.

Αναζητώ έξοδο από αυτό το δίλημμα! (και σύντομα γιατί θέλω να το ψωνίσω! :))

Ευχαριστώ!

 

Κοιτα να δεις τωρα........με καμια 20ρια εφαρμογες επανω δεν εχω το παραμικρο προβλημα και με μαμα rom ακομα την 2.1.

Βεβαια εαν οπως λες δεν σε νοιαζη η εγγυηση.........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε δίλημμα... :confused:

ZTE Blade από Wind ή Orange San Francisco από UK?

Δεν με νοιάζει η εγγύηση. Έχω άνθρωπο Αγγλία.

Το μοναδικό χαρακτηριστικό που με έβαλε σε αυτό το δίλημμα, είναι η RAM.

Βρε παιδιά, είναι αρκετή η 256 RAM?

Θα το φορτώσω σίγουρα με αρκετές εφαρμογές.

Επομένως ρωτάω εσάς που το έχετε φορτώσει μπόλικα καλούδια, πως συμπεριφέρεται? Kολλάει? Είναι smooth γενικά?

Θα επιθυμούσα απαντήσεις και από χρήστες με την custom 2.2 froyo.

Αναζητώ έξοδο από αυτό το δίλημμα! (και σύντομα γιατί θέλω να το ψωνίσω! :))

Ευχαριστώ!

εμενα προσωπικα δεν μου εχει κολησει ποτε το κινητο και το εχω φωρτοσει με παμπολες εφαρμογες αλλα αφου γινεται να το παρεις απο αγγλια παρτο

Link to comment
Share on other sites

Του i900 οχι δεν καλύπτει ολο το μάυρο, υπερκαλύπτει την οθόνη όμως,δεν θέλει κόψιμο.

Υπάρχουν πλέον πολλά ειδικά για blade που καλύπτουν πλήρως την επιφάνεια, random links:

1 2 3 4 5

 

 

Νομιζω πως ειναι για ομνια και τα καταχωρισαν για ζτε για να βγαινουν στην αναζητηση;-)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...