Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα και εγώ σήμερα 'blade' εντυπώσεις αργότερα.

Το βρήκα στο τρίτο κατάστημα που πήγα και αυτό είχε μόνο 2 τεμ.

Ο υπεύθυνος μου είπε ότι στις 15 του μηνά θα παραλάβουν και ZTE tablet στα 259€

περίπου. (πάλι σε έξοδα θα μπούμε)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σαββατο 14.30 το πηγα πισω και σημερα το πηρα. Τι σου φενεται παραξενο? Εχει DOA. Αμεση αντικατασταση ως 14 μερες. Κι αν ειχαν αλλο κομματι θα το επαιρνα εκεινη την ωρα φιλε μου αλλα ειχαν ξεμεινει. Βεβαια να ξερεις τους πιεσα αρκετα και εγω.

 

Ρε συ έχω μείνει εντυπωσιασμένος θετικά!!! Μπράβο τους! Αυτό έλεγα.

 

Ο υπεύθυνος μου είπε ότι στις 15 του μηνά θα παραλάβουν και ZTE tablet στα 259€ περίπου. (πάλι σε έξοδα θα μπούμε)

 

Πες το ψέματα... Μάλλον χτύπησε έξυπνα η Wind.

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ έχω μείνει εντυπωσιασμένος θετικά!!! Μπράβο τους! Αυτό έλεγα.
Σου ειπα κατι που ξεχνας, τους πιεσα και μαλιστα αρκετα. Αμεση αντικατασταση αυτο σημαινει, και πολυ απλα αυτο εκανα. Αν ηταν αλλος το λεω με βεβαιοτητα μαλλον δε θα του το αλλαζαν, (τουλαχιστον τοσο γρηγορα) Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

τον οδηγο για να περασω custom rom ειναι αυτος http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-install-android-2-2-froyo-on-zte-blade-orange-san-francisco/ αποριες στην 4)partision menou που ειναι 5)μπαινω στο wipe data και παταω home key στο no ολα no ειναι εκτος απο ενα που λει yes delete all user data 6)wipe cach και διαλεγω το yes wipe cach 8)παω instal zip βαζω την custom rom που ειναι σε μορφη zip στο κινητο και κανω instal και περιμενω. αυτο ειναι το καταλαβα σωστα?:blink:

 

παιδια προσπαθησα να του περασω custom rom με το παραπανω τροπο που εγραψα και κανω reboot μου διχνει το ρομποτακι του android και αυτο ειναι δεν φορτωνει τα μενου κ.λ.π βοηθειστε please

 

παιδια προσπαθησα να του περασω custom rom με το παραπανω τροπο που εγραψα και κανω reboot μου διχνει το ρομποτακι του android και αυτο ειναι δεν φορτωνει τα μενου κ.λ.π βοηθειστε please

 

ενταξει ολα καλα ειχα κανει back up:X

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω μερικους αν8ρωπους, μιλαμε για ενα κινητο με απιστευτα spec για τα λεφτα του και αυτοι το συγκρινουν με κινητα των 400 500 Ε. Δεν λεει κανεις οτι ειναι το καλυτερο αλλα τα σπαει για 159. Ειναι καλο να εχεις επιλογες περα απο το 400 450 500 550 600 γιατι οι μπουρδες το εκαναν ταριφα

Μπραβο και στην ZTE που δειχνει οτι οσοι πιστευαν οτι πληρωνου υπεραξιες λογο μαρκας εχουν δικιο.

Edited by dionysg
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω μερικους αν8ρωπους, μιλαμε για ενα κινητο με απιστευτα spec για τα λεφτα του και αυτοι το συγκρινουν με κινητα των 400 500 Ε. Δεν λεει κανεις οτι ειναι το καλυτερο αλλα τα σπαει για 159. Ειναι καλο να εχεις επιλογες περα απο το 400 450 500 550 600 γιατι οι μπουρδες το εκαναν ταριφα

Μπραβο και στην ZTE που δειχνει οτι οσοι πιστευαν οτι πληρωνου υπεραξιες λογο μαρκας εχουν δικιο.

 

γιατι πολυ απλα αυτα τα χαρακτηριστηκα που εχει το blade συγκρινεται μονο με κινητα τον 400και ανω ευρω

Link to comment
Share on other sites

Για να το θέσω απλά... αφού αυτό το κινητό έχει 159, εγώ δεν θα έδεινα πάνω από 300-350 ευρώ για το καλύτερο κινητό με android αυτή τη στιγμή (βλ γαλαξία και hd). Δεν λέω ότι το κινητό δεν έχει ελαττώματα, αλλά είναι τρελό value for money σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.
Link to comment
Share on other sites

Για να το θέσω απλά... αφού αυτό το κινητό έχει 159, εγώ δεν θα έδεινα πάνω από 300-350 ευρώ για το καλύτερο κινητό με android αυτή τη στιγμή (βλ γαλαξία και hd). Δεν λέω ότι το κινητό δεν έχει ελαττώματα, αλλά είναι τρελό value for money σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.

 

φιλε mxa055 προσπαθησα να του περασω custom rom αλλα απετυχα παταγωδος, οριστε το λινκ που λει πως να το κανουμε http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-install-android-2-2-froyo-on-zte-blade-orange-san-francisco/ και περιτω να πω πως εχω κολησει απο το 4-8(στις οδηγιες) θα σου ημουν ευγνωμον αν με βοηθουσες:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε mxa055 προσπαθησα να του περασω custom rom αλλα απετυχα παταγωδος, οριστε το λινκ που λει πως να το κανουμε http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-install-android-2-2-froyo-on-zte-blade-orange-san-francisco/ και περιτω να πω πως εχω κολησει απο το 4-8(στις οδηγιες) θα σου ημουν ευγνωμον αν με βοηθουσες:)

 

Απο εκει που κατεβασες το custom rom δεν ειχε οδηγιες? Διαβασε εδω http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/319831/23-nov-installing-the-modaco-custom-rom-from-scratch-and-other-roms/ Παντως μην ανχωνεσαι ειναι δυσκολο να το κανεις brick το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει που κατεβασες το custom rom δεν ειχε οδηγιες? Διαβασε εδω http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/319831/23-nov-installing-the-modaco-custom-rom-from-scratch-and-other-roms/ Παντως μην ανχωνεσαι ειναι δυσκολο να το κανεις brick το κινητο.

 

Ολοι λενε στις οδηγιες για wipe cach και data αυτο το κανω και μετα εκανα instal το custom rom που κατεβασα, το περασα στο κινητο ηταν σε μορφη zip οταν τελειωσε το instal εκανα reboot εδειξε το ρομποτακι του adroid και αυτο ηταν δεν εδειξε κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το έχει χρησιμοποιήσει κανείς σαν mp3 player για καμιά-δυο μέρες να πει γνώμη; Έχω αρχίσει να ξανασκέφτομαι αν θα μου κάνει τελικά ή όχι. Συγκεκριμένα θέλω να ξέρω αν:

 

1.Είναι καλό για να ακούς μουσική και να βλέπεις κανένα βιντεάκι στο δρόμο (λεωφορείο π.χ.), επειδή ακούως για προβλήματα με τον ήχο από έναν χρήστη

2.Μπορείς να διαβάσεις άνετα κανένα βιβλίο σε pdf μορφή.

 

Θα έλεγα και για δυνατότητες gaming, αλλά απ'ότι βλέπω, αν μπορεί και παίζει έστω και οριακά psx με emulation, μάλλον με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι λενε στις οδηγιες για wipe cach και data αυτο το κανω και μετα εκανα instal το custom rom που κατεβασα, το περασα στο κινητο ηταν σε μορφη zip οταν τελειωσε το instal εκανα reboot εδειξε το ρομποτακι του adroid και αυτο ηταν δεν εδειξε κατι αλλο

 

Λοιπόν είναι πολύ απλό.

1. Μετονόμασε το zip που κατέβασες σε update.zip

2. Ρίξε το zip με το image στην SD Κάρτα σου.

3. Άνοιξε το κινητό με πατημένο το Volume -

4. Μέσα στο μενού κουνιέσαι με volume + - και εκτελείς με το home button.

5. Πήγαινε εκεί που λέει Apply update.zip from SD (τα λέω από μνήμης δεν τα βλέπω αυτή τη στιγμή) και πάτα το home κουμπάκι (πάνω δεξιά όπως κρατάς ανάποδα το κινητό)

5. Μετά κάνε wipe data (θα χάσεις ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα στο κινητό, δεν είναι απαραίτητο σε όλες τις ROM, αλλά εγώ το κάνω πάντα)

6. Τέλος reboot.

 

Το 2.2 πάντως που διάλεξες είναι beta και ίσως έχει προβλήματα ακόμα. Εγώ θα σου συνιστούσα αυτό που έχω εγώ: http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/323528/rom-eclair-hungarian-hedgehog-rls2-2010-11-26/

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το έχει χρησιμοποιήσει κανείς σαν mp3 player για καμιά-δυο μέρες να πει γνώμη; Έχω αρχίσει να ξανασκέφτομαι αν θα μου κάνει τελικά ή όχι. Συγκεκριμένα θέλω να ξέρω αν:

 

1.Είναι καλό για να ακούς μουσική και να βλέπεις κανένα βιντεάκι στο δρόμο (λεωφορείο π.χ.), επειδή ακούως για προβλήματα με τον ήχο από έναν χρήστη

2.Μπορείς να διαβάσεις άνετα κανένα βιβλίο σε pdf μορφή.

 

Θα έλεγα και για δυνατότητες gaming, αλλά απ'ότι βλέπω, αν μπορεί και παίζει έστω και οριακά psx με emulation, μάλλον με καλύπτει.

 

1. Ο ήχος είναι λίγο χαμηλός αλλά με καλά ακουστικά βελτιώνεται κάπως.

2. Εγώ διαβάζω...σίγουρα όχι ολόκληρο γιατί θα στραβωθείς σε οτιδήποτε κάτω από 10 ίντσες, αλλά διαβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες χαμηλός; Δηλαδή στο μετρό μέσα στην φουλ ένταση δεν θα ακούγεται; Όσο για το διάβασμα, τώρα διαβάζω στο psp που έχει 4.3" οθόνη και είμαι ΟΚ Edited by Nognir
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι πολύ απλό.

1. Μετονόμασε το zip που κατέβασες σε update.zip

2. Ρίξε το zip με το image στην SD Κάρτα σου.

3. Άνοιξε το κινητό με πατημένο το Volume -

4. Μέσα στο μενού κουνιέσαι με volume + - και εκτελείς με το home button.

5. Πήγαινε εκεί που λέει Apply update.zip from SD (τα λέω από μνήμης δεν τα βλέπω αυτή τη στιγμή) και πάτα το home κουμπάκι (πάνω δεξιά όπως κρατάς ανάποδα το κινητό)

5. Μετά κάνε wipe data (θα χάσεις ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα στο κινητό, δεν είναι απαραίτητο σε όλες τις ROM, αλλά εγώ το κάνω πάντα)

6. Τέλος reboot.

 

Το 2.2 πάντως που διάλεξες είναι beta και ίσως έχει προβλήματα ακόμα. Εγώ θα σου συνιστούσα αυτό που έχω εγώ: http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/323528/rom-eclair-hungarian-hedgehog-rls2-2010-11-26/

στο 2 τι εννοις πως να ριξω το zip με το image στην καρτα sd. οσο για το 4 και 5 νομιζω πρωτα κανω το wipe data και μετα το 4 apply update zip.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω, πρώτη επαφή με smartphone και Android.

Αυτό που με απασχολεί είναι τα επίπεδα ακτινοβολίας... είναι πολύ πάνω από το μέσο όρο;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διάβασα καπου οτι με την αναβαθμιση σε froyo θα παιζει flash

ξερει κανεις με σιγουρια να μου πει αν ισχυει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να περάσω ROM απο το clockwork recovery σε ένα Blade που αγόρασα απο Wind, μου βγάζει "Ε:Board does not support mtd utils.E.:Failure at line 79:

write_raw_image PACKAGE.boot.img ΒΟΟT:

Installation aborted"

 

('Εκανα προηγουμένως wipe data/cache partition κλπ)

Δοκίμασα αρχικά με την Hungarian Hedgehog RLS2 και επειχειρώντας με περάσω μετά την stock Wind πάλι το ίδιο έβγαλε. (με failure σε διαφορετικό line νομίζω)

 

Τι κάνω λάθος? :p

 

edit: Ισως φταίει το clockwork 2.5.1.3, δοκιμάζω 2.5.0.9

 

edit2:Αυτό ήταν, ΟΚ τώρα.

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επειδη διάβασα καπου οτι με την αναβαθμιση σε froyo θα παιζει flash

ξερει κανεις με σιγουρια να μου πει αν ισχυει κατι τετοιο.

 

Όχι, δεν εξαρτάται μόνο από το λειτουργικό. Σημασία έχει και το hardware και με τα σημερινά δεδομένα η συσκευή αυτή δεν προβλέπεται να υποστηρίξει flash.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι πολύ απλό.

1. Μετονόμασε το zip που κατέβασες σε update.zip

2. Ρίξε το zip με το image στην SD Κάρτα σου.

3. Άνοιξε το κινητό με πατημένο το Volume -

4. Μέσα στο μενού κουνιέσαι με volume + - και εκτελείς με το home button.

5. Πήγαινε εκεί που λέει Apply update.zip from SD (τα λέω από μνήμης δεν τα βλέπω αυτή τη στιγμή) και πάτα το home κουμπάκι (πάνω δεξιά όπως κρατάς ανάποδα το κινητό)

5. Μετά κάνε wipe data (θα χάσεις ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα στο κινητό, δεν είναι απαραίτητο σε όλες τις ROM, αλλά εγώ το κάνω πάντα)

6. Τέλος reboot.

 

Το 2.2 πάντως που διάλεξες είναι beta και ίσως έχει προβλήματα ακόμα. Εγώ θα σου συνιστούσα αυτό που έχω εγώ: http://android.modaco.com/content/zte-blade-blade-modaco-com/323528/rom-eclair-hungarian-hedgehog-rls2-2010-11-26/

εκανα αυτα που μου ειπες και τα καταφερα μεχρι ενα συμειο με το custom rom που μου πρωτεινες κανω λαυτα και μετα κανω reboot μου λει powerin up please wait μετα μου λει να βαλω το πιν το βαζω αλκα μετα μου λει να βαλω:

sim network unlock pin τι στο καλο να βαλω

Link to comment
Share on other sites

Με μια απλη μεταφραση σου ζηταει κωδικο ξεκλειδωματος (για να δεχετε απο οποιαδηποτε εταιρια sim).

 

Δες εδω

http://www.nextgenserver.com/calculator/

:ninja:Εχεις αποριες για το ZTE Blade? Δες ΕΔΩ
Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτα που μου ειπες και τα καταφερα μεχρι ενα συμειο με το custom rom που μου πρωτεινες κανω λαυτα και μετα κανω reboot μου λει powerin up please wait μετα μου λει να βαλω το πιν το βαζω αλκα μετα μου λει να βαλω:

sim network unlock pin τι στο καλο να βαλω

 

Το πήρες από Αγγλία;

Link to comment
Share on other sites

τα καταφερα:D τωρα στην εκδοση λογισμικου λει παλι 2.1 και στον αριθμο εκδοσης hungarian hedgenhog rls2 (αυτο ειναι το frouo 2.2;) το κινητο το πηρα απο wind(mxa055)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι απλο. Οταν βγει η αναθμιση για 2.2. μπορει να γινει ευκολα μεσω wifi και ΟΤΑ? ΕΠισης οι εφαρμογες τελικα στο κινητο καθονται στην καρτα μνημης ή μειωνονται απο τα συνολικα ΜΒ που εχει ο χρηστης?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...