Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Tην έχω παραγγείλει σε μπλε απο τις 14/1 και ακόμα να έρθει :ninja:

Άντε να δούμε... Από ποιο link έκανες track το πακέτο?:O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To gallery δε μου ανοίγει πολλές φωτογραφίες (μου τις εμφανίζει μαύρες).

 

Το ίδιο συμβαίνει αν πάω στο filer ενώ αν μπώ στην sd του κινητού από το pc τις ίδιες photos μου τις διαβάζει/δείχνει μια χαρά στο pc.

 

Kαμια ιδέα για το τί μπορεί να φταίει; (πρόκειται για φωτογραφίες 12mp τραβηγμένες με ψηφιακή που τις άδειασα στην sd)

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

To gallery δε μου ανοίγει πολλές φωτογραφίες (μου τις εμφανίζει μαύρες).

 

Το ίδιο συμβαίνει αν πάω στο filer ενώ αν μπώ στην sd του κινητού από το pc τις ίδιες photos μου τις διαβάζει/δείχνει μια χαρά στο pc.

 

Kαμια ιδέα για το τί μπορεί να φταίει; (πρόκειται για φωτογραφίες 12mp τραβηγμένες με ψηφιακή που τις άδειασα στην sd)

 

Μήπως δεν τις βλέπει λόγω μεγέθους;

Δοκίμασε να βγάλεις φωτογραφίες με λιγότερα ΜΡ από την ψηφιακή σου ή τις ήδη υπάρχουσες μίκρινέ τις λίγο και δοκίμασε αν θα τις δει.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις απο σας προβλημα με το bluetooth?Δεν βρισκει το hands-free :wacko: .Υπαρχει εφαρμογη που μπορει να βοηθησει μηπως?
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις απο σας προβλημα με το bluetooth?Δεν βρισκει το hands-free :wacko: .Υπαρχει εφαρμογη που μπορει να βοηθησει μηπως?

 

Εγώ έχω πάρει bluetooth Turbo-X, συνήθως όλα λειτουργούν παρόμοια.

 

"Σύνδεση του ακουστικού με συμβατό τηλέφωνο"

1. Βεβαιωθείτε ότι το ακουστικό είναι απενεργοποιημένο.

2. Πιέστε το πλήκτρο απάντησης για 8 δευτερόλεπτα, μέχρι η κόκκινη και μπλε ένδειξη να αναβοσβήσουν εναλλασσόμενα.

3. Ενεργοποιήστε το bluetooth στο τηλέφωνο και δωστε του εντολή να αναζητήσει συσκευές bluetooth.

4. Επιλέξτε το ακουστικό από τη λίστα με τι συσκευές που βρέθηκαν.

5. Πληκτολογήστε τον κωδικό 0000 για να ταιριάξετε και να συνδέσετε το ακουστικό με το τηλέφωνό σας. (Μπορεί να μην χρειαστεί να βάλεις κωδικό).

6.Αν η διαδικασία είναι επιτυχής, το όνομα του ακουστικού εμφανίζεται στο μενού του τηλεφώνου όπου μπορείτε να δείτε τη λίστα με τις ταιριαγμένες συσκευές.

 

 

Ελπίλζω να σε βοηθήσει αυτός ο οδηγός.:)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

To gallery δε μου ανοίγει πολλές φωτογραφίες (μου τις εμφανίζει μαύρες).

 

Το ίδιο συμβαίνει αν πάω στο filer ενώ αν μπώ στην sd του κινητού από το pc τις ίδιες photos μου τις διαβάζει/δείχνει μια χαρά στο pc.

 

Kαμια ιδέα για το τί μπορεί να φταίει; (πρόκειται για φωτογραφίες 12mp τραβηγμένες με ψηφιακή που τις άδειασα στην sd)

 

To gallery πραγματικά ανοιγει οτι θελει και ενω ειναι ομορφο δεν μπορεις να το παρεις στα σοβαρα σαν εφαρμογη. Ειδικα για μεγαλες φωτος οπως αυτες που αναφερεις. Εγω εβαλα το quickpic και απλα ειδα την υγεια μου. Μικρο, λιτό, γρήγορο και (μεχρι στιγμής) τα έχει ολα και συμφερει.

 

edit: Καλο ειναι να μην κανεις remove το γαλλερυ αν βαλεις αλλη εφαρμογη. Αν δεν λεγανε @@ εκει που το διαβασα μπορει να σου δημιουργησει προβληματα. Οποτε αν βαλεις αλλο αππ κρατα και το γαλλερυ καλου κακου.

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα το gallery ¨οταν του φόρτωσα ένα φάκελο με 300 photos 12Mpixel έφαγε μια φρίκη και αρχικά εμφάνιζε είτε μαύρο κουτί είτε τίποτα. αφού το άφησα όμως ανοιχτό για αρκετή ώρα( παίζει πάνω απο 45 λεπτα) αυτό σιγά σιγά έφτιαξε thumbnails για όλες τις εικόνες και τελικά τις εμφάνισε και τις άνοιγε όλες κανονικά
Link to comment
Share on other sites

χμμ σήμερα μου εμφάνισε και μένα αυτό το πρόβλημα. Το touch πεθαίνει σε τυχαίες χρονικές στιγμές και επανέρχεται εξίσου τυχαία ανεξάρτητα του αν βγάλω ή όχι τη μπαταρία. Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που ασχολήθηκα με overclock...

ελπίζω να μην του φταίει αυτό και να έιναι bug της rls9 που του τρέχω...

Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα??

 

Καλημέρα.Χθες αγόρασα από ένα κατάστημα της wind το blade στα 143 ευρω.Ήρθα σπίτι και άρχισα να το σετάρω (πριν μία εβδομάδα είχα το htc wildfire αλλά χάλασε).Μετά από 2 ώρες νέκρωσε το touch.Το πάω πίσω στο μαγαζί και ο τεχνικός μου λέει βγάλε την μπαταρία και περίμενε 5 λεπτά.Το κάνω και πάλι τπτ.Το κινητό έφυγε πίσω για αντικατάσταση.Από το ένα χαλασμένο κινητό (htc wildfire) στο άλλο (blade).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Χθες αγόρασα από ένα κατάστημα της wind το blade στα 143 ευρω.Ήρθα σπίτι και άρχισα να το σετάρω (πριν μία εβδομάδα είχα το htc wildfire αλλά χάλασε).Μετά από 2 ώρες νέκρωσε το touch.Το πάω πίσω στο μαγαζί και ο τεχνικός μου λέει βγάλε την μπαταρία και περίμενε 5 λεπτά.Το κάνω και πάλι τπτ.Το κινητό έφυγε πίσω για αντικατάσταση.Από το ένα χαλασμένο κινητό (htc wildfire) στο άλλο (blade).

 

Δεν σε θελει μαλον φιλε μου, πολυ ατυχια, 143 ευρω εχει πεσει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε θελει μαλον φιλε μου, πολυ ατυχια, 143 ευρω εχει πεσει?

 

Ναι έχει η wind -10% σε όλες τις συσκευές.Βέβαια όταν πήγα να το αγοράσω μου λένε 159 και τους λέω 143.Γιατί με ρωτάνε και τους κοτσάρω στην μούρη την σελιδα από το site της wind.

10% έκπτωση στην τιμή λιανικής όλων των συσκευών

http://www.wind.com.gr/TopMenu/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%95%CE%BA%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-WIND.aspx

 

Πάντως μπορεί το blade να μην είναι τόσο ποιοτικό όσο το wildfire αλλά είναι πολύ σφαίρα.Πετάει!!!!

Edited by dankan1980
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το quickpic, απλό μικρό και βολικό. Πολύ καλή η λειτουργία να κρυβει φακέλους. Το μόνο κακό είναι πως στο ζουμ και το σκρολαρισμα των φωτογραφιών δεν είναι ομαλό όπως ο photo browser του κινητού που πάει βούτυρο...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Χθες αγόρασα από ένα κατάστημα της wind το blade στα 143 ευρω.Ήρθα σπίτι και άρχισα να το σετάρω (πριν μία εβδομάδα είχα το htc wildfire αλλά χάλασε).Μετά από 2 ώρες νέκρωσε το touch.Το πάω πίσω στο μαγαζί και ο τεχνικός μου λέει βγάλε την μπαταρία και περίμενε 5 λεπτά.Το κάνω και πάλι τπτ.Το κινητό έφυγε πίσω για αντικατάσταση.Από το ένα χαλασμένο κινητό (htc wildfire) στο άλλο (blade).

 

έριξα ένα ψάξιμο για το πρόβλημα αυτό και υπάρχουν 2 συνιστώσες της βλάβης:

κάποιοι έχουν ένα εντελώς χαζό hardware πρόβλημα και σε αυτούς λύνεται με βγάλσιμο τους καπακιού (οχι και μπαταρία!! μόνο το καπάκι!!!!) . Άλλοι εχουν πρόβλημα στην TFT (συνηθισμένο και στο nexus one) και σε αυτούς δε λύνεται με τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει η wind -10% σε όλες τις συσκευές.Βέβαια όταν πήγα να το αγοράσω μου λένε 159 και τους λέω 143.Γιατί με ρωτάνε και τους κοτσάρω στην μούρη την σελιδα από το site της wind.

10% έκπτωση στην τιμή λιανικής όλων των συσκευών

http://www.wind.com.gr/TopMenu/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%95%CE%BA%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-WIND.aspx

 

Πάντως μπορεί να το blade να μην είναι τόσο ποιοτικό όσο το wildfire αλλά είναι πολύ σφαίρα.Πετάει!!!!

 

δηλαδι χρειαστηκε να τους δειξεις την σελιδα για να κανουν την εκπτωση, nice τι να πω, εγω το πηρα 159 τελικα αλλα ειναι τρομερο, 512 ram και MoDaCo Rom πεταει οντος το κινητο!

Link to comment
Share on other sites

έριξα ένα ψάξιμο για το πρόβλημα αυτό και υπάρχουν 2 συνιστώσες της βλάβης:

κάποιοι έχουν ένα εντελώς χαζό hardware πρόβλημα και σε αυτούς λύνεται με βγάλσιμο τους καπακιού (οχι και μπαταρία!! μόνο το καπάκι!!!!) . Άλλοι εχουν πρόβλημα στην TFT (συνηθισμένο και στο nexus one) και σε αυτούς δε λύνεται με τπτ.

 

Στείλτο πίσω για αντικατάσταση.Εμένα μου το άλλαξαν αμέσως

 

δηλαδι χρειαστηκε να τους δειξεις την σελιδα για να κανουν την εκπτωση, nice τι να πω, εγω το πηρα 159 τελικα αλλα ειναι τρομερο, 512 ram και MoDaCo Rom πεταει οντος το κινητο!

 

Μάλλον δεν θα είχαν ενημερωθεί για την αλλαγή.Και εγώ μέσω του site είδα για την προσφορά.Πουθενά αλλού δεν την αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

μου ειναι πολύ δύσκολο αυτές τις μέρες να ξαναπάω για αλλαγή. Αυτό που έχω τώρα είναι ήδη αλλαγή από το πρώτο που ήταν DOA. Θα κάνω υπομονή και βλέπουμε
Link to comment
Share on other sites

Tην έχω παραγγείλει σε μπλε απο τις 14/1 και ακόμα να έρθει :ninja:

Άντε να δούμε... Από ποιο link έκανες track το πακέτο?:O

 

καλα και εγω 17/01 την παρηγγειλα και ακομα την περιμενω.Δεν εχει track απο την στιγμη που φυγει απο το χονγκ κονγκ.Απο οτι ειδα εγινε dispatched 18/01 και εφυγε 24/01.Ποτε θα ερθει τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο και μετα απο 5 αποπειρες να περαστει σωστα η rls9 δεν τα καταφερα και ξαναγυρισα στην rls8 :mad:

Τι κι αν εβαλα smartdialer ,τι κι αν δεν εβαλα,τι με το καλο τι με το κακο,με setcpu ή χωρις setcpu ολο κολλαγε...δεν ηθελε να "κατσει" με τιποτα!Και δεν ειναι οτι ειμαι ασχετος αφου εχω περασει τις μισες και παραπανω jj rls χωρις κανενα προβλημα.

Νταξει μια χαρα ειναι κι η 8 κι εχω και τον αγαπημενο μου smartdialer τωρα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει bluetooth Turbo-X, συνήθως όλα λειτουργούν παρόμοια.

 

"Σύνδεση του ακουστικού με συμβατό τηλέφωνο"

1. Βεβαιωθείτε ότι το ακουστικό είναι απενεργοποιημένο.

2. Πιέστε το πλήκτρο απάντησης για 8 δευτερόλεπτα, μέχρι η κόκκινη και μπλε ένδειξη να αναβοσβήσουν εναλλασσόμενα.

3. Ενεργοποιήστε το bluetooth στο τηλέφωνο και δωστε του εντολή να αναζητήσει συσκευές bluetooth.

4. Επιλέξτε το ακουστικό από τη λίστα με τι συσκευές που βρέθηκαν.

5. Πληκτολογήστε τον κωδικό 0000 για να ταιριάξετε και να συνδέσετε το ακουστικό με το τηλέφωνό σας. (Μπορεί να μην χρειαστεί να βάλεις κωδικό).

6.Αν η διαδικασία είναι επιτυχής, το όνομα του ακουστικού εμφανίζεται στο μενού του τηλεφώνου όπου μπορείτε να δείτε τη λίστα με τις ταιριαγμένες συσκευές.

 

 

Ελπίλζω να σε βοηθήσει αυτός ο οδηγός.:)

 

 

Σ'ευχαριστω,τελικα εγω εφταιγα :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα με το Blade της συζύγου!

Πλέον έχει JJ RLS9 Με TrueGingerbread-circlemod theme και προφανώς είναι απο τα τυχερά Blade μιάς και όλα κάθισαν πάνω τέλεια!

Πάνο, ούτε κολλήματα ούτε τίποτα και το blade πάει σφαίρα λέμε - αρχίζω να ψιλλιάζομαι ότι στις συσκευές υπάρχουν "2 μέτρα και 2 σταθμά"

 

Επίσης να αναφέρω ότι μετά απο το κολπάκι που μου πρότεινε ο κολλητός μου ο Τάκης (aka papatsa) με την μπαταρία,

εξηγούμαι--> βάζεις να φορτίσει το blade, μόλις ανάψει πράσινο αφαιρείς usb για 30sec, ξαναβάζεις να φορτίσει (το πράσινο ως δια μαγείας γίνεται κόκκινο και φορτίζει πάλι για κανά μισάωρο και βάλε), όταν ξαναανάψει πράσινο επαναλαμβάνεις άλλη μία φορά όταν τελειώσει έχεις το παρακάτω αποτέλεσμα

 

Δηλ. με φυσιολογική χρήση που περιλαμβάνει και αρκετό σερφάρισμα με wifi, είχα 26% μπαταρία ακόμα μετά απο σχεδόν 43 ωρίτσες

 

http://img407.imageshack.us/img407/5898/20110129144245.png

 

 

Επίσης να αναφέρω ότι χθές που πήγα να ρωτήσω για microsd με έκπτωση σε wind, ο πωλητής μου είπε ότι η προσφορά τελείωσε.....Εντελώς άσχετοι λέμε!!!!!

Edited by samniotis
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

τα καταφερα ,το ΖΤΕ παγωσε...

 

ακολουθωντας τον οδηγο του 1ου ποστ( απο το φορουμ monado)

μολις πατησα" In the ZTE-Blade Recovery Manager App choose Reboot into Clockwork"

το κινητο εκανε reboot και αναψε και κολησε στο πρασινο ανθρωπακι...

 

δοκιμασα μπαταρια βγαλσιμο power on+volumel down(up) ,power on+volumel down+μενου,τιποτα..κολημενο εκει...

 

any ideas?

 

edit

εβγαλα μπαταρια,καρτα μνημης,εβαλα usb,connect to pc,power on+volume up (χωρις μπαταρια) εβγαλε παλι το πρασινο ανθρωπακι,μετα απο 1 λεπτο προχωρησε το σηματακι που γραφει android..εκει κολησε..

εβαλα μπαταρια εβαλα καρτα μνημης,ανοιξα power on+volume down κ αναοιξε...

 

αβυσσος..

Edited by sofix
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα με το Blade της συζύγου!

Πλέον έχει JJ RLS9 Με TrueGingerbread-circlemod theme και προφανώς είναι απο τα τυχερά Blade μιάς και όλα κάθισαν πάνω τέλεια!

Πάνο, ούτε κολλήματα ούτε τίποτα και το blade πάει σφαίρα λέμε - αρχίζω να ψιλλιάζομαι ότι στις συσκευές υπάρχουν "2 μέτρα και 2 σταθμά"

 

Είπα και γω σήμερα να δοκιμάσω να ξαναπεράσω το TrueGingerbread-circlemod στην RLS9 και πάλι μου έκανε reboot loop....

Όντως υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά αν και παίζει να κάνω εγώ κάτι λάθος και να μην κάθεται σωστά.....:p

 

Επίσης να αναφέρω ότι μετά απο το κολπάκι που μου πρότεινε ο κολλητός μου ο Τάκης (aka papatsa) με την μπαταρία,

εξηγούμαι--> βάζεις να φορτίσει το blade, μόλις ανάψει πράσινο αφαιρείς usb για 30sec, ξαναβάζεις να φορτίσει (το πράσινο ως δια μαγείας γίνεται κόκκινο και φορτίζει πάλι για κανά μισάωρο και βάλε), όταν ξαναανάψει πράσινο επαναλαμβάνεις άλλη μία φορά όταν τελειώσει έχεις το παρακάτω αποτέλεσμα

 

Χμ θυμίζει λίγο την διαδικασία του battery calibration μέσω CWM, αλλά μόνο που εσύ δεν κάνει wipe battery stats στο τέλος...

Στράτο είδες διαφορά στην μπαταρία πριν και μετά την διαδικασία;;

 

τα καταφερα ,το ΖΤΕ παγωσε...

 

ακολουθωντας τον οδηγο του 1ου ποστ( απο το φορουμ monado)

μολις πατησα" In the ZTE-Blade Recovery Manager App choose Reboot into Clockwork"

το κινητο εκανε reboot και αναψε και κολησε στο πρασινο ανθρωπακι...

 

δοκιμασα μπαταρια βγαλσιμο power on+volumel down(up) ,power on+volumel down+μενου,τιποτα..κολημενο εκει...

 

any ideas?

 

Δηλαδή αν πατήσεις χειροκίνητα (με κλειστο το κινητό) το power + volume down, δεν μπαίνει στο cwm??

 

Την Ουγγρική rom για την RAM την πέρασες;

 

----edit--------

Το δοκίμασα και γω επιτέλους αυτό το Recovery Manager v0.29 και είναι ενδιαφέρουσα εφαρμογή!

 

Βέβαια μετά την πρώτη εγκατάσταση μου έκανε συνέχεια force close, αλλά με ένα reboot ένιωσε! :p

Επίσης δεν είχε πρόβλημα μου ανοίξει το κινητό στο cwm 2.5.1.8 (το όποια είχα περάσει μέσω fastboot όμως...)

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο προγραμμα οπως το button savior(το οποιο δεν μου δουλευει σε 2.1) που να μην χρειαζεται να πατας τα hard keys???
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πατήσεις χειροκίνητα (με κλειστο το κινητό) το power + volume down, δεν μπαίνει στο cwm??

 

δεν εμπαινε ειχε σκαλωσει στο πρασινο ανθρωπακι..

Την Ουγγρική rom για την RAM την πέρασες;

 

το κινητο ειχε μεσα wind rom,αλλα μαλλον ο προηγουμενος ειχε κανει το "fix to 512",γιατι στην διαχειρηση μου ελεγε ραμ 414Μ κατι τετοιο...

 

εχω ενα θεμα με root..

το UniversalAndroot v1.6.1 οταν το ανοιγω βγαζει error..

δοκιμασα z4root,αλλα δεν ξερω αν πρεπει να κανω permanent root ή προσωρινο..νομιζω εκανα προσωρινο(until next boot ελεγε) και μετα στο boot μηπως δεν ημουν root και κολησε ενω θα φλασαρε?

Link to comment
Share on other sites

edit

εβγαλα μπαταρια,καρτα μνημης,εβαλα usb,connect to pc,power on+volume up (χωρις μπαταρια) εβγαλε παλι το πρασινο ανθρωπακι,μετα απο 1 λεπτο προχωρησε το σηματακι που γραφει android..εκει κολησε..

εβαλα μπαταρια εβαλα καρτα μνημης,ανοιξα power on+volume down κ αναοιξε...

 

αβυσσος..

 

Γιατί άβυσος;;;

 

Mε power + volume up, μπαίνει σε bootloader mode (κολλάει στο πράσινο ρομποτάκι) για να περάσεις το cwm μέσω fastboot πχ, ενώ με power + volume down μπαίνει σε recovery mode!

 

Ναι όντως μάλλον ο προηγούμενος είχε περάσει την ουγγρική ρομ για είχες εσύ 414ΜΒ ram...

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...