Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαχαχαχαχαχαχα καλό!

 

Έχει βάλει κάνεις το iGO η το Navigon?? το iGO μου παίζει σε μικρο μέρος της οθόνης, και το Navigon δεν ανοίγει καν!

 

Το iGO θελει skin για να παιξει το βρήκα! iGOMyWay_800x480_MotoGIS

Edited by ZeroCool
Keep Away from CooliCool
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτο εδω το δοκιμασε κανεις απ αυτους που εχουν προβλημα με την καρτα μνημης??

 

Δεν πιανει τπτ.. Και αυτο δοκιμασα και να την κανω fat16 μεσα απο linux τπτ :mad: Αυτα με kingston 8gb class4 απο το visionstudio. Οποτε οσοι ειστε απο Θεσσαλονικη τουλαχιστον μην παρετε kignston απο visionstudio εχουμε 100% αποτυχια..(Λιγα post πιο πανω υπαρχει και αλλος) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Για να δείτε τι οθόνη έχετε μπορείτε να τρέξετε τους secret codes από το αριθμητικό πληκτρολόγιο για κλήσεις.

Αν έχετε WIND ROM τότε περιλαμβάνονται τα applications ChiperTest.apk, fcctest.apk και QcNvTest.apk που χρησιμοποιούνται στα τεστ και λειτουργούν αμέσως.

Αν έχετε βάλει CUSTOM ROM όπως Japanese Jellyfish 2.2 τότε θα πρέπει πρώτα να μπείτε σε "Engineering Mode" πληκτρολογώντας *983*673636# (θα βγει pop-up επιβεβαίωσης ότι ενεργοποιήθηκε). Αφού κάνετε ότι τεστ θέλετε, απενεργοποιείτε το "Engineering Mode" πληκτρολογώντας *983*2567336# Θα σας ρωτήσει αν θέλετε να κάνετε Factory Reset το οποίο ΔΕΝ θα κάνετε, πατώντας το κάτω δεξιά βελάκι του τηλεφώνου για να φύγετε από εκείνη την οθόνη.

 

*983*0#

 

http://img207.imageshack.us/img207/3900/tftdevice.png http://img833.imageshack.us/img833/5659/leddevice.png

. . . . . . . . . . . . TFT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .OLED

 

 

 

*983*31# OLED Test (αν γίνει το τεστ έχετε OLED οθόνη)

*983*3470# LCD Test (αν γίνει το τεστ έχετε LCD οθόνη. Αν έχετε OLED θα δείτε μαύρη οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα και θα επιστρέψει πίσω)

 

*983*24474636# CHIPINFO Chiper Test [απαιτείται ChiperTest.apk στο /system/app]

 

Αυτό θα δώσει μια σελίδα με πληροφορίες για το κινητό.

Για OLED οθόνη:

LCD Information:

IC:TL2796

GLASS:SAMSUNG

 

Για TFT οθόνη:

LCD Information:

IC: NT35580

Glass: LEAD

ή

IC: HX8369

Glass: TRULY

 

Όλοι οι κωδικοί συνημμένοι:

 

Απιστευτο!!!Τοσο καιρο ειχα το Blade με ΟLED οθονη και δεν το ηξερα...Εκανα αυτο το τεστ

*983*31# OLED Test (αν γίνει το τεστ έχετε OLED οθόνη)

*983*3470# LCD Test (αν γίνει το τεστ έχετε LCD οθόνη. Αν έχετε OLED θα δείτε μαύρη οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα και θα επιστρέψει πίσω)

και οντως εκανα το πρωτο και μου εδειξε καποια χρωματα και με το δευτερο εδειξε μια μαυρη οθονη και επεστρεψε οπως εγραψες.Μια χαρα!

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο!!!Τοσο καιρο ειχα το Blade με ΟLED οθονη και δεν το ηξερα...Εκανα αυτο το τεστ

*983*31# OLED Test (αν γίνει το τεστ έχετε OLED οθόνη)

*983*3470# LCD Test (αν γίνει το τεστ έχετε LCD οθόνη. Αν έχετε OLED θα δείτε μαύρη οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα και θα επιστρέψει πίσω)

και οντως εκανα το πρωτο και μου εδειξε καποια χρωματα και με το δευτερο εδειξε μια μαυρη οθονη και επεστρεψε οπως εγραψες.Μια χαρα!

 

Το ίδιο κάνει και σε μένα που έχω LCD...

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο!!!Τοσο καιρο ειχα το Blade με ΟLED οθονη και δεν το ηξερα...Εκανα αυτο το τεστ

*983*31# OLED Test (αν γίνει το τεστ έχετε OLED οθόνη)

*983*3470# LCD Test (αν γίνει το τεστ έχετε LCD οθόνη. Αν έχετε OLED θα δείτε μαύρη οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα και θα επιστρέψει πίσω)

και οντως εκανα το πρωτο και μου εδειξε καποια χρωματα και με το δευτερο εδειξε μια μαυρη οθονη και επεστρεψε οπως εγραψες.Μια χαρα!

 

Δυστυχώς δεν παίζει αυτό. Ειδικά αν έχεις βάλει custom ROM. Σε όλους το OLED test παίζει.....

 

Κάνε το ακόλουθο. Βάλε ένα μαύρο φόντο/φωτο (πχ τράβα μια φωτογρφία με το δάχτυλο πάνω στον φακό) και πάνε σε ένα σκοτεινό δωμάτιο. Αν δεις μια απόχρωση του σκούρου γκρι έχεις TFT (πιθανότερο). Αν δεις κάτι σε κατάμαυρο σαν να είναι κλειστή η οθόνη έχεις OLED

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνει και σε μένα που έχω LCD...

 

Και τελικα πως το βλεπουμε αν εχουμε Oled ή LCD;Καλα οχι οτι με πολυνοιαζει αφου η οθονη μου ειναι αψογη αλλα ετσι για το γ@μωτο :lol:

 

Επισης εχει αναφερθει κατα καιρους προγραμμα που να βλεπεις φωτογραφιες απο facebook ή απο καρτα μνημης κτλ.Εγω απλα θελω να αλλαξω το κλασσικο γκαλερυ που σε μενα ειναι ελεεινα αργο μεχρι να φορτωσει τις φωτογραφιες, υπαρχει καποιο αλλο εκτος απο το Just Pictures που δεν μου αρεσε;Μεχρι και το Diamond 2 που ειχα σφαιρα τις ανοιγε...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σε οποιον γνωριζει.....ειχα κανει εγκατασταση την εφαρμογη universal androot για να κανω root το τηλεφωνο,αλλα ενω δοκιμαζα να 'τρεξω' το titanium back up δεν γινοτανε προσβαση......καπου εδω στο φορουμ....δεν θυμαμαι που ακριβως :O ειχα διαβασει για την εφαρμογη Ζ4 που ειναι για root στο κινητο και την εγκατασταση,αφου ειχα κανει απεγκατασταση την universal androot...αλλα τιποτα και παλι......ρωτοντας ...........

 

Αρχικό μήνυμα από stalek Εμφάνιση Μηνύματος

το ειχα κ γω αυτο το προβλημα .κατι φταιει με την εφαρμογη . βρες την απο πουθενα αλλου κ ξαναβαλτην...

 

 

EDIT Για δοκιμασε αυτο που ανεβασα,σε μενα δουλεψε...

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Φιλε μου σ'ευχαριστω! εγκατεστησα αυτο που ανεβασες και οκ!....εκανα εγκατασταση και το shootMe ....

 

Ρωτοντας λοιπον αφου εκανα απεγκατασταση την εφαρμογη Ζ4.....εκανα εγκατασταση αυτη που ειχε ανεβαση ο φιλος stalek.....και οπως ειχα πει και τοτε ολα οκ....μεχρι ενα σημειο :cool: .....απο καποιο σημειο και μετα ομως αλλες φορες ενω εχω root δινει προσβαση και αλλες παλι οχι :confused: ......και κατι αλλο που προσεξα ειναι πως αλλες φορες το εικονηδιο του superuser εμφανιζεται να εχει τον :ninja: που ειναι το εικονηδιο της universal androot απο οτι καταλαβα και αλλες εμφανιζει ενα εικονηδιο σαν πειρατικη σημαια που απο οτι καταλαβα ειναι κατι που εμεινε σαν 'σκουπιδη' ισως απο την Ζ4.....πιστευω πως εμειναν 'σκουπιδια' απο υην εγκατασταση και απεγκατασταση τησ Ζ4 και καπου εκει γινεται το μπερδεμα......εν παση περιπτωση μην το παιζω και γνωστης....γιατι δεν ειμαι ;) ......χιλια συγνωμη αν κουρασα :( .....αν καποιος γνωριζει τι μπορει να φταιει και να μου πει θα το εκτιμουσα.....γιατι εγω καπου χαθηκα :wacko:

 

Καμια απαντηση.....μηπως μπορει ναμου πει καποιος πως μπορω εστω να κανω απεγκατασταση εντελως και το superuser γιατι ενω παταω παρατεταμενα στο εικονηδιο μου βγαζει την επιλογη να κανω απεγκατασταση αυτο δεν γινεται

οταν παω απο τον διαχειριστη μου βγαζει μονο για εκκαθαριση δεδομενων.....μηπως μπορει καποιος λοιπον να μου πει πως μπορω να απεγκαταστησω και το

superuser?και να το ξανακανω εγκατασταση καθαρα απο την αρχη μπας και ξανα ειμαι root χωρις προβληματα :rolleyes: Ευχαριστω! εκ τον πρωτερον...

Link to comment
Share on other sites

Καμια απαντηση.....μηπως μπορει ναμου πει καποιος πως μπορω εστω να κανω απεγκατασταση εντελως και το superuser γιατι ενω παταω παρατεταμενα στο εικονηδιο μου βγαζει την επιλογη να κανω απεγκατασταση αυτο δεν γινεται

οταν παω απο τον διαχειριστη μου βγαζει μονο για εκκαθαριση δεδομενων.....μηπως μπορει καποιος λοιπον να μου πει πως μπορω να απεγκαταστησω και το

superuser?και να το ξανακανω εγκατασταση καθαρα απο την αρχη μπας και ξανα ειμαι root χωρις προβληματα :rolleyes: Ευχαριστω! εκ τον πρωτερον...

 

Αν χρησιμοποιήσεις το Androot (αυτό έχω, λειτουργεί μια χαρά), αφού πατήσεις root μετά θα πρέπει να πας στον task manager και να κάνεις kill τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο ώστε όταν τις ξανανοίξεις με rooted το τηλ, να πάρουν κανονικά δικαιώματα root.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να φτιάξω ένα φάκελο εκεί που είναι τα προγράμματα και τα παιχνίδια?(όχι στο desktop)

Έχω μαζέψει καμια 50αρια εφαρμογές και θέλω να τις χωρίσω σε κατηγοριες.

Όσο και αν έχω ψάξει στον θείο google δεν βρήκα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να φτιάξω ένα φάκελο εκεί που είναι τα προγράμματα και τα παιχνίδια?(όχι στο desktop)

Έχω μαζέψει καμια 50αρια εφαρμογές και θέλω να τις χωρίσω σε κατηγοριες.

Όσο και αν έχω ψάξει στον θείο google δεν βρήκα τίποτα.

 

κατεβασε το go launcher...

Link to comment
Share on other sites

http://hotfile.com/dl/92562155/7e093d8/WIND_P729BV1.0.0B02_update_signed.zip.html

 

Αυτή είναι η επίσημη έκδοση που τρέχει το ZTE όταν το αγοράζουμε; Γιατί προσπαθώντας να κάνω κι εγώ την αναβάθμιση στα 512 ούτε ξέρω τι πέρασα. Τώρα πως θα δώ ποιά έκδοση έχει; Ελληνικά πάντως δεν έχει, και όταν βάζω την κάρτα sim μου λέει ότι είναι κλειδωμένη. Ξέρει κανείς πως να το διορθώσω ή να το πάω στη WIN;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
δεν υπαρχει στο μαρκετ:(

Δουλευει μονο σε froyo! Μεταξεταστεος ; -)

 

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το go launcher...

 

Το πρόγραμμα είναι τέλειο ακριβώς ότι έψαχνα.

Το κακό είναι ότι δεν έχει καλή ανταπόκριση όταν πατάω να διαλέξω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχει αναφερθει κατα καιρους προγραμμα που να βλεπεις φωτογραφιες απο facebook ή απο καρτα μνημης κτλ.Εγω απλα θελω να αλλαξω το κλασσικο γκαλερυ που σε μενα ειναι ελεεινα αργο μεχρι να φορτωσει τις φωτογραφιες, υπαρχει καποιο αλλο εκτος απο το Just Pictures που δεν μου αρεσε;Μεχρι και το Diamond 2 που ειχα σφαιρα τις ανοιγε...

 

αυτο για μενα ειναι το καλυτερο απ' ολα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτά που έγραψα παραπάνω τα είχα δοκιμάσει σε JJ R3b και έπαιζαν.

Δηλαδή, μου είχε βγάλει στο Chiper Test τις πληροφορίες για Samsung.

Τώρα, στην JJ R7 δεν μου βγάζει ούτε κι εμένα αυτές τις πληροφορίες.

Για Orange San Francisco υπάρχουν άλλες εκδόσεις

On the Stock Orange ROM

Devices that have TFT Screens have the build Number OUK_P729BV1.0.0B08 (OLED can have this buid also - but rarely)

Devices that have OLED Screens have the build Number OUK_P729BV1.0.0B05

Με την εγκατάσταση άλλης ROM δεν φαίνονται πια.

Επίσης, φαίνεται και με το μάτι σε σκοτεινό δωμάτιο

 

Όσοι φοράτε την Jellifish RLS7, δοκιμάστε: *ZTE*OPENEM# για να ξεκλειδώσετε και πάλι τα "Secret Dialler Codes".

(Όπου "OPENEM", τα αντίστοιχα πλήκτρα, δηλαδή *ZTE*673636#). :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χίλια ευχαριστώ στα παιδιά που με βοήθησαν και ιδιαίτερα στον MaFiOzOS_88 που πήρα και τους drivers απο την υπογραφη του και μου εδωσε λινκ με τελειες και 100% σαφεστατες οδηγιες, αλλιώς ακομα θα μπαινοβγαζα την μπαταρια του μπλειντ προσπαθωντας να το βαλω σε recovery mode.

 

Σε windows xp, ειχα κολλησει στο βημα που δινουμε εντολη στη γραμμη εντολών. Στο λινκ του μαφιοζος λοιπον http://orangesanfrancisco.co.uk/android/how-to-install-clockworkmod-recovery-on-the-orange-san-francisco-zte-blade/ περιεχει το fastboot να το κανουμε ινσταλ κατευθειαν με διπλο κλικ, οπότε τελείωσαν τα προβληματά μου!

Πλεον ειμαι σε r7 froyo

και με τις οδηγιες που περιεχονται απο πρωτο ποστ του φορουμ ξεκλειδωσα και τα 512 της ραμ, που από πρωτες εντυπωσεις βλεπω οτι εκαναν τη διαφορά στο κινητο(τα 512).

 

Έχασα το ελληνικο πληκτρολογιο μόνο, αλλά κατεβασα το el en keyboard.

 

Ακομα και με τη 2.2 πρεπει να κατεβασω προγραμμα moveapps2sd για να εγκαθιστώ παιχνίδια στην καρτα μνημης?

Επισης το go launcher κανει και αλλαγή της εμφάνισης των εικονιδίων?

 

Υγ. Πολύ καλή ποιοτητα τα πλαστικα του μπλειντ τα οποια με εχουν εντυπωσιασει. Πιστευα οτι στα 2-3 ξεκουμπωματα θα χαλαρωσει το καπακι επειδη εχει περιεργες κόμπιτσες, αλλά μετα απο καμια 20αρια αφαιρεσεις του καπακιου(γιατι χθες δεν τα καταφερνα) παραμενει σε αριστη κατασταση.

Edited by Mihalisgggg
Link to comment
Share on other sites

αυτο για μενα ειναι το καλυτερο απ' ολα

 

Πολυ καλο!Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Υπαρχει κανενας αλλος που δεν του δουλευει το Move2SD Enabler;Το κατεβασα free απο το μαρκετ και το μονο που μου ζητησε να εχω ενεργοποιημενο το usb debbuging.Το εχω ενεργοποιημενο και μολις παταω next μαυριζει η οθονη και κολλαει μετα.Root ειμαι αφου εχω την jellyfish 7 και superuser εχω.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Σε windows xp, ειχα κολλησει στο βημα που δινουμε εντολη στη γραμμη εντολών. Στο λινκ του μαφιοζος λοιπον http://orangesanfrancisco.co.uk/android/how-to-install-clockworkmod-recovery-on-the-orange-san-francisco-zte-blade/ περιεχει το fastboot να το κανουμε ινσταλ κατευθειαν με διπλο κλικ, οπότε τελείωσαν τα προβληματά μου!

 

φιλε μου, με αυτο εχεις μονιμα στο κινητο το clockwork? οταν πας να αλλαξεις δλδ rom δεν θα χρειαζεται να χρησιμοποιείς καθολου τον υπολογιστη ετσι? (μονο για να βρεις και να βαλεις στην καρτα μνημης την custom rom)

Link to comment
Share on other sites

Εκει στο MoDaCo ο Paul έποιασε πάλι το blade στα χέρια του και είπε να τελείώνει με το θέμα "Blade & 2.2". Ήδη η rom του έφτασε R10 !!!
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, με αυτο εχεις μονιμα στο κινητο το clockwork? οταν πας να αλλαξεις δλδ rom δεν θα χρειαζεται να χρησιμοποιείς καθολου τον υπολογιστη ετσι? (μονο για να βρεις και να βαλεις στην καρτα μνημης την custom rom)

Τώρα του έκανα επανεκκινηση για να δω αν ισχυει οτι το εχει μονιμα. Ανοιξα με volume- kαι μπαινει στο ρικοβερι, οπότε ναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο!Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

Υπαρχει κανενας αλλος που δεν του δουλευει το Move2SD Enabler;Το κατεβασα free απο το μαρκετ και το μονο που μου ζητησε να εχω ενεργοποιημενο το usb debbuging.Το εχω ενεργοποιημενο και μολις παταω next μαυριζει η οθονη και κολλαει μετα.Root ειμαι αφου εχω την jellyfish 7 και superuser εχω.

 

δοκιμασε να τερματισεις την εφαρμογη superuser με ενα task manager και μετα ξανατρεξε το Move2SD Enabler

 

ειναι γνωστο το προβλημα με το superuser (δεν παινει με τη πρωτη)

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρήκα..

 

πήρα κ γω κ ενα ζτε το σαββατο, ειμαι ιν λοβ κάργα!

 

 

εχω απ το σάββατο περάσει στην: r7-update-modacocustomrom-blade-kitchen-unsigned

 

σήμερα στο φόρουμ τους ανακοινώσανε την r10 και με καίει όσο δεν φαντάζεστε... (φαντάζομαι κιάλλους... )...

για να την κατεβάσεις όμως πρέπει να αγοράσεις συνδρομή στην σελίδα τους, 9,99 λίρες το χρόνο...

ξέρει κανείς κάτι που δεν ξέρουμε??? να αγοράσω συνδρομή κ να σας "μοιράσω" το αρχειάκι? ή με πρόλαβε κάποιος?

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κ ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

http://nikolocogr.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορα εχει αυτη(http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/324786/oled-tft-17-jan-r10-modaco-custom-froyo-rom-download-online-kitchen/ με την jellyfish rls7? ποια να βαλω? αν μπορειτε απαντηστε μου γρηγορα για να ξεκινησω την διαδικασια.
Link to comment
Share on other sites

τι διαφορα εχει αυτη(http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/324786/oled-tft-17-jan-r10-modaco-custom-froyo-rom-download-online-kitchen/ με την jellyfish rls7? ποια να βαλω? αν μπορειτε απαντηστε μου γρηγορα για να ξεκινησω την διαδικασια.

 

Βάλε την Jellyfish Rls7 η οποία είναι δοκιμασμένη, παίξε λίγο μαζί της και περνάς αργότερα την Modaco r10 να δεις αν θα βγάλει και προβλήματα...

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...