Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)


nikatapi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο καλυτερος πιστευω ειναι να κατεβασεις μια εφαρμογη που χρειαζεται root ...Οπως το titanium backup

 

Καμία άλλη υπάρχει; Γιατί αυτή μου βγάζει ότι χρειάζεται το busybox και με προτρέπει να το κατεβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν έχουμε δικαιώματα root υπάρχει και μια εφαρμογή στο μενού που λέγεται superuser ή δικαιώματα υπερχρήστη. ;)

 

+1 για το shoot me

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, το shootme δε τρέχει και με προτρέπει να τσεκάρω το κατά πόσο είμαι ROOT. Μάλλον κάτι παίζει με το AVG. Μάλλον θα το ξηλώσω.

 

stalek και MaFiOzOS_88 ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε ευχαριστώ που απάντησες.

Ισως αν σου πω αναλυτικά τι έχω κάνει μέχρι τώρα καταλάβεις καλύτερα το προβλημα.

Έκανα όλη σχεδόν τη διαδικασία «ξεκλειδώματος» της μνήμης αφού προηγουμένως πηρα backup με το ClockWork recovery και τα έσωσα και στον υπολογιστή. (είναι έξη αρχεία..: boot.img / cache.img / data.img / nandroid.md5 / recovery.img / system.img)

Μετά το back up ξεκινησα την διαδικασία περάσματος του Ουγγρικού ROM η οποία όμως μάλλον δεν ολοκληρώθηκε σωστά (παρόλο που στο τέλος της οθόνης έβγαλε 100% success ) αφού το κινητό παρέμεινε κολλημένο στην επαννεκίνηση και στο πράσινο ανθρωπάκι.

Ερώτηση: Το ClockWork εγκαθίσταται μέσα στη μνήμη του κινητού; Οπότε λογικά υπάρχει ακόμη ή το νέο Ουγγρικό ROM το έσβησε;

Επίσης πλέον όταν συνδέω το τηλέφωνο στον υπολογιστή μέσω USB καλωδίου δε το αναγνωρίζει (φαντάζομαι επειδή δεν μπορεί να ξεκινήσει κανονικά το κινητό και παραμένει στο πράσινο ανθρωπάκι… σωστά;)

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ

Μια προσπαθεια και απο μενα.

Ποια version του clockworkmod εχεις; Μηπως ειναι ασυμβατη με τη rom που

θες να περασεις;

Μπαινει σε επικοινωνια με τον υπολογιστη;

Δοκιμασε boot πατωντας Power και μετα απο ενα δευτερολεπτο Volume+

για 5 δευτερολεπτα. Συνδεσε το μετα στο PC σου και δες αν εκτελει

Fastboot.

Κανε μια επανεγκατασταση τους drivers στο PC σου.

Ακομη, νομιζω υπαρχει μια διαδικασια οπου ονομαζοντας Update.zip(νομιζω) τη rom που θες να flashαρεις και με ενα συνδυασμο πληκτρων κανει το flash χωρις

να μπει σε recovery menu. Καποια αλλα παιδια μπορουν να σε βοηθησουν

σ'αυτο καθως εγω δεν την ξερω καθολου αυτη τη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ποιος ο λόγος ύπαρξης και χρήσης του AVG σε κινητή συσκευή;; Ιοί δεν υπάρχουν προς το παρόν, οπότε.... :p

 

 

Πως κρίνεις τέτοιου είδους δημοσιεύματα? http://www.pcsteps.gr/technology/kinita/857-geinimi-virus-android

Εγώ δεν λέω πως έχεις άδικο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή δεν υπάρχει μέχρι τώρα πρόβλημα, δεν θα υπάρξει και στο μέλλον.

Ένα παιδί μου είχε πει. Εγώ έχω android 3 χρόνια και δεν έχω κολλήσει τίποτα, όταν κολλήσω τότε θα βάλω αντιβάιρους.

Μήπως μετά είναι αργά? λέω εγώ τώρα.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το offtopic, αλλά ο κύριος λόγος που κολλάμε ιούς στον κόσμο των υπολογιστών είναι κυρίως η κακή ενημέρωση των χρηστών και η έλλειψη κινδύνου που τους διακατέχει (ιδιαίτερα στο να κατεβάζουν τα πάντα από παντού ανεξέλεγκτα).Στην συνέχεια έπεται η έλλειψη Antivirus/antimalware προγράμματος....

 

Έχω διαβάσει και για άλλα κενά ασφαλείας και κινδύνους και στο android αλλά και στα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα.Θυμάμαι χαρακτηριστικά την περίπτωση εφαρμογής για WinMobile 6.1 που έκανε corrypt το filesystem του κινητού (η απλώς μόλυνε και έβλαπτε αρχεία δεν είμαι σίγουρος/δεν θυμάμαι ακριβώς).

 

Το πρώτο στάδιο προφύλαξης είναι ο ενημερωμένος και αφυπνισμένος χρήστης και μετά το AV.Μέχρι την ώρα που θα την πατήσω ή θα γεμίσει ο τόπος με κινδύνους, ιούς, trojan, malware και το κακό συναπάντημα, επιλέγω να μην φορτώσω την συσευή μου με ένα AV που στο κάτω κάτω της γραφής, κανείς δεν μου εγγυάται ότι θα με σώσει εφόσον ακόμη δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός κίνδυνός για να δοκιμαστεί η αποτελεσματικότητα του!!!

 

Και για να επιστρέψω ontopic, εφόσον έχουμε τα backup του Clockworkmod Recovery + του Titanium και την ούγγρική ρομ (που διαμορφώνει όλα τα partitions από την αρχή), δεν φοβάμαι και τόσο να κολλήσω κάτι μιας και εύκολα θα αναστρέψω την ζημιά! ;)

 

My 2 cents

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδί μου είχε πει. Εγώ έχω android 3 χρόνια και δεν έχω κολλήσει τίποτα, όταν κολλήσω τότε θα βάλω αντιβάιρους.

 

Το πρώτο Android κινητό ήταν το T-Mobile G1 που κυκλοφόρησε τον Οκτώβρη του 2008. To Android 1.1 βγήκε τον Φεβρουάριο του 2009. Λίγο δύσκολο να έχει Android 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Και για να επιστρέψω ontopic, εφόσον έχουμε τα backup του Clockworkmod Recovery + του Titanium και την ούγγρική ρομ (που διαμορφώνει όλα τα partitions από την αρχή), δεν φοβάμαι και τόσο να κολλήσω κάτι μιας και εύκολα θα αναστρέψω την ζημιά! ;)

 

My 2 cents

 

Και αν δεν ειναι απλο virus και σου κλεψει κωδικους, αριθμους τηλεφωνων, μυνηματα, photo κτλ? τι κανεις? my3cents :ninja:

 

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν ειναι απλο virus και σου κλεψει κωδικους, αριθμους τηλεφωνων, μυνηματα, photo κτλ? τι κανεις? my3cents :ninja:

 

Όπως είπα το πρώτο στάδιο προστασίας είναι ο ενημερωμένος χρήστης και η κατανόηση του κινδύνου.Προσωπικά χρησιμοποιώ το Droidwall (firewall που θέλει root) και επιλέγω εγώ ποια εφαρμογή θα χρησιμοποιήσει το Wifi/3g μου! ;)

 

Για sms δεν έχω ψάξει κάτι ακόμη! :p

 

----edit--------

A και μιας και λέμε για υποκλοπή προσωπικών δεδομένων....άντε και μου τα έκλεψε όλα.....τι σκ@t@ θα τα κάνει;;;

Αυτός που τα έκλεψε θα πέι στην γκόμενα μου ότι στέλνω μηνύματα και σε άλλες;;; :p

 

Ας μην τρελαινόμαστε παιδιά..... ;)

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο Android κινητό ήταν το T-Mobile G1 που κυκλοφόρησε τον Οκτώβρη του 2008. To Android 1.1 βγήκε τον Φεβρουάριο του 2009. Λίγο δύσκολο να έχει Android 3 χρόνια.

 

 

Εγώ πρώτη φορά τώρα ασχολούμαι με smartphone και γενικότερα με android.

Αν εννοείς ότι βγάζω πράγματα από το μυαλό μου, μπορώ να σου βρω το συγκεκριμένο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα το πρώτο στάδιο προστασίας είναι ο ενημερωμένος χρήστης και η κατανόηση του κινδύνου.Προσωπικά χρησιμοποιώ το Droidwall (firewall που θέλει root) και επιλέγω εγώ ποια εφαρμογή θα χρησιμοποιήσει το Wifi/3g μου! ;)

 

Για sms δεν έχω ψάξει κάτι ακόμη! :p

 

----edit--------

A και μιας και λέμε για υποκλοπή προσωπικών δεδομένων....άντε και μου τα έκλεψε όλα.....τι σκ@t@ θα τα κάνει;;;

Αυτός που τα έκλεψε θα πέι στην γκόμενα μου ότι στέλνω μηνύματα και σε άλλες;;; :p

 

Ας μην τρελαινόμαστε παιδιά..... ;)

 

Dax, δεν μιλαω για σενα προσωπικα, αλλα φαντασου o businessman τι χαρα θα παρει αν μαθει οτι σουφροσαν οτι ειχε στο κινητο. Ή σκεψου να ειχες τιποτα 'αποκαλυπτικες' φωτο της κοπελας/γυναικας/δικες σου στο κινητο και να της αυριο πρωτοσελιδο :lol:

 

 

Anyway, εχει καταφερει κανεις να βαλει τον Fennec? (Firefox 4 mobile)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω με τις alpha τι παιζεται γιατι δεν το κοιταξα, αλλα η jellyfish r3b εχει αναβαθμισει την εγγραφη βιντεο σε VGA και μαλιστα απο προχειρα βιντεακια που τραβηξα δεν χανει frames!

Με ποιο τροπο ρυθμιζουμε σε VGA;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω με τις alpha τι παιζεται γιατι δεν το κοιταξα, αλλα η jellyfish r3b εχει αναβαθμισει την εγγραφη βιντεο σε VGA και μαλιστα απο προχειρα βιντεακια που τραβηξα δεν χανει frames!

 

η jellyfish r3b είναι η r4? και αν ναι σε εμένα δεν είχε ενεργοποιειμενη την επιλογή για vga

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

δεν ειναι το avg αυτο που σου προκαλει προβλημα και δεν μπορεις να rootαρεις το τηλ. και avg εχω επανω και ειμαι root

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο.Διαβασα πολλες σελιδες αλλα δε μπορεσα να βρω τις πληροφοριες που θελω(ειναι πολλες 156 σελιδες). Τελικα το κινητο αξιζει; Αν βαλω τη ραμ στα 512 χανεται η εγγυηση της wind; Αν ειμαι rooted χανεται,σωστα; Μαλλον θα το παρω το πρωι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο.Διαβασα πολλες σελιδες αλλα δε μπορεσα να βρω τις πληροφοριες που θελω(ειναι πολλες 156 σελιδες). Τελικα το κινητο αξιζει; Αν βαλω τη ραμ στα 512 χανεται η εγγυηση της wind; Αν ειμαι root χανεται,σωστα; Μαλλον θα το παρω το πρωι.

 

Καλησπέρα ( ή καλημέρα αν θες) και καλώς ήρθες στο forum!! :)

 

  1. Το κινητό αξίζει, τελεία και παύλα. :)
  2. Θεωρητικά οποιαδήποτε αλλαγή στην συσκευή επιφέρει παύση της εγγύησης...κανείς που έχει κάνει το patch δεν το έχει επιστρέψει για να δει τι θα του πούνε πάντως.
  3. Αν είσαι root μπορείς να το αναστρέψεις.

 

Άντε με γειά, εύχομαι να το βρεις γιατί πολλοί αναφέρουν ότι έχει γίνει ανάρπαστο!! :D

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω θέμα με το gmail και δν μπορώ να το χρησιμοποιησω ώστε να μπω στο market τι να κάνω;

 

Ποιο ακριβως ειναι το προβλημα?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια

 

 

Εδω και 2 βδομαδες ειμαι κατοχος του ΖΤΕ (πρωτο android για μενα) και εχω ενθουσιαστει.

 

Το μονο πραπονο που εχω απο τη συσκευη ειναι οτι βγαζει "φυσημα" τοσο στο ακουστικο (οκ οκ, οχι και 8 μποφορ, αλλα ακουγεται) οσο και στα ακουστικα. Στα ακουστικα δε, θα ηθελα να ειχε λιγο ενταση παραπανω (εχω κακομαθει απο ipod).

Διαβασα σε ενα νημα στο Modaco πως η custom R4 "διορθωνει" το προβλημα της εντασης του ηχου, αληθευει?

 

Καποια αλλη προταση για το ζητημα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Dax, δεν μιλαω για σενα προσωπικα, αλλα φαντασου o businessman τι χαρα θα παρει αν μαθει οτι σουφροσαν οτι ειχε στο κινητο. Ή σκεψου να ειχες τιποτα 'αποκαλυπτικες' φωτο της κοπελας/γυναικας/δικες σου στο κινητο και να της αυριο πρωτοσελιδο :lol:

 

 

Anyway, εχει καταφερει κανεις να βαλει τον Fennec? (Firefox 4 mobile)

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις, υπάρχει λογισμικό με το οποίο μπορείς να κλειδώσεις (lock) και να καθαρίσεις (wipe) το κινητό σου, μέσω Internet (Lookout) ή μέσω SMS (WheresMyDroid).

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους κι απο μενα......να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου:) ειχα εγκαταστησει την εφαρμογη universal androot v 1.5 την ανοιγω και παταω root και ενω μου βγαζει τα παρακατω woot! your device is rooted!

generating exploit....[ok]

genereting su...[ok]

generating superuser.apk.....[ok]

generating root script...[ok]

 

οταν κανω εγκατασταση το titanium back up η το shootme μου λεει πως δεν ειμαι root :mad: ....κανω κατι λαθος? και κατι ακομα,με τον ιδιο τροπο δεν κανεις unroot?

ανοιγω δηλαδη το universal androot και παταω unroot......θα εκτιμουσα μια απαντηση :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...