Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει κάνεις την 9,4?

Δεν το βρήκα πουθενά...

 

Βάλε την v9.5 :)

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε να εκφέρω μια γνώμη...Επειδή από ότι φαίνεται, στις froyo based rom το πρόβλημα τις μπαταρίας οφείλεται στον kernel, δες το καινούριο που έβγαλε ο moikop το Astrum Alpha Centauri το οποίο είναι μια εξαιρετική δουλειά και ενδεχομένως να μπορείς να βασίσεις ένα update της 9 σε αυτό. Η διαφορά με το g3mod σε αυτονομία είναι χαώδης!!! Υποστηρίζει HD2SD και τουλάχιστον εγώ μόλις το άλλαξα δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι ιδιαίτερο, τα apps μου όλα κομπλέ, τα δεδομένα μου όλα ΟΚ...Μια πρόταση είναι αυτή η οποία θα σώσει και θα ανακουφίσει πολύ κόσμο κατά την άποψή μου...Και μιας και θυμάσαι την χρήση του fugumod, να σου πω ότι έχει την ίδια αίσθηση, απόκρισης και ομαλότητας...Όποιος ενδιαφέρεται ας δει εδώ και το κατεβάζει το πιο πρόσφατο από εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ξεκόλλησε.Εντάξει με τη γλώσσα μενού, τη βρήκα. Έχει ελληνικά για μήνυμα και επαφές; Από τη συντόμευση που έχει στο πληκτρολόγιο δεν έχει ελληνικά.Ευχαριστώ.Να σαι καλά.

 

Ναι βρε πώς δεν έχει... Άμα μπεις στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου και επιλέξεις τα ελληνικά και όποια άλλη γλώσσα θες θα μπορείς να αλλάξεις ανάμεσα στις γλώσσες που έχεις επιλέξει ενώ γράφεις μήνυμα.

 

απο 9.3 μπορω να βαλω την 9.5?

 

Ναι μπορείς κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τι ακριβως κανει το volume system που φαινεται μεσα στο quick settings και δεν ξέρω και εγώ που αλλού?

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις να μου πει πως μπορω να κανω το κινητο 1200mhz μεσα του setcpu? Edited by spaceboy1
Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε να εκφέρω μια γνώμη...Επειδή από ότι φαίνεται, στις froyo based rom το πρόβλημα τις μπαταρίας οφείλεται στον kernel, δες το καινούριο που έβγαλε ο moikop το Astrum Alpha Centauri το οποίο είναι μια εξαιρετική δουλειά και ενδεχομένως να μπορείς να βασίσεις ένα update της 9 σε αυτό. Η διαφορά με το g3mod σε αυτονομία είναι χαώδης!!! Υποστηρίζει HD2SD και τουλάχιστον εγώ μόλις το άλλαξα δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι ιδιαίτερο, τα apps μου όλα κομπλέ, τα δεδομένα μου όλα ΟΚ...Μια πρόταση είναι αυτή η οποία θα σώσει και θα ανακουφίσει πολύ κόσμο κατά την άποψή μου...Και μιας και θυμάσαι την χρήση του fugumod, να σου πω ότι έχει την ίδια αίσθηση, απόκρισης και ομαλότητας...Όποιος ενδιαφέρεται ας δει εδώ και το κατεβάζει το πιο πρόσφατο από εδώ.

 

Ενδιαφέρον! Εγκατέστησες κατευθείαν το zip μέσω recovery ;;

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις να μου πει πως μπορω να κανω το κινητο 1200mhz μεσα του setcpu?

 

Πρέπει ο kernel που έχεις να υποστηρίζει αυτή τη συχνότητα. Αν δε μπορείς να βάλεις 1200 στο setcpu τότε απλά δεν το υποστηρίζει ο kernel.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! Εγκατέστησες κατευθείαν το zip μέσω recovery ;;

 

Ναι και μέσα από το system/ec/init.d μετακίνησα το S01_hybriddata2sd (έλεγε να το διαγράψω αλλά καλού κακού το μετακίνησα στην sd να το έχω). Με αυτό τώρα έχω και hd2sd και φαίνεται και το partition στο titanium backup. Εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος...35 ώρες με πολύ τηλέφωνο, αρκετά wifi και σχεδόν καθόλου data και είμαι στο 57%!!! Με G3mod θα ήμουν με την ίδια χρήση στο 30-35%...

Link to comment
Share on other sites

ποιος κερνελ το υποστηριζει?εγω εχω αυτον που εχει ο κυριλλος στη v10beta..

 

Αυτός υποστηρίζει μέχρι 1000. Αν θες 1200 πρέπει να περάσεις τον 1260Mhz CM7 OC ultra Kernel v1.2 που θα βρεις εδώ. Αυτόν τον βρήκα από το thread του marcellusbe στο XDA. Δεν τον έχω δοκιμάσει προσωπικά και δεν ξέρω πόσο καλός είναι. Λογικά θα υπάρχει και αυτός που χρησιμοποιεί ο Κύριλλος σε έκδοση 1200 MHz αλλά δε γνωρίζω να σου πω.

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...αλλα μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω κερνελ 1200mhz σαν αυτον που εχει ο κυριλλος?αν μπορει ας μου πει καποιος..

 

Κύριλλε να εκφέρω μια γνώμη...Επειδή από ότι φαίνεται, στις froyo based rom το πρόβλημα τις μπαταρίας οφείλεται στον kernel, δες το καινούριο που έβγαλε ο moikop το Astrum Alpha Centauri το οποίο είναι μια εξαιρετική δουλειά και ενδεχομένως να μπορείς να βασίσεις ένα update της 9 σε αυτό. Η διαφορά με το g3mod σε αυτονομία είναι χαώδης!!! Υποστηρίζει HD2SD και τουλάχιστον εγώ μόλις το άλλαξα δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι ιδιαίτερο, τα apps μου όλα κομπλέ, τα δεδομένα μου όλα ΟΚ...Μια πρόταση είναι αυτή η οποία θα σώσει και θα ανακουφίσει πολύ κόσμο κατά την άποψή μου...Και μιας και θυμάσαι την χρήση του fugumod, να σου πω ότι έχει την ίδια αίσθηση, απόκρισης και ομαλότητας...Όποιος ενδιαφέρεται ας δει εδώ και το κατεβάζει το πιο πρόσφατο από εδώ.

Με αυτη τη κερνελ θα κανει εξοικονονηση μπαταριας πιο πολυ απο την 1,7 του κυριλλου?την περναμε με το odin οπως κανουμε και στις υπολοιπες η χρειαζεται κατι ιδιαιτερο?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Με αυτη τη κερνελ θα κανει εξοικονονηση μπαταριας πιο πολυ απο την 1,7 του κυριλλου?την περναμε με το odin οπως κανουμε και στις υπολοιπες η χρειαζεται κατι ιδιαιτερο?

 

Αν κατάλαβα καλά αυτό το κερνελ είναι για την froyo και όχι για την gingerbread.

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη τη κερνελ θα κανει εξοικονονηση μπαταριας πιο πολυ απο την 1,7 του κυριλλου?την περναμε με το odin οπως κανουμε και στις υπολοιπες η χρειαζεται κατι ιδιαιτερο?

 

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατον να συνδεθει το τηλεφωνο με την τηλεοραση μεσω tvout?υπαρχει καποια εφαρμογη?

για να κάνει τι?!!! τηλέφωνο είναι, όχι Playstation...

το tvout είναι αναλογικό σήμα εικόνας.

δεν νομίζω οτι έχει εισόδους/εξόδους εικόνας ενσύρματες ο γαλαξίας μας...

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατον να συνδεθει το τηλεφωνο με την τηλεοραση μεσω tvout?υπαρχει καποια εφαρμογη?

 

για να κάνει τι?!!! τηλέφωνο είναι, όχι Playstation...

το tvout είναι αναλογικό σήμα εικόνας.

δεν νομίζω οτι έχει εισόδους/εξόδους εικόνας ενσύρματες ο γαλαξίας μας...

 

Από όσο έχω ακούσει το Galaxy S βγάζει video out από την υποδοχή των handsfree με το ανάλογο καλώδιο. Για το δικό μας δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

ναι,αυτο εννοω το video out.ενα παλαιοτερο samsung που ειχα το υποστηριζε απο τη θεση των ακουστικων,με το καταλληλο καλωδιο.
Link to comment
Share on other sites

Κάνω την διαδικασία για να περάσω το lagfix σε android 2.2, αλλά στο τέλος δεν κάνει τα 2 reboot όταν τρέχω το bat.

Μπορέι κάποιος να μου πεί αν πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω από αυτά που γράφει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τα διάφορα που έχω διαβάσει... Τελικά η v10 beta για να περαστεί πάνω στην alpha θέλει wipe data?

Επίσης θα χρειαστεί να ξαναφτιάξω τα partitions από την αρχή η εφόσον βάλω το S2E θα λειτουργεί κανονικά το a2sd;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 9.3 και ξαδνικα δεν μπορω να εγκαταστησω τιποτα.μου βγαζει οτι η εφαρμογη δεν ειναι εγαταστημενη.καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τα διάφορα που έχω διαβάσει... Τελικά η v10 beta για να περαστεί πάνω στην alpha θέλει wipe data?

Επίσης θα χρειαστεί να ξαναφτιάξω τα partitions από την αρχή η εφόσον βάλω το S2E θα λειτουργεί κανονικά το a2sd;

 

τι αρχεια ειναι?? update.zip?

απο οσο ξερω μεχρι στιγμης τα update.zip θελει μονο wipe dalvik cashe.

μεσα απο odin θελει wipe data.

 

 

Εχω την 9.3 και ξαδνικα δεν μπορω να εγκαταστησω τιποτα.μου βγαζει οτι η εφαρμογη δεν ειναι εγαταστημενη.καμια ιδεα;

 

ποια εφαρμογη?

μεσα απο market πας να εγκαταστησεις?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ποια εφαρμογη?

μεσα απο market πας να εγκαταστησεις?

 

Καμια εφαρμογη. Ειτε απο το μαρκετ ειτε αυτες που εχω αποθηκευμενες. Απο το μαρκετ μου λεει οτι το πακετο δεν ειναι εγκυρο, ενω τις αλλες οτι δεν ειναι εγκαταστημενες.

Link to comment
Share on other sites

Καμια εφαρμογη. Ειτε απο το μαρκετ ειτε αυτες που εχω αποθηκευμενες. Απο το μαρκετ μου λεει οτι το πακετο δεν ειναι εγκυρο, ενω τις αλλες οτι δεν ειναι εγκαταστημενες.

 

kανε ενα reset να δεις αν στρωσει.ετσι ξαφνικα το εκανε? η αλλαξες κατι?

 

 

 

καθε φορα που χρησιμοποιουμε odin η καρτα θελει parttion?ekei κατεληξα τελικα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...