Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσπαθω να περασω ρομ του κυριλου,το κινητο δεν ξεκιναει,μενει στο λογοτυπο GT-5800 κτλ...,και ακουγεται ενας ηχος διακεκομενα,καμια βοηθεια?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

προσπαθω να περασω ρομ του κυριλου,το κινητο δεν ξεκιναει,μενει στο λογοτυπο GT-5800 κτλ...,και ακουγεται ενας ηχος διακεκομενα,καμια βοηθεια?

 

Έκανες wipe data?

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το Link2SD και εχω ηδη κανει linked καποιες εφαρμογες, αν βαλω την εφαρμογη SD Speed Increase για να βελτιωσω την ταχυτητα αναγνωσης θα υπαρξει καποιο προβλημα ?

 

Τρεχω την Kyrillos 7.0 Non-OC, μπορω να περασω καποιον OC kernel, η πρεπει να φλασαρω την OC rom ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να περασεις καποιον OC kernel κανονικα.. Εγω παλαιοτερα ειχα περασει τον G3mod ultimate γιατι το κινητο δεν bootαρε με τιποτα με τον OC kernel του κυριλλου. (αν και στην εκδοση 7 ανοιξε, στην 6 αρνιοταν πεισματικα να ανοιξει)

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

G3Mod Kernel 1.5.2 Extreme under testing. Μέχρι στιγμής θετικός...Επίσης, με κάθε εκτίμηση στο theme του Κύριλλου, έβαλα το Rover's Mix Theme και είναι super!!!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1108474

Link to comment
Share on other sites

G3Mod Kernel 1.5.2 Extreme under testing. Μέχρι στιγμής θετικός...Επίσης, με κάθε εκτίμηση στο theme του Κύριλλου, έβαλα το Rover's Mix Theme και είναι super!!!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1108474

 

 

δοκιμασα τον kernel και εφαγε τετοιο κολλημα που επρεπε να περασω ξανα rom.... θα ξαναδοκιμασω ομως..

Edited by spirosteam
Link to comment
Share on other sites

Πως κανουμε εγκατασταση το Rover's Mix Theme......???Παντως και εμενα το extreme δεν εμπαινε ποτε....Μονο ο ultimate και παιζει πολυ ωραια......
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα τον kernel και εφαγε τετοιο κολλημα που επρεπε να περασω ξανα rom.... θα ξαναδοκιμασω ομως..

 

Βγάλε πρώτα όλα τα setonboot του setcpu :D

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε πρώτα όλα τα setonboot του setcpu :D

 

θα περιμενω να δω πρωτα την V7.1 σου, με την V6 πανω και θα ξανα δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Πως κανουμε εγκατασταση το Rover's Mix Theme......???Παντως και εμενα το extreme δεν εμπαινε ποτε....Μονο ο ultimate και παιζει πολυ ωραια......

 

Βάζεις το κινητό σε USB Debugging Mode-> Το συνδέεις με το PC-> Κατεβάζεις το rar του Rovio Mix Theme-> Το κάνεις extract στην επιφάνεια εργασίας-> Ανοίγεις το φάκελο από το extract-> Μέσα έχει ένα install.bat, το τρέχεις-> ΠΡΟΣΟΧΗ! Θα σου ανοίξει μια μαύρη οθόνη εντολών όπου πάνω πάνω (αν έχεις βάλει το κινητό σε USB Debugging Mode θα στο έχει αναγνωρίσει) θα σου λέει στοιχεία σχετικά με την χωρητικότητα του κινητού. Πρέπει το available space να είναι περισσότερο από όσο πιάνει το theme αλλιώς αν το περάσεις χωρίς να το δεις και ο χώρος είναι λιγότερος, θα κρασάρει το κινητό και θα πρέπει να ξαναφλασάρεις την Rom (γι' αυτό καλού κακού κάνε ένα backup). Δε θυμάμαι αν βάζεις το κινητό σε Kies mode ή σαν συσκευή αποθήκευσης. Νομίζω το δεύτερο έβαλα.-> Αν είσαι κομπλέ από χώρο και έχει αναγνωρίσει το κινητό το Install.bat τότε πατάς 1(yes είναι νομίζω) και τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του. Θα κάνει ένα restart και θα έχει περαστεί το theme μετά.

 

Είναι πιο εύκολο από ότι φαίνεται απλά ήθελα να είμαι αρκετά λεπτομερής ώστε να μην έχεις πρόβλημα!

:D

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω για τις αναλυτηκες σου οδηγιες τελικα ηταν πολυ ευκολο.....Πολυ ωραιο θεμα.......:happy:

 

;) Όλα καλά έτσι; Όντως τα σπάει! Sorry Κύριλλε!!! Και το δικό σου θέμα είναι super απλά ήθελα μια αλλαγή!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα ολα.....Και εμενα μου αρεσε το θεμα του Κυριλλου απλα ηθελα ετσι μια αλλαγη στα εικονιδια κτλ.....Αμα θα μπορουσε αργοτερα ο Κυριλλος να κανει μια αλλαγη στα εικονιδια θα ηταν ακομα πιο super......:D;):lol:
Link to comment
Share on other sites

 

 

THN ΠΑΡΕΛΑΒΑ! ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ PARTICION ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ? ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ/?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το κινητό σε USB Debugging Mode-> Το συνδέεις με το PC-> Κατεβάζεις το rar του Rovio Mix Theme-> Το κάνεις extract στην επιφάνεια εργασίας-> Ανοίγεις το φάκελο από το extract-> Μέσα έχει ένα install.bat, το τρέχεις-> ΠΡΟΣΟΧΗ! Θα σου ανοίξει μια μαύρη οθόνη εντολών όπου πάνω πάνω (αν έχεις βάλει το κινητό σε USB Debugging Mode θα στο έχει αναγνωρίσει) θα σου λέει στοιχεία σχετικά με την χωρητικότητα του κινητού. Πρέπει το available space να είναι περισσότερο από όσο πιάνει το theme αλλιώς αν το περάσεις χωρίς να το δεις και ο χώρος είναι λιγότερος, θα κρασάρει το κινητό και θα πρέπει να ξαναφλασάρεις την Rom (γι' αυτό καλού κακού κάνε ένα backup). Δε θυμάμαι αν βάζεις το κινητό σε Kies mode ή σαν συσκευή αποθήκευσης. Νομίζω το δεύτερο έβαλα.-> Αν είσαι κομπλέ από χώρο και έχει αναγνωρίσει το κινητό το Install.bat τότε πατάς 1(yes είναι νομίζω) και τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του. Θα κάνει ένα restart και θα έχει περαστεί το theme μετά.

 

Είναι πιο εύκολο από ότι φαίνεται απλά ήθελα να είμαι αρκετά λεπτομερής ώστε να μην έχεις πρόβλημα!

:D

 

Σε περίπτωση που το μέγεθος είναι μεγαλύτερο από το δικό μας τι γίνεται? Δεν μπορούμε να το περάσουμε? Η' μπορούμε να διαγράψουμε κάποια στοιχεια για να απελευθερώσουμε χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το μέγεθος είναι μεγαλύτερο από το δικό μας τι γίνεται? Δεν μπορούμε να το περάσουμε? Η' μπορούμε να διαγράψουμε κάποια στοιχεια για να απελευθερώσουμε χώρο?

 

Κοίτα φαντάζομαι ότι πρέπει απλά να αδειάσεις μέχρι να έχεις χώρο να μπορέσεις να το περάσεις. Αυτό μου φαίνεται λογικό. Δεν έλεγε μέσα ότι δεν μπορείς να το περάσεις αν έχεις λιγότερο χώρο, απλά έπρεπε να το προσέξεις να μην τον κάνεις μέχρι να ελευθερώσεις αρκετό χώρο προφανώς. Άδειασε λίγο και ξανα δες το.

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα και εγω τον οδηγο!ολα οκ...μπραβο!!!!

αλλα το προβλημα με την σιμ η οποια ειναι κλειδωμενη στην orange παραμενει!τι αλλο να κανω?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα μια sd καρτα 8gb class 10. ποιες οι καταλληλες ρυθμισεις για νατην κανω partition και πως...?

 

Για το πως θα κανεις το partition δες εδω SD card partitioning.

 

 

Πως μπορω ν' αφαιρεσω τον ADW Launcher απο την rom του Κυριλλου (7.0), μιας και δεν τον χρησιμοποιω ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Για το πως θα κανεις το partition δες εδω SD card partitioning.

 

 

Πως μπορω ν' αφαιρεσω τον ADW Launcher απο την rom του Κυριλλου (7.0), μιας και δεν τον χρησιμοποιω ?

 

Μέσα από το titanium backup ή κατέβασε το root uninstaller από market.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το titanium backup ή κατέβασε το root uninstaller από market.

 

Ευχαριστω!!!

 

Και κατι ακομα, εχω κανει partition στην καρτα για να κανω link τις εφαρμογες. Αν βαλω το SD Speed Increase θα μου δημιουργησει προβλημα ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φαντάζομαι ότι πρέπει απλά να αδειάσεις μέχρι να έχεις χώρο να μπορέσεις να το περάσεις. Αυτό μου φαίνεται λογικό. Δεν έλεγε μέσα ότι δεν μπορείς να το περάσεις αν έχεις λιγότερο χώρο, απλά έπρεπε να το προσέξεις να μην τον κάνεις μέχρι να ελευθερώσεις αρκετό χώρο προφανώς. Άδειασε λίγο και ξανα δες το.

 

Αδειαζα χώρο από εφαρμογές και παιχνίδια και δεν γινόταν τίποτα. Τελικά διέγραψα το ADW launcher και απελευθέρωσα χώρο και έγινε η δουλειά. Βασικά κόλλησε στο λογότυπο του android και νόμιζα ότι το brickαρα. Αλλά τελικά η σίγουρη λύση έδωσε αποτέλεσμα. Εβγαλα μπαταρία και επανεκκίνησα. Ολα μια χαρά. Και όντως το θέμα είναι πολύ όμορφο. Κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

εκανα το samsung galaxy 3 root.την καρτα sd την διαμορφωσα σε partition fat32 και ext3.το ext3 ειναι σωστο?η επρεπε να γινει ext2?επιπλεον καποιες εφαρμογες δεν μεταφερονται στην καρτα οπως το tunein radio και winamp.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το κινητο μου να φορτισει και μου εβγαλε μυνημα για μεταφορα αρχειων μεσω USB, τρεχω την rom του Κυριλλου, το εχει εμφανισει σε κανεναν αλλο αυτο ?

 

Και κατι αλλο, το JuiceDefender αξιζει τον κοπο, κανει δουλεια η τζαμπα χωρο τρωει στην μνημη ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...