Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδια υπαρχει καποιος oc κερνελ ωστε να περασω πανω στην 6.0 non-oc του κυριλλου..??Και αν υπαρχει μπορει καποιος να βαλει καποιο λινκ απο αυτον...??:D:D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, δεν ξέρω τι παίζει με το πληκτρολόγιο. Κλείσε 2-3 φορές το κινητό και ανοιξε το και θα φτιάξει.

 

οκ, μια χαρά ... μο 2ο reboot εστρωσε ....

 

Εχω την v6 πως βαζω την v6.1 που βγηκε;

 

την ίδια απορία είχα, απάντησε ο kyrillos13 ....

 

ουσιαστικά κάνεις copy το zip file (κάντο μετονομασία σε "update.zip για ευκολία) στην SD κάρτα,

μετά πας σε recovery mode, κι όταν κάνει reboot στο μενού που θα σου ανοίξει επιλέγεις το "apply sdcard: update.zip" ... θα κανει 1 δευτερόλεπτο το update....

 

για να μπεις σε recovery mode κράτα πατημένο το power button όταν είναι ανοικτό το κινητό φυσικά και μετά στο μενού με τις

επιλογές τηλεφώνου, επέλεξε "recovery"

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
In the flat field :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια υπαρχει καποιος oc κερνελ ωστε να περασω πανω στην 6.0 non-oc του κυριλλου..??Και αν υπαρχει μπορει καποιος να βαλει καποιο λινκ απο αυτον...??:D:D

και εγω την ιδια απορια εχω...

απότι κατάλαβα και διάβασα στο xda, το πιο stable kernel είναι αυτό που χρησιμοποιεί ο Κυριλλος στην OC. τα άλλα έχουν πιο πολλά προβλήματα.

Fugumod Alpha19 BE ULTRA

Το συγκεκριμένο, όμως, για κάποιο ανεξήγητο ακόμα λόγο, δεν κάθεται σωστά σε όλα τα μηχανάκια...

Επίσης, διάβασα και αυτό, που δεν ξέρω αν ισχύει:

I got a work around for the "if you are stuck at the boot screen problem"

1. While stuck at the boot screen press the Vol up button + power + home (this combination is called Force upload)

2. Once your phone is in the Force upload mode, simply long press the power button of the phone till it reboots.. and VOILA.. the phone boots

Το δοκίμασε άραγε κανένας?

ΜΟΝΟ Ο Κύριλλος μπορεί να μας βοηθήσει να βάλουμε σωστά OC έκδοση, αναμένουμε οδηγίες...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και πάλι.

Κατάφερα και έβαλα την v6 oc επιτέλους και μπορώ να πω πως είναι καταπληκτηκή. έχω όμως ένα θεματάκι με το chainfire. ουσιαστικά δεν έχω δει καμία διαφορά. έκανα ότι λενε οι οδηγίες δοκίμασα και τα 3 plugins αλλά τπτ. πχ σε ένα παιχνιδάκι το last stand από τα γραφικά (δρόμους κτλ)δεν εμφανίζει τπτ. έκανα κατι λάθος?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την OC, αν δεν σας μπουτάρει τότε δύσκολα τα πράματα. Δεν αρέσει το OC σε όλα τα κινητά. Το alpha5 παραμένει το κερνελ που δουλεύει σχεδόν σε όλους αλλά είναι outdated. :)

Μπορείτε να δοκιμάσετε το g3mod και πείτε μου αν σας λειτουργεί http://www.multiupload.com/W62QHFASL4 φλασάρετε μέσω cwm recovery

 

@B1ller τικαρες το reduce texture quality??

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικά Κυριλλε. και δοκίμασα και τα 3 plugin

 

No idea. Δεν λειτουργούν όλα τα games :D

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος να μου στειλει λινκ για να κατεβασω ξεχωριστα τον κερνελ Fugumod v2.4 Alpha19 BE Ultra? Για να δοκιμασω να τον κανω εγκατασταση μονο του, διοτι με την 6.0 δεν γινεται τπτ..
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τον [THEME][MIUI] SG3Bri v1.0 FINAL released ! μεσω recovery mode αλλα κολλάει στο αρχικο εικονίδιο.

Πως τον απεγκατιστώ γιατι δεν ανοιγει το κινητο. Η πως μπορω να μπω ξανα σε rocovery για να το ξαναπεράσω??

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος να μου στειλει λινκ για να κατεβασω ξεχωριστα τον κερνελ Fugumod v2.4 Alpha19 BE Ultra? Για να δοκιμασω να τον κανω εγκατασταση μονο του, διοτι με την 6.0 δεν γινεται τπτ..

φαντάζομαι από το xda, από τον marcellusbe:

http://forum.xda-developers.com/member.php?u=3404423

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,εχω ενα θεματακι!!Θελω να περασω τις εργασιες και τα ραντεβου μου απο το ημερολογιο.Μεχρι τωρα το εκανα μεσω kies,αλλα πλεον δεν συνδεεται και δεν εχω backup απο titanium!Τελος παντων,υπαρχει τροπος να απαλλαγω απο το kies και να τα περασω καπως αλλιως;;Να σας πω οτι τωρα ειναι αποθηκευμενα στο outlook!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,εχω ενα θεματακι!!Θελω να περασω τις εργασιες και τα ραντεβου μου απο το ημερολογιο.Μεχρι τωρα το εκανα μεσω kies,αλλα πλεον δεν συνδεεται και δεν εχω backup απο titanium!Τελος παντων,υπαρχει τροπος να απαλλαγω απο το kies και να τα περασω καπως αλλιως;;Να σας πω οτι τωρα ειναι αποθηκευμενα στο outlook!!

 

γ**α το κιες. Κάνε backup με titanium γενικά. Πάντως αμ θες δοκίμασε το my phone explorer (πρέπει να το κατεβάσεις και για pc και για android)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλές εφαρμογές συμβατές με το office για το κινητό σου, ψάξε λίγο στο market

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι από το xda, από τον marcellusbe:

http://forum.xda-developers.com/member.php?u=3404423

Ωραιος.. αλλα εκει που με στελνεις να παω δεν βρισκω λινκ να κατεβασω τον κερνελ.. πως θα τον κατεβασω?

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος.. αλλα εκει που με στελνεις να παω δεν βρισκω λινκ να κατεβασω τον κερνελ.. πως θα τον κατεβασω?

 

Θα στον στείλω αργότερα σε pm. Πάω παραλία τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα στον στείλω αργότερα σε pm. Πάω παραλία τώρα :)

Σε ευχαριστω πολυ Κυριλλος :)

 

Καλο μπανιο να εχεις.. ριξε καμια βουτια και για εμας..!!!

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση. Στις λειτουργίες δικτύου είχα ορίσει μόνο GSM και όλα δούλευαν μια χαρά ( να αναφέρω ότι είχα την 5.7 του Κύριλλου) . Όταν έβαλα την 6.0 άρχισε το πρόβλημα. Το κινητό αργεί πολύ κατά τις κλήσεις που κάνω ή που δέχομαι. Δοκίμασα το GSM/WCDMA και όλα καλά. Μόνο που η μπαταρία έπεφτε κατά πολύ. Μπορεί κάποιος να φανταστεί τι μπορεί να φταίει? Θέλω να το γυρίσω και πάλι στο GSM αλλά....

Α πάροχος η Vodafone αν βοηθάει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δίνω την απάντηση μόνος μου γιατί έχω διαβάσει και για προβλήματα στο 3G. Πληκτρολογούμε

* # * # 1 9 7 3 2 8 6 4 0 # * # * και μπαίνουμε στο SERVICE MODE

 

Επιλέγουμε :

[1] Debug Screen

[8] Phone Control

[7] Network Control

[2] Band Selection

 

από κει επιλέγουμε το δίκτυο που μας ενδιαφέρει και τη συχνότητα... π.χ στο GSM η καλύτερη συχνότητα είναι τα 900 Mhz...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ας το δοκιμασει το αερικο μπας και βρουμε και εμεις λυσει σε αυτο το προβλημα......!!!:O

Δυστυχως ακομη περιμενω Σωτηρη το μηνυμα του Κυριλλου για το λινκ.. ελπιζω συντομα να μπορεσω να το εχω για να κανω κανα πειραμα με το κινητο και μακαρι να μπορεσω να δωσω λυση και σε μενα αλλα και σε αλλα παιδια που δεν μπορουν να βαλουν την 6.0 OC με τον κερνελ.. Γι αυτο ζητησα απο τον Κυριλλο ξεχωριστα τον κερνελ μηπως μπορεσει και μπει μονος του..

Edited by Aeriko
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ακομη περιμενω Σωτηρη το μηνυμα του Κυριλλου για το λινκ.. ελπιζω συντομα να μπορεσω να το εχω για να κανω κανα πειραμα με το κινητο και μακαρι να μπορεσω να δωσω λυση και σε μενα αλλα και σε αλλα παιδια που δεν μπορουν να βαλουν την 6.0 OC με τον κερνελ.. Γι αυτο ζητησα απο τον Κυριλλο ξεχωριστα τον κερνελ μηπως μπορεσει και μπει μονος του..

αναμένουμε νέα σου με ανυπομονησία...

δοκίμασε και αυτό μπας και παίξει:

I got a work around for the "if you are stuck at the boot screen problem"

1. While stuck at the boot screen press the Vol up button + power + home (this combination is called Force upload)

2. Once your phone is in the Force upload mode, simply long press the power button of the phone till it reboots.. and VOILA.. the phone boots

το έγραψε κάποιος στο xda οτι γίνεται...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Στην 6.0 κ 6.1 εχω παρατηρηση μεγαλη αλλαγη στη μπαταρια σε σχεση με την 5.3 που το κινητο μπορουσε να κρατησει και 4 μερες...τωρα 1 και την δευτερη με το στανιο...εχω βαλει κ στο setup τις ρυθμισεις που εχει δωσει ο κυριλλος αλλα τπτ...πολυ καλη η δουλεια αλλα αν διορθοθει και αυτο με την μπαταρια σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. 3η μέρα το κινητό στα χέρια μου, και κατάφερα να τρέξω τις οδηγίες του 1ου post αυτού του thread κατά γράμμα, για εγκατάσταση της I5800XXJPN (το είχα κάνει root προηγούμενος με το z4root). Είδα “PASS” στο ODIN και το αποσύνδεσα. Το κινητό δεν έχει ξανα-boot-άρει από τότε!

 

Στο boot μου βγάζει στο μαύρο φόντο το Samsung GT-I5800, ...μετά το animation με τα αστεράκια, ...και μετά ένα «Samsung» μένει παγωμένο στο κέντρο της μαύρης οθόνης. Το άφησα πάνω από 20 λεπτά και παραμένει έτσι ακριβώς. Καμιά 20-αριά restart προσπάθειες... το ίδιο!

 

Με την ευχή να είναι αναστρέψιμη η κατάσταση, καμιά ιδέα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων, ένας μελλοθάνατος σας χαιρετά (μου το είπε πεντακάθαρα η γυναίκα μου να μην κάνω βλακείες με το κινητό)...

 

-------------------- ODIN log ----------------------

Download Start...

<0> Create File...

<1> StartThread Detected : 1

<2> StartThread Detected : 0

<3> StartThread Detected : 0

<4> StartThread Detected : 0

<5> StartThread Detected : 0

<6> StartThread Detected : 0

<7> StartThread Detected : 0

<8> StartThread Detected : 0

<1> setup connection...

<1> odin mode.. check plcatform verification.

<1> VerifyPlatform:V2, P9,R2

<1> START!!!

<1> set download environment.

<1> logo.png download..

<1> 1/5 Finished.

<1> zImage download..

<1> 2/5 Finished.

<1> factoryfs.rfs download..

<1> 3/5 Finished.

<1> cache.rfs download..

<1> 4/5 Finished.

<1> modem.bin download..

<1> 5/5 Finished.

<1> reset pda..

<0> Started Timer

<1> Close serial port and wait until rebooting.

<1> PASS!!!

<0> Destroy instant..

<0> Killed timer

------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...