Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5.5 με τα updates 5.7 είναι σταθερή κ παίζει smooth τα παιχνίδια αν κ χωρίς oc.Εγω προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος :D Στην συστήνω ανεπιφύλακτα!

 

σύμφωνα με το site του kyrillos βλέπω μόνο μέχρι 5.6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ψαξε καλυτερα ΕΔΩ και θα βρεις την 5.7...

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων έκανα πολύ καιρό να μπω στο φορουμ για λίγο διάβασμα.

Μόλις προχθες βρήκα λίγο χρόνο και πέρασα τελικά την Kyrillos 5.5. Καταρχίν ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Κυριλο και όποιον άλλον ευθύνετε για αυτήν την ομορφιά που κρατάμε καθημερινά στα χέρια μας. (Ξέρω ξέρω κολλήσατε στο πάτωμα απο τα σιρόπια):P.

 

2 μέρες τώρα η 5.5 πάει σφαίρα. Α την αναβάθμηση την έκανα απο την 4RC2 OC με XXXJP4.

 

Έχω να κάνω 2 παρατηρήσεις.

α) όταν πατάω το κουμπί για να μπώ στις επαφές, ο μόνος τρόπος να βγώ απο εκεί είναι το κεντρικό κουμπί και όχι το πίσω.(μικρό το κακό απλά το αναφέρω για μελοντική διόρθωση)

β) η 4RC2 είχε και ένα κολπάκι με το space bar όταν έγραφες μύνημα, για αλλαγή από Ελληνικά σε Αγγλικά.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για την 5.5???

 

Και κάτι τελευταίο..... Πότε θα δούμε και στην 5.5 Kernel με OC????

Αυτά τα λίγα και απο εμένα και πάλι ένα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για όλη την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλειά που κάνετε.

 

Keep Up The Good Work.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων έκανα πολύ καιρό να μπω στο φορουμ για λίγο διάβασμα.

Μόλις προχθες βρήκα λίγο χρόνο και πέρασα τελικά την Kyrillos 5.5. Καταρχίν ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Κυριλο και όποιον άλλον ευθύνετε για αυτήν την ομορφιά που κρατάμε καθημερινά στα χέρια μας. (Ξέρω ξέρω κολλήσατε στο πάτωμα απο τα σιρόπια):P.

 

2 μέρες τώρα η 5.5 πάει σφαίρα. Α την αναβάθμηση την έκανα απο την 4RC2 OC με XXXJP4.

 

Έχω να κάνω 2 παρατηρήσεις.

α) όταν πατάω το κουμπί για να μπώ στις επαφές, ο μόνος τρόπος να βγώ απο εκεί είναι το κεντρικό κουμπί και όχι το πίσω.(μικρό το κακό απλά το αναφέρω για μελοντική διόρθωση)

β) η 4RC2 είχε και ένα κολπάκι με το space bar όταν έγραφες μύνημα, για αλλαγή από Ελληνικά σε Αγγλικά.

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για την 5.5???

 

Και κάτι τελευταίο..... Πότε θα δούμε και στην 5.5 Kernel με OC????

Αυτά τα λίγα και απο εμένα και πάλι ένα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για όλη την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλειά που κάνετε.

 

Keep Up The Good Work.

 

α) με τον Launcherpro λύνεται, αλλά δεν έχω χρόνο να σου πω τις ρυθμίσεις :P

β) και η v5.5 έχει το κολπάκι απλά χρειάζεται ενεργοποίηση. Πήγαινε στις ρυθμίσεις του keyboard.x

 

σταθερό kernel + oc, αργότερα. Προς το παρόν περιμένω τον Marcellusbe να ολοκληρώσει το port της Gingerbread, οπότε η v6 θα βασίζεται σε gingerbread!!!

Σχετικά με την v5.7, Δεν την έχω ανεβάσει xda ακόμα :) Θα ανεβάσω την v5.8 αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Πέρασα και τα Ελληνικά στο Keyboard αλλά τώρα βλέπω κάτι το οποίο δεν θυμάμαι πως το είχα λύσει στην 4RC2.

Ενώ αν γράψω με Αγγλικούς χαρακτήρες το μήνυμα με αφήνει να γράψω 160 χαρακτήρες όταν το βάζω Ελληνικά με αφήνει μέχρι 60 μόνο.

 

Κάποιος κάποια βοήθεια???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μπορώ να πάω κατευθείαν από eclair στην rom 5.7 του kyrilloy;Αν όχι ποια οδό πρέπει να ακολουθήσω;πχ να παω στην 3,3 πρωτα και μετα στην 5 και μετα στην 5.7;
I push my fingers into my eyes....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Πέρασα και τα Ελληνικά στο Keyboard αλλά τώρα βλέπω κάτι το οποίο δεν θυμάμαι πως το είχα λύσει στην 4RC2.

Ενώ αν γράψω με Αγγλικούς χαρακτήρες το μήνυμα με αφήνει να γράψω 160 χαρακτήρες όταν το βάζω Ελληνικά με αφήνει μέχρι 60 μόνο.

 

Κάποιος κάποια βοήθεια???

 

Θα πας στην εργοστασιακή εφαρμογή μνμ, θα πας στις ρυθμίσεις και στην "εισαγωγή λειτουργίας" ή κάπως έτσι βάλε GSM. Σε αυτό το σημείο θα χρειαστείς άλλη εφαρμογή(GoSMS ή Handcent) γιατί η εργοστασιακή έχει θέμα στην αποστολή και στέλνει ??????.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μπορώ να πάω κατευθείαν από eclair στην rom 5.7 του kyrilloy;Αν όχι ποια οδό πρέπει να ακολουθήσω;πχ να παω στην 3,3 πρωτα και μετα στην 5 και μετα στην 5.7;

 

Περνας πρώτα I5800XXJPF μέσω odin.

Μετα Kyrillos 5.5 μέσω odin.

Μετά 5.6 μεσω recovery.

Μετά 5.7 μεσω recovery.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στην εργοστασιακή εφαρμογή μνμ, θα πας στις ρυθμίσεις και στην "εισαγωγή λειτουργίας" ή κάπως έτσι βάλε GSM. Σε αυτό το σημείο θα χρειαστείς άλλη εφαρμογή(GoSMS ή Handcent) γιατί η εργοστασιακή έχει θέμα στην αποστολή και στέλνει ??????.

 

Το έκανα αυτο που λες και εχω ηδη το Go SmS Pro, αλλα πάλι τπτ. Με το που ξεκινάω να γράφω ελληνικά απο 160 πάει στους 69.

Δεν με πολυενοχλεί τα γράφω στα αγγλικά αλλά είναι κρίμα να μην μπορώ να γράψω 160 χαρακτήρες ελληνικούς.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτο που λες και εχω ηδη το Go SmS Pro, αλλα πάλι τπτ. Με το που ξεκινάω να γράφω ελληνικά απο 160 πάει στους 69.

Δεν με πολυενοχλεί τα γράφω στα αγγλικά αλλά είναι κρίμα να μην μπορώ να γράψω 160 χαρακτήρες ελληνικούς.

Έχει μια επιλογή στο GOSMS στις ρυθμίσεις αποστολής για υποστήριξη τοπικών ρυθμίσεων, ενεργοποίησέ το και επίλεξε από κάτω τα ελληνικά. Με το GoSMS δεν έχω κανένα πρόβλημα φίλε μου ;)

Edited by Larrythe

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

α) με τον Launcherpro λύνεται, αλλά δεν έχω χρόνο να σου πω τις ρυθμίσεις :P

β) και η v5.5 έχει το κολπάκι απλά χρειάζεται ενεργοποίηση. Πήγαινε στις ρυθμίσεις του keyboard.x

 

σταθερό kernel + oc, αργότερα. Προς το παρόν περιμένω τον Marcellusbe να ολοκληρώσει το port της Gingerbread, οπότε η v6 θα βασίζεται σε gingerbread!!!

Σχετικά με την v5.7, Δεν την έχω ανεβάσει xda ακόμα :) Θα ανεβάσω την v5.8 αυτές τις μέρες.

 

Gingerbread κανονική ή θα "πατάει" η ρομ πάνω σε 2.2(πχ jpm)?

Link to comment
Share on other sites

Gingerbread κανονική ή θα "πατάει" η ρομ πάνω σε 2.2(πχ jpm)?

 

Κανονικότατη! (Android 2.3.4).

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω μια ερώτηση.

Περασα τον 5.7 update και το κινητο ολο κολλαει αργεί πολυ, και κάνει αναγκαστικο κλεισιμο σε εφαρμογες οπως τα αρχεια μου quick pic ktl.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια επιλογή στο GOSMS στις ρυθμίσεις αποστολής για υποστήριξη τοπικών ρυθμίσεων, ενεργοποίησέ το και επίλεξε από κάτω τα ελληνικά. Με το GoSMS δεν έχω κανένα πρόβλημα φίλε μου ;)

 

Φίλε μου είσαι αρχηγός. Ολα καλά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει μπορεί να αντικαταστήσει την γραμματοσειρά του android, με αυτήν των ubuntu 11.04 :) Μπορείτε να την περάσετε μέσω CWM recovery και αν δεν σας αρέσει την ξανααλλάζετε με τον ίδιο τρόπο! Ορίστε: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1114396
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχετε προσέξει το εύρος τάσης της μπαταρίας μας; Εμένα φορτίζει ως τα ~4.2V και κλείνει στα ~3.5ν.

Σαν μπαταρία των 3.7ν υποτείθεται πως έπρεπε να αντέχει μέχρι τα 3.2ν περίπου!

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τετοια ακριβως αλλαγη στην ταση παρουσιαζει. Οποτε φανταζομαι ειναι οι κανονικες τασεις της μπαταριας.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει μπορεί να αντικαταστήσει την γραμματοσειρά του android, με αυτήν των ubuntu 11.04 :) Μπορείτε να την περάσετε μέσω CWM recovery και αν δεν σας αρέσει την ξανααλλάζετε με τον ίδιο τρόπο! Ορίστε: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1114396

 

Τα σπάει!!!

 

Sent from my Kyrillos Galaxy 3 v5.7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι είμαι νεος στο forum και στο Αndroid και έχω την εξής ερώτηση:

Ενώ έκανα αναβάθμιση του firmware από 2.1 σε 2.2 XXJPF, δεν μπορώ να κάνω

αναβάθμιση σε νεότερες εκδόσεις διότι οταν κάνω unzip τα files που κατεβάζω

είναι σε μορφή .rfs, image κ.λ.π. και δεν καταλαβαίνω πως το Odin συνεργάζεται

με αυτά τα files.:wacko:

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τα αρχεία που είναι zip όπως η 5.7 την περνάς μέσο recovery mode...τα αρχεία που είναι .tar τα περνάς με το odin...τα zip δεν τα κάνεις αποσυμπίεση....μόνα τα rar κάνεις που έχουν μέσα το αρχεία .tar
Google
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι είμαι νεος στο forum και στο Αndroid και έχω την εξής ερώτηση:

Ενώ έκανα αναβάθμιση του firmware από 2.1 σε 2.2 XXJPF, δεν μπορώ να κάνω

αναβάθμιση σε νεότερες εκδόσεις διότι οταν κάνω unzip τα files που κατεβάζω

είναι σε μορφή .rfs, image κ.λ.π. και δεν καταλαβαίνω πως το Odin συνεργάζεται

με αυτά τα files.:wacko:

Eυχαριστώ

Αυτά δε χρειάζεται (ή καλύτερα δεν πρέπει) να τα ξεζιπάρεις. Αυτό το αρχείο *.tar το φλασάρεις τικάροντας το One package στο Odin.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το τελευταίο firmware? Εγώ έχω την kyrillos v5.7, πως μπορώ να δω ποιο firmware έχω? Η kyrillos περιλαμβάνει και firmware ή πρέπει να το βάλω ξεχωριστά?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...