Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OK. To έσωσα το πράμα. Έκανα Φορμάτ την κάρτα (2 φορές γιατί δεν έπιανε). Πέρασα την 3.0, έκανα Root. Είμαι κομπλέ.

Ελπίζω να τελείωσε εδώ το θέμα.

 

Ευχαριστώ τον Κύριλλο και τον Αστροναύτη για την βοήθεια.

 

Α. :rolleyes:

 

EDIT: έτρεξα quadrant και μου έβγαλε score 344. Είναι φυσιολογικό αυτό με την 3.0? Στην 2.3 έβγαζε σκορ 504. Καμια ιδέα κανείς?

Edited by artsol
quadrant

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ

 

ΑΡΚΕΤΟΙ , ΔΕΝ ΑΝΑΤΡΕΧΕΤΕ ΣΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΟΠΟΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ, ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ!! ΕΛΕΟΣ. ! ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΙ ΕΔΩΜΕΣΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ, ΠΡΙΝ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΚΑΤΙ , ΚΑΝΤΕ ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΜΑ, 10-15 ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΡΩΤΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΛΥΘΕΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΡΙΑ.

 

ΕΝΤΟΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΩΡΑ ΚΟΜΑ....

Φίλε Σπύρο,

 

εγώ θα συμφωνήσω σε όλα αυτά που αναφέρεις παραπάνω. Απλά λάβε υπόψη ότι - κατά τη δική μου εκτίμηση - εδώ μέσα από τους 10 ανθρώπους που ασχολούνται με αυτό το thread οι 2 είναι σούπερ ειδικοί ή πολύ εξειδικευμένοι με όλες αυτές τις άκρως ενδιαφέρουσες και συνάμα χρηστικές πληροφορίες που ανεβάζουν άνθρωποι όπως ο Κύριλλος, κι εσύ, και άλλοι, όμως υπάρχουν και οι υπόλοιποι 8 (στους 10) οι οποίοι είμαστε άνθρωποι της τεχνολογίας αλλά όχι σαν και εσάς καταρτισμένοι!

 

Παρόλα αυτά, κι εμείς οι υπόλοιποι θέλουμε να δοκιμάσουμε όλες αυτές τις νέες εξελίξεις που φέρνετε στο προσκήνιο και αυτό στο λέω πιστεύοντας πως αποτελεί τιμή για εσάς και επ'ουδενί κάτι αρνητικό! Όμως, εγώ προσωπικά έχω χαθεί...! Έχω/έχουμε πρόσβαση σε τόσες πολλές διάσπαρτες πληροφορίες που ο εγκέφαλος (ο δικός μου τουλάχιστον) και η υπομονή μου δεν αντέχουν να τα βάλουν σε τάξη!

 

Κατανοοώ ότι δεν μπορείτε πέντε άνθρωποι να λειτουργείτε σαν το thriller The Lawnmower Man ικανοποιώντας 100 ταυτόγχρονα requests για βοήθεια απ'όλους εμάς τους υπόλοιπους.

 

Γι'αυτό λοιπόν προτείνω να καταρτίσετε μια συγκεντρωτική λίστα με τις ακριβείς οδηγίες εγκατάστασης (πες για αρχάριους) της τελευταίας (ή όποιας τελευταίας version) έτσι ώστε όλοι να μπορούν να κάνουν την εγκατάσταση. Προτείνω ακόμη να σταματήσετε να απαντάτε real-time σε αιτήματα βοήθειας και να τα πάρετε 2-3 μέρες, να τα μαζέψετε και να απαντήσετε συνολικά σε αυτά. Μετά πάλι, ας απαντάτε real-time. Τουλάχιστον μέχρι τότε οι περισσότεροι θα έχουν εγκαταστήσει σωστά την τελευταία version και δεν θα έχετε 200 αιτήματα το δευτερόλεπτο αλλά πολύ λιγότερα.

 

Κι επειδή έχω καταλάβει ότι εμείς (η κοινότητα του thread) λειτουργούμε λίγο ως πολύ (πάντα οικοιοθελώς και ενσυνείδητα) και ως πειραματόζωα (δεν το λέω αρνητικά. έχω αποδεχθεί ότι στην αρχή μιας ιδεάς κάποιοι οικοιοθελώς δοκιμάζουν με τα καλά και τα κακά αποτελέσματα), 'εκμεταλλευθείτε' μας με έξυπνο και αποδοτικό τρόπο και για εμάς και για εσάς, αφήνοντας τους καλύτερους/πιο εξοικοιμένους/πιο θαραλλέους, κ.λ.π. (κατά τη δική σας πάντα κρίση) να αποτελούν κάθε φορά μια test υποκοινότητα η οποία θα τεστάρει πρώτη τις versions ώστε οι εξελιγμένες και τεσταρισμένες να δίνονται και στα υπόλοιπα μέλη του thread με ασφάλεια, άρα και με μεγαλύτερη αποδοχή και χρησιμότητα!

 

Να ευχαριστήσω άλλη μια φορά τον Κύριλλο, εσένα και όλα τα παιδιά που δίνουν τον χρόνο τους και τα εγκεφαλικά τους κύτταρα ώστε να έχουμε ένα state-of-the-art κινητό! Ελπίζω να ήμουν χρήσιμος στο thread!

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

OK. To έσωσα το πράμα. Έκανα Φορμάτ την κάρτα (2 φορές γιατί δεν έπιανε). Πέρασα την 3.0, έκανα Root. Είμαι κομπλέ.

Ελπίζω να τελείωσε εδώ το θέμα.

 

Ευχαριστώ τον Κύριλλο και τον Αστροναύτη για την βοήθεια.

 

Α. :rolleyes:

 

EDIT: έτρεξα quadrant και μου έβγαλε score 344. Είναι φυσιολογικό αυτό με την 3.0? Στην 2.3 έβγαζε σκορ 504. Καμια ιδέα κανείς?

 

Μπορεί να λέει τόσο αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ μεγαλύτερο το νούμερο.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο,

 

εγώ θα συμφωνήσω σε όλα αυτά που αναφέρεις παραπάνω. Απλά λάβε υπόψη ότι - κατά τη δική μου εκτίμηση - εδώ μέσα από τους 10 ανθρώπους που ασχολούνται με αυτό το thread οι 2 είναι σούπερ ειδικοί ή πολύ εξειδικευμένοι με όλες αυτές τις άκρως ενδιαφέρουσες και συνάμα χρηστικές πληροφορίες που ανεβάζουν άνθρωποι όπως ο Κύριλλος, κι εσύ, και άλλοι, όμως υπάρχουν και οι υπόλοιποι 8 (στους 10) οι οποίοι είμαστε άνθρωποι της τεχνολογίας αλλά όχι σαν και εσάς καταρτισμένοι!

 

Παρόλα αυτά, κι εμείς οι υπόλοιποι θέλουμε να δοκιμάσουμε όλες αυτές τις νέες εξελίξεις που φέρνετε στο προσκήνιο και αυτό στο λέω πιστεύοντας πως αποτελεί τιμή για εσάς και επ'ουδενί κάτι αρνητικό! Όμως, εγώ προσωπικά έχω χαθεί...! Έχω/έχουμε πρόσβαση σε τόσες πολλές διάσπαρτες πληροφορίες που ο εγκέφαλος (ο δικός μου τουλάχιστον) και η υπομονή μου δεν αντέχουν να τα βάλουν σε τάξη!

 

Κατανοοώ ότι δεν μπορείτε πέντε άνθρωποι να λειτουργείτε σαν το thriller The Lawnmower Man ικανοποιώντας 100 ταυτόγχρονα requests για βοήθεια απ'όλους εμάς τους υπόλοιπους.

 

Γι'αυτό λοιπόν προτείνω να καταρτίσετε μια συγκεντρωτική λίστα με τις ακριβείς οδηγίες εγκατάστασης (πες για αρχάριους) της τελευταίας (ή όποιας τελευταίας version) έτσι ώστε όλοι να μπορούν να κάνουν την εγκατάσταση. Προτείνω ακόμη να σταματήσετε να απαντάτε real-time σε αιτήματα βοήθειας και να τα πάρετε 2-3 μέρες, να τα μαζέψετε και να απαντήσετε συνολικά σε αυτά. Μετά πάλι, ας απαντάτε real-time. Τουλάχιστον μέχρι τότε οι περισσότεροι θα έχουν εγκαταστήσει σωστά την τελευταία version και δεν θα έχετε 200 αιτήματα το δευτερόλεπτο αλλά πολύ λιγότερα.

 

Κι επειδή έχω καταλάβει ότι εμείς (η κοινότητα του thread) λειτουργούμε λίγο ως πολύ (πάντα οικοιοθελώς και ενσυνείδητα) και ως πειραματόζωα (δεν το λέω αρνητικά. έχω αποδεχθεί ότι στην αρχή μιας ιδεάς κάποιοι οικοιοθελώς δοκιμάζουν με τα καλά και τα κακά αποτελέσματα), 'εκμεταλλευθείτε' μας με έξυπνο και αποδοτικό τρόπο και για εμάς και για εσάς, αφήνοντας τους καλύτερους/πιο εξοικοιμένους/πιο θαραλλέους, κ.λ.π. (κατά τη δική σας πάντα κρίση) να αποτελούν κάθε φορά μια test υποκοινότητα η οποία θα τεστάρει πρώτη τις versions ώστε οι εξελιγμένες και τεσταρισμένες να δίνονται και στα υπόλοιπα μέλη του thread με ασφάλεια, άρα και με μεγαλύτερη αποδοχή και χρησιμότητα!

 

Να ευχαριστήσω άλλη μια φορά τον Κύριλλο, εσένα και όλα τα παιδιά που δίνουν τον χρόνο τους και τα εγκεφαλικά τους κύτταρα ώστε να έχουμε ένα state-of-the-art κινητό! Ελπίζω να ήμουν χρήσιμος στο thread!

 

φιλε Βασιλη

Εδω ειμαστε για ολους, και για να μην λεω πολλα, απο εδω εμαθα και εγω. Αλλα μου ειναι αδιανοητο καποιος ο οποιος εχει καποιες αποριες, να βγαινει κατευθειαν στο thread να το γεμιζει με την απορια του, οταν 4-5 θεματα πιο πανω εχει απαντηθει! τελος παντων , θα συμφωνησω απολυτα για τον οδηγο που πρεπει να φτιαχτει για την τελευταια αναβαθμιση του κινητου μας. αλλα να δεις και παλι πως θα ειναι ¨αορατη¨η πρωτη σελιδα...

 

 

και για δεστε και αυτο......ετοιμαζομαι.....

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=986831

Edited by spirosteam
Link to comment
Share on other sites

φιλε Βασιλη

Εδω ειμαστε για ολους, και για να μην λεω πολλα, απο εδω εμαθα και εγω. Αλλα μου ειναι αδιανοητο καποιος ο οποιος εχει καποιες αποριες, να βγαινει κατευθειαν στο thread να το γεμιζει με την απορια του, οταν 4-5 θεματα πιο πανω εχει απαντηθει! τελος παντων , θα συμφωνησω απολυτα για τον οδηγο που πρεπει να φτιαχτει για την τελευταια αναβαθμιση του κινητου μας. αλλα να δεις και παλι πως θα ειναι ¨αορατη¨η πρωτη σελιδα...

Σωστός και πάλι. Μήπως όμως τελικά όλη η δύναμη της δημιουργικής ομάδας (ας μου επιτραπεί η έκφραση) δηλ., Κύριλλος, Αστροναύτης, Σπύρος, κ.λ.π. (συγγνώμη αν έχω ξεχάσει κάποιον ή κάποιους) βρίσκεται (και δικαιολογημένα) στην ανάπτυξη του 'κώδικα' και τελικά έχει μείνει αδύναμο σχετικά το συγγραφικό/εκπαιδευτικό κομμάτι?

 

Γιατί φαντάζομαι ότι όσο και αδιάφορος να είναι κάποιος (και δεν κοιτάει 5 ή και 15 σελίδες πίσω) μήπως υπάρχει και αδυναμία στην κατανόηση του συνδυασμού γνώσης που πρέπει να κάνει κάποιος για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα, δηλ. την επιτυχή υλοποίηση της αναβάθμισης?

 

Τα γράφω όλα αυτά για να βγει μια καλύτερη άκρη για όλους μας! Και για τους γνώστες αλλά και για τους λιγότερο γνώστες! ...και να σου πω και κάτι Σπύρο...εγώ μόνος μου φοράω το καπέλο του αρχάριου!!! Το γράφω για να πω ότι δεν με ενοχλεί να υπάρχουν άλλοι πιο προχωρημένοι! Και προφανώς υπάρχουν..! Απλά επιθυμία μου είναι αν μπορεί να δοθεί πιο συστηματοποιημένη η γνώση σας ώστε να ωφεληθούν και άλλα μέλη! Είμαι βέβαιος ότι συμφωνείς. Κι εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά!

 

ΥΓ. Αν εννοείς ότι θα βγει YouTube οδηγία για την εγκατάσταση της εκάστοτε τελευταίας ROM, αυτό θα είναι κάτι πρωτοποριακό για τα Ελληνικά δεδομένα. Εκτιμώ δε ότι θα γίνει με τρόπο κατανοητό όπως πάντα! :)

Edited by treasure

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λέει τόσο αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ μεγαλύτερο το νούμερο.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

γεια σας, εκανα format στον υπολογιστη μου,και ξανακατεβασα το kies!

δεν σκεφτηκα ομως οτι με το format εχασα ταυτοχρονα και τους drivers του

galaxy 3 αναβαθμισμενο με την v 3.0 του Κυριλλου!

αρα ουτε root μπορω να κανω πια ουτε καινουργια αναβαθμιση!σωστα?

καμια ιδεα! ευχαριστω!

 

 

sent from galaxy 3 using Kyrillos v 3.0

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως τελικά όλη η δύναμη της δημιουργικής ομάδας (ας μου επιτραπεί η έκφραση) δηλ., Κύριλλος, Αστροναύτης, Σπύρος, κ.λ.π. (συγγνώμη αν έχω ξεχάσει κάποιον ή κάποιους) βρίσκεται (και δικαιολογημένα) στην ανάπτυξη του 'κώδικα' και τελικά έχει μείνει αδύναμο σχετικά το συγγραφικό/εκπαιδευτικό κομμάτι?,,,,,

 

1.αρχικα θα πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να εχετε μια FROYO 2.2 περασμενη

στο κινητακι μας

2. backup θα κανετε μεσο του TITANIUM ΣΤΗΝ DATA σας και επισης backup στην sdard.

3. FORMAT στην sd card

4. AΦΑΙΡΕΣΤΕ ΚΑΡΤΑ SIM ΚΑΙ μπαινεται σε recovery (Vol up + Vol down + home + power) και με το κουμπι επιλογης βαθμιδος ηχου(αριστερα) επιλεγετε wipe data & cache.

5. επιλεγετε reboot.

6. αφου ξανα ξεκινησει , το κλεινετε παλι και μπαινετε σε download mode (Vol down + Home + Power).

7. ανοιγετε σαν διαχειρηστης το ODIN και κανετε κλικ το reset .. επιλεγετε το ops, και κανετε κλικ στο ONE PACKAGE οπου επιλεγετε το αρχειο TAR που ανεβασε ο MASTER KYRILLOS13 (αλλα βαζελος....) ,συνδεεται το κινητο με το Pc σας και πατατε START

8. θα επαννεκινησει το κινητο, θα κανει wipe data & cache.. μετα απο περιπου 6-7 λεπτα ο ODIN πανω αριστερα θα σας γραψει PASS. ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΑΠΟΣΥΝΔΕΕΤΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ. ΕΧΕΤΕ ΝΕΑ ΡΟΜ.!

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΟΟΤ Η ΡΟΜ, ΕΑΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682

 

ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ APP2SD :ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ROOT Η ΣΥΣΚΕΥΗ

run the mad_team_app2sd (intergrated in the rom), select the size you want (check the recommended values below) and click partition. The phone will reboot in recovery. Wipe data and cache, and reboot. Then when the phone boots, open adb or terminal emulator and type the commands.

su

adb shell

mkfs.vfat /dev/block/mmcblk0p1 (and wait ~30 secs)

reboot

 

Recommended values for data2sd:

0GB sdcard: You need to buy an sdcard

1GB sdcard: Not recommended, maybe 200-400MB app2sd and 20-40MB swap

2GB sdcard: 500MB app2sd and 50-100MB swap.

4GB sdcard: 500-1000MB app2sd and 100-150MB swap.

8GB, 16GB, 32GB sdcard: 1000MB app2sd and 200MB swap

 

 

 

1532 αναρτηση μου...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως τελικά όλη η δύναμη της δημιουργικής ομάδας (ας μου επιτραπεί η έκφραση) δηλ., Κύριλλος, Αστροναύτης, Σπύρος, κ.λ.π. (συγγνώμη αν έχω ξεχάσει κάποιον ή κάποιους) βρίσκεται (και δικαιολογημένα) στην ανάπτυξη του 'κώδικα' και τελικά έχει μείνει αδύναμο σχετικά το συγγραφικό/εκπαιδευτικό κομμάτι?,,,,,

 

 

 

1532 αναρτηση μου...

Έχεις γράψει ουκ ολίγα πράγματα και δεν το αμφισβητώ! Αν σου έλεγα όμως ότι δεν μου είναι κατανοητά όλα αυτά ? Τέλος πάντων! :) Εκτιμώ την προσπάθειά σου/σας οπότε δεν έχω κανέναν λόγο να συνεχίσω αυτήν την κουβέντα!

 

Ελπίζω μελλοντικά είτε οι δικές μου γνώσεις να βελτιωθούν ή οι οδηγίες να γίνουν ακόμα πιο χρηστικές ή και τα δυο! :)

 

Eίμαστε σε επαφή!

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο την επιτυχημενη αναβαθμιση του κινητου μου σε πυραυλο v3.0,θελω να ευχαριστησω ολα τα παιδια και ιδιαιτερα τον kyrillo για τη υπομονη που εχουν δειξει σε μας τους ασχετους.

 

 

Ευχαριστω

 

 

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Kyrille αν βάλω την ROM σου σε galaxy s λες να υπάρχει πρόβλημα?

Έχεις να μου προτίνεις κάποια καλή ROM γιατι φωράει ακόμα την 2.1.1?

Ο τροπος που περνάμε ROM και lagfix είναι ίδιο με το galaxy 3?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν θέλω να βγάλω κάτι όπως πχ κάποιον launcher πρέπει να το κάνω με τον root explorer η γίνεται και με το titanium?

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν θέλω να βγάλω κάτι όπως πχ κάποιον launcher πρέπει να το κάνω με τον root explorer η γίνεται και με το titanium?

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Μπορεις και με το titanium

Link to comment
Share on other sites

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την καλή δουλειά που έχουν κάνει έως τώρα και ιδιαίτερα στον Κύριλλο. Θα συμφωνήσω όμως με τον φίλο Βασίλη παραπάνω ότι κάτι θα πρέπει να γίνει σχετικά τη συγγραφή κάποιων αναλυτικών εγχειριδίων ώστε να μην ρωτουν ξανά και ξανά τα ίδια. Αυτό συμβαίνει γιατί όλα είναι διάσπαρτα και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Ομολογώ ότι και εγώ νοιώθω χαμένος ψάχνοντας μέσα στις σελίδες παρά το γεγονός ότι είμαι άνθρωπος της τεχνολογίας και εχω δουλέψει ακόμα και σαν προγραμματιστής. Δεν έχω όμως τη δυνατότητα να ασχολούμαι πολύ ώρα για να βρώ κάτι και θεωρώ ότι οι ιδέες που παράθεσε ο Βασίλης είναι πάρα πολύ καλές και θα βοηθήσουν και τον κόσμο, αλλά και εσάς που έχετε τόση γνώση στο θέμα, ώστε να μην επαναλαμβάνετε τα ίδια συνεχώς.

 

Εύχομαι να συνεχίσετε την πολύ καλή δουλειά!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να επισημανω κατι πολυ σημαντικο οσον αφορα τις εφαρμογες που κανουν partition και swaps στην sd.

Οι καρτες sd εχουν συγκεκριμενο αριθμο αναγνωσεων και εγγραφων, οταν ξεπεραστει αυτος ο αριθμος υπαρχει μεγαλος κινδυνος να χαλασει.

Με λιγα λογια, οταν καποια εφαρμογη χρησιμοποιει συνεχεια την sd, ειδικα για swap και data partitions, αυτο ισοδυναμει με μιρκη διαρκεια ζωης της sd.

 

Οποτε προσοχη, εγω την πατησα με μια sd σε ενα Nokia και εχασα ολες μου τις φωτο :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα..

 

Καινούριος κάτοχος του Galaxy 3 και μπορώ να πω ότι έχω μείνει ενθουσιασμένος με το κινητό.

Ποια είναι η τελευταία ROM σταθερή που ανέβασε ο kyrillos13?

Για να το κάνω από 2.1 σε 2.2 Froyo χρησιμοποιώ τον οδηγό της πρώτης σελίδας?

 

Αλλά εκεί λέει για την έκδοση I5800XXJPF και όχι την I5800XXJPM που είδα κάπου (αν δεν κάνω λάθος αναφέρεται ότι είναι η τελευταία ανεπίσημη)

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι βγήκε η 3.3 final. Θα είναι όντως final η συγκεκριμένη ή να περιμένω, γιατί το κινητό το έχω πεθάνει στα update.
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι βγήκε η 3.3 final. Θα είναι όντως final η συγκεκριμένη ή να περιμένω, γιατί το κινητό το έχω πεθάνει στα update.

 

final είναι... :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Ευχαριστώ θα την περάσω τώρα. Είσαι respect πάντως!!

 

Για το data2sd οι οδηγίες να φανταστώ είναι ίδιες με το app2sd;

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχομενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε τσέκαρε λίγο το ποστ που έκανα χθες. Και αν μπορείς να απαντήσεις σ' αυτά που ρωτάω.. ; )
Link to comment
Share on other sites

Optional, (two ways to do that, only choose one)

1) Download Parted Magic from here If you have windows check the guide here (you can find InfraRecorder here). You will need one blank cd/dvd. With this way of partitioning the sdcard you can choose to have only the ext4 partition [without swap]. You dont need the commands below... For more information read part 3 and 3.1 of this guide!!

2) run the mad_team_app2sd (intergrated in the rom), select the size you want (check the recommended values below) and click partition. The phone will reboot in recovery. Wipe data and cache, and reboot. Then when the phone boots (maybe your phone says that your sd is corrupted, ignore it), open adb or terminal emulator and type the commands.

adb shell (if you are using terminal emulator type "su" instead of "adb shell")

mkfs.vfat /dev/block/mmcblk0p1 (and wait ~30 secs)

reboot

 

Στην έκδοση 3.1 το νούμερο 2 δούλεψε άψογα. Σήμερα πέρασα την 3.3 και κανένα από τα 2 δεν δούλεψε.

 

Πέρασα τη 3.2 και δούλεψε άψογα πάλι ο 2 τρόπος με τις εντολές. Κάποιο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχομενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λέω να φλασάρω το κινιτό μου αλλά ποιο να βάλω 3.0 ή 3.3;

Ποιο πρωτίνεται;

 

Και αν γίνεται το λόγο να πείται επίσης ποιο είναι ποιο γρήγορο;

Edited by dragonn
Link to comment
Share on other sites

Kyrille αν βάλω την ROM σου σε galaxy s λες να υπάρχει πρόβλημα?

Έχεις να μου προτίνεις κάποια καλή ROM γιατι φωράει ακόμα την 2.1.1?

Ο τροπος που περνάμε ROM και lagfix είναι ίδιο με το galaxy 3?

Link to comment
Share on other sites

baggelisrouk στο επίσημο σαιτ της samsung εχει ηδη βγει λογισμικο froyo για το galaxy s, για ρίξε μια ματιά:ninja:
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...