Jump to content

Δίαιτες - Διατροφή - Τροφές


anipsios1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 (14 Μάρ. 2004 , 12:25)

 

Μερα 1 - Σουπα με 1 λαχανο,2 ντοματες, 1 πιπερια + Οτι φρουτο θελετε Οση ποσοτητα θελετε ΠΛΗΝ ΜΠΑΝΑΝΑΣ!!!

 

 

signomi... soupa me 1 olokliro laxano???? kai meta tha pioume mono ti soupa kai tha petaksoume 1 olokliro laxano??????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (15 Μάρ. 2004 , 02:23)

Kai pos sou metrane to lipos??

Υπαρχουν δυο τροποι για να γινει αυτο (σε μενα τουλαχιστον με αυτους μονο το μετρησαν)! Ο πρωτος ειναι με ενα πραγμα το οποιο μοιαζει με ζυγαρια και μετραει κατα προσεγγιση το ποσοστο λιπου και μυικης μαζας. Ο δευτερος γινεται με την βοηθεια ενος εργαλειοου το οποιο μοιαζει με πενσα και μετραει το λιπος σε διαφορα μερη του σωματος (χερια,ποδια, κοιλιτσα κλπ) και μετα βγαζει ενα μεσο ολο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eNeRGy (15 Μάρ. 2004 , 13:09)

 

signomi... soupa me 1 olokliro laxano???? kai meta tha pioume mono ti soupa kai tha petaksoume 1 olokliro laxano??????

 

 

Οχι...Τρως και το λαχανο! ενημερωνω πως ειναι λιγο αηδια αλλα σε αποτοξινωνει, ενω τα φρουτα παραλληλα σου δινουν λιγη ενεργεια...Μετα (4 μερα) τρως και μπανανιτσα και γαλα να ρθεις λιγο στα ισια σου (μετα απο στερηση 3 ημερων) και μετα ερχεται και η πρωτεινουλα με κρεατακι...Ειναι πολυ καλη αλλα οι 3 πρωτες μερες ειναι βασανο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος amelidis (15 Μάρ. 2004 , 13:56)

 

Υπαρχουν δυο τροποι για να γινει αυτο (σε μενα τουλαχιστον με αυτους μονο το μετρησαν)! Ο πρωτος ειναι με ενα πραγμα το οποιο μοιαζει με ζυγαρια και μετραει κατα προσεγγιση το ποσοστο λιπου και μυικης μαζας. Ο δευτερος γινεται με την βοηθεια ενος εργαλειοου το οποιο μοιαζει με πενσα και μετραει το λιπος σε διαφορα μερη του σωματος (χερια,ποδια, κοιλιτσα κλπ) και μετα βγαζει ενα μεσο ολο.. :)

 

 

Και ποσο ειναι ενα καλο νουμερο??

Το πρωτο με τη ζυγαρια δεν το βλεπω και πολυ αξιοπιστο..

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

apo oti exo dei... kai oi zigaries peftoun +/- 1% mesa... apla prepei na ginei i metrisi ipo sigekrimenes sinthikes.

1) na min exeis faei ipervolika

2) na min exeis piei 1-2 litra nero (!!!)

3) na min eisai meta apo gimnastirio..

4) na exeis paei tin toualeta sou ( :) )

5) na min exeis iposti ipervoliki koposi

6) panta na ginete tin idia ora me tis idies sinthikes...

 

diladi i kaliteri ora gia tetoies metriseis (pou exei o anthropos tis parapano proipotheseis) einai peripou 2 ores meta pou ksipnaei kaneis...

 

 

to parapano to eixa diapistosei prin 6 xronia pou sto gimnastirio mou ekanan gia logous diafimisis lipometrisi (me epagelmatika mixanimata) kai i zigaria mou afou tirisa tis parapano odigies an thimame kala eixe pesei 0.5% mesa...

 

apo tote exo na ksanasxolitho me tsekarisma se epagelmatika mixanimata (dax de trelenomai kiolas) kai efisixazomai stin zigaria...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος amelidis (15 Μάρ. 2004 , 02:16)

 

Και γω παιδια 2.01 ειμαι και 101,3 κιλα (πριν απο μια βδομαδα)! Η διατροφολογος μου λεει οτι πρεπει να φτασω τα 95 μεχρι το καλοκαιρι! Πρεπει να μειωσω το ποσοστο λιπους στο 16% ακριβως (χλωμο το βλεπω... :p :p ) Εχω αν θελετε κανα-δυο διατροφες αλλα για να σας φανουν χρησιμες πρεπει να εχετε τα ιδια σωματικα χαρακτηριστικα με μενα, να κανετε 1 προπονηση (μπασκετ) καθε μερα και 1-2 φορες βαρη την εβδομαδα! Μαλλον χλωμο το βλεπω να υπαρχει κανενας αλλα τεσπα... :) :rolleyes:

 

Οσο για τη διαιτα της παπιας εγω ξερω και μια αλλη version της λιγο πιο αποτελεσματικη απο την παραπανω!! Συμφωνα λοιπον με αυτη τη νεα επαναστατικη διαιτα τρως τα παντα ΕΚΤΟΣ απο παπια!! Πολυ καλη... ;)

 

Εγώ θέλω τις διατροφές...

Σε ποια ομάδα παίζεις;;;

Λες να είμαστε στην ίδια; :p :p :D

Link to comment
Share on other sites

Egw gamoto menw sthn estia...kai exoume to fai etoimo, to opoio den einai ka8olou ugeihno...kai trww mono auto mias kai einai plirwmeno. Etsi apo 8ema diatrofhs apo touxronou. Gia mena h monh lush einai...kai arxizw se duo bdomades: 2 meres ka8e 2 bdomades den 8a trww apolutos tipota, kai tis upoloipes 8a kanw diaita. Ka8hmerino kolumbh h podilato. Eimai 1.97 101....elpizw ws to kalokairi na eimai to polu 93. 8a kanw kai barh 3 fores thn bdomada....kai isws parw kana xapaki apo ebay (alla mallon tipota den kanoun)
Link to comment
Share on other sites

Οχι χαπια και ********....Η υγειινη διατροφη συνεχεια (χωρις πολλους υδατανθρακες,σαλτσες,λαδια...) η κατι γρηγορο και μετα ολα με μετρο...!
Link to comment
Share on other sites

Xapi 8a einai kati pou mplokarei duskolous udatan8rakes, h skonh proteinhs etsi wste na mhn xasw polu mus. Alla opos eipa pio prin, ugeiinh diatrofh den ginete edw sthn estia. Auto pou mporw na kanw einai na trww pio ligw apo to skatofagito, pou den einai kai duskolo.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαβάζω αυτό το thread με σχετική άνεση καθώς δεν έχω πρόβλημα με περιττά κιλά! :happy: :)

 

Είμαι 1,86 σε ύψος και ζυγίζω 78 κιλά και νομίζω ότι είμαι μια χαρά! :o

 

Πιστεύω ότι η ουσία είναι να τρως μέχρι το σημείο που αρχίζουν οι θερμίδες να αποθηκεύονται σε μορφή λοίπους δημιουργόντας τα παχάκια που έχουν αρκετοί από εδώ.

 

Εγώ ευτυχώς μπορώ και τρώω αρκετά χωρίς να παχαίνω, ενώ για παράδειγμα ξέρω φίλους μου που άμα φάνε πολύ κατευθείαν βάζουν κιλάκια (είναι θέμα μεταβολισμού)

 

Όσο για τις δίαιτες, δε τις συνιστώ, γιατί τις περισσότερες φορές αυτά που χάνεις με πολύ κόπο τα ξανακερδίζεις πολύ εύκολα από τις πρώτες κιόλας φορές που θα ξεφύγεις στο φαΐ :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος deos24 (15 Μάρ. 2004 , 17:20)

Εγώ θέλω τις διατροφές...

Σε ποια ομάδα παίζεις;;;

Λες να είμαστε στην ίδια; :p :p :D

Παιζω στην Χριστιανικη Αδελφοτητα Νεων Θεσσαλονικης η κοινως στη XANΘ!!! Αν βρω ενα scanner να τις σκαναρω θα σου στειλω ενα pm. Εσυ που παιζεις ??

Link to comment
Share on other sites

ego mallon diaita 8a kano otan 8a bgei to hamburger pou to tros kai adunatizeis....

os tote kala eimaste:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Johny-B (15 Μάρ. 2004 , 01:56)

 

Εγώ κάνω την "δίαιτα της πάπιας"! :rolleyes:

 

Τρώω απ'όλα και ...κάνω την πάπια!!! :p :p :p

 

 

αυτη ειναι η σωστη διαιτα....παντα παιρνεις αυτο που θελεις... :p :whistle:

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει να παρει κιλα:Γυμναστηριο+κρεατινη+πρωτεινες...

Εγω ,που θελω να χασω κανα τετρακιλο κανω λιγη γυμναστικη (αλλα καθε μερα,καμψεις και ελξεις) και το βραδυ ή σαλατουλες ή κοτοπουλο ή τιποτα...

 

Α,το μεσημερι τρωω σαν π***της...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bomber21 (16 Μάρ. 2004 , 22:47)

 

Οποιος θελει να παρει κιλα:Γυμναστηριο+κρεατινη +πρωτεινες...

Εγω ,που θελω να χασω κανα τετρακιλο κανω λιγη γυμναστικη (αλλα καθε μερα,καμψεις και ελξεις) και το βραδυ ή σαλατουλες ή κοτοπουλο ή τιποτα...

 

Α,το μεσημερι τρωω σαν π***της...

 

 

Κρεατινη με προσοχη παντα εε....!!!Εχω ακουσει τρελες ποσοτητες να δινονται στα γυμναστηρια για φουσκωμα το οποιο οταν παρατησεις τη γυμναστικη η την ελατωσεις χανεται...Προσοχη στις διαφορες ουσιες!!! Καλο θα ηταν πριν παρετε οτιδηποτε η να συμβουλεθτειτε ενα γιατρο η να κοιταξετε σε καποιο βιβλιο τι ακριβως κανει η καθε ουσια,που επιδρα.....

Link to comment
Share on other sites

ουτε και εγω συνιστω τις διαφορες ουσιες που κυκλοφορουν....καλυτερα να βασανιζτω και να σκασω απο την πολλη γυμναστικη παρα να παρω χημικα...

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

O bomber21 έγραψε: Α,το μεσημερι τρωω σαν π***της...

 

Έτσι, έτσι... ΣΩΣΤΟΣ! Εγώ τρώω και το πρωί τον αγλέουρα! Το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας γαρ. Ταχίνες, μέλια, cornflakes, γαλά, της Παναγιάς τα μάτια! Το μεσημέρι το πεθαίνω με διπλές μερίδες. Σήμερα π.χ. δύο γεμάτα πιάτα μακαρόνια και μια σαλάτα.

 

ΥΓ: Η πολλή γυμναστική με βάρη μη νομίζεται πως θα σας κάνει πιο "φουσκωτούς". 4 φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά. Αεροβική όσο περισσότερη, τόσο το καλύτερο (όλα έχουν κάποιο όριο πάντως...).

Link to comment
Share on other sites

a egw ekana thn diaita tou pyretou.logw pneumonias eixa pyreto kana 5-6 meres kai den eixa ka8olou oreksh gia fai...2 kilakia sto tsak mpam exasa :) Exw akousei oti to nero einai o kalyteros lipodialyths kai pws an pieis poly nero to vrady voh8aei na adynatiseis (ektos an to lene gia tis 8ermides pou kais otan trexeis olo to vrady toualeta)
Link to comment
Share on other sites

Δίαιτα 550 Θερμίδων. (Με προσοχή και όχι για μεγάλο διάστημα. Δύο εβδομάδες μέγιστο).

 

Οσοι αθλούνται ή είναι κάτω των 24ετών καλύτερα να μην τη δοκιμάσουν αλλά να επισκευθούν επιστήμονα διαιτολόγο να τους δώσει την ιδανική για αυτούς διάιτα.

 

Πρωί - Καφές ή Τσάι χωρίς ζάχαρη, χωρίς γάλα.

 

10-11πμ . Ενα αυγό βραστό σκέτο, ένα μικρό κομμάτι κασέρι, μία φρυγανιά.

 

Μεσημέρι. Μία μπριζόλα ψητή με ελάχιστο ή καθόλου αλάτι, λεμόνι ελεύθερα και μία σαλάτα πράσινη χωρίς λάδι/ξύδι μόνο με λεμόνι.

 

Απόγευμα. 1 μήλο ή πορτοκάλι ή αχλάδι. (Μπανάνα όχι).

Βράδυ. Υπομονή θα ξημερώσει να φάμε.

 

Επιτρέπονται μέχρι 2 καφέδες ή τσάι ημερησίως χωρίς ζάχαρη/γάλα ωστόσο. Επιβάλλεται νερό πολύ τουλάχιστον 2 ποτήρια σε κάθε γεύμα.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα: Εγώ τρώω και το πρωί τον αγλέουρα! Το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας γαρ. Ταχίνες, μέλια, cornflakes, γάλα, της Παναγιάς τα μάτια! Το μεσημέρι το πεθαίνω με διπλές μερίδες.

 

Αυτή είναι η δίαιτα των 4.500 θερμίδων. Θέλει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Me diaites opou den trws tipota (opos 550cal), xaneis mus, kai oxi polu lipos, kai o metabolismos leitourgei pio arga kaigontas pio liges 8ermides to 24oro gia tis basikes leitourgies (BMR opos legete o basikos metabolismos gia tis leitourgies tou swmatos). Kalhtera na trws 500 8ermides ligotero apo to BMR sou pou einai suni8ws 24 fores peripou to baros sas se kila (10-12 an einai se lbs), ara an eiste 100 kila na trwte peripou 2000 8ermides, kai gumnazeste kiolas, 8a xanete peripou ena kilo thn bdomada. Pio polu apo ena kilo thn bdomada den einai ugeiino giati anti gia lipos kaigete mazi kai mus pou den einai epi8imito.

H diatrofh gia xashmo lupous prepei na einai peripou 50% udatan8rakes, 30% proteines, 20%lupos, h 40%-40%-20%. Proteines kai lupos kalo erxonte apo 3urous karpous kai kotopoulo, psari, klp. Ydatan8rakes apo pswmi, augo, dimitriaka, klp.

Apo 8ema askisis, 3-4 fores th bdomada aerobiki askhsh (kolumbhsh, podilato, tre3imo, klp) gia 20-30 lepta polu gera kai enalaktika 60%-100% prospa8eia, h gia 45 lepta peripou me metria prospa8eia. Kalo einai na trwme proteines kai udatan8rakes 1 wra peripou prin apo thn askhsh. Apo barh, gia na mhn xanoume pollous mus kai na dimiourgoume merikous kainourgious, kai gia na au3isoume ton metabolismo, 3 fores thn bdomada, alla 1 me 2 fores to polu gia ka8e meros tou swmatos, me toulaxiston 48 wres prin 3anakanoume baru gia to idio meros tou swmatos.

Kai, polu simantiko, POLY NERO! Toulaxiston 3-4 litra thn hmera!

 

Auta apo mena....kai skopeuw na arxisw apo deutera. Idi arxisa thn diaita alla oxi thn gumnastikh kai exw idi xasei ligo.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nhp1023 (18 Μάρ. 2004 , 16:39)

 

H diatrofh gia xashmo lupous prepei na einai peripou 50% udatan8rakes, 30% proteines, 20%lupos, h 40%-40%-20%. Proteines kai lupos kalo erxonte apo 3urous karpous kai kotopoulo, psari, klp. Ydatan8rakes apo pswmi, augo, dimitriaka, klp.

 

 

 

Χασιμο λιπους μπουκονωντας υδατανθρακες και λιπος...?Υπερβολικο...

Επισης πολυ καλη πηγη προτεινων (καλυτερη απο ξηρους καρπους) ειανι γενικα το κρεας περα απο κοτοπουλο και ψαρι που ειναι τα πιο κλασικα!

Link to comment
Share on other sites

Den einai ola ta lupoi kati kako. 20% xreiazete o organismos, parapanw den einai kalo. To idio kai me udatan8rakes, kalo einai na exeis peripou 40% udatan8rakes. Alla autoi oi udatan8rakes na einai apo swstes piges kai oxi apo keik kai tetia. Gia to kreas swsta ta les, alla eipa kotopoulo kai psari logo tou oti exoun ligotero lupos.

Me to na exeis 20% lipos kai 40% apo tis 8ermides sou, kaneis swsth diatrofh. Sini8ws me mia kanonikh diatrofh xwris na prosexoume exoume polu perissotero lipos kai udatan8rakes, kai autoi erxonte apo kakes piges.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα καπου εχεις λαθος..Η πηγη μετραει μεν αλλα λιγοτερο για τον οργανισμο γιατι οταν γινεται ο καταβολισμος των τροφων ο οργανισμος σου δεν ξεχωριζει απο που πηρε την προτεινη η τον υδατανθρακα η το λιπος...Τον ενδιαφερει μονο οτι εχει αυτες τις ουσιες ουτως ωστε να κατανειμει την ενεργεια αυτων εκει που χρειαζεται...Και λεω το εξης...Ναι στον υδατανθρακα αλλα σε καμια περιπτωση σε τοσο μεγαλο ποσοστο που αναφερεις( 40%)...ειναι υπερβολικο,τουλαχιστον αν θελουμε να χασουμε τιποτα. Ειναι σαν να λες οτι αν εχουμε ενα πιατο φαγητο με κρεας για παραδειγμα πρεπει να φαμε "σχεδον" αλλο τοσο ψωμι...Κατι που ειναι too much!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...