Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στην CM7 χρειαζεται ext2 to 3 to 4 κλπ?

 

Το εψαξα λίγο το θέμα επειδή διάβασα την απάντηση του BOYKIOY και βρήκα αυτο:

 

Though it is not a necessity for this ROM, I would suggest partitioning your SD card to create swap and ext partitions. The ext partition will come in use if you want to install apps onto your SD card later. This is different from what you see in Froyo versions of Move to SD option. Partitioning will format your SD card, so make sure you backup your SD card as mentioned in Step 3.

Go back to the recovery menu again and select ‘Partition sdcard’. Then select ‘Partition SD’. Create a swap partition of size 0 and ext partition of size 512. Once done hit Back to go again to the ‘Partition sdcard’ menu. Convert the partition you just created to ext 3 and then ext4 using the options ‘SD:ext2 to ext3’ and ‘SD:ext3 to ext4’.

 

Άρα λοιπόν αν κάποιος επιθυμεί να εγκαταστήσει πολυ μεγάλο αριθμο εφαρμογών το ext3 η 4 είναι απαραίτητο.

Στο Galaxy S1 το κάναμε για άλλους λόγους και στην αρχη μου φάνηκε παράξενο να χρειάζεται κι εδω. Δεν σκέφτηκα όμως τον περιορισμό των MB για εγκατάσταση εφαρμογών.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορέις να γραφτέις στην beta και να το κατεβάσεις από ουσ δημιουργούς του https://beta.swype.com/android/create/

 

Αλλιώς κατέβασε αυτό, το οποίο δουλέυει αλλά είναι πιό παλιό. http://www.mediafire.com/?qfwwewce9xd4e27

 

Το είχα κάνει παλιά αυτο με την beta αλλά δεν εβγαλα ακρη.Τhanks για την 1.60 δουλεύει αψογα :)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κατανάλωση: έχοντας cyanogen 6.3 Launcher pro plus με 5 widgets, fancy pro και overclocking στα 720MHz, η κατανάλωση μου ήταν με ελάχιστη χρήση (μια ματιά στις ειδήσεις και κάποιες αλλαγές ρυθμίσεων) στο 2.36% ανα ώρα.

Κλειστό μόνο το 3g. Ενεργός ο αυτόματος συγχρονισμός σε mail και twitter Facebook ανα 1 ώρα.

http://tapatalk.com/mu/29c49113-ec24-bc4c.jpg

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κλείνει με μετά από 15 λεπτά όταν δέν το χρησιμοποιείς, δέν ισχύει αυτό που λές. ΔοκΊμασε να ακούσεις μουσική από το Ίντερνετ και μην το πειράξεις, θα δείς ότι θα κλείσει μόνο του παρόλο που το εικονίδιο θα παραμένει ανοιχτό.

 

στην stock με το που εκλεινες την οθονη μετα απο 10s εκλεινε και το εικονιδιο του wifi...εδώ μένει ανοιχτό πάντα....και πέρνει mail και foursquare με κλειστή οθόνη(κλειστο data εννοειται)...όχι πως ειναι τραγικό, δεν εχει μεγάλη διαφόρα στην κατανάλωση....αλλά μου τη σπάει που δε λειτουργει κάνενα data management πρόγραμμα....(ίσως γιαυτό λέγεται και beta θα μου πεις...)

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα να στελνεις μηνυματα απο το pc ενω εχεις συνδεδεμενο το κινητο? Εννοω κατι σαν της Nokia Pc Suite.

 

Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει Pleaseee? :)

Link to comment
Share on other sites

στην stock με το που εκλεινες την οθονη μετα απο 10s εκλεινε και το εικονιδιο του wifi...εδώ μένει ανοιχτό πάντα....και πέρνει mail και foursquare με κλειστή οθόνη(κλειστο data εννοειται)...όχι πως ειναι τραγικό, δεν εχει μεγάλη διαφόρα στην κατανάλωση....αλλά μου τη σπάει που δε λειτουργει κάνενα data management πρόγραμμα....(ίσως γιαυτό λέγεται και beta θα μου πεις...)

 

Μακάρι να συνέβαινε και στο Nexus μου αυτο. Θα ήμουν ευτυχισμένος.

Με τις ανοησίες της samsung στους drivers, δεν μπορείς να ακούσεις Internet radio και αν δεν έχει την συσκευη με data δεν παίρνεις notifications ούτε σε ειδοποιει αν κάποιος σε καλέσει στο Tango.

Μάλιστα το δικο μου, πιθανώς και αλλα nexus για να λάβει notifications με κλειστη οθόνη πρέπει να έχω απενεργοποιησει το wifi πριν.

Κάποιο confing γίνεται και όταν έχω μαζι wifi και 3G data ενεργοποιημενα δεν μου στέλνει. Μόλις κλείσω το wifi λαμβανω κανονικά ειδοποιησεις με κλειστη οθόνη.

Θέλω να το δοκιμάσω και σε άλλο wifi μήπως έχει πρόβλημα με το κανάλι η με κάποια θύρα.

Πάντως το LG δουλεύει άψογα σ αυτο το ρουτερ αλλα και τα iPhone iPad.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παίδες καλησπέρα,

μπορεί κάποιος να μου πει βήμα-βήμα πως μπορώ να κάνω overclocking και με ποιο πρόγραμμα; επίσης ποιες είναι οι default (min και max) τιμές συχνότητας του επεξεργαστή;

 

ευχαριστώ

 

 

 

ΥΓ Το τηλέφωνο είναι rooted.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαζα την ρομ π.χ. LOL ειχα 68mb ελευθερα ενω με την μαμα ρομ 160 οποτε μετα επρεπε να βαζω επιλεκτικα τις εφαρμογες.

Οποτε δηλαδη κανω wipe και δεν θα εχω προβλημα με τον χωρο??

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για

Το θέμα αυτό γιατί αν είναι έτσι δεν με συμφέρει να βάλω άλλη ρομ.

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλησπέρα,

μπορεί κάποιος να μου πει βήμα-βήμα πως μπορώ να κάνω overclocking και με ποιο πρόγραμμα; επίσης ποιες είναι οι default (min και max) τιμές συχνότητας του επεξεργαστή;

 

ευχαριστώ

 

ΥΓ Το τηλέφωνο είναι rooted.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1007244

Δες στην Τρίτη παράγραφο. Είναι η πιο απλη μέθοδος.

(Procedure of installing Custom Recovery using a terminal emulator from your phone instead of installing android SDK on your PC and connecting your phone to PC is mentioned in the last section.)

 

UPDATE - 3 May 2011 : Very simple way of installing Custom Thunderg Recovery by AmonRa/modified by Drellisdee version 1.2. Originally posted by ungaze in this post.

 

1. Download Android Terminal Emulator from Android Market. Install it on your rooted phone.

2. Download the file "amon_ra_recovery_installer.zip" from here or here. Check the MD5 hash value of the downloaded 'zip' file using tools like HashTab etc. before proceeding further. Correct MD5 value : 86db8a52b01f049cadb8f097a4c5bd9e

3. Extract the contents of the 'zip' file to the root of the sd card (ie. not inside any folder) using tools like 7-Zip or WinRAR or any other similar tool.

4. Open the terminal emulator app on your phone and type in the command 'su' without the qoutes. This will prompt a popup on your phone from the SuperUser app asking you whether you want to give root permissions to the terminal emulator app. Click 'Allow' and proceed. You will notice that the shell prompt has changed from the previous user shell '$' to root shell '#' in the emulator app.

5. While in the root shell '#', type in the following command and press Enter. Wait and the phone will reboot into the Custom Recovery.

Code:

sh /sdcard/rf.sh

 

Εγω με αυτο τον οδηγο το εκανα.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για

Το θέμα αυτό γιατί αν είναι έτσι δεν με συμφέρει να βάλω άλλη ρομ.

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

 

Νομίζω όπως είπαμε πριν κάνοντας partition στην SD card σε ext3 η ext4

Προφανώς ο χώρος σου μειώθηκε γιατί κάποιες εφαρμογές κυρίως παιχνίδια έχουν εγκατασταθεί στην εσωτερική μνήμη. Πήγαινε ρυθμίσεις διαχείριση εφαρμογών και τσεκαρισε μια μια τις εφαρμογές που είναι αρκετά ΜΒ. Αν είναι εγκατεστημενα στην εσωτερική μνήμη το τηλεφώνου επέλεξε μετακίνηση στην CD card. Θα γλυτωσεις έτσι πολλα ΜΒ.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Mιας και το έχω παραγγείλει και το περιμένω να κάνω ακόμη μια ερώτηση πριν σας πρήξω για τα καλά...

 

Αν έχουμε συνδεδεμένο το handsfree και λάβουμε μια κλήση, ο ήχος κλήσης ακούγεται και στα ακουστικά η μόνο απο την συσκευη?

 

Υ.Γ. να πω με αίσθημα πραγματικής ευγνωμοσύνης ένα τεράστιο ευχαριστώ για την βοήθεια που προσφέρετε σε όλους μας -τους αρχάριους και μή- και μας γλιτώνετε από τόνους προβλημάτων....

Link to comment
Share on other sites

 

 

Νομίζω όπως είπαμε πριν κάνοντας partition στην SD card σε ext3 η ext4

Προφανώς ο χώρος σου μειώθηκε γιατί κάποιες εφαρμογές κυρίως παιχνίδια έχουν εγκατασταθεί στην εσωτερική μνήμη. Πήγαινε ρυθμίσεις διαχείριση εφαρμογών και τσεκαρισε μια μια τις εφαρμογές που είναι αρκετά ΜΒ. Αν είναι εγκατεστημενα στην εσωτερική μνήμη το τηλεφώνου επέλεξε μετακίνηση στην CD card. Θα γλυτωσεις έτσι πολλα ΜΒ.

 

Εδώ είναι η πλακα οτι δεν εχω εγκατεστημενο εκεινη την στιγμη τιποτα αλλο εκτος απο την καθεμια ρομ μονο,ουτε παιχνιδια ουτε εφαρμογες, για αυτο ρωταω τι κανω λαθος οταν εγκαθιστω την custom rom χωρις εφαρμογες ή παιχνίδια και πιανει τοσο πολυ? ή μαλλον τι δεν κανω σωστα και πιανει τοσο χωρο?

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η πλακα οτι δεν εχω εγκατεστημενο εκεινη την στιγμη τιποτα αλλο εκτος απο την καθεμια ρομ μονο,ουτε παιχνιδια ουτε εφαρμογες, για αυτο ρωταω τι κανω λαθος οταν εγκαθιστω την custom rom χωρις εφαρμογες ή παιχνίδια και πιανει τοσο πολυ? ή μαλλον τι δεν κανω σωστα και πιανει τοσο χωρο?

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

 

Μάλλον τότε το πακέτο με τις εφαρμογές που δεν περιέχονται στην ρομ και τις περνάς εκ των υστέρων παει εκει.

Εγω με στημενο το τηλέφωνο, έχω 51MB free αλλα δεν έχω περάσει navigator και τα παιχνίδια που έχω είναι μόνο 4.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,κατεβασα το tapatalk pro και κανω αναζητηση http://www.myphone.gr και κολλαει στο processing για παντα!πως συγχρονιζει αυτο το πραγμα??
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,κατεβασα το tapatalk pro και κανω αναζητηση http://www.myphone.gr και κολλαει στο processing για παντα!πως συγχρονιζει αυτο το πραγμα??

 

Δοκίμασε να κάνεις log out-log in.

Εμένα μου λειτουργεί κανονικά πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Εδω κ 3 μερες εχω το εξης προβλημα.Οταν πας να σερφαρω στο ιντερνετ (συνδεση μεσω wifi),ανοιγω τον browser (τον ιδη εγκατεστημενο αλλα κ με dolphin εχω δοκιμασει) την ωρα που παει να ανοιξει την εκαστοτε σελιδα(site) κλεινει ο browser κ με πεταει στην αρχικη οθονη.

Σε οποια αλλη ενημερωση μεσω ιντερνετ εχω δοκιμασει(καιρος,android market κτλ) παιζει κανονικα κ φορτωνει στοιχεια.Οπωτε δεν ειναι θεμα wifi.Το κινητο δεν ειναι rooted κ παιζει με την v10h.

To προβλημα αρχισε εντελως ξαφνικα μετα απο περιηγηση αρκετη ωρα μεσα στους εγκατεστημενους Χαρτες(google map).

Oποια σκεψη-βοηθεια ειναι θεμητη.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να συνέβαινε και στο Nexus μου αυτο. Θα ήμουν ευτυχισμένος.

Με τις ανοησίες της samsung στους drivers, δεν μπορείς να ακούσεις Internet radio και αν δεν έχει την συσκευη με data δεν παίρνεις notifications ούτε σε ειδοποιει αν κάποιος σε καλέσει στο Tango.

Μάλιστα το δικο μου, πιθανώς και αλλα nexus για να λάβει notifications με κλειστη οθόνη πρέπει να έχω απενεργοποιησει το wifi πριν.

Κάποιο confing γίνεται και όταν έχω μαζι wifi και 3G data ενεργοποιημενα δεν μου στέλνει. Μόλις κλείσω το wifi λαμβανω κανονικά ειδοποιησεις με κλειστη οθόνη.

Θέλω να το δοκιμάσω και σε άλλο wifi μήπως έχει πρόβλημα με το κανάλι η με κάποια θύρα.

Πάντως το LG δουλεύει άψογα σ αυτο το ρουτερ αλλα και τα iPhone iPad.

 

Δεν εχει επιλογη για wifi sleep policy? Η στοκ του optimus παντως εχει επιλογη never (και αυτη ειναι στη πραγματικοτητα επιλογη του λειτουργικου, αρα και το nexus πρεπει να την εχει) και παιρνει μια χαρα ειδοποιησεις με σβηστη οθονη

 

Ηταν απο τα πρωτα πραγματα που με ενοχλησαν στο τηλεφωνο και εψαξα να βρω

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

 

Edit μεχρι και το galaxy 3 εχει σχετικη επιλογη, το κοιταξα μολις

 

Μπες: settings/wireless /wifi settings πατα το menu επελεξε advanced και θα βρεις το sleep policy

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Με την 6.5 βλέπω τρελο battery drain ακομα και οταν το χρησιμοποιώ μονο σαν τηλεφωνο (1 μερα max)....σκέφτομαι να γυρίσω σε stock :(
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει επιλογη για wifi sleep policy? Η στοκ του optimus παντως εχει επιλογη never (και αυτη ειναι στη πραγματικοτητα επιλογη του λειτουργικου, αρα και το nexus πρεπει να την εχει) και παιρνει μια χαρα ειδοποιησεις με σβηστη οθονη

 

Ηταν απο τα πρωτα πραγματα που με ενοχλησαν στο τηλεφωνο και εψαξα να βρω

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

 

Βεβαίως και έχει την επιλογη. Αλλα ποιος είπε ότι δουλεύει :lol:

Αστα η samsung τα έχει κάνει για μια ακόμα φορα μουσκεμα.

 

Πριν απο λίγο ανακαλυψα ότι και το optimus ενω είναι στο never μετα απο κάποια λεπτά ακροασης μουσικης απο το tunein διακόπτει.

Βέβαια εδω είναι διαφορετικά γιατί σ αφήνει να ακούσεις 15 λεπτά μουσικη πριν ανοίξεις την οθόνη για ανανέωση. Απλα αγορασα την Pro έκδοση του Tunein για να μπορω να κάνω ηχογραφιση του προγράμματος ώστε να τα ακούω οπότε θέλω.

Ζω στο εξωτερικο και είναι ο μοναδικός τρόπος να ακούω ελληνική μουσικη πέρα απο αυτήν που έχω στο pc μου.

Στο Nexus κλείνει σε μισο λεπτο

 

Γι αυτο παραδέχομαι την apple. Δεν αφήνει τίποτα στην τύχη. Έχω ανάλογες εφαρμογές που ηχογραφουν ραδιοφωνικα προγράμματα και δεν διακόπτεται το streaming.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το λες αυτο με το tune in το χω προσεξει κι εγω.. αλλα τις υπολοιπες ειδοποιησεις τις παιρνω κανονικα. Δε νομιζω οτι κλεινει το wifi , γιατι απο talk ειδικα (αλλα και mail ) παιρνω συνεχεια

 

Θα ξαναδοκιμασω αλλη μια το tune in παντως..

 

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Gingerbread-2.3.4-rc2 έχει δοκιμάσει κανείς?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=909242

 

Τον μπελά σου ψάχνεις να βρεις?:D

Ένα σωρο bugs έχει. Ασε που δεν λέει τίποτα ούτε στο nexus που είναι official.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εδω κ 3 μερες εχω το εξης προβλημα.Οταν πας να σερφαρω στο ιντερνετ (συνδεση μεσω wifi),ανοιγω τον browser (τον ιδη εγκατεστημενο αλλα κ με dolphin εχω δοκιμασει) την ωρα που παει να ανοιξει την εκαστοτε σελιδα(site) κλεινει ο browser κ με πεταει στην αρχικη οθονη.

Σε οποια αλλη ενημερωση μεσω ιντερνετ εχω δοκιμασει(καιρος,android market κτλ) παιζει κανονικα κ φορτωνει στοιχεια.Οπωτε δεν ειναι θεμα wifi.Το κινητο δεν ειναι rooted κ παιζει με την v10h.

To προβλημα αρχισε εντελως ξαφνικα μετα απο περιηγηση αρκετη ωρα μεσα στους εγκατεστημενους Χαρτες(google map).

Oποια σκεψη-βοηθεια ειναι θεμητη.

Mήπως πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα εγκατέστησεςτο adobe flash player 10.1 για το Ρ500? Γιατί εμένα το ίδιο μου έκανε το κινητό όταν εγκατέστησα την εφαρμογή αυτή. Την απεγκατέστησα και μετά όλα οκ. Θυμήσου τι έκανες τελευταία φορα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει flash player για το κιν μας?

Για την κατανάλωση .Απεγκατέστησα όλα τα widgets ,απενεργοποίησα τον αυτόματο συγχρονισμό, έκανα wipe το battery status ,έχω το launcher της rom .Το κιν το χρησιμοποιώ σαν δεύτερο ,δεν κάνω κλήσεις ,ούτε sms .Το internet το απενεργοποιώ με το apndroid όποτε δεν το χρησιμοποιώ. Και με ελάχιστη περιήγηση στο ιντερνετ και κανά 2-3 ώρες παιχνίδι με το angry birds και την υπόλοιπη ώρα σε αναμονή μου έβγαλε μόνο 1 μέρα .Τι άλλο να κάνω?

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...