Jump to content

Andy Rubin: «Αχρείαστα τα Windows Phone 7»


DJDB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://www.myphone.gr/news/android.gif[/imgalign]Μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Andy Rubin, του ανθρώπου που επιβλέπει την ανάπτυξη του Android της Google και αυτού που ξεκίνησε τη δημιουργία του συγκεκριμένου λειτουργικού συστήματος πολύ πριν εξαγοραστεί από αυτήν, δημοσιεύτηκε αυτές τις μέρες στην ηλεκτρονική έκδοση του περιοδικού PC Magazine.

 

Σύμφωνα λοιπόν με τα όσα αναφέρει ο Rubin σε αυτήν, η ομάδα ανάπτυξης του προϊόντος σκοπεύει να επικεντρωθεί πλέον στο να παρέχει νέες καινοτομίες με κάθε καινούργια έκδοσή του, σταματώντας έτσι το «κυνηγητό» με τις απαιτήσεις των κατασκευαστών, αναφέροντας πως εκείνοι που δεν θα θελήσουν να υιοθετήσουν άμεσα τις νέες εκδόσεις του Android θα δουν τον αντίκτυπο της πράξης τους από την αγορά και τις ανάγκες αυτής. Προσθέτει μάλιστα πως οι κατασκευάστριες εταιρείες δεν έχουν κάποιο όφελος από το να χρησιμοποιούν παλαιότερες εκδόσεις και το σίγουρο είναι πως ο καταναλωτής δεν επωφελείται από αυτό. Από την άλλη, άποψη του Rubin είναι πως η Google δεν θα πρέπει να θέσει περιορισμούς στο πώς οι πάροχοι εκμεταλλεύονται το ανοικτό λειτουργικό της και πως κάποια στιγμή θα καταλάβουν ποιο είναι το σωστό.

 

Όσον αφορά το προς τα που ακριβώς θα στραφεί η ανάπτυξη του Android, o Rubin φαίνεται να δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον για τις δυνατότητες των συσκευών στον τομέα των video games, ένας τομέας ο οποίος κατά την γνώμη του είναι μέχρι και αυτή τη στιγμή υποτιμημένος. Επιπρόσθετα, από τα λεγόμενά του γίνεται κατανοητό πως στόχος της ομάδας ανάπτυξης είναι η περαιτέρω διείσδυση του Web και του cloud computing στις συσκευές αλλά και η βελτίωση του browser που διαθέτει το συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα. Όσον αφορά το Flash και τις αναφορές που υπάρχουν για αργή απόκριση σε τέτοιου είδους περιεχόμενο, ανέφερε πως «Με τον καιρό, θα υπάρξει βελτίωση».

 

Ερωτηθείς για το νέο λειτουργικό της Microsoft, τα επερχόμενα Windows Phone 7, ο Rubin τόνισε: «Δείχνει ενδιαφέρον, αλλά ο κόσμος δεν χρειάζεται άλλη μια πλατφόρμα. Το Android είναι δωρεάν και "ανοικτό". Αν κάποιος φτιάξει άλλη μια, θα είναι μόνο για λόγους πολιτικής». Διερωτήθηκε ποιος ο λόγος δημιουργίας ενός ακόμη OS από την στιγμή που υπάρχει το Android, αν και έκλεισε λέγοντας πως η «πολυφωνία» κάνει καλό στον υγιή ανταγωνισμό και στην ύπαρξη πολλαπλών επιλογών για τον τελικό χρήστη.

 

Το πλήρες κείμενο τη συνέντευξης μπορούμε να διαβάσουμε εδώ.

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

αν κρινω απ τα ακυρα που εχω φαει 2 φορες ως τωρα χωρις λογο απο το android θα λεγα οτι χρειαζομαστε αλλο λειτουργικο, σταθερο και αξιοπιστο αναλογο του iOS. το android καλο δειχνει αλλα ειναι μακρια απ το να γινει οπως πρεπει.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το android έχει το πιο λαμπρό μέλλον, καθώς έχει φέρει πολλές καινοτομίες ως ανοικτό λειτουργικό σε smartphone. Είναι μεγάλη επιτυχία να μπορέσει να γίνει τόσο δημοφιλές και να το λατρέψουν όλοι τόσο γρήγορα, σε αντίθεση με τα windows mobile που όσο και να προσπαθήσουν, υπάρχουν κενά.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε και τα android δυστυχως εχουν ποοολλα κενα. τα windows mobile 7 δε μπορω να εχω γνωμη απο τη στιγμη που δεν εχουν βγει στην αγορα.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, μόνο σε εμένα φαίνεται φαιδρή η δήλωση, "Αφού υπάρχει το δικό μου λειτουργικό, είναι αχρείαστο να προσπαθεί οποιοσδήποτε άλλος να φτιάξει λειτουργικό!"

 

Ποιο είπαμε είναι το όνομα του; Αλλάχ; Μωάμεθ; Βούδας;

Link to comment
Share on other sites

τα windows προυπήρχαν επομένως είναι λάθος το ερώτημα του κυρίου περί του ποιος ο λόγος για άλλο ένα λειτουργικό
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

name three of them...

 

εγω θα σου πω τις εμπειριες μου συγκεκριμενα προβληματα που με ξενερωσαν απο την πρωτη στιγμη.

-- καινουρια συσκευη, αχρησιμοποιητη...δε μπορω να κανω εγκατασταση καμμια εφαρμογη απο το android market. διαβασα διαφορα στο ιντερνετ..δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος..αλλοι το διορθωνουν βαζοντας sd καρτα, αλλοι εχουν προβλημα με την καρτα sim και βαζουν αλλα αμα θελουν να εγκαταστησουν κατι. αλλοι flashαρουν και φτοιαχνει ενω σε αλλους παλι οχι. αλλοι καθαριζουν την cache του market και φτοιαχνει. γενικα κανεις κατι στην τυχη και μπορει να φτοιαξει. απαραδεκτο.

-- να πω για τις εφαρμογες που αλλες παιζουν αλλες οχι απο συσκευη σε συσκευη και απο version σε version?

-- και του uber απαραδεκτο προβλημα του android που με γυριζει σε δεκαετια 90 ειναι η διαχειριση της cache..μονο τα windows 95 ηθελαν reboot μετα απο καποιο διαστημα λειτουργιας γιατι κρεμαγε το OS μετα απο καποιο χρονο χρησης. απαραδεκτο και δεν ξερω αν και ποτε θα το φτοιαξουν.

--θες να κανεις download κατι? αν δε θεωρει οτι γνωριζει το αρχειο για να το ανοιξει με καποια συγκεκριμενη εφαρμογη απλα δε το κατεβαζει.......

γυρισα πισω στο Ν900 μου κα το εκτιμω οσο τιποτα. ας φτοιαξουν αυτα και οσα αλλα προβληματα υπαρχουν(αν υπαρχουν γιατι δε γνωριζω παραπανω απ αυτα που εζησα) και μετα ας γυρισουν να πουν οτι δε χρειαζεται αλλο λειτουργικο. με τι μουτρα κανουν τετοια γελοια δηλωση? μεχρι που εκτιμησα και το iOS...και μισω την apple!

Link to comment
Share on other sites

Για ποια εκδοση αντροιντ μιλας και ποια συσκευη;στο 2.2 δεν υπαρχουν τα προβληματα που λες.και να φανταστεις οτι εγω το τρεχω στο hd2

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ποια εκδοση αντροιντ μιλας και ποια συσκευη;στο 2.2 δεν υπαρχουν τα προβληματα που λες.και να φανταστεις οτι εγω το τρεχω στο hd2

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

για το samsung galaxy s συγκεκριμενα. το θεμα ειναι οτι αυτα τα προβληματα ψαχνωντας στο ιντερνετ για να τα λυσω, τα ειδα σε διαφορες συσκευες. μακαρι να κανω λαθος..εχω επιδοτηση και δεν εχω συσκευη να παρω....ειμαι αναμεσα σε iphone4 και desire hd..περιμενω να δω το νεο της htc.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι προβλήματα υπάρχουν στο Android αν αγοράσεις μία συσκευή των 300 ευρώ.

Όσο πιο πολλά δώσεις (π.χ Galaxy) τόσο καλύτερη εμπειρία χρήσης.

 

Αν έχεις τέτοια προβλήματα με galaxy και δεν λύνονται με «φορματ» τότε επέστρεψε το και ζητά

Άλλη συσκευή. Ημάρτον , εγώ έβαλα στην άκρη το iphone 4 που έχω και δουλεύω με το Galaxy.

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Για ποια εκδοση αντροιντ μιλας και ποια συσκευη;στο 2.2 δεν υπαρχουν τα προβληματα που λες.και να φανταστεις οτι εγω το τρεχω στο hd2

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Ναι προβλήματα υπάρχουν στο Android αν αγοράσεις μία συσκευή των 300 ευρώ.

Όσο πιο πολλά δώσεις (π.χ Galaxy) τόσο καλύτερη εμπειρία χρήσης.

 

Αν έχεις τέτοια προβλήματα με galaxy και δεν λύνονται με «φορματ» τότε επέστρεψε το και ζητά

Άλλη συσκευή. Ημάρτον , εγώ έβαλα στην άκρη το iphone 4 που έχω και δουλεύω με το Galaxy.

 

Αυτη ειναι και η υπεροχη αλλων λειτουργικων. Το ios πχ, κλειστο μεν, καθε ανανεωση ομως ισχυει για ολες τις συσκευες του. Δεν αφηνει καμια απ'εξω και κανενας δεν μενει παραπονεμενος. Και τα κενα ασφαλειας για τον τελικο καταναλωτη περιοριζονται στο ελαχιστο, χωρις να υπαρχει φοβος, τουλαχιστον μεγαλος, για προσωπικα δεδομενα. Και δε μιλω επειδη εχω ios, αλλα γιατι πριν το παρω εψαξα καλα τι με συμφερει και τι οχι.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα γουστάρω μαλλιοτράβηγμα μεταξύ Android-iOS-wm7 :lol:

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως κερδισμένοι θα βγούμε εμείς είτε τρέχουμε το ένα είτε το άλλο ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω τις εμπειριες μου συγκεκριμενα προβληματα που με ξενερωσαν απο την πρωτη στιγμη.

-- καινουρια συσκευη, αχρησιμοποιητη...δε μπορω να κανω εγκατασταση καμμια εφαρμογη απο το android market. διαβασα διαφορα στο ιντερνετ..δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος..αλλοι το διορθωνουν βαζοντας sd καρτα, αλλοι εχουν προβλημα με την καρτα sim και βαζουν αλλα αμα θελουν να εγκαταστησουν κατι. αλλοι flashαρουν και φτοιαχνει ενω σε αλλους παλι οχι. αλλοι καθαριζουν την cache του market και φτοιαχνει. γενικα κανεις κατι στην τυχη και μπορει να φτοιαξει. απαραδεκτο.

-- να πω για τις εφαρμογες που αλλες παιζουν αλλες οχι απο συσκευη σε συσκευη και απο version σε version?

-- και του uber απαραδεκτο προβλημα του android που με γυριζει σε δεκαετια 90 ειναι η διαχειριση της cache..μονο τα windows 95 ηθελαν reboot μετα απο καποιο διαστημα λειτουργιας γιατι κρεμαγε το OS μετα απο καποιο χρονο χρησης. απαραδεκτο και δεν ξερω αν και ποτε θα το φτοιαξουν.

--θες να κανεις download κατι? αν δε θεωρει οτι γνωριζει το αρχειο για να το ανοιξει με καποια συγκεκριμενη εφαρμογη απλα δε το κατεβαζει.......

γυρισα πισω στο Ν900 μου κα το εκτιμω οσο τιποτα. ας φτοιαξουν αυτα και οσα αλλα προβληματα υπαρχουν(αν υπαρχουν γιατι δε γνωριζω παραπανω απ αυτα που εζησα) και μετα ας γυρισουν να πουν οτι δε χρειαζεται αλλο λειτουργικο. με τι μουτρα κανουν τετοια γελοια δηλωση? μεχρι που εκτιμησα και το iOS...και μισω την apple!

Εγώ πάντως με 1.6 android (X10i) δεν έχω κάποιο από αυτά τα προβλήματα , το μόνο που αναγνωρίζω αν κατάλαβα καλά ειναι το οτι δεν κατεβάζει μη αναγνωρίσημο τύπο αρχείου. Και ναι αυτό ειναι σπαστικό. Αλλά τα υπόλοιπα δεν τα έχω δεί.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω εν μέρει με το συντάκτη του άρθρου, δηλαδή ένα ακόμα λειτουργικό δεν συνεισφέρει τίποτα, αν είναι γεμάτο από περιορισμούς και ελλείψεις. Με τη διαφορά ότι θα έπρεπε πρώτα να δει τα κακώς κείμενα του δικού του αγαπημένου λειτουργικού, δηλαδή του Android, το οποίο δεν έχει ωριμάσει ακόμα όσο πρέπει. Έχει πολλές δυνατότητες, αλλά επίσης έχει κληρονομήσει ορισμένες αμφισβητούμενες τακτικές και πολιτικές της Google. Όσο για τη Microsoft, απορώ γιατί να αναπτύξει ένα λογισμικό με τόσους περιορισμούς, όταν υπάρχουν τα Windows Mobile, τα οποία προσφέρουν μεγάλη παραμετροποίηση, τουλάχιστον όση χρειάζεται από ένα σύγχρονο λειτουργικό κινητών τηλεφώνων.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

I think the screen shots I've seen are interesting, but look, the world doesn't need another platform. Android is free and open; I think the only reason you create another platform is for political reasons. Why doesn't the whole world run with [Android]? They don't like the people who developed, or "not invented here," but [Android] is a successful, complete, vertically integrated free platform. I encourage everybody to use it, but I'm also not under the impression that everybody will use it, which is a good thing, because competition is good for the consumer and if somebody has an an idea for a feature or a piece of functionality in their platform and Android doesn't do it, great.

 

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεται πάντως, είναι αρκετά πιο ώριμος από τις παιδαριώδες δηλώσεις που κάνουν οι αντιπρόσωποι των άλλον κορυφαίων εταιριών.

;)

 

@el3ctronick

Δες πώς δουλεύει από κοντά το galaxy (με lagfix) ή μια συσκευή με froyo και μετά θα αλλάξεις γνώμη. Μην κάνεις τις εξαιρέσεις κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Όσα και να υπάρξουν και 100 λειτουργικά καλοδεχούμενα. Είναι πολύ καλό για τον καταναλωτή να έχει επιλογές, για τις εταιρείες καλό είναι επίσης για να μην επαναπαύονται. Είδατε ότι η συνεχόμενη άνοδος τους android, αναγκάζει την apple να χαλαρώσει (λίγο) κάποιους περιορισμούς στους developers.

 

Επίσης, μην υποτιμάτε την microsoft, αν και δεν τη συμπαθώ καθόλου. Έχει και την τεχνογνωσία και τα κεφάλαια να γονατίσει πολλούς. Οι συμμαχίες που θα συνάψει, θα καθορίσουν και το μέλλον του νέου λειτουργικού.

 

Πάντως είναι δύσκολο να συναγωνιστεί κάποιος ένα λειτουργικό που δίνεται τσάμπα στους κατασκευαστές, είναι fully customised και υποστηρίζεται από την Google.

 

Η apple ακολουθεί το δικό της δρόμο, θέλοντας να έχει λόγο (και κέρδη) στο hardware, software και εφαρμογές. Δεν κερδίζουν πάρα πολλοί άλλοι (κατασκευαστής η ίδια, λειτουργικό η ίδια, appstore η ίδια) από αυτή και πάντα θα έχει περιορισμένο μερίδιο.

 

@επικριτές android: δεν είναι το ίδιο να γράφεις κώδικα για μία και μόνο συσκευή (iPhone) αλλά για δεκάδες. Αυτό βέβαια δεν μας νοιάζει ως τελικούς καταναλωτές αλλά υπάρχουν πολλά προβλήματα που δεν αντιμετωπίζει η apple με αυτή την προσέγγιση, ενώ αποτελεί πρόβλημα για τις άλλες εταιρείες (google, microsoft κλπ.). Και το λειτουργικό της RIM μια χαρά παίζει... αλλά μόνο σε RIM.

Edited by murex
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι και η υπεροχη αλλων λειτουργικων. Το ios πχ, κλειστο μεν, καθε ανανεωση ομως ισχυει για ολες τις συσκευες του. Δεν αφηνει καμια απ'εξω και κανενας δεν μενει παραπονεμενος. Και τα κενα ασφαλειας για τον τελικο καταναλωτη περιοριζονται στο ελαχιστο, χωρις να υπαρχει φοβος, τουλαχιστον μεγαλος, για προσωπικα δεδομενα. Και δε μιλω επειδη εχω ios, αλλα γιατι πριν το παρω εψαξα καλα τι με συμφερει και τι οχι.

 

μμμ αν δε κανω λαθος, παρεχει οτνως το νεο λειτουργικο στις παλαιοτερες συσκευες αλλα οχι ομως και ολα τα χαρακτηριστικα του. πχ το "multitasking" δε δουλευει σε ολες τις εκδοσεις του ihone.

 

Ειναι λογικο να μην γινεται γτ οσο εξελισεται ενα λειτουργικο δυστυχως γινεται και πιο βαρυ για το κινητο οποτε ειναι αναμμενομενο παλαιοτερς συσκευες να μην μπορουν να το υποστηριξουν.

 

Οσο για προβληματα με το android που προανεφερε ο electronic, αν δε κανω λαθος το ονομα, μονο 2 ειναι τα προβληματα. το download αρχειων που δε μπορουν να αξιοποιηθουν απο το κινητο και η επριορισμενη μνημη που συντομα οπως εξελισσονται τα κινητα (εσωτερικη μνημη μεγαλωνει) θα εξαλειφθει. οσο για τα υπολοιπα και κυριως οτι θελει rr πρωτη φορα το ακουω! το δικο μου δουλευει μερες συνεχομενες εγκαθιστωντας και απεγκαθιστωντας εφαρμογες κτλ κτλ και δεν εχει καμια απολυτως επιβαρυνση στο κινητο. rr κανω γτ εχει τελειωσει η μαπταρια οποτε ουσιαστιακ ειναι ανοιγμα κλεισιμο.

 

Οσον αφορα τις δηλωσεις του, ειναι λιγο περιεργες στο τομεα γτ να δημιουργηθει το wm7....οπως προειε καποιος, τα wm υπηρχαν πολυ πριν το android οποτε αν ακποιο δεν επρεπε να βγει αυτο ειναι το android. Ευτυχως που βγηκε γτ επιτελους βλεπουεμ σε ολα τα λειτουργικα νεες καινοτομιες και μακαρι να τις εστερνιζονται ολοι ωστε να βγαινουν οσο το δυνατο λειτουργικα πιο κοντα στην τελιοτητα!

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι και η υπεροχη αλλων λειτουργικων. Το ios πχ, κλειστο μεν, καθε ανανεωση ομως ισχυει για ολες τις συσκευες του. Δεν αφηνει καμια απ'εξω και κανενας δεν μενει παραπονεμενος.

 

Μια απορία. Τι ακριβώς πήρε το 3G από την τελευταία έκδοση του iOS (εκτός από τους φακέλους);

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι και η υπεροχη αλλων λειτουργικων. Το ios πχ, κλειστο μεν, καθε ανανεωση ομως ισχυει για ολες τις συσκευες του. Δεν αφηνει καμια απ'εξω και κανενας δεν μενει παραπονεμενος. Και τα κενα ασφαλειας για τον τελικο καταναλωτη περιοριζονται στο ελαχιστο, χωρις να υπαρχει φοβος, τουλαχιστον μεγαλος, για προσωπικα δεδομενα. Και δε μιλω επειδη εχω ios, αλλα γιατι πριν το παρω εψαξα καλα τι με συμφερει και τι οχι.

Πόσους μήνες είπαμε το παλαιότερο σερνόταν σε όσους έκαναν αναβάθμιση στο OS του 4; :lol:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλό ειναι αν υπάρχουν και τα Fanboys των λειτουργικών συστημάτων γιατί μόνο αυτοί μιλάνε ανοιχτά για τα προβλήματα και τα κενα των αντιπαλών λειτουργικών...Αποεκει και μετά(αν και κάτοχος και HTC DESIRE και iPhone 3G)θα χαρακτήριζα ατυχή την άποψη του συγκεκριμένου κυρίου όσο αναφορά τα mobile W7...διότι ή ξέρει παρα πολλά και όλοι εμείς είμαστε κορόιδα ή προασπθεί να υποτιμήσει την MS ....πάντως το φάγωμα μεταξυ εταιριών και fanboys βοηθούν τον απλό καταναλωτή να παίρνει περισότερα.ΙΔΩΜΕΝ
...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Τι ακριβώς πήρε το 3G από την τελευταία έκδοση του iOS (εκτός από τους φακέλους);

Οταν το κινητο δεν εχει υποδομη, δεν μπορει να παρει πολλα και ειναι λογικο. Προφανως αλλο το hardware του 3g και αλλο του 4. Ειναι σα να θες να βαλεις καταλυτη σε ενα αμαξι που καιει super. Οσο και να προσπαθεις δε γινεται. Γιατι ομως τα se να μην εχουν το τελευταιο λογισμικο της android, εστω και αν δεν κανουν ολες τις λειτουργιες; Γιατι δλδ πρεπει μονο τα ανω 500€ κινητα να εχουν και ολη την προσοχη;

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Οταν το κινητο δεν εχει υποδομη, δεν μπορει να παρει πολλα και ειναι λογικο. Προφανως αλλο το hardware του 3g και αλλο του 4. Ειναι σα να θες να βαλεις καταλυτη σε ενα αμαξι που καιει super. Οσο και να προσπαθεις δε γινεται. Γιατι ομως τα se να μην εχουν το τελευταιο λογισμικο της android, εστω και αν δεν κανουν ολες τις λειτουργιες; Γιατι δλδ πρεπει μονο τα ανω 500€ κινητα να εχουν και ολη την προσοχη;

 

Άρα μόλις αναίρεσες ένα από τα επιχειρήματα που λέει ότι δεν έχει σημασία το hardware εφόσον κάτι λειτουργεί. Εκτός αν θεωρείς ότι η ζωή μιας συσκευής 600+ ευρώ είναι κάτι λιγότερο από ένα χρόνο (το 3G πωλούνταν σαν ναυαρχίδα μέχρι περίπου τον αύγουστο του 2009 και το ios 4 εμφανίστηκε ιούνιο του 2010).

Τελικά η ΝΟΚΙΑ απλά δεν παίζεται σ'αυτόν τον τομέα.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω τις εμπειριες μου συγκεκριμενα προβληματα που με ξενερωσαν απο την πρωτη στιγμη.

-- καινουρια συσκευη, αχρησιμοποιητη...δε μπορω να κανω εγκατασταση καμμια εφαρμογη απο το android market. διαβασα διαφορα στο ιντερνετ..δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος..αλλοι το διορθωνουν βαζοντας sd καρτα, αλλοι εχουν προβλημα με την καρτα sim και βαζουν αλλα αμα θελουν να εγκαταστησουν κατι. αλλοι flashαρουν και φτοιαχνει ενω σε αλλους παλι οχι. αλλοι καθαριζουν την cache του market και φτοιαχνει. γενικα κανεις κατι στην τυχη και μπορει να φτοιαξει. απαραδεκτο.

Τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις. Μου έχει τύχει και εμένα αυτό. Κρατάει 1-2 μέρες και τέλος. Από το μάρκετ είναι το πρόβλημα. Δεν έχει να κάνει με το android ή τη συσκευή σου.

-- να πω για τις εφαρμογες που αλλες παιζουν αλλες οχι απο συσκευη σε συσκευη και απο version σε version?

Αυτό δεν είναι "πρόβλημα".

-

- και του uber απαραδεκτο προβλημα του android που με γυριζει σε δεκαετια 90 ειναι η διαχειριση της cache..μονο τα windows 95 ηθελαν reboot μετα απο καποιο διαστημα λειτουργιας γιατι κρεμαγε το OS μετα απο καποιο χρονο χρησης. απαραδεκτο και δεν ξερω αν και ποτε θα το φτοιαξουν.

Αυτό δεν ισχύει γενικά. Μπορεί το galaxy s να χρειάζεται. (λέω μπορεί, δεν ξέρω). Δεν είναι γενικό το φαινόμενο.

--θες να κανεις download κατι? αν δε θεωρει οτι γνωριζει το αρχειο για να το ανοιξει με καποια συγκεκριμενη εφαρμογη απλα δε το κατεβαζει.......

 

Αυτό ναι, αλλά είναι λόγος για να ακυρώνεις ένα ολόκληρο λειτουργικό???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Άρα μόλις αναίρεσες ένα από τα επιχειρήματα που λέει ότι δεν έχει σημασία το hardware εφόσον κάτι λειτουργεί. Εκτός αν θεωρείς ότι η ζωή μιας συσκευής 600+ ευρώ είναι κάτι λιγότερο από ένα χρόνο (το 3G πωλούνταν σαν ναυαρχίδα μέχρι περίπου τον αύγουστο του 2009 και το ios 4 εμφανίστηκε ιούνιο του 2010).

Τελικά η ΝΟΚΙΑ απλά δεν παίζεται σ'αυτόν τον τομέα.

Ναι αλλα απο το 09 μεχρι το 10, αλλαξε ολο το κινητο. Καποιες λειτουργιες του νεου μοντελου λογικο να μην αξιοποιουνται στο παλιο. Ολα ομως εχουν το ιδιο λειτουργικο στην τελευταια εκδοση. Εξαλλου το λειτουργικο αναβαθμιζεται για ολες τις συσκευες, απλα οι νεοτερες εχουν κατι παραπανω λογω τεχνολογιας.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...