Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικα είχα βάλει μικρό vsel και κολαγε στο boot. Μετά απλώς ξαναφλασαρα τη ρομ που είχα χωρίς να κάνω τα wipe cach και τα σχετικά και το κινητό επανήλθε εκεί που το είχα με τις εφαρμογές μου!

 

Μπορώ με κάποιο τρόπο να αυξησω την εσωτερική μνήμη του κινητού? Πχ στο hd2 που είχα το έκανα δημιουργόντας ένα ext partition στην κάρτα μνήμης...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όποιος θέλει να ξαναερωτευτεί το Milestone του δεν έχει παρά να δοκιμάσει την MIUI 1.6.17

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1090899

Android 2.3.4 και αυτή.

 

Την έβαλα πριν 20 λεπτά και νόμιζα ότι έχω άλλο κινητό.. Ότι πιο όμορφο, στυλάτο, sleek, stylish, βάλτε ότι επίθετο θέλετε..

Oι άλλες ROM μπροστά της (οπτικά) είναι σαν να καλικατζούρες σε κόντρα με έργο του Πικάσο..

Και από επιδόσεις μια χαρά μου φαίνεται στο λίγο που ασχολούμαι μαζί της.

Θα επανελθω με εντυπώσεις σε λίγες μέρες, αλλά αν η πρώτη εμπειρία είναι αυτή που μένει, η MIUI κέρδισε έναν φαν σήμερα. :rolleyes:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη εγώ συνεχίζω να αναβαθμίζω σε κάθε νέα έκδοση την ice and fire. Βασίζεται στην CM και έχει όλη τη δουλειά του nadlabak μέσα της, με τα πειράγματα που θα ήθελα να κάνω με το χέρι μετά από πάνω.

Αλεξ αύξηση της εσωτερικής μνήμης απλώς το ξεχνάς. Υπάρχουν 2 τρόποι, ο ένας είναι φορτώνοντας swap στην κάρτα μνήμης και ο δεύτερος δεσμεύοντας ένα μέρος της ραμ όπου συμπιέζεις δεδομένα. Οι περισσότεροι τείνουν να καταλήξουν πως ο δεύτερος τρόπος (compcache) είναι ο καλύτερος.

Όμως στο milestone ο bootloader είναι ως γνωστών κλειδωμένος και δεν μπορούμε έτσι να περάσουμε άλλο πυρήνα. Χωρίς άλλο πυρήνα δεν μπορούμε να έχουμε ούτε swap ούτε compcache.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βελτιστοποιήσουμε την χρήση της υπάρχουσας μνήμης με ένα script που έχει φτιάξει ο zepellinrox.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
και πως μπορουμε να το κανουμε αυτο?δηλαδη να χρησιμοποιησουμε το script του zeppelinrox?ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το script manager από το market.

Πας στο παρακάτω, από όπου και μπορείς να κατεβάσεις το script. To κάνεις rename για να βγάλεις την κατάληξη txt και να μείνει η κατάληξη sh στο αρχείο που κατέβασες και το τρέχεις.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276

Το script κάνει 3 πράγματα, αλλάζει κάποιες ρυθμίσεις για τα settings των διαφόρων memory groupings, ορίζει τιμές μνήμης για τα διάφορα memory groupings και τέλος χρησιμοποιεί μια μέθοδο για να σου κρατάει τον Launcher πάντα στη μνήμη ώστε να μην βλέπεις redraw αν πχ βγεις από μια εφαρμογή που θέλει πολύ μνήμη. Το πρώτο έχει εφαρμογή μόνο στο gingerbread. Στο froyo δουλεύει μόνο το δεύτερο και τρίτο. Ο ορισμός των τιμών μνήμης πρέπει να γίνεται κάθε φορά που ανοίγει η συσκευή, τα άλλα φτάνει μια φορά. Θα δεις στις οδηγίες λέει πως μπορείς να το κάνεις αυτό αυτόματα, σε αρκετούς όμως δεν δουλεύει σωστά. Με κάποιο πρόγραμμα σαν το Auto Memory Manager μπορείς να βάζεις τις τιμές της μνήμης αυτόματα.

Θέλει root.

Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη εγώ συνεχίζω να αναβαθμίζω σε κάθε νέα έκδοση την ice and fire. Βασίζεται στην CM και έχει όλη τη δουλειά του nadlabak μέσα της, με τα πειράγματα που θα ήθελα να κάνω με το χέρι μετά από πάνω.

 

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βελτιστοποιήσουμε την χρήση της υπάρχουσας μνήμης με ένα script που έχει φτιάξει ο zepellinrox.

 

Την είχα δοκιμάσει την IceAndFire όταν είχε ξεκινήσει. Συμπαθέστατη, αλλά ακόμα μία παραλλαγή της Cyanogen.

H MIUI είναι εντελώς διαφορετική, δείτε ένα βίντεο εδώ, με παλιότερη έκδοσή της κιόλας:

Ρίξτε και μια ματιά στο επίσημο site: http://en.miui.com/

Ενσωματωμένο Theme Editor που κατεβάζει ότι θέλετε, wallpapers, lockscreens, κλπ ώστε να την προσαρμόσετε όπως θέλετε.

Το τελευταίο βίντεο:

Redefining Android όπως λένε κι οι ίδιοι. :D

 

 

Α, μιας και αναφέρθηκε, επειδή κι εγώ το χρησιμοποιούσα το Script του zeppelnirox, με τις τελευταίες CM7 (RC10 πχ) δεν χρειάζεται το Script, αν σας ενδιαφέρει το Multitasking. Έχει προσαρμόσει και τις ρυθμίσεις του ο nadlabak.

Τώρα δεν ξέρω αν τις περνάνε αυτούσιες και οι υπόλοιποι (πχ ο iceandfire) αλλά απλά το αναφέρω.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
οκ παιδια σας ευχαριστω πολυ.και γω την ice and fire εχω τον τελευταιο καιρο.οφειλω να ομολογησω οτι η miui με ενθουσιαζει και τοσο διοτι μου θυμιζει πολυ ios
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου θυμίζει iOS δεν μου αρέσει τόσο :P

Βασικά είναι νομίζω οπτικά αυτά που προσφέρει περισσότερο, που δεν με ενδιαφέρουν τόσο.

Πάντως η ice and fire έχει μέσα βασικές εφαρμογής της MIUI (μουσική, φωτογραφική μηχανή, βιντεοκάμερα κλπ).

Οι default ρυθμίσεις του nadlabak είναι καλές, αλλά ανάλογα με τη χρήση που του κάνεις μπορεί να σου ταιριάζουν άλλες καλύτερες.

Τα πειράγματα που κάνει στις ρυθμίσεις ΟΟΜ δεν είμαι σίγουρος αν τα περιλαμβάνει η CM.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
συγνωμη κατα λαθος ξεχασα να βαλω το δεν.η miui οσο γρηγορη και να ειναι θεωρω πως δεν εχει θεση σε android τηλεφωνο ειτε αυτο ειναι το vodafone joy ειτε το galaxy s ii
Link to comment
Share on other sites

Με cyanogenmod 7. 1. 0 rc10 κάθε φορά που ανοίγω το hardware πληκτρολόγιο και παω να γράψω κάτι κάπου είτε στα μηνύματα είτε στον browser πρέπει πρώτα να πατήσω το κουμπί των επιλογών για να ξεκινήσει να γράφει αλλιώς δεν εμφανίζει γράμματα. Το έχει κανείς άλλος αυτό? Πως λύνεται?

 

Από ότι έμαθα η motorola θα ξεκλειδώσει τον bootloader του milestone στο τέλος του έτους. Αυτό ισχύει?

Πρακτικά αυτό τι σημαίνει για εμάς? Τι παραπάνω θα έχουμε? Δηλαδή το Droid που έχει ανοιχτό bootloader τι παραπάνω έχει?

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά τον ανοίξει (πράγμα όχι και τόσο βέβαιο) το βασικό πράγμα που θα κερδίσουμε είναι η δυνατότητα για swap στην κάρτα μνήμης ή compcache (τεχνικά λάθος περιγραφή, αλλά δίνει να καταλάβεις τι κάνει είναι σαν να κόβεις ένα κομμάτι από τη ραμ να το κάνεις εικονικό δίσκο και να βάζεις εκεί swap). Αυτό προφανώς θα μας βοηθήσει για τη μικρή μνήμη που έχει η συσκευή μας.

Από εκεί και πέρα με τους παπάδες που έχει κάνει ήδη ο kadalban δεν ξέρω πόσα θα κερδίσουμε στην πράξη. Τεχνικά βέβαια θα μπορούμε να βάλουμε πυρήνα που έχει γίνει εξαρχής για gingerbread κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Οσο λάτρης και να είμαι της συσκευής,αν ποτέ ξεκλειδωθει,θα είναι ήδη πολύ πολύ παλιά...είναι θρυλική συσκευή,είναι η μοναδική της ηλικίας της που ακόμα κρατιέται άνετα,αλλά ήδη έχει αρχισει και ψιλορεταρει...

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια γενικη ερωτηση ;

 

Αν ανοίξει η Motorola τον bootloader ή κατορθώσουν οι developers να τον "σπάσουν" , τι κινησεις θα μπορουμε να κανουμε ;

 

 

* Θα μπορούμε να μεγαλωσουμε τη μνημη , οπως συνεβη και στο blade ? :confused:

 

 

Ευχαριστω.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κι ο crAss, bootάρεις ότι πυρήνα/kernel θέλεις, με ότι θέλεις. ;)

Πρώτο πρώτο πιστεύω θα ήταν το SWAP, ώστε να έχουμε μνήμη RAM της τάξης των 512ΜΒ-1GB...

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κι ο crAss, bootάρεις ότι πυρήνα/kernel θέλεις, με ότι θέλεις. ;)

Πρώτο πρώτο πιστεύω θα ήταν το SWAP, ώστε να έχουμε μνήμη RAM της τάξης των 512ΜΒ-1GB...

 

Κι αυτο με τι σχετιζεται ; Θελω να πω, που "παταμε" ωστε να ρυθμιζουμε τη ram στα 512 mb για παραδειγμα ; Δηλαδη θα μπορουσαμε να την επεκτεινουμε ως και 2GB? :blink:

 

 

edit: παιζει κατι τετοιο;

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτο με τι σχετιζεται ; Θελω να πω, που "παταμε" ωστε να ρυθμιζουμε τη ram στα 512 mb για παραδειγμα ; Δηλαδη θα μπορουσαμε να την επεκτεινουμε ως και 2GB? :blink:

 

 

edit: παιζει κατι τετοιο;

 

Ρίξε μια ματιά στο τι είναι Swap:

http://www.linux.com/news/software/applications/8208-all-about-linux-swap-space

http://www.redhat.com/magazine/001nov04/features/vm/

 

Ουσιαστικά θα δημιουργείς ένα partition στην SD κάρτα, το οποίο το λειτουργικό θα βλέπει ως εικονική RAM και θα την χρησιμοποιεί σε περίπτωση που εξαντλείται η Hardware μνήμη (τα 256ΜΒ του Milestone)

 

Δεν πιστεύω να ξεκλειδώσουν τον bootloader του Milestone πλέον.

Ας ξεκλειδώσουν του Milestone 3 και μια χαρά θα είμαστε.. :rolleyes:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Πάντως διαβάζοντας μηνύματα από χρήστες του droid (το αμερικάνικο ξεκλείδωτο milestone στο περίπου) αναφέρουν ότι το compcache κάνει καλύτερη δουλειά συνολικά σε σχέση με το swap. Το compcache επιβαρύνει πολύ τον επεξεργαστή, ενώ το swap την κάρτα μνήμης. Δεν το έχω ψάξει αν είναι δυνατή η ταυτόχρονη ενεργοποίηση και τον 2 και αν έχει νόημα. Και ούτε θα το ψάξω, εκτός και αν ανοίξει ο Bootloader.

Πάντως το milestone είναι η μοναδική συσκευή της εποχής που κυκλοφόρησε που μπορεί ακόμη και σήμερα να στέκεται αξιοπρεπώς.

Link to comment
Share on other sites

Moυ χει λειψει η ιδιοτητα των κινητων που πληκτρολογουσες 2-3 ψηφια και σου πεταγε ολα τα ονοματα που περιηχαν αυτον το συνδυασμο. Τι μπορουμε να κανουμε στο milestone-ακι μας ; Κι αυτοs ο nadlabak , δεν το ψηνε να περασει κατι τετοιο ; Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Moυ χει λειψει η ιδιοτητα των κινητων που πληκτρολογουσες 2-3 ψηφια και σου πεταγε ολα τα ονοματα που περιηχαν αυτον το συνδυασμο. Τι μπορουμε να κανουμε στο milestone-ακι μας ; Κι αυτοs ο nadlabak , δεν το ψηνε να περασει κατι τετοιο ;

 

Έχεις δοκιμάσει το Dialer One;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Moυ χει λειψει η ιδιοτητα των κινητων που πληκτρολογουσες 2-3 ψηφια και σου πεταγε ολα τα ονοματα που περιηχαν αυτον το συνδυασμο. Τι μπορουμε να κανουμε στο milestone-ακι μας ; Κι αυτοs ο nadlabak , δεν το ψηνε να περασει κατι τετοιο ;

 

Το έχει ενσωματωμένο ο Contact Manager της MIUI Rom. Πολύ εύχρηστο feature..!:D

Δεν δοκιμάζεις να περάσεις το contacts/phone .apk της MIUI?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει το Dialer One;

 

Χμμ.. το δοκιμασα. Να σου πω, αναζητω κατι πιο minimal μωρε , με οχι τοσες ρυθμισεις. Σκεφτομαι να αντικαταστησω την εφαρμογη των κλησεων με αυτο... :worry:

Το έχει ενσωματωμένο ο Contact Manager της MIUI Rom. Πολύ εύχρηστο feature..!

Δεν δοκιμάζεις να περάσεις το contacts/phone .apk της MIUI?

Αυτο, να σου πω θα με ενδιεφερε περισσοτερο. Εχεις αρχειακι ; Επισης, που θα πρεπει να το τοποθετησω , path εννοω ;

 

edit: Μπορει καποιος να μου στειλει ενα link να κατεβασω την ice n fire ?

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

http://www.multiupload.com/3FK37ZPB4P

Για την ice and fire 2.8

Πρέπει να βάλεις τα το παρακάτω google apps (παλαιότερη έκδοση σε μένα δημιούργησε πρόβλημα).

http://goo-inside.me/gapps/gapps-gb-20110613-signed.zip

Πάντως και εγώ θα ήθελα ένα λίγο πιο εξελιγμένο πρόγραμμα για τη διαχείριση των επαφών με την ice and fire χωρίς όμως να φτάσω στο σημείο της miui.

 

Επίσης κυκλοφόρησε ξεχωριστά το crystaltalk και μπορεί να προστεθεί πάνω στην CM και λογικά και στην ice and fire.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1152110

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα μία καλή πρόταση για ρομ. Μετά την froyomod 2.5 που ήταν ότι γρηγορότερο είχε δει ποτέ το τηλέφωνο μου κ είχα πραγματικά ενθουσιαστεί, άλλαξα στην 2.7 επειδή η 2.5 είχε ένα bug με το GPS και δεν μπορούσε να κλειδώσει με τίποτα. Απο τότε δεν μπορώ να βρω κάτι να με ικανοποιήσει. Η 2.7 είναι δυστυχώς αρκετά πιο αργή και επίσης στη χρήση GPS πλεον κλειδωνε μεν κανονικά αλλά συχνά υπερθερμαινόταν τόσο πολύ που έκανε επανεκκίνηση μετά απο λίγο. Αναβάθμιση λοιπόν στη 2.8 που ελυνε οπως εγραφε, το προβλημα της υπερθερμανσης. Ναι μεν αυτό λύθηκε, αλλά τώρα έχω πάρα πολυ συχνά επανεκκινήσεις χωρις προφανή λογο, 2-3 φορές την ημερα, ακομα και σε πολυ χαλαρη κατασταση, μετά από απλό ξεκλείδωμα. Ανυπόφορο.

 

Βγήκε σήμερα η 2.9 αλλά έχω απογοητευτεί κ δεν την εβαλα ακομα. Κυρίως γιατί μετά την 2.5 όλες οι επόμενες froyomod ήταν αρκετά πιο αργές και κολλούσαν αρκετά σε συμπεριφορά, "σκησίματα" σε ρολλάρισμα μενού κτλ. κτλ.

 

Να γυρίσω ξανά σε CM μετά από καιρό? και αν ναι, στην τελευταία? Πως είναι απο ταχύτητα/σταθερότητα ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η τελευταία cm,έχει όλα τα θέματα λυμένα,το τηλεφωνο έχει να μου κάνει reboot πάνω από εβδομάδα,και είναι επιτέλους πιο σβέλτο με gingerbread.

οτι όλοι οι άλλοι είναι καρεκλαδες το έχουμε πει,αλλά δεν έχουμε πει οτι ο nadlabak έχει φτιάξει μονός του το θέμα με τα dsi errors!!!

αυτό που δε μπορούσε ολη η μοτορολα μαζί να φτιάξει...

Οπότε δε χρειάζεται καν το workaround που πάλι αυτός ήταν ο μονός που το ειχε φτιάξει.

 

Και όσον αφορά τα Droid,είμαστε πιο μπροστά σε εξέλιξή να ξέρετε,τους έχει πέσει το σαγωνι κάτω με το μυαλό του nadlabak.

Πράγματα που τα προσπαθούν μήνες μια ολόκληρη κοινότητά με ξεκλείδωτο bootloader,μόλις τα πιάσει αυτός τα κάνει.

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...