Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα την HO!NO! πριν από λίγο και εγώ. Η διαφορά είναι μεγάλη σε σχέση με την τελευταία ultimate του Ice and Fire. Ο κύριος λόγος βέβαια είναι όλα τα καλούδια που έχει προσθέσει ο nadbalak στην cyanogenmod τους τελευταίους μήνες (η Ice and Fire έχει μείνει σχεδόν 3 μήνες χωρίς update).

Πάντως τα πράγματα τώρα είναι σούπερ, δεν σκέφτομαι καν να αλλάξω κινητό μιας και μου αρκεί για αυτά που κάνω!

Για την μπαταρία τις 2 ημέρες της είχα άνετα με την ice and fire...αν καταφέρει να αυξηθεί και αυτό τότε σούπερ!

Edited by crAss
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά, είχα κάποια ελαττωματάκια με την HO!NO!. Κάποιες φορές που λάμβανα κλήση είτε δε με άκουγαν είτε δεν τους άκουγα - και ξαναδοκιμάζαμε την κλήση. Ίσως να ήταν θέμα στην ποιότητα κλήσης και δοκίμασα προχθές να το αλλάξω σε normal qual talk.(ούτε crystal ούτε τις άλλες τις παραξενιές)

3 μήνες έπειτα τον καθορισμό της rom - χαρά κι αγάπη να ξεχειλίζει- τρώει σκαλώματα στην αρχικη οθόνη καθώς και σε κάποιες μικροεπιλογές τύπου: δυσκολεύεται να μπεί στις ρυθμίσεις.:dash: Τα ρεσταρτς δε βοήθησαν ιδιαίτερα.

Με μια νέα περιποίηση της ρομ θα έχουμε , θαρρώ, μια πολύ σταθερή και γρήγορη επιλογή. HO!NO!

 

Αποφάσισα παράλληλα με την επανεγκατάσταση της υπάρχουσας HO!NO! να κάνω κι ένα format στην κάρτα μνήμης - ίσως να πηγάζουν κι απο κει τα προβλήματα λόγω παμπάλαιων ξεχασμένων αρχείων...

Σε FAT32 να γίνει η διαμόρφωση;

 

 

edit: Μόλις πρόσεξα οτι πριν 10 μέρες ανανεώθηκε η cm9 για το milestone μας : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1445209

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, είχα κάποια ελαττωματάκια με την HO!NO!. Κάποιες φορές που λάμβανα κλήση είτε δε με άκουγαν είτε δεν τους άκουγα - και ξαναδοκιμάζαμε την κλήση. Ίσως να ήταν θέμα στην ποιότητα κλήσης και δοκίμασα προχθές να το αλλάξω σε normal qual talk.(ούτε crystal ούτε τις άλλες τις παραξενιές)

3 μήνες έπειτα τον καθορισμό της rom - χαρά κι αγάπη να ξεχειλίζει- τρώει σκαλώματα στην αρχικη οθόνη καθώς και σε κάποιες μικροεπιλογές τύπου: δυσκολεύεται να μπεί στις ρυθμίσεις.:dash: Τα ρεσταρτς δε βοήθησαν ιδιαίτερα.

Με μια νέα περιποίηση της ρομ θα έχουμε , θαρρώ, μια πολύ σταθερή και γρήγορη επιλογή. HO!NO!

 

Αποφάσισα παράλληλα με την επανεγκατάσταση της υπάρχουσας HO!NO! να κάνω κι ένα format στην κάρτα μνήμης - ίσως να πηγάζουν κι απο κει τα προβλήματα λόγω παμπάλαιων ξεχασμένων αρχείων...

Σε FAT32 να γίνει η διαμόρφωση;

 

 

edit: Μόλις πρόσεξα οτι πριν 10 μέρες ανανεώθηκε η cm9 για το milestone μας : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1445209

 

Και τα 2 θεματάκια είναι γνωστά.

Αυτό που έχω παρατηρήσει με τις κλήσεις είναι ότι αν το αφήσω να χτυπήσει 3-4 φορές πριν το σηκώσω και σύρω αργά για να απαντήσω μειώνονται σημαντικά οι πιθανότητες να μην ακούω τον άλλο. Ίσως έχει να κάνει με αλλαγή ταχύτητας της cpu που ίσως να είναι πολύ χαμηλά όταν κοιμάται το κινητό. Όταν το φορτίζω ποτέ δεν είχα το πρόβλημα.

Αυτό με την homescreen μου έχει γίνει 3-4 φορές...ευτυχώς βγαίνει το μενού για επανεκκίνηση κανονικά και δεν θέλει βγάλσιμο μπαταρίας. Αν διορθωνόντουσαν αυτά τελειώνει το θέμα με τις gingerbread.

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω ετσι πιστευω. Σιγουρα θα ειναι η καλυτερη ρομ στην 2.3.7. Τώρα για ICS νομιζω δεν εχει πολυ νοημα - εκτος αν κανει καμια τρελη μοντα ο nadlabak και αυξησουμε τη ραμ του κινητου...

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω ετσι πιστευω. Σιγουρα θα ειναι η καλυτερη ρομ στην 2.3.7. Τώρα για ICS νομιζω δεν εχει πολυ νοημα - εκτος αν κανει καμια τρελη μοντα ο nadlabak και αυξησουμε τη ραμ του κινητου...

 

Ήδη η gingerbread είναι οριακή με την υπάρχουσα μνήμη. Αν τελικά φτιαχτεί το swap module από τον Skrilax τότε όντως μπορεί να βγει κάτι καλό από το ICS. Πάντως έχει κάνει πολύ δουλειά ήδη ο nadlabak εκεί και πολλά έχουν διορθωθεί.

Από την άλλη αν ενσωματωθεί το swap module στην gingerbread το κινητάκι θα αποκτήσει και Multitasking αξιοπρεπές.

Μέχρι να αλλάξει κινητό ο nadlabak και να μας πει τι θα πάρει μένω και εγώ εδώ :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερίζω την παρέα,δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με modding του κινητού μας παρότι το χω αρκετό καιρό..

Μιας και έχω ένα πρόβλημα όμως,λέω να δοκιμάσω να φλασάρω με custom rom για πρώτη φορά.Τώρα έχω την official 2.2.1 και το πρόβλημα μου είναι ότι τις τελευταίες μέρες τα έχει παίξει και δεν έχω καθόλου σήμα στο κινητό..Μου το είχε ξανακάνει και έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να στρώσει,για να έχω μετά από λίγες μέρες το ίδιο πρόβλημα..

Ελπίζω με αλλαγή rom να φτιαξει το πρόβλημα..

Ποια μου προτείνετε να βάλω ως πιο γρήγορη και βολική?Πχ και με αυτή που είχα δε μου παιζει το angry birds space..Δεν ξέρω αν φταίει η rom βέβαια :P

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν έχεις πρόβλημα με τη συσκευή, πόσο μάλλον με το σήμα, δεν βάζεις custom rom για να κάνεις δοκιμές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

εγώ είμαι εδώ και καιρό με FroyoMod αλλά τις τελευταίες μέρες μου παρουσιάζει προβλήματα το touch στην οθόνη. Αλλού πατώ, αλλού επιλέγετε πάνω στην οθόνη. Λες και το calibration έχει χαθεί. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι φταίει και πως λύνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα, με official rom, και το πήγα στο service της motorola και μου το έφτιαξαν

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Θα δω πως πάει και τις επόμενες μέρες και θα πράξω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάντως κλασσικό πρόβλημα της συσκευής μας δυστυχώς.Το είχα ψάξει και εγώ όταν μου είχε συμβεί, και το ίδιο είχα διαβάσει στο παρών φόρουμ ότι είχαν αρκετοί και το πήγαν και οι υπόλοιποι στο service και τους το εφτιαξαν,μέσα σε 1 μέρα.Χρήματα δεν μου πήραν,δε θυμάμαι αν ήμουν μέσα στη εγγύηση ακομη
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα Cyanogen να περάσεις. Είναι πολύ σταθερές και αξιόπιστες. Επίσης στο site xda-developers ο nadlabak εχει επιμεληθει πολυ καλα διαφορες ρομ, μπορεις να δοκιμάσεις.

 

Το andry birds in space ουτε σε εμενα λειτουργει που ειμαι με τη HO!NO! , θαρρώ πως ως εδω ηταν το κινητακι μας.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο ξάδερφος μου έχει ακόμα milestone και παρακολουθώ γενικά και του φλασαρω κλπ,η cm7 τρέχει στο milestone εντελώς κομπλέ,πάει σφαιρατα λέμε
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα αδιόρθωτο!

Το κινητό μου φορτίζει μέσα σε μια ώρα πολύ-πολύ γρήγορα. Παρ' όλα αυτά αποφορτίζεται πληρως σε 1.5-2 μέρες. Μήπως με καμια μόντα να φορτίζει κανονικά και ισως να κραταει περισσότερο; Επίσης παρατηρώ οτι αν το φορτίσω μεσω usb συνδεδεμένο με υπολογιστή (όχι με πρίζα κι ανταπτορα) κανει μια κανονικη-αργη φορτιση και ισως να κραταει 2+ μερες.

Το καλιμπράρισμα μέσω της εφαρμογής δε βοήθησε.

 

Η χρήση είναι μετρια. Αρκετα τηλεφωνα και λιγο ιντερνετ.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα αδιόρθωτο!

Το κινητό μου φορτίζει μέσα σε μια ώρα πολύ-πολύ γρήγορα. Παρ' όλα αυτά αποφορτίζεται πληρως σε 1.5-2 μέρες. Μήπως με καμια μόντα να φορτίζει κανονικά και ισως να κραταει περισσότερο; Επίσης παρατηρώ οτι αν το φορτίσω μεσω usb συνδεδεμένο με υπολογιστή (όχι με πρίζα κι ανταπτορα) κανει μια κανονικη-αργη φορτιση και ισως να κραταει 2+ μερες.

Το καλιμπράρισμα μέσω της εφαρμογής δε βοήθησε.

 

Η χρήση είναι μετρια. Αρκετα τηλεφωνα και λιγο ιντερνετ.

Φόρτιζέ το κλειστό μέχρι να πάει 100%, μετά βγάλε την μπαταρία ενώ το καλώδιο είναι συνδεδεμένο, θα σου βγάλει μια μπαταρία με ένα ερωτηματικό, ξαναβάλε την μπαταρία και μέσα σε 2-3 δευτερόλεπτα θα πάει 60%. Τότε άστο να φορτίσει μέχρι 100%. Συνολικά θέλει κάπου 3-3.5 ώρες η πλήρης φόρτιση και εμένα μου κρατάει 7-8 μέρες (ως δευτερεύον τηλέφωνο).

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει μερικά καλώδια από Κίνα, τα οποία κάνουν πολύ πάνω από 1 ώρα για να φορτίσουν το κινητό. Οι αργές φορτίσεις πάντα βοηθάνε την μπαταρία. Επίσης από τη θεωρία των συσσωρευτών λιθίου ξέρουμε ότι καλό είναι να χρησιμοποιούμε την μπαταρία μεταξύ 10-90% περίπου για μεγιστοποίηση του χρόνου ζωής της, πράγμα που φυσικά στην καθημερινότητα δεν είναι πάντα εφικτό.

Επίσης καλό είναι να χρησιμοποιείς διάφορες λειτουργίες μόνο όταν τις χρειάζεσαι. Πχ εγώ το έχω μόνιμα σε 2G εκτός από όταν θέλω να έχω σύνδεση internet, ή το blutooth το ενεργοποιώ μόνο στο αυτοκίνητο και το wifi πάλι όταν πραγματικά το χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

@MAXAIRO, Έγραψα πως το καλιμπράρισμα δε βοήθησε. Δε μου λειτουργεί. Το έχω κάνει αρκετές φορές χωρίς να αλλάζει ο τρόπος φορτισης...

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

@MAXAIRO, Έγραψα πως το καλιμπράρισμα δε βοήθησε. Δε μου λειτουργεί. Το έχω κάνει αρκετές φορές χωρίς να αλλάζει ο τρόπος φορτισης...

Δεν είναι καλιμπράρισμα η διαδικασία που ανέφερα. Κάθε φόρα που θέλω να φορτίσω πλήρως το Milestone αυτό κάνω. Δεν το κάνεις μια φορά και τέλειωσε. Αλλιώς φορτίζει πάντα μέχρι 60%.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Και θα το έχω 3-4 ώρες κλειστό για να γίνει η φόρτιση;; Κανας άλλος τρόπος για να μη μου φορτίζει μέσα σε μια ώρα;

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Και θα το έχω 3-4 ώρες κλειστό για να γίνει η φόρτιση;; Κανας άλλος τρόπος για να μη μου φορτίζει μέσα σε μια ώρα;

Δεν μπορείς να αντέξεις 3 ωρίτσες με κλειστό κινητό; Σιγά το πράμα. Άλλος τρόπος είναι να βάλεις Eclair (ίσως και Froyo).

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρετήσω φίλους και γνωστούς που τόσο καιρό ασχολιόμασταν με το Milestone, modιφάραμε, βρίσκαμε λύσεις κλπ.

To Milestone μου κατά την περίοδο των διακοπών πρέπει να τα έπαιξε: Δεν ξέρω τι φταίει αλλά πατιούνται κουμπιά, κάνει κλήσεις μόνο του, κάτι με την touchscreen υποπτεύομαι. Στο άσχετο, όχι συνέχεια. Μπορεί μετά από 5' που το έχεις ανοίξει, μπορεί και μετά από 2 ώρες. Ευτυχώς πέτυχα σε προσφορά το Sony Xperia Arc στα Media Markt και το τσίμπησα. Μονοπύρηνο μεν, αλλά αυτή η RAM 512MB τελικά κάνει όλη την διαφορά σε σχέση με το Milestone. Stock εντελώς, με 2.3.4 και όλα τρέχουν άψογα. Ούτε δείγμα lag, έχουμε Multitasking, τα παιχνίδια παίζουν ολα, κλπ.

 

Μου λείπουν το qwerty και η στοιβαρότητα του μεταλλικού milestone κυρίως. Η οθόνη 4.2" Bravia Engine είναι εξαιρετική και αποδίδει πολύ καλά και κάτω από το φως του ήλιου.

Το Milestone θα το έχω για πειραματισμούς και μόνο από δω και πέρα.

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα τη φάση αυτή φίλε μπάμπη, τελικά χάλασε το power key και συνηλθε. Ειχα περασει 1 βδομαδα τραγική, έκανε τρελά πράγματα κυρίως όταν είχε κρύο.Ξυπναγα και μεχρι να παει η ωρα 11 να ζεστανει ο καιρος, δεν μπορουσε ουτε κληση να κανει σωστα.Αλλα πατιωντουσαν αλλα εκανε.... Όμως έστρωσε με αλλαγή firmware.

Δοκίμασε ένα hard reset και πέρνα μια froyo.

 

Ελπίζω να μην το σουτάρεις έτσι, γιατί είναι σκυλί.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου tsoump! Του πέρασα froyo GOT και την πλέον πρόσφατη CM9 σήμερα και για ένα μισάωρο που το λειτούργησα δούλευε μια χαρά. Τι να πω, άβυσσος η ψυχή του Milestone..!

Προφανώς και δεν θα το σουτάρω, δίναι συλλεκτικό κομμάτι το Droid. :)

Θα το έχω για όσο λειτουργεί ακόμα για μόντες, κλπ...

 

ΥΓ: Πόσο μου κακοφαίνεται που επέστρεψα σε πλαστική συσκευή μετά το στοιβαρό μεταλλικό milestone δεν περιγράφεται..! :X

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις διάβασα το παρακάτω post στο xda σχετικά με ελληνικό hardware keyboard mapping στο CM 7.2 του kabaldan:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=27432573&postcount=7902

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει φτιάξει κάτι τέτοιο ή να το δοκιμάσω εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...