Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

pit βαζεις το σωστο?

εχεις κανει factory reset πριν?

εχεις κανει ολες τις οδηγιες σωστα?

δε κανεις και μια σκουπα την sd πριν ξαναφλασαρεις?

 

παιδια μην αγχωνεστε με το φρογιο οταν ερθει θα το καταλαβετε

κανεις δε θα γραφει για καμια ωρα στο φορουμ χαχαχαχαχα

 

 

Εχω βγαλει την sd απο μεσα.....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω βγαλει την sd απο μεσα.....

 

oχι την εξωτερικη

την εσωτερικη

μπορεις να κανεις φορματ εκει μεσα απο τις ρυθμισεις>χωρος αποθηκευσης καρτας

Link to comment
Share on other sites

εγώ εκανα δοκιμή να την περάσω αυτη την rom. Μόλις τελειωσε το φλασάρισμα εκανε reboot σε recovery mode και μου πεταξε κάτι σφάλματα για DBDATA κλπ.

Ειχα επιλέξει re-partition με 803 pit.

εκανα μηπως κάτι λαθος?

- Περιεργο ,απ' οτι ειδα υπαρχει το αρχειο dbdata μεσα .... τα εβαλες τα αρχεια σωστα;

- .... λενε οτι φλασαρεις με 512.pit .

- Ξαναδοκιμασε κανοντας απο recovery full wipe data + wipe cashe + format sdcard .... και χωρις να κανεις reboot ,βγαλε την μπαταρια - ξαναβαλτην και μπες σε download mode.

- Τα τρια αρχεια που θα αποσυμπιεσεις εχουν καταληξη .tar.md5 , ... σβησε την καταληξη .md5, ωστε να φαινονται οπως παρακατω:

- PIT: s1_odin_20100512.pit

- PDA: I9000XWJP6-REV03-ALL-low-CL618121.tar

- PHONE: MODEM_I9000XXJPM.tar

- CSC: GT-I9000-CSC-XENJP2.tar

- Τσεκαρε το repartition

- START

 

- Αυτα που περιγραφω θα εκανα εγω στην θεση σου ... παρ' αυτα το κανεις με δικη σου ευθυνη .... :!:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

oχι την εξωτερικη

την εσωτερικη

μπορεις να κανεις φορματ εκει μεσα απο τις ρυθμισεις>χωρος αποθηκευσης καρτας

 

Δεν μπορω να μπω στο μενου του τηλ απλως απο το recovery κανω wipe data/factory reset.....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει αλλες επιλογες?

 

Εχει το reboot system now

apply sdcard :update.zip

wipe data/factory reset

wipe cache partition

 

Αυτα εχει στο recovery mode.........

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Εχει το reboot system now

apply sdcard :update.zip

wipe data/factory reset

wipe cache partition

 

Αυτα εχει στο recovery mode.........

 

εβαλες φρογιο?νομιζω στο φρογιο εχει και αλλη μια επιλογη το format sd

 

ξεσυνδεσε το και κανε ρεμπουτ

Link to comment
Share on other sites

εβαλες φρογιο?νομιζω στο φρογιο εχει και αλλη μια επιλογη το format sd

 

ξεσυνδεσε το και κανε ρεμπουτ

 

Οχι ημουν με την eclair.....το εχω κανει θα το ξανακανω ομως.....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Οχι ημουν με την eclair.....το εχω κανει θα το ξανακανω ομως.....

ακομα με την εκλαιρ εισαι τοτε

 

κανε σωστα το φλασ τηρωντας πιστα της οδηγιες

Link to comment
Share on other sites

Οχι ημουν με την eclair.....το εχω κανει θα το ξανακανω ομως.....

 

Το εκανα αλλα στην επιφανεια μου βγαζει μυνημα στα γερμανικα κ δεν με αφηνει να μπω στο μενου.....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

@@@Alex

 

Στην δική μου περίπτωση νομίζω ότι στο kies έχει αποθηκευτει κάποιος αλαγμενος κωδικός.

Πιστεύω ότι αν διαγραψω το kies και εγκαταστησω ξανά την τελευταία έκδοση, θα δουλέψει κανονικά.

Τώρα θυμήθηκα ότι αυτο είχα κάνει πριν περάσω την JM1

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα στην επιφανεια μου βγαζει μυνημα στα γερμανικα κ δεν με αφηνει να μπω στο μενου.....

 

προσπαθησε να ξανακανεις flash σωστα τηρωντας ολες τις οδηγιες

 

λογικα δε θα χεις προβλημα,δυστηχως δε μπορω να προτεινω κατι αλλο δε μου ρχεται κατι αλλο στο μυαλο

Link to comment
Share on other sites

@@@Alex

 

Στην δική μου περίπτωση νομίζω ότι στο kies έχει αποθηκευτει κάποιος αλαγμενος κωδικός.

Πιστεύω ότι αν διαγραψω το kies και εγκαταστησω ξανά την τελευταία έκδοση, θα δουλέψει κανονικά.

Τώρα θυμήθηκα ότι αυτο είχα κάνει πριν περάσω την JM1

 

Δημητρη δεν βοηθας και εσυ λιγακι στην περιπτωση μου....τα παιδια απο το πρωι τα εχου δει ολα με την παρτη μου...:O.

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Εχει το reboot system now

apply sdcard :update.zip

wipe data/factory reset

wipe cache partition

 

Αυτα εχει στο recovery mode.........

 

Ωραία, τα έκανες;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Να κανω καθε επιλογη ξεχωριστα εννοεις?

 

Ναι 4 φορες το'χουμε πει μεχρι τωρα, οχι ολες, τις 2 τελευταιες!.. Και σου εγραψα και τι να κανεις μετα, αναλυτικα... Αν δε δουλεψει δυστυχως σε βλεπω για σερβις

 

μία τελευταία δοκιμή είναι να το κάνεις από άλλο pc.

 

@@@Alex

 

Στην δική μου περίπτωση νομίζω ότι στο kies έχει αποθηκευτει κάποιος αλαγμενος κωδικός.

Πιστεύω ότι αν διαγραψω το kies και εγκαταστησω ξανά την τελευταία έκδοση, θα δουλέψει κανονικά.

Τώρα θυμήθηκα ότι αυτο είχα κάνει πριν περάσω την JM1

 

Ναι, καλά νομίζεις :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μια γρήγορη ερώτηση. Συνδέω το galaxy με το Κies και με το που το συνδέω βλέπω στο κινητό να κάνει επανεκκίνηση συνέχεια το MTP application. Δηλαδή συνέχεια αναβοσβήνει η οθόνη που δείχνει το USB...Δούλευε μια χαρά...Δεν έχω βάλει lagfix, ούτε έχω κάνει root και γενικά δεν το έχω "πειράξει" το κινητό...Τι μπορεί να φταίει;; Δοκίμασα να κάνω restart και στο pc και στο κινητό αλλά τα ίδια....Καμία ιδέα;;

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ναι 4 φορες το'χουμε πει μεχρι τωρα, οχι ολες, τις 2 τελευταιες!.. Και σου εγραψα και τι να κανεις μετα, αναλυτικα... Αν δε δουλεψει δυστυχως σε βλεπω για σερβις

 

μία τελευταία δοκιμή είναι να το κάνεις από άλλο pc.

 

τα εκανα ετσι οπως τα λες....και μετα ακολουθω τον οδηγο σου.....αλλο pc δεν εχω...δυστηχως

Επιχειρησα κ τωρα αλλα κολλαει στο ιδιο σημειο....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

τα εκανα ετσι οπως τα λες....και μετα ακολουθω τον οδηγο σου.....αλλο pc δεν εχω...δυστηχως

Επιχειρησα κ τωρα αλλα κολλαει στο ιδιο σημειο....

 

ισως επειδη ειναι branded αυτο που ειχες δε δεχεται κατι αλλο εκτος απο branded

δε το αφηνεις στην ησυχια του μεχρι να βγει το επισημο?

Link to comment
Share on other sites

ισως επειδη ειναι branded αυτο που ειχες δε δεχεται κατι αλλο εκτος απο branded

δε το αφηνεις στην ησυχια του μεχρι να βγει το επισημο?

 

Aπο εξωτερικο ειναι απο γερμανια....παντως απο το κιες βλεπει οτι εχει την jm1....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Aπο εξωτερικο ειναι απο γερμανια....παντως απο το κιες βλεπει οτι εχει την jm1....

 

δεν ειχες γραψει οτι ηταν vodafone?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχες γραψει οτι ηταν vodafone?

 

oχι ειναι απο amazon.de.....γιαυτο βγαζει μυνημα στα γερμανικα...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω σκοπο να flashαρω την jm9 εκδοση στο galaxy μου

αλλα εχω καποιες απωριες για την διαδικασια γιατι σε καποια σημεια μου φαινετε λιγο ελλιπεις επεξηγηση της διαδικασια

 

Τα αστερακια μεσα στην διαδικασια ειναι οι απωρειες μου

λοιπον οι οδηγιες ειναι αυτες. :

So how to proceed:

 

*πρεπει πρωτα απο ολα να ανοιξουμε το κινητο χωρις καρτα sim και να εχουμε κανει wipe data η κατι τετοιο που θεωρειται αυτονοητο και δεν αναφερεται?

 

1)Put your phone to download mode (hold down: volume down, home key, power)

 

DO NOT plug in your phone yet, Odin / driver does not like it at this stage.

 

2)Start Odin3

 

3)Tick "Re-Partition", check that "Auto Reboot" and "F. Reset Time" have been ticked.

 

4)Click "PIT" button and select s1_odin_20100512.pit file.

 

5)Plug in the phone and wait until Odin finds it.

Click "Start" button... <Firmware update start...> <Get PIT for mapping...> appear. The phone will turn off and the screen indicates "Reset". Wait until Odin indicates "Pass".

 

6)Plug out your phone, remove the battery, put it back in and put phone to download mode again.

 

7)Click "Reset" button in Odin and untick "Re-Partition" box.

 

DO NOT select PIT file again.

 

Click "PDA" button and select "CODE_I9000XWJM9.tar.md5" file.

Click "MODEM" button and select "MODEM_I9000XXJM4.tar.md5" file.

Click "CSC" button and select the desired version "CSC_I9000???JM?.tar.md5".

 

8)Plug in the phone and wait until Odin finds it.

Click "Start" button and wait until phone reboots with the new software version.

 

9)When using *Multi CSC* you need to:

 

Turn on USB debugging and plug in the phone.

Open command prompt and type:

 

adb shell

am start -a android.intent.action.MAIN -n com.android.Preconfig/com.android.Preconfig.Preconfig

 

Then select the desired CSC version from the list and press "Install" (this happens on phone screen!).

The phone will reboot once the change is done.

 

*Μετα το reboot του step8 το τηλεφωνο bootαρει πλεον κανονικα με το καινουριο firmware και ειναι πληρως λειτουργικο?

δηλαδη μπορουμε να μπουμε στο μενου του τηλεφωνου για να ενεργοποιησουμε το debugging mode?

Για να πληκτρολογησουμε την εντολη αυτη θα πρεπει πρωτα να εχουμε κατεβασει και εγκαταστησει το Android software development kit?

 

υπαρχει κατι αλλο σε ολη την διαδικασια που θεωρειται αυτονοητο και δεν αναφερεται?

μπορω με καποιο προγραμμα να κρατησω backup και σε περιπτωση που για καποιο λογο αποτυχει το flashing να επαναφερω το παλιο μου firmware?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, πιστευω οτι μερικες φορες ειμαστε λιγο απληστοι. Εγω 10 χρονια που ειχα wm συσκευες και ειχα και πολλες γνωσεις, δεν εκανα αλχημιες και να περναω οτι ρομ βρω κ.τ.λ.

Εφοσον δουλευει η συσκευη καλα γιατι πατε και κανετε πειραματα δεν μπορω να καταλαβω.

Και το αποτελεσμα οριστε ποιο ειναι.

Εγω αν ημουν στη θεση σου φιλε Tarirs θα ειχα τρελαθει αν ειχε παθει κατι τετοιο η συσκευη μου.

 

Και επειδη βγηκε το froyo για σκανδιναβια πρεπει να το περασουμε κι'εμεις ? αυτο δεν καταλαβαινω. Αν ειχε βγει για Τουρκια θα το περναγατε ? :lol:. λεμε τωρα.....:lol:.

 

προτεινω οσοι δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις να μην κανουν πειραματα. Γιατι τα πειραματα εχουν και τις παρενεργειες τους καμια φορα.

Θα μας ερθει με το καλο καποια στιγμη η 2.2 και θα ηρεμησουμε. τι να λενε δηλαδη αλλοι με αλλες συσκευες (βλεπε xperia) που ειναι ακομα με την 1.6 ?

 

ηρεμηστε και ευχαριστηθειτε τις συσκευουλες σας χωρις πειραματισμους !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, πιστευω οτι μερικες φορες ειμαστε λιγο απληστοι. Εγω 10 χρονια που ειχα wm συσκευες και ειχα και πολλες γνωσεις, δεν εκανα αλχημιες και να περναω οτι ρομ βρω κ.τ.λ.

Εφοσον δουλευει η συσκευη καλα γιατι πατε και κανετε πειραματα δεν μπορω να καταλαβω.

Και το αποτελεσμα οριστε ποιο ειναι.

Εγω αν ημουν στη θεση σου φιλε Tarirs θα ειχα τρελαθει αν ειχε παθει κατι τετοιο η συσκευη μου.

 

Και επειδη βγηκε το froyo για σκανδιναβια πρεπει να το περασουμε κι'εμεις ? αυτο δεν καταλαβαινω. Αν ειχε βγει για Τουρκια θα το περναγατε ? :lol:. λεμε τωρα.....:lol:.

 

προτεινω οσοι δεν εχουν τις απαραιτητες γνωσεις να μην κανουν πειραματα. Γιατι τα πειραματα εχουν και τις παρενεργειες τους καμια φορα.

Θα μας ερθει με το καλο καποια στιγμη η 2.2 και θα ηρεμησουμε. τι να λενε δηλαδη αλλοι με αλλες συσκευες (βλεπε xperia) που ειναι ακομα με την 1.6 ?

 

ηρεμηστε και ευχαριστηθειτε τις συσκευουλες σας χωρις πειραματισμους !!!!

 

μα πηγα να κανω update λογισμικου μεσω κιες ,απλως ειχα μεσα το ocfl και εγινε ολο αυτο....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...