Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Z / T-Mobile G2


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγώ πάντως με την επίσημη ρομ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το wifi, με χίλια άλλα ναι, αλλά το wifi δουλεύει καμπάνα! δεν το πας στο service να το κοιτάξουν όσο είσαι στην εγγύηση?
Link to comment
Share on other sites

θέλετε να κάνετε μια λίστα με τα προβλήματα που έχετε εντοπίσει στο Ζ σας;

και πόσο καιρό έχτε τη συσκευή σας :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αρχίζω εγώ!!!! το έχω δύο μήνες το κινητό!!

 

Προβλήματα:

1. μετά από πολλές εφαρμογές που του έχω περάσει όταν ανοίγω κάποια 'βαριά' εφαρμογή (αν και τώρα τελευταία μου το κάνει και μετά απο άνοιγμα του browser) και την κλείνω για να επιστρέψω στο μενού κάνει επανεκίνηση το sense και μετά από 10με15 δευτερόλεπτα επανέρχεται!

 

αιτία προβλήματος: μικρή RAM

λύση: αλλάγη launcher διότι το sense είναι αρκετά βαρύ!

 

2. στην gallery συχνά πυκνά μου εξαφάνιζε τις τελευταίες φωτογραφίες και βίντεο με αποτέλεσμα για να τις δω να έπρεπε να κάνω επανεκίννηση τηλεφώνου αλλά μετά απο λίγο ξανά τα ίδια!

 

αιτία προβλήματος: ίσως πρόβλημα λογισμικού

λύση: αλλάγη του default προγράμματος gallery με άλλο (προσωπικά έβαλα το quickpic και βρήκα την υγεία μου)

 

3. μερικές φορές που γράφω με το φυσικό qwerty σκαλώνει και γράφει μόνο αγγλικά και δεν με αφήνει να αλλάξω την γλώσσα και για να την αλλάξω πρέπει να κλείσω το qwerty να πάω να γράψω με το εικονικό και μετά να το ξαναανοίξω...

 

αιτία προβλήματος: ???

λύση:??

 

αυτά μπορώ να θυμηθώ τώρα αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το προσθέσω

Link to comment
Share on other sites

1. το sense το "ξήλωσα" από τις πρώτες μέρες :D παρατηρησα και γω αυτό που λές, αλλά μόνο όταν είχα ενεργό άλλον launcher και ήθελα να γυρίσω στο sense. από sense σε sense ήταν ΟΚ

 

2. δε χρησιμοποιώ εικόνες και βίντεο στο κινητό :) από την αρχή(σχεδον) βέβαια είχα περάσει την quickpic. ζήτημα να την χρησιμοποίησα 4-5 φορές. πλέον έχω την default της miui

 

3. μμμ, ναι, καλά λες... το είχα παρατηρήσει και γω αυτό. όντως αιτία και λύση δε μπόρεσα να βρω :p παρολαυτα δε το θεωρω ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ προβλημα της συσκευής

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν γουστάρω καθόλου στο android...... αφού το hardware το σηκώνει (θα το πάρει και το nexus s που έχουμε παραπλήσια χαρακτηριστικά) για ποιο λόγο να μην επιβάλει η google σε όλους τους κατασκευαστές να την διαθέσουν σε όλα τα κινητά που μπορούν να την τρέξουν.. πφφφφφ μου φαίνεται θα ξαναγυρίσω στο symbian.. τέσπα και εγώ θα την δοκιμάσω σίγουρα ανεπίσημα πιστεύω θα λύσει πολλά προβλήματα!!!
Link to comment
Share on other sites

μα άν δώσει σε μας την 4.0, πως θα πουλήσουν οι νέες συσκευές;;; μαλλον δε θα πουλήσουν ε; :p

λέω ότι δε θα την πάρουμε, αλλά ποτέ δε ξες :D btw, θέλω και γω να πάω σε symbian(E7 ή E6)

Link to comment
Share on other sites

μα να σου πω κάτι και η nokia έδωσε την belle και την Anna και σε σχετικά παλιές συσκευές όπως και η apple μόνο στο android πρέπει να παρακαλάς να πάρεις κανένα update.. εδώ είχα το 5800 xm και μετά από δυο χρόνια έπαιρνα επίσημα διάφορα μικρά updates.. ενώ στο htc παρά τα προβλήματα που είπα παραπάνω ξέρω ότι δεν θα δω ποτέ επίσημη λύση γιατί απλά τα ξεχνάνε τα κινητά μόλις βγούν...

 

και εγώ να σου πω την αλήθεια το E7 γλυκοκοίταζα(ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΙΝΗΤΟ) αλλά μία η τσουχτερή του τιμή μία οι 'λίγες' εφαρμογές του ovi store με απέτρεψαν (γιατί κακά τα ψέματα στο android έχω βρει εφαρμογές τρελές και τώρα που γλυκάθηκα δεν μπορώ εύκολα να γυρίσω στα λίγα... Γλυκάθηκε η γριά στα σύκα που λένε...)

Link to comment
Share on other sites

μα να σου πω κάτι και η nokia έδωσε την belle και την Anna και σε σχετικά παλιές συσκευές όπως και η apple μόνο στο android πρέπει να παρακαλάς να πάρεις κανένα update.. εδώ είχα το 5800 xm και μετά από δυο χρόνια έπαιρνα επίσημα διάφορα μικρά updates..

 

και ερχεται και αλλη μια ακομη. major update κιολας.

 

ενώ στο htc παρά τα προβλήματα που είπα παραπάνω ξέρω ότι δεν θα δω ποτέ επίσημη λύση γιατί απλά τα ξεχνάνε τα κινητά μόλις βγούν...

 

υποστηριξη... η Αχίλλειος πτερνα στην μονη εταιρια με Android κινητα που γουσταρω πολυ.

 

και εγώ να σου πω την αλήθεια το E7 γλυκοκοίταζα(ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΙΝΗΤΟ) αλλά μία η τσουχτερή του τιμή μία οι 'λίγες' εφαρμογές του ovi store με απέτρεψαν (γιατί κακά τα ψέματα στο android έχω βρει εφαρμογές τρελές και τώρα που γλυκάθηκα δεν μπορώ εύκολα να γυρίσω στα λίγα... Γλυκάθηκε η γριά στα σύκα που λένε...)

 

ειναι απιστευτα ομορφο και τελεια η αισθηση που δινει οταν το κρατας λογω των υλικων του.

απο εφαρμογες ,πλεον, στο Symbian βρισκεις ο,τι θες.

δεν ειναι τα πραγματα οπως το 2009-2010

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

και ερχεται και αλλη μια ακομη. major update κιολας.

 

δυστυχώς μου το κλέψανε το κινητό και έτσι δεν θα είμαι τυχερός να το δω :mad:

 

υποστηριξη... η Αχίλλειος πτερνα στην μονη εταιρια με Android κινητα που γουσταρω πολυ.

 

η υποστήριξη είναι η αχίλλειος πτέρνα γενικά όλου του android και προβλέπω αν δεν αλλάξει γρήγορα γραμμή πλεύσης πολύς κόσμος να φεύγει προς mango (μιας και το iOS είναι προνόμιο για λίγους $$$)

 

ειναι απιστευτα ομορφο και τελεια η αισθηση που δινει οταν το κρατας λογω των υλικων του.

απο εφαρμογες ,πλεον, στο Symbian βρισκεις ο,τι θες.

δεν ειναι τα πραγματα οπως το 2009-2010

 

το ξέρω το είχα δει και είχα πάθει πλάκα αν είχε μια τιμή πιο κοντά στα δικά μου όρια θα το έπαιρνα.. όσο για τις εφαρμογές δεν ξέρω τι παίζει όταν είναι να πάρω καινούργιο κινητό θα ψαχτώ περισσότερο... και αν το android δεν αλλάξει δυστυχώς θα το χαιρετήσω (λες και χέστηκε το android τι θα κάνω εγώ :lol:)

Link to comment
Share on other sites

να αλλάξει ως προς τι βρε Xander; θα γινει καλύτερο; σε τι; χειρότερο; σε τι;

σε πολλά θα μου πεις... αλλα;;;; :p

 

μήπως να δοκιμάσεις κάποια άλλη ρομ, περα της οφισιαλ; προσωπικά είδα διαφορες! άλλη συσκευη! ρολαρει γρηγορα, δε κολλαει πουθενα ;) αν θες κάνεις και overclock και πάει ακόμη καλύτερα!

 

οι εφαρμογες δε με απασχολουν ιδιαίτερα. κατεβάζω συχνά πυκνά αλλά οι χρήσιμες για μένα να είναι το πολύ 10. οπότε είτε έιχα το Ε7 είτε το Ζ που έχω για μένα είναι το ίδιο :)

όμως θέλω να πάω και σε μανγκο και σε ιος να δω τι ρόλο βαράν και αυτά σε καθημερινή χρήση :)

Link to comment
Share on other sites

μήπως να δοκιμάσεις κάποια άλλη ρομ, περα της οφισιαλ; προσωπικά είδα διαφορες! άλλη συσκευη! ρολαρει γρηγορα, δε κολλαει πουθενα ;) αν θες κάνεις και overclock και πάει ακόμη καλύτερα!

 

θα το δοκιμάσω μόλις έχω αρκετό χρόνο και όρεξη για διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα συνδεδεμενο στο wifi, εμφανιζονται στ μενου ολα κανονικα ( αγορες, καφε κτλ αλλα οταν παταω εμφανιση στο χαρτη, το μπαγκραουντ ειναι λευκο...
Link to comment
Share on other sites

δε γνωρίζω να σε βοηθήσω... :(

 

@nikosk31

ποιό radio φοράει η συσκευή σου; υποπτεύομαι ότι αυτό οφείλεται για το gps

θα πάω αναγκαστικα σε αλλαγή αυτού που έχω. ακολουθώντας αυτήν την διαδικασία?* όποιο radio και να επιλεξω είναι οκ για το Ζ; λογικά θα επιλέξω αυτό: Vision_Radio_12.57.60.25_26.10.04.12:DOWNLOAD

MD5 Check Sum: C98DFD9BC3DA93F38B9F6638C3B1B604 - from Bell Gingerbread OTA posted By David DEE

NEW RADIO POSTED 8-8-11

 

 

*κανω ΜΟΝΟ το παρακάτω;

How to use this method:

 

1. Download the desired radio file.

2. Rename the file to PC10IMG

 

IMPORTANT: You must rename the downloaded radio file name to PC10IMG in order for it to work. I did not name the flies PC10IMG in case you download multiple radio files to cut down on confusion.

 

3. Place the PC10IMG.zip radio file on the root of you SD card.

4. Power the phone off.

5. Hold the volume button down and press power on.

6.The phone will boot into Hboot then Bootloader, It should see the PC10IMG.zip and ask if you want to apply the zip.

7. Use the volume up button to select "yes"

8. Once its done flashing, reboot the phone and you should have a new radio.

 

IMPORTANT: Remember to remove or rename the PC10IMG.zip from the root of your sd card when finished, because if for some reason you need to get into recovery from bootloader, you will not be able to because it will see the PC10IMG.zip file and want to update instead.

Link to comment
Share on other sites

τι έχεις επιλέξει, κανονικο χάρτη ή την προβολή επιφάνειας από google earth ?
.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν γουστάρω καθόλου στο android...... αφού το hardware το σηκώνει (θα το πάρει και το nexus s που έχουμε παραπλήσια χαρακτηριστικά) για ποιο λόγο να μην επιβάλει η google σε όλους τους κατασκευαστές να την διαθέσουν σε όλα τα κινητά που μπορούν να την τρέξουν.. πφφφφφ μου φαίνεται θα ξαναγυρίσω στο symbian.. τέσπα και εγώ θα την δοκιμάσω σίγουρα ανεπίσημα πιστεύω θα λύσει πολλά προβλήματα!!!

 

μα άν δώσει σε μας την 4.0, πως θα πουλήσουν οι νέες συσκευές;;; μαλλον δε θα πουλήσουν ε; :p

λέω ότι δε θα την πάρουμε, αλλά ποτέ δε ξες :D btw, θέλω και γω να πάω σε symbian(E7 ή E6)

αυτό ισχύει αλλά για τους κατασκευαστές (και πάλι όχι για όλους) όχι για την google.

εξάλλου αν έχεις μία ρόμ χωρίς προβλήματα γιατί να θές να βάλεις μία άλλη με την οποία το κινητό θα σέρνεται?

 

μα να σου πω κάτι και η nokia έδωσε την belle και την Anna και σε σχετικά παλιές συσκευές όπως και η apple μόνο στο android πρέπει να παρακαλάς να πάρεις κανένα update.. εδώ είχα το 5800 xm και μετά από δυο χρόνια έπαιρνα επίσημα διάφορα μικρά updates.. ενώ στο htc παρά τα προβλήματα που είπα παραπάνω ξέρω ότι δεν θα δω ποτέ επίσημη λύση γιατί απλά τα ξεχνάνε τα κινητά μόλις βγούν...

 

και εγώ να σου πω την αλήθεια το E7 γλυκοκοίταζα(ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΚΙΝΗΤΟ) αλλά μία η τσουχτερή του τιμή μία οι 'λίγες' εφαρμογές του ovi store με απέτρεψαν (γιατί κακά τα ψέματα στο android έχω βρει εφαρμογές τρελές και τώρα που γλυκάθηκα δεν μπορώ εύκολα να γυρίσω στα λίγα... Γλυκάθηκε η γριά στα σύκα που λένε...)

το symbian το έχει σχεδόν παραγκωνίσει και η ίδια η νοκια από την ώρα που έκανε το deal με την microsoft,

και έχοντας κι εγώ περάσει από symbian νομίζω οτι δεν υπάρχει σύγκριση, το δυνατό χαρτί του android είναι το ότι είναι (κατά το δύναμιν) ανοικτό από την γέννηση του και υπάρχουν εκατοντάδες "τρελοί" ανά τον κόσμο που "περνούν την ώρα τους σκαλίζοντας" το ίδιο το λειτουργικό φτιάχνοντας εφαρμογές που μετά "χαρίζουν" ακόμα και μαγειρεύοντας τις νέες εκδόσεις της που βγάζει το google αντικαθιστώντας τον κατασκευαστή του κινητού.

.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

αυτό ισχύει αλλά για τους κατασκευαστές (και πάλι όχι για όλους) όχι για την google.

εξάλλου αν έχεις μία ρόμ χωρίς προβλήματα γιατί να θές να βάλεις μία άλλη με την οποία το κινητό θα σέρνεται?

 

Εγώ έχω την μαμά ρομ και έχω κάποια προβλήματα γι'αυτό θέλω να πάρει το κινητό μας την ics μήπως και λυθούν...

Όσο για το ότι φταίνε οι κατασκευαστές το βρίσκω λάθος μπορούσε πολύ απλά η google να επιβάλει στους κατασκευαστές να υποστηρίζουν τις συσκευές τους για τουλάχιστον 2 χρόνια για το δικό της λειτουργικό πρόγραμμα πρόκειται αυτή κάνει κουμάντο αυτή ανέβασε τις πωλήσεις σχεδόν σε όλες τις εταιρίες! και στο τέλος χεσ$#κα εγώ αν η htc επειδή βάζει το sense είναι πολύπλοκο να υποστηρίζει και να βγάζει όλες τις ενημερώσεις σε όλα της τα κινητά αν ήταν τόσο περίπλοκο ας μην έβαζε sense

 

το symbian το έχει σχεδόν παραγκωνίσει και η ίδια η νοκια από την ώρα που έκανε το deal με την microsoft,

και έχοντας κι εγώ περάσει από symbian νομίζω οτι δεν υπάρχει σύγκριση, το δυνατό χαρτί του android είναι το ότι είναι (κατά το δύναμιν) ανοικτό από την γέννηση του και υπάρχουν εκατοντάδες "τρελοί" ανά τον κόσμο που "περνούν την ώρα τους σκαλίζοντας" το ίδιο το λειτουργικό φτιάχνοντας εφαρμογές που μετά "χαρίζουν" ακόμα και μαγειρεύοντας τις νέες εκδόσεις της που βγάζει το google αντικαθιστώντας τον κατασκευαστή του κινητού.

 

Τον τελευταίο καιρό μόνο παραγκωνιζμένο δεν δείχνει κατά την άποψη μου το symbian, βγάζει καινούργια κινητά με symbian με πολύ καλά χαρακτηριστικά τα πιο παλιά κινητά θα πάρουν την τελευταία έκδοση και διάβασα ότι θα υπάρχει υποστήριξη και μέχρι το 2016 (μέχρι τότε υγεία να έχουμε θα έχουμε αλλάξει τουλάχιστον 2 κινητά).

 

Ναι όντως είναι το δυνατό χαρτί του android αλλά νομίζω έχει επαναπαυθεί σε αυτό.. πολλοί μπορεί να παίρνουν κινητό και να τρελαίνονται να το πειράζουν υπάρχουν όμως και αυτοί που δεν θέλουν ούτε να πολυασχοληθούν ή απλά βαριούνται να κάτσουν να διαβάσουν ολοκληρούς οδηγούς για να μην έχουν προβλήματα συν το ότι εάν πειράξεις το κινητό σου βγαίνει αυτόματα εκτός εγγύησης (το ξέρω ότι μπορείς να το φέρεις στην αρχική του κατάσταση εύκολα).. ακόμα και τέλειο απροβλημάτιστο να ήταν το κινητό εγώ θα έμπαινα στον κόπο να το 'πειράξω' για να ανακαλύψω και άλλα πράγματα άλλος όμως μπορεί να μην θέλει και να είναι ικανοποιημένος με αυτά που έχει εε για αυτόν και μόνο γιατί και αυτός έχωσε λεφτά του αξίζει η επίσημη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

επειδή δέν έχει περάσει ούτε ένα κινητό όλα αυτά τα χρόνια (απο το GF337 μέχρι το desire z) απο τα χέρια μου χωρίς να έχει κάποιο μικρό ή μεγάλο πρόβλημα δοκίμασε την vanilla 2.3.4 απο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1211143 για να δείς πώς είναι με σκέτο android χωρίς "διακοσμητικά".

εγώ πιστεύω οτι θα επιστρέψεις πάλι στο sense αλλά όπως και να έχει υπάρχουν πάντα ρομ όπως αυτή http://rootzwiki.com/showthread.php?2246-ROM-7-18-11-Virtuous-Sense-v2.0.0-Enhanced-amp-Optimized-Stock-(DZ-2.42.405.2) με μηδενικά προβλήματα και sense.

 

τέλος πιστεύω οτι ics στο desire θα δείς σε 20 μέρες το αργότερο απλά μην περιμένεις να το δείς απο την htc:rolleyes:

Edited by a66fm
διορθωση
.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

επειδή δέν έχει περάσει ούτε ένα κινητό όλα αυτά τα χρόνια (απο το GF337 μέχρι το desire z) απο τα χέρια μου χωρίς να έχει κάποιο μικρό ή μεγάλο πρόβλημα δοκίμασε την vanilla 2.3.4 απο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1211143 για να δείς πώς είναι με σκέτο android χωρίς "διακοσμητικά".

εγώ πιστεύω οτι θα επιστρέψεις πάλι στο sense αλλά όπως και να έχει υπάρχουν πάντα ρομ όπως αυτή http://rootzwiki.com/showthread.php?2246-ROM-7-18-11-Virtuous-Sense-v2.0.0-Enhanced-amp-Optimized-Stock-(DZ-2.42.405.2) με μηδενικά προβλήματα και sense.

 

τέλος πιστεύω οτι ics στο desire θα δείς σε 20 μέρες το αργότερο απλά μην περιμένεις να το δείς απο την htc:rolleyes:

 

σε ευχαριστώ πολύ για το ψάξιμο!!! με το που τελειώσει η εξεταστική μου θα τις δοκιμάσω και τις δύο! και πάλι ευχαιριστώ για τον κόπο! :D

Link to comment
Share on other sites

[quote=a66fm;3818128 δοκίμασε την vanilla 2.3.4 απο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1211143 για να δείς πώς είναι με σκέτο android χωρίς "διακοσμητικά".

 

η οποία αναφέρει πως είναι για το G2. μήπως ΔΕ κάνει για το Z μας;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...