Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Z / T-Mobile G2


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
άκυρο βρήκα αυτή αλλά είναι αρκετά ακριβότερη..

 

...επειδή είναι αρκετά καλύτερη.

 

αυτή να είναι καλή άραγε?

 

Προτίμησε κάποια από τις επώνυμες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι και εγώ κάτοχος ενος htc desire z εδώ και 8 μηνών και αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξείς.:

 

Εκανα ξεκλέιδωμα την συσκευή επίσημα απο το site του ''HTC" και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορώ να του περάσω ένα άλλο λειτουργικό frogo πχ.

Δοκίμασα επίσης με το ''Rom Manager'' αλλά τίποτα .

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει διότι έκαψα πάρα πολλές ώρες και δεν κατάφερα τίποτα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν διαβάσεις τις πιο πίσω σελίδες θα λύσεις τις απορίες σου και θα σε βοηθήσει να ενημερωθείς για κάποια πράγματα που προφανώς... χρειάζεσαι σίγουρα πριν προβείς σε "πειράγματα".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άκουσα από ένα φίλο για το DoomLord το οποίο ξεκλειδώνει το HTCDZ. Δεν το δοκίμασα αλλά μου είπε ότι δουλεύει. Ψάξε αυτό ή διάβασε παλαιότερες αναρτήσεις και σίγουρα θα βρεις άκρη. Υπομονή, η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα. :thumbup:

 

Μπορείς να διαβάσεις σχετικά και στο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1329400 ;)

 

Ναι, θα χάσεις όλες τις προσαρμογές που έχεις κάνει, αλλά μην νομίζεις ότι εντέλει θα χάσεις και πάρα πολλά...

1. Όχι, χωρίς downgrade δεν μπορείς να κάνεις root, αλλά κυκλοφορούν έτοιμες ROM που έχουν την ίδια έκδοση του GB που φοράς (2.3), οπότε δεν χάνεις τίποτα.

2. Όχι, χωρίς root δεν μπορείς να κάνεις backup, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Astro για να κάνεις backup σε τηλ. κ.λπ. και μετά να τα επαναφέρεις.

Εγώ χρησιμοποιώ το BirdieSync και συγχρονίζω τα contacts και το ημερολόγιο του τηλεφώνου με τα contacts και το ημερολόγιο του PC (χρησιμοποιώ Thunderbird και Lightning) και έτσι δεν το χρησιμοποίησα. Τα SMS και τα άλλα δεν με ενδιέφεραν...

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Edited by kater
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

απ' ότι καταλαβαίνω για να κάνω root το κινητό ουσιαστικά πρέπει να χάσω όλες τις παραμετροποιήσεις που έχω κάνει στις εφαρμογές, contacts, SMS, κλπ. Γι' αυτό πρέπει να κάνω backup. Για να κάνω backup όμως τις ρυθμίσεις των εφαρμογών (app settings) π.χ. με Titanium Backup πρέπει να έχω root.....και πάλι από την αρχή.

 

1. Υπάρχει τρόπος να γίνει root χωρίς να πρέπει να κάνω downgrade σύμφωνα με τον οδηγό (http://goo.gl/sYhg9) ?

2. Υπάρχει τρόπος να πάρω backup χωρίς να έχω root ?

 

Μάλλον απ' 'οτι καταλαβαίνω αναγκαστικά την πρώτη φορά θα χάσω τα app settings (για contacts, SMS, call, κλπ. υπάρχουν free backup apps).

Mobiles: HTC Desire Z, SE X10 Pro, AirCon: Mitsubishi MSZ-FD35VA (12KBTU/3.5KW), Hitachi Air Exchanger Inverter RAS-D10EX2 (9KBTU/2.5KW), LG Mirror Inverter C18AWR (18KBTU/5KW), LG Mirror C12AHP (12KBTU/3.5KW)
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά από το δικό μου για να κάνεις downgrade πρεπει πρώτα να κάνεις το κινητό temp root.. τότε θα μπορείς να κάνεις back up τις εφαρμογές σου.. εγώ δεν είχαν χάσει τίποτα από τις δικές μου.. ακόλουθα τον οδηγό του Νίκου που βρίσκεται στην πρώτη σελίδα
Link to comment
Share on other sites

Μολις κατεβασα και θα δοκιμασω την CM9 beta. Την εχει βαλει κανεις αλλος;;;

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να την περασω σημερα αλλα δε προλαβα. περιμενω Feedback πριν την βαλω. σε εμπιστευομαι :D

και τσεκαρε πλιζ αν λειτουργει το ραδιο και το smart keyboard :)

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2 Beta-6

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ~36 ωρες ενταντικης χρησης της συσκευης (push e-mail, GPS, texting, κτλ) καταληγω οτι η CM9 beta ειναι οτι πιο σταθερο εχω χρησιμοποιησει σε ICS για τη συσκευη. Απο μπαταρια δεν περιμενα πολλα πραγματα αλλα διαψευστηκα μετα απο 27(!!!) ωρες διαρκειας σε χρονισμους 384~1300Mhz. Δεν εχει νοημα να δουλευτει ο επεξεργαστης με stock ρυθμισεις μιας και τα κοληματα στην γενικη αλληλεπιδραση με τη συσκευη ειναι επιεικως εκνευριστικα. Το ραδιο δουλευει κανονικα εφ'οσον περαστουν και τα Gapps. Δεν δοκιμασα το smart keyboard μιας και η rom υποστηριζει ελληνικα και στην γραφη αλλα και στα μενου της. Κατα τα αλλα εχει αρκετη παραμετροποιηση και τον Trebuchet launcher by default, widgets στο notification drawer για wifi, GPS, ηχο, δεδομεν, φακο, κτλ που εμφανιζονται και εξαφανιζονται κατα προτιμηση. Γενικα ειναι προσεγμενη rom και με μια μικρη επιφυλαξη μπορω να πω οτι θα γινει καθημερινης χρησης για μενα.

 

edit: Ασχετο με ολα αυτα και επειδη καταφερα να συγρινω 2-3 προγραμματα GPS αυτες τις μερες σε αθηνα και επαρχια μπορω να πω οτι το Ndrive ειναι το πιο αξιολογο προγραμμα, αναμεσα σε Sygic και Navigon και το πιο ευκολο στη χρηση. Καταφερνει να δωση στο χρηστη αυτο που λειπει απο τα υπολοιπα προγραμματα. Ευκολη προσβαση σε ολες τις λειτουργιες του με μεγαλα buttons και ευκολο μενου.

Edited by nikosk31

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ~36 ωρες ενταντικης χρησης της συσκευης (push e-mail, GPS, texting, κτλ) καταληγω οτι η CM9 beta ειναι οτι πιο σταθερο εχω χρησιμοποιησει σε ICS για τη συσκευη. Απο μπαταρια δεν περιμενα πολλα πραγματα αλλα διαψευστηκα μετα απο 27(!!!) ωρες διαρκειας σε χρονισμους 384~1300Mhz. Δεν εχει νοημα να δουλευτει ο επεξεργαστης με stock ρυθμισεις μιας και τα κοληματα στην γενικη αλληλεπιδραση με τη συσκευη ειναι επιεικως εκνευριστικα. Το ραδιο δουλευει κανονικα εφ'οσον περαστουν και τα Gapps. Δεν δοκιμασα το smart keyboard μιας και η rom υποστηριζει ελληνικα και στην γραφη αλλα και στα μενου της. Κατα τα αλλα εχει αρκετη παραμετροποιηση και τον Trebuchet launcher by default, widgets στο notification drawer για wifi, GPS, ηχο, δεδομεν, φακο, κτλ που εμφανιζονται και εξαφανιζονται κατα προτιμηση. Γενικα ειναι προσεγμενη rom και με μια μικρη επιφυλαξη μπορω να πω οτι θα γινει καθημερινης χρησης για μενα.

 

edit: Ασχετο με ολα αυτα και επειδη καταφερα να συγρινω 2-3 προγραμματα GPS αυτες τις μερες σε αθηνα και επαρχια μπορω να πω οτι το Ndrive ειναι το πιο αξιολογο προγραμμα, αναμεσα σε Sygic και Navigon και το πιο ευκολο στη χρηση. Καταφερνει να δωση στο χρηστη αυτο που λειπει απο τα υπολοιπα προγραμματα. Ευκολη προσβαση σε ολες τις λειτουργιες του με μεγαλα buttons και ευκολο μενου.

 

Νίκο η κάμερα δουλεύει στην ρομ?

 

όσο για το gps εγώ χρησιμοποιώ το copilot live και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

στους xda αναφέρει ότι λειτουργεί η κάμερα. τσεκαρε το τοπικ αν θελεις

 

ελληνικά υποστηρίζει στο πληκτρολόγιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει αλλα εχει και τα μικροθεματα της στο preview. Αλλα οι φωτο ειναι καθαρες και με σωστη απεικονιση. Το πληκτρολογιο εχει ελληνικα απο μαμα ναι. Παιζει μια χαρα η ROM.

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

Gapps 20120317 απο εδω.

Επισης αντι για την default notification bar περασα σαν flashable zip το Reloaded ICS. Μεγαλη παραμετροποιηση και πολλες πολλες ρυθμισεις για την notification bar. Στο post #999 υπαρχει το ιδιο zip με τα stock εικονιδια του ICS.

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

gapps-ics-20120317-signed ;) τελικά αυτήν κατέβασα

 

σημερα-αυριο πιστεύω να την φλασάρω :p

 

τι διαφορά έχει η bar που πέρασες; κανα screenshot άν είναι εύκολο

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερα απο οσα μπορεις να δεις και να διαβασεις απο αυτο το θεμα δεν νομιζω να μπορω να σου πω. Βασικα δεν εχει μεγαλες διαφορες με την default απλα εγω την εβαλα πλεον στο κατω μερος της οθονης που με βολευει περισσοτερο. Επισης εχει θεματα και εικονιδια που μπορεις να βαλεις και εχει και πολλα widgets για διαφορες λειτουργιες.

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πέρασα χθες την cm9 αλλά ελληνικά στο πληκτρολόγιο ΔΕΝ είδα. πως αλλάζεις γλώσσα;

επίσης ΔΕΝ είδα πουθενά το ραδιόφωνο :p

 

κατά τα άλλα όλα οκ με τη ρομ. περιμένω να δω πως θα τα πάει με τη μπαταρία

 

@kater

HTC: Το «τέλος» για τα QWERTY πληκτρολόγια είναι κοντά

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

Τα Gapps τα εχεις περασει;;; Νομιζω μετα απο αυτο εμφανιστηκε το ραδιοφωνο σε εμενα αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Εχω ενα εικονιδιο που λεει radio και η εφαρμογη μοιαζει με αυτο του Sense.

Για τα ελληνικα στο πληκτρολογιο πας Setting -> Language & input Εκει που λεει Android Keyboard πατας δεξια το εικονιδιο για τα settings -> inpt languages ξετικαρεις το "use system language" και επιλεγεις αγγλικα & ελληνικα η οτι αλλο θελεις τελος παντων.

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

nai, πέρασα gapps αλλά ράδιο δεν είδα. υπάρχει κάποια εφαρμογή να κατεβάσω από το μαρκετ; (να λειτουργεί με το δέκτη της συσκευής, όχι με νετ)

 

έχω ήδη επιλέξει αγγλικα-ελληνικά αλλά δε μπορώ να αλλάξω γλωσσα από το hw keyboard. fn+space δοκίμασα αλλά καμία αλλαγή. μόνο αγγλικά γράφει. προς το παρών βολεύτηκα με το smart keyboard

 

βγήκε BETA 2 σήμερα. την φλασάρω από πάνω ή full wipe;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.ειμαι πλεον κατοχος ενοσ desire z.το αγορασα απο το ebay.αλλα δεν εχει τα ελληνικα.μπορει καπιος να με βοηθησει και να μου πει πως να τα εγκαταστησω?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.ειμαι πλεον κατοχος ενοσ desire z.το αγορασα απο το ebay.αλλα δεν εχει τα ελληνικα.μπορει καπιος να με βοηθησει και να μου πει πως να τα εγκαταστησω?

Θα πρέπει να δεις εάν έχεις root access και εάν έχεις τότε μπορείς εύκολα να βρεις μια ROM να βάλεις. Αν όχι θα πρέπει να αποκτήσεις πρόσβαση στο root είτε διαβάζοντας τον εξαιρετικό οδηγό (tutorial) του Νίκου στο φόρουμ, είτε να διαβάσεις πιο πριν για αναλλακτικούς τρόπους για root access.

Δεν είναι τίποτα, μην νομίζεις, είναι αρκετά εύκολο. Και πολλά παιδιά θα σε βοηθήσουν εάν κολλήσεις κάπου. ;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.ειμαι πλεον κατοχος ενοσ desire z.το αγορασα απο το ebay.αλλα δεν εχει τα ελληνικα.μπορει καπιος να με βοηθησει και να μου πει πως να τα εγκαταστησω?

 

MoreLocale 2

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...