Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά τους τελευταίους μήνες έχει αρχίσει και γίνεται λίγο ότι να ναι με τις custom roms στο θέμα αυτό.

Όποιος βγάζει rom, λέει fastest ever, longest battery, ότι θες.

Ενώ σε κάθε changelog, έχουν 2-3 αλλαγές, και μετά κλασικά, faster and more stable system και τέτοια. Πολύ marketing, και πολύ παρακάλι για donation.

Μου έχει κάνει εντύπωση, καθώς νομίζω ο darky το άρχισε όλο αυτό, ενώ τώρα φαίνεται να περιμένουν αρκετά για την v10 final, ενώ παλαιότερα για να μη χάσει μερίδιο βιαζόταν.

Αυτή τη στιγμή είναι εν ενεργεία ο darky ή έχει αναλάβει η υπόλοιπη ομάδα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βασικά τους τελευταίους μήνες έχει αρχίσει και γίνεται λίγο ότι να ναι με τις custom roms στο θέμα αυτό.

Όποιος βγάζει rom, λέει fastest ever, longest battery, ότι θες.

Ενώ σε κάθε changelog, έχουν 2-3 αλλαγές, και μετά κλασικά, faster and more stable system και τέτοια. Πολύ marketing, και πολύ παρακάλι για donation.

Μου έχει κάνει εντύπωση, καθώς νομίζω ο darky το άρχισε όλο αυτό, ενώ τώρα φαίνεται να περιμένουν αρκετά για την v10 final, ενώ παλαιότερα για να μη χάσει μερίδιο βιαζόταν.

Αυτή τη στιγμή είναι εν ενεργεία ο darky ή έχει αναλάβει η υπόλοιπη ομάδα;

 

Αυτο ειναι αληθεια και φυσικα ο πρωτος διδαξας ειναι ο darky. Παντως η αληθεια ειναι πως ο darky εχει δωσει πραγματικα διαμαντια οπως η darkys 9.5 που ειναι απο τις καλυτερες που κυκλοφορησαν, αλλα και οι υπολοιπες custom δεν υστερουν και παρα πολυ. Οι γνωστοι πλεον simone και juwe κανουν οντως αξιολογη δουλεια. Τωρα οσον αφορα το donation, χωρις να πιστευω οτι δεν αξιζουν κατι για την προσπαθεια τους, εχω κανει μονο μια φορα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Kαλα εννοειται αυτο, αν ισχυε αυτο το most stable/fast/whatever, τοτε θα μεναμε στην πρωτη ρομ που θα επεφτε το ματι μας στους xda :lol::lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ποια jvb εχεις,την NEE η την ΧΕΕ?Εγω εχω την XEE και δεν ξερω μηπως παιζει καποιο ρολο αυτο,ο Αλεξ βεβαια ειναι πιο αρμοδιος να μας πει αν υπαρχει περιπτωση για κατι τετοιο.Σε μενα παντως δουλευει αψογα και για του λογου το αληθες τραβηξα 2 screeshots

Έχω βάλει τη NEE, μήπως τελικά παίζει κάποιο ρόλο;

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

στην jvb παρατηρω ιδιαιτερα μεγαλη καταναλωση μπαταριας απο το cell radio και επισης το ιδιο αναφερει για το "τηλεφωνο σε κατασταση αναμονης".

 

Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι παρομοιο προβλημα εχει και στο nexus one και nexus s και καποιοι ανεφεραν το gps + latitude.

Αυτα οταν ειναι ανοιχτοι ολοι οι συγχρονισμοι.

 

Ξερει καποιος κατι σχετικα με αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

στην jvb παρατηρω ιδιαιτερα μεγαλη καταναλωση μπαταριας απο το cell radio και επισης το ιδιο αναφερει για το "τηλεφωνο σε κατασταση αναμονης".

 

Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι παρομοιο προβλημα εχει και στο nexus one και nexus s και καποιοι ανεφεραν το gps + latitude.

Αυτα οταν ειναι ανοιχτοι ολοι οι συγχρονισμοι κι οσο για τους συγχρονισμους,αστο...δεν μπορεις να φανταστεις ποσες εφαρμογες < τραβσνε> οταν ειναι ολοι ανοιχτοι

 

Ξερει καποιος κατι σχετικα με αυτο ?

Αυτο που ξερω εγω και στο λεω εγγυημενα ειναι οτι αν η jvb περαστει σωστα δεν εχει θεμα μπαταριας και μην ασχολεισαι με το τι αναφερει ο ενας κι ο αλλος που εβαλαν τη ρομ οπως να ναι Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω εγω και στο λεω εγγυημενα ειναι οτι αν η jvb περαστει σωστα δεν εχει θεμα μπαταριας και μην ασχολεισαι με το τι αναφερει ο ενας κι ο αλλος που εβαλαν τη ρομ οπως να ναι

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου Παρη, εγω που την εβαλα κανοντας re-partition και πριν και μετα hard reset ηταν παρα πολυ καλη...ειδικα στο τομεα της αυτονομιας ειναι απο τις καλυτερες :)

βεβαια γυρισα παλι σε 2.2.1 αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :D

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου Παρη, εγω που την εβαλα κανοντας re-partition και πριν και μετα hard reset ηταν παρα πολυ καλη...ειδικα στο τομεα της αυτονομιας ειναι απο τις καλυτερες :)

βεβαια γυρισα παλι σε 2.2.1 αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :D

Με χαλαει γενικα το θεμα οτι απο τις αμετρητες αστοχες εγκαταστασεις φτανουμε πλεον στα ορια της παραπληροφορησης!!

Ηρακλη αν στη δωσει να ξαναδοκιμασεις την τυχη σου στην ginger μεχρι να βγουν οι καινουριες,σου προτεινω deodexed jvb,σε εκδοση για cwm,ολα τα λεφτα,δεν ξερω το γιατι αλλα εχει μια λειτουργια φοβερη,εχω κολλησει με αυτην (το θεματακι με την διαχειριση μνημης υπαρχει ακομη ομως)

 

 

 

 

δωσε

Link to comment
Share on other sites

Με χαλαει γενικα το θεμα οτι απο τις αμετρητες αστοχες εγκαταστασεις φτανουμε πλεον στα ορια της παραπληροφορησης!!

Ηρακλη αν στη δωσει να ξαναδοκιμασεις την τυχη σου στην ginger μεχρι να βγουν οι καινουριες,σου προτεινω deodexed jvb,σε εκδοση για cwm,ολα τα λεφτα,δεν ξερω το γιατι αλλα εχει μια λειτουργια φοβερη,εχω κολλησει με αυτην (το θεματακι με την διαχειριση μνημης υπαρχει ακομη ομως)

δωσε

 

μα αυτο με χαλαει ρε Παρη, μου κλεινει τις περισσοτερες εφαρμογες αφου σχεδον συνεχεια μενουν 60-48mb ελευθερα μονο και τις κλεινει...μονο αυτο το "-" βρισκω στην jvb...στα υπολοιπα ηταν super :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο με χαλαει ρε Παρη, μου κλεινει τις περισσοτερες εφαρμογες αφου σχεδον συνεχεια μενουν 60-48mb ελευθερα μονο και τις κλεινει...μονο αυτο το "-" βρισκω στην jvb...στα υπολοιπα ηταν super :)
με τα tweaks του cf-root ανεβαινειστα 80 αλλα ενταξει,δεν ειναι λυση κι αυτη,ας ελπιζουμε στις νεες να εχει διορθωθει αυτο το θεμα
Link to comment
Share on other sites

Με χαλαει γενικα το θεμα οτι απο τις αμετρητες αστοχες εγκαταστασεις φτανουμε πλεον στα ορια της παραπληροφορησης!!

Ηρακλη αν στη δωσει να ξαναδοκιμασεις την τυχη σου στην ginger μεχρι να βγουν οι καινουριες,σου προτεινω deodexed jvb,σε εκδοση για cwm,ολα τα λεφτα,δεν ξερω το γιατι αλλα εχει μια λειτουργια φοβερη,εχω κολλησει με αυτην (το θεματακι με την διαχειριση μνημης υπαρχει ακομη ομως)

 

 

 

 

δωσε

 

 

Πέστα! Και μια παρατήρηση, HARD RESET κάνουμε ΠΡΙΝ φλασάρουμε το νέο ρομ, οχι μετά... (δεν θυμάμαι ποιος το ανέφερε παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τη NEE, μήπως τελικά παίζει κάποιο ρόλο;

 

Βρήκα τη διαφορά :) Σε παρακαλώ σβήσε το φάκελο /system/csc. Μετά κάνε ένα reboot. Και πες μου αν έφτιαξε...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τη διαφορά :) Σε παρακαλώ σβήσε το φάκελο /system/csc. Μετά κάνε ένα reboot. Και πες μου αν έφτιαξε...

Επιτέλους φως :lol:

 

Μετά το reboot ο φάκελος csc δεν επαναδημιουργείται. Τον έχω κρατήσει ως backup, έχει κάποια χρησιμότητα ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους φως :lol:

 

Μετά το reboot ο φάκελος csc δεν επαναδημιουργείται. Τον έχω κρατήσει ως backup, έχει κάποια χρησιμότητα ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

 

Τέλεια. Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα στην περίπτωσή σου, πέτα τον :) Απλά το contents.db στο csc που είχες έψαχνε τις γλώσσες που είχε η ΝΕΕ που είχες βάλει, που δεν έχουν την Ελληνική. Το XEE δεν έχει καθόλου αυτόν τον φάκελο. Αν θέλεις μάλιστα άλλαξε το CSCVersion.txt που λέει NEEJV3 και κάντο XEEJV3, και θα είσαι πανομοιότυπος με την XEE... δε χρειάζεται καν όμως. Άντε, μεγειά :)

 

Oρίστε το καινούριο zip που τα κάνει αυτόματα, ανανέωσα και τα άλλα μηνύματα: http://www.multiupload.com/IF8B6BWSRF

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα στην περίπτωσή σου, πέτα τον :) Απλά το contents.db στο csc που είχες έψαχνε τις γλώσσες που είχε η ΝΕΕ που είχες βάλει, που δεν έχουν την Ελληνική. Το XEE δεν έχει καθόλου αυτόν τον φάκελο. Αν θέλεις μάλιστα άλλαξε το CSCVersion.txt που λέει NEEJV3 και κάντο XEEJV3, και θα είσαι πανομοιότυπος με την XEE... δε χρειάζεται καν όμως. Άντε, μεγειά :)

 

Oρίστε το καινούριο zip που τα κάνει αυτόματα, ανανέωσα και τα άλλα μηνύματα: http://www.multiupload.com/IF8B6BWSRF

Τέλος καλό, όλα καλά :)

 

Ευχαριστώ για τον κόπο σου :up:

Link to comment
Share on other sites

Εχει ανεβασει κανεις την συχνοτητα της cpu με το tegrak overclock;

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και την Darky 10 RC5-final, η οποία είναι αρκετά καλή. Προς το παρόν δε δείχνει να είναι πιο γρήγορη ή πιο smooth απο τη simply, βασικά σε μερικά πράγματα είναι σε άλλα όχι.... Γενικά νομίζω φτάνει τα ίδια επίπεδα απόδοσης. Με lagfix πάντα, χωρίς lagfix έχει διαφορά σε απόδοση, το θεωρώ πλέον δεδομένο. Αφού τη πρώτη φορά κάτι είχε πάει στραβά και δεν μπορούσε να γίνει lagfix, και νόμιζα είχε γίνει (έχει περίεργες φωνές και δεν καταλαβαίνεις να λέει κάτι) και μόλις άνοιξε, είπα μπα δε θα έγινε...Δεν είναι ιδέα μου δηλαδή. Σε συγκεκριμένα πράγματα έχει διαφορά το ext4/ext2, όχι παντού.

Ο dark core kernel 2.1 έχει πάρα πολύ καλή απόδοση σε μπαταρία.

Δυστυχώς τα περισσότερα themes δε δουλεύουν καλά στην darky επι του παρόντος, θα βγει fix σύντομα νομίζω.

 

Edit: Λάθος topic, συγγνώμη...

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξυ σημερα κατεβασαν την simply honey του simone201 απο το xda καθως ο κερνελ του damian που ενσωματωνε (daminalGTO ultimate kernel) ηταν εναντια στο GPL license. Εντος της ημερας θα ανεβασει παλι την 3.2 wipe με τον Chainfire CFRoot 3.1 JVB

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

καλά ο νταρκυ γιατί φτιάχνει ρομς ακόμα στηριγμένες στην jvk?

τώρα το είδα .. ας το επιβεβαιώσει κάποιος και να τσεκάρει στο about phone -.- (κάποιος με την RC5 !)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

καλά ο νταρκυ γιατί φτιάχνει ρομς ακόμα στηριγμένες στην jvk?

τώρα το είδα .. ας το επιβεβαιώσει κάποιος και να τσεκάρει στο about phone -.- (κάποιος με την RC5 !)

 

εγω παντως ξενερωσα απιστευτα που φλασαρα την 9.5 και εχει βαλει modem jve ο μ@λ@κας... :mad:

χαθηκε ο κοσμος να βαλει jpy η jq1? :(

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξυ σημερα κατεβασαν την simply honey του simone201 απο το xda καθως ο κερνελ του damian που ενσωματωνε (daminalGTO ultimate kernel) ηταν εναντια στο GPL license. Εντος της ημερας θα ανεβασει παλι την 3.2 wipe με τον Chainfire CFRoot 3.1 JVB

Αν και δεν την έχω εγκαταστήσει :p είχα κρατημένα τα links αν το αποφάσιζα να την περάσω και έτσι όποιος θέλει την 3.2 με τον kernel του damian, μπορεί να την κατεβάσει από τα links παρακάτω...

 

WIPE = http://www.multiupload.com/GCEQD4QRZF

NON WIPE = http://www.multiupload.com/TODAFT5GWK

Edited by QTiVoCo
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ξενερωσα απιστευτα που φλασαρα την 9.5 και εχει βαλει modem jve ο μ@λ@κας... :mad:

χαθηκε ο κοσμος να βαλει jpy η jq1? :(

 

ποια είναι η jve? η πρώτη leaked 2.3.2 ? O.o

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

καλά ο νταρκυ γιατί φτιάχνει ρομς ακόμα στηριγμένες στην jvk?

τώρα το είδα .. ας το επιβεβαιώσει κάποιος και να τσεκάρει στο about phone -.- (κάποιος με την RC5 !)

 

Και σε εμένα έτσι γράφει, αλλά μάλλον είναι ξεχασμένο ή κάτι τέτοιο. Απο αρκετό καιρό ανακοίνωσε αλλαγή base,και υπάρχει και στα changelogs.

Πάρα πολύ μπαταρία επαναλαμβάνω ο dark core kernel,και πολύ σταθερός. Επίσης πολύ καλό το sharpness fix...

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...