Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mπραβο, ολοι πεσατε με τα μουτρα, μονο εγω δεν εχω χρονο να φλασαρω αμεσα :cry:

 

Με τους kernel τι γινεται, δουλευουν κανονικα στην 2.3? Εννοω, βγηκαν καταλληλες εκδοσεις?

Με βλεπω να φλασαρω τρωγοντας μαγειριτσα ε :ninja:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορει καποιος που έχει δοκιμασει jvb να μας πει εντυπωσεις; τι παραπάνω έχει απο τις custom roms που κυκλοφορούν βάσει jvk?

πχ

μπαταρια,

gps,

ταχυτητα,

πλοήγηση,

παιρνει lagfix?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν περιέχει καν gingerbread πληκτρολόγιο... σόρρυ. Αν το βάλεις πες μας. Θα το βάλω κι εγώ σε λίγο και βλέπουμε

 

Δυστυχως δεν εχει Gingerbread πληκτρολογιο μονο Swype και Samsung......

Αλλα λεω εγω τωρα μηπως υπαρχει δυνατοτητα να βαλουμε;

 

Αλεξ δωσε μας τα φωτα σου......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχει Gingerbread πληκτρολογιο μονο Swype και Samsung......

Αλλα λεω εγω τωρα μηπως υπαρχει δυνατοτητα να βαλουμε;

 

Αλεξ δωσε μας τα φωτα σου......

 

Aπ'ότι έχω δει υπάρχει στο market ένα gbread keyboard, που δουλεύει κανονικά. Το'χεις δοκιμάσει; Oρίστε: https://market.android.com/details?id=com.klye.ime.latin

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλημερα λεω να φλασαρω xwjvb και απο πανω cf root για su και cwm βλεπω ομως οτι στα αρχεια που υπαρχουν για κατεβασμα στην πηγη το cf root ειναι για xee ενω εγω κατεβασα τη nee λετε να υπαρχει θεμα ? να κατεβασω καποιον αλλο kernel μιας και διαβασα επισης οτι με cwm3 δεν μπορεις να περασεις ελληνικο swype ? η να περασω απο πανω κατευθειαν μετα καμια customia ? η να περιμενω γενικως κατι αλλο ?

ακομη και αν εχεις το cwm 3 μπορεις να επαναφερεις το cwm 2

εχεις το αρχειακι του cwm 2 μεσα στην μνημη του κινητου και το ονομαζεις update, μετα πας στο recovery με cwm 3 και πατας update.zip κανει τα δικα του και μετα ξαναπατας το update.zip και ουαλα το cwm 2 :D

Λαθος.... Επίσης αν πας να βάλεις κάποιο theme σε odexed rom, θα σου μείνει το τούβλο στο χέρι.

ε ναι εγω βασικα αναφερομουν αποκλειστικα στις διαφορες μεταξυ των 2 εκδοσεων

πχ εγω νομιζα οτι οι deodexed ειναι τροποποοιημενες οι εφαρμογες ωστε να πιανουν πιο λιγο χωρο και να ανοιγουν πιο γρηγορα αλλα απο οτι φαινεται εκανα λαθος

εννοειται οτι αμα πας να βαλεις κατι για deodexed και εσυ εχεις odexed (θεματα, στυλ μπαταριων κτλ) θα ημιμπρικαρεις την συσκευη, οπως και αν βαλεις για deodexed αν εχεις odexed οωπς ειναι λογικα

 

μπορει καποιος που έχει δοκιμασει jvb να μας πει εντυπωσεις; τι παραπάνω έχει απο τις custom roms που κυκλοφορούν βάσει jvk?

πχ

μπαταρια,

gps,

ταχυτητα,

πλοήγηση,

παιρνει lagfix?

 

μπαταρια ειναι ακομη νωρις να πουμε, φαινεται να ειναι σε καλα επιπεδα ομως

gps οχι και τοσο καλο απο λιγο που ειδα, αλλοι παλι λενε οτι κλειδωνει πολυ γρηγορα... :rolleyes:

απο πλευρας ταχυτητας ειναι σιγουρα η πιο smooth ρομ που εχω βαλει

ο browser εχει βελτιωθει η ταχυτητα του, αλλα μου την σπαει σε καποια θεματακια

lagfix παιρνει με τον voodoo kernel η με το cf root

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ο supercurio ήδη έβγαλε τον kernel του from sources (με επιλογή lagfix) :) Κατέβασα και την JVB οπότε το απογευματάκι θα την περάσω κι εγώ :)

Έχετε εντοπίσει κανα πρόβλημα όσοι την έχετε? <- edit: με κάλυψε ο απο πάνω :p

Με τρώει ρε γμτ να βάλω πάλι τη miui rc5b αλλα φοβάμαι οτι με τα θεματάκια της θα ξενερώσω..... :/

Link to comment
Share on other sites

ακομη και αν εχεις το cwm 3 μπορεις να επαναφερεις το cwm 2

εχεις το αρχειακι του cwm 2 μεσα στην μνημη του κινητου και το ονομαζεις update, μετα πας στο recovery με cwm 3 και πατας update.zip κανει τα δικα του και μετα ξαναπατας το update.zip και ουαλα το cwm 2 :D

 

ε ναι εγω βασικα αναφερομουν αποκλειστικα στις διαφορες μεταξυ των 2 εκδοσεων

πχ εγω νομιζα οτι οι deodexed ειναι τροποποοιημενες οι εφαρμογες ωστε να πιανουν πιο λιγο χωρο και να ανοιγουν πιο γρηγορα αλλα απο οτι φαινεται εκανα λαθος

εννοειται οτι αμα πας να βαλεις κατι για deodexed και εσυ εχεις odexed (θεματα, στυλ μπαταριων κτλ) θα ημιμπρικαρεις την συσκευη, οπως και αν βαλεις για deodexed αν εχεις odexed οωπς ειναι λογικα

 

 

 

μπαταρια ειναι ακομη νωρις να πουμε, φαινεται να ειναι σε καλα επιπεδα ομως

gps οχι και τοσο καλο απο λιγο που ειδα, αλλοι παλι λενε οτι κλειδωνει πολυ γρηγορα... :rolleyes:

απο πλευρας ταχυτητας ειναι σιγουρα η πιο smooth ρομ που εχω βαλει

ο browser εχει βελτιωθει η ταχυτητα του, αλλα μου την σπαει σε καποια θεματακια

lagfix παιρνει με τον voodoo kernel η με το cf root

 

μαλιστα,

εγω ειμαι με simply honey rc3, πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης αλλα σιγουρα το 'γνήσιο' πραμα θα είναι αλλιως!

By the way παιζουν αλλες εφαρμογές πλοήγησης εκτός aura?

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα,

εγω ειμαι με simply honey rc3, πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης αλλα σιγουρα το 'γνήσιο' πραμα θα είναι αλλιως!

By the way παιζουν αλλες εφαρμογές πλοήγησης εκτός aura?

 

Ndrive και navigon οι καλυτερες επιλογες...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος που έχει δοκιμασει jvb να μας πει εντυπωσεις; τι παραπάνω έχει απο τις custom roms που κυκλοφορούν βάσει jvk?

πχ

μπαταρια,

gps,

ταχυτητα,

πλοήγηση,

παιρνει lagfix?

 

Μπαταρια: απο 75% στο 67% μετα απο 2 ωρες περιπου...... αλλα δεν το αφησα απο το χερι μου καθολου.

Gps : χρονος κλειδωματος δορυφορων απο cold start σε 18 δευτερα....

Ταχυτητα: Σφαιρα χωρις lagfix....

Πλοηγηση: Με 3g μονο οταν φορτωσει την σελιδα σκοτωνει.....

Lagfix: Παιρνει αλλα θα το δοκιμασω αργοτερα....

 

Περισσοτερα οσονουπω.....

 

 

Update....

 

Εβαλα απο πανω και την :Goatrip 1.7<--[2.3.3][Gingerbread][XWJVB].... απο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1031038

Η μονη που ειναι βασισμενη στην JVB ως τωρα. Φαινεται αρκετα σταθερη..... και αρκετα ομορφη.

 

Περισσοτερα αργοτερα.

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος που έχει δοκιμασει jvb να μας πει εντυπωσεις; τι παραπάνω έχει απο τις custom roms που κυκλοφορούν βάσει jvk?

πχ

μπαταρια,

gps,

ταχυτητα,

πλοήγηση,

παιρνει lagfix?

 

με προλαβες φιλε...

δεν ξερω αλλα εγω στην μπαταρια ειδα μεγαλη διαφορα.....σε σχεση με πριν....

το εχω διαλύσει απο το πρωι και ειμαι ακομη στο 30%.....πριν εψαχνα για φορτιστη...τετοια ωρα...

οπως επισης και στο gps...πριν απο λιγο δοκιμασα στο αμαξι μου και επιανε σημα σχεδον με το που ανοιγα το προγραμμα πλοηγησης....!!!

ο broswer μου φαινεται πολυ βελτιωμενος...και προβληματακια με το swype και το myphone οπου για να γραψεις ενα κειμενο σου εβγαινε η ψυχη φαινεται να εχουν λυθει για τα καλα...

γενικα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες..Η JVB που κατέβασα απ' όσο είδα δεν έχει bootloaders..Να βάλω μέσα στο pda .tar της JVB το sbl.bin απο την JVK που είχα κατεβάσει (αλλα δεν είχα εγκαταστήσει..) ή......? Edited by gregorisvas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες..Η JVB που κατέβασα απ' όσο είδα δεν έχει bootloaders..Να βάλω μέσα στο pda .tar της JVB το sbl.bin απο την JVK που είχα κατεβάσει (αλλα δεν είχα εγκαταστήσει..) ή......?

Καλύτερα ξανακατέβασε ολόκληρη την rom με bootloaders. Για μεγαλύτερη ασφάλεια. Υπάρχει στο xda στο general του galaxy S.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Οποιος θελει crt screen off animation

extended power menu

flyin animations

AND

two battery mods για την JVB παει εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12949583&postcount=1413 Επισης υπαρχουν και για deodexed JVB τα αντιστοιχα

εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12954491&postcount=345

αυτα τα flyin animations ειναι απιθανα

 

μολις το εβαλα...

με το εικονιδιο της μπαταριας, το crt animation κτλ ολα κομπλε αλλα με αυτο το flyin animation δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα...

οπως ανοιγαν τα μενου-εφαρμογες ετσι ανοιγουν και τωρα... :rolleyes:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια: απο 75% στο 67% μετα απο 2 ωρες περιπου...... αλλα δεν το αφησα απο το χερι μου καθολου.

Gps : χρονος κλειδωματος δορυφορων απο cold start σε 18 δευτερα....

Ταχυτητα: Σφαιρα χωρις lagfix....

Πλοηγηση: Με 3g μονο οταν φορτωσει την σελιδα σκοτωνει.....

Lagfix: Παιρνει αλλα θα το δοκιμασω αργοτερα....

 

Περισσοτερα οσονουπω.....

 

 

Update....

 

Εβαλα απο πανω και την :Goatrip 1.7<--[2.3.3][Gingerbread][XWJVB].... απο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1031038

Η μονη που ειναι βασισμενη στην JVB ως τωρα. Φαινεται αρκετα σταθερη..... και αρκετα ομορφη.

 

Περισσοτερα αργοτερα.

 

για πες μας και αλλα για την goatrip 1,7 γιατι με ενδιαφερει ειδικα αφου διαβασα οτι εχει φτιαξει το bln και δεν ειναι συνεχεια αναμενο να μας πρηζει .....και εχει διαφορα αλλα καλουδια...

θοδωρης

 

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

για πες μας και αλλα για την goatrip 1,7 γιατι με ενδιαφερει ειδικα αφου διαβασα οτι εχει φτιαξει το bln και δεν ειναι συνεχεια αναμενο να μας πρηζει .....και εχει διαφορα αλλα καλουδια...

 

σχετικα με αυτο παντως, εχει πλακα γιατι οταν ειχε πρωτοκυκλοφορησει η συσκευη ολοι παραπονιοταν γιατι οταν λειτουργουσες τη συσκευη τα κουμπακια δεν ηταν αναμενα και τωρα που ειναι μονιμως αναμενα ολοι παραπονιουνται γιατι ειναι αναμενα...

ειμαστε πολυ παραξενοι τελικα... :lol::lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μολις το εβαλα...

με το εικονιδιο της μπαταριας, το crt animation κτλ ολα κομπλε αλλα με αυτο το flyin animation δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα...

οπως ανοιγαν τα μενου-εφαρμογες ετσι ανοιγουν και τωρα... :rolleyes:

Πηγαινε στις ρυθμισεις-οθονη και ενεργοποιησε το μερικες κινησεις

 

edit: Αυτο με τα αναμενα κουμπακια,πολυς λογος για το τιποτα,προσωπικα δεν το θεωρω bug και δεν με χαλαει και καθολου (εχει δικιο ο suspect που λεει οτι δεν ξερουμε τι θελουμε :p)

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

σχετικα με αυτο παντως, εχει πλακα γιατι οταν ειχε πρωτοκυκλοφορησει η συσκευη ολοι παραπονιοταν γιατι οταν λειτουργουσες τη συσκευη τα κουμπακια δεν ηταν αναμενα και τωρα που ειναι μονιμως αναμενα ολοι παραπονιουνται γιατι ειναι αναμενα...

ειμαστε πολυ παραξενοι τελικα... :lol::lol:

 

χαχαχα:lol::lol: ναι οντως πολλες φορες δεν ξερουμε τι θελουμε καλο θα ηταν να ειναι αναμενα να μας ειδοποιουν και οχι συνεχεια αναμενα

παρη :lol: εχεις δικιο ουτε εγω το θεωρω bug απλα λεω τι θα μου αρεσε πιο πολυ

θοδωρης

 

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

πηγα κι εγω μες της τρελη χαρα να βαλω την 2.3 Αγγλιας μεσω kies αλλα την αποσυρανε...:(

μαλλον θα'ναι για καλο...ξανα υπομονη λοιπον :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Θελω να κανω επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων ,αλλα μου λεει ότι εχω τον εντοπισμο κινητου ενεργο και θελει κωδικο ??και δεν τον θυμαμε? τι λυση εχουμε εδώ???? και το αλλο εχει να κανει με την μη ενεργοποιηση του προγραμματος όταν συνδεω το κινητο στο λαπτοπ και δεν το βλεπει καθολου,εχω περασμενους τους drivers της Samsoung,εχω vista,και το κινητο εχει τα εξης στοιχεια: 2.2.1 I9000XXJPU Mε kernel 2.6.32.9 root@sep-55 #1 ότι και ρυθμηση βαζω δεν το αναγνωριζει το κινητο καθολου δεν το βλεπει με τιποτα ……..αν είναι εφικτο να μιλησω με καποιον που ξερει μεσον κινητου για να βρουμε ακρια…….

Ευχαριστω

Ρε παιδια δωστε καμια απαντηση για να βρουμε λυση???????

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Alex να σου κάνω μια ερώτηση.την τελευταία έκδοση του swype 2.28 είναι δυνατόν να την περάσουμε μέσω adb όπως κάναμε με την προηγούμενη 2,25.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Θελω να κανω επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων ,αλλα μου λεει ότι εχω τον εντοπισμο κινητου ενεργο και θελει κωδικο ??και δεν τον θυμαμε? τι λυση εχουμε εδώ???? και το αλλο εχει να κανει με την μη ενεργοποιηση του προγραμματος όταν συνδεω το κινητο στο λαπτοπ και δεν το βλεπει καθολου,εχω περασμενους τους drivers της Samsoung,εχω vista,και το κινητο εχει τα εξης στοιχεια: 2.2.1 I9000XXJPU Mε kernel 2.6.32.9 root@sep-55 #1 ότι και ρυθμηση βαζω δεν το αναγνωριζει το κινητο καθολου δεν το βλεπει με τιποτα ……..αν είναι εφικτο να μιλησω με καποιον που ξερει μεσον κινητου για να βρουμε ακρια…….

Ευχαριστω

Ρε παιδια δωστε καμια απαντηση για να βρουμε λυση???????

 

Tί σχέση έχει ο εντοπισμός κινητού;;; Δεν το'χα ξαναδει αυτό... και γιατί έχεις εντοπισμό κινητού, είσαι Aγγλία; Ελλάδα δε δουλεύει.

 

Όπως και να'χει μπορείς να κάνεις factory reset από το recovery mode... με κλειστό το κινητό -> πάνω φωνή/home/power μαζί, μέχρι να μπεις στο recovery menu, και από κεί διάλεξε το wipe data/factory reset.

Aν δεν έχεις τα 3 κουμπιά μπορείς να μπεις από το adb (διάβασε στους Οδηγούς τί και πώς).

 

Όσο για το κινητό που δεν αναγνωρίζεται... βγάλε όλα τα προγράμματα και τους drivers, κάνε reboot το pc, και βάλε το τελευταίο kies... μετά σύνδεσέ το κινητό με όλα τα modes (Kies, Media, USB mass storage), και μετά με το USB debugging ενεργοποιημένο. Αν δεν το γνωρίσει ούτε τότε, έχεις πρόβλημα με τα windows, λείπουν κάποιοι βασικοί drivers.

 

Alex να σου κάνω μια ερώτηση.την τελευταία έκδοση του swype 2.28 είναι δυνατόν να την περάσουμε μέσω adb όπως κάναμε με την προηγούμενη 2,25.

 

Ναι, αν θες. Απλά πάρε τα 2 αρχεία μέσα από το zip για το CWM και κάνε δουλειά σου.

Όπως είπε και ο suspect21.... δεν ξέρουμε τί θέλουμε.. δίνω adb, λένε όχι adb είναι δύσκολο κάνε cwm. Δίνω cwm, θέλουμε adb :p :X

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη εντύπωση απο JVB: WOW :eek: ..Είναι η πιό smooth ROM που έχω δοκιμάσει ποτέ.. (έχω βάλει JS3,JS5,JS8,ZSJPJ/JPG)..Όποιος δε βαριέται να φλασάρει, αξίζει πραγματικά...
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη εντύπωση απο JVB: WOW :eek: ..Είναι η πιό smooth ROM που έχω δοκιμάσει ποτέ.. (έχω βάλει JS3,JS5,JS8,ZSJPJ/JPG)..Όποιος δε βαριέται να φλασάρει, αξίζει πραγματικά...

 

Aφού όλες που αναφέρεις είναι Froyo... λογικό είναι. Σύγκριση με νόημα είναι μεταξύ gingerbread. JV1 - JVK - JVB - custom ginger. :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...