Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να γυρίσεις από τον ultimate kernel 1.3 beta 3 στον 1.2 gold;

 

Γιώργος

 

o beta3 ειναι για την gingerbread

αυτην εχεις?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

o beta3 ειναι για την gingerbread

αυτην εχεις?

Ακριβώς, θέλω να γυρίσω στο 1.2 και στην simply

 

Ευχαριστώ

Γιώργος

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, θέλω να γυρίσω στο 1.2 και στην simply

 

Ευχαριστώ

Γιώργος

 

δυστυχως δεν το εχω ψαξει πως γυριζεις απο 2.3.3 σε 2.2.1

οποτε δεν γνωριζω να σου πω :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιείς καλού κακού οτι lagfix εχεις,και φλασάρεις με odin μια stock 2.2.1 απο το samfirmware.com.

Μετά βάζεις με odin τον speedmod ή αλλον κερνελ, και ξεκινας σε recovery. Μπορεις μετα το φλασάρισμα να πατήσεις τον συνδυασμο για recovery και θα ξεκινήσει βγαινοντας απο το download mode.

Και απο recovery φλασάρεις simply. Η οποία έχει μέσα τον gold 1.2.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είχες ήδη γίνει root, αν όπως λες είχες κάνει όλες τις εντολές. Με το superoneclick έκανες overwrite κάποια αρχεία, και άφησες πολλά σκουπίδια στο xbin. Αν εγκαταστήσεις το busybox όπως είπε ο Βασίλης λογικά θα εισαι οκ. Και ναι, μπορείς να βάλεις το swype, κοίτα λίγες σελίδες πίσω για την τελευταία έκδοση.

 

Συνεχίζω με τα προβληματά μου.Το πιο πιθανόν είναι να μην είχα γίνει root γιατί μετά απο κάθε reboot όταν έμπαινα σε adb shell μου εμφάνιζε $ και δεν δημιουργούσε εικονίδιο super user στο κινητό

Εγκατέστησα το busybox απο το market και προσπάθησα να κάνω τον νέο οδηγό που έδωσες χτες για το swype

Στην εντολή su μου βγάζει permission denied οπότε και σταμάτησα με τοπν οδηγό.

 

Εγκατέστησα root explorer και προσπάθησα να κάνω τον οδηγό του SubAngel και μετά απο κάποιες δυσκολίες τελικά αντιγράφηκαν τα αρχέια με σωστό μέγεθος.

Πάω να δοκιμάσω το swype και μου εβγαλε μηνυμα "Your trial periop has ended,Please upgrade your copy of swype"

Μου βγάζει κανονικά το πληκτρολόγιο του swype αλλά δεν με αφήνει να γράψω με swype αλλά μόνο σαν κανονική πληκτρολόγηση

 

Λέω δεν πάω να δοκιμάσω τον οδηγό του Dimon...

Πλέον δεν με αφήνει να διαγράψω τα αρχεία(swype και libSwypeCore)ενώ προσέχω να είμαι rw,πάντα ενώ τα διαγράφω εκείνη την στιγμή δεν τα βλέπω στο φάκελο αν βγω και ξαναμπώ τα βλέπω πάλι και αν πάω στην sd card και δοκιμάσω να αντιγράψω τα αρχεία σύμφωνα με τον οδηγό όταν πάω να κάνω επικόληση βρίσκει πάλι το ίδιο αρχείο του δίνω να κάνει Overwrite αλλά και πάλι έχει το μέγεθος των αρχείων του Subangel

 

Δοκίμασα να συνδεθώ μέσω adb για να διαγράψω τα αρχεία και μου βγάζει ότι τα αρχεία είναι read only

Σε έλεγχο που κάνω απο τον root explorer στα δικαιώματα των αρχείων έχει μόνο ξετσεκαρισμένη την επιλογή στο others-write την οποία την ενεργοποιώ αλλά και πάλι δεν διαγράφονται και όταν ξανακοιτάω τα δικαιώματα πάλι έχει μόνο ξετσεκαρισμένη την επιλογή στο others-write

 

Δοκίμασα να κάνω πρώτα το rageagainstthecage και μετά να δοκιμάσω να τα διαγράψω αλλά και πάλι το ίδιο,δεν τα διαγράφει γιατί τα βλέπει σαν read only

Δοκίμασα επίσης να τρεξω το rageagainstthecage και μετά να συνεχίζω με τον οδηγό τον χθεσινό αλλά και πάλι δεν με αφήνει να διαγράψω τα αρχεία επειδή τα βλέπει read only

Edited by makisgeorg
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με τα προβληματά μου.Το πιο πιθανόν είναι να μην είχα γίνει root γιατί μετά απο κάθε reboot όταν έμπαινα σε adb shell μου εμφάνιζε $ και δεν δημιουργούσε εικονίδιο super user στο κινητό

το busybox απο το market και προσπάθησα να κάνω τον νέο οδηγό που έδωσες χτες για το swype

Στην εντολή su μου βγάζει permission denied οπότε και σταμάτησα με τοπν οδηγό.

 

Εγκατέστησα root explorer και προσπάθησα να κάνω τον οδηγό του SubAngel και μετά απο κάποιες δυσκολίες τελικά αντιγράφηκαν τα αρχέια με σωστό μέγεθος.

Πάω να δοκιμάσω το swype και μου εβγαλε μηνυμα "Your trial periop has ended,Please upgrade your copy of swype"

Μου βγάζει κανονικά το πληκτρολόγιο του swype αλλά δεν με αφήνει να γράψω με swype αλλά μόνο σαν κανονική πληκτρολόγηση

 

Λέω δεν πάω να δοκιμάσω τον οδηγό του Dimon...

Πλέον δεν με αφήνει να διαγράψω τα αρχεία(swype και libSwypeCore)ενώ προσέχω να είμαι rw,πάντα ενώ τα διαγράφω και εκείνη την στιγμή δεν τα βλέπω στο φάκελο αν βγω και ξαναμπώ τα βλέπω πάλι και αν πάω στην sd card και δοκιμάσω να αντιγράψω τα αρχεία σύμφωνα με τον οδηγό όταν πάω να κάνω επικόληση βρίσκει πάλι το ίδιο αρχείο του δίνω να κάνει Overwrite αλλά και πάλι έχει το μέγεθος των αρχείων του Subangel

 

Δοκίμασα να συνδεθώ μέσω adb για να διαγράψω τα αρχεία και μου βγάζει ότι τα αρχεία είναι read only

Σε έλεγχο που κάνω απο τον root explorer στα δικαιώματα των αρχείων έχει μόνο ξετσεκαρισμένη την επιλογή στο others-write την οποία την ενεργοποιώ αλλά και πάλι δεν διαγράφονται

 

Δοκίμασα να κάνω πρώτα το rageagainstthecage και μετά να δοκιμάσω να τα διαγράψω αλλά και πάλι το ίδιο,δεν τα διαγράφει γιατί τα βλέπει σαν read only

 

Φυσικά και είχες γίνει root, απλά δε διάβασες τις οδηγίες... το # στο βγάζει μόνο αν κάνεις su μετά το adb shell. Eπίσης το εικονίδιο του su το βάζεις εσύ κατεβάζοντας την εφαρμογή, δε μπαίνει μόνο του. Aπλά μπήκε μετά που έκανες το superoneclick, γιατί το περιέχει και το βάζει στο /system/app. Επίσης το busybox δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το superuser.

 

To permission denied το παθαίνει καμιά φορά με το καινούριο superuser που βάζει το superoneclick. Μερικές φορές λύνεται αν κάνεις reboot, μετά adb kill-server και ξαναδοκιμάσεις, θα πεταχτεί το superuser εικονίδιο στο τηλέφωνο και θα πρέπει να κάνεις allow.

 

Όσο για τις επόμενες δυσκολίες, το αρχείο του subangel προφανώς είναι παλιό και δε δουλεύει πια, θα το βγάλω, thanks. Τα υπόλοιπα είναι περίεργα, και υποψιάζομαι ότι φταίει το root explorer σου, ποιά έκδοση έχεις; Η τελευταία είναι η 2.14.2 .

 

Με adb δε μπορείς να διαγράψεις τα αρχεία αν δεν κάνεις remount σε r/w το system, όπως έχω στις οδηγίες που έγραψα προχθές.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είχες γίνει root, απλά δε διάβασες τις οδηγίες... το # στο βγάζει μόνο αν κάνεις su μετά το adb shell. Eπίσης το εικονίδιο του su το βάζεις εσύ κατεβάζοντας την εφαρμογή, δε μπαίνει μόνο του. Aπλά μπήκε μετά που έκανες το superoneclick, γιατί το περιέχει και το βάζει στο /system/app. Επίσης το busybox δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το superuser.

 

To permission denied το παθαίνει καμιά φορά με το καινούριο superuser που βάζει το superoneclick. Μερικές φορές λύνεται αν κάνεις reboot, μετά adb kill-server και ξαναδοκιμάσεις, θα πεταχτεί το superuser εικονίδιο στο τηλέφωνο και θα πρέπει να κάνεις allow.

 

Όσο για τις επόμενες δυσκολίες, το αρχείο του subangel προφανώς είναι παλιό και δε δουλεύει πια, θα το βγάλω, thanks. Τα υπόλοιπα είναι περίεργα, και υποψιάζομαι ότι φταίει το root explorer σου, ποιά έκδοση έχεις; Η τελευταία είναι η 2.14.2 .

 

Με adb δε μπορείς να διαγράψεις τα αρχεία αν δεν κάνεις remount σε r/w το system, όπως έχω στις οδηγίες που έγραψα προχθές.

 

Θα δοκιμάσω πάλι τι ναπω κάτι μου διέφυγε.Πιστεψε διαβάζω το forum απο την αρχή,έχω διαβάσει τόσες πολλές σελίδες που το έχω κάψει πλέον.Θα είσαι στο chat για να σε ρωτήσω κάποια πράγματα?Ευχαρστώ για την βοήθεια και τον χρόνο που διαθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω πάλι τι ναπω κάτι μου διέφυγε.Πιστεψε διαβάζω το forum απο την αρχή,έχω διαβάσει τόσες πολλές σελίδες που το έχω κάψει πλέον.Θα είσαι στο chat για να σε ρωτήσω κάποια πράγματα?Ευχαρστώ για την βοήθεια και τον χρόνο που διαθέτεις.

 

παιδια δοκιμαζω την juwe 3.0. Μεχρι στιγμης δειχνει να τα εχει ΟΛΑ. ΚΑΙ ελληνικο swype! με το voodoo lagfix απο το CWM πιανει 1700 στο quadrant και γενικως ειναι smooth. Η καλυτερη οσων εχω δοκιμασει, καλυτερη απο την 'μαμισια' 2.3

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιείς καλού κακού οτι lagfix εχεις,και φλασάρεις με odin μια stock 2.2.1 απο το samfirmware.com.

Μετά βάζεις με odin τον speedmod ή αλλον κερνελ, και ξεκινας σε recovery. Μπορεις μετα το φλασάρισμα να πατήσεις τον συνδυασμο για recovery και θα ξεκινήσει βγαινοντας απο το download mode.

Και απο recovery φλασάρεις simply. Η οποία έχει μέσα τον gold 1.2.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ευχαριστώ, αυτό έκανα χωρίς όμως να βγάλω το lagfix.

 

Μια ερώτηση μόνο, επειδή έκανα format την εσωτερική κάρτα είχα κρατήσει σε usb το backup από το titanium και το επανέφερα στον φάκελο όταν το

έκανα επανεγκατάσταση όμως δεν το βλέπει, το έχει δοκιμάσει κανείς ή είναι άδικος κόπος;

 

Γιώργος

Edited by gkas1973

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

παιδια πψς μπορω να αποκτυησω το εφε της gingerbread οταν κλειδωνω το κινητο?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε την V10 του Darky εχετε το screen off animation του gingerbread?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε την V10 του Darky εχετε το screen off animation του gingerbread?

 

menu --> settings --> display -- > animation --> ALL ANIMATIONS FOR THE WIN

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είχες γίνει root, απλά δε διάβασες τις οδηγίες... το # στο βγάζει μόνο αν κάνεις su μετά το adb shell. Eπίσης το εικονίδιο του su το βάζεις εσύ κατεβάζοντας την εφαρμογή, δε μπαίνει μόνο του. Aπλά μπήκε μετά που έκανες το superoneclick, γιατί το περιέχει και το βάζει στο /system/app. Επίσης το busybox δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το superuser.

 

To permission denied το παθαίνει καμιά φορά με το καινούριο superuser που βάζει το superoneclick. Μερικές φορές λύνεται αν κάνεις reboot, μετά adb kill-server και ξαναδοκιμάσεις, θα πεταχτεί το superuser εικονίδιο στο τηλέφωνο και θα πρέπει να κάνεις allow.

 

Όσο για τις επόμενες δυσκολίες, το αρχείο του subangel προφανώς είναι παλιό και δε δουλεύει πια, θα το βγάλω, thanks. Τα υπόλοιπα είναι περίεργα, και υποψιάζομαι ότι φταίει το root explorer σου, ποιά έκδοση έχεις; Η τελευταία είναι η 2.14.2 .

 

Με adb δε μπορείς να διαγράψεις τα αρχεία αν δεν κάνεις remount σε r/w το system, όπως έχω στις οδηγίες που έγραψα προχθές.

 

Επιτέλους τα προβλήματα διορθώθηκαν έπειτα από την παρέμβαση του Alex :D.

Χίλια ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες να λύσεις το πρόβλημα μου και άλλα χίλια ευχαριστώ για όλο τον χρόνο που έχεις διαθέσει για να φτιάξεις τους οδηγούς που είναι πολύτιμοι για εμένα και πολλούς ανθρώπους ακόμα εδώ μέσα !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πήρα ένα galaxy μεταχειρισμένο που έχει την darky9.5xwjs8

Κάθε φορά που κάνω κλήση μόλις απαντήσει ο συνομιλητής αυτόματα ξεκινά την εγγραφή της συνομιλίας

Δοκίμασα μήπως και πατώ εγώ το rec αφήνοντας το τηλέφωνο από τα χέρια μου πριν απαντήσουν και πάλει τα ίδια γνωρίζει κάποιος πως γίνετε να το σταματήσω??

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια δοκιμαζω την juwe 3.0. Μεχρι στιγμης δειχνει να τα εχει ΟΛΑ. ΚΑΙ ελληνικο swype! με το voodoo lagfix απο το CWM πιανει 1700 στο quadrant και γενικως ειναι smooth. Η καλυτερη οσων εχω δοκιμασει, καλυτερη απο την 'μαμισια' 2.3

 

+1...έχει και το περιβόητο close animation

 

Sent from our Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

+1...έχει και το περιβόητο close animation

 

Sent from our Galaxy

 

tony τολμώ να πω οτι όλες οι custom 2.3 έχουνε το crt animation :P

anyways, αν κρίνω από την 1.9 juwe που είχα δοκιμάσει τότε σίγουρα είναι πολύ καλή.

Πάντως τώρα δεν έχει νόημα και να παιδευόμαστε πολύ αφού δεν έχει βγει κανάς σωστός kernel, λιγάκι υπομονή ακόμα. :D

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

μετα απο μια μερα με την darky 10 rc3 εχω 3 προβληματακια

 

 

1/ειναι απιστευτα ομαλη και γρηγορη και δε το χω συνηθισει ακομα,δουλευει το lockscreen wallpaper που σε καμια δε μου δουλευε η γκαλερυ ειναι απιστευτη αλλα....

 

2/gps απλα δεν εχω δει δορυφορο ακομα

 

3/στο speed dial οταν παταω κληση μου βγαζει ενα περιεργο μηνυμα για invalid mmi code

 

ψαχνομαι ακομα μπας και βρω λυση ξερει κανεις τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πήρα ένα galaxy μεταχειρισμένο που έχει την darky9.5xwjs8

Κάθε φορά που κάνω κλήση μόλις απαντήσει ο συνομιλητής αυτόματα ξεκινά την εγγραφή της συνομιλίας

Δοκίμασα μήπως και πατώ εγώ το rec αφήνοντας το τηλέφωνο από τα χέρια μου πριν απαντήσουν και πάλει τα ίδια γνωρίζει κάποιος πως γίνετε να το σταματήσω??

ευχαριστώ

 

Βασικα στην darkys σου δινει την επιλογη να κανεις εγγραφη με ενα κουμπακι rec που εμφανιζεται κατα την κληση. Πρεπει ομως να το πατησεις. Μηπως καθως μιλας απομακρυνεις κατα λαθος απο το αυτι σου το κινητο και ενεργοποιειται η οθονη και μολις το ξανακολλας στο μαγουλο σου πατιεται απο μονο του? Την εχω πατησει εγω ετσι γιαυτο στο λεω.:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

ο darky γενικως μας τα εχει χαλασει τωρα τελευταια... :rolleyes:
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

μετα απο μια μερα με την darky 10 rc3 εχω 3 προβληματακια

 

 

1/ειναι απιστευτα ομαλη και γρηγορη και δε το χω συνηθισει ακομα,δουλευει το lockscreen wallpaper που σε καμια δε μου δουλευε η γκαλερυ ειναι απιστευτη αλλα....

 

2/gps απλα δεν εχω δει δορυφορο ακομα

 

3/στο speed dial οταν παταω κληση μου βγαζει ενα περιεργο μηνυμα για invalid mmi code

 

ψαχνομαι ακομα μπας και βρω λυση ξερει κανεις τπτ?

ελα στο chat
Link to comment
Share on other sites

Βασικα στην darkys σου δινει την επιλογη να κανεις εγγραφη με ενα κουμπακι rec που εμφανιζεται κατα την κληση. Πρεπει ομως να το πατησεις. Μηπως καθως μιλας απομακρυνεις κατα λαθος απο το αυτι σου το κινητο και ενεργοποιειται η οθονη και μολις το ξανακολλας στο μαγουλο σου πατιεται απο μονο του? Την εχω πατησει εγω ετσι γιαυτο στο λεω.:)

 

''Δοκίμασα μήπως και πατώ εγώ το rec αφήνοντας το τηλέφωνο από τα χέρια μου πριν απαντήσουν και πάλει τα ίδια ''

 

Το σκέφτηκα και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτή την εφαρμογή που έχει το thread και μπορείς να το απενεργοποιήσεις απο εκεί, έτσι το είχα κάνει εγώ.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11613032&postcount=30

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω τι παραπάνω έχει η 2.3 από την 2.2.1; Αξίζει πραγματικά να μπει κανείς πάλι σε όλον αυτόν τον κόπο να ξαναστήσει το κινητό από την αρχή βάζοντάς την όταν βγει; Ή μήπως θα μπούμε στον κόπο μόνο και μόνο για να ξέρουμε ότι έχουμε την πιο καινούργια έκδοση στο κινητό μας;
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...