Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nαι αυτήν εννοεί, την JVK, δεν υπάρχει λόγος να λέμε ότι είναι official. Κάπου διάβασα για release μεθαύριο, αν δώσουν την JVK τότε το συζητάμε..

.

Άλεξ έχει παίξει κάπου με Ελληνικό μενού,Ελληνικό keyboard/swype η JVK?Η περιμένουμε ανακοίνωση για το release και παίζει να τα έχει όλα Ελληνικά?:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άλεξ έχει παίξει κάπου με Ελληνικό μενού,Ελληνικό keyboard/swype η JVK?Η περιμένουμε ανακοίνωση για το release και παίζει να τα έχει όλα Ελληνικά?:blink:

 

Όχι και ούτε πρόκειται. Η JVK είναι Αγγλική, όπως η JPO, JPY, etc. Καμία XX rom δεν έχει ελληνικά πληκτρολόγια (μενού ελληνικό έχει ήδη, όλες έχουν). Η ελληνική έκδοση οταν βγεί θα είναι άλλη... και κατά πάσα πιθανότητα XW.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα bugs,lags,κάτι αρνητικό? :p Βγήκε και RC1 MIUI επιτέλους :grin:

 

εχει κατι παραπανω αυτη..???γιατι βλεπω δεν δουλευουν τα---->Battery drain, Camera, TV OUT

Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάτι παραπάνω, ούτε κάτι λιγότερο..Όπως επίσης δεν έχει καμία σχέση με τις rom της Samsung :) Είναι ελαφριά,γρήγορη,με πολύ ωραίο UI και συνεχείς αναβαθμίσεις..Επι εποχής HTC Desire ,για όσο το είχα, miui χρησιμοποιούσα και με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο :D Όποιος δε βαριέται αξίζει τη δοκιμή :)
Link to comment
Share on other sites

Έχω συνδέσει στο galaxy s ένα bluetooth της sony ericsson με a2dp. Από τη στιγμή που έκανα αναβάθμιση σε froyo μόλις πατηθεί (ακόμη και κατά λάθος) το κουμπί της απάντησης στο bluetooth ενεργοποιείται η φωνητική κλήση στο τηλέφωνο και προσπαθεί να καταλάβει ποια επαφή καλώ εγώ (φωνητικά). Εγώ φυσικά δεν αναγγέλω το όνομα καμίας επαφής αλλά από τους τριγύρω περιβάλλοντες ήχους το τηλέφωνο καλεί μία επαφή (κάθε φορά διαφορετική). Μπορώ με κάποιο τρόπο να ακυρώσω την λειτουργία της φωνητικής κλήσης ούτως ώστε ακόμη και αν πατηθεί κατά λάθος το κουμπί στο bluetooth να μην μπορεί να ενεργοποιηθεί η φωνητική κλήση?

 

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω κι επειδή δεν έχω βρει κανένα τρόπο απενεργοποίησης της φωνητικής κλήσης, έχω βρει (πρόχειρη) λύση στο call confirm.

 

Σχετικά με την κουβέντα για το SetCPU, αν και πλέον με τα ginger προ των πυλών η κουβέντα έχει επισκιαστεί, το screen off με max στα 600 και conservative μου κολούσε και μάλιστα έχασα και μία κλήση που το κινητό είχε μουλαρώσει και δεν έλεγε να ανοίξει η οθόνη ούτε να σταματήσει να χτυπάει. Τώρα το έχω στα 800 conservative 2 ημέρες και όλα καλά. Σιγά σιγά θα δοκιμάσω άλλη μία το 600 μπας και ήμουν απλά άτυχος.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω κι επειδή δεν έχω βρει κανένα τρόπο απενεργοποίησης της φωνητικής κλήσης, έχω βρει (πρόχειρη) λύση στο call confirm.

 

Σχετικά με την κουβέντα για το SetCPU, αν και πλέον με τα ginger προ των πυλών η κουβέντα έχει επισκιαστεί, το screen off με max στα 600 και conservative μου κολούσε και μάλιστα έχασα και μία κλήση που το κινητό είχε μουλαρώσει και δεν έλεγε να ανοίξει η οθόνη ούτε να σταματήσει να χτυπάει. Τώρα το έχω στα 800 conservative 2 ημέρες και όλα καλά. Σιγά σιγά θα δοκιμάσω άλλη μία το 600 μπας και ήμουν απλά άτυχος.

 

Όχι δεν ήσουν άτυχος, είναι ασταθές το screen off προφίλ στο setcpu στο Galaxy S. Δεν έχω μιλήσει και με τον Stinger να αλλάξουμε το ποστ του, αλλά καταλήγω στο ότι η βελτίωση που παρατηρούμε στη μπαταρία γίνεται μόνο με το να αναγκάζουμε το τηλέφωνο να κρατάει το conservative προφίλ συνέχεια, υποθέτω ότι χωρίς αυτό αλλάζει από μόνο του κάποιες φορές ίσως σε performance, δε βρίσκω άλλη εξήγηση. Έκανα test όλο το Σαβ/κο, και στο screen off στα 800 ή τελείως off δεν κάνει διαφορά στη χρήση cpu, και συνεπώς στη μπαταρία.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Alex εννοείς αυτόν τον οδηγό ?

 

Τον έχει δοκιμάσει κανένεας εδώ μέσα να μας πει εάν δουλεύει?

 

Δουλευει μια χαρα, απλα θελει προσοχη οπως και σε οποιοδηποτε πειραγμα. Ωστοσο, αν δεν εισαι πολυ πεπειραμενος με αυτα μπορεις να δοκιμασεις αυτο που σου ειπε ο Αλεξ. Παντως δεν ειναι και τιποτα τρομερα δυσκολο.

 

Νεώτερα από την official gingerbread!

Αμεσο lock δορυφόρων

Πολύ καλή αυτονομία.

Από το πρωί με συνεχώς wifi και sync ανοιχτό, αρκετές κλήσεις, emails, tapatalk, browsing είμαι ακόμα στο 73%.

Ακουστική και σήμα άριστα!

Ταχύτητα και για ελληνικό πληκτρολόγιο το HTC IME... (ελληνικά στα μενού έχει από τη μάνα του!)

Γενικώς δεν βλέπω να την αλλάζω!

 

Για ανελυσε το λιγο φιλε μου αυτο. Επισης με ποια εφαρμογη δοκιμασες?

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ήσουν άτυχος, είναι ασταθές το screen off προφίλ στο setcpu στο Galaxy S. Δεν έχω μιλήσει και με τον Stinger να αλλάξουμε το ποστ του, αλλά καταλήγω στο ότι η βελτίωση που παρατηρούμε στη μπαταρία γίνεται μόνο με το να αναγκάζουμε το τηλέφωνο να κρατάει το conservative προφίλ συνέχεια, υποθέτω ότι χωρίς αυτό αλλάζει από μόνο του κάποιες φορές ίσως σε performance, δε βρίσκω άλλη εξήγηση. Έκανα test όλο το Σαβ/κο, και στο screen off στα 800 ή τελείως off δεν κάνει διαφορά στη χρήση cpu, και συνεπώς στη μπαταρία.

Εσύ με ποιές ρυθμίσεις είχες τις αίσθηση ότι πράγματι εξοικονομούσες μπαταρία? Ρωτάω γιατί τις 2 μέρες στα 800 ήμουν εξωτερικό, οπότε δε χρησιμοποιούσα ούτε 3g ούτε data ούτε γενικά έκανα πολύ χρήση και άρα δε μπορούσα να βγάλω συμπεράσματα.

P.S. Μιά και αναφέρθηκα στο ταξίδι και στη χρήση που έκανα, να πω ότι το galaxy είναι απολύτως ΜΑΓΙΚΟ! Αφού έκανε όλα όσα φαντάζεστε, από gps, κριτικές για εστιατόρια κλπ, την Κυριακή είχε αγώνα F1, που λόγω του ότι δεν είχα τηλεόραση θα έχανα... Αμ δε. Είδα όλο το αγώνα σε streaming!! Μετά από αυτό, δε μπορώ να φανταστώ τι παραπάνω θα χρειαζόμουν από ένα κινητό!

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Εσύ με ποιές ρυθμίσεις είχες τις αίσθηση ότι πράγματι εξοικονομούσες μπαταρία? Ρωτάω γιατί τις 2 μέρες στα 800 ήμουν εξωτερικό, οπότε δε χρησιμοποιούσα ούτε 3g ούτε data ούτε γενικά έκανα πολύ χρήση και άρα δε μπορούσα να βγάλω συμπεράσματα.

P.S. Μιά και αναφέρθηκα στο ταξίδι και στη χρήση που έκανα, να πω ότι το galaxy είναι απολύτως ΜΑΓΙΚΟ! Αφού έκανε όλα όσα φαντάζεστε, από gps, κριτικές για εστιατόρια κλπ, την Κυριακή είχε αγώνα F1, που λόγω του ότι δεν είχα τηλεόραση θα έχανα... Αμ δε. Είδα όλο το αγώνα σε streaming!! Μετά από αυτό, δε μπορώ να φανταστώ τι παραπάνω θα χρειαζόμουν από ένα κινητό!

 

Eίχα τις ρυθμίσεις στο αρχικό ποστ του Stinger για τη μπαταρία. Οι οποίες βασικά αγνοούν το screen off όπως αποδείχθηκε πρόσφατα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Eίχα τις ρυθμίσεις στο αρχικό ποστ του Stinger για τη μπαταρία. Οι οποίες βασικά αγνοούν το screen off όπως αποδείχθηκε πρόσφατα.

 

Δηλαδη ποιες ρυθμισεις προτεινεις;

Σημειωνω πως σε μενα το προφιλ screen of τρεχει κανονικα με τις εξης ρυθμισεις

100max

100min

Scaling powersave

Priority 100

Βεβαια το ιδιο priority εχει με τα αλλα προφιλ

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νεώτερα από την official gingerbread!

Αμεσο lock δορυφόρων

Πολύ καλή αυτονομία.

Από το πρωί με συνεχώς wifi και sync ανοιχτό, αρκετές κλήσεις, emails, tapatalk, browsing είμαι ακόμα στο 73%.

Ακουστική και σήμα άριστα!

Ταχύτητα και για ελληνικό πληκτρολόγιο το HTC IME... (ελληνικά στα μενού έχει από τη μάνα του!)

Γενικώς δεν βλέπω να την αλλάζω!

 

Μια απο τα ιδια και εγω φιλε μου αυτο που μου εκανε μπαμ αμεσως ειναι το πολυ αμεσο Lock δορυφορων,και φυσικα και εγω δεν την αλλαζω με τιποτα:D

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια και εγω φιλε μου αυτο που μου εκανε μπαμ αμεσως ειναι το πολυ αμεσο Lock δορυφορων,και φυσικα και εγω δεν την αλλαζω με τιποτα:D

 

Ακουγεται πολυ ελπιδοφορο. Με ποια εφαρμογη το παρατηρησες?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποιες ρυθμισεις προτεινεις;

Σημειωνω πως σε μενα το προφιλ screen of τρεχει κανονικα με τις εξης ρυθμισεις

100max

100min

Scaling powersave

Priority 100

Βεβαια το ιδιο priority εχει με τα αλλα προφιλ

 

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Αυτό λεώ... αν έχουν όλα priority 100 πάνε με τη σειρά και επισκιάζεται το screen off, είναι σα να μην υπάρχει.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λεώ... αν έχουν όλα priority 100 πάνε με τη σειρά και επισκιάζεται το screen off, είναι σα να μην υπάρχει.

 

Υποτιθεται ομως οτι οταν κλεινει η οθονη λειτουργει το προφιλ αυτο με τις αναλογες ρυθμισεις του

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται ομως οτι οταν κλεινει η οθονη λειτουργει το προφιλ αυτο με τις αναλογες ρυθμισεις του

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Δε λειτουργεί όχι... επισκιάζεται από το battery < x% . Άλλαξε τις προτεραιότητες και θα δεις.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δε λειτουργεί όχι... επισκιάζεται από το battery < x% . Άλλαξε τις προτεραιότητες και θα δεις.

 

Δηλαδη που να το παω το priority;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη που να το παω το priority;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Εγινε σχετικη κουβεντα πριν λιγες μερες, ψαξε λιγες σελιδες πισω και θα το δεις. Δεν εχει νοημα να το πειραξεις ομως, το δοκιμασαμε ολοι και ειναι ετσι οπως τα λεει ο Αλεξ. Το λεει και η λογικη εξαλλου. Ασε που θα σου αρχισει τα περιεργα και τα reboot.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη που να το παω το priority;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Άστο στο 100, και κατέβασε τα άλλα. Δυστυχώς όμως δε δουλεύει σωστά στο τηλέφωνό μας, είναι ασταθές, αυτό συζητάμε εδώ και κάποιες μέρες

- Alex
Link to comment
Share on other sites

yo ! , come to the dark side of gingerbread.

Για όσους έχουνε αμφιβολίες η οτιδήποτε, να πω οτι η 2.3.3 doc v1.1 δουλεύει πολύ ικανοποιητικά και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καθημερινή χρήση.

 

Όσοι θέλετε να δείτε ginger δεν χάνετε κάτι, εάν πάλι βαριέστε να στήνετε το κινητό προτείνω να περιμένετε λιγάκι να βγει και επίσημα και τότε να δούμε και σοβαρή δουλειά από τους devs σε θέμα kernels/roms.

(όταν λέω σοβαρή δουλειά εννοώ stable voodoo kernel, voodoo 4 ever <3)

 

Πάνω στους δορυφόρους δεν έχω άποψη το άνοιξα μια φορά μου κλείδωσε σε 20 δ. ούτε πριν το πολυχρησιμοποιούσα οπότε να σας πει κάποιος άλλος ~

η μπαταρία είναι σε καλά επίπεδα δεν έχω κάνει calibrate και δεν ξέρω λεπτομέρειες.

 

Τα μεγάλα ++ παιδιά είναι το multitasking και η άνεση που το κάνει αυτό, αν και έχει μικρότερη ραμ 329(kernels + hacks = #winning αργότερα) το κινητό προς έκπληξη μου δουλεύει ποιο smooth.

Γενικά το eye-candy/smoothness είναι μία κλάση παραπάνω από την 2.2.1(και όμως)

 

Αυτά.... με λίγα λόγια FROYO & SYMBIAN ARE DEAD, RIP WE WILL NOT MISS YOU.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Άστο στο 100, και κατέβασε τα άλλα. Δυστυχώς όμως δε δουλεύει σωστά στο τηλέφωνό μας, είναι ασταθές, αυτό συζητάμε εδώ και κάποιες μέρες

 

Λοιπον το βαλα στο 100 για οταν κλεινει η οθονη,εβαλα 99 στη φορτιση με scaling conservative κ 98 στη μπαταρια scalling ondemand

 

Δεν ειδα κατι που να δειχνει οτι δε δουλευει σωστα προς το παρον ακομα κ μετα απο reboot

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το βαλα στο 100 για οταν κλεινει η οθονη,εβαλα 99 στη φορτιση με scaling conservative κ 98 στη μπαταρια scalling ondemand

 

Δεν ειδα κατι που να δειχνει οτι δε δουλευει σωστα προς το παρον ακομα κ μετα απο reboot

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Κατ'αρχάς το on demand δεν ενδείκνυται για το Galaxy S, το γράφει και ο κατασκευαστής, conservative δουλεύει καλύτερα. Κι ύστερα, στην οθόνη τί έβαλες max?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς το on demand δεν ενδείκνυται για το Galaxy S, το γράφει και ο κατασκευαστής, conservative δουλεύει καλύτερα. Κι ύστερα, στην οθόνη τί έβαλες max?

100min

100 max

Link to comment
Share on other sites

100min

100 max

 

Αν εχει την οθονη priority 100 και ολα τα αλλα profile χαμηλοτερα,κλειδωσε το κινητο και χτυπα ενα τηλεφωνο στο κινητο σου...να δεις ενα σπαστικο lag για αρχη...Για δευτερη δοκιμη αστο καμμια ωρα με κλειστη οθονη και δες ενα freeze

 

:p

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει την οθονη priority 100 και ολα τα αλλα profile χαμηλοτερα,κλειδωσε το κινητο και χτυπα ενα τηλεφωνο στο κινητο σου...να δεις ενα σπαστικο lag για αρχη...Για δευτερη δοκιμη αστο καμμια ωρα με κλειστη οθονη και δες ενα freeze

 

:p

 

δε χρειαζεται να περιμενω ωρα το ειδα με το πρωτο χαχαχαχα

τεσπα τι ρυθμισεις να βαλουμε λετε για καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει την οθονη priority 100 και ολα τα αλλα profile χαμηλοτερα,κλειδωσε το κινητο και χτυπα ενα τηλεφωνο στο κινητο σου...να δεις ενα σπαστικο lag για αρχη...Για δευτερη δοκιμη αστο καμμια ωρα με κλειστη οθονη και δες ενα freeze

 

:p

 

Κανενα 5λεπτο θα ελεγα εγω.:lol:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...