Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλο είναι όταν αντιγραφουμε κομμάτια απο οδηγούς που έχουν αναρτηθεί αλλού να αναφέρουμε την πηγή.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

ναι εχεις δικιο...απλα επρεπε να παραθεσω κατευθειαν το link...τροποποιησα το προηγουμενο post μου...με συγχωρεις :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

μετα το φλασαρισμα χρειαζετε wipe cache και davlik η οχι? (αρχιζω φλασαρισμα..!)

 

να κανω τελικα? (φλασαρα και ολα στην πενα!! τωρα φλασαρω αυτο για το ροοτ)

(φλασαρα τον κερνελ και εχει κολλησει στο boot screen και κανει κατι περιεργους ηχους...! (και εχω χεστει!)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

να κανω τελικα? (φλασαρα και ολα στην πενα!! τωρα φλασαρω αυτο για το ροοτ)

 

μετα δεν χρειαζεται...πριν χρειαζεται...εγω ας πουμε δεν εκανα μετα που την περασα παρα μονο hard reset...αντε, καλοφαγωτο το τζιτζεροψωμο :lol:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σε βοηθησω στο προβλημα αυτο δεν μου εχει τυχει κατι αναλογο...οποιος γνωριζει ας ενημερωσει το φιλο μας.

οσο για τη διαδικασια root στην εκδοση 2.2.1 που εχεις τωρα οι τροποι ειναι δυο:μεσω adb ή μεσω superoneclick...κι επειδη δεν θες να πεσεις κατευθειαν στα βαθεια οπως λες, καντο με το superoneclick...ενα κλικ ειναι :)

 

ευχαριστω

αν και το oneclick παλι το φοβαμαι...

ερωτησεις αν ξερεις εσυ η καποιος φιλος

οι οδηγιες που δινει ο "κατασκευαστης" για Oneclick ειναι οι παρακατω...

 

You NEED to put your phone on USB Debugging mode

You NEED to install make sure the Android drivers for your phone are installed (το συνδεσα με το kiss χθες και εκανα download τους drivers - ειμαι οκ θεωρητικά σωστά?

Make sure you DO NOT mount your SD card. (τι εννοει ο ποιητης παρακαλω?)

If you still can't get something to run, try doing it in recovery mode.

 

πρεπει και πως να κανω back up?

χρειαζεται τιποτα αλλο να γνωριζω-κανω κλπ...?

μηπως υπαρχει κανενας οδηγος με αναλυτικες οδηγιες?

 

sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα καθε αρχη και δυσκολη...

 

όσον αφορα το κινητο (χωρις φυσικα να εχω μετρο συγκρισης) μου φαινεται γρηγορο αλλα

1. μερικες φορες αργει να φορτωσει τα εικονιδια - οταν παω στο manage applications

2. μάλλον αργει λιγο το gps να lockαρει (και εδω απο οτι καταλαβαινω χρειαζομαι root...)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

αν και το oneclick παλι το φοβαμαι...

ερωτησεις αν ξερεις εσυ η καποιος φιλος

οι οδηγιες που δινει ο "κατασκευαστης" για Oneclick ειναι οι παρακατω...

 

You NEED to put your phone on USB Debugging mode

You NEED to install make sure the Android drivers for your phone are installed (το συνδεσα με το kiss χθες και εκανα download τους drivers - ειμαι οκ θεωρητικά σωστά?

Make sure you DO NOT mount your SD card. (τι εννοει ο ποιητης παρακαλω?)

If you still can't get something to run, try doing it in recovery mode.

 

πρεπει και πως να κανω back up?

χρειαζεται τιποτα αλλο να γνωριζω-κανω κλπ...?

μηπως υπαρχει κανενας οδηγος με αναλυτικες οδηγιες?

 

sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα καθε αρχη και δυσκολη...

 

όσον αφορα το κινητο (χωρις φυσικα να εχω μετρο συγκρισης) μου φαινεται γρηγορο αλλα

1. μερικες φορες αργει να φορτωσει τα εικονιδια - οταν παω στο manage applications

2. μάλλον αργει λιγο το gps να lockαρει (και εδω απο οτι καταλαβαινω χρειαζομαι root...)

αφου εχεις το kies τοτε σιγουρα εχεις και τους drivers...θα πας απο τις ρυθμισεις-συνδεση usb και θα επιλεξεις την λειτουργεια εντοπισμου σφαλματων..μετα θα ανοιξεις το προγραμμα, θα συνδεσεις το τηλεφωνο και θα πατησεις root...

οσο για το back up γινεται πολυ ευκολα με την εφαρμογη titanium back-up (αφου εχεις γινει ηδη root)...

για τα αλλα δυο:

1. αυτο βελτιωνεται στην 2.3.3 που πλεον τα φορτωνει αμεσως...

2.οσο για το gps, εξαρταται απο τι προγραμμα εχεις και σε τι χωρο εισαι...εγω στην 2.2.1 και τωρα στην 2.3.3 με το aura κλειδωνει αμεσως :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις το kies τοτε σιγουρα εχεις και τους drivers...θα πας απο τις ρυθμισεις-συνδεση usb και θα επιλεξεις την λειτουργεια εντοπισμου σφαλματων..μετα θα ανοιξεις το προγραμμα, θα συνδεσεις το τηλεφωνο και θα πατησεις root...

οσο για το back up γινεται πολυ ευκολα με την εφαρμογη titanium back-up (αφου εχεις γινει ηδη root)...

για τα αλλα δυο:

1. αυτο βελτιωνεται στην 2.3.3 που πλεον τα φορτωνει αμεσως...

2.οσο για το gps, εξαρταται απο τι προγραμμα εχεις και σε τι χωρο εισαι...εγω στην 2.2.1 και τωρα στην 2.3.3 με το aura κλειδωνει αμεσως :)

 

ok, μου φαινεται θα προχωρησω με oneclick (βρηκα και ενα video και πραγματι δεν φαινεται δυσκολο...)

1. οσον αφορα την 2.3.3 μαλλον θα πρεπει να περιμενω λιγο ακομα.. :)

2. εχω βαλει το igo myway αλλα δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απο το προγραμμα γενικοτερα (θα ψαξω για το aura να το δοκιμασω)

 

πολυ σε ευχαριστώ (ελπιζω να εισαι διαθεσιμος και αργοτερα - μην καταφερω και τα κανω θαλλασσα και χρειαστώ βοήθεια...)

 

τελευταια ερωτηση...για τωρα

χρειαζεται να βγαλω την sim?

Link to comment
Share on other sites

ok, μου φαινεται θα προχωρησω με oneclick (βρηκα και ενα video και πραγματι δεν φαινεται δυσκολο...)

1. οσον αφορα την 2.3.3 μαλλον θα πρεπει να περιμενω λιγο ακομα.. :)

2. εχω βαλει το igo myway αλλα δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απο το προγραμμα γενικοτερα (θα ψαξω για το aura να το δοκιμασω)

 

πολυ σε ευχαριστώ (ελπιζω να εισαι διαθεσιμος και αργοτερα - μην καταφερω και τα κανω θαλλασσα και χρειαστώ βοήθεια...)

 

τελευταια ερωτηση...για τωρα

χρειαζεται να βγαλω την sim?

να΄σαι καλα, οτι χρειαστεις εδω ειμαστε εμεις ;)

οχι δεν παιζει ρολο η sim στο root...:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

φλασαρισμενος πανέτοιμος και ευτυχής χρηστης sgs πλεον με jvh!!ηρακλη σ'ευχαριστω απο καρδιας!!

το μονο περιεργο μεχρι στιγμης ειναι,μετα το φλασαρισμα του κερνελ (οταν εκανε το πρωτο boot και στο 2ο μετα που εκανα χαρντ ρεσετ, μου κανει για λιγο στο μπουτ σκρην κατι chimpunk ηχους για λιγο..!)

ενα ελληνικο swype βαλω ακομα και ειμαι πενα!

(καλα ε, σαν να πηρα αλλο κινητο!!!!:):) )

Link to comment
Share on other sites

ηρακλη σ ευχαριστώ πολυ ειμαι root πλεον...

για την εκδοση που εχω τωρα υπαρχουν τιποτα βελτιωσεις που θα βοηθησουν το κινητο γενικοτερα?

Link to comment
Share on other sites

φλασαρισμενος πανέτοιμος και ευτυχής χρηστης sgs πλεον με jvh!!ηρακλη σ'ευχαριστω απο καρδιας!!

το μονο περιεργο μεχρι στιγμης ειναι,μετα το φλασαρισμα του κερνελ (οταν εκανε το πρωτο boot και στο 2ο μετα που εκανα χαρντ ρεσετ, μου κανει για λιγο στο μπουτ σκρην κατι chimpunk ηχους για λιγο..!)

ενα ελληνικο swype βαλω ακομα και ειμαι πενα!

(καλα ε, σαν να πηρα αλλο κινητο!!!!:):) )

 

να΄σαι καλα φιλε μου...:)οντως, σαν να παιρνεις καινουργια συσκευη ειναι.

οι ηχοι δεν νομιζω να ειναι κατι, την πρωτη φορα προφανως ετσι κανει, εγω δεν το εχω κανει ακομη root, το ανεβαλα για αργοτερα... εχω βαλει το smart keyboard pro που ειναι και multitouch ως ελληνικο πληκτρολογιο κι ειμαι κι εγω κομπλε :):)

αντε καλωριζικος ο νεος σου γαλαξιας :lol:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

να΄σαι καλα φιλε μου...:)οντως, σαν να παιρνεις καινουργια συσκευη ειναι.

οι ηχοι δεν νομιζω να ειναι κατι, την πρωτη φορα προφανως ετσι κανει, εγω δεν το εχω κανει ακομη root, το ανεβαλα για αργοτερα... εχω βαλει το smart keyboard pro που ειναι και multitouch ως ελληνικο πληκτρολογιο κι ειμαι κι εγω κομπλε :):)

αντε καλωριζικος ο νεος σου γαλαξιας :lol:

 

όντως μονο στο πρωτο boot και μετα απο hard reset τον εκανε μονο τον ήχο! θα κατεβασω και εγω το πληκτρολογιο που λες και αρχιζω σκαλισμαααααα! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα

νεος κατοχος galaxy (1 εβδομαδα και γενικα ασχετος με android συσκευες κλπ)

εχω διαβασει τους οδηγους για νεους κλπ.

το κινητο είναι με

firmware 2.2.1

baseband version: I9000XXJPY

kernel: 2.6.32.9 root@DELL105#1

bulid No:froyo XWJS8

 

θελω για αρχη να αποκτησω root προσβαση και να βάλω το lagfix (θα βοηθήσει?)

και επειδη εχω μπερδευτει (μαλλον κάνει το superoneclick 1.9 αλλα μου φαινεται πολυπλοκο-και φοβαμαι μην κανω καμια χαζομαρα)

μπορω να γινω root με το z4root για την συγκεκριμενη εκδοση?

ειδα αυτο το video και μου φανηκε η πιο απλη διαδικασια (

)

τι λετε?

 

* πολυ ευχαριστώ για τυχον απαντησεις και για την βοηθεια που ετσι και αλλιως βρηκα στο φορουμ

 

Φιλε απλα μια ερωτηση, οταν πηρες το κινητο ειχε μεσα την 2.2.1 η την περασες εσυ?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απλα μια ερωτηση, οταν πηρες το κινητο ειχε μεσα την 2.2.1 η την περασες εσυ?

 

φυσικα και την ειχα μεσα

ειμαι ασχετος ειπαμε...(και τυχερος προφανως...)

:)

Link to comment
Share on other sites

ηρακλη σ ευχαριστώ πολυ ειμαι root πλεον...

για την εκδοση που εχω τωρα υπαρχουν τιποτα βελτιωσεις που θα βοηθησουν το κινητο γενικοτερα?

 

προσωπικα με την js8 ημουν πολυ ευχαριστημενος σε ολα...ελαχιστα πραγματα πειραζα αφου η λειτουργια της με ικανοποιουσε και με το παραπανω...τις βελτιωσεις εσυ τις θες ας πουμε στην ταχυτητα,στο ιντερνετ,στο gps...που συγκεκριμενα;

εαν θελεις να ασχοληθεις με kernels, τοτε αρχισε το διαβασμα στους xda να καταλαβεις τι γινεται πανω-κατω...με τον stock kernel εγω ημουν ευχαριστημενος :)

εαν ας πουμε θελεις καλυτερο browsing, βαλε τον opera mobile 11 να δεις τι εστι πλοηγηση στο διαδικτυο και αν θελεις gps αφου με το igo δεν ησουν ευχαριστημενος δοκιμασε κατι αλλο..π.χ aura...

btw, τωρα που εκανες ροοτ βαλε το titanium back up ωστε να παιρνεις ευκολα και γρηγορα back-up...:)οταν το κατεβασεις πατα στην επιλογη "προβληματα" και αστο να κατεβασει το busybox...

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και την ειχα μεσα

ειμαι ασχετος ειπαμε...(και τυχερος προφανως...)

:)

 

μηπως το πηρες μεταχειρισμενο ομως...;

edit: sorry για το διπλο ποστ :O

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ωρε παλληκαρια

 

εχω κολλησει στο step 2

εχω κατεβασει astro manager αλλα δεν μπορω να βρω το rm/ /data κλπ (καμμια ιδεα κανεις?)

 

ακομα 1 προβλημα που εχω και θελω να διορθωσω με root ειναι οτι στο γραφειο εχουμε static ip και χρειαζεται με λιγα λογια να κανω την παρακτω διαδικασια (κολλαει το wifi και δεν συνδεεται "obtaining ip address" ειναι το μυνημα...και η λυση που βρηκα ειναι η παρακατω...

2- root the device

3- remove the dhcp list file , rm /data/misc/dhcp/dhcp_list

4- restart the device and reconnect, it will work.

Link to comment
Share on other sites

ωρε παλληκαρια

 

εχω κολλησει στο step 2

εχω κατεβασει astro manager αλλα δεν μπορω να βρω το rm/ /data κλπ (καμμια ιδεα κανεις?)

 

ακομα 1 προβλημα που εχω και θελω να διορθωσω με root ειναι οτι στο γραφειο εχουμε static ip και χρειαζεται με λιγα λογια να κανω την παρακτω διαδικασια (κολλαει το wifi και δεν συνδεεται "obtaining ip address" ειναι το μυνημα...και η λυση που βρηκα ειναι η παρακατω...

2- root the device

3- remove the dhcp list file , rm /data/misc/dhcp/dhcp_list

4- restart the device and reconnect, it will work.

για να το κανεις αυτο, πρεπει να βαλεις το root explorer.

 

edit: σε ρωτησαμε, διοτι η ρομ αυτη ειναι η επισημη Ολλανδικη, επομενως εαν το τηλεφωνο το πηρες καινουργιο απο Ολλανδια εχεις εγγυηση, διαφορετικα δεν εχεις εγγυηση.

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα με την js8 ημουν πολυ ευχαριστημενος σε ολα...ελαχιστα πραγματα πειραζα αφου η λειτουργια της με ικανοποιουσε και με το παραπανω...τις βελτιωσεις εσυ τις θες ας πουμε στην ταχυτητα,στο ιντερνετ,στο gps...που συγκεκριμενα;

εαν θελεις να ασχοληθεις με kernels, τοτε αρχισε το διαβασμα στους xda να καταλαβεις τι γινεται πανω-κατω...με τον stock kernel εγω ημουν ευχαριστημενος :)

εαν ας πουμε θελεις καλυτερο browsing, βαλε τον opera mobile 11 να δεις τι εστι πλοηγηση στο διαδικτυο και αν θελεις gps αφου με το igo δεν ησουν ευχαριστημενος δοκιμασε κατι αλλο..π.χ aura...

btw, τωρα που εκανες ροοτ βαλε το titanium back up ωστε να παιρνεις ευκολα και γρηγορα back-up...:)οταν το κατεβασεις πατα στην επιλογη "προβληματα" και αστο να κατεβασει το busybox...

 

ενταξει για πω την αληθεια δεν εχω καποιο προβλημα ιδιαίτερο (εκτος απο το κολλημα στο γραφειο του wifi)

με το gps θα δοκιμασω πρωτα το aura και βλεπουμε (δεν θα κανω συχνη χρηση)

οντως εχω κατεβασει το opera mini αλλα μου φαινεται παρα πολυ πιο γρηγορος και ευχρηστος ο dolphin mini

το busybox αν ειδα καλα το κατεβασε το oneclick (αλλα θα το τσεκαρω)

 

γενικα επειδη διαβαζω το φορουμ συχνα, εβλεπα για βελτιωσεις - ρυθμισεις και σχολια - αλλο τηλεφωνο τωρα - και αφου δεν εχω μετρο συγκρισης ειπα να ρωτησω τι βελτιωσεις υπαρχουν αν υπαρχουν γενικα...

 

για kernels κλπ που λες δεν με βλεπω - αμεσα τουλαχιστον - αλλα ποτε μην λες ποτε :)

και παλι ευχαριστω

 

μηπως το πηρες μεταχειρισμενο ομως...;

edit: sorry για το διπλο ποστ :O

 

τωρα τι να σου πω..?

απο καταστημα για καινουργιο μου το δωσανε και πραγματικα πιστευω οτι ειναι...

μπορω να κανω κατι για να το τσεκαρω?

συσκευσια κλπ ηταν κομπλε θεωρω...

 

σορυ τωρα ειδα και το μυνημα του ηρακλη

οχι απο καταστημα ελλαδας το πηρα (350€ περιπου) αν θελετε το αναφερω κιολας

αλλά μου φανηκαν ενταξει τα ατομα, και πολυ εξυπηρετικα...

 

σορυ

ηθελα να πω οτι εχω κολλησει στο 3

3- remove the dhcp list file , rm /data/misc/dhcp/dhcp_list

 

εχω κατεβασει και το astro manager + super manager αλλα δεν μπορω να βρω το rm/

μπορειτε να δειτε αν υπαρχει σε εσας το directory?

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και την ειχα μεσα

ειμαι ασχετος ειπαμε...(και τυχερος προφανως...)

:)

 

Μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι εισαι τυχερος. Μηπως το πηρες μεταχειρισμενο?

 

edit - Α μαλιστα τωρα ειδα την συνεχεια της κουβεντας. Μαλλον εχουμε κι αλλη περιπτωση απατης. Για πες μας και το καταστημα αν θελεις. Η ρομ που φοραει το κινητο δεν ειναι επισημη ελληνικη και εισαι εκτος εγγυησης.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

σορυ

ηθελα να πω οτι εχω κολλησει στο 3

3- remove the dhcp list file , rm /data/misc/dhcp/dhcp_list

 

εχω κατεβασει και το astro manager + super manager αλλα δεν μπορω να βρω το rm/

μπορειτε να δειτε αν υπαρχει σε εσας το directory?

 

Το rm δεν είναι directory, εντολή είναι (remove).Όπως είπαν και παραπάνω θα χρειαστείς τον root explorer η κάποιον άλλο αντίστοιχο manager

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι εισαι τυχερος. Μηπως το πηρες μεταχειρισμενο?

 

edit - Α μαλιστα τωρα ειδα την συνεχεια της κουβεντας. Μαλλον εχουμε κι αλλη περιπτωση απατης. Για πες μας και το καταστημα αν θελεις. Η ρομ που φοραει το κινητο δεν ειναι επισημη ελληνικη και εισαι εκτος εγγυησης.

 

Παναγιωτη, για να σιγουρευτω, εγω που εχω p.code:gt-i9000RXYXEE και csc:ι9000ΧEEJV3 δεν εχω εγγυηση ετσι...;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι εισαι τυχερος. Μηπως το πηρες μεταχειρισμενο?

 

edit - Α μαλιστα τωρα ειδα την συνεχεια της κουβεντας. Μαλλον εχουμε κι αλλη περιπτωση απατης. Για πες μας και το καταστημα αν θελεις. Η ρομ που φοραει το κινητο δεν ειναι επισημη ελληνικη και εισαι εκτος εγγυησης.

 

το πηρα απο εδω

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=43482

 

και μου ειπαν για 2 χρονια εγγυηση

μαλιστα μου ειπαν να βγαλω και φωτοτυπια την εγγυηση για να την εχω σε περιπτωση που την εβαζα στην φορολογικη δηλωση...

λες να ειναι μουφα τελικά ?

Link to comment
Share on other sites

Άντε να βγει και μια official με ελληνικό swype γιατί έχω αρχίσει να βαριέμαι με την simply.Κάθε βδομάδα ένα κόλλημα το τρώει.
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη, για να σιγουρευτω, εγω που εχω p.code:gt-i9000RXYXEE και csc:ι9000ΧEEJV3 δεν εχω εγγυηση ετσι...;

 

Οχι Ηρακλη δεν εχεις. Θελεις ελληνικη επισημη JPH και ενα CSC COS και εισαι κομπλε. Κανονικα θελεις και product code, αλλα τρεχα γυρευε μεχρι να το περασεις.

 

το πηρα απο εδω

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=43482

 

και μου ειπαν για 2 χρονια εγγυηση

μαλιστα μου ειπαν να βγαλω και φωτοτυπια την εγγυηση για να την εχω σε περιπτωση που την εβαζα στην φορολογικη δηλωση...

λες να ειναι μουφα τελικά ?

 

Ναι 2 χρονια εγγυηση εχει κανονικα σαν συσκευη, αλλα με τη ρομ που εχει μεσα εισαι εκτος εγγυησης. Δεν ξερω αν το συγκεκριμενο καταστημα φερνει συσκευες απο το εξωτερικο. Σε τετοια περιπτωση ισως ειναι οντως κανουργια και οχι μεταχειρισμενη, αλλα η εγγυηση σου δεν ισχυει με τετοια ρομ μεσα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...