Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα 8.0 Slim σήμερα το απόγευμα, Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η ταχύτητα παντού!

 

Βάλτε και εσείς.....χάνετε διαφορετικά :)

Κανε μου μια χαρη και τσεκαρε τι απο τα παρακατω δεν εχει η slim :O

 

FM Radio,MyFiles,SGS Tools,sim toolkit,calculator,voice recorder,task manager,voice search.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κανε μου μια χαρη και τσεκαρε τι απο τα παρακατω δεν εχει η slim :O

 

FM Radio,MyFiles,SGS Tools,sim toolkit,calculator,voice recorder,task manager,voice search.

 

Δεν βλέπω να λείπει κάτι από όσα ανέφερες! Αυτό που σίγουρα δεν έχει είναι BLN support (προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου).

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να λείπει κάτι από όσα ανέφερες! Αυτό που σίγουρα δεν έχει είναι BLN support (προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου).

 

γιατί σε εμένα που υπάρχει (no slim - wipe) νομίζεις ότι δουλεύει? Μόνο στα μυνήματα ανάβουν τα κουμπιά. Σε κλήσεις και ότι άλλο απλά δεν

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να λείπει κάτι από όσα ανέφερες! Αυτό που σίγουρα δεν έχει είναι BLN support (προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου).

ΑΚΥΡΟ!!! Έχει BLN απλά δεν είχε το free tool installed.

Galaxy Note II, Nexus 7, Xperia Go
Link to comment
Share on other sites

ενοω οτι αν το βραδυ το αφησω με λιγότερο απο 45% το πρωι το βρίσκω κλειστό..θα κάνω reset κ αν δεν λυθει θα ξανα φλασάρω..ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες..
Link to comment
Share on other sites

οταν γραφεις πολυ μετρια χρηση τι εννοεις???

γιατι οπως ειπαμε πριν λιγο ειναι κατι το υποκειμενικο

 

αν πιστευεις οτι ειναι πραγματικα χαμηλη η αυτονομια σου σε σχεση με πριν, κανε ενα hard reset η στην χειροτερη ξαναπερνα την ρομ

και μετα περνα προσεκτικα τις εφαρμογες γιατι καποιες "περιεργες" εφαρμγογες τρωνε μπαταρια...

 

ενοω οτι αν το βραδυ το αφησω με λιγότερο απο 45% το πρωι το βρίσκω κλειστό..θα κάνω reset κ αν δεν λυθει θα ξανα φλασάρω..ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες..

Link to comment
Share on other sites

ενοω οτι αν το βραδυ το αφησω με λιγότερο απο 45% το πρωι το βρίσκω κλειστό..θα κάνω reset κ αν δεν λυθει θα ξανα φλασάρω..ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες..

 

καλα θα κανεις, γιατι ειναι τραγικα χαμηλη η αυτονομια...

θυμαμαι και εγω με την jpa 2.2 που ειχα βγαλει το κινητο απο την πριζα στις 12:00 και μεχρι τις 15:30 μου ειχε κατεβει στο 84% δηλαδη 16% μεσα σε 3.5 ωρες χωρις ουτε μια κληση ουτε ενα μηνυμα, σε κατασταση αναμονης δηλαδη

μετα ξαπερασα την ρομ, εκανα και ενα hard reset και ολα κομολε :D

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

γιατί σε εμένα που υπάρχει (no slim - wipe) νομίζεις ότι δουλεύει? Μόνο στα μυνήματα ανάβουν τα κουμπιά. Σε κλήσεις και ότι άλλο απλά δεν

 

ο λογος που δεν σου δουλευει ειναι επειδη δεν εχεις σηκωσει service για ειδοποιηση κλησεων ;)

 

κατεβασε το missed call απο το μαρκετ, πατα add service και βαλε call service για ειδοποιηση αναπαντητων κλησεων και callendar για το ημερολογιο.

μετα θα δουλευει ρολοι ;)

Link to comment
Share on other sites

γιατί σε εμένα που υπάρχει (no slim - wipe) νομίζεις ότι δουλεύει? Μόνο στα μυνήματα ανάβουν τα κουμπιά. Σε κλήσεις και ότι άλλο απλά δεν

 

ο λογος που δεν σου δουλευει ειναι επειδη δεν εχεις σηκωσει service για ειδοποιηση κλησεων ;)

 

κατεβασε το missed call απο το μαρκετ, πατα add service και βαλε call service για ειδοποιηση αναπαντητων κλησεων και callendar για το ημερολογιο.

μετα θα δουλευει ρολοι ;)

 

Έχει την paid έκδοση για τις κλήσεις έτσι? Στην free μόνο στο sms ανάβει... και δεν θέλει καμία υπηρεσία :P Απλά πρόσεξε να έχεις το BLN support στο ON μέσα στην ρύθμιση του kernel (μέσα στο CWM). Σε μένα δουλεύει ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..

εχει περασει κανεις την τελευταια εκδοση του speedmod, την k12i?

Αν ναι, ποια επιλογη ειναι η πιο γρηγορη και σταθερη στο lagfix?

προς το παρον εχω οπως και στην προηγουμενη του εκδοση το ext4 all..

με το convert/system τι παιζει?

επισης με το mount κατι(δεν θυμαμαι :p)..εχει επιλογη μεσα safer(recommended) και faster( καλα, αυτο δεν το αγγίζω με τιποτα! :))

Edited by nikolaki12
KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

Έχει την paid έκδοση για τις κλήσεις έτσι? Στην free μόνο στο sms ανάβει... και δεν θέλει καμία υπηρεσία :P Απλά πρόσεξε να έχεις το BLN support στο ON μέσα στην ρύθμιση του kernel (μέσα στο CWM). Σε μένα δουλεύει ρολόι.

 

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις φίλε μου.

Το bln είναι free και αναλόγως με τον kernel που φοράει ο καθένας μπορεί να περιλαμβάνετε ήδη.

Το bln όμως από μόνο του λειτουργεί μόνο στα μηνύματα.

Αν θες να λειτουργεί και στα τηλέφωνα-ημερολόγιο τότε κατεβαζεις την εφαρμογή missed call ΔΩΡΕΆΝ από το market και σηκώνεις τα service που έγραψα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..

εχει περασει κανεις την τελευταια εκδοση του speedmod, την k12i?

Αν ναι, ποια επιλογη ειναι η πιο γρηγορη και σταθερη στο lagfix?

προς το παρον εχω οπως και στην προηγουμενη του εκδοση το ext4 all..

με το convert/system τι παιζει?

επισης με το mount κατι(δεν θυμαμαι :p)..εχει επιλογη μεσα safer(recommended) και faster( καλα, αυτο δεν το αγγίζω με τιποτα! :))

 

ελα ρε βαζεις και lagfix στη 2.2.1??? :p :lol:

ειδες διαφορα με το lagfix?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις φίλε μου.

Το bln είναι free και αναλόγως με τον kernel που φοράει ο καθένας μπορεί να περιλαμβάνετε ήδη.

Το bln όμως από μόνο του λειτουργεί μόνο στα μηνύματα.

Αν θες να λειτουργεί και στα τηλέφωνα-ημερολόγιο τότε κατεβαζεις την εφαρμογή missed call ΔΩΡΕΆΝ από το market και σηκώνεις τα service που έγραψα

 

Μόλις μου δούλεψε με την free εκδοση του bln ευχαριστώ για το hint!

 

Sent from my galaxy

Iphone 3gs white 32gb->Samsung Galaxy S GT-I9000->Iphone 4s white 32gb->NOKIA Lumia925->SONY XPERIA Z->NOTE 3->LG G4
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε βαζεις και lagfix στη 2.2.1??? :p :lol:

ειδες διαφορα με το lagfix?

 

ελα Bill...

Ειδα,ναι..μιλαμε για ελαχιστη βεβαια,αλλα ειδα..

Εχω και μια προκατάληψη βασικα με το rfs απο τοτε που αρχισα να διαβαζω για το κινητο μας..

Αλλα απο την στιγμη που στο ματι μου φερνει πιο γρηγορο και δεν μου δημιουργει προβληματα απο πλευρας σταθεροτητας και μπαταριας τοτε γιατι οχι..

απλα με την τελευταια εκδοση με μπερδεψε λιγο ο φιλος μας o Hardcore..

οχι τιποτα αλλο αλλα με τρωει και ο κ#$%ς μου..:p

παω για υπνο καλυτερα..:)

Edited by nikolaki12
KISS - Keep It Simple Stupid
Link to comment
Share on other sites

Την έχω βάλει εγώ την speedmod k12l και έχω κάνει και το system conversion σε ext4 και ext4 to all..εν ολίγοις είναι κάτι σαν το voodoo πλέον, το κινητό γίνεται λίγο πιο smooth, και σου ανεβάζει λίγο το quandrant score(γύρω στο 1600)..darky 7..

 

Sent from Galaxy !

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις φίλε μου.

Το bln είναι free και αναλόγως με τον kernel που φοράει ο καθένας μπορεί να περιλαμβάνετε ήδη.

Το bln όμως από μόνο του λειτουργεί μόνο στα μηνύματα.

Αν θες να λειτουργεί και στα τηλέφωνα-ημερολόγιο τότε κατεβαζεις την εφαρμογή missed call ΔΩΡΕΆΝ από το market και σηκώνεις τα service που έγραψα

 

Μόλις μου δούλεψε με την free εκδοση του bln ευχαριστώ για το hint!

 

Sent from my galaxy

 

Καλημέρες! Jim Ναι ξέρω ότι το bln είναι free και ανάλογα τον Kernel υποστηρίζεται ή όχι! Το Bln control έχει 2 εκδόσεις. Την Free και την PRo. (http://www.appbrain.com/search?q=bln+control) Στην free παίζει μόνο το sms και στην pro παίζουν και τα άλλα (calendar + κλήσεις). Αυτό με το missed call πρώτη φορά το είδα από σένα δεν το δοκίμασα αλλά για να δουλεύει και σε εσένα και στον Pericles άρα τότε δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι όπως τα λες! Άρα έχουμε και οι 2 δίκιο, καλή εύρεση το Missed call δεν το ήξερα :cool:

 

Ερώτηση: Έχεις παρατηρήσει μήπως όσο είναι ανοιχτά τα led, μήπως μένει και το backlight της οθόνης ανοιχτό?

Link to comment
Share on other sites

Η κότα έκανε το αυγό...?

 

Καλύτερα factory reset και μετα πέρασμα νεας rom ή το ανάποδο, πρώτα πέρασμα νέας rom (με ολα τα καλουδια της πχ darky) και μετά factory reset?

 

κλείνω προς το πρώτο παίδες

 

καλημερα :)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Η κότα έκανε το αυγό...?

 

Καλύτερα factory reset και μετα πέρασμα νεας rom ή το ανάποδο, πρώτα πέρασμα νέας rom (με ολα τα καλουδια της πχ darky) και μετά factory reset?

 

κλείνω προς το πρώτο παίδες

 

καλημερα :)

 

καλημερα!!το 2ο κανουμε συνηθως ;)

Link to comment
Share on other sites

το ρωτάω γιατί

 

σύμφωνα με την δική μου λογική, πρώτα κάνεις ένα καλό format σε οτι έχεις (πχ σε pc) και μετά του περνάς ότι εσύ θες και φαντάζει και το πιο λογικο γιατί, ουσιαστικά πρώτα καθαρίζεις τα απομεινάρια και μετά πάς και του περνάς νεο λογισμικο

 

και όμως εδώ που το συζητάμε βλέπω να περνάτε όλοι τη νέα rom και μετά factory reset?

Linuxας δεν είμαι (αν και χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια ubuntu σε ενα λαπτοπακι που έχω0- τη θεωρω την πιο φιλικη έκδοση) αλλά γιατί το κάνετε όλοι έτσι?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Η κότα έκανε το αυγό...?

 

Καλύτερα factory reset και μετα πέρασμα νεας rom ή το ανάποδο, πρώτα πέρασμα νέας rom (με ολα τα καλουδια της πχ darky) και μετά factory reset?

 

κλείνω προς το πρώτο παίδες

 

καλημερα :)

 

καλημερα!!το 2ο κανουμε συνηθως ;)

 

το ρωτάω γιατί

 

σύμφωνα με την δική μου λογική, πρώτα κάνεις ένα καλό format σε οτι έχεις (πχ σε pc) και μετά του περνάς ότι εσύ θες και φαντάζει και το πιο λογικο γιατί, ουσιαστικά πρώτα καθαρίζεις τα απομεινάρια και μετά πάς και του περνάς νεο λογισμικο

 

και όμως εδώ που το συζητάμε βλέπω να περνάτε όλοι τη νέα rom και μετά factory reset?

Linuxας δεν είμαι (αν και χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια ubuntu σε ενα λαπτοπακι που έχω0- τη θεωρω την πιο φιλικη έκδοση) αλλά γιατί το κάνετε όλοι έτσι?

 

Το σωστό και αυτό που προτείνουν στο xda οι chefs είναι ΠΡΩΤΑ hard reset, και μετά install το εκάστοτε Rom. Αυτό γιατί βάζοντας ένα custom και κάνοντας hard reset εκ τον υστέρων σβύνονται τα extra apps/utils που έχουν προστεθεί σε αυτό. Φυσικά για τις wipe εκδόσεις αυτό... εάν περάσεις non wipe δεν κάνεις hard reset Ούτε πριν ούτε μετά :)

Link to comment
Share on other sites

ελα Bill...

Ειδα,ναι..μιλαμε για ελαχιστη βεβαια,αλλα ειδα..

Εχω και μια προκατάληψη βασικα με το rfs απο τοτε που αρχισα να διαβαζω για το κινητο μας..

Αλλα απο την στιγμη που στο ματι μου φερνει πιο γρηγορο και δεν μου δημιουργει προβληματα απο πλευρας σταθεροτητας και μπαταριας τοτε γιατι οχι..

απλα με την τελευταια εκδοση με μπερδεψε λιγο ο φιλος μας o Hardcore..

οχι τιποτα αλλο αλλα με τρωει και ο κ#$%ς μου..:p

παω για υπνο καλυτερα..:)

Καλημερα και απο μενα παιδες, εβαλα και εγω το καινουριο Speedmod κερνελ. Και εγω θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το convert system?

Επισης όταν εκανα το Lagfix δεν ζητησα να γινει factory reset.

Μετα πηγα και ενεργοποιησα όλα τα tweaks εκτος απο το τελευταιο που ειναι το Read-Write /system.

 

Προσπαθω να περασω ενα bootanimation αλλα η εντολη remount δεν δουλευι πια στο adb. Καμια ιδέα.??? Εχω την original froyo απο απηραχτο kies cosmote.(αν και δεν ξερω γιατι το λεμε cosmote) παντως δεν εχει εικονιδια της vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό και αυτό που προτείνουν στο xda οι chefs είναι ΠΡΩΤΑ hard reset, και μετά install το εκάστοτε Rom. Αυτό γιατί βάζοντας ένα custom και κάνοντας hard reset εκ τον υστέρων σβύνονται τα extra apps/utils που έχουν προστεθεί σε αυτό.

 

αυτό λέει και η δική μου λογικη!

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

sorry μπερδευτηκα και νομιζα οτι λεγαμε για official roms και οχι custom :p

@stinger οκ θα προσπαθησω :p:p

Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα παιδες, εβαλα και εγω το καινουριο Speedmod κερνελ. Και εγω θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι το convert system?

Επισης όταν εκανα το Lagfix δεν ζητησα να γινει factory reset.

Μετα πηγα και ενεργοποιησα όλα τα tweaks εκτος απο το τελευταιο που ειναι το Read-Write /system.

 

Προσπαθω να περασω ενα bootanimation αλλα η εντολη remount δεν δουλευι πια στο adb. Καμια ιδέα.??? Εχω την original froyo απο απηραχτο kies cosmote.(αν και δεν ξερω γιατι το λεμε cosmote) παντως δεν εχει εικονιδια της vodafone.

 

Θα χρησιμοποιήσεις open vpn ή cifs mounts? Μάλλον δεν ξέρεις καν τι είναι αυτά, άρα γιατί τα ενεργοποίησες? Τζάμπα modules Φορτώνει ο κερνελ με λίγα λόγια τζαμπά ram ξοδεύεις... Κλείσε το tun/cifs support. Το convert system εννοεί εάν θα μετατρέψει και το /system σε ext4.. (το λέει και η λέξη). Δεν είναι ανάγκη να κάνεις Hard reset όταν ενεργοποιείς "lagfix".

 

Μην κάνετε του κεφαλιού σας διαβάστε 5 πράματα..

 

 

@domigr Συγχωρεμένος αλλά να μην ξαναγίνει ε? :lol::p

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιήσεις open vpn ή cifs mounts? Μάλλον δεν ξέρεις καν τι είναι αυτά, άρα γιατί τα ενεργοποίησες? Τζάμπα modules Φορτώνει ο κερνελ με λίγα λόγια τζαμπά ram ξοδεύεις... Κλείσε το tun/cifs support. Το convert system εννοεί εάν θα μετατρέψει και το /system σε ext4.. (το λέει και η λέξη). Δεν είναι ανάγκη να κάνεις Hard reset όταν ενεργοποιείς "lagfix".

 

Μην κάνετε του κεφαλιού σας διαβάστε 5 πράματα..

 

 

@domigr Συγχωρεμένος αλλά να μην ξαναγίνει ε? :lol::p

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, Η αληθεια ειναι οτι δεν το γνωριζα το συγκεκριμενο. Αν εχει απαντηθει πολλες φορες συγνωαμη απλα το εψαξα πολυ και δεν βρηκα το γιατι. Παρολαυτα πριν λιγο με εντολες σαν su καταφερα και περασα το boot animation και δουελευει οκ χωρις ηχο ομως.

 

Όλα τα boot animations ειναι χωρις ηχο? Οπότε προτεινεις να κανω την μετατροπη του συστηματος σε ext4 και να απενεργοποιησω το tun/cifs support.

 

Σιγουρα πολλοι απο μας δεν εχουν εξειδικευμενες γνωσεις (ούτε καν βασικες κάποιοι). Επίσης εχουν την αγωνία η τη βαρεμαρα να θελουν να τα κανουν όλα γρηγορα και να τα βρισκουν έτοιμα. Οι οδηγοι όλων όσων έχουν ασχοληθει να γραψουν είναι φανταστικοί και βοηθάνε πολύ. Ομως πάντα υπαρχει κάτι που τρέχει τώρα και δεν συμπεριλαμβάνεται και ειναι δύσκολο να ψάξεις 200 σελίδες για να το βρεις. Παρόλα αυτά προσπαθούμε. Συγνώμη αν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...