Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Ερωτηση root στην 2.3.3 κανουμε με τον γνωστο τροπο; δηλ SuperOneClickv1.7 ή θα χρειαστει κατι αλλο;

 

Περνάς με odin πρώτα έναν rooted kernel και μετά πάλι τον kernel της JVK

Δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1011901 για περισσότερα!

 

btw ποιος είπε ότι κατέβηκε η ginger από XDA? Κανονικά τη βλέπω!

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια μέρα πέρασε με την JVK+supercurio hacked kernel+lagfix και δηλώνω υπερευχαριστημένος. Υπάρχει επίσης μια λειτουργία stagefright που ενεργοποίησα πειράζοντας το build.prop, μετά απο συζήτηση που διάβασα στο thread του supercurio.

Το σίγουρο είναι οτι ανεβάζει πολύ το quadrant score. Εγώ είδα διαφορά και στη γενικότερη εικόνα του κινητού. Πλέον είναι ακόμα πιο γρήγορο σε όλα. Υποτίθεται οτι θα χάλαγε ότι έχει να κάνει με hardware decoders/encoders της samsung, όπως η λειτουργία εγγραφής HD video, ή η αναπαραγωγή του. Αλλά και έγραψα σε 720p, και το αναπαρήγαγα με vplayer και με τον stock video player.

Όπως και να έχει, απλά αλλάζεις απο false σε true μερικές γραμμές, γίνεται να το επαναφέρεις. Αλλά δεν νομίζω να το κάνω όπως ήταν.

 

Επίσης ο darky έγραψε πως θα έβγαζε σήμερα/αύριο την v10 rc1, αλλά είδα μετά οτι δεν του άρεσαν ορισμένα πράγματα (multitouch not working properly είπε)...

Περιμένουμε αυτές τις μέρες πολλές roms πάνω στην 2.3.3

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια μέρα πέρασε με την JVK+supercurio hacked kernel+lagfix και δηλώνω υπερευχαριστημένος. Υπάρχει επίσης μια λειτουργία stagefright που ενεργοποίησα πειράζοντας το build.prop, μετά απο συζήτηση που διάβασα στο thread του supercurio.

Το σίγουρο είναι οτι ανεβάζει πολύ το quadrant score. Εγώ είδα διαφορά και στη γενικότερη εικόνα του κινητού. Πλέον είναι ακόμα πιο γρήγορο σε όλα. Υποτίθεται οτι θα χάλαγε ότι έχει να κάνει με hardware decoders/encoders της samsung, όπως η λειτουργία εγγραφής HD video, ή η αναπαραγωγή του. Αλλά και έγραψα σε 720p, και το αναπαρήγαγα με vplayer και με τον stock video player.

Όπως και να έχει, απλά αλλάζεις απο false σε true μερικές γραμμές, γίνεται να το επαναφέρεις. Αλλά δεν νομίζω να το κάνω όπως ήταν.

 

Επίσης ο darky έγραψε πως θα έβγαζε σήμερα/αύριο την v10 rc1, αλλά είδα μετά οτι δεν του άρεσαν ορισμένα πράγματα (multitouch not working properly είπε)...

Περιμένουμε αυτές τις μέρες πολλές roms πάνω στην 2.3.3

 

Bugs,μπαταρία? :D Με τρώει να τη βάλω κι εγώ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.. 8α βγω και εγω εκτος 8εματος και 8α κανω μια ερωτηση πολυ απλη και ισως χαζη σε καποιους , αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα δεμ μπορω να βρω λυση....

λοιπον εχω περασει την 2.2.1 απο την πρωτη σελιδα αλλα δεν καταλαβα πωσ σβηνω τις ολλανδικες εφαρμογες.... μηπως καποιος μπορει να μου πει τι ακριβως 8α κανω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.. 8α βγω και εγω εκτος 8εματος και 8α κανω μια ερωτηση πολυ απλη και ισως χαζη σε καποιους , αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα δεμ μπορω να βρω λυση....

λοιπον εχω περασει την 2.2.1 απο την πρωτη σελιδα αλλα δεν καταλαβα πωσ σβηνω τις ολλανδικες εφαρμογες.... μηπως καποιος μπορει να μου πει τι ακριβως 8α κανω?

 

Αφού γίνεις root (για πληροφορίες βλέπε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3410880#post3410880)

εγκατέστησε την εφαρμογή root explorer και πήγαινε στο directory της εσωτερικής μνήμης system/app.

Εκεί πάτα το κουμπάκι που έχει πάνω και άλλαξε το r/o σε r/w.

Τώρα βρες τα τέσσερα ολλανδικά file και πάτα παρατεταμένα πάνω τους για να τα διαγράψεις.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Bugs,μπαταρία? :D Με τρώει να τη βάλω κι εγώ..

Ούτε bugs και πάρα πολύ καλή μπαταρία. Περιμένω τις πρώτες καλές custom να βάλω κι αυτές, δεν πιστεύω οτι θα βελτιώσουν πολλά πράγματα, δεν υπάρχουν περιθώρια, κυρίως για κανα theme κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι τέλος της βδομάδας θα βάλω κι εγώ gingerbread, και θα προσθέσω Ελληνικό πληκτρολόγιο και Swype. Μόλις δοκιμαστούν και δω ότι όλα δουλεύουν, θα περάσω όλη τη διαδικασία με screenshots στην πρώτη σελίδα.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Mέχρι τέλος της βδομάδας θα βάλω κι εγώ gingerbread, και θα προσθέσω Ελληνικό πληκτρολόγιο και Swype. Μόλις δοκιμαστούν και δω ότι όλα δουλεύουν, θα περάσω όλη τη διαδικασία με screenshots στην πρώτη σελίδα.

 

Το εδωσαν στην Αγγλια επισημα?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι τέλος της βδομάδας θα βάλω κι εγώ gingerbread, και θα προσθέσω Ελληνικό πληκτρολόγιο και Swype. Μόλις δοκιμαστούν και δω ότι όλα δουλεύουν, θα περάσω όλη τη διαδικασία με screenshots στην πρώτη σελίδα.

 

Κοίτα τώρα, δουλειές που μας ανοίγεις.... και πάνω που πέρασα το καινούργιο μου εικονιδιάκι για τη μπαταρία....

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Το εδωσαν στην Αγγλια επισημα?

 

Όχι, αλλά βαρέθηκα να περιμένω :) Το JVK είναι Αγγλικό, οπότε θα βάλω αυτό, και θα το "ελληνικοποιήσω", όπως έκανα με το JPY μου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

αντε Αλεξ κάνε τα μαγικά σου να έχουμε και ελληνικό και τότε όλα κομπλέ:D
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

αλέκο καλά θα κάνεις θα το ευχαριστηθείς πιστεύω, αλλά υπόψην θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα

 

θα δω λίγο fringe και σήμερα θα βάλω καμιά miui :lol:

cu l8r

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά βαρέθηκα να περιμένω :) Το JVK είναι Αγγλικό, οπότε θα βάλω αυτό, και θα το "ελληνικοποιήσω", όπως έκανα με το JPY μου.

 

Ωραιος, αν δεν κανω λαθος ειναι η πρωτη σου φορα που θα αναβαθμιστεις "ανεπισημα" εκτος kies ετσι?

 

Εγω θα κανω ακομα λιγη υπομονη, τωρα δεν ειμαι καθολου σε διαθεση για πειραγματα και "μπετες", εχω βολευτει μια χαρα με την darkys 9.3 και βλεπουμε τι θα γινει μεσα στο Πασχα οταν γυρισω απο Αγγλια.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δει αισθητη διαφορα στην αισθηση του κινητου (εστω και δοκιμαστικη rom & kernel)..που δεν την ειχα στις προηγουμενες αναβαθμισεις..!!
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Mέχρι τέλος της βδομάδας θα βάλω κι εγώ gingerbread, και θα προσθέσω Ελληνικό πληκτρολόγιο και Swype. Μόλις δοκιμαστούν και δω ότι όλα δουλεύουν, θα περάσω όλη τη διαδικασία με screenshots στην πρώτη σελίδα.

Κανε και ενα καλο how to οπως μας εχεις μαθει και σε ευχαριστουμε εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι στην 9.5 του Darky με τι να παρω backup ωστε να το επαναφερω μετα οταν βαλω gingerbread?

titanium backup, my backup pro

Θελω προς το παρον να ξεκινησω με το απλο οπως φαινεται απο τον οδηγο και να βαλω το lagfix στην αναγνωρισμενη απο τη samsung 2.2 να δω πως παει, γιατι το κινητο χωρις αυτο δειχνει να καθυστερει δραματικα. Το ανωτερο που εχω φτασει ειναι 178/304 ελευθερα mb ram μετα απο reboot και συνηθως το κινητο κινειται σε περιπου 120-130 ελευθερα αλλα το lag παραμενει και καθυστερει στην αποκριση των πληκτων, το ανοιγμα εφαρμογων κλπ.

 

Οποτε αν καποιος εχει κανει τη διαδικασια και ξερει πως πρεπει να περασω το lagfix ας μου απαντησει στο ερωτημα που εβαλα και προηγουμενα.

 

στους οδηγους μπροστα δεν υπαρχει οδηγος για lagfix

μπορεις να βαλεις οποιονδηποτε κερνελ θες (speedmod, ultimate, voodoo, tegrak, voodoo advanced κα) και απο εκει κανεις το lagfix

ειναι καλυτεροι τροποι απο το να το κανεις με το oclf

πληροφοριες θα βρεις εδω

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=665

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Κανε και ενα καλο how to οπως μας εχεις μαθει και σε ευχαριστουμε εκ των προτερων.

 

Άρχισα τραβώντας και βάζοντας δοκιμαστικά στο δικό μου Froyo κινητό την τελευταία ελληνική έκδοση του Swype από την JV1, 2.25.67.18234.967.OXX... δουλεύει μια χαρά, αν και δεν βλέπω οπτική διαφορά από την παλιά, νομίζω όμως ότι έχει καλύτερη κατανάλωση! Θα ανανεώσω τα links στην πρώτη σελίδα γι'αυτούς που το θέλουν.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω υπαρχει ενας καλος οδηγος για το φλασαρισμα της νεας Ρομ απο το μελος Karmen1983 με μια μικρη δικη μου συμβολη. http://www.insomnia.gr/page/wiki/_/various/how-to-flash-leaked-gingerbread-jvk-rom-%CF%83%CF%84%CE%BF-galaxy-s-%CF%83%CE%B1%CF%82-r180

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, εχει δοκιμασει κανεις νταρκυ 9.5 και Simply Galaxy V2.7 για να πει διαφορες αναμεσα στις δυο, ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

εγω με simply 2.7 υπερευχαριστημενος μονο με τον dolphin εχω ενα θεματακι..αλλα απο κατανομη μπαταριας και ραμ πολυ καλη...και πιο smooth...!
Link to comment
Share on other sites

έχει βάλει κανείς την darky 10;Πόσο ραμ έχετε;απο το κουμπί που κλείνει το κινητό αν επιλέξετε recovery ή reboot σασ δουλεύει;γτ εμένα μαυρίζει η οθόνη κ μένει εκεί
Link to comment
Share on other sites

Για τους λάτρεις της insanity βγήκε έκδοση 7:cool:
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...