Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ τελικα δεν ειχα κανει σωστο ροοτ οποτε το ξαναεκανα...ekana remove ta ext2 τα ξαναπερασα αλλα παλι τα ιδια... Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να δώσει αυτό τον οδηγό για το KIES? Είμαι με sgs vodafone, υπάρχει πρόβλημα για να εφαρμόσω την αλλαγή αυτή? PDA I9000BUJP7, PHONE I9000BUJP5, CSC I9000GVGRJP5

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=835628

Διαβασε τις οδηγιες με προσοχη..

Edited by djdog

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

οκ τα καταφερα..πατησα check for clean space μετα restore boot logo και μετα μου εμφανιστηκε η επιλογη..εκανα και benchmark και μου βγαζει 2232...τωρα μια αλλη ερωτηση που εχω ειναι οτι κατεβασα το market acess αλλα οταν το ανοιγω πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις και δεν ξερω τι...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ τσάμπα χάρηκα με το kswapd0..

Επέστρεψε όταν πήγα να κάνω update όλες τις εφαρμογές μαζί παλι..

Θα κάνω υπομονή όπως είπε ο τυχερακιας

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=835628

Διαβασε τις οδηγιες με προσοχη..

 

Ευχαριστώ, δοκίμασα τα 3 κουμπιά σε download mode και δουλέυει, μήπως να δοκιμάσω αυτό?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=818556

Επίσης είδα το product code και είναι HKDVGR, είναι λογικό?

Link to comment
Share on other sites

οκ τα καταφερα..πατησα check for clean space μετα restore boot logo και μετα μου εμφανιστηκε η επιλογη..εκανα και benchmark και μου βγαζει 2232...τωρα μια αλλη ερωτηση που εχω ειναι οτι κατεβασα το market acess αλλα οταν το ανοιγω πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις και δεν ξερω τι...

 

κανεις για το market access??

Link to comment
Share on other sites

κανεις για το market access??

 

Πας στους providers πάνω στην μέση, και από την λίστα που θα δεις επέλεξε TIM..θα σε ρωτήσει για να κάνει emulate πατάς yes και είσαι έτοιμος..πας στο μάρκετ το ανοίγεις, κάνε και ένα scroll και θα δεις τις paid...σε περίπτωση που κάποια στιγμή κάνεις restart το κινητό την παραπάνω διαδικασία πρέπει να την ξανακάνεις..

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!!!αν εχει καποια εφαρμογη που εχω update μου το βγαζει ε??:p
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!!!αν εχει καποια εφαρμογη που εχω update μου το βγαζει ε??:p

 

Φυσικά λειτουργεί κανονικά...

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

2 ημερες σκληρης χρησης με την JPA και βλεπω οτι ολα λειτουργουν αψογα,εκει που βλεπω οτι υπαρχει θεμα ειναι με το gps,δεν ξερω αν το εχετε και οι υπολοιποι με αυτην την εκδοση.

βλεπει δορυφορους αλλα μου βγαζει την ψυχη μεχρι να λοκαρει,κατι που δεν το ειχα στην eclair μετα το gps fix (gps.conf),το εβαλα κι εδω αλλα καμια μα καμια διαφορα.

οι δοκιμες γινονται με το gps test γιατι αν δεν κλειδωσει πρωτα αυτο,ουτε κατα διανοια να λοκαρουν τα αλλα προγραμματα πλοηγησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Το εκανα root αλλα δεν εβλεπα αυτους τους φακελους μεσα.Το ξαναγυρισα unroot παλι.Επαναλαμβανω ομως οτι δεν εχω εξωτερικη sd. Καποια λυση ρε παιδια γιατι γινεται αυτο?Δεν το ειχα ξαναδιαβασει καπου αυτο που κανει σε εμενα!!

Γιωργο τους φακελλους αυτους οταν ειχες γινει root, μηπως προσπαθησες να τους δεις με τον μαμα explorer (που λεει "τα αρχεια μου") ?

γιατι νομιζω οτι δεν τους βλεπει. γινει root και δοκιμασε με καποιο αλλο file explorer οπως astro, root explorer κ.τ.λ και πες μας.

 

Ξεκινάω το μακρυναρι ελπιζωντας να μη βγω και οφ τοπικ.. Μετα απο αρκετο διαβασμα σε ξενα site και forum διαπιστωνω οτι οι κατοχοι galaxy s ειναι ιδιαιτερα ευχαριστημενοι απο την διελευση του νεξυς ς. Οι περισσοτεροι υποστηριζουν οτι ηταν τακτικη της σαμσουνγκ, να ταιριαζει σε specs (κυριως cpu) με το galaxy ωστε να παιρνουν γρηγοροτερα τα μελλοντικα updates τα galaxy. Βεβαια ολοι αυτοι εχουν παρει επισημα froyo ηδη, αλλα ο αριθμος των ατομων (κατοχοι η μη) που λενε οτι θα παρει πρωτο το galaxy 2.3, ειναι εξωφρενικα μεγαλος. Αστειος και ειρωνικος για μας, αφου παιζει μονο στην ελλαδα να μην εχει διατεθει ακομα επισημα froyo..σε σχεση με τον υπολοιπο κοσμο απο οτι φαινεται.

Διαβάζοντας το 1ο επισημο review (βλ. θεμα νεξυς) μονο εντυπωσιασμενος ειμαι απο τον ηδη εντυπωσιασμο εκείνου που εκανε το συγκριτικο. Αν ειναι τοσο γρηγορο το κινητο τοτε το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει το γνωστο σε μας filesystem της samsung. Ενταξει 2.3 ειναι αυτο και ειναι βελτιωμενο, αλλα τοοοση διαφορα δε παιζει με ενα filmware update.

Τωρα αυτο που με νοιαζει, βαση των φημων για τις ερχομενες (official μαλλον?) rom για galaxy, ειναι να πει καποιος με γνωσεις (βλ. tyxerakias, tony κλπ) αν οντως η rom του nexus s ευκολα ταιριαζει σε μας. Αν δηλαδη με βαση το hardware του νεου nexus που μοιαζει μεν αλλα ειναι διαφορετικο δε (nfc, flash καμερας), οι roms του ευκολα και χωρις bugs κυριως μπαινουν σε galaxy.

Καλημερα φιλε,

εγω οπως εχω γραψει ειμαι αισιοδοξος πανω σε αυτο το θεμα, δηλαδη οτι υπαρει μεγαλη πιθανοτητα να παρουμε κι'εμεις την 2.3 επισημα.

απο εκει και περα απο θεμα specs, το galaxy s με το nexus s ειναι πολυ κοντα και νομιζω οτι δεν εχουν καθολου διαφορες. ακομα και αν εχει χρησιμοποιησει αλλο file system στο nexus s (λογικα καποιο ext2 Η ext4), θεωρω οτι θα ειναι πολυ ευκολο για τους τρελους εκει στο xda να το κανουν να παιζει και στο galaxy μας.

 

Λοιπον παρατήρησα κατι στο froyo αλλα δεν ξερω αν το κανει μονο σε εμενα. Οταν φτιαχνω φακελους στο home screen μετα απο επανεκκινηση του τηλ δεν μενουν ολες οι εφαρμογες μεσα... το εχει παρατηρησει κανεις αλλος;

σε μενα με μαμα 2.1 και στης γυναικας μου με froyo μετα απο επανεκινηση κραταει κανονικα τα παντα.

 

guys sorry μια γρηγορη απαντηση γιατι εκανα πατατα και δε βρισκω τη λυση

πως προσθετω ημερολογια στο google ημερολογιο?

φιλε μηπως ψαχνεις αυτο ?

http://antonis-news.blogspot.com/2010/09/samsung-galaxy-s-i-9000.html

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, σκέφτομαι να προχωρήσω στην αλλαγή της ρομ σε JPO από JP7(Vodafone branded), επειδή θέλω να μπορώ να επιστρέψω (για λόγους εγγύησης) στην επίσημη rom, υπάρχει κάπου αυτή η ρομ? Βρήκα σε αυτό το site http://samfirmware.webs.com/samsungandroid.htm διάφορες ρομ, όμως για την JPO και την JP7 δίνει μόνο ένα αρχείο και περιγράφει ότι στο odin δεν βάζουμε καθόλου .pit, τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

2 ημερες σκληρης χρησης με την JPA και βλεπω οτι ολα λειτουργουν αψογα,εκει που βλεπω οτι υπαρχει θεμα ειναι με το gps,δεν ξερω αν το εχετε και οι υπολοιποι με αυτην την εκδοση.

βλεπει δορυφορους αλλα μου βγαζει την ψυχη μεχρι να λοκαρει,κατι που δεν το ειχα στην eclair μετα το gps fix (gps.conf),το εβαλα κι εδω αλλα καμια μα καμια διαφορα.

οι δοκιμες γινονται με το gps test γιατι αν δεν κλειδωσει πρωτα αυτο,ουτε κατα διανοια να λοκαρουν τα αλλα προγραμματα πλοηγησης.

 

ετσι πρεπει ναναι..αργει λιγο παραπανω;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ετσι πρεπει ναναι..αργει λιγο παραπανω;)

 

τελικα ειδα <και αλλα πραγματα να αργουν λιγο παραπανω> και ξαναεβαλα την jm5,τα παντα τρεχουν γρηγορα και παλι,ειχε αρκετα πραγματα που μου αρεσαν η jpa,δουλευε ωραια και ειχε καλυτερη διαχειρηση μνημης αλλα...!!!!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα...ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες για την εγκατάσταση του νέου firmware στην πρώτη σελίδα του tyxerakia. είμαι στο odin τώρα, και έχει "κολλήσει" θα έλεγα στο setup connection. πόση ώρα κάνει σε αυτό το σημείο? αργεί τόσο πολύ?
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τους φακελλους αυτους οταν ειχες γινει root, μηπως προσπαθησες να τους δεις με τον μαμα explorer (που λεει "τα αρχεια μου") ?

γιατι νομιζω οτι δεν τους βλεπει. γινει root και δοκιμασε με καποιο αλλο file explorer οπως astro, root explorer κ.τ.λ και πες μας.

 

 

 

Το ξαναεκανα root.Eβαλα το root explorer.Bρηκα τον φακελο με τους ηχους.Εδω ειδα το πιο κουλο ακομα.Μεσα στο φακελο του συστηματος audio, δεν εχει μεσα τους ηχους που εχω περασει.Αρα, οταν τους βγαλω, δεν τους βλεπω να τους βγαλω και απο εκει.Κανεις δεν ειχε παρομοιο προβλημα?Να αφαιρεις τον ηχο και στις επιλογες να τον εχει αλλα να μη δουλευει? Eιδα και κατι αλλο σημερα.Το συνδεσα σαν συσκευη αποθηκευσης και δεν το ανοιγε ο υπολογιστης.Εβγαζε αφαιρουμενο δισκο αλλα οταν το ανοιγα ελεγε να βαλω δισκετα.Αλλα αυτο μπορει να ειναι και θεμα υπολογιστη βεβαια.Θα δειξει.

Edited by George109
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα...ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες για την εγκατάσταση του νέου firmware στην πρώτη σελίδα του tyxerakia. είμαι στο odin τώρα, και έχει "κολλήσει" θα έλεγα στο setup connection. πόση ώρα κάνει σε αυτό το σημείο? αργεί τόσο πολύ?

 

οχι δεν αργει τοσο,σου αναψε το τετραγωνακι κιτρινο και να γραφει καποια port οταν συνδεσες το τηλεφωνο?το kies το εχεις περασει στον υπολογιστη σου?(αν οχι πρεπει γιατι εχει τους usb drivers).αν ολα αυτα τα εχεις,απενεργοποιησε απο το kies το αυτοματο ανοιγμα με την συνδεση της συσκευης οπως και το αυτοματο φορτωμα του προγραμματος με τα windows,τυχαινει καποιες φορες να δημιουργει προβλημα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

tyxerakia, είχες παρατηρήσει όταν σου έβγαζε το πρόβλημα με το kswapd0 αν σου κράσαρε η ενεργή εφαρμογή;

 

Γενικά όλα μια χαρά. Που και πού όμως έχουμε τη παρακάτω ιστορία:

Μπαίνω λοιπόν στο ίντερνετ με τον pre installed browser, και κολλάει αρκετά στο scrolling σε μία σελίδα. Προσπαθώ να συνεχίσω, αλλά μετά από λίγο δεν ανταποκρίνεται, και κάνει αυτό το συνθηματικό με τη δόνηση όταν κολλάει μία εφαρμογή (μία μικρή δόνηση και μετά από λίγο τρεις μικρές). Στη συνέχεια βγάζει ένα παράθυρο που λέει ότι έκλεισε η εφαρμογή. Σχεδόν ταυτόχρονα το Watchdog χτυπάει ότι το kswapd0 μου τρώει υπερβολική cpu.

Ο browser κάνει επανεκκίνηση. Είναι μία χαρά όλα.

 

Θα συνεχίσω να κάνω υπομονή προφανώς... Αλλά δε ξέρω αν κάνω κάτι και φτιάξει..

Link to comment
Share on other sites

truckman ευχαριστώ πολύ. μόλις έκλεισα το kies, και αφού έκανα 5-10 φορές αυτό που απαγορευόταν (να κλείσω την συσκευή),έψαχνα στο νετ και έκανα ότι έλεγαν γιατί εν τω μεταξύ δεν ξεκινούσε 'ουτε το odin, αφού 5 ώρες μετά δεν είχε ξεκολλήσει από το setup connection τελικά τώρα άρχισε να φορτώνει. αλλιώς θα πήγαινε μαμα samsung και από ότι έχω διαβάσει δεν έχει και το τέλειο σερβις
Link to comment
Share on other sites

εμενα μαλλον μου φθανει ενα branded μεχρι την Παρασκευη και δεν ξερω καν απο ποια χωρα.

Dυστυχως δεν βρηκα no brand...

 

απ οτι καταλαβα πρεπει πρωτα να το κανω unbrand και ταυτοχρονα να το παω σε froyo.

για να το κανω αυτο πρεπει απαραιτητα να εχω τα μαγικα ᾽᾽3 κουμπακια᾽᾽/recovery/download mode να δουλευουν;

 

merci.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις το froyo 2. 2. 1? XXJPU. Παιδια το κινητο πεταει. Ουτε lagfix ουτε τιποτα. Φτου να μην το ματιασω.

Επισης , ram 339mb! !!!!

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γκρινιαζουμε ολοι για τη samsung λες και υπαρχει αλλη εταιρια που να τα κανει ολα σωστα. Μονο η ΗΤC εδωσε πρωτη FROYO οκ αλλα μετα η Sammy δεν αργησε πολυ. Ωστοσο μολις περασα Froyo 2.2.1 που μου δωθηκε απλοχερα.

 

Απορω γιατι δεν κανετε ολοι το ιδιο και περιμενετε την Samsung Hellas ποτε θα βγαλει τη πιπιλα απο το στομα της.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γκρινιαζουμε ολοι για τη samsung λες και υπαρχει αλλη εταιρια που να τα κανει ολα σωστα. Μονο η ΗΤC εδωσε πρωτη FROYO οκ αλλα μετα η Sammy δεν αργησε πολυ. Ωστοσο μολις περασα Froyo 2.2.1 που μου δωθηκε απλοχερα.

 

Απορω γιατι δεν κανετε ολοι το ιδιο και περιμενετε την Samsung Hellas ποτε θα βγαλει τη πιπιλα απο το στομα της.

 

Πραγματι εντυπωσιακη η 2. 2. 1. Το κινητο πεταει χωρις κανενα πειραγμα. Αξιζει να το δοκιμασετε

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κανεις το froyo 2. 2. 1? XXJPU. Παιδια το κινητο πεταει. Ουτε lagfix ουτε τιποτα. Φτου να μην το ματιασω.

Επισης , ram 339mb! !!!!

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Ποτε προλαβες ρε συ!

Με ποση μνημη ξεκιναει?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ξαναεκανα ρουτ.Εβαλα το ρουτ εξπλορερ.Βρηκα τον φακελο του συστηματος που εχει μεσα τα notifications κτλ αλλα δεν εχει τους ηχους που εχω βαλει και βλεπει στις επιλογες.Αρα οταν τους βγαζω εξακολουθει να τους εχει σαν επιλογη χωρις να παιζουν.

 

Το ειχα στο usb να ειναι συσκευη αποθηκευσης αλλα ο υπολογιστης εβλεπε αφαιρουμενο δισκο και δεν τον ανοιγε.Ελεγε να βαλω δισκετα.Εβγαζα το galagy και εβαζα το Η1 και επαιζε κανονικα.Αλλα το galaxy δεν το εβγαζε.

 

 

Αν κανω επαναφορα ρυθμισεων εργοστασιου θα σταματησει να ειναι ρουτ η το ξανακανω απο την αρχη?

 

 

Καποιος μια βοηθεια για το παραπανω?

 

Με την νεα εκδοση 2.2.1 θα λειτουργουν οι εφαρμογες που ηδη εχω οπως ας πουμε το NAVIGON κτλ η θα πρεπει να ψαξουμε για καινουργια μετα?

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...