Jump to content

[Επίσημο] Nokia C6-01


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισχύει αυτό αλλά, γνώμη μου, κακώς η Nokia βάζει στα νέα της μοντέλα (βλέπε Ν8) τον φορτιστή με το καρφί των 2,5" και όχι τον microusb που είδαμε στο Ν900. Πάρα πολύ καλό που το κινητό μπορεί να φορτίζει και από microusb και από το γνωστό βύσμα των 2,5" αλλά θα έπρεπε να περιέχεται στο κουτί ο usb φορτιστής.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 874
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανενα νεο για το ποτε θα βγει στην αγορα?

Το shipping του κινητου αρχισε στις 4 του Νοεμβρη. (τοσο πολυ εκανε και με το Ν8?)

 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό αλλά, γνώμη μου, κακώς η Nokia βάζει στα νέα της μοντέλα (βλέπε Ν8) τον φορτιστή με το καρφί των 2,5" και όχι τον microusb που είδαμε στο Ν900. Πάρα πολύ καλό που το κινητό μπορεί να φορτίζει και από microusb και από το γνωστό βύσμα των 2,5" αλλά θα έπρεπε να περιέχεται στο κουτί ο usb φορτιστής.

 

Δεν θα μας έσωζε από 4-5 φορτιστές που μπορεί να έχουμε στο σπίτι και στο αυτοκίνητο με διαφορετικά βύσματα, αν όλοι είχαν την ίδια θύρα? Κάτι τέτοιο έλεγε ότι θα ισχύει στην Ευρωπαική ένωση (προσωπικά έχω ΟΜΝΙΑ ΙΙ και Ε52 και έχω ξενιάσει, αλλά τώρα με το C6-01?)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, καποιος ρωτησε για estimate στην "Νοκια - Ελλαδα" στο facebook και εδωσε αυτην την απαντηση:

http://imgur.com/sIq1P.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μας έσωζε από 4-5 φορτιστές που μπορεί να έχουμε στο σπίτι και στο αυτοκίνητο με διαφορετικά βύσματα, αν όλοι είχαν την ίδια θύρα? Κάτι τέτοιο έλεγε ότι θα ισχύει στην Ευρωπαική ένωση (προσωπικά έχω ΟΜΝΙΑ ΙΙ και Ε52 και έχω ξενιάσει, αλλά τώρα με το C6-01?)

Αυτό λέω και εγώ. Και το C6-01 με τον ίδιο microusb φορτιστή του Ε52 φορτίζει. Απλά, από την στιγμή που έχουν συμφωνήσει ότι όλες οι συσκευές των κατασκευαστών θα χρησιμοποιούν microusb βύσμα, καλό είναι όλοι οι κατασκευαστές να βάζουν από τώρα τέτοιους στην συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή C6-01 διατίθεται πλέον στην Ολλανδία, είμαι όμως σε δίλημμα: C6-01 ή C7; Όσον αφορά στην απόδοση (ταχύτητα εκτέλεσης εφαρμογών) ισχύει πως είναι η ίδια; Η διαφορά μάλλον έγκειται στις επιπλέον λειτουργίες του C7. Από τη μία το C6-01 διαθέτει την διαφημισμένη, αν και μικρότερη, οθόνη με τεχνολογία clear black, από την άλλη το C7 έχει μεγαλύτερη οθόνη. Η ανάλυση όμως είναι η ίδια, αυτό δε σημαίνει πως η οθόνη του C6-01 υπερισχύει στην απεικόνιση λεπτομερειών; Οποιαδήποτε άποψη ευπρόσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, η απεικόνιση λεπτομερειών είναι ακριβώς η ίδια λόγω ίδιας ανάλυσης. Ακόμα και στην οθόνη του Ε7, στις 4", οι ίδιες λεπτομέρειες απεικονίζονται. Η μόνη διαφορά του C6-01 με το C7 είναι η έλλειψη FM Transmitter του πρώτου και η μικρότερη οθόνη η οποία όμως είναι clear black.

 

Το μέγεθος για πολλούς είναι σημαντικό, όπως και το μέγεθος της οθόνης. Κρίνεις τι χρειάζεσαι πιο πολύ και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, η απεικόνιση λεπτομερειών είναι ακριβώς η ίδια λόγω ίδιας ανάλυσης. Ακόμα και στην οθόνη του Ε7, στις 4", οι ίδιες λεπτομέρειες απεικονίζονται. Η μόνη διαφορά του C6-01 με το C7 είναι η έλλειψη FM Transmitter του πρώτου και η μικρότερη οθόνη η οποία όμως είναι clear black.

 

Το μέγεθος για πολλούς είναι σημαντικό, όπως και το μέγεθος της οθόνης. Κρίνεις τι χρειάζεσαι πιο πολύ και αποφασίζεις.

Εδω παντως βλεπω οτι εχει FM Radio εκτος και αν εννοεις κατι αλλο.

Τελικα το C7 εχει μονο μεγαλυτερη οθονη και τπτ αλλο?

 

edit: Μαλλον το C7 δεν εχει ραδιοφωνο. Πολυ περιεργο μιας και ειναι πιο ακριβο...

Edited by drillgr
Link to comment
Share on other sites

Εδω παντως βλεπω οτι εχει FM Radio εκτος και αν εννοεις κατι αλλο.

Τελικα το C7 εχει μονο μεγαλυτερη οθονη και τπτ αλλο?

 

edit: Μαλλον το C7 δεν εχει ραδιοφωνο. Πολυ περιεργο μιας και ειναι πιο ακριβο...

 

Αλλο το FM Radio(που έχουν και τα δυο) και άλλο το FM Transmitter(αυτό λειτουργεί ως εξής: ακούς μουσικά κομμάτια που έχεις στο κινητό σου μέσω της συντονισμένης συχνότητας του ραδιοφώνου αυτοκινήτου ή σε κάποιο στερεοφωνικό,δηλάδή μεταδίδει την μουσική στο ραδιόφωνο και την ακούς σε συγκεκριμμένη συχνότητα,πχ.90,0).

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα λειτουργια αλλα δεν νομιζω να δικαιολογει το επιλεον κοστος, εκτος της μεγαλυτερης οθονης. Κανενα νεοτερο για την τιμη του c6 εχουμε?
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το C7 δεν δικαιολογεί τα λεφτά του ο κύριος λόγος είναι η κάμερα. Δεν μπορεί να δίνεις τόσα λεφτά (κοντά στα 430-450 ευρώ) και να μην έχει auto focus πάρα πάρα πολύ βασικό. Οι δυνατότητες είναι ίδιες με το C6-01 και δεν καταλαβαίνω το λόγο για να με πείσει κάποιος να πάρω το C7. Αν είναι να δώσω τα χρήματα για το C7 τότε πάω σε Ν8 και τέλος (διαφορά 80 ευρώ περίπου). άρα για μένα κάποιος ή αγοράζει το C6-01 ή πάει σε Ν8.
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Damian Dinning on Nokia’s Full Focus Cameras

 

http://conversations.nokia.com/wp-content/uploads/2010/09/Nokia-C6-C7-E7-150x150.jpg

 

Following the recent introductions of the Nokia E7, C7 and C6, it’s become evident that we need to take time out to explain the technology behind the Nokia Full Focus cameras used in these products.

 

http://conversations.nokia.com/2010/11/23/damian-dinning-on-nokias-full-focus-cameras/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Επειδη κ εγω ενδιαφερομαι για το c6-01, εκανα το πιο απλο κ πηρα το εν λογω μαγαζι τηλεφωνο:p

 

μου απαντησαν. τεταρτη θα μου φερουν το κινητο. εχει κ ελληνικο μενου αποτι μου ειπε η κοπελλα (και να μην ειχε βεβαια, δν με ενδιεφερε).

με την standard εγγυηση της νοκια (2 χρονια).

 

αν θελετε παρτε τηλεφωνο καλυτερα, γτ αποτι μου ειπαν στο τηλεφωνο, μεχρι κ δευτερα(?) ειναι πουλημενα τα κομματια που εχει.

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Ποτε μην πιστευεις τι σου λεει η κοπελια στο τηλεφωνο, γιατι πολυ απλα δεν ξερει :X

Δεν μπορουσα να παρω τηλεφωνο, γιατι ειμαι λιγο busy, μολις βρω χρονο θα παρω και εγω ;)

 

Ρωτησες ποιας χωρας ειναι?

ναι φιλε μου.

απο γερμανια ειναι.

βασικα εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι το αγγλικο μενου (που θα το εχει σιγουρα):p

 

τεταρτη με πεμπτη θα το εχω.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το C7 δεν δικαιολογεί τα λεφτά του ο κύριος λόγος είναι η κάμερα. Δεν μπορεί να δίνεις τόσα λεφτά (κοντά στα 430-450 ευρώ) και να μην έχει auto focus πάρα πάρα πολύ βασικό. Οι δυνατότητες είναι ίδιες με το C6-01 και δεν καταλαβαίνω το λόγο για να με πείσει κάποιος να πάρω το C7. Αν είναι να δώσω τα χρήματα για το C7 τότε πάω σε Ν8 και τέλος (διαφορά 80 ευρώ περίπου). άρα για μένα κάποιος ή αγοράζει το C6-01 ή πάει σε Ν8.

 

Εδώ πάντως μπορεί κάποιος να βρει στο διαδίκτυο τη συσκευή C6-01 με 290 € και την C7 (την οποία αγόρασα σήμερα) με 320€ (όχι παραεισαγωγή). Δυστυχώς το Ν8 παραμένει πολύ ακριβό.

 

Πολύ καλό μοντέλο γενικά το C6-01 αλλά λειτουργώντας το στην πράξη θεώρησα πως η οθόνη του είναι μικρή για τα σημερινά δεδομένα.

Edited by pan_nl
Link to comment
Share on other sites

Κανοντας συγκριση το c6-01 με το c7 μεσα στην σελιδα της ΝΟΚΙΑ στα χαρακτηριστικα προσεξα να γραφει οτι το c6-01 εχει αναλυση βιντεο καμερας VGA σε σχεση με το c7 που εχει 720p HD. Ισχυει κατι τετοιο γιατι νομιζα πως και το c6-01 εχει 720p;
Link to comment
Share on other sites

720p ανάλυση τραβάει και αυτό.

Η VGA είναι για τη μπροστινή κάμερα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Review: Nokia C6: part 4 - The real world and some final thoughts

http://www.allaboutsymbian.com/reviews/item/12330_Nokia_C6_part_4-The_real_world.php

 

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασα μια φωτο για να δειτε και εσεις πως ακριβως το βγαζει η συγκριση μεσα απο την σελιδα της ΝΟΚΙΑ. Εκτος βεβαιως και αν κανω κατι λαθος εγω ή η ΝΟΚΙΑ. Η φωτο απο το ελληνικο site εδώ. Και στην αγγλικη εκδοση της σελιδας το ιδιο λεει για VGA.
Link to comment
Share on other sites

Ανεβασα μια φωτο για να δειτε και εσεις πως ακριβως το βγαζει η συγκριση μεσα απο την σελιδα της ΝΟΚΙΑ. Εκτος βεβαιως και αν κανω κατι λαθος εγω ή η ΝΟΚΙΑ. Η φωτο απο το ελληνικο site εδώ. Και στην αγγλικη εκδοση της σελιδας το ιδιο λεει για VGA.

 

εχουμε δει, hands-on βιντεο που δοκιμαζουν την καμερα, ειναι 720p

 

Link to comment
Share on other sites

Και όπως έχουμε πει εκατοντάδες φορές, όταν έχουμε αμφιβολίες για τα τεχνικά χαρακτηριστικά μιας συσκευής, μπαίνουμε στο forum nokia και μας λύνεται η απορία.

 

Multimedia

 

Video Recording Resolution 1280 x 720 px

Secondary Camera Resolution 640 x 480 px

Link to comment
Share on other sites

Το αναμένω κι εγώ, καθώς έχω ξεμείνει με το παλιό μου Ν73...

 

Επειδή, λόγω τιμής (~80€), το Ν8 το έχω απορρίψει, έχω προσανατολιστεί στα C6-01/C7-00, καθώς και τα δύο μου αρέσουν. Περισσότερο στο C6, πάλι λόγω τιμής, ~80€ λιγότερα δεν είναι και λίγα, με μόνη διαφορά 0.3" μεγαλύτερης οθόνης για το C7, ενώ το C6 έχει και ClearBlack, λέμε τώρα... (το FM Transmitter δεν μ' αποσχολεί!)

 

Η μόνη διαφορά τους που με προβληματίζει, είναι τα ηχεία... Το C6 έχει ένα δίπλα στη κάμερα, ενώ το C7 δείχνει να έχει δύο εκατέρωθεν της κάμερας (άραγε είναι και στερεοφωνικά;;..)...

Αυτό, πόση διαφορά μπορεί να έχει πρακτικά; Πιο δυνατό, ίσως και πιο "καθαρό" ήχο;; Ή μήπως όχι;; Για πείτε καμιά άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...