Jump to content

[Επίσημο] Nokia C6-01


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει να τα ακούσουμε και μάλιστα μαζί για να κάνουμε συγκρίσεις. Πχ το Ν8 έχει ένα ηχείο δίπλα στην κάμερα αλλά είναι εκπληκτικό και πολύ ανώτερο από πολλές συσκευές με δύο ηχεία.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 874
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ελεγα να παρω το C6-00 αλλα απο οτι βλεπω η διαφορα σε σχεση με το C6-01 ειναι περιπου 80 εουρος. πιστευω θα κανω την υπερβαση και θα τα σκασω να το παρω.. ελπιζω να αξιζει η διαφορα. ηδη βεβαια με τα 250 που κανει το C6-00 ειμαι πολυ ψηλα σε σχεση με αυτα που ηθελα να δωσω, ομως μιας και το 01 ειναι ολοφρεσκο λεω να το παρακανω λιγο..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Και τίποτα παραπάνω να μην είχε το 01 σε σχέση με το 00, μόνο και μόνο για το S^3 αξίζει το παραπάνω κόστος. Προχώρα άφοβα στο C6-01 και δεν θα το μετανιώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Και τίποτα παραπάνω να μην είχε το 01 σε σχέση με το 00, μόνο και μόνο για το S^3 αξίζει το παραπάνω κόστος. Προχώρα άφοβα στο C6-01 και δεν θα το μετανιώσεις.

 

+1 και απο εμενα.

 

Πηγαινεις σε αλλο λειτουργικο, πιο εξελιγμενο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει.. δεν μπορω θα το πω... αν θελεις κορυφαια εμπειρια στο Ιντερνετ , πηγαινε στο Ν900.. Ολα τα αλλα (android Κλπ) ειναι υποδεεστερα και σε αυτον τον τομεα.:offtopic:

 

 

Οσο για το C6, βαζεις τον Οpera και θα εισαι καπως καλυτερα!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει γιατί είναι λίγο ογκώδες για τα γούστα μου.Απο htc desire πάντως που έχω δει έχω μείνει εντυπωσιασμένος απο την πλοήγηση στο ιντερνετ και περιμένω απο το symbian ^3 κάτι αντίστοιχο...

 

Η Νοκια ειχε πει πως στο αμεσο μελλον θα "φτιαξει" πολυ τον browser της στα S^3. Oποτε λογικα στα επερχομενα updates θα φανει αυτο...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτησουλα. στο τωρινο κινητο μου (Νοκια Ν78) εχω περασει 2 ξυπνητηρια απο τα οποια αναλογα με το πως με βολευει, ενεργοποιω καποιο απο αυτα. τα εχω βαλει και με επαναληψη (πχ τις εργασιμες ημερες). φανταζομαι κατι τετοιο υπαρχει στο C6-01 ετσι; γιατι σε ενα Ε65 που εχω, δεν το χει! μη φαω καμμια τετοια νιλα..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις όσα ξυπνητήρια θέλεις και ορίζεις την επανάληψή τους (καθημερινές, εργάσιμες, εβδομαδιαία). Τα έχεις ρυθμισμένα και τα ενεργοποιείς / απενεργοποιείς ανάλογα με τις ανάγκες σου.
Link to comment
Share on other sites

Του κινητού την οθόνη την έχουν βγάλει "excellent" στο GSMArena. Δες τε το :http://www.gsmarena.com/display_shootout-review-541p7.php. Το περιμένω πως και πως!!!!
Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ μικρο review:

 

το s^3 ειναι παρα πολυ γρηγορο.

ακομη κ με αρκετες εφαρμογες ανοιχτες, το browsing στο menu του τηλεφωνου, καθως κ η εναλλαγη μεταξυ των ανοιχτων εφαρμογων, ειναι εντυπωσιακα.

 

η οθονη του κινητου ειναι απλα τελεια. τοσο στα χρωματα οσο κ στον αυτοματα αισθητηρα που εχει κ προσαρμοζει την φωτεινοτητα της οθονης.

μεσημερι με τον ηλιο απο πανω, κ βλεπεις μια χαρα.

 

για το εξωτερικο ηχειο που ανεφερε καποιος , μια χαρα παιζει, κ σε full ενταση κτλ.

 

για τα περι φωτ. καμερας δν θα κανω κανενα σχολιο, καθως εχω επαγγελματικη φωτογραφικη (dslr) και δν μπορω να συγκρινω ανομοια πραγματα (κινητο απο την μια, dslr απο την αλλη).

παντως τα 8ΜP , ειναι υπεραρκετα για ολους πιστευω..

πολυ καλα κ τα hd video που τραβαει.

 

για τον i.browser που καποιοι ανεφεραν, φορτωνει γρηγορα, και δν κολλαει.

 

η μπαταρια τωρα.. με ανοικτο 3G , δονηση παντα ανοικτη (ακομη κ στα διαφορα tap πανω στην οθονη και ενω πληκτρολογεις sms) , κραταει 1.5 μερα σχεδον.

με απενεργοποιημενη την δονηση κατα την περιηγηση στα μενου και κατα την πληκτρολογηση των μηνυματων κραταει χαλαρα 2 μερες.

κ αν καποιοι πουν 1.5-2 μερες ειναι λιγες, να ενημερωσω οτι εχω εταιρικο νουμερο, κ το τηλεφωνο το σκιζω στις κλησεις.. φανταστειτε 3-4 ωρες την ημερα.

 

γενικα εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος απο το s^3, ακομη κ με αυτες τις εφαρμογες που εχει το κινητο.

 

στα +, οτι το κινητο ειναι αρκετα πιο μικρο κ βολικο και ομορφο απο αλλα smartphone (πχ iphone 4).

 

 

 

ps: προσπαθω να μπω μεσω του app που εχει,στο ovi store, κ μου λεει οτι η υπηρεσια δν ειναι διαθεσιμη. πολυ περιεργο. μεσω του i.browser του κινητου δν εχω δοκιμασει βεβαια ακομη.

 

ps2: αν θελετε να ρωτησετε κατι αλλο, μην διστασετε, γτ φανταζομαι οτι εχω ξεχασει παρα πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το εργαλείο σου. :)

 

Ανοίγει το ovi store και δεν μπορεί να συνδεθεί ή δεν μπορεί να σου ανοίξει καθόλου το ovi store; Αν ισχύει το πρώτο, συνέχισε να προσπαθείς γιατί υπάρχουν φαινόμενα υπερφόρτωσης. Αν είναι το δεύτερο, προσπάθησε να κατεβάσεις το sis του ovi store και να το περάσεις χειροκίνητα στην συσκευή σου (στις περισσότερες συσκευές δεν είναι προεγκατεστημένο).

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το εργαλείο σου. :)

 

Ανοίγει το ovi store και δεν μπορεί να συνδεθεί ή δεν μπορεί να σου ανοίξει καθόλου το ovi store; Αν ισχύει το πρώτο, συνέχισε να προσπαθείς γιατί υπάρχουν φαινόμενα υπερφόρτωσης. Αν είναι το δεύτερο, προσπάθησε να κατεβάσεις το sis του ovi store και να το περάσεις χειροκίνητα στην συσκευή σου (στις περισσότερες συσκευές δεν είναι προεγκατεστημένο).

 

 

σε ευχαριστω mirror.

η εφαρμογη σαν εφαρμογη ανοιγει, κ το κινητο συνδεεται κανονικα με την υπηρεσια πακετων 3G.

το ovi store moυ βγαζει μηνυμα οτι η υπηρεσια δν ειναι διαθεσιμη αυτην την στιγμη.

επισης πρεπει να ειναι προεγκατεστημενο γτ την πρωτη φορα που ανοιξα το κινητο με την καρτα sim μεσα, μου ζητησε αυτοματα να κανω register στο ovi store, το οποιο κ εκανε. (μπηκα απο το pc μου στο ovi store με τα στοιχεια που εκανα resgister απο το κινητο,για να το επιβεβαιωσω)

Link to comment
Share on other sites

@dsx83:

Από που το πήρες; Είναι Ελληνικό; Σε τι τιμή;

Η κατασκευή του είναι καλή; Φαντάζομαι θα έχουν γίνει κάποιες οικονομίες σε αυτό τον τομέα...

Μόνο 2gb καρτούλα είχε μέσα το πακέτο τελικά;

Καλορίζικο, είναι το VFM των ^3 αυτή τη στιγμή.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

μαλλον αυτο θα παρω κι εγω...

 

κανενα τρανταχτο μειονεκτημα βρηκες; κατι που σου εκανε κακη εντυπωση..

 

θα ηθελα προτου το παρω να το περιεργαστω λιγο, να δω το μενου του και την αποκριση του αλλα αυτο δεν ειναι παντα εφικτο..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

@dsx83:

Από που το πήρες; Είναι Ελληνικό; Σε τι τιμή;

Η κατασκευή του είναι καλή; Φαντάζομαι θα έχουν γίνει κάποιες οικονομίες σε αυτό τον τομέα...

Μόνο 2gb καρτούλα είχε μέσα το πακέτο τελικά;

Καλορίζικο, είναι το VFM των ^3 αυτή τη στιγμή.

 

απο online store , ελληνικο.

κ ναι ελληνικο ειναι.

καμια οικονομια δν εγινε. μιγμα ατσαλιου-γυαλιου. σαν το iphone πανω κατω.

οντως 2 gb καρτουλα ειχε (ετσι το πουλαει η νοκια) ,αλλα αγορασα μια 8αρα για αρχη:)

 

σε ευχαριστω btw.

 

για τον φιλο που ρωτησε, πραγματικα εως τωρα, δεν εχω βρει καποιο μειονεκτημα ή καποιο τοσο σημαντικο μειονεκτημα που να με ενοχλησει τοσο κ να το εχω παρατηρησει.

οπως κ να εχει αυτα ειναι υποκειμενικα.

για εμενα το κινητο ειναι παρα πολυ καλο, για καποιον αλλον μπορει να μην του αρεσει το s^3, η να μην γουσταρει νοκια , η να περιμενε κατι αλλο κτλ κτλ κτλ ;)

Link to comment
Share on other sites

απο online store , ελληνικο.

κ ναι ελληνικο ειναι.

καμια οικονομια δν εγινε. μιγμα ατσαλιου-γυαλιου. σαν το iphone πανω κατω.

οντως 2 gb καρτουλα ειχε (ετσι το πουλαει η νοκια) ,αλλα αγορασα μια 8αρα για αρχη:)

 

σε ευχαριστω btw.

 

για τον φιλο που ρωτησε, πραγματικα εως τωρα, δεν εχω βρει καποιο μειονεκτημα ή καποιο τοσο σημαντικο μειονεκτημα που να με ενοχλησει τοσο κ να το εχω παρατηρησει.

οπως κ να εχει αυτα ειναι υποκειμενικα.

για εμενα το κινητο ειναι παρα πολυ καλο, για καποιον αλλον μπορει να μην του αρεσει το s^3, η να μην γουσταρει νοκια , η να περιμενε κατι αλλο κτλ κτλ κτλ ;)

Οταν λές ελληνικό εννοείς ότι έχει μενού ελληνικό ή ότι το κουτί είχε ταινία ασφαλείας NOKIA Sealed και το product code της συσκευής(στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία) ήταν ποιο?(αρχίζει από 05.....)

Αν αυτό το νούμερο το βάλεις στο Google έτσι ΝΟΚΙΑ C6-01 product code 059..... και σου βγάλει κάποιο αποτέλεσμα όπως αυτό http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.a2phone.com%2Fnokia-firmware-c6-01-rm-601-seap-012-006-v1-00&rct=j&q=%CE%9D%CE%9F%CE%9A%CE%99%CE%91%20C6-01%20product%20code%20059&ei=SOP9TJu4H86q8QP2tZiNCw&usg=AFQjCNGSea1FXKN8fscesgo6kq8DHKsQSA&cad=rja κλπ.

τότε μόνο θα ξέρεις αν είναι όντως ελληνικό(ελληνικής αντιπροσωπείας ΝΟΚΙΑ) και φυσικά η ταινία ασφαλείας,αν το πήρες από e-click σίγουρα ΔΕΝ είναι ελληνικό απλώς έχει περασμένα τα ελληνικά και αν κάνεις αναβάθμιση με καλώδιο θα χάσεις τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές ελληνικό εννοείς ότι έχει μενού ελληνικό ή ότι το κουτί είχε ταινία ασφαλείας NOKIA Sealed και το product code της συσκευής(στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία) ήταν ποιο?(αρχίζει από 05.....)

Αν αυτό το νούμερο το βάλεις στο Google έτσι ΝΟΚΙΑ C6-01 product code 059..... και σου βγάλει κάποιο αποτέλεσμα όπως αυτό http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.a2phone.com%2Fnokia-firmware-c6-01-rm-601-seap-012-006-v1-00&rct=j&q=%CE%9D%CE%9F%CE%9A%CE%99%CE%91%20C6-01%20product%20code%20059&ei=SOP9TJu4H86q8QP2tZiNCw&usg=AFQjCNGSea1FXKN8fscesgo6kq8DHKsQSA&cad=rja κλπ.

τότε μόνο θα ξέρεις αν είναι όντως ελληνικό(ελληνικής αντιπροσωπείας ΝΟΚΙΑ) και φυσικά η ταινία ασφαλείας,αν το πήρες από e-click σίγουρα ΔΕΝ είναι ελληνικό απλώς έχει περασμένα τα ελληνικά και αν κάνεις αναβάθμιση με καλώδιο θα χάσεις τα ελληνικά.

 

λοιπον φιλε μου, δν χρειαζεται καν να κανω το ολο σκηνικο που ειπς με το product code.

γτ,

1ον) δεν με νοιαζει :p

2ον) αναβαθμιση εκανα, δν χαθηκε τιποτα.

3ον) οταν ανοιξα το κινητο χωρις sim card μου ειπε να επιλεξω γλωσσα.. οταν το ανοιξα με την sim card, επελεξε αυτοματα σαν γλωσσα κινητου τα ελληνικα.

 

ελπιζω να σε καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία συσκευούλα πάντως. Βλέπω να ψήνω τον αδερφό μου να το χτυπήσει. Είναι κατά των κινητών με οθόνες αφής εξολοκλήρου, αλλά τις τελευταίες μέρες που έχει πιάσει στα χέρια του και περιεργάστηκε το Ν8 μου, μάλλον βλέπω να αλλάζει γνώμη σιγά-σιγά. :)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε μου, δν χρειαζεται καν να κανω το ολο σκηνικο που ειπς με το product code.

γτ,

1ον) δεν με νοιαζει :p

2ον) αναβαθμιση εκανα, δν χαθηκε τιποτα.

3ον) οταν ανοιξα το κινητο χωρις sim card μου ειπε να επιλεξω γλωσσα.. οταν το ανοιξα με την sim card, επελεξε αυτοματα σαν γλωσσα κινητου τα ελληνικα.

 

ελπιζω να σε καλυψα.

Αν κάνεις και αναβάθμιση με καλώδιο (και οχι μέσω Wifi) θα μείνεις ακάλυπτος εσύ....από ελληνικά;),εμένα δεν με ενδιαφέρει να με καλύψεις αλλά να διευκρινήσουμε απλώς ότι ΔΕΝ έχει έρθει επίσημα από την ΝΟΚΙΑ Ελλάδας....thats all.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις και αναβάθμιση με καλώδιο (και οχι μέσω Wifi) θα μείνεις ακάλυπτος εσύ....από ελληνικά;),εμένα δεν με ενδιαφέρει να με καλύψεις αλλά να διευκρινήσουμε απλώς ότι ΔΕΝ έχει έρθει επίσημα από την ΝΟΚΙΑ Ελλάδας....thats all.

 

κατ'αρχας φιλε μου, ολοι ξερουμε οτι ακομη δν εχει κυκλοφορησει επισημα στην ελλαδα..κ ποτε δν υποστηριξα το αντιθετο ;)

 

κατα δευτερον, ποτε δεν ανεφερα οτι εκανα αναβαθμιση με wifi..

εκανα με usb :p

 

Κ επισης, αν ανατρεξεις σε προηγουμενο post μου, ειχα πει οτι δν με ενδιαφερει ιδιαιτερα αν η γλωσσα θα υποστηριζε ελληνικα.. τα αγγλικα θα μου ηταν υπεραρκετα:)

Link to comment
Share on other sites

Χθές αγόρασα την συσκευούλα c6-01 με ασημί πλάτη για λογαριασμό ενός φίλου μου,

από online store ελληνικό, στα 337 ευρώ,

εντύπωση μου έκανε η καλή ποιότητα κατασκευής, (ουγαρεζικης κατασκευης,

με μπαταρία κινεζικη).

Πολυ καλη αίσθηση, πιο μαζεμενο κινητο (σε σχεση με ενα iphone),

symbian ^3, (ειμαι φανατικός), γρηγορο σε ανταποκριση (λόγω κυρίως πιο γρηγορου επεξεργαστή). ΤΡΟΜΕΡΗ AMOLED ΟΘΟΝΗ με αντίθεση πρωτόγνωρη. Τα έχει όλα (ή σχεδόν όλα),

Αρνητικά σημεία,

1. η μπαταρία, αν δουλεύεις πολύ ιντερνετ, (μια 1500 αρα αντί της 1050 αρας θα ήταν ευπρόσδεκτη),

2. η μικρή εσωτερική μνήμη αν έχεις συνήθεια να φορτώνεις πολλές εφαρμογές (δυστυχώς αρκετές ενδιαφέρουσες εφαρμογές π.χ το ντεσιμπελόμετρο εγκαθίστανται μόνο στην εσωτερική μνήμη).

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. :)

 

Για την μπαταρία κάνε υπομονή, θα στρώσει και θα κρατάει περισσότερο.

 

Για την μικρή μνήμη, τα 340 MB που αναφέρονται στο forum nokia ισχύουν; Αν ναι, είναι υπεραρκετά (κατά την άποψή μου). Εσένα, πόσα ελέυθερα σου είχε στην μνήμη C;

 

Επίσης, αν στείλεις ένα αρχείο πχ με bluetooth, στο πάει κατευθείαν στην κάρτα ή στο C; Γιατί στο C7 και Ν8 που έχουν μαζική μνήμη τα πηγαίνει κατευθείαν στην μαζική μνήμη και έτσι το C δεν γεμίζει άσκοπα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν στείλεις ένα αρχείο πχ με bluetooth, στο πάει κατευθείαν στην κάρτα ή στο C; Γιατί στο C7 και Ν8 που έχουν μαζική μνήμη τα πηγαίνει κατευθείαν στην μαζική μνήμη και έτσι το C δεν γεμίζει άσκοπα.

 

κ οι εφαρμογες απο οτι ειδα στην καρτα πανε.

επισης οι καρτες ειναι αρκετες φθηνες, οποτε μια 32αρα , την τσιμπας απο το ebay, σχετικα φθηνα.

 

οσο για την μπαταρια, αν το δουλευεις συνεχεια το ιντερνετ κραταει μια μερα...

οσο δηλαδη κ στα υπολοιπα ανταγωνιστικα smartphones. ή κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, μετά από χρήση του 5th edition και του Maemo 5, παρατήρησα σημαντική βελτίωση της διαχείρισης ενέργειας στο symbian^3.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Σκέφτομαι να αγοράσω τη συσκευή αλλά θα ήθελα να μου πείτε με σιγουριά αν, αυτή τη στιγμή, θα υπάρχει πρόβλημα με τα ελληνικά σε περίπτωση αναβάθμισης είτε μέσω wi fi είτε μέσω καλωδίου. Μήπως, δηλαδή θα ήταν προτιμότερο να περιμένω να έρθει επίσημα στην Ελλάδα; Επίσης, αν υποθέσουμε ότι το αγοράζω τώρα από ηλεκτρονικό κατάστημα και δημιουργείται πρόβλημα με τα ελληνικά κατά την αναβάθμιση, ποιος τρόπος αντιμετώπισης υπάρχει; Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...