Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

I stand corrected! Έχεις δίκιο. Πάντως το dual boot είναι Η είδηση αφού οι Αμερικάνοι το είχαν εγκαταλείψει. Πάντως το X98 Air 3G φαίνεται πως είναι πολύ καλή επιλογή. Θα ήθελα όμως ένα συγκριτικό μεταξύ Cube Talk 9x και Telcast X98 Air 3G. Το δεύτερο έχει ένα πρόβλημα αυτονομίας μπαταρίας αφου το πρώτο έχει λίγο μεγαλύτερη (10000) έναντι του δεύτερου (8500). Πάντως ΟΛΑ τα τεστ του πρώτου λένε Indoor use καθώς δεν αποδίδει ιδιαίτερα σε φωτεινό περιβάλλον.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα όμως ένα συγκριτικό μεταξύ Cube Talk 9x και Telcast X98 Air 3G..

 

ΑΥΤΟ περιμενω και εγω φιλε μου και μετα θα βαλω την παραγγελεια...

(170 το teclast & 150 ο κυβος....)

Μακαρι να το παραλαβουνε τα παιδια απο εδω μεσα το δυνατον συντομοτερα για να εχουμε εικονα...

 

Και ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ παιδες ΕΑΝ μπορει να γινει ενα συγκριτικο , μεταξυ των 2 , μαλλον θα βοηθησει αρκετους απο δω στην επιλογη ...

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ περιμενω και εγω φιλε μου και μετα θα βαλω την παραγγελεια...

(170 το teclast & 150 ο κυβος....)

Μακαρι να το παραλαβουνε τα παιδια απο εδω μεσα το δυνατον συντομοτερα για να εχουμε εικονα...

 

Και ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ παιδες ΕΑΝ μπορει να γινει ενα συγκριτικο , μεταξυ των 2 , μαλλον θα βοηθησει αρκετους απο δω στην επιλογη ...

 

Ευχαριστω

Μα για να γινει συγκριτικο πρεπει καποιος να παρει και τις δυο συσκευες πραμα απιθανο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κανείς δεν θα έχει και τα δύο. Όμως έχουμε πρώτες εντυπώσεις από το CUBE. Ελπίζω να ακολουθήσουν αναλυτικές και συγχρόνως θα έχουμε και από το TECLAST οπότε μπορούμε να διαμορφώσουμε άποψη. Πάντως και εξωτερικό το CUBE τώρα εμφανίστηκαν τα σχετικά πιό ολοκληρωμένα test. Οπότε αναμένουμε.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα μοντέλο σε αυτή την κατηγορία που συζητάτε, αλλά να έχει και hdmi και να είναι 16:9 ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ενδιαφερομαι για αγορα ταμπλετ,με οθονη τουλαχιστον 8" για χρηση σε αυτοκινητο.Θα συνδεθει μεσω aux στο υπαρχων ραδιο cd για αναπαραγωγη mp3.

Εχω να κανω 2 ερωτησεις,εχει διαφορα στο τι εξοδο ηχου βγαζει το καθε ταμπλετ απο αποψη ποιοτητας?

Η ολα τα ιδια θα παιζουν?Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να παιζει οσο το δυνατον καλυτερα και να εχει equalizer για να μπορεις να ρυθμιζεις μπασα πριμα κλπ.

Για παραδειγμα το κινητο μου note 2 που χρησιμοποιησα για δοκιμη δεν ηταν και οτι καλυτερο απο αποψη ποιοτητας ηχου που βγαζει μεσω 3.5 βυσμα για να συνδεθει στη θυρα aux του ραδιο cd.

Και το 2ο που με ενδιαφερει ειναι να εχει οσο το δυνατον καλυτερη οθονη.

Στα χρηματα τωρα αυτο που εχω ως ανωτερο ειναι τα 200 ευρω και το παρακατω samsung

 

http://www.skroutz.g...Wi-Fi-16GB.html

 

Βεβαια θα προτιμουσα κατι πολυ φθηνοτερο αλλα να μην κολλαει και να παιζει αρκετα καλα!

Δεν θα με πειραζε να παω και σε αγνωστη μαρκα οπως αυτο

 

http://www.e-shop.gr...ck-p-PER.902485

 

Αλλα θα αξιζει η θα ειναι πολυ κακο για αυτο που το θελω?

Link to comment
Share on other sites

Το κεφάλαιο tablet ως carputer είναι μεγάλο. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβεις υπόψιν ανάλογα με τις απαιτήσεις σου(αν θα είναι in-dash ή όχι πχ). Στα απαραίτητα εγώ θεωρώ μόνο το bluetooth για να μπορείς να χρησιμοποιείς external gps αν δεν πιάνει καλά το tablet καθώς και για χρήση obd. Για τον ήχο τώρα παίζει πάντα η επιλογή να τον μεταφέρεις με bluetooth ή να χρησιμοποιήσεις κάποιο usb dac αν δεν σου κάνει η έξοδος των ακουστικών.

 

Πάντως καλή ιδέα λόγω ιδιαιτεροτήτων που έχει η χρήση που θες να κάνεις είναι να πας σε σίγουρες λύσεις. Και η πιο δοκιμασμένη λύση είναι το Nexus του 2012 για το οποίο υπάρχει rom ειδικά για χρήση στο αμάξι. Άλλες καλές λύσεις είναι το nexus του 13 καθώς και όσα samsung επιτρέπουν στο tablet να μπουτάρει όταν συνδέεται ο φορτιστής.

Link to comment
Share on other sites

Εάν παραγγείλω το Teclast X98 Air 3G τώρα καί βγεί σε ενα μήνα το dualboot windows - Android, θα δουλεύει στο δικό μου τάμπλετ?

Λέω τώρα!!! θα πρέπει να κάνω αλλαγές ρουταρίσματα κ.λ.π, ναπεριμένω να το πάρω έτοιμο τότε? καί άν ανεβάσει τιμή?

Πολλές οι σκέψεις!!!!!!!!!!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξαναειπωθει σε προηγουμενο ποστ απο αλλο μελος

Αυτες οι αναζητησεις ειναι ΑΤΕΡΜΟΝΕΣ

σε 6 μηνες θα εχουν ισως εχουν ερθει τουμπα ολα

Link to comment
Share on other sites

Εάν παραγγείλω το Teclast X98 Air 3G τώρα καί βγεί σε ενα μήνα το dualboot windows - Android, θα δουλεύει στο δικό μου τάμπλετ?

Λέω τώρα!!! θα πρέπει να κάνω αλλαγές ρουταρίσματα κ.λ.π, ναπεριμένω να το πάρω έτοιμο τότε? καί άν ανεβάσει τιμή?

Πολλές οι σκέψεις!!!!!!!!!!!!:(

 

Πάντα κάτι καινούργιο θα βγαίνει... πολλοί λένε ότι το x98 υποστηρίζει διπλό λειτουργικό απλά είναι κλειδωμένη η λειτουργία θα φανεί...

 

Γενικά μετά από πολύ μελέτη σε ξένα fora οι πρώτοι εκτός Κίνας αγοραστές (xda, hispatablets) μιλάνε για μια πολύ καλή συσκευή που δε κολλάει ή κάνει reboots όπως γράφουν τα κινέζικα reviews ακόμα και με το αρχικό firmware. To μεγάλο μελανό σημείο της συσκευής και για μένα προς το παρόν αποτρεπτικό είναι ο ήχος. Φαίνεται τα ηχεία να αποδίδουν πολύ χαμηλά και είναι άγνωστο αν είναι θέμα hardware. Γι αυτό διαμαρτύρονται και στα κινέζικα φορουμ και xda βλέπω και η επίσημη θέση της εταιρείας είναι να χρησιμοποιήσουν το viper4android που θέλει όμως ρουτ κάτι που δείχνει ότι ίσως να μην είναι θέμα software γιατί έχουν ήδη βγει δυο νεες εκδόσεις που δε διορθωνουν κάτι οσον αφορά τον ήχο.

Απλά βλέπω ότι υπάρχουν δεκάδες post που μιλάνε για άθλια και χαμηλή ποιότητα ήχο και θα είναι κρίμα να χάνει εκεί και είναι ο βασικός λόγος που με κρατάει να το παραγγείλω γιατί θέλω δυνατό ήχο όπως είχε το ainol μου.

 

από xda "The volume on this tablet is incredibly low and a bit of a dealbreaker for me. It's about 1/3 the volume of the iPad Air. I've attempted to install viper4android, but can't get any of the settings to work."

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Το κεφάλαιο tablet ως carputer είναι μεγάλο. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβεις υπόψιν ανάλογα με τις απαιτήσεις σου(αν θα είναι in-dash ή όχι πχ). Στα απαραίτητα εγώ θεωρώ μόνο το bluetooth για να μπορείς να χρησιμοποιείς external gps αν δεν πιάνει καλά το tablet καθώς και για χρήση obd. Για τον ήχο τώρα παίζει πάντα η επιλογή να τον μεταφέρεις με bluetooth ή να χρησιμοποιήσεις κάποιο usb dac αν δεν σου κάνει η έξοδος των ακουστικών.

 

Πάντως καλή ιδέα λόγω ιδιαιτεροτήτων που έχει η χρήση που θες να κάνεις είναι να πας σε σίγουρες λύσεις. Και η πιο δοκιμασμένη λύση είναι το Nexus του 2012 για το οποίο υπάρχει rom ειδικά για χρήση στο αμάξι. Άλλες καλές λύσεις είναι το nexus του 13 καθώς και όσα samsung επιτρέπουν στο tablet να μπουτάρει όταν συνδέεται ο φορτιστής.

 

Τι μου κάνεις τώρα...έχω λίωσει να ψάχνω για να βάλω το Nexus στην giulietta :lol:

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι εχει η ρομ για χρηση στο αμαξι; (To nexus 10?)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι εχει η ρομ για χρηση στο αμαξι; (To nexus 10?)

 

http://mehrvarz.github.io/nexus-7-usbrom/

 

αυτά τα ολίγα...

το βασικότερο usb hub και ταυτόχρονα φόρτιση...

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

I see, στην ουσια για να το`χεις μονιμως στην πριζα.. Γι`αυτο επρεπε να εχουν ολα διαφορετικη θυρα για φορτιση με καρφι..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα και παρήγγειλα το Onda V989. Μόλις έρθει θα παραθέσω εντυπώσεις....

 

η αλήθεια τώρα στα 199$ είναι πειρασμός. Απο geekbuying το πήρες;Επίσης αν δε το γνωρίζεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=394633 υπάρχει συζήτηση και εντυπώσεις από αρκετά παιδιά που το έχουν ήδη παραλάβει

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια τώρα στα 199$ είναι πειρασμός. Απο geekbuying το πήρες;Επίσης αν δε το γνωρίζεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=394633 υπάρχει συζήτηση και εντυπώσεις από αρκετά παιδιά που το έχουν ήδη παραλάβει

 

ενας λογος που με κραταει μακρια απο το οντα ειναι οτι δεν ειναι 3g και δεν εχει gps

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο λογος που με κρατάει μακρυά απο ολα αυτα, είναι ότι είναι ΑΣΠΡΑ (ειπαμε να αντιγραφουμε ipad αλλα οχι και ετσι.. )

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

karaLRS αφού σε βρίσκω κι εδώ, για πες για την Alfa σου, το έχεις κάνει; Το σκέφτεσαι; Δεν σε φτανει ο χώρος; Πάντως από όσα έχω δει mp3car, xda και rootzwiki με nexus 2012 γίνονται τα πάντα, μέχρι και κάμερες οπισθοπορείας. Όταν αφήσω την 147 πιθανότατα άμεσα θα πάρω ένα μεταχειρισμένο αντίστοιχο nexus της εποχής φτηνά(άλλωστε δεν με νοιάζει αν έχει γρατζουνιές πίσω ή η μπαταρία δεν αντέχει και τόσο) και θα έχω πολύ πιο οικονομική λύση από το car pc που είναι τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο λογος που με κρατάει μακρυά απο ολα αυτα, είναι ότι είναι ΑΣΠΡΑ (ειπαμε να αντιγραφουμε ipad αλλα οχι και ετσι.. )

 

Τα περισσότερα κινέζικα είναι αντιγραφή στο design κάποιου επωνύμου.

Δηλαδή αν αντέγραφε το Samsung Tab θα ήταν καλύτερα;

 

 

Με αυτή την λογική κανένα κινέζικο δεν σου κάνει.

 

 

ενας λογος που με κραταει μακρια απο το οντα ειναι οτι δεν ειναι 3g και δεν εχει gps

Υπάρχουν όμως τρίτες λύσεις που ναι μεν τις αγοράζεις χωριστά, αλλά μετά σου μένουν για χρήση με οποιοδήποτε ταμπλετ αγοράσεις στο μέλλον.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εξωφρενικο (για μενα) να μην εχει επιλογη χρωμα, μαυρο ή ασπρο. Και θα ηταν λογικοτερο να ειναι default μαυρο με επιλογη για ασπρο.. Οπως και στα περισσοτερα κινητα

Τα Pipo δεν ειναι αντιγραφη και εχουν ωραια μεταλλικα χρωματα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εξωφρενικο (για μενα) να μην εχει επιλογη χρωμα, μαυρο ή ασπρο. Και θα ηταν λογικοτερο να ειναι default μαυρο με επιλογη για ασπρο.. Οπως και στα περισσοτερα κινητα

Τα Pipo δεν ειναι αντιγραφη και εχουν ωραια μεταλλικα χρωματα

 

Τα κινέζικα πάνε με τη μόδα. Τώρα η μόδα είναι το λευκό κινητό οπότε η πλειοψηφία λευκά είναι. Και τα onda λευκά είναι. Παλιότερα ήταν τα μαύρα όλα μαύρα αύριο ποιος ξέρει... Πάντως κι εγώ έτσι έλεγα παλιά μόνο μαύρο αλλά και κινητό λευκό πήρα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω ένα tablet για να το χρησιμοποιήσω για να παίζει μουσική σε ένα μπαράκι και να έχει και hdmi output. Με κινέζικα κινητά έχω ασχοληθεί πολύ αλλά με tablet ποτέ. Διάβασα κάμποσες σελίδες εδώ μέσα αλλά κουδούνισε το κεφάλι μου :-).

 

Αν έχει την καλοσύνη κανείς να προτείνει κανένα μηχάνημα μέχρι 150-170 ευρώ θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...