Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η χειρότερη μεταξύ των Α23 που έχω πάρει. Φωτεινή μέν, αλλά με πολύ μικρές γωνίες. Για παιχνιδομηχανή βέβαια καλή είναι. Kαλύτερη η F30pro από το Geek. Από απόδοση καλύτερη είναι η iFanze από το Focal που είναι στα 1.5GHz, οι άλλες είναι 1.2 και 1.0.
Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα.....

θέλω να αγοράσω tablet και επειδή είναι το πρώτο μου νιώθω πολύ μπερδεμένος και ζητάω τη βοήθειά σας για την επιλογή.

1. Δυνατός επεξεργαστής - μεγάλη Ram για να μπορώ να τρέχω τα περισσότερα...

2. Ενσωματωμένο 3G και καλό wifi (θέλω να μοιράζω τα data από το κινητό μου)

3. Μέγεθος δεν ξέρω, με ενδιαφέρει η καλή φορητότητα...

4. Εάν έχει gps, καλοδεχούμενο..

5. Επειδή δεν ξέρω και πολλά, να δουλέψει με τη μικρότερη δυνατή επέμβαση από εμένα.

6. Μέχρι ~220eu

 

έχω διαβάσει για πολλά, π.χ.: ONDA, PIPO, TECLAST κι αλλά στο τέλος όμως, ποιο???

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα.....

θέλω να αγοράσω tablet και επειδή είναι το πρώτο μου νιώθω πολύ μπερδεμένος και ζητάω τη βοήθειά σας για την επιλογή.

1. Δυνατός επεξεργαστής - μεγάλη Ram για να μπορώ να τρέχω τα περισσότερα...

2. Ενσωματωμένο 3G και καλό wifi (θέλω να μοιράζω τα data από το κινητό μου)

3. Μέγεθος δεν ξέρω, με ενδιαφέρει η καλή φορητότητα...

4. Εάν έχει gps, καλοδεχούμενο..

5. Επειδή δεν ξέρω και πολλά, να δουλέψει με τη μικρότερη δυνατή επέμβαση από εμένα.

6. Μέχρι ~220eu

 

έχω διαβάσει για πολλά, π.χ.: ONDA, PIPO, TECLAST κι αλλά στο τέλος όμως, ποιο???

για να μοιραζεις data απο το κινητο σου δεν χρειαζεται να εχει 3g το ταμπλετ
Link to comment
Share on other sites

οκ, δεν το ήξερα αυτό! Γνωρίζεις κάτι να μου προτείνεις?

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομε για το συγκεκριμένο tablet http://www.ebay.com/itm/Allwinner-A23-7-Inch-Android-tablet-pc-Q88-Dual-Core-Android-4-2-WIFI-512MB-4GB-/201010655508?pt=US_Tablets&var=&hash=item2ecd2b3114 αξίζει;

επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο καλύτερο από αυτό στα 45-60 να μου προτείνετε;

 

δες αυτό:

http://www.tinydeal.com/sanei-n78-7-ips-screen-android-42-8gb-dual-core-tablet-pc-p-94739.html

 

το παρήγγειλα πριν από λίγο.

Link to comment
Share on other sites

οκ, δεν το ήξερα αυτό! Γνωρίζεις κάτι να μου προτείνεις?
στις ρυθμισεις του κινητου εχει να κανεις wifi hotspot το κινητο σου (το κανει κατι σαν ρουτερ )οποτε το ταμπλετ βλεπει το κινητο και τα data του κινητου χρησιμοποιουνται απο το ταμπλετ!ετσι γλυτωνεις μπαταρια στο ταμπλετ γιατι στο κινητο τα data-συνηθως- ολοι τα εχουμε ανοικτα!και με την εφαρμογη της εταιρειας κινητης σου βλεπεις τι υπολοιπο data εχεις και δεν μπερδευεσαι με 2 σιμ κλπ!
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω!τελικα υπαρχει κανενα ταμπλετ που να εχει ΕΙΔΙΚΗ υποδοχη για φορτιση που να μπορεις να το φορτιζεις και να βλεπεις πχ ταινιες απο στικακι on the go?

 

τελικα ειμαι σε διλημμα την γυναικα θα την βολεψω με το vero g8i δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις.εγω ομως που με δελεαζει η ιδεα για ταμπλετ αμεσα διαθεσιμο στην ελληνικη αγορα για να μην περιμενω δεν βλεπω κατι οικονομικο με 2 γιγα ραμ και 9-10 ιντσες γμτ!

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα αυτό εδώ, καθώς έχει μεγαλύτερη ανάλυση, storage, ΒΤ και HDMI, για μόλις 5 ευρώ διαφορά.

 

Το κακό είναι ότι θα κάνει το συνηθισμένο μήνα για να έρθει, οπότε δεν θα μπορώ να το κρίνω άμεσα...πάντως η μικρή το περιμένει ήδη πως και πως :happy:

 

Έγινε η έκπληξη και το tablet ήρθε σε 14 μέρες. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό για αποστολή από Κίνα :blink: Όλα καλά βέβαια γιατί η μικρή με είχε πρήξει "πότε θα έρθει ο υπολογιστής μου ?!". Το tablet είναι καλά κατασκευασμένο, προφανώς όχι με τέλεια συναρμογή, αλλά για τη δουλειά του είναι τέλειο. Το case είναι από σιλικόνη (και όχι απλώς με θήκη σιλικόνης όπως πολλά που έβλεπα), οπότε αποκλείεται να σπάσει, ενώ θεωρώ ότι ελαφρά πεσίματα δεν θα του κάνουν ζημιά. Έχει HDMI για έξοδο σε TV/monitor, ενώ μαζί στο κουτί ήρθε USB OTG καλώδιο και extra USB για σύνδεση με PC. Επίσης ήταν γεμάτο με διάφορα παιχνιδάκια, τραγουδάκια, βιβλία και ιστοριούλες/παραμύθια.

 

Προφανώς δεν πρόλαβα να του κάνω διεξοδικό test ούτε καν να το φορτίσω πλήρως, με το που ήρθε το βούτηξε η μικρή! Πάντως με ανελέητο gaming (απλά puzzle παιχνίδια) για περίπου 2 ώρες, η μπαταρία έπεσε περίπου 20%, οπότε *θεωρητικά* μπορεί να βγάλει μέχρι και 8 ώρες συνεχούς gaming. Βέβαια δεν είναι για πολλά-πολλά, καθώς CPU και GPU δεν αντέχουν τίποτα παραπάνω από απλά παιχνιδάκια και εφαρμογούλες. Έχει αρκετά δυνατό ήχο, αλλά δυστυχώς έχει πολύ μέτρια -για να μην πω κακή- οθόνη όσον αφορά τις γωνίες θέασης, ειδικά με φωτεινότητα κάτω του 50%. Τέλος, έχει περίπου 5GB ελεύθερα (από τα 8 ονομαστικά), αλλά μπήκε επιτόπου και μια 8αρα microSD με videos και τραγούδια.

 

θα δω πως θα πάει και στο real-world test (κοινώς πόσο θα αντέξει) και βλέπουμε για το επόμενο. Πάντως για τα λεφτά του είναι μια ΠΟΛΥ τίμια συσκευή, και μάλιστα φαίνεται ότι είναι αποκλειστικά για παιδική χρήση.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση...

Ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στην οθονη TFT και της ΙΡS?

Ποια ειναι καλυτερη?

και κατι αλλο...

εχει κανεις το CUBE U39GT να μου πει εντυπωσεις?

Edited by Alx11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει κάποιο κινέζικο ταμπλετ με το οποίο μπορώ να πραγματοποιησω κλήσεις;με ενδιαφέρει η ταυτόχρονη ανάγνωση κειμένων και η δυνατότητα ομιλίας. Επίσης θα ήθελα να είναι όσο το δυνατόν χαμηλό σε τιμή.πως μπορώ να δω αν ένα ταμπλετ έχει τη δυνατότητα κλήσης;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας...Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλες σας για την επιλογή ενος tablet που θελω να αγοράσω. Θα σας πω πολύ συντομα το ιστορικό γι αυτο και ειμαι επιφυλακτικός.

Ειχα αγοράσει ενα κινέζικο το creed και μου καθυστερούσε πάρα πολύ και χωρις να ειχα βάλει πολλες εφαρμογες, με αποτέλεσμα να μην το χρησιμοποιώ καθόλου

Δεν ξέρω τι έφταιξε και συνέβη αυτό αλλά δεν θέλω να πάθω το ίδιο και εδώ θέλω τη βοήθειά σας.

1)Να αγοράσω κάτι από Ελλάδα ώστε να μου συμβεί κάτι να μπορέσω να το πάω πίσω; Η να καταφύγω σε άλλο κινέζικο; Εχουν πολύ παραπάνω δυνατοτητες τα άτιμα και το σκέφτομαι.

2)Επίσης σε τι διαφέρει η έκδοση του android? Δηλαδή πως θα επειρεάζει αν κάποια συσκευή μέσα έχει 4.0 και η άλλη 4.2??ταχύτητα τι???

Βαση της εμπειρίας σας, πειτε μου παρακαλώ τι να κάνω πριν την πατήσω πάλι....

Σας ευχαριστώ πολύ,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη Σαρακοστη σε ολους.

Ψαχνω για καποιο αξιοπιστο tablet 7 ιντσων που να μην κοστιζει πανω απο 90-100Ευρω. Ειχα το MANTA MID706 DUO POWER και το MANTA MID706s DUO POWER στο μυαλο μου αλλα θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες.

Πιο σημαντικο για μενα ειναι η ποιοτητα της καμερας για SKype και της οθονης.

Η χρηση του βασικα θα ειναι για περιηγηση Ιντερνετ και Skype. Δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα τα παιχνιδια, παρολαυτα δεν θελω να ειναι μπακατελα.

Δεν με πειραζει να το παραγγειλω απο εξωτερικο (χωρις δασμους) και θα με ενδιεφερε να μπορει να συνδεθει Ενσυρματα με το Ιντερνετ. Καπου διαβασα οτι βαζοντας μετατροπεα USB Ethernet και κανοντας την απαραιτητη (ευκολη) ρυθμιση στο προγραμμα μπορεις να συνδεθεις εθκολα Ενσυρματα.

Για το NEW PiPo Smart-S1 PRO 7.0" 8GB Android 4.2 RK3188 Quad core 1.8GHz Tablet PC τι γνωμη εχετε;

Ευχαριστω.

Edited by Giovanni88
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση...

Ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στην οθονη TFT και της ΙΡS?

Ποια ειναι καλυτερη?

και κατι αλλο...

εχει κανεις το CUBE U39GT να μου πει εντυπωσεις?

TFT LCD

TFT σημαίνει Thin Film τεχνολογία τρανζίστορ. Οι οθόνες LCD TFT είναι ο πιο κοινός τύπος των μονάδων απεικόνισης που χρησιμοποιούνται μέσω κινητών τηλεφώνων. TFT LCD προσφέρουν την καλύτερη ποιότητα εικόνας και υψηλότερη ανάλυση σε σύγκριση με οθόνες LCD προηγούμενης γενιάς, αλλά ο περιορισμός τους έγκειται στις στενες γωνίες θέασης και την κακή ορατότητα στο άμεσο φως ή στο φως του ήλιου. Μεγάλες οθόνες TFT καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια και ως εκ τούτου δεν είναι φιλικες στην μπαταρία.

IPS-LCD

IPS σημαίνει In-Place Switching. Η IPS LCD είναι ανώτερες από τις κανονικες οθόνες TFT LCD με ευρεία γωνία θέασης και χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας η οποία οδηγεί σε μία πολύ βελτιωμένη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

ελπιζω να βοηθησα...για περισσοτερες πληροφοριες google it!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα υπάρχει κάποιο κινέζικο ταμπλετ με το οποίο μπορώ να πραγματοποιησω κλήσεις;με ενδιαφέρει η ταυτόχρονη ανάγνωση κειμένων και η δυνατότητα ομιλίας. Επίσης θα ήθελα να είναι όσο το δυνατόν χαμηλό σε τιμή.πως μπορώ να δω αν ένα ταμπλετ έχει τη δυνατότητα κλήσης;

τωρα τελευταια εψαχνα για ενα 7αρι και επεσα πανω σε αυτο

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/131792-f&u-etb7817

δεν ξερω αν ειναι πολλα τα λεφτα και δεν θες να πας τοσο ψηλα αλλα φαινεται αξιολογο και οπως αναφερει στο site μπορει και πραγματοποιει κλησεις,μηνυματα και βιντεοκλησης...δες το και ψαξε το αν σε ενδιαφερει!τωρα για κινεζικο κινεζικο δεν εχω πετυχει καποιο σε χαμηλα λεφτα αλλα σιγουρα θα πρεπει να εχει υποδοχη καρτας sim για να πραγματοποιεις κλησεις και δεν ξερω αν ειναι μονο αυτη η προυποθεση!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,ενδιαφερομαι να παρω ενα tablet και ειμαι αναμεσα στο ipad air, στο galaxy note 2014 edition αλλα και σε καποιο ταμπλετ με Windows (σαν επιλογη εχω επιλεξει το Microsoft surfface pro 2..Μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας? Με ενδιαφερει η γενικη χρηση,τα παιχνιδια,οι επιδοσεις,βιντεο,fb,σερφαρισμα και γενικα για πληρης γενικη χρηση.

Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο απο αυτα σαν πιο καλη επιλογη? Επισης θα ηθελα να ρωτησω,το Surface αξιζει σε αντιθεση με τα αλλα 2 ταμπλετ που αναφερω? Θα μπορουσα να παιξω εκει και το FM 2014 στην περιπτωση αυτης της επιλογης ταμπλετ?

Και τελος να ρωτησω,απο αυτα ποιο θα ηταν σαν επιλογη να αγορασω με βαση τις επιδοσεις του? Και επιπλεον,αξιζει να παω στο surface σαν αλλαγη ή ακομα τα windows tablets ειναι σχετικα "πισω" ακομα σε σχεση με τα αλλα 2?

Ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να εχω την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...θα ηθελα να μαθω εαν η διαφορα των 140 ευρω που κανει παραπανω το asus αντικατοπτριζεται και στις επιδοσεις των 2 ταμπλετ... αν και η χρηση δεν θα εχει ελαχιστα και ελαφρια παιχνιδια , ιντερνετ, κανα κειμενακι κτλπ

Σαν επεξεργαστης αν και κοντα φανταζομαι ο ασους θα ειναι πιο γρηγορος οποτε και στο σερφαρισμα κτλπ θα εχω καποια διαφορα...να πω την αληθεια με παραθυροταμπλετ δεν εχω ξαναασχοληθει παρα μονο με τα γνωστα ανδροειδη...ελπιζω να μην εχω προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση η μία συσκευή με την άλλη.

Αν η χρήση είναι αυτή που περιγράφεις, μια χαρά θα σε καλύψει το ΖΤΕ.

Το Asus είναι πιο γρήγορο, αλλά σε απλό σερφάρισμα και απλές εφαρμογές δεν θα δεις καμία αξιοσημείωτη διαφορά.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.θα ηθελα την βοηθεια σας για να προβω στην αγορα ενος αξιοπιστου ταμπλετ.Το θελω για σερφαρισμα στο ιντερνετ και προβολη ταινιων.θα ηθελα να ειναι με 10αρα οθονη (αν ειναι δυνατον retina) καλη αναλυση και γενικα να μην κολλαει.

Διαθετω μεχρι 300 ευρω max (θα προτιμουσα 20-30 πιο κατω να παρω και μια θηκη).

οποιος εχει δοκιμασει καποιο αναλογο σας μου το προτεινει και εμενα.

 

ΥΓ εχω ακουσει καλα λογια για το samsung galaxy tab 3.0 και το ainol novo 9.7 spark και hero II

 

ευχαριστω.

Edited by timkos40
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.θα ηθελα την βοηθεια σας για να προβω στην αγορα ενος αξιοπιστου ταμπλετ.Το θελω για σερφαρισμα στο ιντερνετ και προβολη ταινιων.θα ηθελα να ειναι με 10αρα οθονη (αν ειναι δυνατον retina) καλη αναλυση και γενικα να μην κολλαει.

Διαθετω μεχρι 300 ευρω max (θα προτιμουσα 20-30 πιο κατω να παρω και μια θηκη).

οποιος εχει δοκιμασει καποιο αναλογο σας μου το προτεινει και εμενα.

 

ΥΓ εχω ακουσει καλα λογια για το samsung galaxy tab 3.0 και το ainol novo 9.7 spark και hero II

 

ευχαριστω.

 

με αυτα τα λεφτα παρε καλυτερα ενα απο ελλαδα επωνυμο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να προτεινει ενα ταμπλετ μεχρι 50 ευρο για παιδι. Δεν χρειαζεται να ειναι τιποτα τρομερο. Να ειναι απο σχετικα αξιοπιστη εταιρια και ανθεκτικο, να εντεξει λιγο μεχρι να το σπασει.
Link to comment
Share on other sites

με αυτα τα λεφτα παρε καλυτερα ενα απο ελλαδα επωνυμο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο

 

Εχεις να προτεινεις κατι απο τα επωνυμα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με τα λεφτά που δινεις περνεις asus memo pad 10 και θηλή μαζί. Δεν το έχω στη κατοχή μου αλλά είναι δυνατό εργαλείο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...