Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια βοήθεια… υπάρχει κάποιο πρόγραμμα όπως είναι π.χ το CryptLoad η το JDownloader που να μπορείς να το βάλεις σε Tablets Android 2.2 Edited by fanispan
Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βρήκα το archos 10.1 από amazon.uk 226 ευρώ. τι λέτε σε σχέση με τα γνωστά herotab ktl?

 

με +60ευρω πας στο κορυφαιο ASUS Eee Pad Transformer 16gb http://www.anandtech.com/show/4277/asus-eee-pad-transformer-review

http://www.bhphotovideo.com/c/product/761716-REG/ASUS_TF101_A1_16GB_Eee_Pad_Transformer.html/

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το ξανασκέφτομαι καλα είναι και τα 150 που ξεκίνησα :lol:

Μια τελευταία βοήθεια...Είμαι ανάμεσα:

1. Herotab C8+ Samsung 1GHZ Android 2.2 Flash 10.1 Capacitive Multitouch 8GB

http://www.merimobiles.com/ProductDetails.asp?ProductCode=MERI0638&Click=3723

2. RENA3/Opad Renesas Android 2.2 Cortex A9 1GHz Dual core 1080p HDMI (αν και δεν μου αρέσει εμφανισιακά)

http://www.merimobiles.com/RENA3_Android_2_2_Cortex_A9_1GHz_Dual_core_1080p_p/meri0628.htm

3.Herotab MID816R2 Capacitive multitouch Android 2.3 Flash 10.1 1.2GHz HDMI (το οποίο πάλι μου φαίνεται αδιάφορο εμφανισιακά από τις φώτο).

http://www.merimobiles.com/Herotab_MID816R2_Capacitive_multitouch_Android_2_3_p/meri0646.htm

Κάθε άλλη πρόταση δεκτή. υ.γ. το flytouch 3 το απέκλεισα λόγω resistive οθόνης, αν και διαβάζω καλά σχόλια.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Το 816R2. Και το Rena3 καλό είναι αλλά έχει υποδιαίστερο σύστημα γραφικών αν και ελαφρώς καλύτερο επεξεργαστή. Δες και το Dropad Α8Χ με πολύ ωραίο metal case
Link to comment
Share on other sites

Το 816R2. Και το Rena3 καλό είναι αλλά έχει υποδιαίστερο σύστημα γραφικών αν και ελαφρώς καλύτερο επεξεργαστή. Δες και το Dropad Α8Χ με πολύ ωραίο metal case

Το Dropad Α8Χ , δεν είναι το ίδιο με το Herotab C8 και το Haitab M7??

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Όχι έχει πιο light επεξεργαστή ίδιο με του galaxy S και μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας. Σχεδόν ίδιο με τι διαφορά ότι είναι καινούριο και δεν υπάρχουν ακόμα firmware.Eπισης υποστηριζει ελληνικα. Το βρίσκεις εδώ

www.nowsupplier.com/dropad-a8x-android-22-samsung-s5pc110-capacitive-touch-screen-inch-tablet-support-3g-hdmi-flash-with-camera-p-1801.html

και ενα review http://www.sansun-commerce.com/en/NewsView.asp?ID=71

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Όχι έχει πιο light επεξεργαστή ίδιο με του galaxy S και μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας. Σχεδόν ίδιο με τι διαφορά ότι είναι καινούριο και δεν υπάρχουν ακόμα firmware. Το βρίσκεις εδώ

www.nowsupplier.com/dropad-a8x-android-22-samsung-s5pc110-capacitive-touch-screen-inch-tablet-support-3g-hdmi-flash-with-camera-p-1801.html

δεν αναφέρει πουθενά μικρόφωνο οπότε μάλλον δεν μου κάνει! πίσω στο c8+??

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφέρει πουθενά μικρόφωνο οπότε μάλλον δεν μου κάνει! πίσω στο c8+??

νομιζω οτι παιρνει εξωτερικο. δες και εδω http://www.slatedroid.com/topic/18471-dropad-a8x/

Αν σ ενδιαφερει το μικροφωνο τοτε οντως το C8+ ειναι η καλυτερη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα πάντως ένα a8x. Όταν έρθει θα σας πω εντυπώσεις.

Κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο με 7 ίνστες. Με multitouch 5 σημείων. Για το μικρόφωνο να πω την αλήθεια ούτε καν το πρόσεξα αλλά έχει κάτι δίπλα από την έξοδο των ακουστικών, τι ναι αυτό?

Το GPS βέβαια τους περισσότερους δεν τους ενδιαφέρει, αλλά είπα να το δοκιμάσω.

Edited by gio_dim
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα πάντως ένα a8x. Όταν έρθει θα σας πω εντυπώσεις.

Κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο με 7 ίνστες. Με multitouch 5 σημείων. Για το μικρόφωνο να πω την αλήθεια ούτε καν το πρόσεξα αλλά έχει κάτι δίπλα από την έξοδο των ακουστικών, τι ναι αυτό?

Το GPS βέβαια τους περισσότερους δεν τους ενδιαφέρει, αλλά είπα να το δοκιμάσω.

μπορεί να είναι μικρόφωνο ή κουμπί reset!

εγώ κάθε ώρα αλλάζω γνώμη, οδεύω προς το rena3. διαβάζω ότι έχει εξαιρετική οθόνη και ότι η συσκευή θα έχει πολύ καλή υποστήριξη. το μόνο που με χαλάει είναι το άσπρο χρώμα.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είναι μικρόφωνο ή κουμπί reset!

εγώ κάθε ώρα αλλάζω γνώμη, οδεύω προς το rena3. διαβάζω ότι έχει εξαιρετική οθόνη και ότι η συσκευή θα έχει πολύ καλή υποστήριξη. το μόνο που με χαλάει είναι το άσπρο χρώμα.

 

Για δες στο merimobiles εχει επιλογη για το χρωμα κ το αναφερει στα χαρακτηριστικά του κ εγω για το ρενα ειμαι

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είναι μικρόφωνο ή κουμπί reset!

εγώ κάθε ώρα αλλάζω γνώμη, οδεύω προς το rena3. διαβάζω ότι έχει εξαιρετική οθόνη και ότι η συσκευή θα έχει πολύ καλή υποστήριξη. το μόνο που με χαλάει είναι το άσπρο χρώμα.

 

και γω γι αυτο δεν το πηρα. το merimobiles το εχει τωρα και σε μαυρο που ειναι πολυ καλυτερο.και το C8 εχει πολυ καλη υποστηριξη και παιρνει και 2.3. την καλυτερη υποστηρηξη παντως μετα το flytouch 3 την εχει το mid 816

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Για δες στο merimobiles εχει επιλογη για το χρωμα κ το αναφερει στα χαρακτηριστικά του κ εγω για το ρενα ειμαι

στο merimobiles έχει επιλογή στο χρώμα (μαύρο ή άσπρο) αλλά τουλάχιστον προς το παρών το έχουν μόνο σε άσπρο και έχουν υποσημείωση ότι αν δεν έχουν το χρώμα που θέλεις θα σου στείλουν το άλλο, αν είναι να το πάρω σε άσπρο, προτιμώ να το πάρω από τον φίλο εδώ στο forum που μας το πρότεινε (Βαγγέλη).

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το Herotab C8+

Πολύ καλό, παίζουν τα πάντα άψογα και ήρθε με 2.3.1 μέσα!

Μια συμβουλή μόνο, προτιμήστε αποστολή με EMS μόνο.

Στην αρχή μου το έστειλαν με DHL και μου ζήταγαν στο τελωνείο 120€!! :wacko:

Φυσικά τους είπα δε τα πληρώνω και να το στείλουν πίσω.

Μίλησα με τον κινέζο και κανονίσαμε να το πάρει πίσω και να το ξαναστείλει με EMS και δε με χρέωσε και τπτ.

Τώρα είμαι στο ψάξιμο μιας και είμαι noob στο android.

Edited by *Dimis*
Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή μόνο, προτιμήστε αποστολή με EMS μόνο.

Στην αρχή μου το έστειλαν με DHL και μου ζήταγαν στο τελωνείο 120€!! :wacko:

Φυσικά τους είπα δε τα πληρώνω και να το στείλουν πίσω.

Μίλησα με τον κινέζο και κανονίσαμε να το πάρει πίσω και να το ξαναστείλει με EMS και δε με χρέωσε και τπτ.

Τώρα είμαι στο ψάξιμο μιας και είμαι noob στο android.

 

σωστοςςςςςςςς....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το Herotab C8+

Πολύ καλό, παίζουν τα πάντα άψογα και ήρθε με 2.3.1 μέσα!

Μια συμβουλή μόνο, προτιμήστε αποστολή με EMS μόνο.

Στην αρχή μου το έστειλαν με DHL και μου ζήταγαν στο τελωνείο 120€!! :wacko:

Φυσικά τους είπα δε τα πληρώνω και να το στείλουν πίσω.

Μίλησα με τον κινέζο και κανονίσαμε να το πάρει πίσω και να το ξαναστείλει με EMS και δε με χρέωσε και τπτ.

Τώρα είμαι στο ψάξιμο μιας και είμαι noob στο android.

 

νομιζω φιλε και με hk post κατα 99% δεν πληρωνεις τελωνειο αλλοι λενε οτι με ems ειναι 50-50 να πληρωσεις τελωνειο θα ηθελα να μου πεις πως πληρωσες εσυ για να ερθει ειχες πει να πληρωσεις με αντικαταβολη?? και το παρειγλειλες? γεινεται και ετσι ?? και με τι διαδικασια το εστειλες πισω ενας φιλος στο φορουμ <το rakomelo >που ζει στο sentzen της κινας λεει οτι με hk post εχει 99% αποφυγη τελωνειου με ενδιαφερει η διαδικασια γιατι θελω να παραγκειλω ενα tablet απο κινα εαν θελεις δωσε λιγες συμβουλες σε παρακαλω ευχαριστω .....:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

νομιζω φιλε και με hk post κατα 99% δεν πληρωνεις τελωνειο αλλοι λενε οτι με ems ειναι 50-50 να πληρωσεις τελωνειο θα ηθελα να μου πεις πως πληρωσες εσυ για να ερθει ειχες πει να πληρωσεις με αντικαταβολη?? και το παρειγλειλες? γεινεται και ετσι ?? και με τι διαδικασια το εστειλες πισω ενας φιλος στο φορουμ <το rakomelo >που ζει στο sentzen της κινας λεει οτι με hk post εχει 99% αποφυγη τελωνειου με ενδιαφερει η διαδικασια γιατι θελω να παραγκειλω ενα tablet απο κινα εαν θελεις δωσε λιγες συμβουλες σε παρακαλω ευχαριστω .....:)

 

Λοιπόν φίλε, με EMS είναι σίγουρα οκ, το επιβεβαίωσα και απο γνωστό μου που φέρνει συχνά πράγματα απο ΗΚ.

Πλήρωσα με paypal, δε νομίζω πως γίνεται με αντικαταβολή.

Τώρα τη διαδικασία για την επιστροφή δε τη γνωρίζω καθώς ασχολήθηκε ο κινέζος με αυτά.

Μιλήσαμε μέ live chat (απο merimobiles όλα αυτά), του έδωσα κάτι τηλ. απο τελωνείο και DHL που ζήτησε και τα κανόνισε αυτός. :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως την ιδια διαδικασια εκανα και εγω ems+paypal και δεν ειχα κανενα προβλημα. Μαλιστα ηρθε το πακετο σπιτι, αψογα σε ολα οι κινεζοι. Με καμια προβληματα που ειχα και εγω με το tablet, λυθηκαν ολα αμεσα μεσω skype. Εγω παντως τετοια εξυπηρετηση δεν εχω συναντησει πουθενα.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το Herotab C8+

Πολύ καλό, παίζουν τα πάντα άψογα και ήρθε με 2.3.1 μέσα!

Μια συμβουλή μόνο, προτιμήστε αποστολή με EMS μόνο.

Στην αρχή μου το έστειλαν με DHL και μου ζήταγαν στο τελωνείο 120€!! :wacko:

Φυσικά τους είπα δε τα πληρώνω και να το στείλουν πίσω.

Μίλησα με τον κινέζο και κανονίσαμε να το πάρει πίσω και να το ξαναστείλει με EMS και δε με χρέωσε και τπτ.

Τώρα είμαι στο ψάξιμο μιας και είμαι noob στο android.

 

εχει ελληνικα το C8+ ?? περιμενω και γω το C8 και ειμαι περιεργος αν υποστηριζει ελληνικα γλωσσα, market, greek google news..

Aπο μπαταρία και υπερθερμανση τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..θα ηθελα να ρωτησω τα εξης.Απο ολα τα παραπανω tablet που εχετε αναφέρει ποιο θεωρείτε πιο καταλληλο για την αναγνωση βιβλιων σε pdf? Τόσο όσον αφορά σε θέμα ποιότητας της οθονης (να μην ειναι κουραστικη) οσο και σε θέμα μεγέθους (να χωράει ολη την σελιδα ή τουλαχιστον το μεγαλυτερο μέρος της)..Τα μονα στοιχεια που με ενδιαφερουν στο tablet είναι 1) πρωτον και κυριοτερων η αναγνωση βιβλιων..και 2) αν ειναι δυνατον η υποστηριξη flash.

Αν εχετε να προτεινετε καποιο απο προσωπικη εμπειρια....

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..θα ηθελα να ρωτησω τα εξης.Απο ολα τα παραπανω tablet που εχετε αναφέρει ποιο θεωρείτε πιο καταλληλο για την αναγνωση βιβλιων σε pdf? Τόσο όσον αφορά σε θέμα ποιότητας της οθονης (να μην ειναι κουραστικη) οσο και σε θέμα μεγέθους (να χωράει ολη την σελιδα ή τουλαχιστον το μεγαλυτερο μέρος της)..Τα μονα στοιχεια που με ενδιαφερουν στο tablet είναι 1) πρωτον και κυριοτερων η αναγνωση βιβλιων..και 2) αν ειναι δυνατον η υποστηριξη flash.

Αν εχετε να προτεινετε καποιο απο προσωπικη εμπειρια....

ευχαριστω...

αυτό που χρειάζεσαι είναι η οθόνη να είναι ips. αυτή τη στιγμή πολύ καλό και με φοβερή υποστήριξη είναι το nookcolor, το οποίο όμως μπορείς να το βρεις μόνο από ebay Αμερική 300 δολάρια.

σε κινέζικο το smartq θεωρείται αρκετά ποιοτικό.

http://www.merimobiles.com/SmartQ_TEN_9_7_inch_ISP_Multitouch_Cortex_A9_p/meri0616.htm

αν και πολλούς τους ξενίζει το μέγεθος και προτιμούν μικρότερο, σίγουρα πάντως χωράει όλη τη σελίδα.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά δεν έχει στο πληκτρολόγιο (έχει 40 άλλες γλώσσες :S). Google news κομπλέ διαλέγεις region Ελλάδα και είναι οκ. Market τι εννοείς, αν είναι στα Ελληνικά; (είμαι άσχετος είπαμε!). Όχι πάντως δεν είναι αλλά τις ελληνικές εφαρμογές τις βρίσκεις κανονικά.

Απο μπαταρία μέχρι στιγμής μια χαρά φαίνεται. Βέβαια ακόμα δε του έχω περάσει κανα video να δω πόσο κρατάει εκεί. Με wi-fi πάντως συνέχεια για 3 ώρες και πολύ surfing, youtube, install apps κλπ. είναι στο 92%.

Ζέστη βγάζει λίγο στο πίσω μέρος αλλά όχι κάτι το ανησυχητικό, βέβαια μιλάμε για περιβάλλον δωματίου. Έξω δε ξέρω αν θα ψήνει κανα λουκάνικο μετά από ώρα..

Edited by *Dimis*
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά δεν έχει στο πληκτρολόγιο (έχει 40 άλλες γλώσσες :S). Google news κομπλέ διαλέγεις region Ελλάδα και είναι οκ. Market τι εννοείς, αν είναι στα Ελληνικά; (είμαι άσχετος είπαμε!). Όχι πάντως δεν είναι αλλά τις ελληνικές εφαρμογές τις βρίσκεις κανονικά.

Απο μπαταρία μέχρι στιγμής μια χαρά φαίνεται. Βέβαια ακόμα δε του έχω περάσει κανα video να δω πόσο κρατάει εκεί. Με wi-fi πάντως συνέχεια για 3 ώρες και πολύ surfing, youtube, install apps κλπ. είναι στο 92%.

Ζέστη βγάζει λίγο στο πίσω μέρος αλλά όχι κάτι το ανησυχητικό, βέβαια μιλάμε για περιβάλλον δωματίου. Έξω δε ξέρω αν θα ψήνει κανα λουκάνικο μετά από ώρα..

εννοω αν στο language εχει το ελληνικα για το μενου. πληκτρολογιο βρισκεις ευκολα πχ το Greek Input method

Link to comment
Share on other sites

εννοω αν στο language εχει το ελληνικα για το μενου. πληκτρολογιο βρισκεις ευκολα πχ το Greek Input method

 

Τελικά έχει στο menu Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...