Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα απέκτησα σε πολύ καλή τιμή ένα http://gadgetmix.com/mids/zenithink-zt-180-ipad-clone-running-android/ για να δοκιμάσω αν μου ταιριάζει γενικά ενα tablet στην καθημερινότητα μου. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ μια βάση αυτοκινήτου για 10ιντσο tablet?Εχω ψάξει παντού αλλά δεν έχω βρεί τιποτα απο Ελληνικά καταστήματα.

Πέρα από το πρακτικό θέμα (τι βάση μπορεί να κρατήσει 10 ίντσες τάμπλετ, που θα πρέπει να είναι με φούσκα σαν αυτή που ξεβουλώνουμε τις λεκάνες :lol: :lol: ) κοίτα προς EBAY μεριά.Εκεί είχα δει και βάση 7 ίντσες για το ΝΟΟΚ μου, οπότε ίσως παίζει και για το δικό σου στις 10.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απλά κατεβάζεις keyboard από το Market. Προτείνω το Multiling που έχει και ελληνικά αλλά και υποστηρίζει themes

 

Μάλλον δεν εξήγησα καλά το πρόβλημά μου. Το AC100 υποστηρίζει ελληνικά και μπορώ να γράψω κανονικά ελληνικά, αλλά δεν μπορώ να βάλω τόνους στις λέξεις.

 

Α, και αυτό δεν είναι το μόνο του πρόβλημα. ΔΕΝ έχει πρόσβαση στο Market (όπως και το Folio της Toshiba...)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν εξήγησα καλά το πρόβλημά μου. Το AC100 υποστηρίζει ελληνικά και μπορώ να γράψω κανονικά ελληνικά, αλλά δεν μπορώ να βάλω τόνους στις λέξεις.

 

Α, και αυτό δεν είναι το μόνο του πρόβλημα. ΔΕΝ έχει πρόσβαση στο Market (όπως και το Folio της Toshiba...)

 

Ωχ σόρρυ.. και αν κατάλαβα καλά έχεις πληκτρολόγιο κανονικό οπότε δεν παίζει η αλλαγή του. Τέλος πάντων... σόρρυ για την λάθος συμβουλή.

 

Πάντως εδώ μάλλον έχει οδηγό για να βάλεις gApps και market

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

αυτο πως σας φαινεται? το χει παραγγελει κανενας ; ειχε αναφερθει και παλιοτερα εδω και βλεπω επεσε η τιμη του http://www.fastcardtech.com/goods-5462-Dropad+A8+Samsung+S5PV210+Android+22+Tablet+with+Capacitive+Multi+Touch+Screen+1GHz+CPU+512M+RAM.html
Link to comment
Share on other sites

αυτο πως σας φαινεται? το χει παραγγελει κανενας ; ειχε αναφερθει και παλιοτερα εδω και βλεπω επεσε η τιμη του http://www.fastcardtech.com/goods-5462-Dropad+A8+Samsung+S5PV210+Android+22+Tablet+with+Capacitive+Multi+Touch+Screen+1GHz+CPU+512M+RAM.html

 

Περιμένω να μου έρθει. Από reviews που είδα πάντως καλό φαίνεται. Πλέον έχουν λυθεί ότι προβλήματα είχε, με το πιο πρόσφατο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, τα φώτα σας παρακαλώ.

 

Θέλω να αγοράσω μια ταμπλέτα το πολύ 200 ευρώ και με (σχετικά καλή) οθόνη γύρω στις 10''. Δε θέλω να κάνω τρελλά πράγματα, κυριώς ταινίες (με ενδιαφέρει HDMI εξοδος), browsing (και κάνα GPS δε θα με χαλούσε). Μετά από τα ενδιαφέροντα που διάβασα εδώ κατέληξα σε 2 λύσεις με αρκετά καλές τίμες αλλά με Resistive οθόνες:

 

Herotab MID815

 

Flytouch 3 1Ghz

 

Σύμφωνα με τους περισσότερους εδώ όμως, οι οθόνες αυτές δεν είναι ό,τι καλύτερο οπότε είδα και αυτό με Capacitive οθόνη, μικρότερο όμως επεξεργαστή και πιο ακριβό.

 

Herotab M10V2 9.7

 

Θέλω λοιπόν τη γνώμη σας: για τη χρήση που το θέλω η Resistive οθόνη θα με καλύψει ή να πάω στο Herotab M10V2 9.7 κι ας είναι πιο αργό;

 

Υπάρχει κάτι άλλο που θα προτείνατε σε αυτό το κόστός;

 

και τέλος με EMS είμαι καλυμένος από τελωνεία και τέτοια;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, τα φώτα σας παρακαλώ.

 

Θέλω να αγοράσω μια ταμπλέτα το πολύ 200 ευρώ και με (σχετικά καλή) οθόνη γύρω στις 10''. Δε θέλω να κάνω τρελλά πράγματα, κυριώς ταινίες (με ενδιαφέρει HDMI εξοδος), browsing (και κάνα GPS δε θα με χαλούσε). Μετά από τα ενδιαφέροντα που διάβασα εδώ κατέληξα σε 2 λύσεις με αρκετά καλές τίμες αλλά με Resistive οθόνες:

 

Herotab MID815

 

Flytouch 3 1Ghz

 

Σύμφωνα με τους περισσότερους εδώ όμως, οι οθόνες αυτές δεν είναι ό,τι καλύτερο οπότε είδα και αυτό με Capacitive οθόνη, μικρότερο όμως επεξεργαστή και πιο ακριβό.

 

Herotab M10V2 9.7

 

Θέλω λοιπόν τη γνώμη σας: για τη χρήση που το θέλω η Resistive οθόνη θα με καλύψει ή να πάω στο Herotab M10V2 9.7 κι ας είναι πιο αργό;

 

Υπάρχει κάτι άλλο που θα προτείνατε σε αυτό το κόστός;

 

και τέλος με EMS είμαι καλυμένος από τελωνεία και τέτοια;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Με τις τιμές πλέον, θα σου πρότεινα να βρεις κανά iPad μεταχειρισμένο με 250 ευρώ, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με το hdmi. Αν θες απαραίτητα hdmi, ίσως μια καλή λύση είναι το advent vega αλλά θα πρέπει να έχεις άκρη στην αγγλία να στο στείλουν ή μεταχειρισμένο αν το βρεις πουθενά. Όταν λες καλή οθόνη, ελπίζω να εννοείς για την αφή της.. γιατί αν περιμένεις να δώσεις κάτω από 400 ευρώ και να πάρεις οθόνη με καλές γωνίες θέασης, χρώματα, κτλ... ξέχνα το.

Link to comment
Share on other sites

αυτο πως σας φαινεται? το χει παραγγελει κανενας ; ειχε αναφερθει και παλιοτερα εδω και βλεπω επεσε η τιμη του http://www.fastcardtech.com/goods-5462-Dropad+A8+Samsung+S5PV210+Android+22+Tablet+with+Capacitive+Multi+Touch+Screen+1GHz+CPU+512M+RAM.html

200$ για κινεζιά στις 7 ίντσες δεν πιστεύω ότι αξίζουν.

Και με μπαταρία που βγάζουν αυτά τα μηχανάκια...Αν ήταν στην μισή τιμή τότε οκ. :happy:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με τις τιμές πλέον, θα σου πρότεινα να βρεις κανά iPad μεταχειρισμένο με 250 ευρώ, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με το hdmi. Αν θες απαραίτητα hdmi, ίσως μια καλή λύση είναι το advent vega αλλά θα πρέπει να έχεις άκρη στην αγγλία να στο στείλουν ή μεταχειρισμένο αν το βρεις πουθενά. Όταν λες καλή οθόνη, ελπίζω να εννοείς για την αφή της.. γιατί αν περιμένεις να δώσεις κάτω από 400 ευρώ και να πάρεις οθόνη με καλές γωνίες θέασης, χρώματα, κτλ... ξέχνα το.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να σου πω την αλήθεια σε τέτοιο είδος δε θα ήθελα μεταχειρισμένο. Και το advent vega μια χαρά φαίνεται αλλά πάει γύρω στα 280Ε (χωρίς μεταφορικά) και σκεφτόμουν για 200Ε ταβάνι. (Άντε να έδινα 220Ε με τα μεταφορικά για το Herotab M10V2 9.7 ). Αυτά τα 3 που είπα παραπάνω δε λένε κάτι ε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση και από εμένα.

Οι τιμές που γραφούν τα site είναι σε δολάρια Αμερικής. Ο φίλος που θέλει να αγοράσει μέχρι 200 ευρώ, όταν κάνει την αγορά με USD στο ''συνάλλαγμα'' δεν θα βγει κερδισμένος?

200 Ε = 288,68 USD http://stocks.pathfinder.gr/currencies

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

παιδια βαση αυτοκινητου για το samsung tab?

 

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια βαση αυτοκινητου για το samsung tab?

 

thanks

 

Ρίξε μια ματιά εδώ :

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=49889

 

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=45964

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα tablet pc μέχρι 200 ευρώ...όσο κοίταξα με windows 7 είναι πανάκριβα...οπότε αναγκαστηκά πάω σε android...θέλω να μου προτείνετε κάποιο σχετικά καλό με αυτά τα χρήματα κυριώς για χρήση γραφείου...να μπορώ να δουλέψω δλδ με doc, xls, pdf, σερφάρισμα στο internet και αν γίνεται με 10 ίντζες αλλιώς πιο μικρή αν είναι καλό...

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Σ' ένα tablet με Android, υπάρχει δυνατότητα να συνδεθεί usb stick για Mobile Ιnternet broadband ?

Kι αν ναι πως?

Υπάρχει κάποια σχετική εφαρμογή στο Market?

Τι ρυθμίσεις (ανά πάροχο) πρέπει να γίνουν στο usb stick?

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση είναι να τραβάς ίντερνετ μέσω wi-fi από το κινητό σου, αν έχεις εκεί mb για ίντερνετ.

Το λεγόμενο tether.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση είναι να τραβάς ίντερνετ μέσω wi-fi από το κινητό σου, αν έχεις εκεί mb για ίντερνετ.

Το λεγόμενο tether.

 

Eυχαριστώ, την ξέρω αυτή την λύση. Ομως για την εφαρμογή που ενδιαφέρομαι, ΔΕΝ υπάρχει διαθέσιμο κάτι τέτοιο, ούτε wifi σήμα.

Γι' αυτό ρώτησα αν γίνεται να συνδεθεί το ήδη υπάρχον usb stick με το tablet...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ, την ξέρω αυτή την λύση. Ομως για την εφαρμογή που ενδιαφέρομαι, ΔΕΝ υπάρχει διαθέσιμο κάτι τέτοιο, ούτε wifi σήμα.

Γι' αυτό ρώτησα αν γίνεται να συνδεθεί το ήδη υπάρχον usb stick με το tablet...

Τι εννοείς δεν υπάρχει wi-fi σήμα?

Μιλάμε για σύνδεση κινητού-tablet μέσω wi-fi.Το κινητό θα τραβάει δεδομένα μέσω 3G από το δίκτυο κινητής.

Και για ποια εφαρμογή μιλάς?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν υπάρχει wi-fi σήμα?

Μιλάμε για σύνδεση κινητού-tablet μέσω wi-fi.Το κινητό θα τραβάει δεδομένα μέσω 3G από το δίκτυο κινητής.

Και για ποια εφαρμογή μιλάς?

 

Πόσο ποιό απλά να το γράψω ???

ΔΕΝ ενδιαφέρομαι για οποιαδήποτε σύνδεση μεταξύ του tablet με κινητό, ή επικοινωνίας μέσω κάποιου wi-fi spot.

 

Θέλω να συνδέσω σ' ενα Android tablet, ένα usb stick Mobile Ιnternet broadband 3G και να έχω πρόσβαση έτσι...

 

ΓΙΝΕΤΑΙ? κ πως... ???

Link to comment
Share on other sites

Σ' ένα tablet με Android, υπάρχει δυνατότητα να συνδεθεί usb stick για Mobile Ιnternet broadband ?

Kι αν ναι πως?

Υπάρχει κάποια σχετική εφαρμογή στο Market?

Τι ρυθμίσεις (ανά πάροχο) πρέπει να γίνουν στο usb stick?

 

Όχι

 

Swiped from my SGS

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

dg900 μπορείς άλλη φορά να είσαι πιο υπομονετικός... Όλοι εδώ μέσα προσπαθούν να βοηθήσουν χωρίς κάποιο αντάλλαγμα και αν κάποιος γνωρίζει, να είσαι σίγουρος ότι θα σου απαντήσει. Πόσο μάλιστα όταν έχουν περάσει μόλις 4 λεπτά από το αρχικό σου μήνυμα... ;) Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Καταρχήν να πώ ότι είμαι άσχετος στο θέμα tablet και γι΄αυτό θα ζητήσω τα φώτα σας, σκέφτομαι να αγοράσω ένα Android tablet αλλά έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω.

Έχω δύο απορίες :

1)Τελικά υπάρχει κάποιο φτηνό (μέχρι 200€ ) και ταυτόχρονα αξιόπιστο κινέζικο tablet που αξίζει να αγοράσουμε ;

2) Άν ξεφύγουμε από τα noname κινέζικα tablet, τότε μεταξύ αυτών : Huawei S7/IDeos/3G , Samsung Galaxy Tab (P1010) , ARCHOS 70 INTERNET TABLET 8GB ή ARCHOS 101 INTERNET TABLET 8GB εσείς ποιό θεωρείτε best value for money επιλογή ;

Αυτό που ενδιαφέρει να κάνω με το tablet είναι, internet, κανένα παιχνίδι, emailing, chat, σπάνια άντε να δώ και καμιά ταινία.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

 

Υ.Γ Από τα παραπάνω συγκεκριμένα μοντέλα μπαίνουμε κανονικά στα διάφορα android market για να κατεβάζουμε εφαρμογές όπως κάνω τώρα με το κινητό μου ;

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Καταρχήν να πώ ότι είμαι άσχετος στο θέμα tablet και γι΄αυτό θα ζητήσω τα φώτα σας, σκέφτομαι να αγοράσω ένα Android tablet αλλά έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω.

Έχω δύο απορίες :

1)Τελικά υπάρχει κάποιο φτηνό (μέχρι 200€ ) και ταυτόχρονα αξιόπιστο κινέζικο tablet που αξίζει να αγοράσουμε ;

2) Άν ξεφύγουμε από τα noname κινέζικα tablet, τότε μεταξύ αυτών : Huawei S7/IDeos/3G , Samsung Galaxy Tab (P1010) , ARCHOS 70 INTERNET TABLET 8GB ή ARCHOS 101 INTERNET TABLET 8GB εσείς ποιό θεωρείτε best value for money επιλογή ;

Αυτό που ενδιαφέρει να κάνω με το tablet είναι, internet, κανένα παιχνίδι, emailing, chat, σπάνια άντε να δώ και καμιά ταινία.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

 

Υ.Γ Από τα παραπάνω συγκεκριμένα μοντέλα μπαίνουμε κανονικά στα διάφορα android market για να κατεβάζουμε εφαρμογές όπως κάνω τώρα με το κινητό μου ;

Από τα παραπάνω που λες όλα τα κάνουν αυτά που θες.Επειδή δεν έχω όμως κάποιο από αυτά, δεν μπορώ να προτείνω κάποιο.

 

Για το θέμα μάρκετ, όλα κανονικά όπως στο κινητό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...